agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni527Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-04-2010, 16:06   #121
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Sayın Meyvelitepe,

120 nolu mesajınıza düşünçelerimdir.

Baştan fikri sevdim ama son günlerde heyecanımı yitirdim. Uzadı... Yerel tüketiciye ulaşmak da çok kişisel. Ulaşamıyanlar ne olacak? Doğrusu; genele ulaşan, herkesin farklılıklarını koruyarak içinde bulunduğu bir satış organisazyonu olması. Komşu bahçeden zerzevat almak için bir yapılaşmaya ihtiyaç yok.

Yurt dışından verdiğiniz örnekler bu ülke için ne derece geçerli? Onlarda ki güvene dayalı ilişki bizde tam tersi! Ve hala yerel olarak karşılamanın altını çiziyorsunuz. Bir de güven! Bu dedikleriniz ancak komşu bahçeden ürün almak için. Bu çiftlikleri bilmem ama bizim "organik endüstrisinden" uzak kaldığımız ( leonardit, em, neemazal, vs..) söylenemez. Sadece hayvan gübresi kullansa idik lafım yok.Ama kastınız sertifika ise, bir şekilde güveni sağlayacak belge gerekli. Bu bugünkü yapılaşmanın dışında olabilir. Biz kullandığımız girdilerde belge ararken bizden belge aranmasını da göz ardı edemeyiz.

Bu yaz neden olmasın. Sıkı bir görüşme trafiği ile organisazyonu oluşturur ve kış başı ortaya çıkarız. Taze ürün satmak zorunda değiliz. Kurutulmuş gıdalar ve ev konserveciliği üstüne eğilebiliriz ki genele ulaşmak için daha uygun. Zeytinci arkadaşlarımızın da ürünleri ancak kasım-ocak-şubat gibi olur.

Bence ne ülkenin dört bir yanından bahçe ne de kullanılacak çeşitler ve yetiştirme konusunda fikir birliği gerekli. Tek gereken doğaya ve insana saygılı üretim. Bunun üstüne anlaşıp kuralları ( GDO'suz ve evladiyelik tohum, organik gübre, ilaç, vs. ) oluşturalım. Gerisi serbest olsun. Herkes kendi farklılığını, kendi deneyimini sağlasın. Bilinmezden çıkan sonuç bazen daha güzeldir. Bir arkadaşımız hepimize yararlı bir keşfi kendi farklılığı içinde bulabilir.

Bence organisazyonun esası web sitesinin kendisi. Ötesini bulmaya gerek yok. Kooperatifleşme, resmileşme hepsi gereksiz. Bunlara girdikçe yok oluruz. Olsa, olsa şirketleşme olabilir. Oda fatura kesmek için. Küçük çapta ev üretimlerine fatura gerekmediğini biliyorum. İşin burası için bir mali müşavire danışmak lazım.

Evet.

Bu iş bir web sitesi ile başlamalı. Bence ismi hazır. ''Uzak Bahçeler'' . Web konusunda en yetkinimiz kim ise hemen kursun. Ben bloggerde bu ismi alıyorum. Başkası almadan garanti olsun! Gerisi beni aşar, bilgisayar cahiliyim. Formatı şöyle; Bir satış sitesi. Ürünler, ürünler,ürünler. Ana sayfada kuruluş hikayesi. Hiç birimizin öne çıkmadığı bir yapı. Otomatik biçimde değişen ürün tanıtımları, sıralamalar, duyurular. Yanda kendi kişisel web sitelerimize verilen linkler. Girenler beğendikleri ürün hakkında üreticiyi tanır. Bu kişisel web sitelerimizin nasıl olacağına herkez kendi karar verirse iyi olur. Teknik yardımlaşma olabilir ama birbirimize benzer kopya siteler oluşturmayalım. Sitelerimiz rekabetçi olsun. Rekabet yaratıcıdır.

Saygılar.

Ayazkızı beğendi.
bayindirmevki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2010, 16:18   #122
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Evet

Bloggerden ismi aldım. Var mısınız?

Eski 26-04-2010, 00:30   #123
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
İlgili konunun biraz dışına çıkmış olabilirim ama Uzak bahçelerin yakın işbirliği konusunda bu işi ciddi düşünen insanlar bir araya gelerek ortak bir fon oluştursa , bu fonda biriken para ile bahçe satın alınamaz mı ? Dolayısıyle herkes taşın altına elini koymuş olur.

Örneğin ayda 20 tl verecek 100 üye bulsak ayda 2000 tl eder.Bir yıl sonra Ağaçlar.Net yıldönümüne kadar 24000 tl yapar.Üye sayısı ve aidat miktarı farklı olabilir.Bu para ile bir zeytin bahçesi alsak ve buradan çıkan ürünü yine aynı üyelere satsak hem fondaki para birikir hemde gelen satışardan yeni bahçeler alabiriz.

Ayazkızı beğendi.
akcan67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2010, 01:19   #124
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
O iş hiç olmaz, hani derler ya ortak malı köpekler yemez,

Çok güzel bir düşünce de, bizler oralara gelmemiz için daha çok fırın ekmek yememiz lazım. Nerede o ortaklık kültürü.

Ayazkızı beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2010, 12:49   #125
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akcan67 Mesajı Göster
İlgili konunun biraz dışına çıkmış olabilirim ama Uzak bahçelerin yakın işbirliği konusunda bu işi ciddi düşünen insanlar bir araya gelerek ortak bir fon oluştursa , bu fonda biriken para ile bahçe satın alınamaz mı ? Dolayısıyle herkes taşın altına elini koymuş olur.

Örneğin ayda 20 tl verecek 100 üye bulsak ayda 2000 tl eder.Bir yıl sonra Ağaçlar.Net yıldönümüne kadar 24000 tl yapar.Üye sayısı ve aidat miktarı farklı olabilir.Bu para ile bir zeytin bahçesi alsak ve buradan çıkan ürünü yine aynı üyelere satsak hem fondaki para birikir hemde gelen satışardan yeni bahçeler alabiriz.
Daha var olan konu üstüne hiç bir hareket yapılmamışken zor iş dediğiniz. Söylediğiniz para da bahçenin bakıcısına anca maaş olur. Bu fikirler hedefden uzaklaşıp zaman kaybetmekten başka işe yaramıyor.

Konu var olan bahçelerin işbirliği. Yeni bahçe almak değil.

Eski 26-04-2010, 12:53   #126
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster

Çok güzel bir düşünce de, bizler oralara gelmemiz için daha çok fırın ekmek yememiz lazım. Nerede o ortaklık kültürü.
Ortaklık Kültürü diye bir şey hiç bir ülkede yoktur. Ortak bir işe girişildiğinde güven belge ile sağlama alınır. Gerisi hikayedir. Bir iş yapacaksak bunu sözleşme ile sağlama alaçağız ki köpekler gibi hırlaşmıyalım.

Deyimlerle, atasözleri ile bir yere vardığımız yok.

Ayazkızı beğendi.
Eski 26-04-2010, 16:54   #127
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bayindirmevki Mesajı Göster
Evet

Bloggerden ismi aldım. Var mısınız?
Ben varım. İlk adımı birilerinin atması gerekiyor.

Ayrıca bu başlıkta hiç tartışılmayan, tüketicilere ürünün zamanında ve söz verilen miktar veya adetlerde ulaştırılması da oldukça önemli. Bu konuyu da irdelemekte fayda var.

Ayazkızı beğendi.
acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2010, 21:18   #128
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Ben varım. İlk adımı birilerinin atması gerekiyor.

Ayrıca bu başlıkta hiç tartışılmayan, tüketicilere ürünün zamanında ve söz verilen miktar veya adetlerde ulaştırılması da oldukça önemli. Bu konuyu da irdelemekte fayda var.
Bunu ve tüm soruları Meyvelitepe'nin cevaplamasını tercih ederdim. Konunun sahibi kendisi. Her halde işleri yoğun. Kendisinden özür dileyerek süreci hızlandıracağım ki benim için her şey netleşsin. Bir, iki sene yazışmaya sabırlı değilim!

Evet; Tüketicilere ürünün zamanında ve istenen adette ulaştırılması için önce ''Uzak Bahçeler'' hesabına aktarılması gerekir ki mevcudiyeti netleşsin. Üreten ve ''Uzak Bahçeler'' arasında karşılıklı bir yükümlülük oluşturulur. Bunun şartları konuşarak netleştirilir. Sonuçta amatör bir girişim olduğunu belirtiğimiz tüketicimizin anlayışına sığınacağız.

Bir şeyi iyi ayırmalıyız. ''Uzak Bahçeler'' bizden doğan ama bizim olmayan bir süreç olacak kendini besleyecek veya yok edecek. Biz var olacağız.

Ayazkızı beğendi.
Eski 26-04-2010, 23:50   #129
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sevgili arkadaşlar,

Bende varım ve sadece sebze meyve olarak değil hayvansal ürünleride düşünerek varım diyorum.

Sevgiyle kalın

Ayazkızı beğendi.
ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2010, 13:23   #130
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
Bunu ve tüm soruları Meyvelitepe'nin cevaplamasını tercih ederdim. Konunun sahibi kendisi. Her halde işleri yoğun. Kendisinden özür dileyerek süreci hızlandıracağım ki benim için her şey netleşsin. Bir, iki sene yazışmaya sabırlı değilim!

Evet; Tüketicilere ürünün zamanında ve istenen adette ulaştırılması için önce ''Uzak Bahçeler'' hesabına aktarılması gerekir ki mevcudiyeti netleşsin. Üreten ve ''Uzak Bahçeler'' arasında karşılıklı bir yükümlülük oluşturulur. Bunun şartları konuşarak netleştirilir. Sonuçta amatör bir girişim olduğunu belirtiğimiz tüketicimizin anlayışına sığınacağız.

Bir şeyi iyi ayırmalıyız. ''Uzak Bahçeler'' bizden doğan ama bizim olmayan bir süreç olacak kendini besleyecek veya yok edecek. Biz var olacağız.
Sn. Bayindirmevki,

Sanırım bir konu yanlış anlaşılıyor. Burada sen, ben ve diğerleri aynı konumda olacaklar. Çünkü tamamen gönüllü birlikteliğe dayanan bir oluşum olacak.
Bu yüzden Meyvelitepe kadar diğer katılımcıların görüşleri de çok önemli.
Ayrıca Ensar'ın belirttiği gibi sadece tarımsal üretimle sınırlı olmamalı, hayvansal üretimi de kapsamalı.
Daha önce de hep tartışıldı. Ayhan Dükel'in belirttiği gibi bazı üreticilerin ürünlerini satma gibi bir kaygısı yok. Siz eğer güzel bir ürün üretirseniz bir şekilde gelip sizi buluyorlar. Ancak bunu anlatamayan, gösteremeyen bütün üyeler burada yaptıklarını anlatıp, ürünlerini teşhir edecekler ve tüketicilerin beğenilerine sunacaklar. Her üyenin bir diğerinden öğreneceği çok şey var diye düşünüyorum.

Ayazkızı beğendi.
acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2010, 16:22   #131
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Arkadaşlar, çok yoğun iki-üç günden sonra nihayet siteye girebildim.

Madem hemen başlayalım istiyoruz. O zaman öncelikle kaba bir envanter yapalım.

Katılmak isteyenler;

Bahçe adı,
yeri,
ekili/ekilebilir alan miktarı,
bu sezon alınabilir takribi ürün çeşitleri ve miktarları,
bahçenin özellikleri,
kaç aileye ne kadar süreyle düzenli ürün sağlanabileceği,
Bahçe ile ilgili uygulanan tarım yöntemleri, gübre, ilaç vb. ne kullanıldığı,
kimyasal veya zehirli ilaç kullanıldıysa en son ne zaman,

vb. bilgileri toparlayabilir miyiz?

Ayazkızı beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2010, 16:22   #132
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Katılmak isteyenler;

Bahçe adı,
Yeri, (şehir, ilçe, köy vb)
Ekili / ekilebilir alan miktarı,
Bu sezon alınabilir takribi ürün çeşitleri ve miktarları,
Bahçenin özellikleri,
Kaç aileye, ne kadar süreyle düzenli ürün sağlanabileceği,
Kimyasal veya zehirli ilaç kullanıldıysa en son ne zaman,

bilgilerini yazacaklarını yeni bir konu açabilirler...

Eski 27-04-2010, 17:18   #133
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bunu bu sayfadamı yapacağız, sevgili meyvelitepe siz bir başlayın biz arkadan geliriz.

Bu arada belirteyim bu oluşum başladıktan sonra gübresiz zehirsiz bir ürün yetiştirilmeye bir ikincisi ürün de niyetine girilmiştir, ayrıntıları daha sonra oluşacak yerde bilgi paylaşımına acacağım.

Ayazkızı beğendi.
Eski 27-04-2010, 17:24   #134
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:

Kaç aileye ne kadar süreyle düzenli ürün sağlanabileceği:
Bunun hesaplamasını yapmak oldukca güç, tarımın verim hesabını önceden yapamayız.
Üç aşşa beş yukarı bir tahmin yapılabilir.

Eski 27-04-2010, 20:37   #135
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sn. Bayindirmevki,

Sanırım bir konu yanlış anlaşılıyor. Burada sen, ben ve diğerleri aynı konumda olacaklar. Çünkü tamamen gönüllü birlikteliğe dayanan bir oluşum olacak.
Bu yüzden Meyvelitepe kadar diğer katılımcıların görüşleri de çok önemli.
Ayrıca Ensar'ın belirttiği gibi sadece tarımsal üretimle sınırlı olmamalı, hayvansal üretimi de kapsamalı.
Daha önce de hep tartışıldı. Ayhan Dükel'in belirttiği gibi bazı üreticilerin ürünlerini satma gibi bir kaygısı yok. Siz eğer güzel bir ürün üretirseniz bir şekilde gelip sizi buluyorlar. Ancak bunu anlatamayan, gösteremeyen bütün üyeler burada yaptıklarını anlatıp, ürünlerini teşhir edecekler ve tüketicilerin beğenilerine sunacaklar. Her üyenin bir diğerinden öğreneceği çok şey var diye düşünüyorum.
Sayın acemi, aynı konumda olacağız tereddüt etmeyiniz. Zaten kurucuyuz. Ama gönüllülük bu işi batırır. Yükümlülüklerimiz olacak ve bunu yazılı hale getirip uyacağız. Size bu işin olabilir profilini vereyim. Meyvelitepe'nin de anlattığı bunun gibi. Meyvelitepe yanılıyor muyum?

Pazarlama için bir web sitesi kurulması lazım. Şu an internette var olan satış sitelerinden farklı değil. Farkımız hikayemiz ve web sitemizin formatı olacak. Raflarda ürünler ve depo adetleri. Üreticilerin kendi web sitelerine de yanda link vereceğiz. Hikayemiz içinden başka hikayelere geçecekler. Düşünün ne kadar orijinal bir fikir. Bu fikir satar. Sadece yakın çevre değil her yere. Fikrin sahibi olarak Meyvelitepe'yi selamlıyorum. Heyecanımı ve acelemi mazur görsün.

Hayvansal ürünler bu aşamada bizi aşar. Zaten taze ürünlere de girmek zor. Kurutulmuş ürünler, zeytin ve yağı, ev konserveciliği, Bunun gibi ampalajı ve taşıması kolay ürünler. Taze ürünleri yakın çevre tüketicileri zaten talep eder.

Laf ürün satma kaygısına gelirse o bende hiç yok. Bu işe ilgim çalışkanlığını takdir ettiğim bir insanın yanında olmaktır. Bu birliğe katılacak kişi satış kaygısı olmasada sevdiğinden katılamaz mı?

Bunu anlatamayan, gösteremeyen diye herkese kapı açılırsa iş başından ölü doğar. Konu satış olunca bu ciddi bir iştir. Yükümlülüklere veya şartlara uyabilen katılacak. Ben uymuyorsam beni de almayacaksınız. Ama dikkat satışa. Kurucu üye olabilirim!

Ayazkızı beğendi.
Eski 27-04-2010, 20:43   #136
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Alıntı:
Bunu bu sayfadamı yapacağız, sevgili meyvelitepe siz bir başlayın biz arkadan geliriz.

Bu arada belirteyim bu oluşum başladıktan sonra gübresiz zehirsiz bir ürün yetiştirilmeye bir ikincisi ürün de niyetine girilmiştir, ayrıntıları daha sonra oluşacak yerde bilgi paylaşımına acacağım.
Sayın lilium,

Satacak hazır bir ürün, yakında üretecek bir ürününüz veya geleçekte bir üretim planınız var mı?

Ayazkızı beğendi.
Eski 27-04-2010, 20:55   #137
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Alıntı:
Bunun hesaplamasını yapmak oldukca güç, tarımın verim hesabını önceden yapamayız.
Hayır çok kolay.

Bahçeniz de tohumu ektiğiniz anda bunu satışa koymuyoruz ki. Siz bir üretim sürecine gireceksiniz ve aynı Meyvelitepe'nin blokunda anlattığı gibi kendinize has bir biçimde blokunuz da anlatacaksınız. Satışta bir ürününüz olması gerekmiyor. Gereken yükümlülüklere uygun üretim sürecinde bulunmanız. Üretiminiz her hangi bir kayba uğramadan sonuçlanırsa bunu uygun biçimde ambalajlayarak ne kadar çıktı veya ne kadarını satışa verecekseniz ''Uzak Bahçeler''e devredersiniz. Eğer üretiminiz bir kayba uğramışsa, satışta olamasanız bile verilen linkten hikayenizi okurlar.

İnsanlar vah, vah demeyi sever. Köklediğiniz zeytinlere üzüldükleri gibi.

Ayazkızı beğendi.
Eski 27-04-2010, 22:01   #138
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Arkadaşlar, çok yoğun iki-üç günden sonra nihayet siteye girebildim.

Madem hemen başlayalım istiyoruz. O zaman öncelikle kaba bir envanter yapalım.

Katılmak isteyenler;

Bahçe adı,
yeri,
ekili/ekilebilir alan miktarı,
bu sezon alınabilir takribi ürün çeşitleri ve miktarları,
bahçenin özellikleri,
kaç aileye ne kadar süreyle düzenli ürün sağlanabileceği,
kimyasal veya zehirli ilaç kullanıldıysa en son ne zaman,

vb. bilgileri toparlayabilir miyiz?
Bayındırmevki.

Çanakkale, Bayramiç.

30 dönüm dikili elma fidanı/65 dönüm ekilebilir tarla.

Forum üyesi Douglas Fir arkadaştan aldığım bir miktar evladiyelik domates tohumum var. Şu an cimlenme aşamasında. İsimleri aşağıdadır.
Principe Borgese. San Marzano Nano. Brandy Wine Pink. Brandy Wine Red. Brandy WineYellow. Hobi amaçlı olduğundan miktarı önemsiz. Rafı görsellemeye yeter.

Düşündüğüm format bu değil! Üretim sonuçlanıp rafa konduktan sonra satış açılır isteyen alır. Belirli ailelere belirli miktar ürün, üyelik gibi birşey olur. Hem tarım doğa olaylarına bağımlı bir süreç, bu öngörülemez.

Elma fidanlarına dikiminden şu ana kadar kimyasal ilaç ve suni gübre uygulanmamıştır. Detaylarını blokumda anlatacağım.

Boş arazilerimde de 3 yıl önce arpa ekilmiş ve son iki sezon yaban bırakılmıştır.

Evet,

Görüldüğü gibi, aslında benim satacak ürünüm yok. Fikir güzel. Tutma şansı var. Kurucu olmak istiyorum. Olursa; organik, sertifikalı tarım ürünleri ile konvansiyonel ürünler arasındaki boşluğu dolduracak.

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen bayindirmevki : 27-04-2010 saat 22:44 Neden: yeni ekler
Eski 27-04-2010, 23:58   #139
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Hayvansal ürünler de olsun.

Alıntı:
Sayın acemi, aynı konumda olacağız tereddüt etmeyiniz. Zaten kurucuyuz. Ama gönüllülük bu işi batırır. Yükümlülüklerimiz olacak ve bunu yazılı hale getirip uyacağız. Size bu işin olabilir profilini vereyim. Meyvelitepe'nin de anlattığı bunun gibi. Meyvelitepe yanılıyor muyum?

Pazarlama için bir web sitesi kurulması lazım. Şu an internette var olan satış sitelerinden farklı değil. Farkımız hikayemiz ve web sitemizin formatı olacak. Raflarda ürünler ve depo adetleri. Üreticilerin kendi web sitelerine de yanda link vereceğiz. Hikayemiz içinden başka hikayelere geçecekler. Düşünün ne kadar orijinal bir fikir. Bu fikir satar. Sadece yakın çevre değil her yere. Fikrin sahibi olarak Meyvelitepe'yi selamlıyorum. Heyecanımı ve acelemi mazur görsün.

Hayvansal ürünler bu aşamada bizi aşar. Zaten taze ürünlere de girmek zor. Kurutulmuş ürünler, zeytin ve yağı, ev konserveciliği, Bunun gibi ampalajı ve taşıması kolay ürünler. Taze ürünleri yakın çevre tüketicileri zaten talep eder.

Laf ürün satma kaygısına gelirse o bende hiç yok. Bu işe ilgim çalışkanlığını takdir ettiğim bir insanın yanında olmaktır. Bu birliğe katılacak kişi satış kaygısı olmasada sevdiğinden katılamaz mı?

Bunu anlatamayan, gösteremeyen diye herkese kapı açılırsa iş başından ölü doğar. Konu satış olunca bu ciddi bir iştir. Yükümlülüklere veya şartlara uyabilen katılacak. Ben uymuyorsam beni de almayacaksınız. Ama dikkat satışa. Kurucu üye olabilirim!
Hayvansal ürünler bu oluşumun dışında bırakılacaksa; bir bal arısı sevdalısı olarak kendimi dışlanmış hissedeceğim 2004'ten beri arıcılıkla uğraşmaktayım. Arıcılık faaliyetlerimi agaclar.net'in "Çiftlik Hayvanları" bölümünde ve bloğumda yayınlamaktayım. www.balpower.blogspot.com
Ben bu oluşumda varım diyorum. Diğer hayvan ürünü üretimi yapan üyelerimiz de bu oluşumda olup olamayacaklarına kendileri karar versinler. Uzak bahçelerin yakın işbirliği'ne emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Ayazkızı beğendi.
kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2010, 00:29   #140
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın bayindirmevki, bazı cevapları iyi anlamadan cevap veriyorsunuz gibime geldi, yanlışsam düzeltin.
Siz bu yazıdan ne anlıyorsunuz.
kaç aileye ne kadar süreyle düzenli ürün sağlanabileceği
Ben anladığımı yazdım, sizde anladığınızı yazınız.

Ben atasözlerinden örnekler veriyorum:

Siz:

Ata sözlerini dikkate almayanlar da bir yere varamazlar.

Alıntı:
30 dönüm dikili elma fidanı/65 dönüm ekilebilir tarla.
Alıntı:
Her ne yapılacaksa ekim-dikim sezonu geçmeden netleşse.
Bunları diyorsunuz. arkasından da bunu.
Alıntı:
Görüldüğü gibi, aslında benim satacak ürünüm yok
O zaman bu telaşınız ne? Dediklerinizle çelişiyorsunuz.
Alıntı:
Hayvansal ürünler bu aşamada bizi aşar.
Niye aşsın ki, herkes kendi ürününden sorumludur.

Alıntı:
Elma fidanlarına dikiminden şu ana kadar kimyasal ilaç ve suni gübre uygulanmamıştır
Satacak ürünüm yok diyorsun, ürününün tanıtımını yapıyorsun, niye?

Bu çelişkilerden sonra buda bana hiç inandırıcı gelmedi doğrusu. inşallah ben yanılıyorumdur.

Ayazkızı beğendi.
Eski 28-04-2010, 08:13   #141
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil35 Mesajı Göster
Hayvansal ürünler bu oluşumun dışında bırakılacaksa; bir bal arısı sevdalısı olarak kendimi dışlanmış hissedeceğim 2004'ten beri arıcılıkla uğraşmaktayım. Arıcılık faaliyetlerimi agaclar.net'in "Çiftlik Hayvanları" bölümünde ve bloğumda yayınlamaktayım. www.balpower.blogspot.com
Ben bu oluşumda varım diyorum. Diğer hayvan ürünü üretimi yapan üyelerimiz de bu oluşumda olup olamayacaklarına kendileri karar versinler. Uzak bahçelerin yakın işbirliği'ne emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Sn.Kamil35,

Hayvansal ürünler tabii ki dışarda kalmaz. Siz de benzer şekilde yer, kovan sayısı, alınan bal çeşiti, kovan ve arılarınıza yaptığınız bakım ve besleme usulleriniz, takribi ürün miktarınız ve zamanı, ürünü etkileyen çevresel şartlar vb. bilgi veriniz.

Aynı şekilde süt ürünleri üretenler de benzer şekilde bilgi verebilirler.

Ayazkızı beğendi.
Eski 28-04-2010, 08:22   #142
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Tabii ki bunu net olarak söylemek çok zor. Aşağı yukarı bir şey yeterli olur.

Söz gelimi, bizim bahçeden bu yaz çıkabilecek ürün, aile, eş dost ihtiyacı çıktıktan sonra topu topu 5-6 ailenin ihtiyacına yeter. Sonbaharda da en fazla 200 kilo kadar sofralık işlenmiş zeytin çıkar.

Bu şimdi böyle. Şayet bu konu gelişir ve üretimi arttırmak söz konusu olursa 3-4 misline kadar çıkabilir.

Tabii ki bu miktarların hiç bir garantisi yok.

Ayazkızı beğendi.
Eski 28-04-2010, 12:18   #143
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil35 Mesajı Göster
Sayın kamil35,

Meyvelitepe gereken cevabı vermiş, ben de kendimi daha açık ifade etmek için yazıyorum. Hayvansal ürünlerden kastım taze et ve et ürünleri gibi akar, kokar riskli ürünler. Bal gayet güzel olur.

Benim şahsi düşüncem ilk adımları saklama, ampalaj ve nakliye riski olmayan ürünlerle atıp garantili bir ilerleme sağlamak. kuruluş kolay da satış ciddi iştir. Raflar adım, adım dolsa iyi olur.

Ayazkızı beğendi.
Eski 28-04-2010, 12:26   #144
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Tabii ki bunu net olarak söylemek çok zor. Aşağı yukarı bir şey yeterli olur.

Söz gelimi, bizim bahçeden bu yaz çıkabilecek ürün, aile, eş dost ihtiyacı çıktıktan sonra topu topu 5-6 ailenin ihtiyacına yeter. Sonbaharda da en fazla 200 kilo kadar sofralık işlenmiş zeytin çıkar.

Bu şimdi böyle. Şayet bu konu gelişir ve üretimi arttırmak söz konusu olursa 3-4 misline kadar çıkabilir.

Tabii ki bu miktarların hiç bir garantisi yok.
Sevgili Meyvelitepe,

Zeytin var ya. Gerisi önemli değil. Zeytinlerinizi çok güzel işleyin. Bu iş olursa güzel olacak. Benim burnum zeytin kokusundan anlamaz ama işten anlar. Ortada dolaştırdığım ismi beğendinizse '' Uzak Bahçeler'' . Web adresi alabilir misiniz? Bilgisayar tecrübem yetersiz. Varsa maliyetine katılırım.

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen bayindirmevki : 28-04-2010 saat 12:27 Neden: imla
Eski 28-04-2010, 12:33   #145
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Alıntı:
Sayın bayindirmevki, bazı cevapları iyi anlamadan cevap veriyorsunuz gibime geldi, yanlışsam düzeltin.
Siz bu yazıdan ne anlıyorsunuz.
kaç aileye ne kadar süreyle düzenli ürün sağlanabileceği
Ben anladığımı yazdım, sizde anladığınızı yazınız.

Ben atasözlerinden örnekler veriyorum:

Siz:

Ata sözlerini dikkate almayanlar da bir yere varamazlar.

Bunları diyorsunuz. arkasından da bunu.

O zaman bu telaşınız ne? Dediklerinizle çelişiyorsunuz.

Niye aşsın ki, herkes kendi ürününden sorumludur.

Satacak ürünüm yok diyorsun, ürününün tanıtımını yapıyorsun, niye?

Bu çelişkilerden sonra buda bana hiç inandırıcı gelmedi doğrusu. inşallah ben yanılıyorumdur.
Emekli,

Sevdim seni. Canın sıkılıyo anlaşılan. Bol bol yazışacak laf bende de çok. Güzel polemiklere girerdik de şu an internet kafeden yazıyorum ve öğle paydosum bitti.

Hem 30 dönüm elma dedikse fidan, fidan. 2,5 sene sonra ürün verecek!

Bay bay.

Ayazkızı beğendi.
Eski 28-04-2010, 14:48   #146
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Emekli,

Sevdim seni. Canın sıkılıyo anlaşılan. Bol bol yazışacak laf bende de çok. Güzel polemiklere girerdik de şu an internet kafeden yazıyorum ve öğle paydosum bitti.

Hem 30 dönüm elma dedikse fidan, fidan. 2,5 sene sonra ürün verecek!

Bay bay.
Sayın bayindirmevki;

Bir defa nickim emekli değil, ikincisi burası laf cambazlığı yapılacak yer değil,
Kimseyle polemiğe girmek gibi bir niyetim yok, hele ki, sizle.
Uslubunuza dikkat edin lütfen.
Yazdıklarınızla çelişiyorsunuz dedim, diyorum. bunun can sıkılması ile ne ilgisi var.

Al bir tane daha
Alıntı:
Hayvansal ürünler bu aşamada bizi aşar.
Alıntı:
Hayvansal ürünler tabii ki dışarda kalmaz.

Ayazkızı beğendi.
Eski 28-04-2010, 14:50   #147
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Arkadaşlar, algılama ve değerlendirme farklarımız muhakkak olacaktır. Fakat konuyu germezsek çok daha iyi olur, farklılıklarımızdan pozitif sonuçlar çıkarırız.

Ayazkızı beğendi.
Eski 28-04-2010, 15:10   #148
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sevgili meyvelitepe, konuyu germek polemiğe girmek gibi asla böyle bir niyetim olamaz, ama bir gün önce söylenenle, bir gün sonra söylenen arasında bu kadar farklılık olursa da sessiz kalamam sorarım.
Sormazsak konuşmazsak doğru bir üslupla konuşmassak bu farklılıklarımızdan nasıl bir pozitif sonuç çıkacak merek ediyorum doğrusu.

Konuyu germemek adına bu konu benim için kapanmıştır.

Ayazkızı beğendi.
Eski 28-04-2010, 15:24   #149
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Arkadaşlar selamlar

Bende yogun bir haftayı geride bıraktım, siteyi kısa sürelerle ziyaret ettiysemde yogunlaşamadım.
Hala şüpe içinde olan arkadaşlar görüyorum, bu birlikteligi olmuş bilelim, bir kaç arkadaşla beraberde olsa yola cıktık, bunu biz başaramassak kim başaracak, ne eksigimiz var? fazlamız var eksigimiz yok.
Uygun görürseniz yola cıkış noktamız olan akla gelebilecek her konuda''zehirsiz, dogal yetiştiricilik'' yapan bize katılmak isteyen arkadaşlar isimlerini yazdırsınlar,herhangi bir konuda oylama yapsak kac kişi oldugumuzu bilelim, kendi adıma cogunlugun alacagı her karara katılacagım.
İsim tespitinden sonra önceki mesajlarda belirtilen üretici bilgilerini ortaya cıkarmakla
işe başlayalım derim.

saygılarımla

Ayazkızı beğendi.
Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2010, 15:38   #150
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayhan Dukel Mesajı Göster
Arkadaşlar selamlar

Bende yogun bir haftayı geride bıraktım, siteyi kısa sürelerle ziyaret ettiysemde yogunlaşamadım.
Hala şüpe içinde olan arkadaşlar görüyorum, bu birlikteligi olmuş bilelim, bir kaç arkadaşla beraberde olsa yola cıktık, bunu biz başaramassak kim başaracak, ne eksigimiz var? fazlamız var eksigimiz yok.
Uygun görürseniz yola cıkış noktamız olan akla gelebilecek her konuda''zehirsiz, dogal yetiştiricilik'' yapan bize katılmak isteyen arkadaşlar isimlerini yazdırsınlar,herhangi bir konuda oylama yapsak kac kişi oldugumuzu bilelim, kendi adıma cogunlugun alacagı her karara katılacagım.
İsim tespitinden sonra önceki mesajlarda belirtilen üretici bilgilerini ortaya cıkarmakla
işe başlayalım derim.

saygılarımla
Tamamen katılıyorum.Çok değil 5-10 sene zarfında topraklar zehirle tanıştı.Kendim tamamen geriye dönük yöntemleri uygulamaya çalışıyorum.Hiç bir zehirli ilaç veya benzeri ürünler kullanmıyor ve onaylamıyorum.Bitkilerime gübre olarak sadece yanmış hayvansal gübre kullanıyorum. Başarı oranıda gayet güzel. önceleri tarlalarda kımıl denen böçek yüzünden zehirli ilaçlarla başlandı.Şimdilerde insanların mücadele ve anlayışlarıda değişti.Topraklarımız zehirli atıklarla doldu.İstenirse tamamen organik yetiştiricilik yine geliştirile bilinir.
Saygılar

Ayazkızı beğendi.
bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
baltaç, doğal çiçek balı, karakovan balı, meis balı, seksiyon balı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024