agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Orkide

Reklam

Beğeni Düzeni524Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-09-2012, 08:32   #961
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-09-2012
nilgün hanım öncelikle çok teşekkür ederim ,diğer orkidem şuan çiçekte ve çiçeği dökülünce ,çiçek sapının tekrar kuruyacağından korkuyorum ,sizce ben nerede yanlış yapıyorum.

zerre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2012, 08:47   #962
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerre Mesajı Göster
nilgün hanım öncelikle çok teşekkür ederim ,diğer orkidem şuan çiçekte ve çiçeği dökülünce ,çiçek sapının tekrar kuruyacağından korkuyorum ,sizce ben nerede yanlış yapıyorum.
Sayın ZERRE;

Sayın Nılgun Dogan hanım efendinin dediğine ek olarak ufak bir değişiklik eklemek isterim. Zira kuruma yeni başlamışsa ilk etepta alttan üçüncü boğumun 2 ve ya 3 cm üzerinden keserek kestiğiniz yere tarçın tozu veya aktif kömür tozu uygulayın.
Çürüme buna rağmen aşağı doğru inmeye devam ederse o zaman dibe yakın yerden kesip tarçın veya kömür uygulaması yapmanızı öneririm.
Zira kuruma köke kadar gitmezse alttaki sağlıklı kısımdan yeni sürgün dallar verme ihtimali vardır. Nacizane küçük bir ek bilgi...
Bu arada çiçek sapının kurumasından korkmayın, Kuruması bir yerde iyidir orkideniz dinlenmiş olur ve bunun akabinde gelecek sefer daha sağlıklı ve güzel çiçeklerle sizi sevindirecektir buna inanın.

Her ikinizede Saygılarımla...

nılgun_dogan ve zerre beğendi.
SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2012, 12:10   #963
Yeni Üye

cink2's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2012
acı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerre Mesajı Göster
uzun zamandır cevap bekliyorum,lütfen nerede yanlış yaptığım konusunda bana yardım edermisiniz
merhaba arkadaşım, bende cevap bekliyorum ama sanırım burası yardım alabileceğim bir yer değilmiş.
neyse herkese kolay gelsin. bu siteyi siliyorum listemden.

nılgun_dogan beğendi.
cink2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2012, 12:24   #964
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Sayın cink2 burası yardım alabilceğiniz çok tecrübeli hocalarımızın bulunduğu bir sitedir sayfaları okumadığınız takip etmediğinizi düşünüyorum orkidenizin resmini gönderememişsiniz orkidenizden çıkan kökmü çiçek sapımı olduğunu sayfalardaki resimlerden görebilirdiniz siz resimlere bakıp anlamadıysanız hocalarımız görmeden nasıl yardımcı olabilir eğer yaprakları canlı köklerinde içi boşalmış köklere sahip değilse orkideniz sağlıklıdır çiçek sapınıda tarif edilen gibi kesip tarçınlayın.
Saygılar

nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2012, 13:04   #965
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cink2 Mesajı Göster
merhaba arkadaşım, bende cevap bekliyorum ama sanırım burası yardım alabileceğim bir yer değilmiş.
neyse herkese kolay gelsin. bu siteyi siliyorum listemden.
Sayın CİNK2;
Okuduğuma göre orkidenizin cinsi belli. Yardım bekleyene kadar forumda kısa bir arama yapsaydınız eminim ki istediğiniz cevaba ulaşırdınız. Olmadı yine yardım gerekliyorsa mutlaka birisi size yardımcı olmaya çalışacaktır.
Ayrıca resim eklemeden sorduğunuz sorulara kimse tam ve kesin cevap veremez. Burada kimse müneccim değil. Kimseyi itham altında bırakmayın lütfen. Altta verdiğim linkte uygun başlığa ulaşabilirsiniz.
Phalaenopsis

Saygılarımla.

nılgun_dogan beğendi.
SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2012, 22:16   #966
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2012
Öncelikle merhabalar.
Orkideler ile ilgili iki sorum olacak.
Birincisi orkidenin yapraklarında bir problem yok sararma yumuşama dökülme vs ancak köklerine baktığım zaman çürümeye başladığını görüyorum. Ne yapmam gerekir.

İkinci olarakta orkidenin yaprakları yavaş yavaş yumuşamaya kendini salmaya başladı bunun köküne baktığımda ise bir problem gözükmüyor. İkinci orkide icin ne yapmalıyım.

Bir de genel olarak kök çürümesine sebep olan nedir ve nasıl engellenir.
Cevaplar icin şimdiden teşekkürler.

okn999 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2012, 23:13   #967
Ağaç Dostu

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi okn999 Mesajı Göster
Öncelikle merhabalar.
Orkideler ile ilgili iki sorum olacak.
Birincisi orkidenin yapraklarında bir problem yok sararma yumuşama dökülme vs ancak köklerine baktığım zaman çürümeye başladığını görüyorum. Ne yapmam gerekir.

İkinci olarakta orkidenin yaprakları yavaş yavaş yumuşamaya kendini salmaya başladı bunun köküne baktığımda ise bir problem gözükmüyor. İkinci orkide icin ne yapmalıyım.

Bir de genel olarak kök çürümesine sebep olan nedir ve nasıl engellenir.
Cevaplar icin şimdiden teşekkürler.
Tüm sorduğunuz soruların veya olası sorularınızın cevabı forumda mevcut.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2012, 17:15   #968
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2011
3 ay önce orkide çiçeği aldım çiçekleri şu anda döküldü sapı öylece duruyor ancak bir yaprağının ortasından yeni bir filiz çıkıyor acaba kökmü yoksa çiçek sapımı bilmiyorum orkide ustalarına soruyorum acaba çiçek sapımı işte resimleri;

Düzenleyen useful : 24-09-2012 saat 12:14
useful Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2012, 12:14   #969
Ağaç Dostu

sayın praecox 3 ay önce aldığım orkidem yeni döktü çiçeklerini diğerini zaten geçen yıl çiçeksiz almıştım haziran ayından itibaren balkonda duruyorlar denize bakıyorlar güneş hiç almıyorlar ancak bol rüzgarlanıyorlar çiçeğini döken orkidemin ucunda tomurcuk var ne yapmalıyım kesmelimiyim yoksa beklemelimiyim diğeri ise yaklaşık 1yıldır çiçeksiz resimlerinden durumları hakkında sizden bilgi istiyorum;çiçeğini yeni döken orkidem işte

üsteki resimde kaçıncı boğumdan keseyim

ortasından yeni yaprak çıkarıyor
buda geçen yıl aldığım diğer orkidem 2 tane yeni yaprak verdi bu yaz;
acaba ne zaman çiçek açar

Eski 24-09-2012, 13:13   #970
Ağaç Dostu

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi useful Mesajı Göster
sayın praecox 3 ay önce aldığım orkidem yeni döktü çiçeklerini diğerini zaten geçen yıl çiçeksiz almıştım haziran ayından itibaren balkonda duruyorlar denize bakıyorlar güneş hiç almıyorlar ancak bol rüzgarlanıyorlar çiçeğini döken orkidemin ucunda tomurcuk var ne yapmalıyım kesmelimiyim yoksa beklemelimiyim diğeri ise yaklaşık 1yıldır çiçeksiz resimlerinden durumları hakkında sizden bilgi istiyorum;çiçeğini yeni döken orkidem işte/11/s/dbujr.jpg[/img][/url]ortasından yeni yaprak çıkarıyor
buda geçen yıl aldığım diğer orkidem 2 tane yeni yaprak verdi bu yaz;
acaba ne zaman çiçek açar
Çiçek sapı tekrar sürmesi için müsait e benziyor. Ucundaki filizden bir şey beklemeyin. en iyisi sapın çiçeklenmemiş ilk gözün üzerinden kesmeniz.

Diğerlerinde sorun yok. Gece gündüz ısı farklılıkların normal olarak artacağı bugünlerde çiçek sapları süreceğini göreceksiniz.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2012, 13:43   #971
Ağaç Dostu

hızlı cavap verdiğiniz için teşekkürler bir şey daha soracağım balkondan bu gün içeriye aldım orkideleri acaba biraz daha dursalarmıytdı balkonda gece sıcaklığı 15 dereceye inmiyor burada siz ne zaman almamı tavsiye edersiniz birde kestiğim sapın ucuna mum suyumu damlatayım ne dersiniz teşekürler

Eski 25-09-2012, 10:36   #972
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2012
selam . ben orkidelerimi eve götürmeye karar verdim işyerinde şu an.
balkona iç tarafta kalan cam kenarına koymayı düşünüyorum oraya güneş vurmuyor. gece de içeri alırım diyorum olurmu sizce?

Hamide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2012, 08:39   #973
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2012
korktuğu basıma geldi işte güneş vurmuyo diye orkideyi koydugum yerde 1 günde yaprakları yumuşamıs sararmamış ama baya yumuşamış ve kırışmış güzelim yapraklar ..
ne yapıcam ben şimdi ? hemen su verdim ama bakalım ne olucak

Hamide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2012, 08:19   #974
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2008
Merhaba,
orkide bakımı ile ilgili okuduğum yabancı bir sitede, özellikle kök temizliğinden sonra azalan köklerin gelişimini uyarmak ve yeni kök gelişimini desteklemek için kullanılabilecek iki vitaminden bahsediliyordu: Superthrive ve Dynagrow KLN. Aranızda bunlardan hiç kullanan var mı? gerçekten etkili oluyor mu? Türkiye'de nereden bulabiliriz ya da Türk versiyonları var mı? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

DilekGuven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2012, 16:31   #975
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2012
Merhabalar. Mart ayında bir orkide hediye aldım. İlk başlarda bir sıkıntı yoktu iyi bakabildiğimi düşünmüştüm. Ancak çiçekleri dökülmeye başladıktan sonra panik yaşadım. ne yapmam gerektiğini bilmiyordum aramalarım sonunda forumda yazılanlara ulaştım ve ne yapmam gerektiğini öğrenmeye başladım. İlk zamanlar orkidemde hiç bir gelişme yoktu hatta yaprakları yumuşamaya başlamıştı. Sonra yerini ve sulama şeklini değiştirdim. Önceden suya batırarak suluyordum şimdi suyu yaprakların dibine dökerek tüm suyun boşalmasını bekliyorum ve dibinde su kalmamasına dikkat ediyorum. Son zamanda 3 tane yaprak çıkardı bir de ne sanırım yeni kökler çıkartıyor. resimlerini eklemeye çalıştım çiçek sapı olmasını istiyorum ama sanırım bunlar yeni kökler. Orkidemin genel durumu hakkında yardımcı olabilir misiniz? sağlıklı mı sizce, çiçek sapı çıkacağına dair belirtile var mı teşekkürler

Eklenen Resimler

Elçindrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2012, 15:44   #976
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Elçin Hanım,
yeni yaprak ve köklerine bakılacak olursa orkideniz gayet mutlu görünüyor. inşallah en kısa zamanda çiçeklerini de görürsünüz. Bildiğim kadarıyla çiçeklenme için bol ışık ve gece gündüz arası sıcaklık farkı gerekiyor. eğer kapalı bir balkonunuz varsa onun öğle saatlerinde direk güneş almayan, aydınlık bir yerine koyarsanız, çiçek oluşabilir diye düşünüyorum.

Eski 03-10-2012, 16:02   #977
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DilekGuven Mesajı Göster
Elçin Hanım,
yeni yaprak ve köklerine bakılacak olursa orkideniz gayet mutlu görünüyor. inşallah en kısa zamanda çiçeklerini de görürsünüz. Bildiğim kadarıyla çiçeklenme için bol ışık ve gece gündüz arası sıcaklık farkı gerekiyor. eğer kapalı bir balkonunuz varsa onun öğle saatlerinde direk güneş almayan, aydınlık bir yerine koyarsanız, çiçek oluşabilir diye düşünüyorum.
İlginize teşekkürler Dilek hanım,
Maalesef kapalı balkonum yok ama aydınlık bir yere taşıdım orkidemi...Umarım çiçeklenir ve sizlerle paylaşabilirim yeni resimleri...

Elçindrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2012, 18:29   #978
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elçindrk Mesajı Göster
İlginize teşekkürler Dilek hanım,
Maalesef kapalı balkonum yok ama aydınlık bir yere taşıdım orkidemi...Umarım çiçeklenir ve sizlerle paylaşabilirim yeni resimleri...
Orkideniz dediginize gore 7 ay once cicek actiysa en son, durumu iyi olduguna gore de yakinda cicek acacaktir ayrica sunu da belirtmeliyim ki yeni kokler cok saglikli fazla sulamayarak onlari canli tutabilirsiniz ayrica cicek acsin diye kesinlikle dogrudan gunes almasin bence oldugu yerde mutlu kendi haline birakin ozel bir sey yapmayin. Cicek acmasi icin zorlamak mantikli degil bence )

emin.sasani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2012, 23:30   #979
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2012
iyi günler..annemin hediye aldığı orkidemi mahvettim.hiç yaprağı kalmadı.kökleri de çıkış kısmı sarı uç kısımlara doğru hafif yeşil.durum nedir?kurtarabilir miyiz?yardımlarınızı bekliyorum.teşekkürler.

tuba eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2012, 10:10   #980
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Hiç yapraksız ve kökleri sarı bir orkide için yapılacak fazla birşey kalmamış olabilir. isterseniz fotoğraf ekleyin, benzer deneyimleri olan arkadaşlar varsa yardımcı olacaktır.

Eski 05-10-2012, 21:12   #981
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2012
teşekkürler dilek güven en yakın zamanda gönderirim...

tuba eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2012, 11:42   #982
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2012
Arkadaşlar merhaba;

1 yıl önce çiçekli şekilde aldığım orkidem ile ilgili aşağıdaki sorularım var. Yardımcı olursanız sevinirim.
1- Çiçek sapı üzerinde 2 farklı yerde yapraklanma var. Her ikisi de keiki midir? Öyle iseler ne yapmalıyım? Nasıl köklendirmeliyim?
2- Çiçeğini döken diğer sap, kurudu. Bu durum normal midir?
3- Yaklaşık 6 aydır çiçeksiz. Yeni çiçek ne zaman açar? Çiçek açması için yeni çiçek sapı mı çıkacak?

Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

vivacious Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2012, 06:48   #983
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elçindrk Mesajı Göster
Merhabalar. Mart ayında bir orkide hediye aldım. İlk başlarda bir sıkıntı yoktu iyi bakabildiğimi düşünmüştüm. Ancak çiçekleri dökülmeye başladıktan sonra panik yaşadım. ne yapmam gerektiğini bilmiyordum aramalarım sonunda forumda yazılanlara ulaştım ve ne yapmam gerektiğini öğrenmeye başladım. İlk zamanlar orkidemde hiç bir gelişme yoktu hatta yaprakları yumuşamaya başlamıştı. Sonra yerini ve sulama şeklini değiştirdim. Önceden suya batırarak suluyordum şimdi suyu yaprakların dibine dökerek tüm suyun boşalmasını bekliyorum ve dibinde su kalmamasına dikkat ediyorum. Son zamanda 3 tane yaprak çıkardı bir de ne sanırım yeni kökler çıkartıyor. resimlerini eklemeye çalıştım çiçek sapı olmasını istiyorum ama sanırım bunlar yeni kökler. Orkidemin genel durumu hakkında yardımcı olabilir misiniz? sağlıklı mı sizce, çiçek sapı çıkacağına dair belirtile var mı teşekkürler
Aaaa resimleri incelerken farkettim ki ikinci resimde orkidenizin cicek sapi cikarmakta oldugu cok belli. Tebrikler orkideniz cicek aciyorrr!!!!

emin.sasani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2012, 18:01   #984
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-10-2012
Merhaba acaba bu keiki boost lar nerde satılıyor? Veya Türkçe ismi var mı?

musicim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2012, 07:51   #985
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Ben araştırdım biraz bu konuyu, Türkiye'de satan bir yer bulamadım. yurt dışında ebay'den alınabiliyor (ben hiç almadım, gümrük vb.de sorun çıkar mı bilmem).
hatta bir reçete bile buldum kendi keiki boost'umuzu yapabilmemiz için ama içindeki kimyasallar perakende satılmadığı için ulaşamadım. daha çok kozmetik ürünlerinde kullanılan kimyasallarmış. aramızda kimyager arkadaşlar varsa duyurulur
bir de bu keiki oluşumunu tetikleyen hormonların bir çoğunun hindistan cevizi suyunda bulunduğunu öğrendim, ama tabi daha düşük dozlarda. buradan bir çözüm üretilebilir mi bilmiyorum.
bir de söğüt ağacı kabuklarını kaynatıp 1 gece beklettikten sonra bu suyu sürmekten bahsedenler var. burada da yine aynı hormonlardan mevcutmuş.

forumlardan okuduğum kadarıyla keiki boost, keiki pro vb gibi hazır formüller alınsa bile bu ürünler keiki oluşumunu %100 garantilemiyor. o noddan keiki çıkabildiği gibi, yeni bir çiçek dalı oluşumu olması da mümkün. ama genellikle ya çiçek ya keiki birşeyi tetikliyor, bitkinin hangi ruh halinde olduğuna bağlı.

reçete de aşağıdaki gibi:
Madde Miktar (gr)
Vaseline 40
cetyl/stearyl alcohol 9
paraffin oil 5
Tween 40 yani Polyoxyethylenesorbitan monopalmitate 2
BAP (benzyl adenine) 0,5

Eski 11-10-2012, 08:11   #986
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Ben bu hindistan cevizi olayını deneyeceğim galiba.
gerçi biraz şaibeli:
1. bitkilerin kimi fazlarında geliştirici etkisi varken kimilerinde de tam tersine gelişimi durdurabiliyormuş, yani doğru noktada kullanmak lazım.
2. şekerli bitkisel birşey olduğu için böcek çekme, mantar oluşumuna sebebiyet verme ihtimali de var, o yüzden kimileri bunu sıvı gübreye karıştırarak bitki besini anlamında kullanıyor olsa da ben sadece nodlar üzerinde deneyeceğim.
3. gördüğüm kadarıyla içeriğinde potasyumu yüksek, dolayısıyla çiçeklenme de sağlayabilir.

Eski 11-10-2012, 09:00   #987
Ağaçsever

Teşekkürler DilekGuven bende 3 tane orkide var birini tam ölmüşken kendine getirdim sadece bir yaprak ve bir iki kökü vardı düşünün ... En son Mayıs'ta çiçeklenmeleri bitti fakat ben bu keiki olayına kafamı taktım bir çiçeğimi denemek amaçlı çiçeklenmeleri bitince tam çiçek dibinden kesip tarçın sürdüm ucuna ve karanlık ama esintisi bi yerde tuttum böyle okumuştum bi yerde keiki vermesi için ama 2 ay hiç bir gelişim olmayınca vaz geçtim . Keiki alan arkadaşlar tam gölgede mi tutuyorlar acaba orkidelerini merak ettim. Mesela ben banyoya koymayı düşünüyorum şu an hem yüksek nem var hem de tam gölge nasıl bir sonuç alırım bilemiyorum .

Eski 11-10-2012, 09:17   #988
Ağaçsever

Aslında alınabilir ebay den gibi geldi bana ama bi araştırmam gerek çok yüksek fiyatlı değilmiş

Eski 11-10-2012, 09:20   #989
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vivacious Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba;

1 yıl önce çiçekli şekilde aldığım orkidem ile ilgili aşağıdaki sorularım var. Yardımcı olursanız sevinirim.
1- Çiçek sapı üzerinde 2 farklı yerde yapraklanma var. Her ikisi de keiki midir? Öyle iseler ne yapmalıyım? Nasıl köklendirmeliyim?
2- Çiçeğini döken diğer sap, kurudu. Bu durum normal midir?
3- Yaklaşık 6 aydır çiçeksiz. Yeni çiçek ne zaman açar? Çiçek açması için yeni çiçek sapı mı çıkacak?

Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Siz bu orkidelerini nasıl bir ortamda tutuyorsunuz yani ışık açısından ve o kırmızı saksının içinde sürekli duruyor mu?

Eski 11-10-2012, 14:26   #990
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DilekGuven Mesajı Göster
Ben bu hindistan cevizi olayını deneyeceğim galiba.
gerçi biraz şaibeli:
1. bitkilerin kimi fazlarında geliştirici etkisi varken kimilerinde de tam tersine gelişimi durdurabiliyormuş, yani doğru noktada kullanmak lazım.
2. şekerli bitkisel birşey olduğu için böcek çekme, mantar oluşumuna sebebiyet verme ihtimali de var, o yüzden kimileri bunu sıvı gübreye karıştırarak bitki besini anlamında kullanıyor olsa da ben sadece nodlar üzerinde deneyeceğim.
3. gördüğüm kadarıyla içeriğinde potasyumu yüksek, dolayısıyla çiçeklenme de sağlayabilir.
Dilek Hanım,
denemeler çok önemli, denemelerle bulunuyor zaten icatlar şu hindistan cevizi olayını ben 3-4 ay önce denemiştim, bilmiyorum belki deneme zamanım da yanlıştı ama ortamı stabil tutamadım... ortam kontamine oldu... bunun için çok steril bir ortam ve materyaller kullanmanız gerekiyor. Garo hocam bunun için mikrodalga fırını önermişti ama bende olmadığı için yapamamıştım. size tavsiyem deney ortamınızı çok steril tutmaya çalışın. zira mantarlar hemen basıveriyor, bunun için fungusit kullanın diyecem ama bu da nod'ları olumsuz yönde etkileyebilir.. bu yüzden deney ortamınızı havalandırmak için minik pervaneler kullanabilirsiniz...
başarılar

DilekGuven beğendi.
fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2014