View Single Post
Eski 08-09-2009, 08:06   #143
mts
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi x-29 Mesajı Göster
Merhaba,
Ben Avustralya da yasiyorum. Burada bu isler oldukca uzun zamandir yapiliyor. Bende 2-3 senedir evdeki atiklari degerlendirmek amaci ile bu ise basladim. Benim kullandigim solucanlar bu is icin uretilen solucanlar. Toprak solucanlarindan en buyuk farklari yuzeyde yasamalari ve organik artiklarla beslenmeleri. Ayrica toprak solucanlarinda daha fazla artigi kisa surede isleyebiliyorlar. Benim su anda tahmini 7000 - 9000 arasi solucanim var. (Bu rakam tahmini) Yazin haftada yaklasik 3-4 kilo atigi rahatlikla tukebiliyorlar. Burada kullanilan genelde iki tur var birisi red wigglers (Esentia) digeride tiger worms (latince adlarini hatirlayamadim.) Fakat eger bulabilirseniz Night Crawlers turu solucanlar soguga daha dayanikli olan bir tur ve Avrupa'da genellikle bu tur kullaniliyor.
kolay gelsin
Solucanlar üzerinde denemeler yaparken şöyle bir soru aklıma geldi. Örneğin 10 000 tane solucanımız olsa haftada 4 kilo atık rahatlıkla yiyebilirler. Bu kompost toprağını nezaman kullanıma almalıyız. Kaç kilo daha yemek yedirdikten sonra ya da kaç defa daha besledikten sonra toprağı hasat yapıp, bitkilerde kullanmak gerekir. Ya da en az 1 ay solucanlar toprağı işlemeli diye bir durum söz konusu mu? Tecrübeli arkadaşlardan bu konuda deneyimlerini rica ediyorum.

mts Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön