agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni524Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-08-2009, 11:34   #121
Yeni Üye

wega's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
Sn epsody ve x-29 sizlere yardimlarinizdan dolayi tesekur ediyorum...bu calismaya baslamamda, sn epsody nin ve sn X-29 un yazdiklarinin ve anlatiklarinin etkisi buyuktur..

oncelikle populasyonu artimaya basliycam..

Sn epsody, solucanlari arkadaslar bursadan gonderdi. at pisliginde yasyan ve besleyen kirimizi kompost solucanlari...

bu arada kullandigim kapali kasa larin yanlarinda ve en alt kisminda havlandir,ma delileri mevcut.Alt ta bulunan delikler , worm tea adi veriline sivi formulasyonun ,sivi toplama kabina gitmesini sagliyo...

size isa bir sure icinde fotograflari gondericem, simdilik hoscakalin

wega Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 13:13   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Arkadaşlar solucan gübresine inanmışsanız,ahır gübrelerini (bütün hayvan dışkılarını) doğrudan toprağa uygulayarak fayda sağlamanın gereği yoktur.

Hatta bütün organik bileşikli mutfak ve bahçe atıklarının klasik yöntemle oksidasyonla (kızışmalı) kompost yaparak kullanmanın geçmişte kaldığını ilkel bir yöntem olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Bizim uygulıyacağımız yöntem çağın anlayışı olan atıklarımızı ahır gürelerimizi solucan gübresine dünüşünü sağlamanın gereği olarak solucanlarla kompost yaparak bu gübreye ulaşmanın çarelerinin başında çukurda kompost uygulamaları ile sağlanabilir açtığımız çukura atıklarımızın vede ahır gübrelerinin yanında solucanları bu çukura gelmelerini cezbedecek onları üremelerinide sağlıyacak sevdikleri şeyleri bularak beraber sunduğumuz takdirde, solucan gübre tesisimizi bahçemizin bir köşesinde faaliyete sokmuş olacağız.

Ayazkızı beğendi.
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2009, 05:23   #123
Ağaçsever

x-29's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Kompost

Aslinda solucan veya soguk kompost olarak adlandirabilicegimiz kompost gerek mikroorganizma gerekse topraga faydali mantarlar acisindan sicak komposta gore daha fazla besin icermekte. Fakat solucan gubresi uretimi ve soguk kompost uretimi oldukca uzun ve pahali bir surec. Piyasalarda satilan bir cok cesit solucan gubresini denedim. Cokta memnun kalmadim. Bunun uzerine kendi mini tesisimi kurdum. Bence soguk kompost turlerindeki tek sorun uretim hizinin yavasligi. Ben solucan gubresi urettigim kutulari yilda bir kez (yaklasik 40 lt/yil), soguk kompost urettigim kutularini (400 lt/yil) ise yilda iki veya uc kez bosaltabiliyorum. Fakat sicak kompost uretimi ise yaklasik 10 hafta civarinda suruyor ve 1 metrekup materyalden 500lt civarinda kompost elde edebiliyorunuz. Ben yer darligi nedeni ile (birazda tembellikten) yanlizca soguk kompost uretiyorum. Ama bunun yaninda tavuk gubresi, deniz yosunu ve balik gubreleride kullaniyorum. Solucan kompost benim icin degerli oldugundan yanlizca tohum ve sebze yetistirmede kullaniyorum. Sonuclarda oldukca iyi.

iyi calismalar

Ayazkızı beğendi.
x-29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2009, 08:02   #124
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Sn;Selahattin Hoca Solucan gübresi ile ilginerek bu çalışmalarını canı gönülden desteklediğimi bildirerek ,bu çalımalarda geri kalmanı bir türlü anlıyamıyorum, halbuki ben ağaçlar net üye olmadan önce senin bu konularda yazılmış yazılarını okuyordum...

Siteminizde haklısınız, bazı sıkıntılarım var o nedenle sitede aktif yazamıyorum biraz zaman alacak (Bu arada bana eğer telefon bilgilerinizi ulaştırırsanız sizinle görüşmek istiyorum).

Bu arada tabi bende kompost çukurumu ihmal etsemde zaman zaman kontrol ediyorum ve ayrıca bir yandan da olayı büyütmek için yer ve ortamda aramıyor değilim çünki bana gelen ilk nesil solucanlar yavruladılar minik minik torunlarım oldu. Kaldı ki sevgili epsody siz benden yararlanmışsınız ama esas şimdi ben sizlerden daha fazla yararlanıyorum. Birbirlerimizin derltlerine çare olsukça sorunların üstesinden geleceğiz. Üstelik yeni gelen x-29 arkadaşımızda oldukça katkı yapacak gibi görünüyor.

Ayazkızı beğendi.
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2009, 23:37   #125
Yeni Üye

metin yağcıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2009
solucan kompostundan elde edilen çay

Merhaba arkadaslar hepinize kolay gelsin.
yeni baslamıs oldugum solucan kompostundan elde ettigim cayda sıkıntı var.tuz degeri 15000 civarında cıktı. solucanları ağırlıklı olarak karpuz ve domates kabuk ve artıklarıyla besledim.bu kadar yüksek tuz oranı cıkmasının nedeni karpuz ve domatesten mi kaynalanıyor acaba ?

Ayazkızı beğendi.
metin yağcıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2009, 19:30   #126
Yeni Üye

metin yağcıoğlu's Avatar

Evde deneme olarak bir kapta yaklasık 1000 adet solucanla kompost yapmaktayım. Bu kompostun çayındaki sıkıntıyı yukarıda yazmıştım.Diğer bir sorunum ise elde ettigim topragı 3 gün süre ile kuruttum. Toprak kuruyunca cok sertleşti ,elle bile parçalamak zorlaştı. Acaba çaydaki tuz oranın (15000) yüksek olmasından olabilir mi? Sizin elde ettiğiniz kompost topragı videolardaki gibi tane tane mi? Yakın bir zamanda fotograflarının ekliycem.Kolay gelsin.

Ayazkızı beğendi.
Eski 04-09-2009, 05:14   #127
Ağaçsever

x-29's Avatar

Metin Bey,
Compostun sertlesmesi gayet dogal. Ben genellikle elde ettigim kompostu 1-2 gun golgede bir kovada kurutuyorum. Daha sonra elekten gecirerek plastik cuval icinde (azda olsa hava sirkulasyonu olmasi icin) sakliyorum ve mumkun olan en kisa zamanda kullaniyorum. Gecenlerde aynen sizinki gibi kovanin icinde unuttugum kompost o kadar sertlesmistiki rahatlikla misket oynanabilirdi. Kompost ticari olarak uretilirken uretim metoduna gore genellikle en az bir kere elekten gecirilir. Bunun nedeni solucanlari ve kozalari toplamaktir. Bunun icin videolarda gordukleriniz genellikle ince bulguru andiran bir sekildedir.

Ayazkızı beğendi.
Eski 04-09-2009, 11:19   #128
Ağaç Dostu

Sayın arkadaşım Metin yağcıoğlu bu uygulamaların için önce seni tebrik ederim, ben solucanlarla kompostu çukurda yapıyorum .75-100 cm derimliğinde çukur açarak kompost malzemesini vede solucanları cezbedecek çeşitli gıda maddelerini ön hazırlıklı olarak çukurun altına gelecek şekilde malzemeyide üstüne dolduruyorum sonbaharda çukuru kapatıp ilk baharda açıyorum,ilk açtığımda yumuşak olan taflarıda oluyor sert olan taraflarıda oluyor hafif sulandırarak gevşetiyorm daha sonrada ince elekle eliyorum,bitki toprağı hazılıyorum
toprakla karışık olduğundan kuruyunca sertleşiyor, sertleşmesi normal bence, tuzluluk durumunu nasıl tesbit ettin bir yere tahlilemi gönderdin.

Kompost'u kapta yaptığını söylüyorsun toprakmı ilave ettin solucanların yataklarına

Ayazkızı beğendi.
Eski 04-09-2009, 11:25   #129
Yeni Üye

metin yağcıoğlu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Sayın arkadaşım Metin yağcıoğlu bu uygulamaların için önce seni tebrik ederim, ben solucanlarla kompostu çukurda yapıyorum .75-100 cm derimliğinde çukur açarak kompost malzemesini vede solucanları cezbedecek çeşitli gıda maddelerini ön hazırlıklı olarak çukurun altına gelecek şekilde malzemeyide üstüne dolduruyorum sonbaharda çukuru kapatıp ilk baharda açıyorum,ilk açtığımda yumuşak olan taflarıda oluyor sert olan taraflarıda oluyor hafif sulandırarak gevşetiyorm daha sonrada ince elekle eliyorum,bitki toprağı hazılıyorum
toprakla karışık olduğundan kuruyunca sertleşiyor, sertleşmesi normal bence, tuzluluk durumunu nasıl tesbit ettin bir yere tahlilemi gönderdin.

Kompost'u kapta yaptığını söylüyorsun toprakmı ilave ettin solucanların yataklarına

Solucanlara yatak olarak gazate kagıtlarını kesip koydum. Kompostun icine toprak koymadım ama bir miktar çiftlik gübresi vardı, üzerine domates ve karpuz atıklarıyla besledim.

Ayazkızı beğendi.
Eski 04-09-2009, 14:38   #130
mts
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2009
Merhaba arkadaşlar. Aranıza yeni katılıyorum. Bende bir solucan severim. Mutfağımdan çıkan sebze ve meyve atıklarını bikaç kutuda bulunan solucanlarımla gübreye çevirmeye çalışıyorum. İlk hasatımı gerçekleştirdim. Çok nemli olduğu için kurumaya bıraktım. Metin arkadaşımızın başına gelen benim başımada geldi. Ama düzenli aralıklarla nemlendirdiğimde bitkiler için ideal bir toprak olarak kalıyor. Elde ettiğim toprağın farkını görebilmek için , torf toprağı ile iki ayrı denek yaptım. İçlerine tere ektim. Bakalım solucan gübresi ne gibi sonuç vericek. Resimleri test sonuçlarını aldıkça ekleyeceğim. Herkese saygılar.

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen mts : 04-09-2009 saat 17:08
mts Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2009, 17:32   #131
Yeni Üye

metin yağcıoğlu's Avatar

şuan yapmakta olduğum solucan kompostundan resimler..

Name:  solucan1.jpg
Views: 4394
Size:  57.6 KB

Name:  solucan2.jpg
Views: 6177
Size:  24.9 KB

solucanlar Eisenia fetida ya benziyomu ???

Düzenleyen malina : 06-09-2009 saat 15:46 Neden: fotoğraflar foruma yüklendi
Eski 04-09-2009, 19:44   #132
mts
Yeni Üye

Paylaşımın için teşekkürler. Solucanların büyük oranda Eisenia Fetida. Ben solucan tür tespit anahtarını incelemiştim. Ordaki kriterde göre her bir kırmızı boğumların arasının sarı renkli olması gerekmektedir. Senin solucanlarında bu kritere uygun. Kompostun çok ıslak görünüyor. Ayrıca yataklık olarak kullandığın kağıtlarıda daha ince şeritler halinde yapmalısın.

Eski 04-09-2009, 19:54   #133
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mts Mesajı Göster
...Ben solucan tür tespit anahtarını incelemiştim. Ordaki kriterde göre her bir kırmızı boğumların arasının sarı renkli olması gerekmektedir...

Sevgili mts, solucanlarda tür tespit anahtarını forumumuza, bizelere ve internet alemine kazandırmaya nedersiniz?

Ayazkızı beğendi.
Eski 04-09-2009, 19:56   #134
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metin yağcıoğlu Mesajı Göster
şuan yapmakta olduğum solucan kompostu...

Benim tosunları resimlemek şart oldu

Eski 04-09-2009, 21:39   #135
Yeni Üye

metin yağcıoğlu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Benim tosunları resimlemek şart oldu
senin tosunlarıda görelim selehattin bey merakla bekliyoruz )

Eski 04-09-2009, 22:24   #136
mts
Yeni Üye

Solucanlarınız türlerini tespit etmenizde yardımcı olacak bir site linki.

http://www.plantwatch.ca/english/wor...key/index.html

Eski 06-09-2009, 23:06   #137
mts
Yeni Üye

Merhabalar, Kış mevsimi yaklaşıyor. Bahçemdeki solucanları, kış mevsiminde muhafaza etmeliyim. Toprağa çukar kazarak solucanları içine koyacağım, ölmemeleri için ne gibi koruyucu önlemler alabilirim? Kış mevsiminde çukurda solucan yetiştirmiş arkadaşlarımız varsa bana fikir vermelerini rica ediyorum. Saygılarımla.

Eski 07-09-2009, 01:45   #138
Ağaçsever

x-29's Avatar

Alıntı:
Merhabalar, Kış mevsimi yaklaşıyor. Bahçemdeki solucanları, kış mevsiminde muhafaza etmeliyim. Toprağa çukar kazarak solucanları içine koyacağım, ölmemeleri için ne gibi koruyucu önlemler alabilirim? Kış mevsiminde çukurda solucan yetiştirmiş arkadaşlarımız varsa bana fikir vermelerini rica ediyorum. Saygılarımla.
Merhaba,
Sizdeki solucanlarin turlerini bilmiyorum bendekiler Eisenia foetida ve bizim buralarda kis oldukca yumusak gectiginden benim solucanlar yanlizca daha az yiyip daha az hareket ediyorlar. Kisin sadece daha az yemek artigi veriyorum (http://www.reln.com.au/canoworms-p-9.html). Siz eger bahcedeki bir cukurda muhafaza etmek istiyorsaniz en onemli sey drenajin iyi olmasi. Yatak malzemesini cukura doldurduktan sonra yemek artiklari, kagit, tam olgunlasmamis bahce kompostu (isi uretmesi icin) ve solucanlari ekledikten sonra cukurun uzerini saman, kompost gibi malzemelerle 10-15 cm kalinliginda ortebilirsiniz. Bu sekilde kar bile yagsa toprak donmayacagindan solucanlara birsey olmayacaktir. Solucanlar icin en onemli sey nemdir. Donmadiklari surece kendilerini her turlu ortama adapte edebilecekledir.Ayrica Kanada veya Amerikada kisin soguk gecen yerlerde solucanlarin muhafaza edildigi kutulari (bunlar en azindan 1/4 metrekup hacminde) cati yalitiminda kullanilan izolasyon malzemelri ile sariyorlar. Fakat bunu yaparken ortama havasiz birakmamaliyiz.

Ayazkızı beğendi.
Eski 07-09-2009, 11:43   #139
mts
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi x-29 Mesajı Göster
Merhaba,
Sizdeki solucanlarin turlerini bilmiyorum bendekiler Eisenia foetida ve bizim buralarda kis oldukca yumusak gectiginden benim solucanlar yanlizca daha az yiyip daha az hareket ediyorlar. Kisin sadece daha az yemek artigi veriyorum (http://www.reln.com.au/canoworms-p-9.html). Siz eger bahcedeki bir cukurda muhafaza etmek istiyorsaniz en onemli sey drenajin iyi olmasi. Yatak malzemesini cukura doldurduktan sonra yemek artiklari, kagit, tam olgunlasmamis bahce kompostu (isi uretmesi icin) ve solucanlari ekledikten sonra cukurun uzerini saman, kompost gibi malzemelerle 10-15 cm kalinliginda ortebilirsiniz. Bu sekilde kar bile yagsa toprak donmayacagindan solucanlara birsey olmayacaktir. Solucanlar icin en onemli sey nemdir. Donmadiklari surece kendilerini her turlu ortama adapte edebilecekledir.Ayrica Kanada veya Amerikada kisin soguk gecen yerlerde solucanlarin muhafaza edildigi kutulari (bunlar en azindan 1/4 metrekup hacminde) cati yalitiminda kullanilan izolasyon malzemelri ile sariyorlar. Fakat bunu yaparken ortama havasiz birakmamaliyiz.

Merhaba,
Kış ayı yaşadığım yerde çok çetin geçiyor. Toprak üzeri en az 20 cm kar kaplı ve yaklaşık 3 ay gibi bir süre erimiyor. Don olayından korumak içim toprağı derin işmeyi düşünüyorum (1 metre). Malzemeleri koyduktan sonra toprak ile karın temas edeceği noktayı strafor malzemesi ile ayırmayı düşünüyorum. Straforun üstünede saman koyarsam kar soğukluğunu toprağa veremeyecek. Şölede bir sorun yaşanacak. Düzenli aralıklara solucanları beslemek gerektiği için. Toprağı tekrar derin kazıp yemek artıklarını bıraktıktan sonra tekrar kapatmak gerekecek.

Eski 07-09-2009, 23:27   #140
Yeni Üye

metin yağcıoğlu's Avatar

Merhaba,
sevgili x-29 sen solucanlarını nerden buldun? yurtdısından mı getirtin birde solucanların Eisenia fotida oldugunu nasıl anladın ?

Eski 08-09-2009, 05:43   #141
Ağaçsever

x-29's Avatar

Merhaba,
Ben Avustralya da yasiyorum. Burada bu isler oldukca uzun zamandir yapiliyor. Bende 2-3 senedir evdeki atiklari degerlendirmek amaci ile bu ise basladim. Benim kullandigim solucanlar bu is icin uretilen solucanlar. Toprak solucanlarindan en buyuk farklari yuzeyde yasamalari ve organik artiklarla beslenmeleri. Ayrica toprak solucanlarinda daha fazla artigi kisa surede isleyebiliyorlar. Benim su anda tahmini 7000 - 9000 arasi solucanim var. (Bu rakam tahmini) Yazin haftada yaklasik 3-4 kilo atigi rahatlikla tukebiliyorlar. Burada kullanilan genelde iki tur var birisi red wigglers (Esentia) digeride tiger worms (latince adlarini hatirlayamadim.) Fakat eger bulabilirseniz Night Crawlers turu solucanlar soguga daha dayanikli olan bir tur ve Avrupa'da genellikle bu tur kullaniliyor.
kolay gelsin

Ayazkızı beğendi.
Eski 08-09-2009, 05:46   #142
Ağaçsever

x-29's Avatar

Bence alinabilecek tum tedbirleri dusunmussunuz. Ozellile topragi derin islemek cok iyi bir fikir. Cunku yuzeyde herhangibir olumsuzluk olursa solucanlar stabil olan daha alt katmanlara kacarak kendilerini koruyabilirler. Ayrica solucanlarin bazilari kisin yari kis uykusu denilebilecek bir moda geciyorlar, bu yuzden artik eklemeyi daha genis periyotlarla yapabilirsiniz.
Alıntı:
Merhaba,
Kış ayı yaşadığım yerde çok çetin geçiyor. Toprak üzeri en az 20 cm kar kaplı ve yaklaşık 3 ay gibi bir süre erimiyor. Don olayından korumak içim toprağı derin işmeyi düşünüyorum (1 metre). Malzemeleri koyduktan sonra toprak ile karın temas edeceği noktayı strafor malzemesi ile ayırmayı düşünüyorum. Straforun üstünede saman koyarsam kar soğukluğunu toprağa veremeyecek. Şölede bir sorun yaşanacak. Düzenli aralıklara solucanları beslemek gerektiği için. Toprağı tekrar derin kazıp yemek artıklarını bıraktıktan sonra tekrar kapatmak gerekecek.

Ayazkızı beğendi.
Eski 08-09-2009, 08:06   #143
mts
Yeni Üye

Alıntı:
Merhaba,
Ben Avustralya da yasiyorum. Burada bu isler oldukca uzun zamandir yapiliyor. Bende 2-3 senedir evdeki atiklari degerlendirmek amaci ile bu ise basladim. Benim kullandigim solucanlar bu is icin uretilen solucanlar. Toprak solucanlarindan en buyuk farklari yuzeyde yasamalari ve organik artiklarla beslenmeleri. Ayrica toprak solucanlarinda daha fazla artigi kisa surede isleyebiliyorlar. Benim su anda tahmini 7000 - 9000 arasi solucanim var. (Bu rakam tahmini) Yazin haftada yaklasik 3-4 kilo atigi rahatlikla tukebiliyorlar. Burada kullanilan genelde iki tur var birisi red wigglers (Esentia) digeride tiger worms (latince adlarini hatirlayamadim.) Fakat eger bulabilirseniz Night Crawlers turu solucanlar soguga daha dayanikli olan bir tur ve Avrupa'da genellikle bu tur kullaniliyor.
kolay gelsin
Solucanlar üzerinde denemeler yaparken şöyle bir soru aklıma geldi. Örneğin 10 000 tane solucanımız olsa haftada 4 kilo atık rahatlıkla yiyebilirler. Bu kompost toprağını nezaman kullanıma almalıyız. Kaç kilo daha yemek yedirdikten sonra ya da kaç defa daha besledikten sonra toprağı hasat yapıp, bitkilerde kullanmak gerekir. Ya da en az 1 ay solucanlar toprağı işlemeli diye bir durum söz konusu mu? Tecrübeli arkadaşlardan bu konuda deneyimlerini rica ediyorum.

Ayazkızı beğendi.
Eski 08-09-2009, 12:01   #144
Yeni Üye

metin yağcıoğlu's Avatar

Alıntı:
Merhaba,
kolay gelsin
merhaba x-29 avustralyada bu işi yapan ciddi firmalar varmı? gezip görmek istesek bize yardımcı olurlar mı?(web adreslerini verebilirmisin) Yurt dısından hiç solucan getirttiren oldumu acaba gümrükten geçmede bir problem yasanıyormu?Bendeki solucanların resimlerini eklemistim Eisenia foetidaya benziyormu? sende solucanların fotolarını eklermisin

Eski 09-09-2009, 00:33   #145
Ağaçsever

x-29's Avatar

Kompost

Merhaba,
Litareturde bir solucan genelde 2 gram agirliginda kabul edilir. Soylendigine gore ideal sartlarda bir solucan 24 saatte kendi agirligi kadar besin tuketir. Fakat ben bu rakama hic ulasamadim. Cunku ayni zamanda yatak malzemesinide tuketiyorlar.
Kompostun hasat asamasina gelince. Ticari olarak bu islem yapilirken uretim cesidine gore degisiyor. Ben daha kaliteli urun almak icin yilda bir kez kutulari bosaltiyorum. Cunku solucanlar kendi atiklarini tekrar tekrar isleyebiliyorlar. Buda kompostun kalitesini arttiriyor. Ama bahcede toprak solucanlari kullanarak bu isi yapiyor iseniz cukuru kapattiktan sonra yaklasik kompostun tamamlanmasi 15-20 hafta civarinda suruyor. Ben bu yontemle bahcede su anda uretim yapiyorum. Bunun icin ozel uretilmis olan bu varili kullaniyorum http://www.tumbleweed.com.au/pages/default2.htm. Gecen hafta varili kaldirdigimda kompost nerdeyse tamamlanma asamasina gelmisti. Sanirim birkac hafta icerisinde tamamlanmis olacak. O zaman resimlere birlikte islemi anlatan bir mesaj atacagim.
Alıntı:
Solucanlar üzerinde denemeler yaparken şöyle bir soru aklıma geldi. Örneğin 10 000 tane solucanımız olsa haftada 4 kilo atık rahatlıkla yiyebilirler. Bu kompost toprağını nezaman kullanıma almalıyız. Kaç kilo daha yemek yedirdikten sonra ya da kaç defa daha besledikten sonra toprağı hasat yapıp, bitkilerde kullanmak gerekir. Ya da en az 1 ay solucanlar toprağı işlemeli diye bir durum söz konusu mu? Tecrübeli arkadaşlardan bu konuda deneyimlerini rica ediyorum.

Eski 09-09-2009, 00:45   #146
Ağaçsever

x-29's Avatar

Evet burada bu isle ugrasan epey bir firma var. Bazilari
http://www.wormsdownunder.com.au/
http://www.kookaburrawormfarms.com.au/
http://www.thewormman.com/jvs/jvfarms.htm
http://www.kizanworms.com/
http://www.impactworm.com.au/

evlerde veya amator olarak kullanilan kutular
http://www.reln.com.au/composting-c-3.html (ben yuvarlak ve dikdorgen olandan kullaniyorum)
http://www.tumbleweed.com.au/pages/default3.htm
http://www.ceres.org.au/node/116 (benim favorim, fakat hizli uretim icin cok fazla solucana gereksinim var.)

Resimler icin 17 numarali mesaja bakabilirsiniz.

Kolay Gelsin

kolay gelsin

Eski 09-09-2009, 13:50   #147
Ağaç Dostu

Sayın mts arkadaş bu başlıktaki paylaşımların için seni tebrik ederim,arkadaşım solucanlar kendilerini hertürlü şartlara adapte ederek yaşamlarını sürdürebilirler, ama bizim içinde onların yaşamlarına getireceğimiz kolaylıklar gene bize dönecektir.

Solucanları bahçemizde açacağımız çukurda, onların barınmalarını sağlayarak bakımlarından azami verimi sağlamış olacağız.

Çukurumuz bahçemizin su tutmayan drenajı iyi olan bir toprak yapısında olması,solucanlarımızın çukurun dışına çıkmalarını önliyecektir çukurumuza gübreyi oluşturacak atıkların içine at gübresi ekliyerek kış için gerekli sıcaklığı sağlama yapacaktır bundan başka onların beslenmelerini sağlarken üremelerini oluşturacak gerekli malzemenin bulundukları ortama ilave etmemiz halinde populasyonlarının artmasınıda sağlamış olacağız.

Arkadaşlar solucanlarımızı korumak için kullanacağımız malzemeler doğal malzemelerden seçerek solucanların yaşamlarına yabancı olan malzemeleri kullanmayalım

Ayazkızı beğendi.
Eski 09-09-2009, 20:43   #148
mts
Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar,
3 aydır bir kutuda kompost yapmıştım. Solucanları hafta da bir meyve ve sebze kabukları ile besledim. Herşey yolundaydı. Toprak tam istenilen degerlerdi gibi görünüyordu. Sonunda toprağı hasat ettim. Çok heyecanlı bi şekilde marketten satın aldığım torf toprağı ile solucanlarımın ürettiği toprağı yarıştırdım. Sonucu hemen almak için topraklara tere ektim ve beklemeye başladım. Aradan 3 gün geçti. Sonuç karşısında şok oldum. Solucan gübresi çuvallamıştı. Torf toprağında ki terelerin boyu 2cm geçmesine rağmen solucan toprağında hiç bir tere çıkmadı. Lütfen resimlere bakın.
Böyle olumsuz bir sonuç alacağımı hiç tahmin etmemiştim. Hatanın nereden kaynaklandığını bilmiyorum? Sevgili arkadaşlar bana bir akıl verin. Neden böyle oldu?

TORF TOPRAĞI

SOLUCAN GÜBRESİ

Eski 14-09-2009, 16:06   #149
Yeni Üye

wega's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
tere tohumlarının , çımlenıp gelişebilmesi için tohum bırakıldıktan sonra uzerı en fazla 1.5 cm lık toprak ıle kapatılır..bunun fazlası tohumu cımlendırmez..torf dedıgınız madde , gübreye göre daha hafıfı ve ayrısıktır..ıcersınde tohumların kpolayca cımlenmesı ve boy atması normaldır..zaten nor mal toprak ıcınde tere tohumunun cımlenıp cıkısı 2 hafta surebılır sartlara göre...ve kıyaslama yaparken torf ıle gübrelerı karsılastırmayın..cunku torf sadece dolgu maddesır..içersınde organık her hangı bır madde bulunmaz.

wega Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2009, 00:27   #150
Ağaçsever

x-29's Avatar

Merhaba,
Wega nin yazdiklari dogru (Yanlizca 1.5 cm bana oldukca derin geldi. Benim bildigim tohumun capinin yaklasik 2 kati derinlikte toprak ile ortmek yeterlidir **** tohumlari topragin uzerine attiktan sonra hafifce topraga bastirip uzerlerinin ince bir tabaka vermiculitle/perlit ile kapatmak yeterlidir.). Tohumlarin cimlenmesi yaklasik 10-15 gun alabilir. Fakat solucan gubresinin cimlenme uzerinde olumsuz bir etkisi oldugunu sanmiyorum. Ben tohum cimlendirmek icin 1/3 oranlarinda solucan gubresi, hindistan cevizi kabugu tozu (coco peat) veya turba (peat) ve vermiculit kullaniyorum. solucan gubresi ile tohumlar oldukca guclu gelisiyor ve nerdeyse hicbir mineral eksikligi gostermiyorlar. Fakat solucan gubresinin %30-%40 fazlasi bitki gelisimini olumsuz etkiliyor. Bununla ilgili bircok ornek mevcut. Ayrica tohumlari, eger bulabilirseniz deniz yosununda elde edilen sivi gubreleri seyrelterek sulayabilirsiniz.

Kolay Gelsin

Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,
3 aydır bir kutuda kompost yapmıştım. Solucanları hafta da bir meyve ve sebze kabukları ile besledim. Herşey yolundaydı. Toprak tam istenilen degerlerdi gibi görünüyordu. Sonunda toprağı hasat ettim. Çok heyecanlı bi şekilde marketten satın aldığım torf toprağı ile solucanlarımın ürettiği toprağı yarıştırdım. Sonucu hemen almak için topraklara tere ektim ve beklemeye başladım. Aradan 3 gün geçti. Sonuç karşısında şok oldum. Solucan gübresi çuvallamıştı. Torf toprağında ki terelerin boyu 2cm geçmesine rağmen solucan toprağında hiç bir tere çıkmadı. Lütfen resimlere bakın.
Böyle olumsuz bir sonuç alacağımı hiç tahmin etmemiştim. Hatanın nereden kaynaklandığını bilmiyorum? Sevgili arkadaşlar bana bir akıl verin. Neden böyle oldu?

TORF TOPRAĞI

SOLUCAN GÜBRESİ

Düzenleyen x-29 : 16-09-2009 saat 00:29 Neden: hata

Etiketler
gübre, solucan, solucan gübresi, solucan humusu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024