agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni524Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-01-2015, 19:03   #691
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
solucan Gübresi satışı : madrasol.com sitemizde de yakında bu konuda detaylı bilgi bulabileceksiniz.

Size kolaylıklar dilerim. Selamlar... Saygılar...
Merhaba Sayın Vetman996,
Siteniz madrasol'daki satış sistemi çalışmıyor. Kredi kartıyla satış olmaması büyük eksiklik. Paypal sistemi kullanıldığında ise hata çıkıyor ve ödeme gerçekleşmiyor. Bunu çözümlemeniz gerek.

polatuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2015, 15:15   #692
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2015
Sayın Epsody
Yazılarınızı okudum, solucanları ve doğal yaşam konusundaki düşünceleriniz ve engin bilgilerinizden etkilenmemek mümkün değil.Doğal yaşam konusunda neler yapabileceğim konusunda Ist. da yaşayan biri olarak son zamanlarda çok kafa yormaya başladım. Forumlarda çok güzel bilgiler buldum hepsini okuyacağım , bahsettiğiniz konular çok yararlı ve işe yarar.Gelibolu da olduğunuzu öğrendim,sizden başka bir konuda bilgi almak istiyorum , şimdiden çok teşekkür ederim.

RENN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2015, 00:38   #693
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-11-2008
Başta sayın Epsody olmak üzere konuya soruları, cevapları, deneyimleri ile katkıda bulunan tüm arkadaşlara teşekkür ederim..

Ayazkızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2015, 17:03   #694
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2015
Biz de bu kervana katıldık !

Merhaba dostlar,

Aylardır, üye olmaksızın, izlediğim bu forumdan bu süre içerisinde çok şeyler öğrendim. Özellikle Sn.Epsody, Sn.Savaş ve Sn.vetman996'nın karşılıksız paylaşmış oldukları bilgiler mama hazırlığından, solucanların özel hayatlarına kadar pek çok başlıkta beni bilgilendirdi ve cesaretlendirdi. Buradan öğrendiklerim ve solucan konusunun bir başka duayeni Sn.Mehmet Hanifi Can'ın destekleri ile kendi çapımızda bu işe amatörce bir giriş yapmaya cüret ettik. "Amatörce" deyişim lafın gelişi değil, gerçekten amatörce, bırakın pazara girişi kendimize faydamız yok Şu anda öğrenme sürecinin içerisindeyiz ve pek çok şeyi de deneme yanılma ile öğrenmeye devam etmekteyiz. Resmen deneme tahtasına dönen sevgili solucanlarımız ise bizden ne kadar memnun, Allah bilir.

Bu denemelerin ileride bizi nereye götüreceği ise kader..

Kaydetmiş olduğumuz ilerlemeyi ve nacizane deneyimi sizlerle de paylaşmaktan mutlu olacağım.

Çıkmış olduğumuz bu yolculukta, katkıda bulunan/bulunacak tüm dostlara şimdiden çok teşekkür ederim.

PalyanJoe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 15:58   #695
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Elimizde kalifprniya solucanı ile hazırlanmış (1000-3000adet) kompost yatakları solucan gübresi ve solucanlar mevcuttur yeni başlayacak organik Dostları için ya mesaj yoluyla **** Facebook aracılığıyla Ertan Tüzün e ulaşılabilir

inkero beğendi.
Ertanertan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2015, 17:25   #696
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2015
solucanlar ve gübreleri

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ertanertan Mesajı Göster
Elimizde kalifprniya solucanı ile hazırlanmış (1000-3000adet) kompost yatakları solucan gübresi ve solucanlar mevcuttur yeni başlayacak organik Dostları için ya mesaj yoluyla **** Facebook aracılığıyla Ertan Tüzün e ulaşılabilir
konuyu biraz daha açarmısınız satışımı yapılıyor

extant958 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2016, 22:54   #697
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2016
VermiTorf Solucan Humusu Turbo Bereket

Merhaba Solucan gübresi üretici kardeşlerim,

öncelikle şunu belirtmek isterim. Solucan gübresi, vermicompost üretimi sadece hayvan gübresi kullanilarak yapilmaz
Hayvansal yan produk dedigimiz ciftlik gübresi hangi asamadan gecerse gecsin Avrupaya ihrac edilemez. Hatta 1 saat boyunca 70 derecede firinlamaniz gerekir.
Hayvansal gübre kullanılarak üretilen vermicompost meşakkatli, bir o kadar da elemesi ve solucanlardan ayrıştırması zor bir işlemdir.
avrupaya özgü üretim modelimizle ruhsat alımlardaki zorlukların önüne geçiyoruz..
Ürettiğiniz Vermicompost hicbir yasal mevzuata aykırı değildir.
%100 organik Solucan Torfumuzu siz üretici ve hobby olarak kullanan arkadaşlara sunuyoruz.
Organik solucan torfu elemesi kolay, heryerde gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz hijyenik bir üründür.
Toptan ve parakende Satışlarımız başlamıştır
Solucan Gübrenizi hayvan gübresi kullanmadan da üretebilirsiniz.
Not: Çiftlik Gübresi katkintili değildir. Salmonella gibi zararlı bakteriler içermez, ve bahçenizi otlandirmaz.
topraktaki organik madde oranini düzenler ve su tutucu yapisi sayesinde bitkileri canli tutar. Ürün artisi saglar.
Solucan humusu üretiminde devrim gibi bir yenilige imza atiyoruz.
Toptan ve perakende satislarimiz baslamistir.
Daha detayli bilgi icin lütfen bizimle irtibata geciniz.

Iyi Calismalar

Turbo Bereket Organic Solucan Humusu

Eklenen Resimler

dongyul beğendi.
Turbo Bereket Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2019, 00:18   #698
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2015
Fermente ve yarı fermente hayvan gübreleri mevcut. Solucanlar için hangisini kullanmak daha iyi olur

agasun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2019, 00:14   #699
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2016
Merhaba
İstanbul şiledeyim keşke yakın olsak da size 2-3 bin solucan verebilsem çay posasını 3-4 gün beklet ver yalnız sistemindeki 3-5 solucan anlattığın ürünleri bir yılda ancak bitirir çok besleme sistemde koku yapar dikkat et solucanları beslediğin kabın altı delik olsun fazla su ordan tahliye olsun o su da bir nevi gübredir

MustafaTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2019, 00:20   #700
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pak organik Mesajı Göster
Benim de çok değerli arkadaşlara izniniz olursa benim de bazı sorularım var.
Bir patates tarlasını veya bir domates bahçesini ele alalım..Veya herhangi bir ürün olabilir. 1 dekar bir alan konvansiyonel tarımda kullanılan gübreler ile (Klasik npk gübreleri) gübrelenmiş olsun..1 dekar bir alan da solucan gübresi ile gübrelenmiş olsun..Hatta her ikisi ile de gübrelenmiş bir dekar olsa o çok güzel olur..Bu ikisi arasında tat,lezzet,vitamin değeri,uzun ömürlülük vb. açısından solucan gübresinin çok başarılı olduğundan eminim.Üretim hızı ve miktarsal verimlilik açısından yapılmış bir deneme yapan veya yapıldığını bilen bir arkadaşımız var mı? Bir de hem kimyasal hem de solucan gübresi kullanım miktarlarını da göz önüne alarak maliyet çalışması yapan bir arkadaşımız var mı? Özellikle bu işin ticaretini yapan arkadaşlar varsa (vermicompost ,Savaş ,Bahçe bulut,chttmr yapıyor anladım ama inşallah yanılmamışımdır. ) özellikle yanıtlarlarsa çok sevinirim..
Merhaba kendim 2,5 dönümde kendi ürettiğim gübreyi kullanıyorum ürünlerimi köylüler gıpta ile izliyor onlara göre %50 belki daha fazla ürün alıyorum hem erken hem de onlardan geç 24 11 2019 Şile nin yüksek bir köyünde az da olsa çeri domates salatalık biber fasülye patlıcan yetişiyor köyde yeşili dahi yok ticari değil ama amatörce yaptığımdan çok memnunum

MustafaTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2020, 13:45   #701
/

Giriş Tarihi: 30-04-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sn.Epsody,
Bu yöntem ile çukurun kapasitesine göre (verdiğiniz ölçülerde yaklaşık 1,5m3) doldurduğunuz malzemeden yılda bir kez kompost alıyorsunuz değil mi?

Malzemede yeşil, kahverengi vb. bir denge, ya da ölçü var mı? Bunları çukura atarken rastgele mi atıyorsunuz? Çürümeyi nasıl engelliyorsunuz? Ya da bu metodda zamanın uzunluğu da göz önüne alınırsa çürüme sonrası kalanlar mı kompost oluyor? 1,5m3 malzemeden geriye kompost olarak aldığınız malzemenin miktarı yaklaşık ne kadar oluyor?

Balık artıklarının kemirgenleri davet etmesi kaçınılmaz gibi. Bu bir mahzur teşkil etmiyor mu?

Benim bildiğim solucan yardımıyla kompost yapımında daha çok yiyecek artıkları, sebze kabukları vs. malzeme kullanılıyor. Oysa diğer türde çim kırpıntıları ve öğütülmüş dal, talaş vb. kullanılıyor. Yani elinizdeki malzemenin cinsi itibarıyla da yönteme karar vermek gerekir sanki. Doğrusu bizim evde domates kabuklarını bile yiyen bir köpek (tavuk değil) olduğundan hiç böyle artık olmuyor

Prensip olarak benzer olup olmadığını bilmiyorum. Bu linkte sunum şeklinde solucan ile kompost yapımını anlatmışlar. Sizinkinde temelde bundan bir fark var mıdır açıklayabilirseniz sevinirim.

Not: Link'e gittiğinizde açılan sayfada "start slideshow"a tıklayarak sunuma erişebilirsiniz.
Sayin MeyveliTepe Epsody'nin açıklamasını yaptığı kompost sistemi klasik kompost sistemlerinden farklı olarak C/N kuralına dayanmıyor burada H/N "Humus/ Azot"kuralı içinde birleşik organik atıklar toprak yapısına uygun olarak minerilize olurken havalı kompost'taki gibi olumsuzluklar meydana gelmeyecektir.

Doğasever 1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2020, 14:44   #702
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doğasever 1 Mesajı Göster
Sayin MeyveliTepe Epsody'nin açıklamasını yaptığı kompost sistemi klasik kompost sistemlerinden farklı olarak C/N kuralına dayanmıyor burada H/N "Humus/ Azot"kuralı içinde birleşik organik atıklar toprak yapısına uygun olarak minerilize olurken havalı kompost'taki gibi olumsuzluklar meydana gelmeyecektir.
Sn.Epsody, cevabınız 11 sene kadar geç olmuş. Geç olsun da güç olmasın diyelim.

H/N'den bahsetmeden önce "H" tanımından başlamanızı öneririm. Bilim dünyasının bile henüz tüm yönleriyle tanımlayamadığı "humus"tan ne anlıyorsunuz, sizce ne gibi özellikleri var anlatırsanız "H/N" yi yorumlamaya çalışalım.

rivasol beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2020, 02:19   #703
/

Alıntı:
Sn.Epsody, cevabınız 11 sene kadar geç olmuş. Geç olsun da güç olmasın diyelim.

H/N'den bahsetmeden önce "H" tanımından başlamanızı öneririm. Bilim dünyasının bile henüz tüm yönleriyle tanımlayamadığı "humus"tan ne anlıyorsunuz, sizce ne gibi özellikleri var anlatırsanız "H/N" yi yorumlamaya çalışalım.
Sn. MeyveliTepe bilindiği üzere Humus ekosistem içinde müteala edilmedikçe kavram karışıklığı içinde anlaşılamaz, humus ekosistem içinde toprak icanlılarının ortak değeridir.
Benim için Humus kavramı yerli toprak solucanın ürettiği bir üründür, benim inancımda kültüre alınmış solucanın "Kırmızı kaliforniya" kabulü mümkün değildir, kaldiı ki yerli toprak solucanı üzerinde endişelerimi giderecek çalışmalar sürdürmekteyim.

Eski 07-05-2020, 16:27   #704
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Organik maddelerin C/N oranları yerine H/N (Humus/Azot) diye duyulmamış yeni bir kavramdan bahsediyorsunuz.

Aslında organik her şeyin olduğu gibi humusun da bir C/N si var. Bu durumda (C/N)/(N/1) = C/N2 (Karbon bölü azotun karesi) gibi bir şey ortaya çıkıyor.

Bilim dünyası tüm yönleriyle tanımlayamamış derken ve humustan ne anlıyorsunuz derken, bilim dünyasının tereddütsüz ortak tanımının tamamen dışında bir tanım beklemiyordum doğrusu.

Sizin tarife göre humus, YERLİ olmak kaydıyla solucanların ürettiği bir şey. 10 yıl boyunca bahçede yaşıyor dahi olsa, taxon'una göre solucan dahi olsa yerliden sayılmayan solucanların ürettiği şey humus değil. Yerli ise humus.

Oysa bilimsel tanıma göre, işin içine yerli/yabancı solucanlar karışmış olsa da olmasa da, tamamen ayrışmış, artık mikrobiyal parçalanma imkanı da kalmamış, stabil organik madde kalıntısına "humus" deniyor.

Buna göre, yerli/yabancı farketmez, tamamı solucanların sindirim sisteminden geçmiş organik maddeye verilen isim ise vermikompost. Evet, diğer organik maddelerde olduğu gibi vermikompost da mikroorganizmalar tarafından tamamen ayrıştırıldığında kalan şey humus olacak. Buna göre humus, solucanların değil, mikroorganizmaların bir ürünüdür denebilir. Bu konuda bilim dünyasında bir karışıklık yok.

Eski 08-05-2020, 07:19   #705
/

Ñ
Alıntı:
Organik maddelerin C/N oranları yerine H/N (Humus/Azot) diye duyulmamış yeni bir kavramdan bahsediyorsunuz.ń

Aslında organik her şeyin olduğu gibi humusun da bir C/N si var. Bu durumda (C/N)/(N/1) = C/N2 (Karbon bölü azotun karesi) gibi bir şey ortaya çıkıyor..
Sn.MeyveliTepe siz C/N kavramını kompost işleminde tarifini bile açıklıyamıyorsunuz, kompost yığını uluştururken yeşil ve kahverengi malzemenin içeriğinin kompostun olgunlaştırma sürecinde işlevinin komposta sonradan ilave edilen su ve havanın ortamdaki mikroorganizmalar üzerinde ne gibi etkiler ortaya koyduğunu bir tesbit ederseniz işte o zaman humus kavramın da ne olduğunu ortaya koymuş olacaksiniz.

İşte o zaman benim H/N kavramını ortaya koyan sebebide anlayarak, literatüre girmeyen bu kavramını ortaya koyduğum bu H/N denklemi ile karbonun doğadaki döngüsü net bir şekilde ortaya koyduğumu anlıyacaksınız.

Düzenleyen Doğasever 1 : 08-05-2020 saat 07:27 Neden: Alıntı artıklarının çıkarilmasi
Eski 08-05-2020, 11:44   #706
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
siz C/N kavramını kompost işleminde tarifini bile açıklıyamıyorsunuz
Bunu nereden çıkardınız? Humusun ne olduğu, neye humus dendiği gayet belli bir şey.

Humusun azota oranı bir element olan karbona indirgendiğinde karbonun azotun karesine olan oranı gibi bir sonuç verir. Ancak nereye götürdüğü meçhul. Ancak önce humusta anlaşalım önce, sadece YERLİ olmak kaydıyla solucanın ürettiği bir şey diyorsunuz. Bu durumda humus sadece ülkemizde olan bir şey, başka memleketlerde yok, çünkü onların solucanları yerli değil, yabancı.

Eski 09-05-2020, 07:16   #707
/

Alıntı:
Bunu nereden çıkardınız? Humusun ne olduğu, neye humus dendiği gayet belli bir şey.

Humusun azota oranı bir element olan karbona indirgendiğinde karbonun azotun karesine olan oranı gibi bir sonuç verir. Ancak nereye götürdüğü meçhul. Ancak önce humusta anlaşalım önce, sadece YERLİ olmak kaydıyla solucanın ürettiği bir şey diyorsunuz. Bu durumda humus sadece ülkemizde olan bir şey, başka memleketlerde yok, çünkü onların solucanları yerli değil, yabancı.
Konuyu açıklamak gene başa düştü,bilindiği üzere mikroorganizmalar birleşik organik maddelerı parçalarken öncelikli olarak organik maddenin içeriğindeki azot ve karbonlu tüketmeleri ile enerji ve besin sağlamakta ve onların ortamda çoğalmaları sağlanmaktadır, süreç içinde mikroorganizmalar artarken, ortamdaki birleşik olan organik madde asıl minerallerine ayrılmaktadır.
Esas olarak çoğalan mikro organizmalar ortama atik olarak humus ait metabolitleri salgilamaktadirlar, sizin anlıyacağınız humus bu süreç içinde üretilmektedir.
Gelelim sizin humusun tanımlanamayan açıklamanıza ve yerli solucan humusunun kültüre alınan kırmızı amerikan solucanın arasındaki farklı olan ürettiği humusun arasında oluşan farkın nereden geldiğine, bir canlı kültüre alınırken onun yaşama koşulları ve beslenme alışkanlıkları üzerinde değişiklikler yapılmasında bu canlının her şeyi değişmekte dir.

Hatta biz buna yozlaşma da diyebiliriz, kültüre alınan bütün canlılar obez yaratıklar olmakta, asıl özelliklerini unutmaktadirlar, inanmiyacaksiniz ama benim solucanların yediği yere sıçmadiklarindan onlarin dışkılarını biraktigi yerde sadece kendi dışkıları yani gerçek solucan gübresi "KEST" Oluşmakta bende buna solucan humusu tabirini kullanıyorum.

Eski 09-05-2020, 07:23   #708
/

Alıntı:

Konuyu açıklamak gene başa düştü,bilindiği üzere mikroorganizmalar birleşik organik maddelerı parçalarken öncelikli olarak organik maddenin içeriğindeki azot ve karbonlu tüketmeleri ile enerji ve besin sağlamakta ve onların ortamda çoğalmaları sağlanmaktadır, süreç içinde mikroorganizmalar artarken, ortamdaki birleşik olan organik madde asıl minerallerine ayrılmaktadır.
Esas olarak çoğalan mikro organizmalar ortama atik olarak humus ait metabolitleri salgilamaktadirlar, sizin anlıyacağınız humus bu süreç içinde üretilmektedir.
Gelelim sizin humusun tanımlanamayan açıklamanıza ve yerli solucan humusunun kültüre alınan kırmızı amerikan solucanın arasındaki farklı olan ürettiği humusun arasında oluşan farkın nereden geldiğine, bir canlı kültüre alınırken onun yaşama koşulları ve beslenme alışkanlıkları üzerinde değişiklikler yapılmasında bu canlının her şeyi değişmekte dir.

Hatta biz buna yozlaşma da diyebiliriz, kültüre alınan bütün canlılar obez yaratıklar olmakta, asıl özelliklerini unutmaktadirlar, inanmiyacaksiniz ama benim solucanların yediği yere sıçmadiklarindan onlarin dışkılarını biraktigi yerde sadece kendi dışkıları yani gerçek solucan gübresi "KEST" Oluşmakta bende buna solucan humusu tabirini kullanıyorum.

Eski 09-05-2020, 15:14   #709
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
siz C/N kavramını kompost işleminde tarifini bile açıklıyamıyorsunuz
Demişsiniz.

Bunu nerden çıkarttınız demiştim.

Alıntı:
Organik maddedeki C/N'nin ne işe yaradığına dair o kadar çok açıklama, deney, araştırma ve makale var ki. Biz de yeri geldiğinde referanslarını da vererek bunlardan bahsettik. (Toprak Besin Ağı - 2014, Kompost 1 - 2018, Kompost 2-2018)

Organik maddenin mikroorganizmalar tarafından ayrıştırılması esnasında karbon;
a) Mikroorganizmaya enerji temin etmekte
b) Mikroorganizmanın yapı taşlarını oluşturmakta

Azot; Mikroorganizma hücrelerinin büyümesi ve işlevi için gerekli proteinler, nukleik asitler, amino asitler, enzimler ve co-enzimleri üretilmesi için gerekilidir.

C/N oranı bunun için çok önemlidir. Mikroorganizmaların hızla çoğalıp en hızlı ayrıştırmayı yapabilmesi için ideal C/N oranının 24 olduğu ölçülmüş.

Elbette, mikroorganizmaların en hızlı çoğalıp en hızlı ayrıştırma yapması her zaman istenilen bir durum değil. Bir çok durumda organik maddenin hızlı tüketilmesini istemeyiz.

Sonuçta, ortamdaki C/N neyse mikroorganizmalar ona göre davranırlar. (Bu açıklama konunun ABC'si, aslında bu kadar da basit değil. Ortamdaki P ve S, ve diğer koşullar önemli parametreler).

Bu süreçte koşullara göre ortaya çıkan mineralizasyon, immobilization, mikroorganizmaların biyokütlelerinde depolanmış durumdaki N, P vs. ayrı bahisler.

Humusa gelince, mikroorganizmaların organik maddeyi ayrıştırırken "salgıladığı" şey humus değildir. Humus, tüm ayrışma süreci sonunda kalan ve artık ayrışamayan şeydir.

Humus, Türkçe bir kelime değildir, bu konudaki bilimsel çalışmalar da Türkçe yapılmış değildir. Bazı Türkçe yayınlarda, henüz ayrışması tamamlanmamış organik maddeye de humus denmekteyse de bu tanım yanlıştır (o zaman humus ne?).

Solucan türleri, "kültüre alınmış" organizmaların "yoz" olması, "obez" olması vb. şeyler bence konuşmaya değer şeyler değil. Önce kendinizden başlayın, siz kültüre alınmış bir organizma mısınız, değil misiniz? Yediğiniz içtiğiniz şeyler kültüre alınmış şeyler mi, değil mi? Bu durumda yoz ve obez şeylerle beslenen yoz ve obez bir tür olmuyor musunuz? Yerli dediğiniz solucanların bile bir sürü farklı türü var. Organik atıkları hızlı tükettikleri için kullanılan solucanların organik atık tüketme sürecindeki çoğalmaları onları yoz ve obez yapmaz.

Solucanlarınızın tuvalet terbiyesi takdire şayan, bunu güzelce gösterebilirseniz eminim çok ilgi çeker. Ben bizim tavuklara öğretemedim bir türlü, tutayım da dışarda yapayım demiyorlar, hep tüneklerin altına yapıyorlar.

rivasol beğendi.
Eski 10-05-2020, 20:42   #710
/

Canlıları kültüre aldıklarında ekosistemde doğallık kırılmaktadair, sut ineği bol sütü mısır ve soya tüketerek verirken, ot obur olmaktan çıkarak verdiği sütte ne kadar süt denir bu sorgulanmalıdır.

Eski 11-05-2020, 00:22   #711
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Canlıları kültüre aldıklarında ekosistemde doğallık kırılmaktadair, sut ineği bol sütü mısır ve soya tüketerek verirken, ot obur olmaktan çıkarak verdiği sütte ne kadar süt denir bu sorgulanmalıdır.
Yaylada otla beslenmiş ineğin sütünü alırsınız, inek aynı inek, yediğine göre sütü farkeder. Solucana mısır ve soya vermezseniz sorun yok yani

Eski 11-05-2020, 10:04   #712
/

Alıntı:
Yaylada otla beslenmiş ineğin sütünü alırsınız, inek aynı inek, yediğine göre sütü farkeder. Solucana mısır ve soya vermezseniz sorun yok yani
O ineğin anneside yaylada yeşil otla beslememişse ekosistemde kırılma olmayacaktır, bir canlının beslenme rasyonlarina değişiklik olmadıkça bu durum içinde kötü mutasyonlardan söz edilemez hayvan dengeli beslenmektedir, et ve süt çıktılarda stabil olmaktadır.
Yerli solucanlarımızın genetik şekillenmemeli organik çürüntüler toprağin içindeki mikroorganizmalarla beraber alırken kültüre alınan k.k.solucani speratörden gecmis hostain veya montofon ineğinin obez beslenme artiklariyla beraber bu canlınin mutasyona uğramış probiyotik bakterileri ile beslenme alışkanlığı bu turun dışkılarında topraklara yararlı olacak bakteri bulunmamaktadır.

Eski 11-05-2020, 11:43   #713
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
O ineğin anneside yaylada yeşil otla beslememişse ekosistemde kırılma olmayacaktır, bir canlının beslenme rasyonlarina değişiklik olmadıkça bu durum içinde kötü mutasyonlardan söz edilemez hayvan dengeli beslenmektedir, et ve süt çıktılarda stabil olmaktadır.
Yerli solucanlarımızın genetik şekillenmemeli organik çürüntüler toprağin içindeki mikroorganizmalarla beraber alırken kültüre alınan k.k.solucani speratörden gecmis hostain veya montofon ineğinin obez beslenme artiklariyla beraber bu canlınin mutasyona uğramış probiyotik bakterileri ile beslenme alışkanlığı bu turun dışkılarında topraklara yararlı olacak bakteri bulunmamaktadır.
Bu kuvvetli bir iddia, doğal olarak ispat gerektirir. Karşılaştırmalı bir bakteri ve sair mikroorganizma tür tesbiti ve sayımı şeklinde bir analiz yok ise, ispatsız şahsi bir söylem olur.

Öte yandan, yerli türlerden gübre solucanları bu ineklerin gübrelerini yerse, ya da beğenmediğiniz tür solucanlar gübre yemek yerine sadece mutfak atıkları, fermente edilmiş bahçe otları vb. ile beslenirse ne olacağı, bakterilerin faydalı mı zararlı mı olacağı da bir muamma oluyor herhalde.

Eski 11-05-2020, 13:23   #714
/

Alıntı:
Bu kuvvetli bir iddia, doğal olarak ispat gerektirir. Karşılaştırmalı bir bakteri ve sair mikroorganizma tür tesbiti ve sayımı şeklinde bir analiz yok ise, ispatsız şahsi bir söylem olur..
Bir idda mantık temeller üzerine ortaya konmuşsa, bilimsel ispatı yapılana kadar, bu iddiayı karşıt görüşte mantıklı bir tez konmadıkça, bu idda üzerindeki çalışmalar durdurulamaz.

Gelelim bu iddianın mantıksal dayanağina bir canlı yaşamını belirleyen bir şartın dışında yaşayıp yaşamayacağını onun o ortama uyumunu sağlayacak mutasyon geçirmesine bağlı olacaktır, diyelimki barsakta yaşayan bu probiyotik bakteri toprakta yaşayacak mutasyonu gerçekleştirildiğini kabul etsek bile, mutasyon geçirmiş bu probiyotik bakteri acaba toprağa ne kadar faydalı olacaktır, buda ayrı bir iddiayı sorgulamaya açacaktır.

Eski 11-05-2020, 14:11   #715
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Bir idda mantık temeller üzerine ortaya konmuşsa, bilimsel ispatı yapılana kadar, bu iddiayı karşıt görüşte mantıklı bir tez konmadıkça, bu idda üzerindeki çalışmalar durdurulamaz.

Gelelim bu iddianın mantıksal dayanağina bir canlı yaşamını belirleyen bir şartın dışında yaşayıp yaşamayacağını onun o ortama uyumunu sağlayacak mutasyon geçirmesine bağlı olacaktır, diyelimki barsakta yaşayan bu probiyotik bakteri toprakta yaşayacak mutasyonu gerçekleştirildiğini kabul etsek bile, mutasyon geçirmiş bu probiyotik bakteri acaba toprağa ne kadar faydalı olacaktır, buda ayrı bir iddiayı sorgulamaya açacaktır.
Hiç yorulmayın bence, probiyotik bakterilerin topraktaki işlevleriyle ilgili bir sürü bilimsel araştırma, ölçüm vb. makale var. Mutasyon lafını da o kadar çok kullanmayın bence, bazen yersiz oluyor.

Ölçülmüş, gözlenmiş buna göre dökümante edilmiş bilgiye dayanmayan bir iddia bilgi değildir, bilgiden oluşan mantığa da dayanmaz, işkembe-i kübra olur. Ha, ben öyle inanıyorum derseniz, olur, neticede inanç bilgi değildir, kimse de bir şey söyleyemez. Yeter ki bunun bir bilgi olduğunu iddia etmeyin.

atila filmer beğendi.
Eski 12-05-2020, 01:17   #716
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
..bu turun dışkılarında topraklara yararlı olacak bakteri bulunmamaktadır.
Alıntı:
bu iddiayı karşıt görüşte mantıklı bir tez konmadıkça, bu idda üzerindeki çalışmalar durdurulamaz.
Changes in the composition and function of bacterial communities during vermicomposting may explain beneficial properties of vermicompost - Nature

Comparative Investigation of Vermicompost Microbial Communities - Springer

Microbial diversity of vermicompost bacteria that exhibit useful agricultural traits and waste management potential - PMC

Dünyanın en saygın hakemli uluslararası dergilerinde yayınlanan bir kaç araştırma makalesi. Beğenmediğiniz Eisenia fetida ile yapılmış çalışmalar.

Bunları okuyamıyorum saymam diyebilirsiniz. Okuyanlar için iddianız çöp tenekesinde.

atila filmer ve rivasol beğendi.
Eski 12-05-2020, 02:48   #717
/

Alıntı:
Changes in the composition and function of bacterial communities during vermicomposting may explain beneficial properties of vermicompost - Nature

Comparative Investigation of Vermicompost Microbial Communities - Springer

Microbial diversity of vermicompost bacteria that exhibit useful agricultural traits and waste management potential - PMC

Dünyanın en saygın hakemli uluslararası dergilerinde yayınlanan bir kaç araştırma makalesi. Beğenmediğiniz Eisenia fetida ile yapılmış çalışmalar.

Bunları okuyamıyorum saymam diyebilirsiniz. Okuyanlar için iddianız çöp tenekesinde.
Ben sizin bilginize baş vurdum, Eisenia fetida yı bizim ülkemizin ekosisteme uyumunu sormadım, bu türün ülkemiz topraklarında da vardır, k.k solucanın kültür özelliklerini uluslar arası hakemli dergilerinde yayınlanan araştırmaları ortaya koyanların bence bu alandaki ticaret teşvik etmesine hizmet edebilir.

Bunlar bence afaki bilgiler, zaten bizim ülkemizde üst akıl sahibi bilim adamı olmayışı ile bu tür araştırma bilgileri ile ülkemizin boz ırkının geliştirilmesini değilde, kendilerinin ülkesine uyumlu hoştan gibi montofon cins ineklerini bizlere bu türlü hakemli araştırma dergilerinin insanımızı kekliyerek ülkemizin araştırma potansiyelini ortadan kaldırmışlar.

Buradan ne kadar örnek versemde, sizin gibi ülke gerçeğini göz ardı ederek ; güzel bir coğrafyada olmamıza rağmen tarımımızın geldiği durum benim ön görümümü ortaya koyması sizi ikna etmiyorsa zaten siz gibi insanların varlıği ile yabancı ülkeleri üstün sayıp kendi insanlarımızı yadsınması ülkemizde bilimin ayaklar altında kalmasının göstergesi olmaktadır.

Eski 12-05-2020, 11:28   #718
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Ben sizin bilginize baş vurdum, Eisenia fetida yı bizim ülkemizin ekosisteme uyumunu sormadım, bu türün ülkemiz topraklarında da vardır, k.k solucanın kültür özelliklerini uluslar arası hakemli dergilerinde yayınlanan araştırmaları ortaya koyanların bence bu alandaki ticaret teşvik etmesine hizmet edebilir.

Bunlar bence afaki bilgiler, zaten bizim ülkemizde üst akıl sahibi bilim adamı olmayışı ile bu tür araştırma bilgileri ile ülkemizin boz ırkının geliştirilmesini değilde, kendilerinin ülkesine uyumlu hoştan gibi montofon cins ineklerini bizlere bu türlü hakemli araştırma dergilerinin insanımızı kekliyerek ülkemizin araştırma potansiyelini ortadan kaldırmışlar.

Buradan ne kadar örnek versemde, sizin gibi ülke gerçeğini göz ardı ederek ; güzel bir coğrafyada olmamıza rağmen tarımımızın geldiği durum benim ön görümümü ortaya koyması sizi ikna etmiyorsa zaten siz gibi insanların varlıği ile yabancı ülkeleri üstün sayıp kendi insanlarımızı yadsınması ülkemizde bilimin ayaklar altında kalmasının göstergesi olmaktadır.
Kusura bakmayın, tam bir bilgisiz fikir şeytme durumu.

Neymiş, ticaret teşvikiymiş.
Neymiş, afaki bilgilermiş.
Neymiş, ülkemizin araştırma potansiyelini ortadan kaldırıyormuş.
Neymiş, ülke gerçeğini göz ardı ediyormuş.
Neymiş, yabancı ülkeleri üstün sayıp insanlarımızın yadsınmasıymış.
Neymiş, ülkemizde bilimin ayaklar altına alınmasıymış.

Acınası komikliğin son perdesi.

Neden, işkembeden sallanan lafa uymadı diye.
Nasıl, verilen araştırmaları okumadan, okumaya ve anlamaya çaba bile göstermeden, ezbere, sırf kendini inandırdığı uydurmaya uymadığı söylendiği için.

Bravo, tebrikler, bir diş fırçalamalık sirke kazandınız.
Bu memleket niye belini doğrultamıyor sorusuna muhteşem bir örnek.

Bir arkadaş, bilimin evrensel olduğunu, dünyadaki herkesin okuyabilmesi için standart kabul edilen dilde raporlandığını, bilimsel yayınların, yayında iddia edilen savların ve ölçüm şekillerinin bilimsel usüllere uygun olup olmadığının denetlenerek (hakemli - peer review) yayınlandığını anlatmalı.

Bilimsel bir araştırmada elde edilen sonuçlar, yine başka bir bilimsel araştırma ile çürütülebilir. İşin kuralı budur, işkembeden atarak çürütülmez.

Ülkemizden bir çok bilim insanının da bilimsel çalışmaları var ve yine bu şekilde yayınlanıyor. Farkında bile değilsiniz, böyle sallıyorsunuz işte.

Yeterli mi? Hayır değil. Liseye döndürülmüş niteliksiz üniversitelerle bu işle olmuyor. Onun için potansiyeli olan genç bilim insanlarımız kendilerine imkan tanınan başka üniversitelere gidiyorlar.

Bilim dünyası ülkelere özel değildir. Verdiğim makalelerde çalışmaları yapanlar da muhtelif ülkelerden, aynı ülkeden değil.

Tarımımızın geldiği durum hiç parlak değil, doğru. Ama bu da işkembeden sallıyarak düzelmez, bilimle çözülür.

Memleket abra kadabracı satıcılarla dolmuş. Biri gübre icad eder, çakalları kovalıyormuş. Biri başka bir şey icad eder, "gübreler üstü revülasyon orbikatör" imiş, öyle bir şeymiş ki, katagorize edilemiyor, bu yüzden de tescil edilemiyormuş (bu sebeple de kaçak satılıyormuş). Sitesine şunu yapar bunu yapar diye yazmışlar. Yazılanlar noktası virgülüne imla hatalarıyla beraber başka bir ürünün sitesinden araklanmış. Biri başka bir şey satıyor, köy kahvelerinde adeta etrafa yalan defi-hacet edercesine sallıyor. Bilime dayanarak belirlenmiş bir malzemeyle dünyanın her yerinde yapılmış ve sayısı binlere ulaşan araştırmalara rağmen, aslında o malzemelerin zararlı, kendinin üç kuruşluk sahte malzemesinin zararlı dediği malzeme için belirlenen faydaları sağladığını işkembeden atarak söyleyecek kadar aşşağılık. Ne ki, insanlar mal gibi dinliyor ve inanıyor. Ne diyelim, müstehaktır.

Size de inanan olur, sallayın gitsin.

Eski 14-05-2020, 02:23   #719
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-06-2008
Merhaba herkese.
Yaklaşık üç ay önce evde solucan beslemeye başladım. Büyük plastik kutular ile üç katlı solucan evi yaptım, kiracılar ikinci katta yaşıyorlar.
Solucanların yaşadığı ikinci kat tümüyle doldu ve gübre hasat zamanı geldi. Üst kata davet etmek için üçüncü kata solucan yatağı hazırladım ve bir miktar da mutfak artıklarından hazırladığım (üç aydır mutfak artıkları ile besliyorum) besinlerinden biraz koydum.
Üçüncü katın alt tarafında solucanların rahatça geçebilmesi için çok sayıda 7-8 mm çapında delikler var.
Üç gün olmasına rağmen, üst katta sadece bir kaç tane solucan var. Sizce nerede hata yapıyorum, neden hala çıkmıyorlar?
Gübre hasatı için daha kolay-etkili bir yöntem var mı?

meeteine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2020, 11:25   #720
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meeteine Mesajı Göster
Merhaba herkese.
Yaklaşık üç ay önce evde solucan beslemeye başladım. Büyük plastik kutular ile üç katlı solucan evi yaptım, kiracılar ikinci katta yaşıyorlar.
Solucanların yaşadığı ikinci kat tümüyle doldu ve gübre hasat zamanı geldi. Üst kata davet etmek için üçüncü kata solucan yatağı hazırladım ve bir miktar da mutfak artıklarından hazırladığım (üç aydır mutfak artıkları ile besliyorum) besinlerinden biraz koydum.
Üçüncü katın alt tarafında solucanların rahatça geçebilmesi için çok sayıda 7-8 mm çapında delikler var.
Üç gün olmasına rağmen, üst katta sadece bir kaç tane solucan var. Sizce nerede hata yapıyorum, neden hala çıkmıyorlar?
Gübre hasatı için daha kolay-etkili bir yöntem var mı?
En alt katta durum ne? Normalde en alt katı hasat etmeniz lazım. İkinci katta solucanların tüketecekleri besin henüz bitmemiştir. Esasında solucanlar besinleri iki fazda tüketiyorler. İlk fazda organik atıkların fiziksel parçalanması gerçekleşiyor. Sonra mikroorganizmalar devreye girip atıkları dönüştürüyor. Bu şekle girmiş yarı kompost solucanlar tarafından tekrar tüketilir duruma geliyor. Muhtemelen de bu faz solucanlar için esas yarayışlı dönem oluyor. Bu yüzden beklemeye devam, onlar yukarı çıkılacak zamanı bilirler.

Etiketler
gübre, solucan, solucan gübresi, solucan humusu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024