agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni524Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-05-2009, 09:29   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Arkadaşım türkiyede yeni olmasına rahmen gübre satışı yapılmaya başlandı ton itibariyle 1200$ gibi 25 kg 50 tl civarlarında Google arama motorunda mazmi acar diye aratırsan bu
konudaki bütün bilgilere ulaşırsın.

Kompost çayı yaptığım oluyor fakat sonuçlarını araştırmadım. Yanlız baharatlarla eriyikler hazırladığım içlerine yoğrut mayası hamur mayası şekerli karışımlar oluşturup bitkilere doğrudan uyguladığım oluyor .

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 13:38   #92
Ağaçsever

x-29's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Peki elde ettiginiz solucan gubresini bahcede deneme sansiniz oldu mu?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Arkadaşım türkiyede yeni olmasına rahmen gübre satışı yapılmaya başlandı ton itibariyle 1200$ gibi 25 kg 50 tl civarlarında Google arama motorunda mazmi acar diye aratırsan bu
konudaki bütün bilgilere ulaşırsın.

Kompost çayı yaptığım oluyor fakat sonuçlarını araştırmadım. Yanlız baharatlarla eriyikler hazırladığım içlerine yoğrut mayası hamur mayası şekerli karışımlar oluşturup bitkilere doğrudan uyguladığım oluyor .

x-29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2009, 07:37   #93
Ağaç Dostu

Solucan gübresinin mucizesi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi x-29 Mesajı Göster
Peki elde ettiginiz solucan gubresini bahcede deneme sansiniz oldu mu?
Sulucan gübresini bire bir şekilde test etmedim, fakat bahçemde yetiştirdiğim sebze ve meyvelerin tat ve aromalarından bunu fark etmek zor değil.

Ben bahçemde sebze yetiştiştirdiğim yıllardan beri kışa gelen zamanlarda dışardan sebze alıp yemiyorum hele domateslerimi hep arıyorum, adeta kendi bahçemin ürünlerinin fanatiği olarak gözüm sezon dışında sebze yemek istemiyorum.

Bahçemdeki ürünlerin farklarını komşuların gözlemlerinden müşhade ettiğim çok zaman olmuştur, komşulardan bu konuda müspet, menfi tenkitler almakta olduğum bu durumlar karşısında bendeki yansıması olarak bu konudaki gelişmelerin kaynağının solucan gübresine bağlıyorum.

Komşularımın tenkitlere konu olan gözlemlerinden bazılarını açıklamak isterim; kendilerinin bahçesindeki ürünleri benim bahçemdeki ürünlerle mukayese ettiklerini bizimkiler neden böyle olmuyorda, seninkiler oluyor diyerek sen muhakkak hormon kullanıyosun diyenler olduğu gibi, lağımlarlada suluyosun diyerek kendilerince konuya açıklık getirmek istiyorlar.

Ben kendimce ne yaptığımı bildiğimden komşuların bu davranışlarından solucanlarla yaptığım bu kompost gübre mucizesinin sonuçlarını çıkararak, tenkit ve eleştirilere " meyvalı ağacı taşlarlar diyerek" olumlu sonuçlar çıkarıyorum.

Ayazkızı beğendi.
Eski 08-05-2009, 10:33   #94
Ağaç Dostu

Latif's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Galeri: 5
YENi

Solucanı site sayesinde yeni keşfettim.Dere kenarından topladıgım bir miktar solucanı kututa koydum toprak ve sebze artıklarını kaynattıktan sonra birde çay artıklarını attım.Acaba beslenmeleri için yeterlimi?
Saygılarımla

Latif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2009, 20:24   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Arkadaşlar charles Darwin tam tamına 40 sene boyunca solucanları araştırmış.Solucanlar organik gübre ve bunun bitkiye olan gelişimini incelemiş.2 Aydır geceli gündüzlü yaptığım araştırmalarla darwinin yolunda ilerliyorum.

redrainbow Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2009, 22:14   #96
Ağaç Dostu

Karabatak arkadaşım nerelere daldın.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi redrainbow Mesajı Göster
Arkadaşlar charles Darwin tam tamına 40 sene boyunca solucanları araştırmış.Solucanlar organik gübre ve bunun bitkiye olan gelişimini incelemiş.2 Aydır geceli gündüzlü yaptığım araştırmalarla darwinin yolunda ilerliyorum.
redrainbow Özelden mesaj attım seslenmedin site içinde dolandın durdun bizim tarafa uğramadan site içinden ayrıldın araştımalarını kimlerle paylaşıyosun anlamıyorum bizim araştırmalarımız ortada seninkiler nerede, senden detaylı açıklama bekliyorum ,kılevye nin tuşlarına dokunmaya korkuyormusun.

Senin heyecanlı girişmlerine kapılıp bu gencin düşünceleri gelecek vaad ediyor diyerek senin için umutlanmıştım.

Savunmanı ver bakalım da kendini kurtar.

Eski 08-05-2009, 22:38   #97
Ağaç Dostu

Arkadaşlar bilim adamları solucalara toprağın arısıdır diyerek faydalarını açıklamakta arıya benzetmelerini şöyle ifade ediyorlar arının yaptığı bal, insanlar için nekadar besleyici özellik taşıyorsa

solucanların toprakları yiyerek sindirim sistemlerinin mükemelliğinden dolayı organik çürüntüleri tüketipte hazımlarına katıkları enzimlerin sayesinde dışkılarındakı özeliğin bitki besin değerleriyle aynı değerleri taşıdığı içindir.

Solucanların çürüntülerle beslenerek dışkılarında bitkiye ve toprağa sağladıkları yaraları sıralamak gerekirse mineral ve organik diye tabir edeceğimiz gübre çesitleri toprağa uygulandığında bitkiye yarayışlığı çözünürlüğüne bağlı olarak bitkiye geçişlerindeki forumlarının düzensizliğinden bitkiye yarayışlılık tam sağlanamıyor.

Halbuki solucanların dışkılarında, öğütülmüş bütün organik atıkların bitkiye yarayışlığı incelendiğinde bitki besin maddeleri alımında forumlarının bitkinin tam tamına uyum içinde bitkinin kendi beslenme ihtiyaçlarına cevap verecek özeliklerin bulunması. Bitkinin gelişimini normal bir şekilde sağlayacak ürünlerde renk, tat ve aromanın buluması raf ömrü gibi özeliklerin bitkiye sağlaması açısından solucan gübresin değerini ortaya koymuştur.

Eski 09-05-2009, 22:40   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2009
selam arkadaşlar,

izmir seferihisarda sahibi olduğumuz 180.000 metre/kare arazide solucan üretimi ve bunun yanında solucan gübresi üretim tesisi kurmak yurt içine satış ve yurt dışı ihracat düşünüyoruz. konu hakkında çin, hindistan ve israilden arkadaşlar vasıtasıyla araştırma ve yardım talebim oldu henüz akademik profesyonel bir fizibilite elde edemedim. bu kpnuda fizibilite, proje konusunda yardımcı olabilecek kişilere ihtiyacım var.her türlü işbirliğinede hazırız.
konu hakkında bilgi vermek isteyenler
vasfi çakıroğlu

milenyum ltd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2009, 22:49   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2009
bu tesisle ilgili daha ayrıntılı bilgilere ihtiyacım var yardımcı olabilirseniz sevinirim.

milenyum ltd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2009, 22:57   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Benimde ilerde tesis kurma projem var.Böyle bir tesis için alan çok önemli değil zaten tesisin kapalı olması gerekiyor.Isıtmayı sıcak su borularıyla sağlayabilirsiniz ama masraf çoğalır.Worm power solucan tesisini araştırın .ordaki gibi büyük ünitelere sahip olmalısınız bu üniteler özel yapımdır.Projeleri vs. firmaya aittir böyle bir tesis kurmak istiyorsanız inanılmaz bir araştırma hırsı,üniteleri tasarlayacak kadar mühendislik bilgisi ve bunu dünyaya yaymak için bir takım hadiseleri bilmelisiniz.Bunların hiçbiri yoksa paranızın(sermayenizin) olması kafidir.Parayla birilerine birşeyleri yaptırabilirsiniz **** ünitelerin çizimini vs. alabilirsiniz.Bu arada worm power dünyanın en modern gübre işleme tesisidir bu konuda.Sizin çalışmalarınız ne boyutta?

Düzenleyen redrainbow : 09-05-2009 saat 23:00 Neden: imla
redrainbow Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 11:37   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2009
vermicompost yapanlar icin bilgi ve paylasim sitesi

merhaba, forumlari uzun suredir takip ediyorum, ozellikle vermicompost konusunda ne ulkemizde ne de dunyada cok iyi kaynaklar sayili ve vermicompostla ugrasanlar birbirlerinin deneyimleriyle hareket etmek zorundalar. harita uzerinden ayni konuyla ugrasan komsularinizi gorebileceginiz, her turlu problem icin ayrintili tartismalarin dondugu solucan yetistirme ve kompost hasadi konusundaki bu siteye goz atmanizi oneririm. site ingilizce ancak ceviri siteleri sayesinde dili cok iyi bilmeyenler de ulasabilir saniyorum.
vermicomposters.ning.com

iovsjupiter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 09:14   #102
Yeni Üye

ekozenc's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2009
www.solucangubresi.tr.gg
İstanbul-Tuzla' da üretim yapan bir firmanın linki

ekozenc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 15:39   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2009
Sevgili Arkadaşlar,
Almanya'da solucan gübresi üreten bir tesisi gezdim. solucanların çoğaltılması için 3mm. çaplı eleklerle eleme sistemini kullanıyorlar. 3mm. elekten solucanın ürettiği gübre geçiyor ama solucanın ürettiği yumurtalar geçmiyor. Yumurtalar geçmesi için daha iri delikli eleme eleklerine ihtiyaç var. istenirse eleme sistemi 2-3 kademeli yapılarak, gübre ayrı elektengeçer, daha sonra yumurtaların geçeceği elek bölümüne varır, orada da yumurtalar ve onlar büyüklüğündeki başka parçalar elenir ve geriye de solucanlar kalır.
Selam ve sevgiler.

Ayazkızı beğendi.
Mustafaduru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 14:51   #104
Ağaç Dostu

Yeni katılan çevrecilere selamlar

Yeni katılan arkadaşlara hoş geldiniz diyerek, solucanlarlarla kompost konusuna katılmlarından doğan paylaşımları için kendi adıma şükranları borç bilirim iyiki burdasınız iovsjupiter, ekozenc, Mustafaduru, milenyum ltd. Hepinize saygılar sevgiler sunarım hoşçakalın.

Eski 30-06-2009, 22:06   #105
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi x-29 Mesajı Göster
Epsody
......61
sistemin genel gorusunusu. at kisim atiklardan suzulen sulari toplamak icin. Digerleri ise solucanlarin yer aldigi katlar. Artiklari ust kata ekledigim icin solucanlari %95 ust katta
Verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkür ederim.
Ben bu sayfayı çok geç görmüşüm. Merak ettiğim ilk konu şu. Altta süzülen sular bir işe yarıyor mu?

Ben evde mutfak artıklarını (hayvansal olanlar, koku yapanlar dışında), sürekli olarak bahçeye toprak yüzeyine atıyorum. Toprak işlemeleri sırasında toprağa karışıyor. Geçenlerde ilk defa balık tutmaya giderken solucan bulmak istedim. Böğürtlenlerin dibinden (böğürtlenlerin dibine görüntüyü bozmasın diye en çok döküyorum) her bel küreğini kaldırışımda yaklaşık 15-20 solucan çıkıyordu. Farkında olmadan onların çoğalmalarını sağlamışım. Böğürtlenler oldukça iyiler. Ama kimyasal gübreler kullanıyorum böğürtlenler için aynı zamanda. Bundan sonra atıkları iyi gelişmeyen fidanların dibine kazarak koyarım artık.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Ayazkızı beğendi.
izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 00:33   #106
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Yeni katılan arkadaşlara hoş geldiniz diyerek, solucanlarlarla kompost konusuna katılmlarından doğan paylaşımları için kendi adıma şükranları borç bilirim iyiki burdasınız iovsjupiter, ekozenc, Mustafaduru, milenyum ltd. Hepinize saygılar sevgiler sunarım hoşçakalın.
selam
bende aranıza hızlı ve yeni katıldım
umarım beni kabul edersiniz
aslen edirne ipsala ilçesindenim
solcan gübresi ilgimi çekti
size solcan konusunda bilgimi aktarayım
bundan birkaç yıl önce kurban bayramında bir yakınım kurban derisi olan koç derisini hava kurumuna vermek için hazırlamış fakat hava kurumundaki arkadaşlar akrabamın evi hücra köşesinde diye gelmemişler
o akrabamda deriyi bahçeye gömmüş bende tesadüf o derini olduğu yeri kazdım amman ALLAHIM fıkır fıkır solcan velahasıl solcanlar deri et parçalarını çok seviyor kanısna vardım hatta o gün bu gündür balık avı için böyle solcan yetiştirme ünitesi kurma fikri hep var.. saygılarımla

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 11:58   #107
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

çorlu tarım fuuarında solcan gübresi gördüm

Almanyada ki fiyatlar gayet güzel bizde 25 kg 109 00tl çok pahalı
1 litre sıvı 70 ,00tl
dekara 90 ile 100 kg bahsediyorlar bu fiyatlarla bu gübreyi satın alıp kullanmak benim için hayel bile olmaz
en iysi kendim üretmek
yardımlarınızı bekliyorum .saygılarımla
...............................................
SON DAKKA HABER
Beş dakka önce FERBANATL den hasan beyden randavu aldım
yarın görüşmeye gidiyorum,,,,,0212 415 05 24

Eklenen Resimler

Düzenleyen idris şenol : 13-08-2009 saat 12:30
Eski 13-08-2009, 21:17   #108

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Solucan ithalatı serbest bırakılmoş dedi bir tanıdığım. solucan gübresi satmayı planlıyorlarmış.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 12:12   #109
Ağaç Dostu

Aramıza yeni katılan İdris şenol Arkadaşımıza hoş geldin.

Sayın; İdris şenol anlıyorum ki gübre başlığında malç konusunda seni solucanlar hakkındaki bilgi paylaşımlarımla müspet olarak etkilenmenin altında yatan esas nedenin senin geçmişte yaşanan bir gözlemin bilince varma olayını harekete geçirmiş, bende bu bilince varma olayını senin aramıza katılmanıza (solucanlar la kompost) katılım belgesi olarak kabul ettiğimden seni aramızda görmek benim içinde bir onur vesilesi yapıp, geç kalmışta olsak HOŞ GELDİN SEFALAR GETİRDİN

Not: solucanlala ilgili birikimlerni bu başlıkta paylaşımlarını bekliyorum

Eski 14-08-2009, 12:15   #110
Ağaç Dostu

İdris şenol arkadaşımıza özel açıklama.

Sayın;Arkadaşım tanışalım diyerek özelden mesajını cepten aldım,profil bilgilerden soracağın bilgilerden başka hakımda bilmek istdiklerni açıklarsanız size samimi olarak açıklamalarda bulunurum.

Forumlardaki kompost çalışmalarımı takib ederek solucanlarla kompost gerçeğini yakalarsın takıldığın noktalarda bu konudaki her türlü bilgiyi karşılıksız vermeye hazırım.

Güncel olan solucanlarla kompost uygulamalarım bahsedeyim,kompost için ön hazır için bahçemin ve çevreden topladığım otları ön fermantasyon işlemine tabi tutmak için 2mt.boyunda fazlada olabilir, 1mt.eninde, otları önceleri hep kuru otlardan,daha sonraları bir sıra kuru ot bir sıra renkleri sarıdan kahve rengine dönmüş yığınlardan alarak 40-50 cm. yükseklikte oluşturup aralarada, mutfak atıklarımı kıyma makinasından geçirerek küçük parçalara ayırdıktan sonra 50kg.'lık gübre çuvalına doldurup 200lt.'lik bir varile bu çuvalı koyup varili kuyu suyu ile dolduruyorum bu çuvalın içine kendi hazırladığım mayalama (fermantasyon) preparatından atarak mayalama işlemini başlatıyorum tabii varil kapaklı hava alımı engelli(bu preparatın hazırlanmasını Forumlardaki mesajlarımda anlatmıştım) ama şimdi Em 1'ikullanıyorum varilin içindeki mutfak atıkları 1 hafta içinde fermantasyona uğruyor ekşiye çalan koku ve köpükler oluşuyor,bu svı eriği doğrudan komposttaki ot aralarına koyarak otların fermentasyon esasına göre çürümesini sağlayıp yığın oluşturarak, bir çok yığınlar yaparak elimdeki bütün otları ön fermantasyonla kompostu sağlıyorum bu işlemleri eylül sonuna kadar bitiriyorum,burdan (geliboludan) istanbula gitmeden önce malç için bir miktarını ayırdıktan sonra geri kalan malzemeyi solucanlarla kompostun yapılacağı çukura doldurup üzerini toprakla bulursam ağır gübrsiyle örtüyorum ve daha sonra istanbula dönüyorum, çukur kışın solucanlara emanet, bu sene mart ayında geldiğimde resim çekmek için çukuru açmıştım solucan resimleri ilgili forumlarda yayınladım.

Ben dışarda solucan arama telaşım yok,nasıl bitki yetiştirmek için bilgilenmişsek solucanıda topraklarımızda barındırıp yetiştirme yollarını topraklarımız adına başarmış bulunuyorum,solucanları tanımak için internetin arama motorlarından hiç çıkmadım,Epsody solucan düşüncesiyle yattı bu düşünceyle solucanın konuşulduğu yerde vardı solucanı tanımak için çok çabalarım çilelerim oldu ama yılmadım çünkü ülkemizde solucan tanınmıyordu arı biliniyordu karınca biliniyordu ama solucana ait bilgiler yüzeyseldi çünkü müslüman ülkesinde solucanın salyangozun bilgisi dünya bilgisi olduğu için boş şeylerdi insanlarımıza bilim zor gösterilmiş şeylerden sayıldığında din öğretmek kolaylarına geliyor öğrenmek isteyenleri darvincilikle suçlanıyordu.

Çukurdaki bu organik çürüntüler ve fermantasyon işlemi sırasında oluşmuş zararlı sayılan baskın mikroorganizmalarda solucanların besin menülerini oluşturup sindirim sistemlerinden geçerken de toprak için en değerli enzimler olarak topraklarımıza sağlıklı ürünler organik bazda her türlü toksin ve kalıtılardan ari bir üretimi bize sunuyor.

Arkadaşım bu anlattıkların sadece özet diyebilirim,mümkün olsada bu konuları yüz yüze konuşarak paylaşımlarımz doruklarda bilimsel gerçeklerle çınlasın şimdilik bu kadar diyelim tekrar bu konularda buluşmak dileklerimle hoşça kal.

Eski 14-08-2009, 13:26   #111
Ağaç Dostu

İzzeterisen akadaşımıza paylaşımları için şükranlarımı sunarım.

Arkadaşım İzzeterisen Solucanlarla kompost konusuna gösterdiğin ilgine samim şükranlarımı bildiririm.

Arkadaşım herkesin solucanları tanıyarak ilgi gösterip bu konudaki bilgilerin güncellenerek artması en çok beni sevidirmekte bu konulara ilgi gösterek solucanlar konusunu dünya gündemine taşımaktaki gayretlerimin boşa çıkmadan bu günkü paylaşımlarla artarak solucan gübresine verilen değerin anlaşılmasına sebeb olarakta bu gübrenin elde edilme yolundaki gayretleri hız katmaktadır.

Bu gübreye ben kendi adıma pratik yollardan edinme başarlarını göstererek bu gübrenin nimetleri gördükten sonra pratikteki bu bilgilerimi forumlarda ilgili konu ve başlıklarda anlatıp ilgili noktalarda solucucan gübresinden yaralamanın üretiminin sadece makinaya dayalı olmadan da bahçelerimizde topraklarımızda solucan populasyonlarının artırılması ile sağlanacağını burada yapılması gerekenlerin başında topraklarımızdaki solucan kültürüne önem vererek onları topraklarımızda üretme yollarının başında topraklarımıza kazandıracağımız organik materyellerin topraklarımızdaki solucanların üremelerini sağlıyacak atıkların, bitki yetiştirmeden önce topraklara ilavesiye solucanlara ulaşımının sağlanmasının ardından topraklarımızdaki solucan populasyonlarının dışkılarıyla topraklarımızı gübrelemiş olacklardır.

Eski 14-08-2009, 13:35   #112

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Sevgili Epsody,
Solucanlarla kompost oluşturmayı bundan 4-5 ay önce ben burdan okuyarak uygulamıştım. Önceleri benim zararlı gördüğüm solucanlar meğer ne çok işe yarıyormuş deyip bol solucanlı balçık toprağımı sever hale gelmiştim. Sonra süs kabağı için geniş bir yere ihtiyacım olunca kompost tankımın üstündeki kısmını çiçeklere gübre olarak verdim. Geri kalan kısmını toprakla karıştırarak süs kabağını ektim.Gerçekten çok işe yaradı.Teşekkür ederim.

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 14:07   #113
Ağaç Dostu

Sevgili Jineop gerçekten bu uygulamalarda bulunacağını umudunu taşıyordum çünkü bahçe uygulamalarındaki pratiğinden seni çok takdir ederek karşılamışımdır.

Şimdi senin üzerindeki kanaatlerimin üzerinde bir anlayışla, sen bahçende çiçeklerini sadece gözlerinle ve duygularınla değil,ruhunun derinliklerinden gelen sezilerinle sevdiğini anlamış bulunuyorum, şimdi daha iyi anlıyorumki senin bahçenin güzelliğinin kaynağı bu olsa gerek.

Bahçenin güzeliği içinde mutlu ol sevgiyle kal

Eski 14-08-2009, 23:41   #114
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Sayın; İdris şenol anlıyorum ki gübre başlığında malç konusunda seni solucanlar hakkındaki bilgi paylaşımlarımla müspet olarak etkilenmenin altında yatan esas nedenin senin geçmişte yaşanan bir gözlemin bilince varma olayını harekete geçirmiş, bende bu bilince varma olayını senin aramıza katılmanıza (solucanlar la kompost) katılım belgesi olarak kabul ettiğimden seni aramızda görmek benim içinde bir onur vesilesi yapıp, geç kalmışta olsak HOŞ GELDİN SEFALAR GETİRDİN

Not: solucanlala ilgili birikimlerni bu başlıkta paylaşımlarını bekliyorum
ilgi ve alakanız beni memnun etti sağolun eksik olmayın
dünkü yazımda FERBANATLyetkilisi sayın hasan beyle görüşeceğmi söylemiştim
bu gün kendisiyle merter de kendi yerlerinde ziyaret ettim
kendileri son derece ilgi ile karşıladılar FERBANAT L bir solcan gübresi
sıvı formda humik asit ve fulvik asit takviyeli aynı zamanda mikro elemnt de var
kısaca iyi bir ürün olduğnu iddalı oldukları
çeşitli kuruluşlardan ekotar ve avrupdan belgeli bir solcan gübresi oldunu söylediler ve bende bir litre aldım
bugün pepino bitkisinde ve biberlerde denemye başladım(çok hızlıyım)
kısmetse 10 dönüm buğday ve 100 dönüm ayçiçek olacak(bşarı sağlarsam)
fakat sizin bu solcan gübresi üretim fikri hoşuma gitti sebze bitkilerinde uygulamak isterim ama nasıl yapılacağa konusunda yazılanların hemen hemen hepsini okudukmsada masa başında savaş kazanılmıyor sağda solcanlarla olmalıyım
hey gidi günler balık yakalam için uğraştım solcanları şimdi yetiştirmek için saolcan kıralığı kurcam(ALLAH NE BÜYÜK) SAYGILARIMLA

Eski 18-08-2009, 15:57   #115
Ağaç Dostu

Solucan gübresi elde etmek.

Arkadaşlar solucan gübresi elde etmenin bir yoluda, Mevcut ahır gübrelerini soğuk kompost esasıyla toprakta derin çukur açarak, burda kompostlaştırmayı mütakip solucanlara yedirip solucan gübresine çivrilebilir.

Burada bir hususa dikkat çekmem gerekirse ahır gübrlerinin asidik durularnın giderilmesi için saman veya talaş emdirilmesi gerekmektedir, solucanları bu çukura cezbetmesi açısından gözden kaçırılmamalıdır.

Eski 18-08-2009, 21:39   #116
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Saolsun Mustafa Duru bey Almanya'dan solucan gönderdi bana yaklaşık yarım kilo idi.

Şu an geçen yıldan kompostlaştırdığım at gübresinin içerisinde iki denemeli olarak deniyorum. Son kontrolümde ölenler tek tük olsada sağ olanlar tosun gibi oldular maşallah. Denemelerim ise bir tanesi strofor balık kutusunda haftada bir karıştırmak suretiyle çoğaltmaya ve yumurtalarını gözlemleyerek diğer çıkurdakileri de zamnaını yakalamaya yönelik kontrollü olan uygulamam diğeri ise 60 cm derinlik 1,5*1,5 ebatlarında toprak çukurda at gübresinde deneme.

Şimdilik gayet güzel gidiyor hedefim solucanları çoğaltmak. Ayrıca nasip olursa sonbaharda Almanya'ya gidip vermikompost fabrikasını birlikte gezeceğiz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2009, 15:38   #117
Yeni Üye

wega's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
aradaslar istanbulda , kirmizi solucani bulailecgim yer varmidir sizce?

su an kendimin 300 kadar var ama populasyonu artirmak istiyorum

bu arada solucan yatagimda , sadece kirpilmis kagit ve hindistan cevizi puskulu mevcut..beslenmeleri icin ise cay posasi ve kivi veriyorum...sistemi kurali 3 hafta oldu..

ha burada , solucan yataklarinin nemlendirilmesi de cok onemli sanirim..

ilave dusunceleri olan arkadaslarin goruslerini bekliyorum

wega Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2009, 12:17   #118
Ağaç Dostu

Selahaddin YILMAZ hocayı bu başlıkta görmek bizler için onur kaynağı.

Sn;Selahattin Hoca Solucan gübresi ile ilginerek bu çalışmalarını canı gönülden desteklediğimi bildirerek ,bu çalımalarda geri kalmanı bir türlü anlıyamıyorum, halbuki ben ağaçlar net üye olmadan önce senin bu konularda yazılmış yazılarını okuyordum.

Ben solucan gübresi hakkındaki ulaştığım belgelerden bu gübreye ulaşmanın çaresini aramışımdır, kompost konuları içinden solucan gübre katkılı kompost yapımında bu gübrenin %35-40 oranlarında çukurda kompost yapımıyla ulaştığımda,ilk fide yataklarının harcına kattığım domateslerimin gelişme dönemlerinde inanki öyle bir kök yapısı oluştuki zannedersiki 5tane fideyi beraber dikmişin, öyle gelişmeyi internette bazen rastlıyordum daha önce diktiğim fideler gelişme döneminden sonra yaşlanmaya başlamaları daha erken ve alt yapraklarda bozulmalar başlıyordu, ama bu gübre uygulamalarımda başladıktan sonra böyle bir durum sözkonusu değil son olarak bahçeme eklediğim resimlerde baktıysanız göreceksin,gelişme döneminde sanki bol azot ve sulamış gibi geliştiler tabii çiçek bağlıyarak yani mucize bir oluşum.

Temennim bu işleri geliştirerek bir işletme kurarda başırılı olursun,Çalışmalırının takipçisi olmak isterim ilk bilgilerimin kaynağı idin devamında olmanı dileğimle eniyi başarılar seninle olsun saygılarımla.

Bu yorumun paylaşımında bulunan diğer üye arkadaşlardan rica,menfi veya müspet yorumlarınızı eklerseniz paylaşım inancına saygınızıda belirtmiş olacaksınız .

Ayazkızı beğendi.
Eski 21-08-2009, 12:24   #119
Ağaç Dostu

Wega arkadaşımıza desteğimiz sürecektir.

Sayın; wega sen kırmızı solucanlar nereden temin ettin.?

Solucanlara yatağını iyi düşünmüşsün kabını altında musluk varmı fazla sıvıların dışarıya deşarj etmen gerekecek,ama atmıyacaksın gübre şerbeti olarak kullanabilirsin, yiyecek olarak daha başka meyve sebze artığı vermelisin yanlız soğan sarımsak narenciye bunları solucanlar sevmezler, bu atıkları kollu kıyma makinasından geçirip biraz incileterek solucanları iştahlarını arttıracaktır, birazda gevşetme fırında olabilir bu atıklar solucanların üzerine konmıyacak solucanların geçebilceği bir elek üstüne konacak.

Solucanlar acıktıkları zaman bu eleğin deliklerinden geçerek atıkların bölümüne
çıkacaklardır.
Bu yorumun paylaşımında bulunan diğer üye arkadaşlardan rica,menfi veya müspet yorumlarınızı eklerseniz paylaşım inancına saygınızıda belirtmiş olacaksınız .

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen epsody : 25-08-2009 saat 12:49 Neden: cümle bozukluğu
Eski 24-08-2009, 05:23   #120
Ağaçsever

x-29's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Bence oldukca iyi bir sekilde baslamissiniz. Kagit ve hindistan cevizi oldukca iyi yatak malzemeleridir. Kagit yuksek karbon icerigi ile solucanlar icin iyi bir besin kaynagi. Nem konusunda ise oldukca dikkat etmek gerekiyor. Solucanlarin icinde bulundugu yatak malzemesinin nemini ise elinize alip siktiginizda 4-5 damla su akacak sekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrica ortamin drenajinin iyi olasi gerekiyor. Baslangicda ortama eklediginiz artiklar tamamen tukenmeden yenisini eklememenizi oneririm. Aksi takdirde tuketilmeyen artiklar hizla bozularak kokmaya baslayacaklardir (curuk yumurta kokusu). Iyi bir sekilde duzenlenmis solucan gubresi sistemi hic bir sekilde konu yapmaz. Populasyonu arttirmak icin su receteyi kullanabilirsiniz: 50 % Tavuk yemi (pelet minimum 10 % proteinli), %10 bugday veya misir unu, %10 sut tozu, % 10 kepek ve ph duzenlemek icin % 10 dolomit veya kirec (tarimsal amacli kullanilan). Bu karisimi eklediginiz sebze ve meyve artiklarinin uzerine hafifce serpin. Ayrica portakal, sogan artiklari solucanlar tarafindan pek sevilmegi icin bunlari eklememenizi oneririm. Ama eger kullandiginiz sistem acik sistem (toprak icinde acilmis hendek) ise bir sorun olmadan bunlari ekleyebilirsiniz.
kolay gelsin

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wega Mesajı Göster
aradaslar istanbulda , kirmizi solucani bulailecgim yer varmidir sizce?

su an kendimin 300 kadar var ama populasyonu artirmak istiyorum

bu arada solucan yatagimda , sadece kirpilmis kagit ve hindistan cevizi puskulu mevcut..beslenmeleri icin ise cay posasi ve kivi veriyorum...sistemi kurali 3 hafta oldu..

ha burada , solucan yataklarinin nemlendirilmesi de cok onemli sanirim..

ilave dusunceleri olan arkadaslarin goruslerini bekliyorum

Ayazkızı beğendi.
x-29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
gübre, solucan, solucan gübresi, solucan humusu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024