agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni524Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-03-2009, 17:45   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Ayrıca solucanları tamamlanmış komposttan ayırırken solucanları ışık etkisinde bırakıyorlar.Solucanlar her daim ışıktan uzaklaştıklarından dolayıda başka bir bölmeye geçerler.Buna biyolojide negatif foto tropizma denir.(11. sınıf biyoloji)Bu bilgiler ışığında kendi ünitemi kuracağım.

Ayazkızı beğendi.
redrainbow Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 20:51   #32
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Belki bu konuda bir yardımı olur diye yazıyı ekliyorum. Yazılarınızı okuyunca bir tarama yaptım. Çok güzel bir konu. Herkese teşekkürler. Benim aklıma ilk olarak acaba evde kendi imkanlarım ile solucan yetitirebilir miyim? sorusu takıldı. Tabi o fıçıdaki toprak ta çok değerli olacak.

SOLUCANLAR, TALEBİ KARŞILAMIYOR... 20 milyon solucan onun için çalışıyor

Türk tarımını hormonla tanıştıran Ali Nazmi Acar, şimdi de çiftçilere solucan gübresi satıyor
Amerika, İsrail ve pek çok Avrupa ülkesinin 20-30 yıldır tarımda kullandığı solucan gübresi nihayet Türk tarımına da girdi. Türkiye’yi hibrit tohum ve hormonla tanıştıran, ziraat mühendisi ve girişimci Ali Nazmi Acar şimdi de solucanın dışkısını, zirai ilaçtan kaçınan Türk çiftçisinin kullanımına sunuyor.

Şimdilik 20 milyon adet solucan Acar’ın Antalya’da kurulu Bionat firması için ‘çalışıyor’ ama iç pazarın talebine yetişememekten yakınan firmanın hedefi, solucan sayısını 2009’da 500 milyon ile 1 milyar arası bir seviyeye çıkarmak.

Solucan gübresi, diğer hayvan gübreleri gibi taban gübresi olarak kullanılıyor. Topraktaki organik maddeyi yükseltiyor, verimliliği artırıyor. Zirai ilaca gerek bırakmıyor. Üstelik diğer hayvan gübrelerine göre de avantajlı.

Hayvan gübreleri yabani ot tohumlarının toprağa karışmasına neden olabiliyor, bakteri taşıyabiliyor. Solucan gübresi ise bu riskleri taşımıyor. 25 kiloluk çuvallarda son tüketiciye 50 YTL’den satılıyor. Ekilen bitki türüne ve sayısına göre değişmekle birlikte, bir çiftçinin verimliliği yüzde 25 artırabilmesi için yılda 5-6 çuval solucan gübresi kullanması yeterli oluyor. Bionat şimdilik ayda 80 ile 100 ton gübre satışı gerçekleştiriyor.

Talep çok, solucan az...

Birkaç yıl önce İsrail’e yaptığı bir gezi sırasında bu işle tanışan Acar, üretime en uygun tür olan Kaliforniya kırmızı solucanı Türkiye’de olmadığı için ithalata karar vermiş. Ancak ithalat yönetmeliğinde solucan yer almadığı için bu gerçekleşmemiş.

Acar, çok daha az verimli yerli solucanları köylerden toplatıp tesis kurarak üretime başlamış. 250 bin solucanla işe başlayan şirketin elinde şimdi 20 milyon solucan var. Gübreye Karadeniz, Marmara ve Ege başta olmak üzere pek çok bölgeden talep var, ama şirket henüz iç pazarın talebini karşılayamıyor.

Babası Ali Nazmi Acar’ın “Bu ürün ülkemde niye yok?” diye yola çıktığını anlatan Bionat Genel Müdürü Selçuk Acar, Antalya’da 15 dönüm alanda kurulan tesislerinde üretimi artırarak sürdüreceklerini söyledi.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 08:42   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Güncel resim ve bilgiler

Arkadaşlar hepinize merhaba sizlere gelibolundan solucanlarla kompost konusunda yeni resim ve bigilerimi paylaşmak amacıyla satırlarıma başlıyorum.

Arkadaşlar geçen senenin baharında başlayıp son baharda kapattığım kompost çukurlarımdan bir tanesi açtım gözlemlerimi fotoğrafladım.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 08:56   #34
Ağaç Dostu

Solucan kompostumun resimleri

Olgunlaşmış ve elenmiş solucanlarla oluşturulmuş kompost&gübre

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 17-04-2009, 17:39   #35
Yeni Üye

Sanırım bu gübre toprakla karışmış.Böylece içine yabani ot tohumları ve mikrobiyal cisimler girmiş olabilir.Yabancı ülkelerde bu asla toprakla temas halinde olmuyor labaratuvar gibi ortam kuruluyor bunun için.Birde çıkan ürün çok daha minik kum şeklinde gübre oluyor burdaki topak topak sanki...

Eski 17-04-2009, 18:21   #36
Ağaç Dostu

Solucan kompostumun açıklaması

Sayın,redrainbow dediklerin aynen doğru,ama bende zaten solucan gübresi demedim,kompost'ta yeni bir teknik olarak mikroorganizmalarla beraber çukurda yapılan solucanlarla kompost böyle olur. Normal kompost yapsaydım kızışan yığının içine solucanı koyabilirmiydim,bunun adı solucanla yapılan soğuk kompost.

Bence de en iyisi bu çünkü kızışmayı kontrol etmiyorum kızışmayla malzeme koku ve gaz olarak kaybolmuyor olgunlaşması uzun zamana yayıldığı için içinde minarilize olmamış parça kalmıyor,diyeceksin ısı olmadığı için hastalık yapan patojen ne olacak, onların durumunu solucanların sindirim sistemlerinden geçince onlarda diğer atıklar gibi öğütülecekler. Konuyu açıkladım zannediyorum hoşça kal

Ayazkızı beğendi.
Eski 17-04-2009, 18:31   #37
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Güzel bir çalışma... bizim kompost kabındaki solucanlar ölüyor ne hikmetse, ama direkt bahçeye gömdüğüm evsel atıkların olduğu yerdekiler canlı.

Demek ki tabiat bir şekilde hallediyor, fazla kafa yormamak lazım.

Toprak elendikten sonra solarizasyon yapılırsa toprak dezenfekte olacaktır.

Ayazkızı beğendi.
berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 19:18   #38
Ağaç Dostu

Solucanların sağlığına

Sayın, berduray çukurda solucanla kompsot gerçeğini sizin fark edişinize inanınki ben çok memnun oldum.
Solarizasyon uygulamasına hiç gerek yok, solucanların sindirim sisteminden atıklarla beraber zararlı olabilecek bütün bakteri ve patojenler de mineralize olarak baskılanıyorlar yani sizin deyiminizle tabiat bir şekilde hallediyor biz sadece yanlış bir şey yapmayalım..

Müsaden olursa kompost kabındaki solucanların ölüm sebebini açıklamak isterim, sebze artıklarını hurdacıdan alacağın eski kollu kıyma makinasından geçirirsen toprak solucanlarının menüsünü oluşturmuş olursun, veyahut bu sebze artıklarını biraz haşlayıp öldürürsen solucanların yumuşak ağızlarına uygun çürükçül menü oluşturmuş olursun, uraşılarında başarılar.

Ayazkızı beğendi.
Eski 17-04-2009, 19:21   #39
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Başıboş da bırakmadım Sayın Epsody, ara ara evde yumuşayan elma, havuç, brokoliyi satırla ince ince kıyıp kaba ekledim, ama evsel atıkları ben gömmeye devam edeceğim galiba.

Bahçede çapaladığım yerden solucan çıkıyor, kompost kabına özel yiyecekler atıyoruz ölüyorlar.

Ayazkızı beğendi.
Eski 19-04-2009, 17:52   #40
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn epsody, solucan kompostunuzu güle güle kullanın. Ancak yukarıdaki mesajlarda da bahsedildiği üzre toprak karışımı oluşmuş bir kompost olmuş. Tabi bu küme içerisinde ne oranda solucan gübresi mevcut inceleme yaptırmadan bilmek mümkün değil. Saksılarda kullanılmak istenirse ve harç içerisinde toprak düşünülüyorsa sanırım rahatlıkla paylaştırılarak kullanılabilir. Bu kompostun bitki üzerindeki etkilerini de sıradan bahçe toprağı kullanarak karşılaştırma yoluyla görmek mümkün.

Peki yukarıdaki komposttan çay yapıp bitkilerinize ve toprağa püskürterek kullanmayı düşünüyormusunuz?

Ayazkızı beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2009, 19:10   #41
Ağaç Dostu

Sn, lonicera görülen kompost kaba elenmiş durumda ince elenmişini görmen vede senin ince düşüncelerine hayran olarak istersen sana istediğin bir kargo şirketiyle bir miktar hemen göndereyim inceleme yaptır bende senin sayende solucan kompostuma sertifika almış olurum 5kg lık bir koliye koysam yetermi.

Cevabını alır almaz koliyi hazrlayıp özelden adresini yazmayı unutma iyi günler bahçe işlerinde başarılar seninle olsun.

Eski 19-04-2009, 19:47   #42
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn epsody, teklifiniz için çok teşekkürler. Kap içinde kompost yapımı dışında, ayrıca yine kap içinde solucan gübresi elde etme uğraşım halen devam ediyor. İmkanlarım ölçüsünde bahsettiğiniz kompostu inceletme olanağım yok. Böyle bir imkana sahip olsam sanırım önce kendi hazırladığım kompost içeriğini bilmek isterdim. Benim merak ettiğim husus solucanlı kompost dışında asıl solucan gübresidir. Denemelerimin amacı bu maddeyi elde edebilmek ve etkisini gözlemleyebilmek.

Çoğunluğumuz gibi ben de amatörce bir takım uğraşlar veriyorum. Keşke sözünü ettiğiniz tahlilleri hepimiz yaptırabilsek de pek çok sorumuza kısa yoldan cevaplar bulup, bir an önce doğru adımları atabilsek. Ancak şunu da söylemeden geçemeyeceğim, ben kendi payıma deneme yanılma yöntemiyle doğruyu bulabilmenin daha güzel olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar güçlüklerle ve sorunlarla karşılaşsak da bunun daha öğretici olduğuna eminim.

Teklifiniz için yeniden teşekkür eder, sağlıklı ve bol ürünlü bir sezon geçirmenizi temenni ederim.

Ayazkızı beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2009, 20:22   #43
Ağaç Dostu

Sn, lonicera teklifimi değiştiriyorum ben sana göndereyim sen kendi gözünle incele, senin görmeni ben çok istiyorum, çünkü sen benden daha önce kompost resmi istemiştim gönderemedim diye üzülmüştüm; Ortaya çıkardığım bu ürünün senin görüşünüde alarak forumlardaki paylaşımlarımızı ileriye götürme düşüncelerimize hizmet etmiş olacağız .

Senin fikrinide saygılıyım nasıl istersen öyle olsun arkadaşım.

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen epsody : 19-04-2009 saat 22:55 Neden: kelimede harf eksikliği
Eski 19-04-2009, 23:49   #44
Ağaç Dostu

2009 un ilk solucan kompost'u

Solucanla kompost resimleri.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 20-04-2009, 12:14   #45
Ağaç Dostu

Birol's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Başta konuyu açan epsody, sonra ilgili ve bilgili diğer arkadaşlar
Benim tarlamda da bellediğim de bol bol solucan cıkıyor. Solucan kompostu yapmak için, bahsettiğiniz sebze, meyve, yaprak,dal çürükleri ve toprağı attıktan sonra, solucanlar oraya kendisimi geliyor, yoksa solucanları topraktan cıkartıp o kompost cukurunamı atıyoruz. Teşekkür ederim.

Ayazkızı beğendi.
Birol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 13:47   #46
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Solucan gıdasının olduğu yeri arar bulur, endişelenmeyin.

Siz yeter ki kullanılmayan meyve sebzenizi çöpe atmayın , gömün bir kenara gerisini tabiat anaya bırakın.

Ayazkızı beğendi.
Eski 20-04-2009, 14:36   #47
Ağaç Dostu

Birol's Avatar

Çok teşekkür ederim sağolun.

Eski 20-04-2009, 14:45   #48
Ağaç Dostu

Birol's Avatar

Şöyle yapıyorum o zaman,
toprağı biraz kazıp,kullanılmıyan bozulan meyve ve sebzeleri devamlı içine atıyorum, her seferindede üzerine biraz toprak atıyorum yaz boyunca, gelecek sene baharda oradaki karışımı alıp bitkilerin dibine koyuyorum.

Eski 20-04-2009, 15:49   #49
Yeni Üye

Arkadaşlar ne yazıkki olayın amacı bu değil.Sizin yaptığınız kompost yani kest değil.Solucanlar 12 ve 24 c' arasında çalışırlar siz doğal ortamda kompost yaptığınızda solucanlar en fazla 1-2 ay çalışabilir.Bana kalırsa o topraktaki kest en fazla %10 dur.Ama başarılı bir kompost olmuş.

Ayazkızı beğendi.
Eski 20-04-2009, 16:41   #50
Ağaç Dostu

Toprak sevgisine minnettarlık

Sayın arkadaşlar solucanla kompost yapıcam diyorsanız, solucanları aramanıza gerek yok siz sadece solcanlara yakın olmasını bilceksiniz solucanlar genelde nemlı topraklarda vede nemi bulmak için toprak altında nemli bölgelerdeki toprak içindeki çürüntüleri arayarak nafakalarını temin etme yolunda toprağın o bölgelerini karıştırıp dururlar.

Sizlerde kompost oluşturma kabınızı toprağın içine doğru derinleştirirseniz her ihtimalde ( yazın ve kışın,nemli veya kurak hava şartlarında ) solucanlara yaklaşmış olursunuz çukura bıraktığınız bütün atıklar toprağın yapısı ve mikroorganizmaların faaliyeti ile çürümeye vede şerbetini toprağa salmaya başladığında solucanlarda bunların farkına varacaklar çürüntü aramanın derdine düşmeden kolonilerini burada kurarak yaşamanın mutluluğunda, onlarda sizin atıklarınızın çürüntüleriyle beslenirken sizin toprağınız da yaşarken kira bedeli olarakda bizim için değerli gübre sayılacak (Kestlerini kira bedeli olarak ödeyeceklerdir).

Kompost çukuruna şayet onların menülerin en başın daki meyve ve yaprak atıklarını koyacak olursanız onların beslenmelerinin ötesinde üremelerinide sağlamış olursunuz bu sizin o atıklardan alacağınız gübre miktarınıda artırmış olacaktır.

Ayazkızı beğendi.
Eski 20-04-2009, 18:21   #51
Ağaç Dostu

Sayın,redrainbow solucanların dedğin sıcaklık aralığında çalışması normal ben kombost çukurunu haziran başında açıyorum vede doldurmaya başlıyorum, eylülün başında çukurun dolum işi bitiyor, çukuru açtığımda alttan yukarıya doğru 3te2i, tam yoğun biçimde kest oluşumu tamamlanmış durumda, üst kısımda da 3 te 1lik bölümde, de yoğu kompost hali gözleniyor,ayni zamamanda dana burunlarına da konukçuluk izleri olan dana burunlarının açtığı kanallar gözleniyor, bu bölümün hava sirkülasyolarıyla doğal olarak oksijen alımıylada mikroorganizmal faaliyetler durmadığından kompost olgunlaşması hat safasında olarak tamamlanmış hale geliyor.

Ayazkızı beğendi.
Eski 20-04-2009, 19:10   #52
Ağaç Dostu

Birol's Avatar

Sayın epsody
Bu konu ve ilgin için tekrar teşekkür ederim. Yalnız şunun cevabını tam olarak alamadım **** ben anlıyamadım kusura bakmayın. Cukuru açıyoruz içine çeşitli zamanlarda meyve,sebze, yaprak kurusu atıyoruz, her attığımızda o attığımızın üzerini toprakla örtecekmiyiz yoksa ne atacaksak atıp öyle bırakacakmıyız. Şimdiden teşekkürler.

Ayazkızı beğendi.
Eski 20-04-2009, 19:14   #53
Ağaç Dostu

Birol's Avatar

Sayın epsody
Şimdi aklıma geldi diyorsunki haziranda cukurunu acıyorum eylülde doldurma işlemi bitiyor.
Peki doldurma işleminden ne kadar sonra cukuru acıyoruz, **** haziranda cukuru actık eylülde doldu hangi ayda cukuru acmaya kazmaya başlıyacağız.

Ayazkızı beğendi.
Eski 20-04-2009, 21:31   #54
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Şahsi düşüncem sevgili berdurayın solucanlarının ölmesinin nedeni çürümemiş atıklar. Sonuçta çürükçül bakteriler o kadar salya sümük hale getirirki ortamı solcuanlar için ciddi bir yaşam sıkıntılı alan oluşturur, yani kısaca benim düşüncem taze çürüyecek atıklarla solucan gübresi yapılamaz.

Ne yapmak gerekir?

Gübrenizin aşırı suyunun süzülmesi, bir miktar çürüyerek humisifikasyona uğrayıp o meşhur çürük kahverengi görünümü almalı. Bu şekildeki kompost, solucanlar için davet ortamıdır ve çürüme sonucu ortamdaki bakteri ölüleri ve organik ve inorganik maddeler çürümeyle solucanlar için ideal bir besin ortamı haline gelmiştir.

abk ve Ayazkızı beğendi.
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 21:35   #55
Ağaç Dostu

İlk Aşama:

Gübre çürütme sistemi

Tüm at çiftlikleri ahırlardaki altlıkların ne yapılacağı ile ilgili aynı derde sahiptir. Bazı çiftçiler mantar yetiştiriciliği at gübreyi kullanırken, bazı çiftçiler de çürütülmüş at gübresini kullanmaktadır. At gübresi çürütüldükten sonra temiz ve kullanılabilir olmaktadır. Çünkü bakteriler, fazla ısı üretmenin yanı sıra birikinti içerisinde canlı bir şey bırakmamaktadırlar (ne yaban ot tohumu, ne de başka bir canlı bu ortamda yaşayabilmektedir) . Bu işlem sonucunda at gübresi suni gübre niteliğinde bir maddeye dönüşür.

Başka bir doğal yöntem ise; yer solucanları kullanmaktır. Yer solucanları gübre içerisindeki talaş, yaprak,saman ve bitkisel atıkların çoğunu tüketirler. Yediklerini birinci sınıf toprağa dönüştüren yer solucanları, aynı zamanda bulundukları topraklardaki faydalı mikroorganizmaların sayısını kısa bir sürede yedi kat arttırır. Bu işlemle çok verimli toprak elde edilir. Birçok ülkede bu yöntem doğal atıkları dönüştürmede kullanıldığı için yer solucanlarının pazarı oluşmuştur.

Solucan Siparişi Almanya

Her iki yöntemde benzer ön hazırlıklar yapılır. Aralarındaki tek fark; solucanlar için altı toprak olması şarttır. Bakteri yönteminde bu şart değildir.

Name:  1.jpg
Views: 4332
Size:  31.6 KB

Bu tür çürütme sistemlerinde bir atın altlığını sığdırabilmesi için asgari ebatlara uyulması gerekir. Eğer solucanlar ile çalışılacaksa ideal sıcaklık 0–25 derece arasında olmalıdır. Solucanlar 0–25 derece arasında kendilerini iyi hissederler. 45 derecenin üstündeki sıcaklıklarda ölürler. Çürütme alanının bir bölümü 2x2 m. olup yükseklik 1.5 metredir. İki metrelik demir direkler 0.5 metre derinlikte toprağa sabitlenir ve bahçe çit teliyle iç taraftan çevrilir. Kısa taraflarda tel kapı vazifesini görecek şekilde yaklaşık 2.2 metre uzunlukta tutularak her iki tarafta birer kapıya sahip olunur.

Gübre doldurma işlevi A kapısının kapalı tutularak B kapısından gerçekleştirilir. İlk işlem; gübrenin 0.8 m. doldurularak suyla nemlendirilip bir gün sonra karıştırılmasıdır.Daha sonra gelen gübre eski gübrenin üzerine serilerek devam edilir. Bu işlem öbür uca kadar devam eder. Bu kısım dolduktan sonra A kapısı açılarak çürütülmüş gübre alınır. Burada dikkat edilmesi gereken B kapısının olduğu yerde bir miktar bırakılmasıdır. Yoksa başlangıçta yapılan işlemin (nemlendirme ve karıştırma) tekrarlanması gerekir.

Solucanlarla yapılan çürütme işlemi ise A köşesinde 85 cmlik yatak hazırlanır ve bunun üstünde 30 cmlik derinliğinde çukur açılarak solucanlar içine dökülür. Daha sonra işleme gelen gübre birikintinin üstüne ve önüne dökülerek uygulamayı devam etmektedir. Alanın sonuna gelindiğinde hemen yan tarafa bir alan kurulur ve B taraftan doldurmaya devam edilir. Solucanların ilk alandan ikinci alana göç etmesine birkaç gün beklemek gerekir. Bu sürenin sonunda ilk alandaki toprak alınır ve aynı işlem tersine başlatilir. İyi şartlarda solucanlar çok çabuk çoğalırlar. Eğer çok fazla olurlarsa bahçe veya tarlaya aktarılarak toprağın yumuşatılması, havalandırması ve mikroorganizmaların çoğalması solucanların sayesinde bırakılan bölgede gerçekleşmektedir.
Bir numaralı bahcivan, solucandır.

Name:  2.jpg
Views: 3520
Size:  8.7 KB

Söz konusu çürütme alanı yaklaşık üç at için yeterlidir. Daha fazlası için alanın uzatılması gerekir. Aynı anda birkaç alan yan yana konuşlandırılabilir.2x10 m. ebadında ve 1.5 m. yükseklikteki bir alan beş at için yeterlidir. Solucanlarla çalışılıyorsa, solucanların sayısına bağlı olarak daha az yerde daha fazla gübre işlenebilir. Çünkü solucanlar gübrenin eski hacmini % 37den, % 15e indirmektedir. Çürütme usulünde ise hacim % 35a kadar inmektedir.

En etkili sistem;ilk önce gübreyi çürütmek, daha sonra solucanlarla gübreyi işlemektir. Bu işlemle çok verimli bir toprağa sahip olmak mümkündür.

Konu ile ilişkin başka kaynaklar

Organic Worms
Composting System for Small Horse Farms

Kaynak

Not: Ben bu gübreyi yapmak üzere yola çıktım solucan canlı materyale girdiğinden linkten siparişle getirtemeyeceğimi düşündüğüm için uğraşmadım ama uğraşmakta makul olabilir denemek gerek. Ben çürüme hızlı olsun diye ortama arada bir B5A püskürtüyorum ayrıca yaralı bakteriler içerdiğinden aynı zamanda ortamıda bakterilerle aşılamışta oluyorum ve çürümeyi hızlandırıyorum.

Ayazkızı beğendi.
Eski 20-04-2009, 22:25   #56
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Unhappy

Elinize sağlık, baştan itibaren okudum, Biz atıkları tavuklara atıyorduk şimdi ne yapacağız! En iyisi at gübresi temin etmeli diye düşünüyorum.

Ayazkızı beğendi.
nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 23:39   #57
Ağaç Dostu

Solucanlarla kompost konusunun açıklanması.

Arkadaşlar konuya olan ilginize ayrıntılı anlattıklarımı daha detaylı olarak tekrarlamakta yarar görmekteyim.Arkadaşlar çukurun üstünü toprakla,gübreli toprakla,hatta bahçemin bakla ektiğim bölümden aldığım toprakla örtüğüm olmuştur, hatta kapatılmış çukurun üzerine su ilavesi yaparken de ekşimiş yemeklerden,mayalı hamur işlerinden ekşimiş süt yoğurt vede şekerli gıda atıklarından eriyik hazırlayıp üstüne düktüğüm vakidir bu işlemleri ben mikro organizmalarla iyi bir toprak şartlandırıcı oluşumuna inandığım için uygulamışımdır.

Arkadaşlar sizlere tekrar tekrar anlatmak yazmak beni zorlamıyor, fakat bazı arkadaşlar tekrar ve ayni şeyler diye polemiğe meydan veriyorlar. Bende bundan ziyadesiyle rahatsızlık çekiyorum, buna meydan vermemek için ( KOMPOST ) konusunda aşığıda mesaj numaralarını takip edip okurlarsalar benim Kompost'ta yeni tekniğimi daha iyi anlıyacaklardır, daha sonra onların anlıyamadıklarının mütalasına geçebiliriz.

Kompost konusu kendi gübreni kendin yap mesaj numaraları,235,244,249,258,261,280,282,298,299,302 ,304,309,312,314,316,337,349,352,354,356,372,377,3 78,380,390,398,409,411,413,423,426,431,436,450,455 .

Eski 21-04-2009, 00:00   #58
Ağaç Dostu

En iyi kompost yapmaya doğru.

Sayın, Selahattin hoca konulara bir uzmana yakışır katılımlarınız için teşekkürü borç bilirim,sizleri bu konularda daha çok görmek isterim,b5a iyi düşünmüşsünüz, bende böye bir mikrobiyal vede enzim sıvı gübrenin ilavesinin iyi şartlandırıcı olarak solucan kompostunun motivasyona birşeyler katarak mikro organizmalar üzerinde teşfik etmesi yönünde em1,bugaşi,vede b5a sıvı gübreler üzerinde sizin bir ziraat mühendisi olmanızdan dolayı bilginize baş vurmuştu hatırlıyacağınız üzere.

Ayazkızı beğendi.
Eski 21-04-2009, 07:49   #59
Ağaç Dostu

B5A reklamı yapıyorum gibi algılanmasını istemem ama bir gözlemimi de söylemek istiyorum. Kütahya Tarım fuarında İzmir bayisi uyguladıkları bir meyve bahçesinde benim söylediklerimi destekler bazda daha önce bahcesinde solucan görmemiş meyve bahçesi sahibinin elleriyle ağacın kökünü kazıp besili solucanları şaşkınlıkla gösteriyordu (videolar elime geçince burada yayınlayacağım) ki bu benim tezimi destekliyor ve ayrıca kendi fidanlığımda dikkat çeker derecede solucan fazlalığıda beni cesaretlendiriyor ve hayatımnda gözün biraz dikkatlice bakınca seçebildiği solucan yavrularını ilk defa b5a sayesinde fidanlığımda gördüm..

Özellikle geçen yıl at gübresini biriktirmeye başladığımda arada bir karıştırma fırsatım oluyordu ve hiç solucana rastlamıyordum bu yıl ise o çürümüş gübrenin içinde solucan var ancak daha eklemem gerekli, yani çürüme gerçekleştiğinde solucanlar daveti kendileri algılayıp komposta giriyorlar. Yukarıdaki metinde dikkat edilirse solucanların 45 dereceden sonra yaşayamadıklarını söylüyor ki çürümekte olan kompostta sıcaklık oldukça yükselir buda benim çürüme gerçekleştikten sonra solcanların eklenmesi gerektiği tezimi destekliyor **** sık sık kompostu havalandırıp aşırı ısınmasını engelleyerek solcunalar için ideal yaşam alanı olmasını sağlayacaksınız ki buda biraz zahmetli bir durum.

Bu arada çürüdükten sonra hepsi organik gübre olduğundan at gübresi ya da evsel atıklar bir şey farkettirmiyor hepsi aynı renk ve forma dönüşüyor yani kompost **** gübre. Benim at gübresi kullanmamın nedeni fidanlığıma sık uğrayan faytoncunun varlığıdır.

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen Selahattin Yılmaz : 21-04-2009 saat 08:24
Eski 21-04-2009, 07:52   #60
Ağaç Dostu

Acaba diyorum verdiğim linkten solucan mı getirtsek veya Antalya'daki solucan çiftliğinden solucan mı istesek.

Ayazkızı beğendi.

Etiketler
gübre, solucan, solucan gübresi, solucan humusu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024