agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-04-2020, 11:40   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2020
115 m2 bahçe damlama sulama sistemi tavsiyesi.

Herkese saygılar selamlar. Annemin yaşından dolayı ilgilenemediği resimde gönderdiğim bahçesini bu sene ben dikeceğim inşallah. Sonbaharda gübresini döktürüp bellettim. Yılbaşında da leonardit serpip çapaladım. Toprakta gözle görülür bir değişiklik oldu. Tohumlarda çimlenmeye başlandı, mayıs başında dikeceğim inşallah. Resimde görüldüğü gibi bir damlama sulama planı yaptım, planda bir değişiklik olmaz ise bu hafta alıp kuracağım. Zirai işlerle ilgili internette bolca bilgi okudum fakat öğrendiklerimin teorik bilgiden öteye gidemeyeceği malum.

O yüzden, emeğin boşa gitmemesi amacıyla, acemiliğimden dolayı sizlere bir kaç sorum olacak;

Sistemin tamamı 16 lık boru, şebeke suyunun basıncı her iki bahçeye de yeterli gelir mi. Yeterli gelmez ise ana boruları 20'lik almam veya iki bahçeyi ayrı ayrı sulamam yeterli olur mu.
Birde yaptığım planda hatalarım var ise fikirlerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

isip77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2020, 09:39   #2
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Şebeke basıncı 3 bar olduğu için çalışabilir. Şebekeden gelen su hattı, damlamaları besleyen ana hat borusunun ortasından bağlanırsa daha dengeli olur. Bu şekliyle ana hattın sonundaki damlamalar arta kalanı kullanır. (Ana hattın ortasına Te yerleştirilip, bu Te den besleme yapılmalı.)
12 m ye gidip dönen boruyu iyi gözlemlemeniz gerek. Dönüş bölümünde az sulama olursa, kesip ana hattan beslersiniz.
Pompa ile veya düşük basınçla beslemek gerekseydi ana hat kesiti, kolların kesitlerinin toplamı kadar olmalı diyebiliriz. (Su debisi hesabı yapmaz isek.)

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2020, 11:16   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2019
Merhaba
Buna benzer bir sistemde damlatici yerine delikli boru kullansak değişen birşey olurmu

cakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2020, 15:48   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2020
Cevap için teşekkürler, dönüşü yapmaktan vazgeçtim direk ana hattan çekeceğim. Siparişi de verdim, mayısın ilk haftası kurulumu yapıp fideleri dikerim inşallah.

isip77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024