agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-09-2022, 22:39   #1561
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2020
herkese selamlar. 2 yaşındaki zeytin fidanlarıma damlama sistemi üzerinden dağıtılmak üzere sıvı hümik asit uygulaması yapmak istiyorum ancak piyasada içeriğinden emin olamadığım onlarca ürün var. tavsiyeniz olabilir mi?

inceoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2022, 18:22   #1562
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi inceoglu Mesajı Göster
herkese selamlar. 2 yaşındaki zeytin fidanlarıma damlama sistemi üzerinden dağıtılmak üzere sıvı hümik asit uygulaması yapmak istiyorum ancak piyasada içeriğinden emin olamadığım onlarca ürün var. tavsiyeniz olabilir mi?
Humas-12 alabilirsiniz tki üretimi veya blackjak alabilirsiniz.

TCM beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2022, 13:58   #1563
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-09-2015
toprağın organik maddesini artırmak için dikim çukuruna solucan gübresi ve bitki beslenmesini artırmak, kök yapısını güçlendirmek için cansuyuna fulvik asit ilave etmek istiyorum. sacaka gold daki organik ürün etiket kısmında %10 yazmakta, fulvik asit değeri ise yazmıyor ama firma bu değerin çok yüksek olduğunu, vergilendirmeden dolayı düşük tutulduğunu söylüyor. Doğru olabilir. çünkü eski ürünlerin ambalajlarında %80 organik, %70 fulvik değeri vardı. kararsız kaldım. bu vergilendirme konusunu bilen var mı?

sbfadem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2022, 16:19   #1564
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
fulvik asit için araştırma yapıyorum. potasyum humatların bitkisel menşeili olanlardan farkı nedir

Eski 25-10-2022, 20:11   #1565
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sbfadem Mesajı Göster
fulvik asit için araştırma yapıyorum. potasyum humatların bitkisel menşeili olanlardan farkı nedir
Potasyum humatlar,leonarditin potasyum hidroksitle çözündürülmesiyle elde edilir.Sıvı humik asitlerle aynı üretim şekli ancak toz olanlarının üretimi için su içeriği alınarak elde edilen bu tozun inceltilmesi vs üretim prosesleri var.Bunların tamamı Çin menşeli.****** iyi kalite olanlarda var ucuz olanlarda var aynı ürünün.Ancak bu ürünün en iyi kalitesi dahi damlama sisteminde tıkama yapabiliyor ve erime problemleri var aynı zamanda ph'tan dolayı pek karışım yapılamıyor.
Bitkisel olanların ambalajlarında artık humik fulvik asit içerikleri yazmamaktadır.Sadece leonardit kaynaklı olanlarda yazmaktadır.Daha doğrusu bu şekilde ruhsatlandırılıyor artık.
Fulvik asit olarak sacaka isminde bir ürün satılmaktaydı artık sacaka gold şeklinde satılmakta ancak içeriği daha düşük.Bu üründe bitkisel bir ürün kağıt fabrikalarından kalan ürünlerin bir proses ve bazı kimyasalarla üretimi söz konusu ancak ülkemizde ne şekilde bir ruhsatlandırma yapılıyor anlamak güç.
Leonardit kökenli fulvik asit piyasada yok sanıyorum.

sbfadem beğendi.
Eski 27-10-2022, 00:12   #1566
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
bir de humic asit için sorum var. humic asitlerin yüksek phda çözündüğünü okumuştum. 5,5 gibi düşük phlı toprakta humic asit kullanılır mı? düşük phlı toprak seven bitkinin toprağına sıvı humic asit vermek fayda sağlar mı?

Dikim çukuruna leonardit kullanmak asitik toprağıın phını daha aşağı düşürür mü?
Dikim çukurunda kullanılan leonarditdeki humic/fulvic asitleri bitki hemen kullanmaya başlayabilir mi? çözünme çok zaman alıyor mu? çözünme uzun sürüyorsa fayda/maliyet düşünüldüğünde sıvı humic/fulvic asit kullanmayı önerir misiniz ?

Düzenleyen sbfadem : 27-10-2022 saat 11:47
Eski 27-10-2022, 19:31   #1567
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sbfadem Mesajı Göster
bir de humic asit için sorum var. humic asitlerin yüksek phda çözündüğünü okumuştum. 5,5 gibi düşük phlı toprakta humic asit kullanılır mı? düşük phlı toprak seven bitkinin toprağına sıvı humic asit vermek fayda sağlar mı?

Dikim çukuruna leonardit kullanmak asitik toprağıın phını daha aşağı düşürür mü?
Dikim çukurunda kullanılan leonarditdeki humic/fulvic asitleri bitki hemen kullanmaya başlayabilir mi? çözünme çok zaman alıyor mu? çözünme uzun sürüyorsa fayda/maliyet düşünüldüğünde sıvı humic/fulvic asit kullanmayı önerir misiniz ?
Üretimi gereği yüksek ph'lı ortamdan dolayı sıvı humik asitlerin ph'ı yüksek olur.Humik asitlerin ph'ları yüksek olsada toprağın ph'ını etkileyecek düzeyde bir doz kullanılmaz.Dekara kalitesine göre 1 litre ile 2,5 litre arasında kullanılır.Bu dozlar toprağın ph'ını etkilemezler.
Yanlızca bazı tank karışımlarında ph'tan dolayı problem yaratır.
Leonarditte yine humik asitler gibi belli bir dozda kullanılmalıdır,kök bölgesine fazla kullanım yanmalara sebep olur.leoanarditlerin ph'ı daha düşüktür toprağın ph'ını düşürecektir ancak doz çok önemli.Leonardit ve humik asitlerin özelliği ph düşürmek değil toprağı tamponlamaktır.Yani toprakta ph çok yüksek ve düşükse bile bitkinin topraktan bitki besin alımına devam etmesini sağlar.
Leonardit ve humik asiti gübre gibi değilde toprak düzenleyicisi olarak düşünmeliyiz.Bazı elementleri şelatlayarak bitkiye daha yüksek miktarda geçmesini sağlar.Fosfor,demir,çinko gibi toprakta başka elementlerle bileşik oluşturup kökler tarafından alınması sınırlandırılan elemetler özellikle fosfor alımını arttırır.
Humik asitleri kullanıp sonucunu görmeye başlarsınız uzun süre beklemenize gerek yoktur,humik asitler çözünmüş haldedir toprakta uzun süre kalırlar.

Eski 20-07-2023, 14:26   #1568
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Merhaba
Burada bilgi ve tecrübelerini paylaşan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim. Ben bahçemde çok killi ve kalitesiz toprağımı ıslah etmek için leonardit uygulamayı düşünüyorum. İlk öncelikli amacım toprağın fiziksel özelliklerini düzeltmek ve daha havadar - sıkışmayan sıvı geçirgenliği yüksek bir hale getirmek.
Leonardit tedariği için burada paylaşılan öneriler daha çok humik asit elde etmek için işlemeye en müsait olanlar sanırım. Ama onlar da geniş alana uygulamak için biraz maliyetli.
Bu şekilde - işlenmemiş ve kaliteli Leonardit markası için öneriniz olur mu acaba. Daha önce önerilen markaların çoğu üretimi durdurmuş görünüyor. ( O da ayrı konu - neden acaba bu kadar hızlı değişim var?)
cevabınız için teekkürler

MeyveliTepe beğendi.
gmjgmg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2023, 16:35   #1569
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gmjgmg Mesajı Göster
Merhaba
Burada bilgi ve tecrübelerini paylaşan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim. Ben bahçemde çok killi ve kalitesiz toprağımı ıslah etmek için leonardit uygulamayı düşünüyorum. İlk öncelikli amacım toprağın fiziksel özelliklerini düzeltmek ve daha havadar - sıkışmayan sıvı geçirgenliği yüksek bir hale getirmek.
Leonardit tedariği için burada paylaşılan öneriler daha çok humik asit elde etmek için işlemeye en müsait olanlar sanırım. Ama onlar da geniş alana uygulamak için biraz maliyetli.
Bu şekilde - işlenmemiş ve kaliteli Leonardit markası için öneriniz olur mu acaba. Daha önce önerilen markaların çoğu üretimi durdurmuş görünüyor. ( O da ayrı konu - neden acaba bu kadar hızlı değişim var?)
cevabınız için teekkürler
İyi leonardit kaynaklarının çoğu tükendi.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2023, 17:31   #1570
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Çok Üzüldüm. Madenleri mi tükendi acaba. Ben bol miktarda bulunan birşey olarak düşünmüştüm.Ciddi hayal kırıklığı içerisindeyim şu an.

Eski 20-07-2023, 19:22   #1571
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bu arada bu işe bir blogda okuduğum killi toprak ıslahı ile ilgili yazı ile giriştim. Şimdi farkettim - sanırım sizin blogunuz. Son halinin de oldukça iyi olduğunu belirtmişsiniz. Tebrik ediyorum. Umarım bol bereketli olarak devam ediyordur.

Leonardit olarak Fosil Power, Zeolit olarak da Umdemin sipariş ettim.
Leonarditi geldiğinde lavabo açıcı ile test etmeyi planlıyorum. (KOH az miktarda bulmak zor olabilir) Böylelikle en azından düz kömür tozunu dökmediğimden emin olurum.
Her türlü katkılarınız için teşekkür ederim.

MeyveliTepe ve devrann beğendi.
Eski 07-01-2024, 19:05   #1572
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

https://stoller.com.tr/wp-content/up...mus-tescil.pdf
https://www.humintech.com/fileadmin/...01.04.2021.pdf
https://view.officeapps.live.com/op/...gin=BROWSELINK

Humintec'in ürettiği perl humus leonarditi stoller isminde bir firma satmaya başlamış.Benim hatırladığım bu ürünün oranı daha yüksekti ancak ucuz diye satılan ürünlerin tesciline sahip şu anda. Altıntar'ın sattığı ürünün hem ismi değişmiş hem oranlar düşük %50 .Humintech'in sitesinde toplam humik asit içeriği %38-39 aralığında verilmiş ve altta iso 5073'e göre tayin edildiği belirtilmiş,fulvik kısmı içinde başka bir tayin yöntemini belirtmiş bu kısım Türkiye'de analiz edilmiyor.Bakanlığın analiz yöntemi TS 5869 ISO 5073/Ocak 2003 ,sanırım humik asitler için ıso 5073'ü karbon oranı için ts 5869 kullanıyorlar.Benim anlamadığım aynı üründe aynı metodu kullanıp farklı oranları nasıl buluyorlar veya düşük oranlı bir ürünü nasıl yüksek gösteriyorlar bu şekilde .Üreten firma ürünün oranını 38-39 arasında belirtmiş ve organik madde 80'den büyük kuru madde ise max 72.Ancak bakanlığın yaptığı analizler daha farklı.Humintech'in bu ürünü %85 humik asit oranıyla satılıyordu daha önce.Ürünü daha önce kullanmıştım ve toz veya granül yapıda değildi.Ürünün boyutları iriydi serada yataklara karıştırıp kullanınca kullanmadığımız yere göre şaşırtıcı derecede gelişme fazlaydı.
Analiz yöntemini değiştirmişler sanırım veya artık yüksek kaliteli ürünler gelmiyor . Bunun dışında bütün firmaların ürünleri satıldığı ülkelerde aynı tayine göre (ISO 5073)tescil veriliyor artık leonarditte humik asit tayini yöntemi standart haline gelmiş. Gel gör ki Türkiye'de yapılan analizin sonucu farklı bazı oranlar yüksek, bazıları düşük.En önemli kısım olan humik asit oranı daha yüksek firmanın tescili 38-39 arası.Biraz araştırdım bu konuyu.

Anladığım kadarıyla bir standart olsada yinede pek bir standart yok olmasıda bazı sebeplerden dolayı çok zor ve tam anlamıyla bir tayin ve standart geliştirilememiş durumda.

Bununla ilgili firmanın şöyle bir açıklaması var
Hümik maddeler için tanımlanabilir bir molekül yapısı bulunmadığından, hümik ve fulvik asitlerin içeriğinin belirlenmesi için yalnızca dolaylı yöntemler mevcuttur. Hümik maddelerin belirlenmesine yönelik ilk girişimler, sulardaki kahverengi rengin farklı yoğunluklarına neden olan çözünmüş organik karbonun farklı konsantrasyonlardaki (çözünmüş) hümik maddelere atıfta bulunduğu varsayılarak kolorimetrik yöntemlere dayanmaktaydı. Bu nedenle Aldrich hümik asitleri gibi standartlar, ilgili numune ile karşılaştırmak üzere bir standart hazırlamak için kullanılmıştır. Kahverengi rengin sadece hümik maddelerden değil, lignosülfonatlar veya melas gibi hümik olmayan maddelerden de kaynaklanabileceği sorununun yanı sıra, bu yöntem hümik ve fulvik asitler arasında ayrım yapamamaktadır.

Kaliforniya Gıda ve Tarım Bakanlığı (CDFA) standardı gibi sonraki analitik yaklaşımlar, hümik maddelerin alkali altında çözünen, ancak asidik koşullarda çözünmeyen fraksiyonu olarak tanımlanmalarına dayanarak hümik asitlerin gravimetrik tayinine odaklanmıştır. Ancak CDFA yöntemi, ilkeleri gereği yalnızca çökelebilir fraksiyona atıfta bulunduğundan, yalnızca hümik asitlerin belirlenmesi için uygulanabilir. Ayrıca bu gravimetrik yöntem, asidik koşullar altında hümik asitlerin çökeltisinin sadece (organik) hümik asitlerden değil, aynı zamanda hümik maddelerdeki çok kararlı kil-hümus-kompleksleri nedeniyle kil gibi çeşitli inorganik kısımlardan da oluşabileceğini dikkate almaz.

Özellikle linyit ve linyitlerdeki hümik asitlerin belirlenmesi için bir başka yaklaşım ISO/TC 27 Coal and Coke tarafından ISO 5073 "Linyitler ve linyitlerde Hümik asitlerin belirlenmesi" adı altında yayınlanmıştır. Bu yaklaşım sadece sodyum hidroksit ile ekstrakte edilen "serbest" hümik asitlerin belirlenmesini değil, aynı zamanda sodyum pirofosfat ile ekstraksiyon yoluyla toplam hümik asit içeriğinin belirlenmesini de ifade eder. Bu yöntemde ekstraktlardaki hümik ve fulvik asit içerikleri, organik karbonun belirlenmesi ve ardından 0,59 faktörü ile dönüştürülmesi yoluyla yalnızca dolaylı olarak belirlenir. Bu yöntem hümik asitlerin çökeltilmesini sağlamadığından, hümik ve fulvik asit içeriklerinin toplamı pratik olarak farklılaştırılmadan belirlenir. Ne yazık ki, bu standart organik karbon içeriğinin potasyum dikromat ile titrasyon yoluyla belirlenmesini şart koşmaktadır, bu nedenle bu yöntem artık sadece çok az sayıda laboratuvar tarafından kullanılmaktadır. A. Volikov ve I. Perminova, ekstraktlardaki organik karbonun belirlenmesi için zaman alıcı ve sağlığı tehlikeye atan potasyum dikromat kullanımına alternatif olarak TOC analizörlerinin kullanılmasını önermektedir ("Toplam Organik Karbon Analizörü ile Hümik Maddelerdeki Hümik/Fülvik Asit Oranının Belirlenmesi için Ekspres Yöntem").

Hümik maddeler bazlı ürünler için amaçlanan kalite kontrolünü göz önünde bulunduran Hümik Ürünler Ticaret Birliği (HPTA), gübreleme ürünlerindeki hümik ve hidrofobik fulvik asitlerin konsantrasyonunu belirlemek için yeni bir analitik standart geliştirmeye başlamıştır. IHSS (Uluslararası Hümik Maddeler Derneği) ve ISO standardı 12782-4/-5 (Hollandalı toprak bilimci André van Zomeren ve Rob Comans tarafından geliştirilmiştir) ilkelerine dayanarak Richard T Lamar, Daniel C Olk, Lawrence Mayhew, Paul R Bloom'dan oluşan ekip şu anda geçerli olan ISO standardı 19822'nin analitik temellerini geliştirmiştir, Ağustos 2018'de ISO/TC 134 (Gübreler, toprak düzenleyiciler ve faydalı maddeler) tarafından yürürlüğe giren ve Amerikan Bitki Gıda Kontrol Yetkilileri Birliği (AAPFCO) tarafından onaylanan ve CEN/TC 455 (Bitki Biyostimülanları ve Tarımsal Mikro-Organizmalar) tarafından kabul edilen ISO 19822 standardı.

Bununla birlikte, ISO 19822 hümik maddelerdeki inorganik kısımların miktar belirleme üzerindeki etkisini ortadan kaldırdığı için büyük bir gelişme olsa da, bu standart sadece fülvik asitlerin hidrofobik kısmını belirler ve bu da fülvik asitlerin toplam içeriğinin sadece bir kısmını oluşturur. Buna ek olarak, lignosülfonatlar gibi endüstriyel yan ürünler, hümik maddeleri hesaba katmasalar da fulvik asitlere benzer bir davranış gösterirler. Bu nedenle ISO 19822, lignosülfonatlar ile hidrofobik fulvik asitleri birbirinden ayırmak için numunenin Kükürt içeriğinin belirlenmesini önermektedir. İlgili numunelerdeki Kükürt içeriğinin %0,75'i aştığı durumlarda, iddia edilen hümik üründe lignosülfonatların bulunmadığını doğrulamak için ayrıca FTIR (Fournier Transform Infrared Spectroscopy) analizi ile daha ileri bir karakterizasyon uygulanmalıdır.

Yeni ISO standardı 19822, toplam fulvik asit içeriğinin belirlenmesi açısından kesinlikle sınırlamalara sahip olsa da ve ayrıca çok emek yoğun olsa da, şu anda hümik ürünlerin kalitesini kanıtlamak ve garanti etmek için en önemli standarttır.

Yapılan tayinlern farklılığı ile ilgili bir blog yazısı.
https://humikasit.blogspot.com/2017/...en-hatali.html

MeyveliTepe beğendi.

Düzenleyen devrann : 07-01-2024 saat 20:23

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024