agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Sıcak Kompost
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-11-2010, 01:17   #751
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Larvaların sebebi oksidasyon

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tuya Mesajı Göster
karışımımın içinde larvalar vardı bi kaç günde bütün bununla ilgili lan yazılarınızı okudum ama larvalarla ilgili bişey göremedim ne olur bana yardımcı olun şimdi ben bu karışımı atmalımıyım **** ne yapabilirim şimdiden çok teşekür ediyorum
herkese saygılar
Arkadaşım bu uygulama modeli sıcak kompost havalı sistem olduğundan güvercin gübresi içinde bulunan bakterilerin oksijene ulaştıklarında gelişmekteler, bizler bu yüzden havalı sisteme karşı havasız sistemi soğuk kompost'u fermantasyona tabii kompost'u önermekteyiz bu durumlara düşen arkadaşların malzemelerini acilen hava ile irtibatlarını keserek bir izolasyon uygularlarsa bu tip larva oluşumlarının önüne geçeçeklerdir.

lolla beğendi.
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 09:49   #752
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2010
Merhaba,
önce ilk baştan 4 - 5 sayfayı okudum sonra pes ettim, çünki okudukça kafam karışmaya başladı.
Balkonda kompost yapmak istiyorum. Karton kutuda yapabilir miyim?
En alta ufak tefek ağaç dalları, üzerine boş ıssız bir araziden temin edeceğim bitkili toprak koyduktan sonra, üzerine her gün çıkan bitkisel atıklar ve temin edebilirsem güvercin gübresi, sonra üzerine tekrar toprak atayım diyorum. Bunu hep bu şekilde kademeli olarak kat kat yapmayı düşünüyorum. En üste her defasında toprak atmak istememin sebebi koku oluşumunu önlemek. Boş araziden temin edeceğim toprak da da kompostu hızlandıracak solucanlar olacaktır.
Bu arada benim öğrendiğim, kompost pek sık karıştırılmaz, yılda en fazla iki kez.
O kadar farklı bilgiler var ki kafam karıştı.

Yapmayı düşündüğüm yöntemi karton kutuda uygulayabilir miyim, bir kaç hava deliği açarak?
Yukarda tarif ettiğim ve yapmayı düşündüğüm yöntemde bir eksiklik ya da yanlış var mı?
Önerileriniz bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim,
AltınOrman

AltınOrman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 10:53   #753
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Karışımı ıslatmanız gerektiğinden kutu yeteri kadar dayanmaz. Ayrıca kartonun kendisi de komposta karıştırmaya uygun olduğundan atıklar kompostlaşırken dış kutu da bundan payını alacaktır. Balkonda yapacaksanız ağzı kapalı bir çöp kutusu, boya kovası vb. temin etmeniz daha uygun olur.

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 12:13   #754
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2010
Hımm, anladım... O çöp kutusuna da hava delikleri açmam gerekecek, öyle değil mi?

Peki, çuvaldan bahsediliyor, ne tür bir çuval?

AltınOrman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2010, 22:58   #755
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Ağaçlandırma sahamda müsayit bir yere içine 2 büyük çöp poşedi kuru yaprakları alacak şekilde bir çukur kazdım ve üstünü toprakla kapattım bu yapraklar yaza kadar çürürmü acaba ?

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2010, 23:10   #756
Ağaç Dostu

Toprak içinde çürüme daha hızlı.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seaa Mesajı Göster
Ağaçlandırma sahamda müsayit bir yere içine 2 büyük çöp poşedi kuru yaprakları alacak şekilde bir çukur kazdım ve üstünü toprakla kapattım bu yapraklar yaza kadar çürürmü acaba ?
Sayın seaa, bu işe başladıysanız şimdi bol yaprak bulma zamanı, çukura yaprakları islatarak koyarsanız çukura hem daha fazla yaprak koyduğunuz gibi çürüme işlemi daha çabuklaşacaktır, kolay gelsin.

Eski 22-11-2010, 13:24   #757
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Sayın epsody bugun bir kat daha yaprak daha çukura döktüm yapraklar yaş zaten.Akşama çukurun resmini yayınlayacağım 3 ayrı kat toprak ve yaprak oldu

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 19:24   #758
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AltınOrman Mesajı Göster
Merhaba,
önce ilk baştan 4 - 5 sayfayı okudum sonra pes ettim, çünki okudukça kafam karışmaya başladı.
Balkonda kompost yapmak istiyorum. Karton kutuda yapabilir miyim?
En alta ufak tefek ağaç dalları, üzerine boş ıssız bir araziden temin edeceğim bitkili toprak koyduktan sonra, üzerine her gün çıkan bitkisel atıklar ve temin edebilirsem güvercin gübresi, sonra üzerine tekrar toprak atayım diyorum. Bunu hep bu şekilde kademeli olarak kat kat yapmayı düşünüyorum. En üste her defasında toprak atmak istememin sebebi koku oluşumunu önlemek. Boş araziden temin edeceğim toprak da da kompostu hızlandıracak solucanlar olacaktır.
Bu arada benim öğrendiğim, kompost pek sık karıştırılmaz, yılda en fazla iki kez.
O kadar farklı bilgiler var ki kafam karıştı.

Yapmayı düşündüğüm yöntemi karton kutuda uygulayabilir miyim, bir kaç hava deliği açarak?
Yukarda tarif ettiğim ve yapmayı düşündüğüm yöntemde bir eksiklik ya da yanlış var mı?
Önerileriniz bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim,
AltınOrman
Toprak atarak koku oluşumunu engelleyemezsiniz. Koku oluşumunu engellemeniz için C/N oranını ayarlamanız gerek. Koyacağınız bitkisel atıklar N, güvercin gübresi de N yani azot. Bu durumda başarısız olursunuz. 5-6 sayfada pes etmeyin, başlığı lütfen okuyun.

Kompost karıştırılmaz diye birşey yok, tam aksi karıştırırsanız, havalanır ve oksijen etkisiyle daha hızlı olgunlaşır, ısı yükselir ve zararlı organizmalar ölür. Bu yüzden ev kullanımına uygun dönebilen küçük kompost tamburları yapılmıştır. Döndürür ve kompostu karıştırır, havalanmasını sağlarsınız.Kısaca karıştırmanız şart değil, ama hava almayı sağlayın, ortaya bir delikli boru da koyabilirsiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 19:34   #759
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tuya Mesajı Göster
merhabalar geri dönüşüm merakıyla başladığım yolculuğumda kompostla karşlaştım sitenize yolum düştü ve üye oldum şimdi sizinle bir sıkıntımı paylaşmak istiyorum meyveli tepesitesinde okuduğum kadarıyla kompost yapmaya karar verdim evimde bulunan talaş parçaları , kuru yaplarlar , mutfak artıkları , saman ve birazda güvercin gübresi ile bir karışım hazırladım iki tarafında bolca delikleri olan eski çamaşır sepetime doldurdum ve biraz nemlendirdim ikinci gün karıştıkmak amacıyla boşalttım ve ısısının baya yüksek oduğunu gördüm çok sevinmiştim heyecanım baya arttı ertesi günde aynı oldu derken taki 6 altıncı güne kadar herşey yolundaydı altıncı gün karışımı boşalttığımda çok üzülerek sölüyorumki karışımımın içinde larvalar vardı bi kaç günde bütün bununla ilgili lan yazılarınızı okudum ama larvalarla ilgili bişey göremedim ne olur bana yardımcı olun şimdi ben bu karışımı atmalımıyım **** ne yapabilirim şimdiden çok teşekür ediyorum
herkese saygılar
İşleminiz doğru gidiyormuş, neden paniğe kapıldınız? Karışımınızda olan larvalar veya başka zararlılar yükselen sıcaklıkla ölürler, hatta doğru bir işlem neredeyse pastörizasyona tabi tutulmuşcasına kompostu temiz kılar.

Yapacağınız işlem aynı bu şekilde devam etmektir. Yalnız karıştırma amacıyla kutuyu boşaltmanız soğumaya sebep olur ki, bu da işlemi geciktirir ve hatta ısı çok düşerse süreci durdurup geriletebilir. Çok hızlı olunuz veya kutu içinde karıştırınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2010, 21:29   #760
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Gladiçya (yalancı keçiboynuzu) meyvesi

Arkadaşlar kompost yapımında Gladiçya (yalancı keçiboynuzu) meyvesini komposta karıştıran oldu mu? Göründüğü kadarıyla hayli lifli gibi.[Bence Hindistan Cevizi torfuna (cocoapet) rakip]
Net'te aradım, kullanım yeri olarak bir bilgiye ulaşamadım. Çevremde şiddetli rüzgarlardan dolayı yere dökülüyor, değerlendirmeyi düşünüyorum ancak, Net'te Gladiçyanın zehirli dikenlerinden dolayı Malatya'da belediye tarafından kesilip yerine başka ağaç dikildiğini okudum. Bilgisi olanlar varsa paylaşmasını istiyorum, teşekkürler.

zafersu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2010, 21:44   #761
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Gladiçya (yalancı keçiboynuzu) meyvesi

Aşağıda resmini ekliyorum, meyveler hayli büyük, yaklaşık 3cm genişliği, 20-30cm uzunluğu var, sanırım komposta parçalayarak atmak lazım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen zafersu : 19-12-2010 saat 21:50 Neden: İlave bilgi.
zafersu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2011, 17:32   #762
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2011
arkadaşlar *** bi kaç sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim bizim 3000 adet civarında antep fıstıgı agacımız var ilde yaşıyoruz 2-3 haftada bir köye gidiyoruz ilde 5 tane evimiz var ben bu evlerden çıkan atıkları degerlendirmek istiyorum kompost yapımı ve diger uygulamaların yapımı biraz zor olacak çünkü evlerimiz dagınık yerlerde ev atıklarını kapalı kaplarda biriktirip köye her gittigimizde agaçların altına çukura gömme yapsam nasıl olur veya sizin bir öneriniz varmı,, biz agaçlarımıza her yıl düzenli olarak organik ve kimya gübre veriyoruz,, ben bu yöntemle ayda 200 kilo civarı ev atıgı çıkaracagımızı düşünüyorum yardımlarını bekliyorum teşekürler

pistaciavera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2011, 06:37   #763
Ağaç Dostu

Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pistaciavera Mesajı Göster
agaçların altına çukura gömme yapsam nasıl olur veya sizin bir öneriniz varmı,, biz agaçlarımıza her yıl düzenli olarak organik ve kimya gübre veriyoruz,, ben bu yöntemle ayda 200 kilo civarı ev atıgı çıkaracagımızı düşünüyorum yardımlarını bekliyorum teşekürler
Arkadaşım pistaciavera;Öncelikle seni organik atıkları değerlendirme ile topraklara organik madde katma düşüncenizden dolayı sizi kutlarım, Tabii bu arada yönteminizinde uygun olmadığını ve ağaçlarınızın gelişmesinde aksaklıklar yaratacağından bu yöntemden vaz geçerek, atıklarınızı ağaç köklerinden uzakta açacağınız çukura gömerek doğal kompostlaştırma sağlıyarak daha sonraları kompostlaşan malzemeleri malç gibi ağaçlarınızın dal taç düşümüne gelecek şekilde uygulayabilirsiniz.

Bu kompostlaştırma da iki çukur yöntemi uyguluyarakbir çukur dolarken öbür çukur olgunlaşma içinde olmalı, olgunlaşan malzeme çukurunu boşaltarak tekrardan doldurmaya geçmelisin.

Arkadaşım uygulamalarını paylaşarak forumlarda bilgi sürecine katılmalısın, sevgilerimle çalışmalarında başarılar dilerim.

Eski 07-01-2011, 17:17   #764
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2011
teşekkürler epsody,, bundan daha kolay bir yöntem bulamayız sanırım ben her köye gidişimde ayrı bir çukur açacam demektir bu,, tarlayı köstebek yuvasına çevirecez,, bu arada sürüm yapılmayan ve çapalama yapılmayan yerler bulmam lazım,, peki gömme işleminden kaç ay sonra gübreyi elde edebilirim ayrıca evlerimizde gübre 2-3 hafta arası bekleyecek kapalı bir kapta biriktirmeliyim degilmi uygulama sonuçları payşacagım fotograflı olarak umarım başarılı oluruz

pistaciavera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2011, 19:34   #765
Ağaç Dostu

Çalışmalarımı takip ediniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pistaciavera Mesajı Göster
teşekkürler epsody,, bundan daha kolay bir yöntem bulamayız sanırım ben her köye gidişimde ayrı bir çukur açacam demektir bu,, tarlayı köstebek yuvasına çevirecez,, bu arada sürüm yapılmayan ve çapalama yapılmayan yerler bulmam lazım,, peki gömme işleminden kaç ay sonra gübreyi elde edebilirim ayrıca evlerimizde gübre 2-3 hafta arası bekleyecek kapalı bir kapta biriktirmeliyim degilmi uygulama sonuçları payşacagım fotograflı olarak umarım başarılı oluruz
Arkadaşım pistaciavera; Kompostun olgunlaşma süreci atıkların c/n oranın uygunluğuna bağlı ve atıkların boyutlarının küçüklüğe bağlı olduğunu hatırlatırım, olgunlaşan gübreni kullanıncaya kadar toprakta saklamalısın, dışarıda saklanan kompostun içeriğindeki mikroorganizmaların yaşama şansları azalmaktadır.

Kompostunuzun olgunluğu kokusunun toprak koksuna benzer kokması olgunluğuna bir işaret sayılabilir, çeşitli inceliklere göre bitkilere verilebilir kalan kaba olanlar ağaçlarınıza malç olarak kullanabilirsiniz.

Kompostunuzun topraklarınızda kalmasının organik yapısını zenginliğini arttıracaktır, kompostunuzu bitki yetiştirmede kullanmak istiyorsanız size özel bir uygulama önermek istiriyorum, sebze için nadasa bıraktığınız bitki yetiştirme parsellerine 6 ay kadar önceden toprakta kompost başlatırsan bahara kadar toprak yapın sebzelerini yetiştirme ortamını sağlamış olacaksın.

Ben bu uygulama içinde senelerdir sebze yetiştirmekteyim uygulamalarımı buradan takip edebilirsiniz.

Eski 16-01-2011, 11:14   #766
Ağaç Dostu

Yarkin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Kompost - organik gübre yaparken, ihtiyacimiz olan kafesler veya biriktirme alanlari ile ilgili resimli görüntüler. Belki arkadaslarin ufkunu acar.
http://www.google.ch/#hl=de&source=h...32cf13e054f6f9
http://www.greenconcept.ch/links-406...ostgitter.html
http://www.komposter.com/?gclid=CMbm...FcOJDgodPTC-Gw

Yarkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2011, 11:25   #767
Ağaç Dostu

Yarkin's Avatar

Sahsen ben, Assagidaki link de görülen telli nesnenin tellerini hic kullanmadan, sadece kösebentlerin ic kenarlarina U bicimi profil kaynattirarak tel yerine 15-20 cm eninde ve uygun boyda 2-3 cm kalinliginda kereste ile yapmayi düsünüyorum. Baska degisle, kompost yükseldikce,profil aralarina dört kereste sokarak yükseltmek üsülü ile oldukca kolay olabiliecek diye düsündüm. Istendiginde keresteler sadece ön taraftan cikarilip , kompost, alt üst yapilip tekrar iceriye atilabilir. Taban ise, beton atilip profillerin oraya tutturulmasi gerekecek. Üst taraf ise polyester branda gibi bir seyle örtülebilir. Insallah bu sene yaparim. Bu isi cok evvelden yapmis olan dostlar, böylesi bir nesne icin ne söylerlerdi?
Not: En altdaki resim..
http://maier-service.com/10598/home.html

Eski 16-01-2011, 11:49   #768
Ağaç Dostu

Yarkin's Avatar

Yurtdisinda kompost yapilisinda, havalandirma amaciyla plastik boruda kullanildigini gördüm. Bu 8-10 cm capinda pimas boru oluyor. Cevresine bazi deilkler deliniyor. 8-10 mm capinda. borular kompostun icinde kaliyorlar. Fakat bu ne kadar elverisli bir ortam yaratir. Olurmu? ne kadar iyi olur, sahsen bilmiyorum.

Eski 16-01-2011, 16:11   #769
Ağaç Dostu

Yarkin's Avatar

Arkadaslar, bazi topiklerde, yemek artiklarinin da oldugu gibi kompostun icine atildigini, resimlerde görüyorum. Yine yurt disinda yesil cöp, kompostlama icin, ayri bir kapta- yerde biriktirilir. Fakat insanlar uyarilir`ki; icinde yag olan,yagda pisirilmis yemek artiklarinin kompost icin atilmiyacagi seklindedir. Haslanmis makarnayi atabilirsiniz. Fakat üzerine sos konmus bir spagettiyi atamazsiniz. Kalmis tas kebabini, kuru fasülyeyi atamazsiniz, seklindedir. Bu konuyu aydinlatan olursa sevinirim.

Eski 09-02-2011, 22:10   #770
Ağaç Dostu

Yarkin's Avatar

Tamam. agaclar net`de hic kimseye hic bir sey sormadim. Bu satirlari okuyan herkese ilgilerinden dolayi tesekkür ediyorum...

Eski 10-02-2011, 00:55   #771
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yarkin Mesajı Göster
Tamam. agaclar net`de hic kimseye hic bir sey sormadim. Bu satirlari okuyan herkese ilgilerinden dolayi tesekkür ediyorum...
Sevgili Yarkin,

soru sorma değil cevap verme aşamasına geldiğinizdendir.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 01:03   #772
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yarkin Mesajı Göster
Yurtdisinda kompost yapilisinda, havalandirma amaciyla plastik boruda kullanildigini gördüm. Bu 8-10 cm capinda pimas boru oluyor. Cevresine bazi deilkler deliniyor. 8-10 mm capinda. borular kompostun icinde kaliyorlar. Fakat bu ne kadar elverisli bir ortam yaratir. Olurmu? ne kadar iyi olur, sahsen bilmiyorum.
Örneğin yukarıdaki denemeyi yaptınız mı? Sonuçlarını soracaktım.

Bence pratik bir uygulama, deneyeceğim. Solucanları bir yerde yetiştirmektense tarlanın bir çok yerinde uygulamak ve _ boruların _yerlerini değiştirmek, onlara daha özgür yaşama ortamı sağladığı gibi, sınırsız gübreleme şansı verilmiş olur.

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 09:33   #773
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Halil Bey, sanırım Yarkın Beyin bahsettiği alt katmanlara hava sağlamak için kullanılan borular.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 09:38   #774
Ağaç Dostu

Yarkin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster

Bence pratik bir uygulama, deneyeceğim. Solucanları bir yerde yetiştirmektense tarlanın bir çok yerinde uygulamak ve _ boruların _yerlerini değiştirmek, onlara daha özgür yaşama ortamı sağladığı gibi, sınırsız gübreleme şansı verilmiş olur.

Saygılar
Sevgili Halil Önen; Tesekkür ederim. Ürettiginiz düsünce pek güzel. Hatta genial. Denemeye gelince, malesef henüz bahceme gidemedim. Tedavimiz mart basina kadar sürecek. Insallah mart ayinda is basi yapacagim. Sizin yöreden geciyorum, Dikili ye giderken. Hatta , aliaga iskelede balik yemenin tadi baska oluyor.
Insallah bir gün sizede ugramak nasip olur.
Selamlar

Eski 10-02-2011, 09:48   #775
Ağaç Dostu

Yarkin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Halil Bey, sanırım Yarkın Beyin bahsettiği alt katmanlara hava sağlamak için kullanılan borular.
Sn Üzüm; evet bu pimas borulari kompostun havalanmasina hizmet ediyor. Hemde, ayni borular solucanlar icinde, yukaridan yiyecek verilme halinde kullanilabiliyor anladigim kadari ile. Halil bey de ona dikkat cekmis.
Selamlar

Eski 10-02-2011, 10:03   #776
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Sayın Yarkın,

Bildiğim kadarıyla solucanların yiyecekleri kompostun kendisidir ve buradan 'yiyecek verilirse' alt katmanların hava alması önlenecek; kompost kabındaki kompost oluşumu olumsuz etkilenecektir.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 10:10   #777
Ağaç Dostu

Ham organik mataryeller doğrudan toprağa birakılmamalı.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster

Saygılar
Arkadaşım pratik uygulama düşüncen tam olarak uygun olduğunu söylemek mümkün değil, sebeblerini aşağıdaki satırlarda açıklamak istiyorum.

Senin örneklerini gördüğün toprak içindeki delikli borularla solucan gübresi uygulamaları büyük topraklarda uygulamaya yönelik bir model olarak algılanmamalı, çünkü anlatılan bu uygulamalar içinde işlenmemiş organik atıklar kullanılmaktadır, üretim yapılacak topraklara doğrudan bu atıkların uygunlanması toprak içi canlıların yaşamları üzerinde aktif olursada toprak yapısının dengeleri alt üst eden oluşumlarla bozulacaktır.

Artık bilimsel litartürde ahır gübreleri dahi işlenmemiş ham organik madde olarak tarif edilerek, bitki köklerinin yararlanamıyacağı forumda oldukları için kompostlanarak minerilizyona tabi tutularak içeriklerindeki minerallerin çözünmeleri gerekliliğine inanılmaktadır.

Klasik kompostlaşma ile organik atıkların minerilizasyon sürecinin kısaltılarak daha yarayışlı hale sokmanın gereğini solucanların sindirim sistemleriyle fermantasyona tabi dışkılanması uygulamalarının bu şekilde organ maddenin daha hızlı ve yarayışlı olarak işlenmesinin uygunluğu ile solucan gübresi mucizesi ortaya çıkmıştır.

Senin pratik uygulamalar içinde topraklarında solucan populasyonlarını artırmak için organik atkıklarını bitki yetiştirmediğin bir köşede kompost işlemine tabi tutarak, olgunlaşanları topraklarına karıştırmak suretiyle solucanların beslenmeleri ile bunları dışkıları toprakların için değerli gübreye dönüşecektir.

Yarı olgunlaşmış kompostunuda ağaçların altlarına sererek malç olarak solucanların buralarda toplanmalarını sağlıyabilirsin.

Eski 17-02-2011, 07:14   #778
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
arkadaşlar ben asidik bir kompost yapmayı düşünüyorum. yani ph değeri 4-5 olan bir kompost yapmak için nasıl bir malzeme hazırlamak gerekir?

AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2011, 09:01   #779
Ağaç Dostu

Asidik özellikte kompost yapmak.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AgacSevdalisi Mesajı Göster
arkadaşlar ben asidik bir kompost yapmayı düşünüyorum. yani ph değeri 4-5 olan bir kompost yapmak için nasıl bir malzeme hazırlamak gerekir?
Arkadaşım AğaçSevdalısı ; Asidik karbon özellikli çam ibresleri, narenciye kabukları ağırlıklı malzeme kullanılarak böyle bir kompost oluşturabilirsin.

Eski 17-02-2011, 09:56   #780
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
teşekkür ederim sayın epsody ben bu asidik kompostu yaman mersini fidanlarım için kullanmak istiyorum.çam ibrelerinin yanında çam kabuklarını da kullanabilirmiyim?Elde ettiğim kompostu toprak olmadan sadece kompost olarak yaban mersini fidanını dikmek için kullanabilirmiyim?teşekkürler.

AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024