agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen MeyveliTepe
  • 2 Gönderen MeyveliTepe
  • 1 Gönderen MeyveliTepe

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-10-2023, 08:08   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Solucanlara mama olarak malç benzeri maddeler verilebilir mi.

Merhaba arkadaşlar. Hayvan gübresi ile ilgili pek çok sıkıntı söz konusu. Ben de sırf bu yüzden solucanları pasif halde fazla gelişme kaydetmeden tutuyorum. Uzun zamandır düşündüğüm şöyle bir sistem var. Bahçedeki yaş otları kuru otlarla karıştırarak azot karbon dengesini ideal seviyeye getirerek ve selüloz ile lignin içeren kalın ve sert odunsu kısımları sisteme dahil etmeyerek, gerekirse bu karışımı ince öğütücüden geçirerek homojen bir yapıya kavuşturup solucanlara mama olarak vermenin mümkün olabileceğini sormak istiyorum sizlere. Çünkü sonuçta solucanlara verilen karbon kaynaklarının yapısının bahçedeki ince kuru otlardan çok farkı olduğunu düşünemiyorum, azot içeren kısma gelirsek zaten bahçeden gelme sebze meyve artıkları gibi otsu maddeleri veriyoruz, bunun da bahçeden gelme taze kırpılmış yeşil materyalden farklı olabileceğini düşünemiyorum. Sizler ne dersiniz. Kıymetli yorumlarınızı paylaşırsanız memnun olurum. solucan gübresi üretimine devam edebilmem ancak bu sayede olabilecek, o sebeple bu konu benim için çok önemli. Teşekkür ediyorum şimdiden ❤️

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2023, 23:13   #2
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Yaş otsu bitkileri bir tür bokashi yapıp doğrudan solucanlara verebilirsiniz. Bunun için basitçe, otları hava geçirmeyen bir çöp torbasına doldurun, elinizde varsa laktobacillus serum fısfıslayın, yoksa da önemli değil. Ağzını sıkıca bağlayın ve en az 15 gün bekleyin, hava almadığından emin olun. 15 gün sonra çıkarıp solucanlara verebilirsiniz.

saleri beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2023, 13:27   #3
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Yaş otsu bitkileri bir tür bokashi yapıp doğrudan solucanlara verebilirsiniz. Bunun için basitçe, otları hava geçirmeyen bir çöp torbasına doldurun, elinizde varsa laktobacillus serum fısfıslayın, yoksa da önemli değil. Ağzını sıkıca bağlayın ve en az 15 gün bekleyin, hava almadığından emin olun. 15 gün sonra çıkarıp solucanlara verebilirsiniz.
Cevap için teşekkür ederim. Bunu yapma sebebimiz nedir. Neden torbada bekletiyoruz.

Eski 16-10-2023, 17:39   #4
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Fermente oluyor

nazlı06 ve TCM beğendi.
Eski 17-10-2023, 08:07   #5
Ağaç Dostu

Anladım. Teşekkür ederim. Peki eğer yeşil ve kahverengileri karıştırırsam bunu yerler mi. Çünkü her mevsim itibariyle otlar kuru ve yaş dengesinde oluyor. Şu an yazlık otlar kurudu kışlıklar büyüyor. Yazın da tam tersi olarak kışlıklar kuruyacak ama yazlıklar büyümüş olacak. Şunu söylemek istiyorum aslında, sürdürülebilir bir model geliştirmenin peşindeyim. Böylece yılın her döneminde solucanları besleyebilme ve gübre elde edebilme imkanına kavuşmuş olabileceğim eğer yapabilirsem.

Eski 17-10-2023, 10:28   #6
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster
Anladım. Teşekkür ederim. Peki eğer yeşil ve kahverengileri karıştırırsam bunu yerler mi. Çünkü her mevsim itibariyle otlar kuru ve yaş dengesinde oluyor. Şu an yazlık otlar kurudu kışlıklar büyüyor. Yazın da tam tersi olarak kışlıklar kuruyacak ama yazlıklar büyümüş olacak. Şunu söylemek istiyorum aslında, sürdürülebilir bir model geliştirmenin peşindeyim. Böylece yılın her döneminde solucanları besleyebilme ve gübre elde edebilme imkanına kavuşmuş olabileceğim eğer yapabilirsem.
kuru ve yaş metaryalleri karıştırıp solucanlara verirseniz yiyemez tabii. Onları kompost sürecine sokmanız ve tamamen dekompoze olmasını beklerseniz yerler ve iyi bir karbon kaynağı olur. Fakat bunun için çok beklemeniz lazım.

Taze çim kırpıntıları, mutfak artığı sebze kabuğu gibi yumuşak ve selülöz oranı düşük, lignin içermeyen malzeme ise 15 günlük fermentasyon ile solucanlar tarafından tüketilebilir hale geliyor.

Baditto beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024