agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)
Reklam


Beğeni Düzeni9Beğeniler

Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-06-2006, 10:07   #1
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,923
Galeri: 90
Toprağın su tutma kapasitesini artıran ürünler

Sutut nedir?

Sutut toprak içindeki besleyici substratları ve toprağın su tutma kapasitesini artıran özel olarak dizayn edilmiş yüksek teknoloji ürünü çapraz bağlı süperabsorbenttir polimerdir.

Neden sutut kullanılır?

Bitkilerin yıllara ve gelişme sikluslarına göre su ihtiyacı değişiklik gösterir. Bitkiler yetişmesi sırasında ortamda su ve besleyici maddelerin hazır olması gerekir. Sutut bir su deposu gibi davranarak bitkilerin ihtiyaç duyduğu suyu verir.Böylece hydrik stres ve şoktan kurtulmasını ve solma ve kuruma oranlarını aşağılara çekilmesini sağlar. Bu durum sulama ve gübreleme sıklığı azaltacağından zaman ve para tasarrufu sağlar.


Tarımda kullanılan iyi bir süper absorbant nasıl olmalıdır?

1. Non toksik olmalıdır,çevreye zarar vermemelidir.
2. Bitkiye zarar vermemelidir.(tarımda kullanıla bilmesi için)
3. Nötral ph ta olmalıdır.
4. Potasyum bileşiği olup toprakla dost olmalıdır.
5. Toprak sodyumunu arttırmamalıdır.
6. Tek tip partikül çapına sahip olmalıdır.Tek tip partikül çapı stabil süspansiyon sağlar.Buda tohum kaplama yönteminde etkinliği arttırır.
7. Emme kapasitesi 400 kattan daha yüksek olmamalı,300 kattan da daha aşağıda olmamalıdır.Araştırmalar emme kapasitesi 300 kat ile 400 kat arasındaki süper absorbantların tarımda kullanılabildiğini göstermiştir.
8. Kullanımı basit olmalıdır.
9. Kökün ihtiyacı olduğunda nem dengesini koruyarak ortama nem vermesi gerekir.Ancak bazı polimerler suyu tutar fakat geri vermezler.
10. Kuruduğunda kristal gibi olmalı,kokusuz olmalıdır.
11. Hidrate edildiğinde( su çektirildiğinde) ne kauçuk gibi elastik nede kaya gibi sert olmalıdır.Jel ele alındığında kolayca parçalanabilmeli ve elde ıslaklık bırakmalıdır.Toprakta en az 4 yıl kalmalıdır.
12. Uluslar arası standartlarda üretim yapan ve bu üretimi uluslar arası kalite belgeleriyle belgeleyen kuruluşlar tarafından üretilmelidir.

Tarımda kullanıldığı alanlar nelerdir?
  • Bitki yetiştirme saksıları
  • Funda ve ağaç dikimleri
  • Çim ve çim alanlar
  • Geniş alana yayma ve yüzey uygulamaları
  • Kök daldırma ve fideleme
  • Meyvecilikte
  • Sulu tohumlama
  • Tohum kaplama
  • Mahsülün toplandıktan sonraki işlemlerde
sutut.com

 
Rtanyel beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2006, 10:38   #2
ağaç dostu
 
Giriş Tarihi: 10-01-2006
Şehir: Tekirdağ
Mesajlar: 2,589
Galeri: 3
Yıllar önce çiçekcilerde çeşitli renklerde ve granül halinde
satılan ve cam saksılarda çok şık duran birşeyler moda olmuştu.
Sanırım hala da var ama eskisi kadar moda değil.

Bu maddelerin İsrail'de geliştirildiğine dair bir bilgi edinmiştim
o zamanlar. Amaç malum. Kumlarla kaplı geniş arazilerin
su tutar hale getirilerek tarıma açılması. Daha sonra zengin
arap ülkelerinde de bu ve benzeri maddelerin kullanılmasıyla
yapılmış portakal bahçelerinin fotoğrafları yayınlandı
bazı gazetelerde.

Bu şekilde sututan ve tarımda kullanılan
birkaç farklı madde olduğunu tahmin ediyorum.
İlginç bir konu!

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2006, 14:09   #3
agaclar.net
 
Mine Pakkaner's Avatar
 
Giriş Tarihi: 06-01-2006
Şehir: İzmir
Mesajlar: 10,732
Galeri: 99
Toprağı su tutma kapasitesini arttıran diğer ürünler;

perlit, pomza, vermikülit, volkanik tüf, zeolit, montmorillonit, torf, kompost, deniz yosunları, hayvan gübreleridir.

Bunların içinden kompost, deniz yosunları, hayvan gübrelerini aynı zamanda bitki besler.

Sutut gibi jelleştirici ürünler toprakta suyu bünyelerine alıp şiştikleri için hem yapıyı gevşetir hem de suyun süzülüp gitmesini önler. Yavaş yavaş suyu salar.

Ayrıca jelleştirici yapısından ötürü kumlu topraklarda erozyonu önler.Özellikle bu tür jelleştirici ürünlerin rüzgar erozyonunu durdurduğu biliyoruz.Ben kendi uygulamalarımda su erozyonunu da durdurduğunu tespit ettim.

Ancak içeriğinde besin elentleri olmayan bu sentetik ürün tek başına kullanıp bitki yetiştirilemez.

Markadan markaya değişmekle birlikte tarladan en fazla 3-5 sene gibi bir sürede bozunup kalkmaktadır.Formülasyonlarında Na olan jelleştiricileri kullanmaktan kaçınmanız gerekir.

Ben şahsen kumlu alanlardaki çalışmalarımda kullanıyorum. Ağır bünyeli topraklarda, drenaj sorunu olan yerlerde, taban suyu yüksek arazilerde kullanmayın.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2006, 20:39   #4
Ağaç Dostu
 
BirLira's Avatar
 
Giriş Tarihi: 09-05-2006
Şehir: istanbul
Mesajlar: 128
Galeri: 47
Jelli başka bir ürün

BirLira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2006, 21:46   #5
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 25-07-2004
Şehir: Adana
Mesajlar: 3,564
Galeri: 276
konuyla ilgisiz olacak ama jel kedi kumları var
diğerlerinden daha uzun ömürlü (20-30 gün)
kullanmak isterseniz

backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 22:36   #6
Kaybettik...
 
praecox's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-06-2006
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 4,605
Galeri: 21
Su tutan jeller.

superabsorber de denen bu tozlar esasen selüloz bazlıdır. yani selülozun modifiye edilmesi ile elde eilirler. kadın bağında, çocuk bezinde, fayans yapıştırıcı çimento harçalarında da kullanılırlar.
bazı ülkelerde çölde hydroponik tarım için kullanımı da yaygındır. Sayın Mine Pakkaner hanımın da anlatığı gibi erozyonu önler kumla karışınca da kolayca rüzgarla dahi erozyona uğramaz. çöl kumu ile karıştırılarak yapılan ekimlerde sulama suyu ile (damlama sulama) devamlı bitki besini katılması gerekir.
bunu yazmamdaki amaç ise bazı üyelerimizin sentetiktir diye çakinmesine bir açıklık getirmek amacıdır.
kısacası ana maddesi ağaç talaşıdır da diyebiliriz. zaten 2-3 senede degrade olması yani ayrışması, yok olması da bundandır.

saygılar

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 15:42   #7
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 16-03-2006
Mesajlar: 71
2007 aralık ayında uygun fiyata sutut bulabildim, kilosu sanırım 20-25 ytl filandı, aynı ürünün 20-30 gr mı marketlerde 5 ytl ye satılıyordu,şuan için tam faydasını gördüm diyemem, daha yeni kullanmaya başladım, ama testlerimin sonucunda 1 gün suda bekletip toprakla karıştırarak bitki köklerine uygularsanız baya faydalı bir ürün, toprağı nemlendirme diye bir sorununuz kalmıyor, uzun bir süre

2 çeşiti mevcut taneleri büyük olanı birde küçük olanı

mavifatihguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2008, 13:06   #8
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 17-02-2008
Şehir: GAZİANTEP
Mesajlar: 202
sutut malzemesinin dikilmiş çiçeklere veya ağaçlara uygulanma imkanı varmı ? yoksa sadece ilk dikimde toprakla karıştırarak mı kullanılmalıdır.

kızılhisar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 12:09   #9
Ağaç Dostu
 
nevsune's Avatar
 
Giriş Tarihi: 04-05-2007
Şehir: Ankara
Mesajlar: 4,918
Galeri: 215
Kuraklığa Türk tozuyla çözüm

Kuraklığa Türk tozuyla çözüm

'Ecosorb' adı verilen toz, kâğıdın hammaddesi olan selülözden üretiliyor.
Mersinli Ecotech firması, sulama ihtiyacını 'yüzde 90' azaltan toz geliştirip patent aldı. Firma iddialı: Bu tozla çölde bile tarım yapılır.

Tarım üzerine arge çalışmaları yapan Ecotech firması, yüzde 90 su tasarrufu sağlayan toz geliştirip patentini aldı. Mersin Tarsus merkezli Ecotech Genel Müdürü Halil Öztoprak, Çukurova Üniversitesi uzmanlarıyla birlikte geliştirdikleri tozla çölde bile tarım yapılabileceğini söyledi.
Öztoprak'a göre ürünü geleceğin vazgeçilmezi olacak: "Yeryüzündeki içme sularının yüzde 80'i tarımda kullanılıyor. Bunun yüzde 90'ı yeraltına inip kayboluyor. Yüzde 3 kadarı buharlaşıp havaya karışıyor. 100 litre suyun üç-beş litresi bitkiye faydalı. Bizim yaptığımız bu kaçışı engellemek. Eskiden 100 litre su kullanılırsa, tozla 10 litre su kullanmak yeterli. Bunu da yüzde yüz doğal malzemeyle yaptık. Ürünün muadili ABD'de de var ama kimyasal içeriğinden dolayı tercih edilmiyor üstelik pahalı."

'Saksıya 1 gram koy, bir ay tatile çık'
Peki bir tür sünger görevi yapan selüloz esaslı bu toz nasıl kullanılıyor? Öztoprak'a göre kullanım basit: "Bitki köküne 5-10 gram, ağaçlara 100, fidanlara 50 gram dökülüyor. Tarımın her alanında kulanılıyor. Bin metrekare buğday tarlası için üç beş kilogram kullanmak yeterli. Dört yıl boyunca etkili. İthal ürünün fiyatı 40 avroyken bizim patentini aldığmız ürünün kilogramı 10 avro. Mersin Tarım Fuarı'nda ilk kez tanıtıma başladık. Büyük ilgi gördü. Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta çim yetiştirdik. Bu yöntemle çölde de tarım yapılır ancak verimlilik daha az olur. Suudi Arabistan'da bir üniversite de kullanılacak. Önümüzdeki ay Dubai'de tanıtımını yapacağız. kullananların tepkisi çok olumlu. Örneğin salatalıklar çoşmuş."
Ar-ge çalışmaları Çukurova Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Cumali Karaman tarafından yürütülen çalışmada, peyzaj ve ziraat mühendislerinin de destek alınmış.
'Ecosorb' için 10 yıldır çalıştığını anlatan Karaman, ürünün tarlalarda da tatile giderken evlerdeki saksılarda da kullanılabileceğini anlattı:
"Ürünün temel prensibi bitkinin kök bölgesini nemli tutmak. Ayrıca tutulan suyun bitki tarafından alınabilecek formda olması da önemli. Bu materyali bitkinin kök bölgesine konmuş bir sünger olarak düşünebiliriz. Suyu bünyesine tutup şişiyo. Bitki suyu kullandıkça bözülüyor ve bunu defalarca tekrarlıyor. Bu ürünün dünyada benzerleri, örneğin ABD'de de üç muadili var. Biz farklı olalarak bitkisel orjinli selülozdan üretiyoruz. Ürünün ömrü mikroorganizma faaliyetine bağlı olarak iki ila beş yıl. Küresel ısınmada daha az su ile bitkisel üretim yapma olanağı sağlaması açısından son derece önemli. Üç dört günde bir sulanan bahçe 10-15 günde bir sulanabilir. Her gün sulanan çimler sekiz - 15 günde bir sulanıyor. Evdeki saksılara 1 gram koyarak tatile rahat çıkılabilir. Bunu damla sulama yapılan alanlarda da kullanarak daha az su tüketimini sağlarız."

'Ecosorb' adı verilen toz, kâğıdın hammaddesi olan selülözden üretiliyor.

Alıntı: http://www.radikal.com.tr/haber.php?...rih=04/05/2008

Eklenen Resimler
 
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 12:35   #10
Kaybettik...
 
praecox's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-06-2006
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 4,605
Galeri: 21
İyi de bu selüloz türevi superabsorberler yıllardır vardı. çocuk bezi kadın bağı fayans çimento yapıştırıcıların yanı sıra bir dizi kullanım yeri varken İsrael'de zaten yıllardır bu metodla çölde ekim dikim yapılıyor.
Nedir yeni olan? Biraz fazla biraz daha az su tutma özelikleri mi?

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2008, 15:19   #11
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 11-03-2007
Şehir: Trabzon
Mesajlar: 279
Kuraklığa Türk Tozuyla Çözüm

Bu konu işlendimi bilmiyorum,suyun öneminin hat safhada olduğu bir dönemde güzel bir gelişme ayrıca tatile gidecek arkadaşlar içinde güzel bir çözüme benziyor.

http://www.trabzonticaret.net/bilisi...er&no=17082861

şenol dalkıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2008, 15:40   #12
Ağaç Dostu
 
Günüm's Avatar
 
Giriş Tarihi: 07-08-2006
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 2,013
Çok heyecan verici görünüyor.Ancak nereden tedarik edilebileceği konusunda bir bilgiye rastlayamadım..Sizin bilginiz var mı?

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2008, 16:00   #13
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 11-03-2007
Şehir: Trabzon
Mesajlar: 279
Mersin'in Tarsus ilçesinde kurulu bir üretici firma ve Ecotech Genel Müdürü Halil Öztoprak,olduğunu netten öğrendim.Mersinli arkadaşlar bu konuda bize yardımcı olabilirler sanıyorum.

şenol dalkıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2008, 16:20   #14
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 19-10-2007
Şehir: giresun
Mesajlar: 42
artık cok daha az su ıle tarım yapılacak

yerli bir firma hammaddesi selülöz olan bir materyal piyasaya sürmek üzre,
bu materyal yüksek su tutma kapasitesine sahip,yani hacmini 500-600 kat büyültebiliyomuş.
geleneksel tarımda kullanılan suyun büyük miktarı bitki tarafından kullanılmadan kaybolur gider.bu materyal suyu bünyesinde hapsederek bu kaybı önlüyor,
bu arada saksılarda dahi kullanılabılıyomus,yanı saksınızı ayda bır sulamak kafi
aslında benzeri urunler batıda mevcuttu,
yerli ürünün farkı fiyatı ve üretimde kimyasal kullanmamaları.

mücahit bereket Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2008, 22:25   #15
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 31-08-2008
Şehir: ankara
Mesajlar: 1
Arkadaşlar bu malzemenin adı ECOSORB ve tüm türkiye dağıtımını ankara bölgesinden başlamak üzere biz yapmaktayız. Bir kaç yerde deneme yaptık ve oldukça başarılı görmek isteyen arkadaş olursa da bana telefonla ulaşabilir. Tel: 543 872 09 96
Ürün yaklaşık 2.5 dk. içerisinde bünyesini %100 oranında suyla doldurarak bunu bitkiye yavaş yavaş belli bir sürede empoze ediyor ve ürün her yıl %10 luk kayıplar halinde çevreye hiçbir zarar vermeden yok oluyor. Optimum faydalı olduğu süre 4 yıldır bundan sonraki dönemlerde artık yenilenmesi gerekiyor.

Broşür ve bilgilendirme kitapçığı gönderilir.

Rtanyel beğendi.
number0ne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 21:52   #16
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 17-02-2008
Şehir: GAZİANTEP
Mesajlar: 202
Bu madde sutut ile aynı mı?

kızılhisar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2008, 23:45   #17
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 09-12-2007
Şehir: ANKARA
Mesajlar: 31
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi number0ne Mesajı Göster
Arkadaşlar bu malzemenin adı ECOSORB ve tüm türkiye dağıtımını ankara bölgesinden başlamak üzere biz yapmaktayız. Bir kaç yerde deneme yaptık ve oldukça başarılı görmek isteyen arkadaş olursa da bana telefonla ulaşabilir. Tel: 543 872 09 96
Ürün yaklaşık 2.5 dk. içerisinde bünyesini %100 oranında suyla doldurarak bunu bitkiye yavaş yavaş belli bir sürede empoze ediyor ve ürün her yıl %10 luk kayıplar halinde çevreye hiçbir zarar vermeden yok oluyor. Optimum faydalı olduğu süre 4 yıldır bundan sonraki dönemlerde artık yenilenmesi gerekiyor.

Broşür ve bilgilendirme kitapçığı gönderilir.
Sayın numberOne kullanımla ilgili ayrıntılı bilgi almak istiyorum. Adresinizi verebilir misiniz?

pala mehmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2008, 11:16   #18
Ağaç Dostu
 
Gurtunca's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-09-2008
Şehir: İstanbul / İzmir
Mesajlar: 103
Bu yıl çim sulaması işinde oldukça sıkıntımız olduğu için araştırırken İzmir'de Ecosorb işini yapan bir firma buldum.Aynı zamanda rulo çim işi de yapıyorlar..Yaklaşık 60 m2 lik bir çim saha için 2 kg ın yeterli olacağını ifade ettiler..ki bu da 25 YTL+KDV/kg olduğuna göre 50 YTL lik bir bedel...Çimdeki sulama süresini yaklaşık 10 günde bire indirecek gibi bir anlatım var,ya da ben yanlış algılamış olabilirim..O zaman bu tip bir madde kullanımı ile su kullanımımızı minimale indirmiş olacağız..Özellikle Ege'deki arkadaşlarımızın bu konudaki görüşlerini merak ediyorum....

Gurtunca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2008, 14:01   #19
Ağaçsever
 
elnino's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-10-2008
Şehir: konya
Mesajlar: 33
Galeri: 30
sutut un fiyatı konusunda bilgisi olan var mı?

elnino Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2008, 15:25   #20
Yeni Üye
 
irism's Avatar
 
Giriş Tarihi: 14-08-2008
Şehir: Muğla
Mesajlar: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi number0ne Mesajı Göster
Arkadaşlar bu malzemenin adı ECOSORB ve tüm türkiye dağıtımını ankara bölgesinden başlamak üzere biz yapmaktayız. Bir kaç yerde deneme yaptık ve oldukça başarılı görmek isteyen arkadaş olursa da bana telefonla ulaşabilir. Tel: 543 872 09 96
Ürün yaklaşık 2.5 dk. içerisinde bünyesini %100 oranında suyla doldurarak bunu bitkiye yavaş yavaş belli bir sürede empoze ediyor ve ürün her yıl %10 luk kayıplar halinde çevreye hiçbir zarar vermeden yok oluyor. Optimum faydalı olduğu süre 4 yıldır bundan sonraki dönemlerde artık yenilenmesi gerekiyor.

Broşür ve bilgilendirme kitapçığı gönderilir.
ecosorb için evde saksı bitkilerinde kullanımını analatırmısınız?bildiğim kadarıyla bitki kök bölgesine uygulanması gerekiyor,ama halihazırda evdeki saksı bitkileri için kök uygulaması yapmak zor,toprak üstünden nasıl uygulama yapılabilir?

irism Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2009, 20:34   #21
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 25-03-2008
Şehir: ankara
Mesajlar: 7
Herkese selam,

Daha önce bu konu ile ilgili olarak Ankarada stockosorb isimli su tutucu polimerin ithalatçı firması ile (www.sutut.com.tr)görüşmüştüm ve 34 TL/Kg gibi bir fiyat almıştım ancak dün firmadan aldığım bir mailde stok politikası gereği ürün fiyatının kısa bir süreliğine 20TL/Kg gibi bir fiyata çekildiği bilgisini aldım.İlgilenen arkadaşlara duyurulur.

madeleine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 00:18   #22
Ağaç Dostu
 
Sevtap's Avatar
 
Giriş Tarihi: 07-05-2008
Şehir: istanbul
Mesajlar: 184
Galeri: 4
Peki bu ürünü kullandığımız da fazla sulama yaparsak sakıncaları oluyormu?

Sevtap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 10:26   #23
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 25-03-2008
Şehir: ankara
Mesajlar: 7
Fazla sulama yaparsanız hiç bir sakıncası yok ancak sutut'u fazla kullanırsanız toprakta kabarma yapıyor.

madeleine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 11:09   #24
Ağaç Dostu
 
nariçi's Avatar
 
Giriş Tarihi: 28-09-2008
Şehir: Gaziantep-Adıyaman
Mesajlar: 3,411
Galeri: 8
Arkadaşlar perlit benzeri olan Nevşehir toprağı biriket yapımında kullanılıyor. Aslında iyibir su tutucu olarak değerlendirilebilir. Pomza taşı da bu toprağın kütle olarak iri taneli şekli. Nevşehir ve yöresi oldukça kurak olmasına rağmen bu toprak özelliği nedeniyle bitkiler susuzluğa dayanmaktadır. Bu yörede toprağın su tutma ve aynı zamanda geçirgenliği nedeniyle yol boylarınca dikkatimi çeken, köprü ve menfezlerin çok yerde olmamasıdır.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 11:33   #25
Ağaç Dostu
 
Cumhur Tonba's Avatar
 
Giriş Tarihi: 07-07-2008
Şehir: EDİRNE-ANTALYA
Mesajlar: 11,395
Galeri: 80
Ve Koyun Gübresi.
Dekara (1000 m2) verilecek 3 ton yanmış koyun gübresi, toprağın su tutma oranını en az 20 kat arttırır.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 13:56   #26
Ağaç Dostu
 
Khan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 29-05-2005
Şehir: Antalya
Mesajlar: 116
su tutanlar

başlığa tam olarak ne yazacağımı aslında bilemedim. elime abd den, ekilen bitkinin köklerine konulan tohum benzeri suyu tutan ve uzun sürede suyu bırakan bir şey geçti. 2-3 mm kadar bir su dolu bardağa konunca tüm suyu emiyor. daha sonra bunu gömüyorsunuz suyu bitkinin kökleri emiyor. muhteşem birşey.
konu hakkında bilgisi olan var mı acaba?

Khan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 22:00   #27
Ağaç Dostu
 
Khan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 29-05-2005
Şehir: Antalya
Mesajlar: 116
oldukça yaygınmış anladığım kadarıyla. teşekkür ederim.

Khan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2009, 12:28   #28
Yeni Üye
 
duran bozkurt's Avatar
 
Giriş Tarihi: 10-08-2009
Şehir: izmir
Mesajlar: 15
Dünyadaki kullanılabilir suyun % 80 i tarım için kullanılmaktadır.Günümüzde su kaynakları gittikçe azalmakta ve var olanlarda kullanılamaz hale gelmektedir.Halbuki insanlığın beslenmesi için yapılan hertürlü tarımda,su ya ihtiyaç duyulmaktadır.Elektriksiz,petrolsüz ve hatta örtünmeden yaşayabiliriz.Ama susuz asla. Özellikle ülkemiz su kaynakları gün geçtikçe azalan bir bölgede.Suyun akıllıca,ekonomik ve verimli kullanılması zorunlu bir hal almıştır.

İşte bu yüzden sizlere tarımda su ve gübreleme maliyetlerini %50,90 oranında düşüren,verimi artıran emek maliyetlerini azaltan bir ürün ü tanıtmak istiyorum.Avrupa,Amerika ve Birçok batı ülkelerinde yıllardır kullanılan su tasarrufu sağlayan bu ürünü yerli hammadde ile türkiye de ürettik.

www.ecosorb.com.tr

Saygılarımızla

Duran BOZKURT

duran bozkurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2009, 12:47   #29
agaclar.net
 
MeyveliTepe's Avatar
 
Giriş Tarihi: 22-03-2007
Şehir: Kocaeli
Mesajlar: 8,339
Duran bey,
Hoşgeldiniz. Epeydir kimse yazmıyor ama sizin bizzat gelişinizle pek çok soru gelecektir.
Saygılar

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2009, 10:51   #30
Yeni Üye
 
duran bozkurt's Avatar
 
Giriş Tarihi: 10-08-2009
Şehir: izmir
Mesajlar: 15
ecosorb

Merhaba
Bu bölüm'e yazmak için ancak zamanım oldu,fırsat buldukça yazacağım,hem ürünle ilgili gelen soruları,hem de deneyimlerimizi ve kullanıcılarımızdan gelenleri sizlerle paylaşacağım.

Selamlar

Duran BOZKURT


duran bozkurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020