agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-02-2013, 12:03   #991
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esra_al Mesajı Göster
herhangi bir besin kullanıyor musunuz? belki besinsiz kalmıştır.ayrıca yaprak çıkardığından çiçek sapını uzatmada zorlanabilir. benim de öyle olmuştu sap en sonunda açmadan kurudu .çünkü besin verememiştim.
ama şimdi yeni dal çıkarıyor.
Peki nasıl bir besin kullanmalıyım

Turşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 16:50   #992
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2013
merhaba arkadaşlar orkideler bu aylarda mı çiçeklerini dökerler. Orkidem yapraklarını dökmeye başladı da

manasiyok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 18:16   #993
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Turşak Mesajı Göster
Peki nasıl bir besin kullanmalıyım
ben çiçekçoşturan ve vilmorin kullanıyorum. gayet memnunum size de tavsiye ederim. sulama suyuna her defasında az miktarda ekliyorum. baska bir besin kullanacaksanız N (azot) miktarı az olan kullanın ki çiçeğe gitsin.
(orkideler için yazanı kullanacaksınız.)

esra_al Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 18:42   #994
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
orkidelere o kadar çok besinde vermek doğru deil aslında kanımca ben çok sık vermiyorum. kanaatkar bitkidir orkideler. sevgiler bu benim görüşüm.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 18:45   #995
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

orkidenin resimlerini koymanızda ve biraz daha bilgi vermenizde ve ya burda yazanları baştan okumanızda fayda var. orkidelerin çiçekleri üzerlerinde 3 ile altı ay kadar kalıyor. phalenopsislerin diğer çeşitlerin daha kısa olabiliyor. satıcıdan alınan orkideler önceden açtıklarından alındıktan sonra çiçekleri bazan dökebilirler. yer değişimi ve uygun olmayan bakım şartlarıda çiçeklerin dökülmesine sebep olabilir. ben aslında o kadarda tecrübeli deilim bu konuda. kendi çapımda bir çok deneme yanılma yöntemlerinide kullanarak bakıyorum orkidelerime.

Eski 26-02-2013, 13:20   #996
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2013
cevabiniz icin tesekkur ederim bilgisayarim arizali oldugu icin kucuk ekrandan bakiyorum foruma ben orkidelerin cicek dokme mevsimi oldugunu dusunmustum. en kisa zamanda fotografini cekip koyacagim kokleri saglikli gorunuyor ama bilemedigim bir hastalik da olabir.

manasiyok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 11:44   #997
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
orkide phalenopsis yapraklari sarariyor

arkadaslar ben bu foruma yeni katildim bir kac sorum olacakti insallah yardimci olursunuz bana
3 ay önce birtane orkide phalenopsis aldim gayet iyi durumdaydi son 4-5 gündür anlamadigim birsey oldu orkide kökünde (sapinda) bir kararma gördüm o kararma orkide yapragina kadar uzanmisdi hafifcene ve yaprak sararmaya baslamisdi ben virüse yakalanmisdir diye o yapragi beklemeden hemen kopardim küfe kokuyordu simdi sapinda hafif sararma hala duruyor orkidemi kaybetmek istemiyorum lütfen bana yardimci olun simdiden gelen cevaplar icin tsk ederim ....
3 resim ekledim insallah onlara bakip bana bir cvp vere bilirsiiniz kökler iyi durumda saksinin icindeki görünen böcek degil nemdir ...

Eklenen Resimler

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 15:06   #998
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Sayın SHENİLE
Özelden de mesaj atmışsınız,Resimler çok net değil,görebildiğim kadar fazla sorun yok.
Sulama fazla gelmiş gibi gözüküyor.Kök te koku var diyorsanız,fazla sulama sonucu,mantar veya çürüme olabilir.Bu kadar çok düşmeyin üstüne,kendini toparlar.Yaprak renkleri kötü gözükmüyor.
Saygılarımla

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 15:13   #999
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi senayyazici Mesajı Göster
Serkan bey tavsiyeniz üzerine birde toprakta deneyeceğim
Sayın yazıcı,
Birde toprakta deneyeceğim diyorsunuz.Serkan bey in kastettiği ,yazısında da yazdığı gibi ,orkide topragını (ORKİDE HARCI) yanlış anlayıp normal toprakta denemeyin.Hepsini öldürürsünüz.
Saygılarımla

Eski 09-03-2013, 01:35   #1000
Yeni Üye

Merhabalar daha yeni orkide bakmaya başladım yaklaşık olarak 5 ay oldu Fakat yeni yeni bilgiler öğrenmeme rağmen orkidemin durumunu merak etmekteyim kökleri açısından kuşkum var. yeterli miktarda nem olduğunu düşünüyorum fakat acaba aşırıya mı kaçıyorum emin olamadım Aşağıda resimlerini gösterdim.
Yardımcı olursanız çok sevinirim
beyaz olan damlacıklar mum aldığım yer bana bogumdan iki üç cm kestiktek sonra mumla kapatmamı istedi bende öyle yaptım temizlemedim dolğal nasılsa diye bir sorun oluştururmu?

Bu kök bölümlerinin havada kaldıgından mı solmakta tam olarak anlayamadım Yardımınız için şimdiden çok teşekkürler

Düzenleyen Xnedos : 10-03-2013 saat 10:49 Neden: resimdeki sorundan...
Xnedos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2013, 13:03   #1001
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2012
Benim de orkidem 1-1 buçuk ay kadar önce dalı sararıp çiçeklerini dökmeye başladı. Çiçeklerini dökmeye başladığında çoğu yerde okuduğum bilgi 3. boğumun biraz üstünden kesmekti. Ben sadece sararan yeri kestim ve tarçın sürdüm kesilen yere. İyiki de öyle yapmışım çünkü 3. boğumun üzerindeki çiçeklerin döküldüğü yerlerden sürgünler verdiğini gördüm bugün ve çok mutlu oldum. Sanırım bir de yaprakların arasından bir çiçek sapı daha geliyor. 3. boğumdan kesseydim o sürgünleri alamıcaktım. Bu da benim güzelim. Çocuğum gibi seviyorum bütün çiçeklerimi. Name:  12032013092.jpg
Views: 3356
Size:  27.0 KB

tulypa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2013, 14:36   #1002
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner Mesajı Göster
Sayın yazıcı,
Birde toprakta deneyeceğim diyorsunuz.Serkan bey in kastettiği ,yazısında da yazdığı gibi ,orkide topragını (ORKİDE HARCI) yanlış anlayıp normal toprakta denemeyin.Hepsini öldürürsünüz.
Saygılarımla
Sayın Ziya bey mesajınızı yeni fark etttim. Serkan bey in tavsiyesi üzerine yavru orkideyi mevcut olan orkidelerin kenarına yerleştirmiştim. Ama maalesef 6 aydır suda , nemli sargı bezinde en sonda orkide harcında yaşama tutunmaya çalışan köksüz keikim hayata veda ediyor çok üzgünüm. Başka yapabileceğim bir şey varmı bilmiyorum Fotoğrafını ekledim yetişkin orkidenin yanında

Eklenen Resimler

senayyazici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2013, 23:14   #1003
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Orkideler için satılan harçlardan bulamadınızmı. YOsun olabilir di fakat yosunu bulmak zor. Yapacak başka bir şey bence yok gibi. Bence ama ben mevcut orkidenin kenarına diye bir şey yazmadım bir yanlışınız var bence. Sevgiler.

senayyazici beğendi.
Eski 12-03-2013, 23:17   #1004
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul Mesajı Göster
neden karışılır bilip bilmeden dimi hadi kopardın neden köklerinide koparıyosun bir de suya koy demiş. Aslında çoktan çürürdü şanslısınız. Yosun bulamazsanız en azından bir orkide toprağına ekim yapın fıs fıslayın arada inşallah köklenir .sevgiler
Bakın aynen bunu yazmışım. Orkide toprağı diye satılıyor ama gerçekte ağaç kabukları falan oluyor içinde normal çiçek toprağı deil. Koç taştan aldım ben. arkadaşımız alacakaranlık ondada var. ORKİDE HARCI BEN ALDIM EMNUNUM SEVGİYLE KALIN

senayyazici beğendi.
Eski 13-03-2013, 00:22   #1005
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul Mesajı Göster
Orkideler için satılan harçlardan bulamadınızmı. YOsun olabilir di fakat yosunu bulmak zor. Yapacak başka bir şey bence yok gibi. Bence ama ben mevcut orkidenin kenarına diye bir şey yazmadım bir yanlışınız var bence. Sevgiler.

Sayın serkan_istanbul siz orkidenin kenarına demediniz biliyorum. Ben elimde mevcut olan başka bir orkide nin yanına yerleştirdim. Çünkü mevcut orkidem orkide harcında saksıda ağaç kabukları var içinde. Başka orkide harçımda olmadığından evde oraya koydum. Yosun bulamadım. Sizin kast ettiğiniz orkide harçı zaten bu değilmi? Yoksa benmi yanlış anlıyorum

senayyazici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 20:08   #1006
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2013
Thumbs down yaprak solması

2 ay önce bi hediye olarak orkide geldi, bi süre geçtikten sonra çiçekleri döküldü ama mevsimsel olabilir dediler. Zaman geçti haftada bir kez suda bekletme şeklinde su verdim, pencereye yakın byerde tülün arkasnda duruyor ama alt yapraklarından biri soldu fotoğraflarını da paylaştım ve bitanesi koptu. toprağında da beyaz küf gibi bişeyler oluştu. Yapraklarda önceden daha canlıydı şimdi şekillerinde de bozulma oluştu. Bu neyden dolayı olur acaba ? kurtarmak için ne yapmam gerekir nolur yardımmm bide toprağını değiştirmem gerekir mi acaba

Eklenen Resimler

yagmur90 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 22:39   #1007
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2013
merhaba bende yeni bir üyeyim orkideleri çok seviyorum ama baya bi orkideyi öldürdüm ne yazık ki şimdi yeniden cesaretimi toplayıp yeni iki orkide aldım yanlız orkidelerimin saksılarında aşırı bir nemlenme oluyor bu iyi mi kötü mü bilemedim cevaplandırırsanız sevinirim

elkadifri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 11:51   #1008
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yagmur90 Mesajı Göster
2 ay önce bi hediye olarak orkide geldi, bi süre geçtikten sonra çiçekleri döküldü ama mevsimsel olabilir dediler. Zaman geçti haftada bir kez suda bekletme şeklinde su verdim, pencereye yakın byerde tülün arkasnda duruyor ama alt yapraklarından biri soldu fotoğraflarını da paylaştım ve bitanesi koptu. toprağında da beyaz küf gibi bişeyler oluştu. Yapraklarda önceden daha canlıydı şimdi şekillerinde de bozulma oluştu. Bu neyden dolayı olur acaba ? kurtarmak için ne yapmam gerekir nolur yardımmm bide toprağını değiştirmem gerekir mi acaba
*** yagmur hanim beyaz püf var dediniz biraz daha acik anlata bilir misiniz veya yakindan fotograf cekip ekleme imkaniniz var mi .....

kökleri ne durumda sefaf sakinin icinden nasil gözüküyor köklerindede sorun olma ihtimali ola bilir olmaya bilir de bazen yeni yaprak cikarken eski yaprak sararip kopar bu normaldir eger köklerinde sorun yoksa BANA göre normal gözüküyor bence topragini degisitirin ve degisitiriken köklerine bakin bu benim görüsüm ben olsam böyle yapardim benimde bir yapragim sarardi yukardi bir fotograf ekledim o yapragi koparip attim ardindan topragini degistirdim simdi iyi gibi bakalim neler olacak yine de tecrübeli hocalarimizdan bir fikir ala bilirsiniz......mesela fzthalil veya praecox veya ziyaa_soner beylerden yardim ala bilirsiniz bana göre onlar bilgili tecrübeli bu konularda ben sadece fikrimi söyledim saygiilarimla

Eski 17-03-2013, 10:48   #1009
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2013
Orkidemin cicekleri soluyor..

Merhabalar, yeni bir orkide aldim. Cicekci orkide agaci bu dedi normallerinden cok daha uzun dallara sahip ve malesef nasil bakacagimi bilmiyorum. su aylarda pek gunes olmadigindan oturu cam kenarinda isik alan bir yerde duruyor ancak yaninda kalerufer var. 5 gunde bir icme suyunun icinde 5dk bekletip suzerek suluyorum. gunde yarim saat cam acip hava almalarini sagliyorum usumesinler diye kapatiyorum daha sonra.
yeni tohumlarin acmasiyla beraber dallardan birinde toplam 4 cicek soldu ve o dal biraz daha asagi bakiyor digerlerine gore.
cok meraktayim umarim yardimci olursunuz arkadaslar.
fotografi da burda. tesekkur ederim.

Eklenen Resimler

dbalkanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 10:52   #1010
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2013
Orkidemin cicekleri soluyor ve kotu bir koku var

Arkadaslar merhana orkidemin yanina yaklasinca sanirim kotu bir koku var gibi ancak cok emin olamadim, bir yaprak sararmis ve dusmustu ancak digerleri yemyesil ve saglam, simdi de toplam 4 cicek soldu ayni dalda ama yeni acanlar da var. bu ne demek?
daha onceden fotograflari yollamistim yeni uyeyim bakarsaniz cok sevinirim.

dbalkanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 13:07   #1011
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2011
Sayin dbalkanli

Fotograflarda saglikli görünüyor fakat koku oldugunu söylüyorsunuz saksinin icersindeki köklerde asiri sulamadan dolayi cürüme olmus olabilir
ilk orkide aldigim zaman benimde basima gelmisti koku ve kücük sinekler cikmaya baslamisti
distan cok cicekli ve saglikli görünüyordu ama kökleri saksidan cikardigim an su dolu köklerle karsilastim.
Hemen cürük kökleri budayip yeni bir topraga gecirdim ve 3 yildir hala o orkidemle birlikteyim.

shenile beğendi.
zencefil cicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 11:04   #1012
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

phalaenopsis

size bu resimdeki isaretli olan yerlerin böyle hafif kurumasi normal midir bugun orkidemin üzerine biraz su fisfislarken yaprak kenarlarinda hafif kuruma farkettim sizce normal midir

Eklenen Resimler

Eski 21-03-2013, 13:16   #1013
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
shenile

normal bence.. benim phal'lerde neler var bir görseniz ilerleme olmadığı sürece dert etmeyin..

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 13:41   #1014
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

cok tsk ederim fzthalil bey acaba bir hastalik mi var diye sordum ilerlemeden bir önlem alirim diye sormusdum ama demek ki normal mis cok tsk ederim saglicakla kalin hayirli günler

Eski 21-03-2013, 20:09   #1015
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

Sevgili shenile
orkiden gayet saglikli görünüyor icin rahat olsun
Sulamayi abartmadiginiz sürece bakimi en kolay bitki bana göre orkideler.

shenile beğendi.
Eski 25-03-2013, 11:14   #1016
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2012
Orkide Acemilerinin Sorunları

Merhaba, Karadeniz Ereğli de yaşayan bir üyenizim.Phalaenopsis olduğunu tahmin ettiğim çiçeğimin sorunu konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Çiçeğim doğu yönünde, direkt cam kenarı, 2 yıl önce aldım ve geçen yıl saksısını orkide toprağı ile büyütüm. Haftada bir orkide besinli su ile suluyorum. Sorun ise çiçeklerinin bazıları solgun, bunun yanısıra yapraklarında hafif kırışıklıklar oluşmuş.Çiçekleri açalı yaklaşık 1-1,5 ay kadar oldu. Yani solmak için biraz erken diye düşünüyorum.

İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Sonic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 20:25   #1017
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sonic Mesajı Göster
Merhaba, Karadeniz Ereğli de yaşayan bir üyenizim.Phalaenopsis olduğunu tahmin ettiğim çiçeğimin sorunu konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Çiçeğim doğu yönünde, direkt cam kenarı, 2 yıl önce aldım ve geçen yıl saksısını orkide toprağı ile büyütüm. Haftada bir orkide besinli su ile suluyorum. Sorun ise çiçeklerinin bazıları solgun, bunun yanısıra yapraklarında hafif kırışıklıklar oluşmuş.Çiçekleri açalı yaklaşık 1-1,5 ay kadar oldu. Yani solmak için biraz erken diye düşünüyorum.

Sayin Sonic
orkideniz cok saglikli görünüyor kökler olsun yapraklar olsun bir sorun yok gibi
ciceklerin dökülmesi ani isi degisikliginden ve yer degisikliginden olabilir.

Sonic ve shenile beğendi.
Eski 27-03-2013, 14:38   #1018
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2013
Merhaba,

Bir kaç hafta önce işyerinde başka birine ait kurumaya yüz tutmuş bir orkideyi evlatlık aldım. Kökleri dışarı çıkmıştı. Toprağının kaç yıllık olduğunu bilmiyorum yaklaşık bir iki yıllık olabilir ama aynı toprağı havalandırıp tekrar ektim. Dışarı çıkan köklerini kestim ve düzenli hava güneş ve su vermeye başladım. Çiçek dalı kupkuru olmuştu dibinden kestim. Orkide gübresi ile gübreledim. Altından minik bir çıkıntısı var. Acaba çiçek dalı mı? Toprağını yenilemem gerekir mi? Sizce çiçek vermesi için ne yapabilirim?

Eklenen Resimler

sdyvs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 19:50   #1019
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sonic Mesajı Göster

Selam,
Saksınız ve yapraklar gayet sağlıklı,
Çiçeklerinizi camdan gelen direk ışık üzmüş,arada tül ve endirekt ışıkta daha iyi netice alırsınız.
Saygılarımla

Sonic beğendi.
Eski 28-03-2013, 00:46   #1020
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner Mesajı Göster
Selam,
Saksınız ve yapraklar gayet sağlıklı,
Çiçeklerinizi camdan gelen direk ışık üzmüş,arada tül ve endirekt ışıkta daha iyi netice alırsınız.
Saygılarımla
merhaba ziya bey heryere yazıyorum ama cevap alamıyorum orkidemin kökü siyahlaşmaya başlamıştı bende çürüyen kökleri kesip yaprak kökünede tarçın döküp toprağını değiştirdim ama toprak şu tekzende satılan hindistan cevizi kabuğu ve lifinden oluşuyor kapalı poşetlerden aldım iyimi yaptım yoksa kötümü bilmiyorum birde hiç yaşatamadım şu orkideleri yardım ederseniz sevinirim orkideleri çok seviyorum teşekkürler

elkadifri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024