agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-01-2009, 20:31   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Sayın turuncuHis Yağmur suyu konusundaki açıklamalarda latife ağırlılklı idi, alındıysanız sizden özür dilerim .

Gelelim sizin uyguladığınız hümik asitlerin topraktaki etkilerine sizinde bildiğiniz gibi hümik asitler başta bir kere en iyi toprak düzeleyicidir toprakta aktifliğini böyle tarif edebiliriz. Bir özelliğide çözünemeyen bitki besin maddelerini bitkinin alacağı forma sokmak, kötü bir durum yaratacağını zannetmem anlatımlarınız mantari hastalık görnümü saksıdaki toprağın havasız kalma durumunu gösterir buna sebeb toprağa eklediğiniz tam çürümemiş organik atıklarım. Mlkro organizmaların bu atıkları parçalamak için topraktaki okjizeni tüketmiş olması saksınızdaki toprağı gevşetmek için ne gibi düzenleyici kullandınız buna da bakmak lazım.
Saksınızdaki durum mantar sporları ise havalanma sorununu çözemezseniz mantar oluşumları artacaktır. görüşüm bu kadar gelişmeler den haberdar ederseniz memnun olurm.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2009, 20:44   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TuruncuHis Mesajı Göster

Sorum tam olarak şu idi; zengin bir toprak materyali yarattığımızda mikroorganizma oluşumuna zemin hazırlarız (mantıken). Hümik asit torfa uygulandığında gereksiz zengin materyal oluşturup, bu soruna neden oluyor mu?
Ben böyle bir oluşuma rastlamadım. Probleminiz için bir kaç şey geliyor aklıma.
  • Kullandığınız hümik asit kalitesiz olabilir.
  • Toprakta aşırı gübrelemeye bağlı tuzlanma oluşmuş olabilir fakat siz küf diyorsunuz. Bunun üzerinde çok durmuyorum o yüzden.
  • Saksı harcınız devamlı ıslak ve ışık görmediği için mantarlar oluşuyor olabilir.
Belki oluşumların resimlerini eklerseniz daha kesin bir şeyler söyleme ihtimali olabilir. Ama hümik asite bağlı olduğunu sanmıyorum. "Gerçi ben de çocuğunun ağzına her yiyeceği sokan sorunlu anneler gibi yaptım galiba topraklarıma" cümlenizden yola çıkarak dışardan verdiğiniz çeşitli maddelerin çözünmeye başlamasından dolayı olabileceğini düşüyorum.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2009, 21:32   #123
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Sayın Todor,
Toprak sorunları ile ilgili bölüm bulamadım detaylıca aramama rağmen. Bu nedenle konuyu dağıtmamak adına fotoğraf eklemedim. Aslında nette de herhangi bir bilgi bulamadım.
Tekrara düşmemek için de ancak bu konu altında ekledim sorunumu. Yarın toprağı içindeki soğanlara zarar vermeden havalandırmaya çalışacağım. Fakat yine de sıkça karşılaştığım bu sorunun kaynağını bilmek isterdim.

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2009, 17:57   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Sayın, Turuncuhis bu sorunla sık kaşılaştığını belirtiyosun surunun çıkış peryodunda bitki üzerinde ne gibi uygulamalar da bulunuyorsunuz farkın da olduğunuz bir işlem türü varmı.

Benim kanaatim saksı toprağına gübrenin ve hümik asıt dışında ilave edilen başka bir şey vamı ? saksının toprak nem durumu nedir, toprak havalanması açısından bitkinin kök bölgesine perlit ilavesinde fayda görmekteyim kolay gelsin

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 02:09   #125
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Agrohum

Bu ürünü kullanan oldu mu acaba? Varsa ve sonucunu paylaşırsa sevinirim.

Kimyasal Kompozisyon ve Özellikler:
Hümik asitler
%75±10
Nem
%17±5
Toplam Organik Madde
%85
İz elementler
%3
Toprak minarelleri (SiO2, Al2O3)
%7
pH
%4±1
E.C
2,5 dS/m±0,5
C/N
17±1
Boyut
0-3 mm
Çözünürlük (%1'lik KOH solüsyonunda)
Çok yüksek

Elementel Kompozisyon:
Karbon (C)
% 31
Hidrojen (H)
% 3,2
Oksijen (O)
% 33
Kükürt (S)
% 1,7
Azot (N)
% 1,8
Fosfor (P)
% 0,5
Potasyum (K)
% 0,7
Demir (Fe)
% 0,9
Kalsiyum (Ca)
% 0,5
Magnezyum (Mg)
% 0,1

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2009, 23:12   #126
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2009
Galeri: 4
Sevgili mine hanım;1 nisan da mersin tarım fuarına gittim.zirai ilaççılarda bulamadığım iba yı bulabilirim ümidi ile.ama malesef bulamadı. Bir firma deneme amaçlı 1 finan kadar toz siyah renkte hümik asit verdi.1 lt suya 1 tatlı kaşığı koymamı ekeceğim çelikleri akşamdan sabaha kadar bu suda bekletmemi söyledi.bu tozu bana köklendirici hormon olarak verdi. Denersem çeliklerin köklenmesinde başarı sağlayabilirmiyim.özellikle begonvil köklendirmede.teşekürler.

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2009, 09:42   #127
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Sayın Meyveli tepe bu ürünlerin fiyatlarınıda yazarsanız daha iyi olur. Bu ürünleri aldığınızı söylüyorsunuz. Tahlillerini yaptırsanız o zaman değerlerini daha iyi öğrenmiş oluruz. Selamlar

Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2009, 11:15   #128
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Mesajı 12 Şubatta yazmışım. Kullanan var mı, deneyim paylaşacak birileri var mı diye sormuştum sadece. Mesajda aldığıma dair bir not bulunmuyor. Adı geçen ürün Tügem'in tescil listesi içinde yer alıyor. Ayrıca tahlil yaptırma gibi bir gereksinimim yok.

Eski 03-04-2009, 12:43   #129
Ağaç Dostu

Fiyatı konusunda bilgi verirmisiniz ?

Eski 03-04-2009, 14:19   #130
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bu ürünü bilmiyorum ama çimler için, içeriğinde Leonardit ve Humik Asit olan, organik olduğu yazan, "Çim Coşturan" diye bir gübre aldım geçen hafta. Dün havayı kapalı görünce çimleri biçip gübreyi atmak istedim. Kutusunu açınca taş gibi bir gübreyle karşılaştım. Ben her zamanki gibi avuç avuç atacağım bir şey bekliyordum. Zor bela kırıp kırıp ufaladım ve bahçeye serpiştirdim. O sıra yağmur başlayınca, ellerim (eldivenli), daha önce gübrelediğim yerlere basınca ayaklarım simsiyah oldu. Bahçe, aynı deniz kenarında biriken yosunlar gibi koktu. Çimler çoşacak mı bilmiyorum ama çok müthiş bir gelişme görmezsem bir daha almam sanıyorum. Humik Asit ve Leonardit sıvı halde zaten vardı, pompayla bunları uygulamak daha pratik ve kolay olurdu.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2009, 23:44   #131
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Limon, o gübrenin öyle olmaması lazım. Keşke geri götürseydiniz.

Eski 04-04-2009, 07:34   #132
Ağaç Dostu

Uygun olmayan muhafaza koşullarından dolayı rutubetlenmiş olabilir.

Eski 04-04-2009, 23:58   #133
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Gübrenin normal halini bilmediğim için, biraz mücadele versem de kullandım. Çimlere zarar vermez herhalde. Koku kalmadı bahçede, ama yer yer siyahlıklar var. Büyük yoğurt kovası gibi kovadaydı ve çok güzel paketliydi ama bir şekilde hava aldı demek ki. Kutuyu adını unutmamak için sakladım, firmayı arayayım pazartesi.

Sn. Meyvelitepe, geçerken uğradığım, çok uzak bir marketten bir ay kadar önce almıştım, o gün havayı uygun görünce bahçedeki tüm işleri halletmek istedim. Gübreyi daha önce hiç tanımadığımdan, çok ta düzgün bir kutudan çıkınca, orijinali öyle sandım. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 09:28   #134
Ağaç Dostu

Salatalık ve leonardit

Moda'da bomontinin arkasında Akdeniz peyjaz leonarditi salatalıkta denemeler yaptı. Sonuçlarını gösteren resimleri sizlerle paylaşmakl istedim.
1. Resimde leonarditle ekilen viyolden salatalık filizleri çıkmış. Ön tarafta toprağa ekilende çıkan bir şey yok.
2. Resimde lşeonarditle duvar dibine dikiliyor viyolden alınanlar.
3. ve 4. resimde gelişmeler resimlendi. Selamlar

Eklenen Resimler

Düzenleyen Remzi Sarıoğlu : 06-04-2009 saat 09:38 Neden: Yazıyı bitirmeden yanlışlıkla kaydet tuşuna bastım
Eski 06-04-2009, 19:42   #135
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2007
Arkadaşlar,
Salatalık fidelerinden de görüldüğü gibi leonardit ve hümik asitler gayet faydalı ancak benim başımdan geçen bir olay var.

Geçen sene erken ilk baharda balkon çiçeklerine üstündeki tarife göre 10lt ye 20cc hümik asit kullandım daha sonra yazın başında ve sonunda 2 kez daha kullanınca toprağın ph ı aşırı şekilde düştü herhalde ve bu ortama ph ı düşük seven, genelde sırf yaprak olan bitkiler dayanırken, renk renk çiçek açanların yapraklarında sararma ve kurumalar oldu, burada hümik asitin faydasını gözleyince uygulamaları fazla artırmamak ve her uygulamaya 10lt için 10cc den fazla atmamak gerekir diye düşünüyorum.

Her uygulamada toprağın ph ı düşüyor ve her çiçeğin sevdiği ph farklı, biz tüm çiçeklerimize aynı uygulamayı yaparak yanılıyoruz, aynı zamanda fazlasının bazı çiçekleri kötü etkileyebileceği bilinci ile incelemek lazım. Herkeze kolay gelsin.

celalahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 19:48   #136
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Celalahmet,
Nasıl hümik asit kullandınız, hatırlıyormusunuz? Sıvı, %15'lik hümik asitlerin PH'ı genelde yüksek oluyor. Geçenlerde böyle bir tanesini ölçtüğümde 9 civarında çıkmıştı.

Eski 07-04-2009, 11:14   #137
Ağaç Dostu

Merhabalar
Kadıköy Kurbalıdere caddesinde iş yeri bulunan Can reklamın sahibi Can Akarsu Toz leonarditi denemek istediğini memnun kaldığı taktirde leomardit bayiliğini almak istediğini söyledi. Ben de kendisine bir miktar toz leonardit verdim. Kendisi Moda da teras katında oturmaktadır. Sayın Eşi teraslarında bulunan çiceklerinde deneyeceklerini söyledi. Can Akarsu 11 yıl önce eşini Mısır'dan kaktüs getirdiğini ve hiç çicek açmadığını söyledi. Toz leonardit uygulamasından sonraki resimlerin bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu resimlerdeki neticeden sonra Can reklan toz leonardittin bayisi olmuştur. Saygılarımla,

Eklenen Resimler

Eski 07-04-2009, 21:13   #138
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-01-2008
ya arkadaşlar bu leonardit **** hümik asit tam olarak nasıl kullanılırki ?

ben mesela 1lt'rik pet şişeye göz kararı bir avuç leonardit atıyorum ve çözülünce bahce çiçeklerimin dibine döküyorum,bu yöntem yanlışmı ?

birde ben bu uygulamayı 1 hafta arayla yapıyorum abarttıkmı yoksa ?

santos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 18:53   #139
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Galeri: 8
Leonardit mi yoksa sıvı haldeki hümik asit mi tercihi neye göre değişir?
Mesela yeni dikimde leonardit, dikili bitkiyse sıvı hümik asit gibi bir durum olabilir mi?

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 19:49   #140
Ağaç Dostu

Leonarditin içinde Humik asit ile fülvik asit var. Hümik asit toprağın içindeki bitkinin ihtiyaçı olan besinleri çözüyor. Fülvik asit ise bu besinlerin başka yerlere tutunmasını önlüyor. Bunun için Humik asit ile fulvik asit yüzdelerinin bir birine yakın olması gerekiyor. Humik+Fulvik asitler sayesinde oluşacak çok güçlü köklerle; fide kök çürüklüğü hastalıklarına dayanıklık sağlar. Leonardit N-P-K-Zn-Fe-B-Mg-Ca transferlerini daha hızlı ve sağlıklı bitkiye ulaştırır. Humik asit azotla birleşerek oluşturacağı Nitrohumatlar azotu bitkiye ihtiyaçı kadar vereceğinden azot fazlalığı problemleri olmayacaktır. Leonardit toprağın su tutma kapasitesini arttırdığı için kuraklıkla mücadelenizde yardımcı olmaktadır. Kullanım açısından saksı toprağının % 50 si, ağaç dikimlerinde açılan çukurun % 30 kadar leonardit koymak gerekiyor. % 100 leonardit bitkiyi yakıyor.

Eski 09-04-2009, 20:01   #141
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Remzi Sarıoğlu Mesajı Göster
Kullanım açısından saksı toprağının % 50 si, ağaç dikimlerinde açılan çukurun % 30 kadar leonardit koymak gerekiyor. % 100 leonardit bitkiyi yakıyor.
Ben anlamıyorum bu yüzde işini bir türlü.
Rakkamla örnek verebilir misiniz? 5 lt'lik bir saksıya kaç lt veya gr leonardit koymalıyız?

Eski 09-04-2009, 20:30   #142
Ağaç Dostu

Sayın Todor
Celal Bayar Üniversitesi Bitki besleme ve gübreleme uzmanı Doc.Dr.Tuncay Demirer hocanın leonardit konusundaki bir çok seminerine katıldım. Bu değerleride hocanın konuşmalarında edindim. Size sorununuza şöyle cevap verebilirim. Saksıya koyacağınız toprağın yarısı leonardit, yarısı toprak olacak. Bunu göz kararı yapabilirsiniz. Bu arada siz konuyu açmışken tarım ürünlerinde kullanım miktarlarını da ilave ettim.

Eklenen Resimler

Eski 09-04-2009, 20:55   #143
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Leonarditin içindeki humik ve fulvik asit oranları değişken. Bu tablo acaba % kaç humik ve fulvik asit içeren leonardite göredir?

Eski 09-04-2009, 21:06   #144
Ağaç Dostu

Hocanın verdiği seminerlerde % 37,4 Hümik asit ile % 27,4 Fulvik toplam % 64,8 içeren leonardit için verdiği değerlerdir. Leonarditler de labratuvar değerleri farklı, Bakanlık tescil değerleri farklıdır.
Sayın meyvelitepe onun için aldığınız leonarditin tahlilini yaptırmanızı önermiştim.

Eski 09-04-2009, 21:23   #145
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Daha önce World Humus için gönderdiğiniz tescil belgesinde humik ve fulvik asitler toplamı %40 olarak görünüyordu. Bu yazılı olanın doğru olmadığı, aslında %68 civarında bir oran olduğu da yazılı değildi.

Benim aldığımın tescilinin ve içeriğinin ne olduğunun önemi yok. Daha doğrusu konu o değil. Sadece yukarıdaki tabloda verdiğiniz oranların, hangi orandaki humik+fulvik asite sahip leonardit için geçerli olduğunu sormuştum.

Eski 09-04-2009, 21:31   #146
Ağaç Dostu

Sayın meyvelitepe
Yazımda % 37,4 Hümik asit ile % 27,4 Fulvik toplam % 64,8 içeren leonardit için verdiği değerlerdir diye yazmıştım. Her halde okumadınız.

Eski 09-04-2009, 21:37   #147
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Okudum da tablonun üstünde World Humus yazıyor. Oysa World Humus için evvelce göndermiş olduğunuz belgeye göre %40 Humik+Fulvik asitler toplamı var. Şimdi %68 deyince kafam karıştı nerede yanlışlık var diye.

Eski 09-04-2009, 21:47   #148
Ağaç Dostu

Sayın Meyvelitepe
Bir yanlışlık yok. Leonardit bir madendir ve topraktan çıkar yani değerleri sabit tutmanız mümkün değildir. Onun için labratuvar değerleri gerçek değerleri taşır. Tarım ve köy işleri bakanlığından alınan tescil belgelerinde beyana dayalı çıkar. Beyan ettiğiniz asit değeri düşük çıkarsa problemler başlar. Örneğin World humusun nemi % 4,36 dır. Ama tescil belgesinde değeri maksimum nem değeri olan % 25 yazar.

Eski 09-04-2009, 22:02   #149
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yani world humus isimli ürününüzün hümik+fulvik asit toplamları değeri %64.8. Tescilde yazan %40 doğru değil, öyle mi?

Eski 09-04-2009, 22:13   #150
Ağaç Dostu

Ben world humusun değeri % 64,8 demedim. Hocanın verdiği seminerlerde anlattığı leonarditin değerinin % 64,8 olduğunu söyledim. Ama merak ettiğinize göre size world humusun Laben labratuvarında yapılan analiz neticesini ektedir.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024