agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni523Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-02-2011, 10:49   #421
Ağaçsever

x-29's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Merhaba,
Kuru yapraklar tek basina bozulmalari oldukca uzun surecektir. Yapraklari degerlendirmede kullanilan bir yol sonbaharda dokulen yapraklari eger mumkun ise cim bicme makinasi veya diger araclarla daha kucuk parcalara ayrilir. Cim bicme makinasinin kullanilmasinin bir amacida yere yayilan yapraklar sulandiktan sonra makina ile uzerinde gecilerek islem bir seferde tamamlanir. Daha sonra islanmis yapraklar buyuk siyah torbalar icine konrak bahcenin golge bir kosesinde kompost isleminin tamamlanmasi icin yaklasik 1 yil boyunca birakilir. Bu sure sonunda yapraklar lifli ve siyah-kaverengi bir forma donusur (Leaf Mould). Bu tur kompost yari oksijensiz ortamda gerceklestigi icin oldukca uzun surer ve asitlilik orani oldukca yuksektir. Fakat sonuca elde edilen kompost ozellikle saksi topraklarinda ve killi topraklarin iyilestirilmesinde kullanilir. Ayrica solucan beslemede de kullanilabilir fakat besin degeri oldukca dusuk oldugu icin ticari kullanimda tercih edilmez. Ticari olarak solucan gubresi uretiminde ana olarak yari kompostlanmis hayvan gubresi kulllanilir.

iyi gunler

Ayazkızı beğendi.
x-29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 14:24   #422
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Açelyam uzun zaman önce kurumuştu.Saksısı öylece bir yerde duruyordu.Bu gün toprağı açıp baktığımda bu yumurtaları gördüm.Acaba solucan yumurtası mı? İki tanesi elimde ezildi yanlışlıkla sarımtrak bir sıvı bulaştı elime.Solucan yumurtası ise ne kadar zamanda çıkarlar.İçinde solucanların olduğu soğuk komposta koyayım mı?

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 15:43   #423
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Galiba onlar solucan yumurtası.(kokon)

Geçen sene bizim saksıların da içlerinden bolca çıktı. Solucanlar bildiğim kadarıyla saksı içinde olması pek istenmez.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 15:51   #424
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

İşin ilginci saksıdan solucan çıkmadı.Ama açelyanın satın aldığımda var olan toprağı içinde buldum bunları.Sonradan benim eklediğim toprakta hiç yoktu.Demekki üretim aşamasında steril olmayan toprağa dikilmiş çiçeğim.Sanırım aynı yerden aldığım ve hiç gelişemeyen minyatür gülüme de bir bakmalıyım.

Eski 02-03-2011, 16:14   #425
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Minyatür güllerinizin gelişmemesi bu nedenle olabilir. Çünkü bitki köklerine zarar veren bir hayvan. Evet bizde saksı toprağımızı bahçeden temin etmiştik. Dolayısıyla bizden de sadece bir kaç tane büyük (anaç) solucan çıkmıştı. Ben görebildiğim yumurtaları maalesef tekrar bahçeye gömdüm.(kompost çukurum yoktu). Bakalım epsody hocamız ne diyecek bu duruma.

Eski 02-03-2011, 20:09   #426
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Saksıdaki solucanlara dair.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umutyolcusu Mesajı Göster
İşin ilginci saksıdan solucan çıkmadı.Ama açelyanın satın aldığımda var olan toprağı içinde buldum bunları.Sonradan benim eklediğim toprakta hiç yoktu.Demekki üretim aşamasında steril olmayan toprağa dikilmiş çiçeğim.Sanırım aynı yerden aldığım ve hiç gelişemeyen minyatür gülüme de bir bakmalıyım.
Arkadaşım umutyolcusu, topraklarda ve saksı topraklarında solucanların bulunması normal bir durum, bunun aksini düşünmemizin bir anlamı yok, size saksıdaki bitki ve solucan üzerine bir yorum getirerek konuyu açıklamak isterim, benim solucanlar üzerindeki bir görüşüme göre toprakların organik maddesinin bir götergesidir solucan, solucansız toprak ancak çöl topraklarında bulunur.

Saksı gibi sınırlı bir toprak parçasında hem bitkinin hemde solucanın yaşamasın mümkün olduğunu ancak bu toprakta bitkiyi yaşatacak organik maddenin sağlanmasıyla mümkün olduğunu söylerken, burada organik maddenin eksikliğinde solucanın yaşayabileceğini bitkinin yaşamından kökleriyle saksının içinde yayılmasıyla mümkün olacağını belirtebilirim.

Solucanın canlı hareketli yapısıyla saksı toprağının içindeki her noktasındaki organik maddeye ulaşması bitkiden daha mükemmel olmasıyla önceliği olmaktadır, ama saksı toprağına gerekli besin maddeleri sağlandığı müddetçe her iki canlıda tam bir doğallık içinde yaşamlarını sürdüreceklerdir, hatta solucanların dışkıları saksı toprağında bitki besinlerin alınabilir forumlarınıda sağlamanın yanında etkin olan mikro organizmaların sağlamasıyla saksı toprağında hastalık yapıcı etmenlerinde elimine edilebileceğini ve bitkilerimizin daha sağlık yaşayacakları bir ortam oluşacaktır.

Burada bir noktaya işaret ederek insanlar kendi başarısızlıklarını birine yüklüyerek sorumlulukların hesabını vermekten kaçınmaktalar, doğa çeşitlilikten yana varlığını sürdürmektedir.

Ayazkızı beğendi.
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2011, 19:05   #427
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Sayın epsody,fotoğraftakiler solucan yumurtası ise soğuk kompost içinde bulunan solucanların yanına ekleyeyim mi?Yoksa solucansız olan komposta mı karıştırayım?

Bu arada açelyam benim evi sıcak olduğu için sevmedi.Ölmesinin nedeni bu yumurtalar olamaz,çünkü solucan yok ortada.Ama minyatür gülün derdini anlayamadım,daha bakmadımda köklerine.

Ayazkızı beğendi.
Eski 03-03-2011, 20:46   #428
Ağaç Dostu

Olgunlaşmamış komposta solucan yaşıyamaz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umutyolcusu Mesajı Göster
Sayın epsody,fotoğraftakiler solucan yumurtası ise soğuk kompost içinde bulunan solucanların yanına ekleyeyim mi?Yoksa solucansız olan komposta mı karıştırayım?
Sayın umutyocusu, fotoğraftakiler Kokon yani solucan yumurtası, daha önce o toprakta solucanların yaşamış olduğuna işarettir, toprak canlılığını kaybederken solucanlar da burayı ya terkettiler veya burada öldüler.

Kokonlar toprak canlıllığını kaybetsede kokon içindeki sıvı içinde yaşamlarını sürdürmeye devam edecektir, kokonlar nemin olduğu bir ortamda gelişmelerini sürdürerken kokonun içindeki sıvı tükenmesyle kokon zarını parçalıyarak toprakta yaşama geçmekteler.

Toprağa geçişteki ilk beslenmeleri için ilk ısırıkta onların beslenme alışkanlıklarının ortaya çıkmasıyla bu canlılarında ilk ortam uyumuda belirmektedir, olgunlaşmamış kompostun içeriğindeki ısı sıtabil olmadığından bu ortama uyum sağlamalarıda zor olmaktadır.

Kompostumuz'un içinde solucan yaşaması için olgunlaşmış vede nem yüzdesi %50 gibi olmalıdır, başlığımıza katılımınızla gösterdiğiniz paylaşımlar için teşekkürlerimi sunarım, sevgilerimle hoşça kalın.

Ayazkızı beğendi.
Eski 05-03-2011, 02:09   #429
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Plastik kovaya olgunlaşmamış kompost ve yarı olgunlaşmış kompost karışımı koydum. (Toprak, kuru yaprak, yanmış tavuk gübresi 200-300 gr kadar, muz kabukları, çay kalıntısı, saman, gazete kırpıntıları, ağaç dal kırıntıları.) Son olarakta 100 kadar bahçe solucanı ilave ettim. 2 gündür solucanlar gayet hareketli bir şekilde yaşıyorlar. Bu ilk denemem. Sadece meraktan yaptım. Ne olacağını nasıl sonuçlanacağını merak ediyorum.

Yarın normal kompost yapacağım. (İnek gübresi, yeşil ot, saman, kuru yaprak, muz kabukları, çay kalıntısı, gazete kırpıntıları, ağaç dal kırıntıları, toprak.) Kompostu her gün karıştırdığım zaman ne kadar bir sürede hazır olur? Bir de eksik veya fazla olan birşey var mı?

Ayazkızı beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 19:38   #430
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Yaptığım yer tek katlı olacak şekilde 2-3 metre kare bir yerde toprakla bütünleşik. Alt katmanda toprak, onun üstünde 10-15 cm kuru yapraklar, onun üstünde yeşillikler(fazla bahçede bulamadım üstünü kapatacak kadar oldu 2-3 cm kadar, yiyecek artıkları, çay kalıntısı, 3 yumurta kabuğu, 5 adet kadar muz kabuğu koydum, bunlarda çok az oldu yani). Şu an beklemede duruyor. Yarın onların üstüne inek gübresi dökeceğim, yeşilliklerin az olmasından dolayı karbon azot dengesini tutturabilmek için inek gübresini fazla döksem sıkıntı oluşur mu? Üzerine toprağı döktükten sonra sulayıp naylonla üstünü örteceğim. Her gün karıştırmalı mıyım? Yoksa mayısın 2. haftasına kadar kullanıma hazır olur mu? Bir kısmını da solucan gübresi oluşturmak üzere ayıracağım.

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen limon_sever : 05-03-2011 saat 19:41 Neden: eksik metin
Eski 06-03-2011, 17:40   #431
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Kompost çalışmasını sonlandırdım. Nemli yanmış inek gübresi bana sürpriz yaparak içinden 10 kadar kaliforniya cinsine benzeyen solucan çıktı. Kompost içine attığım gübrenin içinde fark etmediğimde olabilir ve gübrenin bir yarısı kadarı da çuvalda duruyor. İçinde de faaliyet durumundalar sanırım. Fark ettiğim solucanları plastik kovaya yaptığım kompostun içine aldım ve 2-3 cm kadar gübre koydum. Yarım saat sonra felan baktığımda gübrenin üstünde beslendiklerini gördüm. Çoğalmaları ümidi ile. Kolay gelsin..

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen limon_sever : 06-03-2011 saat 17:41 Neden: eksik metin
Eski 30-03-2011, 18:14   #432
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Sn epsody;

bu gün 300 civarında toprak solucanını daha öncede dediğim gibi çuvala aktardım. Sistemde yaklaşık bir aydır çürüttüğüm ince ince kıyılmış patates, patlican, domates, salatalık vs. kabukları mevcut olup bol miktrada da çay posası bulunmakta. Solucanlar bir anda dibe indiler. Bakalım neler olacak....

Ayazkızı beğendi.
Eski 06-04-2011, 16:27   #433
Ağaç Dostu

Mikro biyal içerikli bitki besinlerini üretmede solucanlar.

Arkadaşlar sizlere solucan gübre olayında bir ilki ortaya koymanın arifesinde olduğumu belirterek, sizlere yeni güncel bir gelişmeyi ortaya koyacağım. arkadaşlar yetiştirdiğim bitki ve sebzelerde sağladığım başarının solucan gübresinin bitki köklerinde hastalıkları bertaraf eden oluşumun solucanın salgılarındaki şifanın gerçek sebebinin mikro biyal enzim özellikler taşımaktan ileri gelen bu olgunun, sağlıklı olarak beslenen solucanların bitkinin köklerindeki solucan gübresinın solucanın beslenme alışkanlığına uyum sağlamasıyla ortaya çıkmaktadır.

Solucanlarımızın bitki yetiştirdiğimiz topraklarda yumurtadan çıkışlarını sağlıyacak olursak ilk ısırk içinde solucanlarımız beslenme alışkanlığı kazandırarak sağlıklı büyümeye ve üremelerinde yüksek sayılar elde edebiliriz.

Ürettiğimiz bu solucanlarda en sağlıklı dışkılar ve salgılar üretmekte olduğundan bu salgılar içinde etkin mikro organizmalarda bol miktarda bulunmakta olduğundan etkin mikro organizma arama derdide ortadan kalkmatadır.

Burada bir açıklama yaparak solucanla gübre üretimi sağlarken aynı zamanda damızlık solucan yetiştirerek kokon üretimini yüksek değerlere çıkararak, üretilen bu kokonları bitki fidelerindekine benzer bir şaşırtma yöntemi içinde ayni fide olayındaki gibi bitki yetiştireceğimiz topraklara şaşırtma yaparsak sağlıklı solucanlar yetiştirerek en verimli dışkı ve salgılar elde ederek bitki yetiştirmede ne sıvı gübre arama ne enzim ve koruyucu bakteri içerikli mikro biyal gübreler arama telaşımız olmıyacaktır.

Bu azimli çalışmalar benim uzun yıllarımı alsada semersini almağa başladığım şu günlerde yurgunluğumu unutturacak gelişmeler sayesinde daha bir çok gelişmenin umutlarını taşıyarak devem etmektedir.

Ayazkızı beğendi.
Eski 22-04-2011, 23:10   #434
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2008
Merhaba benim balkon çiftliği önce bir kova başladım sonra 2 kova oldu. balık avı merakım var bu yüzden çocukluktan beri solucanlarla içiçeyim, her ava gidişimiz öncesi solucan toplamaya giderdik nerede yaşarlar, hangi taşın altında bulunur çok iyi bilirim...
Formu okuduktan sonra burada yazanları uygulamaya çalıştım. önce beş on solucan derken her hafta avdan artan solucanları beslemeye başladım... şimdi çok mutlular ama başlarda hatalar yaptım. Örneğin tam yanmamış gübre attım hepsi kaçmaya çalıştı, verdiğiniz artıklarda meyve kabuğu oranı fazla olursa hoşlanmıyorlar. karton , maydanoz ,patates, çay posası ,mayasız kepekli ev ekmeği-(bizim buralarda yufka ekmek ince ekmek derler), çimenlik alanlardaki yoncalar (üçgül de denir), sebze meyve kabukları... verdiğim şeyler bunlar ayrıca formdan öğrendiğim yumurta kabuklarını dövüp atıyorum...
Geçen gün kovayı boşalttım solucanların yarısını yeni kovaya aktardım çünkü sayıları arttı. toprağa onlarca yumurta bırakmışlar demekki doğru yoldayım dedim
yanlız merak ettiğim bir şey var geceleri kapağa doğru tırmanıyorlar hepsi tırmanmıyor, bazen 8-10 tanesi bir arada oluyor bu davranış çiftleşme törenimi anlayamadım çünkü uzun süre bakamıyorum ışıktan kaçıyorlar

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
alisinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2011, 20:15   #435
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Bende evde yoğurt kapları içinde solucan kompostu hazırlamaya çalışacağım. Şimdilik meyve kabukları, toprak ve yumurta kabukları falan katıp beklemeye aldım. Sonra da bir leğen toprağın içine deldiğim kabı koyup içine solucanları katmayı deneyeceğim. Bakalım hayırlısı.

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 09:43   #436
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agriculturen Mesajı Göster
Hayır sayın cyurtay solucan gübresi satmıyorum zaten kendim çiçek sevdalısıyım sadece kendi bahçemde kendi gübremi üretiyorum hem ÜCRETSİZ hem KALİTELİ Verim çok yüksek neden para veriyim yarasa gübresine arkadaşlar araştırırsa forumda bunun üretim yöntemleri var kendileride üretsinler benim gibi.
Arkadaşım agriculturen; Bahçenizdeki Solucan gübre çalışmalarınız varmış, bu konudaki teçrübelerinizi bizimle paylaşırmısınız, solucanlara ne tür atıklar la besliyirek bu dişkılarını elde ediyorsunuz.

Solucan dışıklarının Yarasa gübresinden daha kaliteli olduğu yöndeki bu kanaatlerinizin sonuçlarına nasıl vardınız.

Sayın cyurtay 'ın, sizden solucan gübresi satışına yönelik sorularının, solucan gübresi üretiminizin satış boyutuna oluştığı düşünülebilirmi, ilginiz için teşekkürlerimi sunarım.

Ayazkızı beğendi.
Eski 11-05-2011, 03:16   #437
Ağaç Dostu

Açıklamalarım KaraGölge arkadaşıma.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KaraGölge

Sayın Epsody, 15 yıllık deneyimlerinzi ve araştırmalarınızı bizim gibi doğaseverlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

Evet bahçeniz ve çalışmalarınız ilgimi çekti. Özellikle solucan gübresi üretimi çok ilginç geldi. Bununla ilgili size sorularım olacak.

Solucanları tek tek bahçeden mi topluyorsunuz?
Resimlerdeki kapta kaç tane solucan vardır?
Üretilen gübreyi nasıl kullanıyorsunuz?

Önerilerinizi beklerim.
Arkadaşım çalışmalarıma ilgi göstermenden dolayı ben teşekkür ederim, bu konudaki bilgilerimi sizlerle paylaşmak benim için ayrıca bir zevk olacaktır.

Yaptığım kompost çalışmaları toprak üstünde olduğundan, olgulaşan kompost içinde topraktan bir çok solucan geçmektedir, olgunlaşan kompostu solucan gübresi üretimi sağladığım kaplara taşıyarak burada solucanlara yatak hazırlığı için kullanmım olarak düşünülmektedir.

Bu yatak malzemesi içinde gelen solucanlar aynı zamanda ufak parçalar halindeki mutfak atıklarıyla desteklendiğinde, resimlerini gördüğünüz üniteler içinde üremekteler, sayıları hakkında kesin bir kanaatim yoksada on binlerle ifade edilebilir.

Solucanların üretimlerini artırarak sayılarının yükseltilmesi, onların beslenme alışkanlıklarını en ideal şekilde karşılamakla ulaşılabilir, mevcut solucanların iyi beslenmelerini gübrenin içindeki kokonları gözlemliyerek sonuç çıkarabilirsin.

İyi beslenen solucanlar en iyi şekilde erginleşirken üreme olgunluğuna eren solucanlarda yumurtlıyarak ortama (kokon) bırakacaklardır, bu kokonlarında gübrenin besin içeriğine ve nemine bağlı olarak gelişerek gübre içinde doğumları gerçekleşerek çoğalacaklardır.

Ortamdaki solucanın, organik maddenin zenginliğine bağlı olarak bu kokonlar aynı topraktaki bitki tohumları gibi ortamdaki organik madde içindeki besinleri kullanarak, solucanın dışkıladığı kokon hacminin birkaç katı büyüklüğe erdiğinde kokon zarını parçalıyarak dünyaya geleceklerdir.

Burada bir noktayı açıklamam gerekirse, solucanın yumurtaladığı bu kokonların gelişim evreleri ünite içindeki organik maddenin zenginliğine bağlı olarak tamamlanmaktadır, en ideal ergin ve üretken sulucan üretmek istenirse başta zengin içerikli organik madde ile solucanlarımızı beslemeliyiz.

Ortamın organik maddesini destekliyerek de solucan canlı populasyonlarının en ideal damızlıklarını yetiştirmiş olacağız, bu süreç ortama bırakılan organik maddenin yoğunluğuna bağlı olarak yetişen solucanların organik maddeleri sindirim sistemlerinden geçirerek en ideal dışkı ve enzimlerini ortama bırakacaklardır.

Genelde bu gübrenin kullanımı ilk elde tohum ve bitki yatağına bırakılması ile bitkinin kök bölgesinin zararlılara karşı bu gübre içinde bulunan enzimlerin etkilerinden olan doğal antibiotiklerden fayda sağlamış olmaktadır.

Üretilen gübrenin organik madde içeriğine bağlı olarakta bitkilerin besin ihtiyaçları en ideal formda karşılanmış olmaktadır.

Hasadı yapılan gübreyi doğrudan kullanma amacını taşımaktayım, burada şu hususu belirtmemde fayda göruyorum, tohum ve fide yataklarına bıraktığım gübreyi piyasa şartlarına uydurmak için biraz nemini aldıktan sonra eleme işlemine tabi tutmaktayım.

Benim sulucan gübresi üretim amacım gerçekte nemli olarak içindeki kokonları ile birlikte başka topralara taşıyarak şaşırtmayı hedeflemek düşüncesiyle taşınan toprak şartlarına en uyumlu solucan populasyonlarını artışını sağlamayı hedeflemekteyim.

Ayazkızı beğendi.
Eski 12-05-2011, 21:20   #438
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
Öncelikle böyle bir konu açtığınız için teşekkür ederim. 7. sayfaya kadar okudum ve birşeyler merak ettim. Eğer cevaplarsanız çok sevinirim...
1- bahçemde 4 tane ağaç var. Evdeki sebze-meyve atıklarını bu ağaçların dibine (toprakdan 20 cm kadar derine) ağacı çembere alacak şekilde koysam ve üzerine toprakla kapatsam(mesela ağacın dibini 20 cm açtım ve 15 cm atık attıp, geri kalan 5 cm'i ise toprakla kapattım) ağaç için faydalı olur mu?
2- Yoksa epsody beyin dediği gibi 70 cm çukur açıp bunun içine atıkları atıp(toprakla karıştırarak) sonbahardan ilkbahara kadar bekleyip daha sonra çukurdaki gübreyi ağaca mı vermeliyim?
3- Birde ilk dediğim şey uygunsa domates, patlıcan vs... fidelerinin dibine atıkları atsak solucanlar kendiliğinden gübre vermiş olmazlar mı? (ayrıca damla sulama ile suda alabilirler...)
Şimdiden çok teşekkür ederim...

Ayazkızı beğendi.
himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2011, 22:52   #439
Ağaç Dostu

epsody bey, size sormak istediğim şeyler var. Eğer cevap verirseniz çok sevinirim.
1- internette videolara baktığımda dikkatimi çeken şey gazete koymaları. Siz gazete, kağıt koyuyor musunuz? Eğer koymuyorsanız alternatif olarak ne koyuyorsunuz?
2- 70 cm lik çukur açtık ve hazirandan itibaren meyve kabuğu, sebze, yumurta kabuğu ile doldurmaya başladık. Ama siz eylül gibi çukuru kapatıyorum diyorsunuz. Hazirandan eylül'e kadar o çukur çok çabuk dolmaz mı? Diyelim ki 1 ayda doldu. Hemen dolan çukuru kapatıp başka çukur açsak olur mu?
3- ağaç dallarını öğütüp koyuyorum demişsiniz. Benim böyle bir imkanım yok. Ağaç dallarını kırıp çukura koysam olur mu?
4- Çukuru şöyle doldursam eksiklerimi söyler misiniz?
En alta karton koysam. Onun üzerine sebze, meyve atıklarını koysam, en üstünü de toprakla kapatsam (siz saman koyun diyorsunuz herhalde ama bulunduğum yer çok rüzgarlı saman çabucak uçar) başka birşey yapmam gerekli mi? Mesela inek gübresi atmalımıyım? Birde çukuru doldururken nasıl bir sıra izliyorsunuz?
5- Yatak dediğiniz şey nedir acaba?
6- İlk baharda çukurda oluşan gübreyi nasıl solucandan ayırıyorsunuz? Solucanları elinizle mi temizliyorsunuz? Yoksa çukurun üzerinde ki toprağı kaldırıp, çukurdaki gübreyi direk kürekle alıp, dikeceğiniz fidenin çukuruna mı atıyorsunuz?
Şimdiden çok teşekkür ederim...

Eski 13-05-2011, 08:48   #440
Ağaç Dostu

Konuya katılanlara paylaşımlarım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi himone Mesajı Göster
1- bahçemde 4 tane ağaç var. Evdeki sebze-meyve atıklarını bu ağaçların dibine (toprakdan 20 cm kadar derine) ağacı çembere alacak şekilde koysam ve üzerine toprakla kapatsam(mesela ağacın dibini 20 cm açtım ve 15 cm atık attıp, geri kalan 5 cm'i ise toprakla kapattım) ağaç için faydalı olur mu?
Arkadaşım himone;

Organik atıklar bitkilerin bulunduğu bölgelerde işlenmeden doğrudan toprağa bırakılamaz, toprak bakterileri tarafından işleme sokulduklarında toprak içi azotu ve oksijeni tükettiklerinden toprak yorgunluğu ile bitkilerin gelişmesini bozarlar, sonuçta kaş yaparken göz çıkarmış oluruz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi himone;
2- Yoksa epsody beyin dediği gibi 70 cm çukur açıp bunun içine atıkları atıp(toprakla karıştırarak) sonbahardan ilkbahara kadar bekleyip daha sonra çukurdaki gübreyi ağaca mı vermeliyim?
Toplanan atıklarının miktarına göre bitki yetiştirdiğin bölgelerden uzakta bir köşede toprak içinde açacağın çukurda kompost yapabilrsin, size bir örnek kendi uygulamalarımdan verebilirim, her sene bahçemin toprağında dinlenmeye bıraktığım bir bölümde bu uygulamayı rotasyona tabii olarak uygulamaktayım, bahçeniz büyükse böyle bir uygulamayı sizede tavsiye ederim.

Alıntı:
1- internette videolara baktığımda dikkatimi çeken şey gazete koymaları. Siz gazete, kağıt koyuyor musunuz? Eğer koymuyorsanız alternatif olarak ne koyuyorsunuz?
Arkadaşım izlediğiniz videolardaki gazete kağıtları ve coco peatları solucanlara yatak malzemesi olarak kullanmaktalar, benim uygulamalarım farklı olarak bol miktarda dökülen yaprakları toplamaktayım, ayrıca kahve hanelerin artık olan çay posalarını kanatlı gübrelerini, vede evden çıkan mutfak atıklarını doğrayarak toprak üstünde kompostluyorum burada Bir başka örnek burada ve elenmiş kompostun yatak malzemesi görülüyor.

Alıntı:
4- Çukuru şöyle doldursam eksiklerimi söyler misiniz?
En alta karton koysam. Onun üzerine sebze, meyve atıklarını koysam, en üstünü de toprakla kapatsam (siz saman koyun diyorsunuz herhalde ama bulunduğum yer çok rüzgarlı saman çabucak uçar) başka birşey yapmam gerekli mi? Mesela inek gübresi atmalımıyım? Birde çukuru doldururken nasıl bir sıra izliyorsunuz?
Arkadaşım toprak içinde açtığım çukura malzemeleri katlar halinde ve öğüterek veya bir şekilde küçülterek koymaktayım, bu kompostun olgunlaşma sürecinde olumlu etkiler sağlamaktadır, samanı genelde havanın rüzgarına karşı ıslatarak uygularsanız saman basılacaktır.

Alıntı:
6- İlk baharda çukurda oluşan gübreyi nasıl solucandan ayırıyorsunuz? Solucanları elinizle mi temizliyorsunuz? Yoksa çukurun üzerinde ki toprağı kaldırıp, çukurdaki gübreyi direk kürekle alıp, dikeceğiniz fidenin çukuruna mı atıyorsunuz?
Kompost çukurunu açtığımda toprak nemi azıldığından solucanlarda toprağın nemli bölgelerine çekilmekte olduğundan, kompostun içinde solucan görmek mümkün olmuyor, solucan kompostunu genelde fide yataklarına bırakmaktayım.

Bu başlığa katılımlarınız için size şükranlarımı sunarım, çalışmalarınızdaki bilgileri bizimle paylaşarak sizinle bu konunun gelişmesinde katkılar sağlıyabilirim, sevgilerimle hoşça kalın.

Ayazkızı beğendi.
Eski 13-05-2011, 18:03   #441
Ağaç Dostu

cevabınız için teşekkür ederim...

Eski 13-05-2011, 18:28   #442
Ağaç Dostu

Sizin yaptığınız çukurun genişliği aşağıdaki linkteki gibi ise yakşalık 2 metre genişliği mi var? Çünkü resimdeki çukurun her tarafını yapraklarla örtmüşsünüz...
Birde haziran'da açtığımız çukura hergün evde çıkan atıkları atarsak bahçenin o tarafında sinekler dolmaz mı? Çünkü çukurun ağzı kapalı olmayacak dolana kadar...
Kompost hazırlama (sıcak kompost)

Ayazkızı beğendi.
Eski 13-05-2011, 19:34   #443
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2011
Arkadaşlar çalışmalarınız ilgiyle takip ediyor ve sizleri tebrik ediyorum. Bende solucan kompostu üzerine ilk çalışmalarımı başlattım. Bunun için plastik çöp kovası kullanıcam. Tek sorun solucan yok. Onuda şehir içerisinde bulmak braz zor. Yarın kısmetse bulucaz biryerlerden.
Yalnız merak ettiğim bir nokta var. Ben kova içerisine gazete kağıdı , çay posası, karton , kurumuş yaprak , bir avuç toprak ve biraz ufaltılmış yumurta kabuğu koydum. Evsel atıkları ise şimdilik bir bidonda biriktiriyorum. Ancak hazırladığım yatakta sineklenmeler başladı. Acaba eksik veya yanlış yaptığım bir şeymi oldu, yoksa bu normalmi?

Ayazkızı beğendi.
muratekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2011, 10:54   #444
Ağaç Dostu

Soğuk kompost'an solucan gübresine.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi himone Mesajı Göster
Sizin yaptığınız çukurun genişliği aşağıdaki linkteki gibi ise yakşalık 2 metre genişliği mi var? Çünkü resimdeki çukurun her tarafını yapraklarla örtmüşsünüz...
Birde haziran'da açtığımız çukura hergün evde çıkan atıkları atarsak bahçenin o tarafında sinekler dolmaz mı? Çünkü çukurun ağzı kapalı olmayacak dolana kadar...
Arkadaşım himone; cevaplarım bu başlıktan takip edebilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratekin Mesajı Göster
Arkadaşlar çalışmalarınız ilgiyle takip ediyor ve sizleri tebrik ediyorum. Bende solucan kompostu üzerine ilk çalışmalarımı başlattım. Bunun için plastik çöp kovası kullanıcam. Tek sorun solucan yok. Onuda şehir içerisinde bulmak braz zor. Yarın kısmetse bulucaz biryerlerden.
Yalnız merak ettiğim bir nokta var. Ben kova içerisine gazete kağıdı , çay posası, karton , kurumuş yaprak , bir avuç toprak ve biraz ufaltılmış yumurta kabuğu koydum. Evsel atıkları ise şimdilik bir bidonda biriktiriyorum. Ancak hazırladığım yatakta sineklenmeler başladı. Acaba eksik veya yanlış yaptığım bir şeymi oldu, yoksa bu normalmi?
Arkadaşım muratekin; Önclikle sizi kutlarım, bu konuya ilginizden dolayı, çalışmalarınızı bu başlıklarda paylaşarak sorunlarınızada çare bulabilirsiniz benim size tavsiyem sineklenmenin sebebi atıklarınızı bir örtü olmayışından ileri gelmektedir bu oksidasyonun en bariz etkilerinden bir tanesi olmaktadır, daha fazla sıcaklar artığında koku oluşumuda meydana gelecektir, bu şekilde malzemeleinizin enerji değeride azalacaktır.

Atıklarınızı bir şekilde ufaltmakta yarar var, solucanlarınıza yatak olarak kahve hanelerin çay posalarından faydalanabilirsiniz, çay posalarını yumurta kolilerini ufalıyarak bir karışım yaparsnız en ideal yatak malzemesini oluşturabilirsiniz.
Solucan arayışınıza açıklama buradan çıkarabilirsiniz.

Ayazkızı beğendi.
Eski 16-05-2011, 10:09   #445
Ağaç Dostu

Çalışmalarımın güncellenmesi.

Arkadaşlar sizlere bu mesajımda güncel olarak solucan kompost çalışmalarımdan resimler aktararak oluşturduğum solucan gübresini ve toprak solucanlarımın anaçlarından oluşan mevsimin ilk fotoğraflarınıda sunmaktan onur duyacağım, ilgilerinizin devamı için teşekkürlerimi sunarım.

Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 18-05-2011, 14:36   #446
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2007
Mehabalar bir süredir formu sessiz izlemekle birlikte benimde solucanlarla ilgili çalışmalarım var.Bahçeden temin ettiğim yaklaşık 1500-2000 adet solucan için müştemilatta bir yatak yaptım ve at gübresi karışık bir ortam hazırladım,şu an solucanlarda karışımda bulunmakta ancak benim merak ettiğim üreme ayları haziran temmuz olarak bilmeme rağmen topraktan çok küçük solucanlarda bulbilmem,acaba üreme yıl içi süreklimi ve solucanlar bulundukları alana göre üremelerini kontrol edebiliyorlarmı yoksa sürekli üremeye devam ediyorlarmı yorumlarınızı bekliyorum bende deneyimlerimi paylaşmaya çalışacağım.

Ayazkızı beğendi.
unce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2011, 12:02   #447
Ağaç Dostu

Kokonların toprak içindeki yaşama geçişlerini sağlanması.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi unce Mesajı Göster
Mehabalar bir süredir formu sessiz izlemekle birlikte benimde solucanlarla ilgili çalışmalarım var.Bahçeden temin ettiğim yaklaşık 1500-2000 adet solucan için müştemilatta bir yatak yaptım ve at gübresi karışık bir ortam hazırladım.

Şu an solucanlarda karışımda bulunmakta ancak benim merak ettiğim üreme ayları haziran temmuz olarak bilmeme rağmen topraktan çok küçük solucanlarda bulbilmem,acaba üreme yıl içi süreklimi ve solucanlar bulundukları alana göre üremelerini kontrol edebiliyorlarmı yoksa sürekli üremeye devam ediyorlarmı yorumlarınızı bekliyorum bende deneyimlerimi paylaşmaya çalışacağım.
Arkadaşım unce; Sizin bu konudaki çalışmalara katılmanızdan dolayı topraklar adına yapılmış bir bu güzel mücadelenizi kutluyorum, bu duygu toprakları seven doğallığı kabul aden insanlarda nadir olabilecek bir oluşumdur.

Sizin bu çalışmalarınıza bu başlıklarda destek olacak birçok arkadaşımız içinde paylaşımların ününü açarak konuların gündeme gelmesini sağlıyacaktır. arkadaşım unce, toprak solucanların beslenme alışkanlıklarını yakalayıpta onların beslenmelerini sağladığımız takdirde en ergin solucanları yetiştirerek ve onları yaşama ortamlarınıda idel durum içinde nem ve ısı şartlarıda oluştuğunda üremeleri yıl içinde süreklilik kazanacaktır.

Sizin bildiğiniz zaman ortamı içinde, toprak içindeki nemli katmanlarda sıcaklıklar solucan yumurtalarınında (kokon) olgunluğa ermeleri ile yumurtadan çıkışlar artış göstermektedir, ergin solucanlar yumurtalarını toprağa bıraksalar dahi bu yumurtaların bildiğimiz canlı yumurtalarından farklı olarak fizik gelişmeler olmaktadır, bu gelişme sürecinide toprak yapısının organik özelliklerine bağlı olarak fiziksel bakımdan nem ve ısı şartlarının optimum özellikleri içinde yumrtaların içindeki solucan yavrularının gelişimi tamamlanarak toprak içindeki yaşamlarına geçişler olmaktadır.

Bu işlemi bir bitki tohumunun çimlemesine benzetebiliriz, burada tek fark, bitki tohumunun çimlenmesindeki olumsuz şarlar tohumun alehinde işlerken solucanın kokonları bu şartların olgunlaşma süreci içinde bekleme de kalmaktadır, bu oluşumun herhangi bir sakıncası olmamaktadır.

Bu da kokonun bu canlının yapısana bağlı olarak topraklar içinde yaşamını sürdüren bir özelliğini taşımasının mucizesi içinde olmaktadır, topraklarımızı organik özelliklerini artırdığımız sürece bu yapı içinde bir çok canlı gibi solucanın da yaşamları güvencede olmaktadır.

Bu konulara ilgi duyan arkadaşlarımın her türlü sorularını cevaplamak benim paylaşımlarıma kaynak olacaktır, sevgiler saygılar sunarım.

Ayazkızı beğendi.
Eski 21-05-2011, 22:24   #448
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Sayın unce,

solucanların çiftleşme ve üremeleri için kesin bir dönem yoktur. İşin aslı şöyledir;

solucanlar doğru nem, ısı ve iklimsel koşullar bir arada olduğu zaman üreme eğilimi gösterirler. Sadece üzerinde beyazımsı ve belirgin halkası, clitellum, bulunan erişkin solucanlar çiftleşirler.

Solucanlar hermafrodit, yani çift cinsiyetli oldukları için çiftleşme esnasında birbirlerini döllerler ve birbirlerine sperm transfer ederler. Her bir solucan aldıkları spermleri vücutlarında uzun süre muhafaza ederler. İhtiyaç duydukça yine kendi ürettikleri yumurtaları vücutlarındaki bu spremlerle döllerler. Döllenmiş yumurtalar yukarıda bahsettiğim clitellum içinde oluşan, kokon adı verilen prinç büyüklüğünde ve limon şeklindeki olan kozalar içinde yer alırlar ve solucanlar bu kokonları ağızlarından dışarı atarlar. Kokonların içinde bulunan döllenmiş yumurtalar zaman içinde gelişimini tamamlayıp erişkin haliyle tamamen aynı özelliklere sahip olan yavru solucanlar dönüşürler. Duruma göre kokndan çıkarak yaşamaya başlarlar. İlk çıktıklarında yavrular bembeyazdır. Yaklaşık 8 saat içinde kırmızı renklerini kazanırlar.

Unutmadan, kokonlar uygun olmayan koşullara 4-5 yıl dayanabilirler. Örneğin kuraklık gibi...

Saygılarımla.

Ayazkızı beğendi.
Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2011, 21:11   #449
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2008
Merhaba arkadaşlar
ilk hasat çalışmasına başladım başta söyleyeyim oldukça zahmetli çünkü uygun solucan kabı kullanmıyorum. bildiğiniz çöp kovası. hasat etmek için savaş beyin anlattığı yöntemi kullandım. solucanlarla beraber kovayı boşalttım, sonra üstten üstten alarak (üstten gübreyi aldıkça solucanlar zemine kadar kaçıyor)gübreyi başka bir kaba kurumaya aldım. henüz eleme yapmadım, içinde bol miktarda kokon ve çok küçük yavrular var yavruları mümkün olduğunca ayıkladım ama kokonlar duruyor! Bildiğim kadarıyla kokonlar kuraklıktan etkilenmiyor? elek boyu hakkında kararsızım yarın alacağım, elimde çok küçük gözenekli bir elek var sanırım onunla olmaz.
Bu iş gerçekten çok keyifli.... hoşçakalın

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
alisinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2011, 22:08   #450
Ağaçsever

sarmansarman's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Galeri: 6
Merhabalar
Ben çalıştığım işletmede bahçıvanlık yapıyorum toprak ihtiyacımız epey masraflı oluyordu,ama son zamanlarda geniş ve eski parklarımızdan son baharda topladıgımız ağaç yapraklarını ve dal parçalarını daha önceden yapılmış ama şimdi atıl duran beton çukurlarda topluyoruz bir senede küçük parçalara dönüşüyorlar ve onları basit bir makinadan geçirerek güzel bir toprak elde ediyoruz,solucanlara gelince onlar bizim beton havuzlarımızda gayet rahat bir hayat yaşıyorlar
Tabi ki bu şekilde ticari üretim karlı olur sadece bol yaprak ve dal parçaları toplayarak bu metaryellerin solucanlar tarafında parçalanmasını beklemek yeterli.
Yaprakları bir makina ile toplarsanız daha çabuk parçalanıyor,piyasada elektirikle çalışan modeller mevcut.

Ayazkızı beğendi.
sarmansarman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
gübre, solucan, solucan gübresi, solucan humusu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024