agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni516Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-05-2020, 12:49   #721
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-06-2008
Belirtmeyi unuttum; en alt kat sızan sıvıyı toplamak için yalnızca. Orada biriken sıvıyı zaman zaman atıyorum, gerçi çok birikmiyor. İkinci ve üçüncü kat solucanlar içindi.
Teşekkürler cevabınız için.

meeteine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2020, 14:42   #722
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meeteine Mesajı Göster
Belirtmeyi unuttum; en alt kat sızan sıvıyı toplamak için yalnızca. Orada biriken sıvıyı zaman zaman atıyorum, gerçi çok birikmiyor. İkinci ve üçüncü kat solucanlar içindi.
Teşekkürler cevabınız için.
Sn meeteine ,
En alt katta biriken sıvıyı neden atıyorsunuz ? Bitkilerinize sıvı gübre olarak kullanabilirsiniz.

Ömer Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2020, 23:51   #723
Yeni Üye

rivasol's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meeteine Mesajı Göster
Merhaba herkese.
Yaklaşık üç ay önce evde solucan beslemeye başladım. Büyük plastik kutular ile üç katlı solucan evi yaptım, kiracılar ikinci katta yaşıyorlar.
Solucanların yaşadığı ikinci kat tümüyle doldu ve gübre hasat zamanı geldi. Üst kata davet etmek için üçüncü kata solucan yatağı hazırladım ve bir miktar da mutfak artıklarından hazırladığım (üç aydır mutfak artıkları ile besliyorum) besinlerinden biraz koydum.
Üçüncü katın alt tarafında solucanların rahatça geçebilmesi için çok sayıda 7-8 mm çapında delikler var.
Üç gün olmasına rağmen, üst katta sadece bir kaç tane solucan var. Sizce nerede hata yapıyorum, neden hala çıkmıyorlar?
Gübre hasatı için daha kolay-etkili bir yöntem var mı?
alt kaplardaki mamalar tam yenmediği sürece solucanlar diğer üst kaba geçiş yapmazlar. mamalamayı hafta 1 olarak yapmalısınız belki 10 günde bir. mama tam yenmeden yeni bir kap koyarsanız sadece genç solucanlar yeni kaplara giderler. yetişkinler diğer kapta kalıcaktır. üretimde takıldığınız konular var ise Rivasol firmasının web sitesinden canlı destek alabilirsiniz. blog yazılarında solucanların bakımı, gübre hasatı vs gibi bir sürü makale vardır incelemenizi tavsiye ederim.

Hangi Solucan Gübresi? Solucan Gübresi Nedir? bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

ayrıca Solucan Gübresi sızıntı suyu ile sıvı gübre arasındakı farkları nasıl ayırt etmeniz gereken açıklayıcı bır yazıda linktedir.

rivasol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2020, 23:59   #724
Yeni Üye

rivasol's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ömer Bey Mesajı Göster
Sn meeteine ,
En alt katta biriken sıvıyı neden atıyorsunuz ? Bitkilerinize sıvı gübre olarak kullanabilirsiniz.
sızıntı suyu sıvı gubre olarak kullanmak pek uygun degıldır. kaptan akan sıvı genelde kullanılan sebze ve meyvelerden akar sıvıdır. Sölom sıvısı diye adlandırılan bir ürün degildir. sölom sıvısı solucanların dışkıladıkları gübrede vardır. ağırlıkla veya elinize aldıgınız gübreyı sıkınca akıcak bir sıvı degıldır. kabınızdan sıvı akıyorsa ya cok nemlendirmişsinizdir bu gübre kalitesini bozar, **** cok fazla sebze veya meyve atığı kullanmışsınızdır.

MeyveliTepe ve ebd beğendi.
rivasol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2021, 18:20   #725
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2016
Ben yaklaşık 3 senedir bahçede besliyorum solucanları. İlk kış donarak ölmesinler diye düşünerek ısıtıcı koymuştum malum Kayseri kış şartları solucanlar için ölümcül olabilir. Ama daha sonraki kış üstlerini sadece naylonla örttüm ve hafta bir kez mutfak atiklariyla besledim. Daha sonraki senelerde aynı yöntemi uyguladım ve şükür kışları sorunsuz atlatabiliyorlar. Baharları da oluşan kompostu alıp bahçedeki bitkilerde kullanıyoruz. Bahçesi olanlar için direkt toprakta yaşam ortamı oluşturmak solucanlar için daha güzel olabilir. Olası toksik durumlarda solucanların kaçacağı bir ortam olmuş oluyor toprak. ****** Kayseri şartları için bu dediğim şey geçerli ,yoksa ılıman iklime sahip bölgelerde ,psolucanların birer istilacı türe dönüşmeleride söz konusu olabilir.

Dogayadost Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2021, 18:28   #726
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2016
Solucanları bahçeye direkt koyma fikri aslında sonbaharda çıkan yaprak ve bahçe artıklarının hızlıca kompostlaşmasını sağlamak düşüncesiyle oldu. Ben bahçe atıklarını yıllardır toprağa gömerim ama toprağa gömerek kompostlaşmasını beklemek uzun zaman alıyor. Solucanlar bu işi oldukça kısa bir sürede gerçekleştiriyorlar. Yaklaşık 6 ay gibi bir sürede ağırlıklı olarak ağaç yaprakları ve mutfak artıklarından oluşan karışımı kompostlamiş oluyorlar. Bizede bu kaliteli kompostu kullanmak kalıyor.

Dogayadost Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
gübre, solucan, solucan gübresi, solucan humusu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021