agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni24Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-08-2009, 11:56   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Merhaba Duran bey hoşgeldiniz. Ürününüzü geçen yıl telefonla istemiştik, sizde çok ilgilenip hiç üşenmeden 2 kutuyu yollamıştınız. Ankarada bir ev (teras) kullanıcısı olarak ürün benim için hayati önem taşıyor. Geçen sene elden geçirebildiğimiz bütün topraklarımıza ecosorb karıştırdık ve Ankaranın sıcağında beton üzerinde yetiştirdiğimiz bitkilerde müthiş bir su ve zaman tasarrufu yaşadık. Çok sıcak aylarda Ankarada genellikle 2 sulama yapmak gerekiyor, ecosorb bu işi günde bir sulamayla halletti. Bu sene damla sulama kurmaya çalışıyoruz sanırım o zaman ecosorbun yararlarını daha çok göreceğiz. Size geçen sene gösterdiğiniz ilgi ve ürününüz için çok teşekkür ediyorum.

nkoksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2009, 10:15   #32
Yeni Üye

duran bozkurt's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Teşekkürler,nkoksal biraz geç yazdım kusura bakma.Bizim kayıtlarda sizin adınıza adresinize rastlayamadık,bu mesajı alınca yazarmısınız telefon numaranızıda tabi.İyi çalışmalar.

ECOSORB DAVETİ
8-12 EKİM YALOVA FUARINDAYIZ
EKOS EKOLOJİK TARIM LTD.ŞTİ

duran bozkurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2009, 13:57   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2009
(Zeolit)Klinoptilolitte su tutucu ve gübre tutucu bir mineraldir.

TARIM
Gübreleme ve Toprak Hazırlanması Doğal zeolitler yüksek iyon değiştirme ve su tutma özellikleri nedeniyle toprağın tarım için hazırlanmasında, çoğunlukla kil bakımından fakir topraklarda yaygın biçimde kullanılmaktadır.Su tutma özelliğinden dolayı Klinoptilolit kullanılan tarım sahalarında sulama ihtiyacı hemen gözle görülür oranda azalmaktadır. Ayrıca yüksek anomyum seçiciliği nedeniyle gübre hazırlanmasında taşıyıcı olarak klinoptilolit kullanılmasıyla amonyumun bitkiler tarafından daha etkin kullanılması ve gübre tasarrufu sağlanmaktadır. Klinoptilolit nem fazlasını adsorbladığı için gübrelerde depolama sırasında oluşan pişme ve sertleşmeyi de önlemektedir. Ayrıca fazla sulama nedeniyle oluşan mantari hastalıkların da önüne geçtiği belirlenmiştir. Klinoptilolit toprakta yok olmamaktadır.

Toprak Kirliliğinin Kontrolü
Doğal zeolitlerin katyon seçme ve değiştirme özelliklerinden sadece besleyici iyonların bitkiye aktarılmasında faydalanılmayıp, aynı zamanda besin zincirlerinde Pb-Cd-Zn-Cu (kurşun,kadmiyum,çinko,bakır) gibi istenmeyen bazı ağır metal katyonlarının tutulmasında da yararlanılabilir. Bu alanda kullanılan klinoptilolitin radyoaktif kirlenmenin söz konusu olduğu topraklara ilave edilmesi ile bitki tarafından alınan Sr90 miktarının büyük ölçüde azaldığı da saptanmıştır.

Tarımsal mücadele
Doğal zeolitlerden iyon değiştirme ve adsorplama kapasitelerinin yüksekliğinden dolayı tarımsal mücadele ve ilaç taşıyıcı olarak yararlanılmaktadır.

Klinoptilolit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2011, 22:28   #34
Ağaçsever

baba.monk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2009
Bebek Bezi ve Su Tutucu Polimer Tozlar

Bebek bezindeki su tutucu - süper emici polimer tozun kullanımına dair bir deney şuradadır:

http://www.babamonk.com

Name:  Bebekbezi_polimer_sutut_SAP_SEP_emici_toz17.JPG
Views: 5084
Size:  14.4 KB

baba.monk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2011, 23:27   #35
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi baba.monk Mesajı Göster
Bebek bezindeki su tutucu - süper emici polimer tozun kullanımına dair bir deney şuradadır:

Eklenti 188641
Kişisel sayfanızdaki açıklamayı okudum. Çok harika anlatmışsınız. Hele bebekten izin almanız çok hoş. Teşekkürler.

mrduran beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2011, 16:41   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2008
Aman dikkat

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi baba.monk Mesajı Göster

Eklenti 188641
Endüstriyel alanlarda kullanılan polimerler,tarımsal polimerlerden farklı olarak potasyum tabanlı değil sodyum tabanlı ve tarımda kullanılması kesinlikle önerilmez.Bilgilerinize...

madeleine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2011, 11:53   #37
Ağaçsever

baba.monk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2009
Buna dikkat etmek gerek o zaman. Bu bilgiyi bloguma da ilave ediyorum müsadenizle.

baba.monk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2012, 18:55   #38
Yeni Üye

Zafer ALV's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2007
Benim evde deneme olarak kullandığım su tutucu aşağıdadır.her yumurta yuvası büyüklüğünde parçalayıp hem toprağın havalı olmasını hemde su tutma kapasitesini arttırmayı amaçlıyorum.Tabi her yıl yenilemek gerekebilir.
Sizce bunun bir sakıncası var mı?

Eklenen Resimler

Zafer ALV Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2012, 06:37   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Su tutuculardan birini deneme imkanım oldu. Anladım ki bitki köküyle rekabet ediyor. Ortama nem verici değil ortamın nemini bünyesine emiyor. Köklerin bile nemini emiyor. Toprağa karıştıralı 6 ay oldu fakat şu an orada su tutucudan eser yok.

mrduran ve secatdinf beğendi.
bulut7655 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2012, 10:07   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Sutut nedir?

Sutut toprak içindeki besleyici substratları ve toprağın su tutma kapasitesini artıran özel olarak dizayn edilmiş yüksek teknoloji ürünü çapraz bağlı süperabsorbenttir polimerdir.

Neden sutut kullanılır?

Bitkilerin yıllara ve gelişme sikluslarına göre su ihtiyacı değişiklik gösterir. Bitkiler yetişmesi sırasında ortamda su ve besleyici maddelerin hazır olması gerekir. Sutut bir su deposu gibi davranarak bitkilerin ihtiyaç duyduğu suyu verir.Böylece hydrik stres ve şoktan kurtulmasını ve solma ve kuruma oranlarını aşağılara çekilmesini sağlar. Bu durum sulama ve gübreleme sıklığı azaltacağından zaman ve para tasarrufu sağlar.

Tarımda kullanılan iyi bir süper absorbant nasıl olmalıdır?

1. Non toksik olmalıdır,çevreye zarar vermemelidir.
2. Bitkiye zarar vermemelidir.(tarımda kullanıla bilmesi için)
3. Nötral ph ta olmalıdır.
4. Potasyum bileşiği olup toprakla dost olmalıdır.
5. Toprak sodyumunu arttırmamalıdır.
6. Tek tip partikül çapına sahip olmalıdır.Tek tip partikül çapı stabil süspansiyon sağlar.Buda tohum kaplama yönteminde etkinliği arttırır.
7. Emme kapasitesi 400 kattan daha yüksek olmamalı,300 kattan da daha aşağıda olmamalıdır.Araştırmalar emme kapasitesi 300 kat ile 400 kat arasındaki süper absorbantların tarımda kullanılabildiğini göstermiştir.
8. Kullanımı basit olmalıdır.
9. Kökün ihtiyacı olduğunda nem dengesini koruyarak ortama nem vermesi gerekir.Ancak bazı polimerler suyu tutar fakat geri vermezler.
10. Kuruduğunda kristal gibi olmalı,kokusuz olmalıdır.
11. Hidrate edildiğinde( su çektirildiğinde) ne kauçuk gibi elastik nede kaya gibi sert olmalıdır.Jel ele alındığında kolayca parçalanabilmeli ve elde ıslaklık bırakmalıdır.Toprakta en az 4 yıl kalmalıdır.
12. Uluslar arası standartlarda üretim yapan ve bu üretimi uluslar arası kalite belgeleriyle belgeleyen kuruluşlar tarafından üretilmelidir.

Tarımda kullanıldığı alanlar nelerdir?
  • Bitki yetiştirme saksıları
  • Funda ve ağaç dikimleri
  • Çim ve çim alanlar
  • Geniş alana yayma ve yüzey uygulamaları
  • Kök daldırma ve fideleme
  • Meyvecilikte
  • Sulu tohumlama
  • Tohum kaplama
  • Mahsülün toplandıktan sonraki işlemlerde
sutut.com
Evet o ürünler denildiği gibi su tutma özelliği yüksek ürünler ama olabilecek en iyi kapsamlı ve mucizevi ürün leonardit maddesidir hem besleme hem su tutma konusunda 10 numara bir üründür.

pria ve Safranlı beğendi.
secatdinf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2012, 04:30   #41
Ağaçsever

beckham_711's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi secatdinf Mesajı Göster
Evet o ürünler denildiği gibi su tutma özelliği yüksek ürünler ama olabilecek en iyi kapsamlı ve mucizevi ürün leonardit maddesidir hem besleme hem su tutma konusunda 10 numara bir üründür.
leonardit ve humatı bu sene denedim çimlenme şuan eşit işe yararsa foto larını yayınlarım. ama hesaplarıma göre ekonomik değil tabi şaşırtıcı derecede verim yüksek olursa bilemem.

her neyse sututa gelelim ayçiçeğinde kullanmak istiyorum fakat hep saksı gibi bilgilendirilmiş büyük arazilerde yaptığımız ilkel tarımda nasıl uygulama yapabiliriz
fiyatlandırma nedir
da/kg oranı nedir v.b.

bilgilendirirseniz memnun olurum

beckham_711 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 21:56   #42
Ağaç Dostu

ekizilaslan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2012
leonarditin çimleme kökleme kabiliyeti muhteşem. beslemesi de öyle şimdilik. fiyatı da 1,5 tl gibi toptanda kömür ocakları civarında çok daha ucuza olabilir belki. afşin civarı kaynakmış galiba

ekizilaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 21:57   #43
Ağaç Dostu

ekizilaslan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2012
ben saksıdaki domateslerime kullandım harika

ekizilaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2013, 15:44   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Hobi usulü üretici ve yetiştiriciler için gereksiz maliyetten öteye gitmiyor perlit torf kullanın

miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2013, 09:19   #45
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2013
LEONARDİTİN FİZİKSEL YARARLARI

• Toprağın yapısını düzeltir. kil mineralleri ile birleşerek toprağı daha tanecikli duruma getirir. Böylece, toprağın hava ve su geçirgenliği artar. Toprağın gevşekliği ve işlenebilirliği artar, topaklanma önlenir. Verimsiz killi toprakların parçalanmasını sağlayarak verimli toprak haline dönüştürür. Toprağın zamanla sıkışmasını önleyerek daha havadar ve kabarık kalmasını sağlar.

• Toprağın havalanma özelliğini artırır. Köklerin daha iyi havalanmasını sağlar. Yorgun toprakları gençleştirir.

• Toprağın su tutma kapasitesini artırır (Kendi ağırlığının 20 katı fazla ağırlıktaki suyu tutabilme yeteneği vardır). Topraktaki su miktarını dengeler ve düzenler. Böylece, bitkinin kuraklığa karşı direnci artar ve kuraklık şartlarında bile daha iyi verim alınmasını sağlar. Daha az su ile daha verimli bir sulama için zemin hazırlar.
• Uygun tohum yatağı şartları hazırlar.

• Topraktaki kolloidlerin (çok küçük toprak parçacıklarının) birbirlerini tutma yeteneklerini artırır. Topraktaki erozyonu azaltır.

• Toprağın rengini koyulaştırarak daha fazla güneş enerjisinin emilmesini sağlar.

Ayrıca leonarditin kimyasal yararlarıda vardır.

Perhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2013, 23:59   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zafer ALV Mesajı Göster
Benim evde deneme olarak kullandığım su tutucu aşağıdadır.her yumurta yuvası büyüklüğünde parçalayıp hem toprağın havalı olmasını hemde su tutma kapasitesini arttırmayı amaçlıyorum.Tabi her yıl yenilemek gerekebilir.
Sizce bunun bir sakıncası var mı?
Malesef tavsiye etmiyorum şöyle bir şey deneyin saksının dibine yerleştirin bunu, suyu tutsun ama toprağa karıştırmamak gerek sürgün döneminden sonra kışın saksıyı söküp bakarsınız kök ile olan ilişkisine.

Düzenleyen miralay : 25-02-2013 saat 18:16
miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2014, 13:24   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2010
tarımsal su tutucu

Bazı arkadaşlar maalesef aşılamada kullanılan,yapılarda su izolasyonunu engelleyen sutut ile tarımda su tasarrufu maksadı ile kullanılan sutut'u karıştırıyor.Sutut polimerin örnek resmi aşağıdaki gibidir.Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Sutut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2014, 20:01   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2014
en iyisi solucan gübresi

edelvays58 beğendi.
doğalhayat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2020, 23:15   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2020
Arkadaşlar, bu ürün kullanışlı ama meyve sebzede kullanılması sağlıklı olur mu tereddüt içerisindeyim? Anladığım kadarıyla ürün bir kimyasal ve kökler suyu alırken kimyasalı da bünyesine çeker mi? İçeriği tam olarak nedir?

consiglier Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024