View Single Post
Eski 05-06-2006, 14:09   #3
Mine Pakkaner
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Toprağı su tutma kapasitesini arttıran diğer ürünler;

perlit, pomza, vermikülit, volkanik tüf, zeolit, montmorillonit, torf, kompost, deniz yosunları, hayvan gübreleridir.

Bunların içinden kompost, deniz yosunları, hayvan gübrelerini aynı zamanda bitki besler.

Sutut gibi jelleştirici ürünler toprakta suyu bünyelerine alıp şiştikleri için hem yapıyı gevşetir hem de suyun süzülüp gitmesini önler. Yavaş yavaş suyu salar.

Ayrıca jelleştirici yapısından ötürü kumlu topraklarda erozyonu önler.Özellikle bu tür jelleştirici ürünlerin rüzgar erozyonunu durdurduğu biliyoruz.Ben kendi uygulamalarımda su erozyonunu da durdurduğunu tespit ettim.

Ancak içeriğinde besin elentleri olmayan bu sentetik ürün tek başına kullanıp bitki yetiştirilemez.

Markadan markaya değişmekle birlikte tarladan en fazla 3-5 sene gibi bir sürede bozunup kalkmaktadır.Formülasyonlarında Na olan jelleştiricileri kullanmaktan kaçınmanız gerekir.

Ben şahsen kumlu alanlardaki çalışmalarımda kullanıyorum. Ağır bünyeli topraklarda, drenaj sorunu olan yerlerde, taban suyu yüksek arazilerde kullanmayın.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön