agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni523Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-09-2010, 02:20   #391
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
fotoğrafların devamı

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2010, 02:25   #392
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

devamı

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 30-09-2010, 15:11   #393
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Sn İdris Senol,
Naptın sen ıslak rutubetli ortamda gübre olusuyor demir malzeme paslanır çürür bu işlem de mevcut orneklerde hep plastik bazan da ahşap kullanımlar gordüm ben.
Solucan sepeti (worm bin) ve solucan kuyusu uygulamaları

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen Mete : 01-10-2010 saat 15:44
Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2010, 20:11   #394
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

sn mete öncelikle ilgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ederim eksik olmayın
dediğinizde haklısınız
ama ben antipas ,,,gerekirse boya kullanacam
bizim iş yerinde su tankların hepsi demir saçtan yıllardan beri kullanıyoruz
hatta birtanesi 25 yıllıkmış haala çürüme yok
ama herzaman tankların bakımını yaparız
bizim bu solcan tankı bize bir kaç sene gitse yeter
ozamana kadar belkide daha güzel malzemeden bişeyler yaparız
önemli olan solcan çalışmalrını başlatmak
sizin solcan çalışmalrınız ne aşamada?? kırmızı kaliforniya solcanınız varmı?
solcan kümesleri veya yataklarımı desek bilmiyorum böyle çalışmalarınz varmı?
bu konuda paylaşımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim

Ayazkızı beğendi.
Eski 11-10-2010, 18:08   #395
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

solcanlarla ilgili güzel bir site
http://video.answers.com/how-to-comp...orms-163412429
birgün mutlaka)

Eski 18-10-2010, 22:56   #396
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Sayın idris şenol,

demir dayanıklı olabilir ama pas boyası veya diğer normal boya kimyasal içeriktir ve elde edilecek ürünün organik olmasına engel teşkil edebilir. Ayrıca boyalı kaptan solucanlar da hazzetmeyebilirler. Tüm bunların yerine komidinleri deneyebilirsiniz. 4 katlı oluyorlar son kat boş bırakılabilir. Diğer katların çekmecelerinin altları delinirse hava ve sıvı akışı sağlanabilir. Ben 1 yıldır komodin kullanıyorum mükemmel iş görüyor.

Ayazkızı beğendi.
Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2010, 19:55   #397
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

sayın savaş solcanlara ilginden dolayı teşekkür ederim
şuan araştırma aşamasındayım
solcan gübresi ve solcanlar beni etkiledi umarım daha iyi işler yapıcam

Eski 28-10-2010, 12:30   #398
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

http://permacultureturkey.org/solucan-kulesi/
solcan kulesi

Eski 03-11-2010, 22:25   #399
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Solucanların üretimleri sağlamak.

Alıntı:

idris senol´isimli üyeden Alıntı

sayın eray verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim
söz konusu kıyma makinası bizde mevcut
ben şu aşamada gübre elde etmekten ziyade solcan üretmek istiyorum
mutfak atıklarımız dediğinz gii sanırım asitik bir ortam oluşturdu
haşlanmış nohut ve kaıt kırpıntıların olduğu yerlerde solcanlar doha yoğun
başında belirtiğim gibi solcan üretimi sağlıklı yeni nesiller için için hangi besinleri tercih etmeliyim
bu konuda tavsiyeniz varmı

Arkadaşım senin solucan gübresine olan ilgin için açıklamalarda bulundum, fikrinin solucan üretimi konusunda bir düşüncem olmadı.

Ama solucanların hangi koşullarda üreyebilecekleri bilgilerine de sahibim, solucanlara ister gübre üretiminde olsun, ister üremeleri konusunda daima solucanlara çürüntülerle beslemeliyiz.

Solucanlara dışardan vereceğimiz besinleri doğrudan değilde çürüntülere katarak verirsek çürüntüler içindeki bakteriler dışardan vereceğimiz besinlerin forumlarını solucanların alabilecekleri duruma getireceklerdir.

Solucanlara hazırlanacak yatak malzemelerin anlamıda bu yüzden yaprak çürüntüleri ve mukavaların ph özellikleri nötür olma durumu olduğu için uygun görülmektedir.

Arkadaşım paylaşımların olumlu sonuçlar vermesi için solucan çalışmalarını bire bir paylaşımlar içinde olmalıdır, bende size tecrübelerimle sabit bilgilerimle uygunsuzlukların üzerinde çözüm üretmenin paylaşımlarını sunabileyim, sevgilerimle hoşça kalın.

Saygılarımla.

Not: Kendinin hazırlamış olduğun besinlere bir miktar leonardit ve buğday kepeği katarak hazırladığımız besinlerin asidik özelliklerini hem azaltmış oluruz hemde sindirimlerine yardımcı malzemeler sağlamış oluruz.

Ayazkızı beğendi.
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2010, 21:10   #400
Ağaç Dostu

Solucanları tanımak.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fikirci
selamalr sevgili arkadasım. bu solucan kompostu olayıyla ciddi ilgileniyorum sizin yazılarınız da önemli ilham kaynaklarımdan biri.
sanırım bir kaç ay içinde almanyadan kırmızı solucan getirtme sansım olacak. solucanlar gelince fikir desteginize ihtiyacım olacak.
ben tahta kuvetler ve altına ince gözenekli örgu teller kaplamayı be bir kaçkatlı sistem ler hazırlamayı dusunuyorum tek sorunum şu bu hayvanlar kış kosullarında ne tepki veriyorlar onalrı nasıl korumalıyım
Arkadaşım sizi solucanlar konusunda bilgilendirirken bu bilgilerin paylaşımlara sunulmasıyla bilgi sürecinin işlemesiyle solucanları tanıma konusundaki gerçeklere biraz daha yaklaşmış olacağız.

Sizlerin bu konuda azimli bir tutum içersinde bulunmanız beni ziyadesiyle memnun etmektedir, sizlerin solucan gübresi çalışmalarında ilerlemesi ve bu konunun gelişmesinide getirmektedir, kendimin başlattığı bu yolda sizlere destek olmak beni onurlandırmaktadır.

Arkadaşım fikirci, solucanlar bizim atıklarımızı işlerken topraktaki gibi ısıl ortamın eksikliğini duymamaktadırlar, çünkü atıklarımız tam ayrışmış durumda olmadıklarından ortamda bulunan mikro organizmaların bu atıkları işlemeleri devam süresi içinde ortam sıcaklığı topraklardan daha farklı olarak solucanların yaşam kalitelerine artılar katmaktadır.

Arkadaşım burada önemli olan kış şartları değilde solucanların beslenmesini sağlarken onlara sunulacak atıkların çürüntü değerlerinin asidik olmıyacak özelliklere getirmemiz gerekmektedir, çünkü solucanların beslenme alışkanlıkları çok önemli ayrıntılardan bir tanesini oluşturmaktadır.

Solucan gübresi üretmetede en önemli yapacaklarımızın başında onların yaşamlarını güvence altında tutmak için yapacağımız yatak malzemelerin özenle seçilmesini sağlamakla onların doğal yaşamlarına benzer ortamın oluşturlmasını sağlamaktır.

Ben bu konuda yaprak ve otlardan özenle hazırladığım çürüntüler üzerine mutfak atıklarından hazırladığım malzemeleri bırakmaktayım, hazırlanan bu malzemelerin diriliklerini kaybettirerek çürüntü formuna sokmaktayım, bu formu tutturamassak onların yaşamlarınıda düzende tutamayız.

İlk başlarda bu düzensizliklerin sonuçlarını solucanların yaşam biçimlerinde gördüğümde solucanların boyutlarında küçülmeler gözlemliyordum.

Ayazkızı beğendi.
Eski 09-11-2010, 18:49   #401
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2010
sayın epsody elinize sağlık ,gereginden az ilgi gören bir konu deginmişsiniz ben ögrenciyim ve bize bu konular anlatılıyor solcan gübresinin önemi çok fazla bende çevremden solcan topluyorum ufak bi araştıma yapıyorum yardımlarınızı bekli yorum kısmende olsa yazılarınızı okudum bu konuda iyi bilgiye sahip oldunuz belli.

batanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2010, 17:52   #402
Ağaç Dostu

Solucanları tanıma konusundaki gayretleri çalışmalar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi batanik Mesajı Göster
sayın epsody elinize sağlık ,gereginden az ilgi gören bir konu deginmişsiniz ben ögrenciyim ve bize bu konular anlatılıyor solcan gübresinin önemi çok fazla bende çevremden solcan topluyorum ufak bi araştıma yapıyorum yardımlarınızı bekli yorum kısmende olsa yazılarınızı okudum bu konuda iyi bilgiye sahip oldunuz belli.
Arkadaşım solucan gübresi konusu çok boyutlu bir nitelikte olması bakımından sizin solucan gübresi ve solucanları tanıma merakınızın odaklandığı detayları açıklarsanız size gereken samimi paylaşımları sunmaya hazırım, sevgilerimle.

Eski 11-11-2010, 18:24   #403
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

sayın epsody yavru solcanlar yumurtadan çıktıktan sonra ebatları ve şekilleri renkleri hk bilgi verirmisiniz teşekkür ederim

Eski 11-11-2010, 20:18   #404
Ağaç Dostu

Solucan yumurtası(Kokon)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
sayın epsody yavru solcanlar yumurtadan çıktıktan sonra ebatları ve şekilleri renkleri hk bilgi verirmisiniz teşekkür ederim
Arkadaşım İdris Solucan gübre çalışmaları yaptığınız gübre içinde bu günlerde onları iyi gözlem yapmanız gerekecek önce solucanları çiftleşme halinde görmen lazım, daha sonra solucan yumurtalarını yani Kokonları görmelisin.

Daha sonraki günlerde yavrular görülecektir, boyları1-2cm olanları gördüğüde başları ve kuyrukları küt bir biçimde gözüküyor.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen epsody : 19-11-2010 saat 12:10 Neden: Resim ekleme
Eski 18-11-2010, 19:38   #405
Ağaç Dostu

Toprak solucanlarını beslemede kompost kullanımı.

Arkadaşlar toprak solucanlarının beslenme alışkanlıkları içinde en ideal bir uygulama bütün atıklarımızı toprak üstünde kompostlaştırarak beslenmelerini sağlıyabiliriz, atıklarımızı iki aşamalı bir kompost yığını içinde atıklarımız toplıyarak solucanlarımızı sağlıklı beslenecekleri bir besin kaynağı oluşturabiliriz.

Birinci yığın tamamlanıp olgunlaşma süreci içinde ikinci yığına yeni oluşan atıklarımızı kompostlaşma sürecine hazırlıyabiliriz, ilk yığınımızın olgulaşmasını kontrol işleminde ilk bakacağımız yer toprak temasının olduğu yerlerde toprak canlılarının varlığını kontrol ederek kompostumuzun olgunlaşma derecelerini görebiliriz önce ufak kurtçuklar çeşitli türde böcekler, ve en önemlisi solucanların belirlenmesi ile kompostumuzu solucanlarımıza sunabiliriz.

Burada dikkat edeceğimiz nokta olgunlaşan kompostu elek kullanarak buğday tanesi büyüklükte oluşturarak solucanlarımızı bu malzemenin içine doğrudan bırakmakta bir sakınca olmıyacaktır.

Bu konuya ilgi duyan arkadaşlarıma kompost ve solucan gübresi çalışmalarında paylaşımlar sunabilmek için kendi çalışmalarını ortaya koyan paylaşımlar koyacak olurlarsa kendilerine kişisel tecrübelerimle sabit bilgilerimle ayrıntılı açıklamalarım olabilir.Buraya dikkat

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen epsody : 18-12-2010 saat 09:33 Neden: linkeekleme.
Eski 19-11-2010, 19:26   #406
Ağaç Dostu

Balkonda solucan gübresi üretiminde pratiklik.

Arkadaşlar kendi uygulamalarımla basit ve pratik olarak solucan gübresi üretimini sağladığım yöntemlerime bir yenilik daha katarak her evin balkonunda vede herkesin kolaylıkla üretebileceği bu mucize gübreyi tüm bitki severlerin yapabileceği pratik buluşu sizlere sunmaktan kıvançlıyım.

Arkadaşlar yöntemimin pratikliği tek kap içinde gübre üretimi sağlanıyor, solucanlarımıza her hangi bir üründen yatak malzemesi gerektirmiyor başka bir ortamda oluşturduğumuz organik atık ve malzemelerin kompostlaştırılmasını sağlıyarak .5x.5 gözlü bir elkten geçirilen bu kompost malzeme solucanların bulunuduğu ortama bırakılarak solucanların bu kompost malzemeyi sindirim sistemlerinden geçirmesinin ardından dışkılarında değerli olan bu gübreye dönüşmektedir.

Solucan gübresinin oluşumunun sağlandığı kabıda gene bir pratik yöntemle kendimiz yapabiliriz burada lazim olan kap 20ila 30 litrelik bir plastik bidonu dikine keserek oluşturabiliriz, kestiğimiz bidonun yarısı yere baza oluşturmak için ters bir şekilde koyarak üstünede solucan gübresi üretim ünitesini koyabiliriz, solucanların üstünü strafor malzeyi koyarak hem ısı hemde nem izalasyonu sağlabiliriz.

Bu uygulama içinde olacak arkadaşlara detaylar konusunda paylaşımlarım sürecektir, sevgilerimle hepinize iyi günler.

Ayazkızı beğendi.
Eski 20-11-2010, 16:36   #407
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

sevgili arkadaşlar esody nin Eyüp teki gizli malikanesine kurban bayramda ziyeret etme imkanı buldum adetağ saklı cennet
evlerin etrafı ağaçlarla kaplı ,, düşünsenize !!!!,istanbulun göbeğinde ormanın içersinde bir eviniz var !!!!
ve evin önünde yaprakların arasında yaklaşık ,,,ben diyim 2 ton siz deyin 3 ton organik atık ve yapraklardan oluşan kompost
ve 1 ton su deposu içersi enaz 10 000 solcan
ayrıca sayın epsody nin misafirperverliğinden ve sevgili yengemizin kendi elleri ile yapmış olduğu lokmalar ve kahvaltıdan dolayı ayrıca teşekkür ederim..saygılarımla

Eski 20-11-2010, 21:39   #408
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
sevgili arkadaşlar esody nin Eyüp teki gizli malikanesine kurban bayramda ziyeret etme imkanı buldum adetağ saklı cennet
evlerin etrafı ağaçlarla kaplı ,, düşünsenize !!!!,istanbulun göbeğinde ormanın içersinde bir eviniz var !!!!
ve evin önünde yaprakların arasında yaklaşık ,,,ben diyim 2 ton siz deyin 3 ton organik atık ve yapraklardan oluşan kompost
ve 1 ton su deposu içersi enaz 10 000 solcan
ayrıca sayın epsody nin misafirperverliğinden ve sevgili yengemizin kendi elleri ile yapmış olduğu lokmalar ve kahvaltıdan dolayı ayrıca teşekkür ederim..saygılarımla
Orada olmayı çok isterdim.

Organik atıklardan oluşan gübre ne kadar zengindir, kim bilir...
Yakın olsaydı kesin bir kamyonet çalardım. ( Afiyet olsun... Lokmaya bayılırım. Evden kahveye gidinceye kadar üç lokmacı önünde _hayır için yaparlar_ sıraya girerdim. Bi düşünün çocukların arasında sıraya girmiş kocaman adam...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2010, 22:37   #409
Ağaç Dostu

Halil arkadaşımın ilgisine samimi paylaşımlar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Orada olmayı çok isterdim.

Organik atıklardan oluşan gübre ne kadar zengindir, kim bilir...
Yakın olsaydı kesin bir kamyonet çalardım. ( Afiyet olsun... Lokmaya bayılırım. Evden kahveye gidinceye kadar üç lokmacı önünde _hayır için yaparlar_ sıraya girerdim. Bi düşünün çocukların arasında sıraya girmiş kocaman adam...
Geliboludaki kompost çalışmalarımın devamı niteliğindeki uğraşılarımdan bahsetmem gerekecek çünkü İdris Şenol arkadaşımızla bayramda buluşarak paylaşımlarımız daha ileri düzeyde gerçekleşerek bire bir oranda yakın planda uygulamalı olarak ortaya koyma fırsatımız oldu.

Kendisiyle paylaştığımız bilgileri siz değerli form arkadaşlarımla paylaşmak benim için büyük zevk olacaktır, arkadaşım geliboludaki kompost çalışmalarımda bahçemdeki otları ve çevredeki otların boluğundan itifade ile karşılığında evimin mutfak artıkları ve komşularında mutfak atıklarını bu komposta ilave ederek dengeli bir oluşum sağlıyarak 200 lt varillere sıkıştırmalı olarak fermantasyon için em kullanmaktayım.

İstanbuldaki bahçeli evimdeki kompost uygulamalarında birinci malzeme olarak sonbaharın etkisilye ağaçlardan dökülen yaprakları kullanmaktayım, burada yaprak toplamak için komşu bahçelerdende yararlanmaktayım, hatta caddelere dökülen yaprakları topluyorum, topladığım yaprak türleri çınar,çitlenbik, akasya, ceviz, kavak, incir ve diğerleri olarak birçok yaprak çeşidi ile civardan kurumuş otlardan oluşmakta, diğer tarafta bıldıcın yumurta ticareti yapan arkadaşlardan azot malzeme olarak bıldırcın gübresi ve güvercin yetiştiren arkadaşlardan güvercin gübresi temin etmekteyim.

Birde kahvehanelerden çay artıklarını düzenli olarak toplamaktayım, burada çay artıklarının kompost içindeki konumundan bahsetmek isterim, bilindiği üzere içtiğimiz bu çayların hazırlanması fermantasyon esası uygulaması içinde üretilirken em'in işlevini yapar durumda olduğunu keşfemiş bulunuyorum.

Kompostun olgunlaşmasının ardından .5x.5 çaplı eleklerden elenen kompost solucanlarımın beslenmesine sunmaktayım.

Ayazkızı beğendi.
Eski 05-12-2010, 10:57   #410
Ağaç Dostu

Toprak solucanlarını beslemede kompost kullanımı.

Arkadaşlar Toprak sulucanlarının ürettimini sağlamak istiyorsak, solucanlarımız için yatak malzemesinin, atıklarımızı kompost yaparak oluşturarak organik mataryelerin solucanlarımızın yaşam ortamlarını en uygun düzeye çıkararak sağlayabiliriz.

Solucanlarımız bu ortamda gelişmelerini sağlıyarak gerekli olgunluğa ulaşacaklardır, bu ortama dışardan ilave edeceğimiz sebze ve mevye miktarı % 15 geçmiyecek vede iyice öğütülmüş incelmiş olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir.

Aşığıda resimlerini sunarak paylaşmaktayım.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 11-12-2010, 22:26   #411
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2010
sayın epsody

kullandığınız yaprakalr hakkında...
yenüz yeşil yapraklarımı yoksa kuru yapraklarımı kullanıyorsunuz.
zira ben yaptığım denemelerde kuru yaprakların kompstlaşmadığını gözlemledim.
kompostlaşma hızının içinde hiç su barındırmadığı için yavaş olduğu gibi bir teori var aklımda. birde şu var ağaçlar kuru yaprakları böbrek işlevi olarak görüyor ve birçok bitki boşaltım olarak oksalat kristallerini kuru yapraklarla atıyorlar. bu da yaprağın çürüyüp kompostlaşma yoluna değil parçalanma yoluna götürüyor olabilir.
yaptığım denemede 3 ayın sonunda yapraklar neredeyse hala aynı şeklindeydi.

iyi çalışmalar

toprakdmr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2010, 09:01   #412
Ağaç Dostu

Unhappy Yaprakların kompostlaştırlmaları.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi toprakdmr Mesajı Göster
sayın epsody

kullandığınız yaprakalr hakkında...
yenüz yeşil yapraklarımı yoksa kuru yapraklarımı kullanıyorsunuz.
zira ben yaptığım denemelerde kuru yaprakların kompstlaşmadığını gözlemledim.
kompostlaşma hızının içinde hiç su barındırmadığı için yavaş olduğu gibi bir teori var aklımda. birde şu var ağaçlar kuru yaprakları böbrek işlevi olarak görüyor ve birçok bitki boşaltım olarak oksalat kristallerini kuru yapraklarla atıyorlar. bu da yaprağın çürüyüp kompostlaşma yoluna değil parçalanma yoluna götürüyor olabilir.
yaptığım denemede 3 ayın sonunda yapraklar neredeyse hala aynı şeklindeydi.

iyi çalışmalar
Arkadaşım toprakdmr; Kompostlaştırma sürececi komposta katılan organik maddelerinin C/N oranlarına ve nemine bağlı olarak İşlem sürmekte olduğundan, sizin kompostunda bu dengenin sağlanamadığından işlemin geçiktiği görülmektedir

Yaprakların kurumuş olanlarının karbon içeriğine karşılık azot bulunamayışı bu süreci etkilyen bir olayın göstergesi olmaktadır. Kompostta Azot/karbon dengesi 25-30/1 oranları içinde olmalıdır.

Ben sonbaharda, çalışmalarımda çevremden topladığım dökülen yapraklara çeşitli kanatlı gübreleri ve çay artıkları ile mutfaktan çıkan tüm artıkları katarak bir denge içinde bu süreci işlettiğimden üç ay gibi bir zamanda kompostum solucanların menülerine katılabilecek duruma gelmekteler.

1x1cm gözlü elekle eliyerek solucanlara sunmaktayım, 2ay gibi bir zamanda solucanlara sunduğum 500 lt kompost solucan gübresine çevrilecektir.

Mesleğinizin tarım bioloğu olduğunuzdan sizlerin bilgilerinizden faydalanmak için Epsody'nin konu başlıklarında görmek paylaşımlar adına büyük katkı sağlıyacağı umuduyla sizleri tanımaktan büyük onur duyduğumu belirtmek isterim, sevgilerimle hoşça kalın.

Ayazkızı beğendi.
Eski 12-12-2010, 10:23   #413
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Sayın toprakdmr,

ben yaklaşık 1 yıldır solucanlarımın kabına kuru veya kurumak üzere olan yakrakları ekliyorum ve en çok bi ay sonra yeriye yaprak namına birşey kalmıyor.

Solucanlar bu yaprakları ilk etapta yiyemiyorlar. Yaprakları yiyen ve sistemde yaşayan başka canlılar var. Bunlar "idaisopod", "mites" ve "kulağakaçan" gibi canlılar. Onlar yaprakları tüketip parçalıyorlar. Bu sayede solucanlar ayrışmış yaprakları hızla tüketiyorlar.

Ayazkızı beğendi.
Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2010, 08:36   #414
Ağaç Dostu

Solucan gübre setleri.

Arkadaşlar Kompost çalışmaları içinde olgunlaşan kompostu solucan gübresine çevirmek için oluşturduğum setleri ortaya koyarak hobi çalışmalarımın geldiği noktayı sizlerle paylaşarak bu konuda çalışma içinde olan arkadaşlarıma bu gelişme ile kendilerine daha faydalı pratikler geliştirmelerine imkan sağlamış olacağım.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 24-12-2010, 17:59   #415
Ağaç Dostu

ankstel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2009
Değerli çalışmalarınızdan dolayı sizi kutluyorum . çalışmalarınızla yurdumuzda büyük bir bilinmezin algılanmasına katkıda bulunuyorsunuz

ankstel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 10:19   #416
Ağaç Dostu

Solucanın salgılarındaki mucize.

Arkadaşlar, Orman toprağından alınan solucanları anaç olarak kullanmak onların bu gelişmişliklerini değerlendirelerek kokon yapacak erginliğe ulaşmış olmalarındandır solucanlarınızı üretimini bu tip solucanlarla sağlayabilirsiniz, aynı zamanda bu solucanların savunma sistemleri en ideal enzimleri sağlıyarak bitki toprağınıza bio pestistleri üretmekteler.

Üye arkadaşlarıma bir açıklama yaparak bu konuda solucan gübresi ve solucanların dışkılarının bir başka yönünü açıklamak isterim, bilindiği üzere solucan gübresinin ideal bir bitki besleme özelliğinin yanında bu canlının toprak içindeki her türlü zararlı mikroorganizmalara karşı kendini koruyup güvence altına alarak sağlığını bozacak oluşumları bertarafını sağlamayı dışkıları ve salgıları ile steril eden çok kuvvetli enzimleri üretimi ile hem kendi sağlığını hemde toprak içindeki zararlı oluşumlar elimine edebilecek yapısının göz ardı edemeyiz.

Zaten benim üzerinde ısrarla durduğum nokta ideal solucanın toprak solucanı olmasıda buradan gelmektedir, insan oğlu kültüre aldığı bütün canlı ve bitkilerin doğallığını kendi çıkarları doğrultusunda oluşumunu sağladığından, burada sağlıklı üretim biçimi değilde bol ürün hesapları ile ticari kaygıları vardır.

Arkadaşlar gerçek solucan gübresinin mucizelerini ancak toprak solucanlarının dışkıları ve salgıları ile sağlıyabiliriz, bizim ticari kaygılarımız olmadığına göre toprak solucanlarının ticari solucanlara göre hantal olarak nitelendirilerek obur ve üretken olmayışları bizim için menfi sayılmamalıdır.

Bu kültüre alınmış solucanlarla gübre üretmek ticari dünyanın rekabet yarışları içinde mütaala edildiğinden, bence burada gerçek kaliteden söz etmek mümkün gözükmemektedir.

Arkadaşlar buradaki ısrarcılığımı mazur görmenizi bu bilgi paylaşımlarını size 13 yıllık toprak çalışmaları içinde bire bir toprakla pratik yaparak sağladığımdandır, eksik veya hatalı yanlarım olabilir sizlerden bu paylaşımlara katılarak tamamlayıcı bilgilerin paylaşımları ile bilgi süreci tamamlanabilir, bu konuyla ilgilenen arkadaşlarıma teşekkürü borç bilirim, sevgilerimle sağlıcakla kalın Saygılarımla.

Ayazkızı beğendi.
Eski 17-01-2011, 11:37   #417
Ağaç Dostu

Solucan gübre çalışmaları.

Kompostun Solucan gübresine dnüştürülmesinin resimleri.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 17-01-2011, 21:02   #418
Ağaç Dostu

Topraktan elde ettiğim solucanlarım.

Önceki mesajımda resimlerini eklediğim solucanlarda benim kültüre aldığım toprak solucanları, yaşamları toprak sıcaklığına uygun, beslenmeleride kompost üretimi içinde yaprak, çay artıkları, ve kanatlı gübreleri ile mutfak artıklardan olan bir karışımdan meydana getirilmiştir.

Ayazkızı beğendi.
Eski 04-02-2011, 14:51   #419
Ağaç Dostu

Tür oluşumlarına dair görüşlerim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gossip Mesajı Göster
Konuya olan ilginizi uzun süre forumdan takip ediyorum. Amacım sorulan soruları sormamaktı zaten ancak benim doğadan bulduğum 5-6 farklı tür solucan mevcut.Hangilerinin bu iş için uygun olduğunu saptamaya çalışıyorum.İnternet tamamen bilgi çöplüğü durumunda. Aradığınız bulmak için konuyla ilgili çok özel ve sıradışı kelimeler kullanırsanız kısmen doğru kaynaklara ulaşabiliyorsunuz. Yinede ben şu namı diğer California solucanına bi türlü budur diyemedim. Sorum bu sebeptendi.

California solucanının laboratuar ortamında üretilmiş bir tür olduğunu düşünmüyorum. Bana göre alelade bir türdür.Eğer ismi ile ilişkili olup doğal ortamında California'da varsa Ülkemiz iklimi, hatta İzmir iklimi çok yakın değerlere sahipken burada neden olmasın diye düşünmedim değil.
Arkadaşım gossip, Solucan gübresi üretiminde genelde yağmur tipi toprak solucanları ile sıcak gübre yığınları içindeki solucanlarının eşleştrmelerinin sonucunda meydana gelimiş yavrularından oluşmaktadır, solucanlarda tür değişiklikleri beslenme alışkanlıkları ile meydana gelmektedir.

Hangi tür atıklardan solucan gübresi oluşturulacaksa bırakılan solucanların ortama alışma süreleri içinde ortam şartlarına uygun türlerin gelişimleri yönünde yavrular ürettikleri ve bu yeni doğan yavrularında ortamdaki besinlerden ilk yararlanma sırasındaki ilk ısırıkla beraber de yeni türün özellikleri gelişerek ortama ayak uydurarak anne ve babalarından farklı oluşumlar içinde davranış biçimine girererek yaşamlarını sürdürmekteler.

Ortamın şartları ile organizmaları biçimlenmekte olduğundan, benim bu gözlemlerimle toprak içindeki yağmur solucanlarını toprak üstünde oluşturduğum kompostun içeriğine bağlı olarak yüksek sıcaklık ortamları içinde bulunan solucanları seçerek bu türler içindeki solucanların daha hareketli ve daha iyi bir canlılık sergilediklerini görmekteyim.

Kompost için çeşitli ağaç yaprakları mutfak atıkları kahvelerin çay atıkları ve bıldırcın gübrelerinin olgunlaşırken içeriğinin bazı bölgelerinde ısısıda yükseldiğinden toprağın içinden gelerek bu yüksek ısılara dayanabilen solucan türlerinin bu ortam içinde beslenmelerini sağlama yönünde bu bölgeler içine girmekteler bu tavır içinde dayanıklıklarında ortaya koyarken yeni bir oluşum sergilemektedirler.

Benim bundan sonra yapacağım şeyde onların bu kompost ortamındaki ısısına eş değer bir ortamda bulunmalarını sağlamak olmaktadır, Ortam ısısı ve beslenmelerini bu değerler içinde tutarak bunların yaşamlarıda stabil tutmasıyla da bu türün özellikleri içinde üretim sağlamaktayım.

Ayazkızı beğendi.
Eski 15-02-2011, 12:06   #420
Ağaç Dostu

Bahçe toprağımda solucan populasyonlarını artırmak.

Arkadaşlar solucan gübresi üretim süreçlerinde çalışmalarım da solucanların üretmini sağlama düşüncelerim içinde beslenmelerini sağlıyarak onların gelişmelerini sağladığımdan, üremeleri için bol miktarda yumurta (kokon) yapmaları ile bu kokonları ve üretilen bu gübreyi gelibuludaki bahçeme gütürerek yumurtaların bahçe toprağımda dünyaya gelmeleri ile bahçemin şartlarına uyabilen solucan türlerinin çoğalarak bağhçe toprağımdaki organik maddelerin işlenerek bahçemin toprağına gübre tesisini kurmuş olacağım.

Etiketler
gübre, solucan, solucan gübresi, solucan humusu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024