agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-03-2013, 11:14   #1021
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
sevgili sdyvs
fotograf görmeden net birsey diyemeyiz lakin eski topragi havanlandirip geri koymaniz nekadar dogru orasini bilemem cünkü kac senelik bir harc oldugunu bilmiyorsunuz bence yeni bir orkide topragi alip ona ekseniz daha iyi olur 10 günde bir daldirma yöntemiyle sulayin ****** suyun icine sivi gübre vermeyi de unutmayin direk günes almayan bir yere koyarsaniz eminim daha güzel gelisir ve eger alttan bir cikinti varsa yaaa köktür **** cicek sapi olma ihtimali vardir resim görmeden net birsey diyemeyiz

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 12:36   #1022
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

sdyvs kusura bakmayin görmemisdim lakin o cikintinin ne oldugunu tam cözmüs degilim cicek sapi olabilir diye düsünüyorum lakin kökte olabilir hava kökü onun icin biraz daha büyümesini bekleyip sürpriz yapmasini bekleyeceksiniz dedigim gibi topragini degisitirseniz sizin icin daha iyi olur ben olsam böyle yapardim sahsen hocalarimiz daha iyi bilirler tabi kide

Eski 29-03-2013, 12:40   #1023
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shenile Mesajı Göster
sevgili sdyvs
fotograf görmeden net birsey diyemeyiz lakin eski topragi havanlandirip geri koymaniz nekadar dogru orasini bilemem cünkü kac senelik bir harc oldugunu bilmiyorsunuz bence yeni bir orkide topragi alip ona ekseniz daha iyi olur 10 günde bir daldirma yöntemiyle sulayin ****** suyun icine sivi gübre vermeyi de unutmayin direk günes almayan bir yere koyarsaniz eminim daha güzel gelisir ve eger alttan bir cikinti varsa yaaa köktür **** cicek sapi olma ihtimali vardir resim görmeden net birsey diyemeyiz
Arkadaşlar, orkidenizin toprağı çok önemli kesinlikle çoğunluğu çam ağaçı kabuğu olmalı... köklerinin hava alması gerekli yoksa çürüyorlar... Orkidenin bakımı diğer evde baktığımız çiçeklere benzemiyor...Diğer çiçeklerde saksı değişimi daha sık yapılıyor ama orkidede saksı büyütmeden çok uzun seneler yaşayabilir... diğer çiçekler de kök toprak altında ama orkidede kökler dışarıda ve çok sağlıklı olabiliyorlar...Orkidenizin köklerini illa toprağın içine gömecem diye uğraşmayın...Büyük marketlerden aldığınız orkide toprağı yazan her toprağı kullanmayın...İçeriğini kontrol edin...torf az olsun...çoğunluğu ağaç kabuğu ve cocopet olsun buna dikkat edin...

Tecrübeyle sabit...

Bu sabah koçtaş tan aldığım orkide toprağına diktiğim orkidemi, çiçekli olmasına rağmen burda okuduklarıma uymuyor diye bir kontrol edeyim dedim... Caanım köklerin %70 nin içleri boşalmış çürümüşler... Onları temizledim ... köklerine tarçın döktüm... Toprağın ağaç kabuklu olan kısımlarını seçerek tekrar diktim... Umarım doğru yapmışım dır...

Acemi arkadaşlarla paylaşmak istedim...

denizcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 13:38   #1024
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Saf sphagnum mantar oluşumlarını bastırsa da sadece genç orkidelerde veya kökleri çürümüş veya çelikleme tek rizoidli catt. gözünü filizlendirme gibi diğer bir dizi yeni kök oluşumunu çürütmeden aktive etmek gibi sebeplerden kullanılır. olgun orkidelerin daha çok kabuk ağırlıklı gevşek havadar bir saksı harcında bakımı uygun olur. sphagnumda köklendirilen genç v.d. bitkileri en geç iki sene sonra böyle bir saksı harcına dikilirler.

linkdeki EC metre milliSiemens [mS]çinsinden ölçtüğü belirtilmiş bizim sulama veya gübreleme suyunu ölçeceğimiz değerler 100 ila 800 mikroSiemens [µS] yani o aletin ölçüm aralığı 0-1999 [mS] ise göstergenin 0,1 veya 0,8 göstermesi gerekir. bu tarz aletler iki uç değerlerde linear ölçüm özeliklerini kaybeder. dolayısı ile ihtiyacımız olan ölçüm aralığında doğruluk ve hassasiyet iyi değildir.

Tabii bu arada bu aletin tanıtımındaki verilerin doğru yazıldığını var sayıyorum belki yanlış yazılmıştır ve ölçüm birimi hakikatde mikroSiemens cinsindendir. Almadan önce bunu satıcıya sormanız uygun olur.

Toplam tuz miktarını bulmak için ölçtüğünüz değeri 0,625 faktörle çarparsanız takribi bir tuz miktarı elde edersiniz ki TDS (toplam çözünmüş katı madde) metreler de böyle bir faktörle çarpıp göstermekteler.

Saygılarımla
Merhaba sayin praecox,

Ben orkideler konusunda basin basindayim ve gercekten acemiyim.
Bize yardimlariniz icin oncelikle cok tesekkurler. Yalniz bu baslik ecmiler icin diyince daha basit bir dille, terimlerden mumkun oldugunca uzak **** onlarin aciklanacagini dusunmustum. Ama alintiyi yaptigim arkadasla konusmalariniz bana baya ileri duzey geldi. Bizimde anlayabilmemiz icin daha basit verebilirmisiniz tavsiyelerinizi.

Kusura bakmayin. Nasil yapilacagini gormedigimiz iicn okuyarak bile tatbik etmek benim icin yeteri kadar zor. Forumlarda da okudugumu anlamayinca bitkilerimi olduruyorum (

naturelee13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 21:44   #1025
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-03-2013
Maalesef gecen gün orkidemi çubuğa sabitlemek isterken yeni 4tane çiçek açmış dalını kırdım ve çok üzüldüm, dalın kırılanyerine zencefil sürdüm, dal yeni çıkmıştı yaklaşık 1-2 aydır da çiçekliydi, aynı daldan tekrar çiçek çıkarmı tekrar çiçeklenmesi ne kadar zaman olur, bir fikriolan var mı. Bu arada kırılan dalı ertesi gün özel bir yöntemle kurutmaya tabi tuttum, pazar aksamı neticesi belli olacak eğer çiçeğimi ölümsüzleştirebilirsem sizlerle paylaşacağım...

PembeOrkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2013, 15:25   #1026
Ağaçsever

Acil yardima ihtiyacim var :(

Alıntı:
Var tabii olmaz mı?

Gübreleme ve sulama ile ilgili yazışmaları forumda tekrar bir gözden geçirin. Normal bitkiler için kullanılan gübreler çok ağır kaçabilir orkideler için özelikle de phal de NPK oranına çok dikkat etmelisiniz. kökler çok çabuk yanıp bitkinizi kaybedebilirsiniz. bunu fark etmeniz ise ortalama en azından 6 ay sürer.toprağın beyazlaşınca sulanması da bana tuhaf geldi.
Keiki oluşumu istiyor isenin bitkinizin yaprağa yakın değil bundan evvelde yazıldığı gibi çiçekli gözden hemen sonraki takribi anaç bitkiden 3 göz sonraki gözün üzerinden kesmeniz gerkli. Keiki için bitkinizi bir hafta kadar sıcak ve karanlık bir yerde tutun. Mümkün ise göz kapakçığını örten yaprağı kaldırıp köklendirme hormonu veya en iyisi keiki-boost denen ürünü tabik edin. Bu şekilde ve az evvelde yazdığım gibi sıcak ve bir hafta karanlık bir ortamda o gözden keiki oluşum ihtimali çok yüksektir. Bu bilgi tarafımca da sıkça yapılıp sonuç alınmış bir bilgidir.

Saygılarımla
Merhaba,

Benim de ciceklerini dokmus bir orkidem var. Yeni bir dal olusumu var ama daha cok kucuk ve pek hizli buyumuyor. Yeniden ciceklenmesi icin veya keiki olusumu icin farkli kesimler mi yapmak lazim. Orkidemin son halinin fotosunu ekliyorum.Name:  fotoğraf (12).jpg
Views: 2431
Size:  37.2 KB Yorumlarinizi bekliyorum. Bir kac basliga yardim icin sorularimi yazdim ama tecrubeli hocalarimdan cevap alamadim. Yanlis birsey yapmamak icin beklemekteyim. Fotoda isaretleyerek gosterebilirseniz cok sevinirim.

Ve fazla sulamadan olduguna emin oldugum beyaz beyaz kucuk bitki biti deniyor sanirim onlardan bolca var substratinda. Bu bocekleri bertaraf etmek icin ne yapmaliyim?

Simdiden tesekkurler

Eklenen Resimler

Eski 01-04-2013, 17:22   #1027
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın Nur hanım,

saksı harcınız çok nemli kalıyor, demektir bu. Gerçi cym.lerde harcın tam kuruması gerekmiyebilir ancak altındaki drenaj yetersiz olabilir saksı harcınız havasız, sıkışmış olabilir. Bunlara ilerde yapacağınız saksı harcı değişimlerine dikkat etmenizi öncelikle söylemek istedim. cymb.lerde bundan dolayı kaya yünü kullanılıp 3 günde damlama sulama ile gübreli su ile sulamak sureti ile bir tür hydroponik bakımı yapılır.

Saksıyı ilaçlı suya batırmak sureti ile ilaçlarsanız o beyaz yaratıklardan kurtulursunuz. Zaten cymb.lerdeki kronikleşen kırmızı örümcek sorunlarını da düşünürsek ferplan mospilan gibi suda çözünen bir sistemik aktif madde ile ilaçlamanız akut durumlarda supracide veya DDVP gibi bir ilaç kullanmanız uygun olur.
Cymbidiumlari her sulamada gubreli su ile sulamak dogru mudur? Phal.lerde bunu tavsiye etmiyordunuz diye hatirliyorum. Bende 2 cinsten de var ve 2sine de ayni sivi besini kullaniyorum. Benim de Phal.imde bu boceklerden var. DDVP yi Phal icin de kullanabilir miyiz ve uzerinde yazan kullanim sekline gore mi yapmaliyiz **** siz nasil tavsiye ediyorsunuz?

Tesekkurler

Eski 02-04-2013, 15:58   #1028
Ağaçsever

Sanssiz bir zamanda foruma uye oldum galiba. Hocalarimizdan cevap alamiyorum.
Sagolun bir kac arkadas yazmislar fakat ben kafamdaki sorulara cevap bulamadim. Sunu da belirtmek isterim forumu okudum, okuyorum ama okudukca asil insanin aklina sorular takiliyor. Bilmeden birsey de soramiyorsunuz degil mi. Cok faydali bilgiler ogrendim ama daha yolun basinda olarak yardima ihtiyacim var. Phal., Cymbidium ve orkide acemileri basliklarinda sorularim var ama henuz harekete gecip uygulama yapabilecegim bir cevap alamadim.

Biz acemiler ve yeniler icin beklemek o kadar zor ki. Hele orkidelerimiz gun gectikce kotu hale gelirken

Eski 02-04-2013, 16:15   #1029
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Sevgili naturelee13, iyi tespit...Hocalar sanırım meşguller **** tekrar tekrar aynı sorunlara cevap vermekten sıkılmış olabilirler...benim de sorularım hala cevapsız...Ama bizler için çok değerli bilgileri siteye zaten koymuşlar...Bizlere düşen bunlardan bizim için gerekli olanları doğru tespit edip uygulamak... (Aslında bizim sadece cesaret verilmeye ihtiyacımız var ...Yoksa ben kendi adıma siteyi kaçıncıya hatim ediyorum)Sanırım sizde aynısınızdır...Ben bekledim bekledim cevap gelmeyince siteden okuduklarıma dayanarak tedavilerini yaptım... İnşallah doğru şeyler yapmışımdır... Sizede bunu öneririm...

Site üyesi egülnur hanımın bu gün siteye yazdığı mesajda içime su serpti... O kadar güzel ki orkideleri imrenmiştim... Kaybettiklerimin yerine yenisini alıyorum diye yazmış... Bu bana teselli oldu ... Kaybedersek yenisini alırız bizde...
Sevgilerimle...

Eski 03-04-2013, 09:27   #1030
Ağaçsever

merhaba denizcem,

haklisiniz. Bende dun aksam forumda okuduklarima gore orkide sapimi kestim. Kokleri hic kalmayanlari bir torbaya alip bagladim ama hic emin degilim yaptiklarimdan. Bakalim sonuc ne olacak? Olurse tabiiki yenisi alabiliriz ama bu forumun amaci zaten deneyimleriyle daha once bitkilerini kaybedenler ogrenip daha fazlasini kaybetmemek degil mi? Aslinda biraz rahat da olmak lazim. Annem mesela ne forum okudu, ne de bir arastirma yaptigi var. Sivi besin falan vermiyor. Ama sansi adana da gunesi bol evde ve o ev hanimi oldugu icin havalandirmasini falan yapabiliyor. Ayni zamanda amerikan mutfakli evimiz. Yemek pistikce o buharda bayram ediyor Orkide. Benim oyle imkanlarim yok ( Yoksa annemin tek yaptigi haftada 1 sulamak o kadar ) Neyse bakalim heyeceanla beklemek zor olsa da sabirli olmaliyim...

Eski 03-04-2013, 09:59   #1031
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

önemli olan cicek sapini steril bir makas la kesmek ben kestim korka korka kestim ilk önce makasi camasir suyuyla yikadim sonra sapini kestim ve kestigim ucun üzerine mum damlatim bakalim ne olacak ve gayet memnunum ortadan iki yaprak yeni cikiyor ve altan bir patlama var cicek sapi mi kök mü bilmiyorum

Eski 03-04-2013, 10:40   #1032
Ağaçsever

yeni aldigim makasi cakmakla isitarak steril hale getirmeye calistim. Kestigim yerin uzerine tarcin doktum. Daha sonra karanlik odaya aldm. 1 hafta orda tutacagim. Belki yavru verir diye. Sulama yaptiktan sonraki gun aldim karanlik odaya ve ayri bir kapta su koydum, nemli olmasi icin. Sonuc ne olacak bilmiyorum. Diger orkidelerimin de kokunu temizlemeye calistim dicem ama zaten kokleri yoktu. Yine de onlarinda koklerini tarcinlayip fisfisla nemlendirdigim buzdolabi posetlerine sadece koku icinde olacak sekilde gevsekce bagladim. onlari da 1 hafta oyle deneyecegim. Cymbidiumun cicek sapi kurumustu. Kuruyan yerin bittigi yerden kestim, yine ustune tarcin doktum. (cicek sapini dipten veya 3. bogumdan kesmedim) Aksam fotolarini eklerim. Umarim cevap alabilirim ve umarim basarili olurum. Herkese tekrar tesekkurler ve bol sanslar...

Eski 03-04-2013, 11:36   #1033
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

naturelee13 kimisi cicek sapin üzerine tarcin sürer kimisi mum damlatir kimi aktif kömür sürer bunlar sorun degil önemli olan kendinizin yaptiginiz deneyi ben okudum korka korka mum damlattim ve simdi gayet memnunum ve karanlik odaya da almadim camin onunde bakalim ne olacak bunlarda benim ilk orkidem ama yazismalarima göre aldigim bilgileere göre orkidelerin üzerine fazla düsmeyin ne kadar düserseniz onlar kendisini naza ceker ve fazla üzerlerine düsmeyide sevmezler mis mesela benim 2 tane orkidem var ilk orkidem beyaz di onun üzerine cok düserdim sonra annem bana pembe bir orkide almis onda orümcek aglari falan vardi onun üzerine cok düsmeye basladi beyazi resmen unuttum desem yeri var ve gel gör ki beni utandirmadi beyaz orkidem yeni yaprak cikartip alttaki gövdede minik bir cikinti var bakalim kök mü cicek sapi mi bence sizde orkidelerinizin üzerine fazla düsmeyin 10 günde bir sulayin besinle birlikte tabi sicaklar artarsa su ihtiyaci da artiyor fis fislayin yapraklari perde arkasindan alacak sekilde günes alsin yeterli fazla üzerlerine düskün olmayin :S bende ikinci orkidemin üzerinde cok düsüyorum suan orümcek agşari vardi diye bakalim ne olacak insallah orkideleriniz bol cicek verir size

Eski 03-04-2013, 11:39   #1034
Ağaçsever

Alıntı:
naturelee13 kimisi cicek sapin üzerine tarcin sürer kimisi mum damlatir kimi aktif kömür sürer bunlar sorun degil önemli olan kendinizin yaptiginiz deneyi ben okudum korka korka mum damlattim ve simdi gayet memnunum ve karanlik odaya da almadim camin onunde bakalim ne olacak bunlarda benim ilk orkidem ama yazismalarima göre aldigim bilgileere göre orkidelerin üzerine fazla düsmeyin ne kadar düserseniz onlar kendisini naza ceker ve fazla üzerlerine düsmeyide sevmezler mis mesela benim 2 tane orkidem var ilk orkidem beyaz di onun üzerine cok düserdim sonra annem bana pembe bir orkide almis onda orümcek aglari falan vardi onun üzerine cok düsmeye basladi beyazi resmen unuttum desem yeri var ve gel gör ki beni utandirmadi beyaz orkidem yeni yaprak cikartip alttaki gövdede minik bir cikinti var bakalim kök mü cicek sapi mi bence sizde orkidelerinizin üzerine fazla düsmeyin 10 günde bir sulayin besinle birlikte tabi sicaklar artarsa su ihtiyaci da artiyor fis fislayin yapraklari perde arkasindan alacak sekilde günes alsin yeterli fazla üzerlerine düskün olmayin :S bende ikinci orkidemin üzerinde cok düsüyorum suan orümcek agşari vardi diye bakalim ne olacak insallah orkideleriniz bol cicek verir size
merhaba ben de ustune dusme konusuna tamamen katiliyorum. Aynen ben cok dusuyorum ustune. Hatta rahat durmuyorum surekli yapragina cicegine dokunuyorum. Koklerine. Biliyorum hoslanmiyor bundan sonra mumkun mertebe yapmamaya calisiyorum. Hergun gelip gidip bakmicam ins

Eski 03-04-2013, 11:42   #1035
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Alıntı:
Sevgili shenile; fısfıslamayı günde kaç kere yapmak gerek acaba?...

Eski 03-04-2013, 11:44   #1036
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

bende öyleyim 2 orkidem örümcek aglarini temizledim ama hala var mi diye bakiyorum ****** bu yalnis orkideler cokk hasas dir pek ellemeyi sevmezler bence uzaktan bakin ellemeyin dokunmayin insan gercekten duramiyor sürekli bakmak istiyor ama eger ki uzun ömürlü bakmak istiyorsak buna mecburuz bu arada sizin orkide phalaenopsis mavi idi degil mi rengi

Eski 03-04-2013, 11:46   #1037
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

denizcem ben kafama estikce yapiyorum hafta da bir uygun disarida kalmis hava köklerine fis fis yapmayi unutmayin ama dikkat etmelisiniz gövde icine su gitmesin eger su gövde icine giderse peceteyle emesine bakin su kalirsa gövde icinde orkide gövdesi cürüme yapa bilir ben bunlari biliyorum ve böyle yapiyorum benimde 1-2 aydir orkidem var ama masallah iyi gidiyoruz hocalarimiz basini biraz agirttim ama deydi

denizcem beğendi.
Eski 03-04-2013, 11:51   #1038
Ağaçsever

Evet shenile mavi ama dogal degil. mavi yapmak icin asi mi yapiyorlar, murekkep tarzi birsey mi enjekte ediyorlar bilmiyorum. Ama 2-3 cicekten sonra kendi rengine yani beyaza doner demislerdi. Bende eskiden nergislerin suyuna murekkep damlatirdik, Orkideme o tarz damardan versem rengi degisir mi acaba? :P

Eski 03-04-2013, 11:54   #1039
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi naturelee13 Mesajı Göster
Evet shenile mavi ama dogal degil. mavi yapmak icin asi mi yapiyorlar, murekkep tarzi birsey mi enjekte ediyorlar bilmiyorum. Ama 2-3 cicekten sonra kendi rengine yani beyaza doner demislerdi. Bende eskiden nergislerin suyuna murekkep damlatirdik, Orkideme o tarz damardan versem rengi degisir mi acaba? :P
vallah onu bilemiyecem o kadarini onu hocalarimiza sormaniz gerek ben sadece kendim ne yapiyorsam nasil bir deneyim yaptiysam orkidemle onu paylasiyorum ne az ne cok orkideler diger ciceklere benzemez yalniz bunu biliyorum

Eski 03-04-2013, 12:01   #1040
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Alıntı:
denizcem ben kafama estikce yapiyorum hafta da bir uygun disarida kalmis hava köklerine fis fis yapmayi unutmayin ama dikkat etmelisiniz gövde icine su gitmesin eger su gövde icine giderse peceteyle emesine bakin su kalirsa gövde icinde orkide gövdesi cürüme yapa bilir ben bunlari biliyorum ve böyle yapiyorum benimde 1-2 aydir orkidem var ama masallah iyi gidiyoruz hocalarimiz basini biraz agirttim ama deydi
Haftada bir mi?)) ben günde iki üç kez yapıyorum)) ama peçeteyle yaprak aralarının suyunu alıyorum... allahtan bunu doğru yapmışım...

Ayy yok ya daha yanlarına uğramayacağım...Onların bakımı haftada bir ancak sulama falan... o zaman yanlarına gideceğim bundan sonra...

Eski 03-04-2013, 12:05   #1041
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

denizcem hanim hic fark etmez kendi deneyimlerinzden memnunsaniz degistirmeyin herkes istedigi gibi farkli yapa biliyor ben hafta bir yapiyorum ve memnunum 1.5 aylik orkide bakimindan insallah daha uzun ömürle benimle olurlar

Eski 03-04-2013, 12:20   #1042
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Orkideler konusunda bende acemi sayılırım ama bende 32 adet orkide var. phaller çoğunlukta. aralarında hediye gelenler de var. benim aldıklarım var. atılacak olanlarıda evlatlık aldım. öyle 10 günde bir sulanacak, yok efendim yapraklarına 2 günde bir fıs fıslancak gibi şeylere pek riayet etmiyorum. en azından artık etmiyorum. Suya ihtiyaçları olduğunu tutup kaldırdığımda anlaya biliyorum hafif oluyor. bir kaç tanesininde toprağını değiştirdim gayet sağlıklılar. bazılarının uçlarını kestim çiçekleri biten dalların. Bazılarınıda kesmedim. Kesmediğim orkidem şuanda uçlarını büyütüyor ve çiçek oluşumu var. Sıvı besin veriyorum fakat o kadar sık deil. suya daldırma yöntemini uygulamıyorum. Göz kararı su veriyorum tabaklarında su bırakmıyorum. Bulundukları ortam havadar salon. bol aydınlık fakat asla direk güneşte deiller. phaller şeffaf saksılarında diğerleri deiller. Tekrar çiçeklenmesi için bir süre dinlenmeye geçiyorlar. Hazır satılan bazı orkide topraklarında torf çok olabiliyor bu yüzden dikatli olun. Aldıysanızda biraz elinizle eleyin. Bir de şuna inanıyorum ben bir şeyin üstüne fazla titrememeyide öğrendim. Şu anda herşey yolunda . Bütün orkide severlere sevgilerimle.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2013, 12:28   #1043
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

cok dogru serkan bey sizden de cok sey ögrene biliriz sonucda 32 orkide az degil hepsine nasil baka biliyorsunuz benim iki tane var ve 2 tane daha almayi düsünüyorum lila rengi ile sari bakalim nasil olacak orkideler cok pahali ucuza da ancak bauhaus dan koctas dan bula biliriz lakin onlar da bana 1 saatlikte uzakta onlar icin de oraya gidemeyiz insan bir tane orkide aldigi zaman tutku haline gelio 1 tane daha 1 tane daha diye diye bir bakmisiniz cogaliyor gercekten tutku haline geliıo

Eski 03-04-2013, 15:52   #1044
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-01-2011
merhaba arkadaşlar okadar baktım cevabı bulamadım sorulduysa kusura bakmayın orkiden 1 yıldır aynı şekilde kaldı ne öldü ne çiçek açtı gecen sene dallarından yaprak verdi köklenme yapmadı oyle kaldı ne yapayım bılemedım

masal_naz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2013, 15:57   #1045
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi masal_naz Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar okadar baktım cevabı bulamadım sorulduysa kusura bakmayın orkiden 1 yıldır aynı şekilde kaldı ne öldü ne çiçek açtı gecen sene dallarından yaprak verdi köklenme yapmadı oyle kaldı ne yapayım bılemedım
Merhaba,

bende yeniyim ama okudugum kadariyla sunu soyleyeyim. Uygun

sulama (haftada-10 gunde 1) dinlendirilmis cesme suyu veya yagmur suyu
isi (phal. ler icin min 18 derece bu bile serin demektir. 25-32 derece seviyorlarmis)
isik (bol aydinlik olmali ama direkt gunes isigi almamali)
15 gunde- ayda 1 sivi besin takviyesi.

Bu bilgilerin ayrintilandirilmis hali http://www.agaclar.net/forum/orkide/3512.htm burda olmali.

Kolay gelsin...

masal_naz ve shenile beğendi.
Eski 03-04-2013, 16:05   #1046
Ağaç Dostu

çiçeğim b u

Eklenen Resimler

Eski 03-04-2013, 16:07   #1047
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi naturelee13 Mesajı Göster
Merhaba,

bende yeniyim ama okudugum kadariyla sunu soyleyeyim. Uygun

sulama (haftada-10 gunde 1) dinlendirilmis cesme suyu veya yagmur suyu
isi (phal. ler icin min 18 derece bu bile serin demektir. 25-32 derece seviyorlarmis)
isik (bol aydinlik olmali ama direkt gunes isigi almamali)
15 gunde- ayda 1 sivi besin takviyesi.

Bu bilgilerin ayrintilandirilmis hali http://www.agaclar.net/forum/orkide/3512.htm burda olmali.

Kolay gelsin...
teşekkür ederim bunları yapıyorum ama dallarda çıkan yapraklar 1 senedir aynen duruyo nebuyudu ne kok verdı kafam karıstı

Eski 03-04-2013, 16:15   #1048
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

http://www.agaclar.net/forum/orkide/7634.htm bu linkte istediginiz bilgi var sphagnuma yosunu sarasaniz büyük ihtimalle kök vere bilir bi bakin siz yinede

Eski 03-04-2013, 17:59   #1049
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Maşallah diyelim bir çok kişi yavrulasın diye uğraşıyor sizinki keiki yani yavrulamış. Kök oluşumu mutlaka olacaktır. Güle güle büyütün. Birdi şimdi 3 orkideniz olacak sevgiler.

shenile ve Jakin beğendi.
serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 15:37   #1050
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

cikintilar

merhaba sayin hocalarim ve arkadaslar sizlere bir sorum olacak benim orkidem de 3 tane cikinti var acaba bunlar kökmü yoksa cicek sapi mi bana bilgi verirseniz sevinirim cevaplar icin simdiden tsk ederim saygilarimla

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024