agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-01-2013, 14:32   #931
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul Mesajı Göster
Kuruyan dalı dipten kesip alın. köklerde çürüme varsa ki ben bir orkidemi dikkatlice saksısından çıkartıp çürüyen ve kuruyan köklerini temizledim tarçınladım. tekrar yeni bir toprakla ekim yaptım. Aldığım toprak yapı marketlerde satılanlardan. ancak o toprak çok torfluydu bende biraz eledim içindeki büyük parçaları kullandım. tekrar aynı saksısını güzelce yıkayıp ektim. sulamadım hemen çünkü toprak nemliydi. şuanda gayet sağlıklı . bir kaç gün sonra sulama yaptım. bol aydınlık bir yerde duruyor şuanda. çiçekleri geçen sağlıklı dallıda 3. boğumun üstünden kestim ve oksijenli suyla temizledim. benim yaptıklarım bunlar daha fazla bilgisi olan arkadaşlar da yardımcı olabilir. sevgiler.

Yanıtınız için teşekkürler. Yanıt veren tek kişi olduğunuz için size danışıyorum.
Şimdi orkidemi anlattığınız işlemşleri yapmak için toprağından çıkardım ama galiba orkidemi çoktan kaybetmişim bile...

Hala tomurcuklu ve sağlam duran bir dalı ve 2 yaprağı var ama geri kalan kısımlar ölmüş gibi duruyor. Yine de bir umut var mı diye fotoğrafını gönderiyorum.

Başka arkadaşlarda fikirlerini paylaşırlarsa sevinirim.

İyi günler.

Bu da ölü kökleri kestikten sonraki hali... Bazı kökler sarı renk olmasına rağmen oldukça sertler. Onları kesmedim. Şimdi tarçınlayıp tekrar dikeceğim.

Düzenleyen Hülya AKTEN : 01-01-2013 saat 15:03
Hülya AKTEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 18:29   #932
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Bence umut var kurumuş kökleri temizlediyseniz ortası kuru bile olsa yandan sürgün verebilir. Yaprakları gayet sağlıklı görünüyor. üzerine su sıkmayın sakın. çok sık sulamada yapmayın. Yapraklarını nemli yumuşak bir bezle arada silin. Bence düzelir. Diğer YANDAN benden daha bilgili arkadaşlarda yorum yaparlarsa sevinirim. Sevgiyle kalın. Siz elinizden geleni yaptıysanız gerisi bitkiye kaldı hayata sıkı sıkı tutunur inşaallah.

Hülya AKTEN beğendi.
serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 22:13   #933
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Sayın ttk bu konu hakkında yapılacak standart şeyler var onlarda geçmiş sayfalarımızda yazılı saksınızı boşaltın kökleri temiz bir keskiyle temizleyin tarçınlayın uygun bir harca geçirin çiçekler geçince 3. boğumdan sapı kesin tarçınlayın sararan yaprakları kendiliğinden düşmesinde yarar var çiçeğinizin süslerinden arındırın şeffaf saksı olsun güneş gören ama aydınlık olan yerde olsun yakmayın çiçeği bu kadar.

ttk beğendi.
nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 08:01   #934
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dünyam1 Mesajı Göster
Yeni aldığım 6 adet orkidelerim için kendim evde toprak hazırlamak istiyorum ,malzemeler için neler bulup karıştırmalıyım?kızarmış kestane kabuğu karıştırsam zararı olurmu?
Sayın DÜNYAM1;

http://www.agaclar.net/forum/orkide/3517.htm vermiş olduğum linki inceleyin lütfen.

SAYGILARIMLA.

SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 16:34   #935
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-09-2012
Question

eylül ayında aldığım orkidemin 3 yaşında olduğunu söylediler saksısı dar geliyordu ,bende çiçeklerini dökünce saksısını değiştirdim ,şeffaf saklama kabına diktim,oda teşekkür etmek için çiçek sapını kesmemi beklemeden ,çiçek sapının ucundan yeni tomurcuklar çıkardı,ama tomurcuklar biraz büyüyünce kurumaya başladı ve sevincim biranda hüzne dönüştü .lütfen banada yardımcı olurmusunuz,daha iyi anlaşılması için resim yükleyeceğim

Eklenen Resimler

zerre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 17:36   #936
ttk
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nılgun_dogan Mesajı Göster
Sayın ttk bu konu hakkında yapılacak standart şeyler var onlarda geçmiş sayfalarımızda yazılı saksınızı boşaltın kökleri temiz bir keskiyle temizleyin tarçınlayın uygun bir harca geçirin çiçekler geçince 3. boğumdan sapı kesin tarçınlayın sararan yaprakları kendiliğinden düşmesinde yarar var çiçeğinizin süslerinden arındırın şeffaf saksı olsun güneş gören ama aydınlık olan yerde olsun yakmayın çiçeği bu kadar.
aydınlıkta değil, zaten odam hiç doğrudan gün ışığı almıyor. ben karanlıkta kaldığını düşünüyordum. saksısını da orkide saksısı diye çiçekçimden aldım nemli kalmasını sağlıyormuş, o da bu saksılarda tutuyor orkidelerini. içerinde şefaf saksısı var arada da bir miktar boşluk var. ışık alıyordur sanırım. kök temizliğini ve toprak değişimini yapıcam. teşekkür ediyorum yorumlar için.

ttk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2013, 00:12   #937
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2012
Galeri: 6
Merhaba,

S.n zerre, orkidenizin yaprakları neden ıslak?
saksısında su kalmış olabilir, benim 5 tane var hiç tomurcuk düşürmediler,
sanırım sizin orkideniz yerini sevmemiş.
mümkünse aydınlık bir yere alın bana fazla sulanmış gibi geldi.
mümkünse tam resmini ekleyin daha net bilgi alırsınız.
yukarıda yazdıklarım benim tecrübem, uzman değilim,
onlar daha iyi bilir.

almanyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2013, 20:44   #938
ttk
Yeni Üye

çiçeğim çiçeklerini döktü, sapları yavaş yavaş kurumaya başladı. burada güneşsiz kaldığını düşünmüştüm. pencere kenarına aldım. o pencere hiç direk gün ışığı almıyor. sulamayı haftada bir yapıyorum, daldırıp 20dk suyun içinde bırakıyorum. beyaz saksısından çıkarttım şimdi saydam saksısıyla duruyor yaprakları sararmaya devam ediyor ne yazık ki, fakat yeni yaprakları da geliyor. sağlıklı olup olmadığını nerede yanlış yaptığımı bilemiyorum yardımcı olur musunuz?

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/197/snapshot201301101.jpg/][/URL

Düzenleyen ttk : 10-01-2013 saat 20:46 Neden: yazı fontu
Eski 10-01-2013, 21:20   #939
Ağaç Dostu

20 dakika çok hele bu mevsimde daldırp çıkarın yeter

Eski 10-01-2013, 21:28   #940
ttk
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nılgun_dogan Mesajı Göster
20 dakika çok hele bu mevsimde daldırp çıkarın yeter
ben kıbrısta yaşıyorum burası sıcak, gündüz 15-20 derece. yine de öyle yapayım mı? bir de sizin gözünüze sağlıklı göründü mü?

nılgun_dogan beğendi.
Eski 10-01-2013, 21:57   #941
Ağaç Dostu

Kökleri gayet sağlıklı gözüküyor.

ttk beğendi.
Eski 11-01-2013, 01:16   #942
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2012
Bana kalırsa toprağını değiştirin sevgili ttk,
çürüyen kök varmı kontrol edin hem,
o toprak pek iyi görünmüyor.

sevgilerimle

ttk beğendi.
almanyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2013, 11:40   #943
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2013
Bu mevsimde orkideyi hiç suda bekletmeden çıkarın, güneş ışığı alan aydınlık ve havadar bi cam önünde olursa daha iyi olur.Orkide kökleride ışık almalı şeffaf saksı en idealidir

lale... Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2013, 22:27   #944
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Menekşemin toprağında resimdeki böceklerden var. Menekşelerşm sağlıklı duruyor. Yeni yaprakları çıkıyor.

Resimde anlaşılmıyor pek ama boyutları çok küçük. Çay şekerinin taneleri kadar, belki daha küçük. Renkleri sütlü kahverengi.

Bunlar zararlı mıdır? Yaprak bitine benzettim ama emin değilim.

Name:  fotoğraf (89).jpg
Views: 5021
Size:  30.6 KB

Name:  fotoğraf (88).jpg
Views: 4989
Size:  65.8 KB

Name:  fotoğraf (87).jpg
Views: 5117
Size:  63.2 KB

Name:  fotoğraf (86).jpg
Views: 5058
Size:  27.1 KB

blaze ash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2013, 16:16   #945
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2013
Orkide Çiçeğim kuruyor

Merhabalar orkide severler.Hediye olarak gelen orkidem de sorunlar var lütfen acil yardımcı olabilirmisiniz????

1-Dallarda kuruma ve sararma
2-Yapraklarda dökülme

Eklenen Resimler

alialiali75 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2013, 16:36   #946
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Susuz kalmış olabilir mi ? Dallara gelince zaten onları temiz bir aletle kesmeniz gerekli. 3. Boğumun üstünden.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2013, 16:53   #947
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2013
Sulama konusunda kış aylarında 10 günde bir sulanması deniliyor.Bu nedenle 10 günde bir suluyorum.Ama kaloriferli evdeyim ve kapalı balkonum yok.Bu nedenle fazla cam kenarına koyamıyorum.
Acaba saksı toprağını mı değiştirmeliyim ? **** saksı toprağı hangi tarihlerde değişiyor.Budama ne zamanlarda yapılıyor??

alialiali75 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2013, 17:25   #948
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alialiali75 Mesajı Göster
Sulama konusunda kış aylarında 10 günde bir sulanması deniliyor.Bu nedenle 10 günde bir suluyorum.Ama kaloriferli evdeyim ve kapalı balkonum yok.Bu nedenle fazla cam kenarına koyamıyorum.
Acaba saksı toprağını mı değiştirmeliyim ? **** saksı toprağı hangi tarihlerde değişiyor.Budama ne zamanlarda yapılıyor??
Forumu, özelikle de Phalaeneopsis başlığını iyice bir okuyun, saksı, toprak değişimi yapmadan önce...

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2013, 11:50   #949
Yeni Üye

Bunlar da benim orkidelerim...

Eklenen Resimler

Eski 15-01-2013, 21:50   #950
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
orkide

Orkidemin dalındaki sürgünler çiçekmi olacak acaba resimlere bakıp bilgi verir misiniz rica etsem

Name:  IMG_20130114_085209-1.jpg
Views: 4658
Size:  26.5 KB

Name:  IMG_20130114_085151-1.jpg
Views: 4661
Size:  18.9 KB

Name:  IMG_20130114_085230-1.jpg
Views: 4643
Size:  53.8 KB

Denizardacan beğendi.
Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2013, 13:07   #951
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2013
iyi günler sitenize yeni üye oldum kullanmayı da yeni yeni öğreniyorum.Bir ay kadar önce bol tomurcuklu bir orkide aldım seffaf saksısında 15 günde bir üstten suluyorum tomurcuklarının çoğunu döktü aldıktan sonra sadece 3 tomurcuk açtı dünde 2 yaprağının sarardığını farkettim o yapraklardan biride bakarken elimde kaldı kökler dışardan yesil ve gayet sağlıklı gibi duruyor orkideme ne oluyor merak ediyorum (resim nasıl ekleyebilirim)

gizemli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2013, 19:04   #952
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi giizemmlii Mesajı Göster
iyi günler sitenize yeni üye oldum kullanmayı da yeni yeni öğreniyorum.Bir ay kadar önce bol tomurcuklu bir orkide aldım seffaf saksısında 15 günde bir üstten suluyorum tomurcuklarının çoğunu döktü aldıktan sonra sadece 3 tomurcuk açtı dünde 2 yaprağının sarardığını farkettim o yapraklardan biride bakarken elimde kaldı kökler dışardan yesil ve gayet sağlıklı gibi duruyor orkideme ne oluyor merak ediyorum (resim nasıl ekleyebilirim)
Sayın GİİZEMMLİİ;

http://www.agaclar.net/forum/orkide/1577.htm ve http://www.agaclar.net/forum/forum-k...siniz/6256.htm başlıklarına bakınız.

Öncelikle resim eklerseniz daha net cevap verebiliriz. Orkideniz büyük ihtimalle fazla sulamadan dolayı kök çürümesi yaşıyor olabilir. Orkidenizin subratını çok fazla ıslak muhtemelen. En kısa sürede subratınızı değiştirip. orkidenizde kök budaması gerekli ise yapmanız gerekmektedir. ve bir süre iyice kuruması için dinlenmeye bırakınız.

SAYGILARIMLA.

gülenmelek beğendi.
Eski 17-01-2013, 09:46   #953
Yeni Üye

Sayın SAGEN, öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkürler.İnanın nerdeyse iki aydır bu yazıları okuyorum ama yinede bilen bir kişiye danışma ihtiyacı hissediyor insan.Orkidenin bulunduğu odayı hergün yarım saat kadar havalandırıyorum orkidem üşümüş olabilir mi?.Bunlarda orkidemin resimleri ne kadar basarılı oldum bilemiyorum

Eklenen Resimler

violet19 beğendi.
Eski 17-01-2013, 10:04   #954
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi giizemmlii Mesajı Göster
Sayın SAGEN, öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkürler.İnanın nerdeyse iki aydır bu yazıları okuyorum ama yinede bilen bir kişiye danışma ihtiyacı hissediyor insan.Orkidenin bulunduğu odayı hergün yarım saat kadar havalandırıyorum orkidem üşümüş olabilir mi?.Bunlarda orkidemin resimleri ne kadar basarılı oldum bilemiyorum
Orkideniz genel olarak sağlıklı görünüyor. Biraz sanki yosunlanma var gibi saksısında. Saksı anladığım kadarı ile çok fazla ıslak kalıyor gibi geldi bana. Bakımda ne gibi yöntemler uyguladığınızı da yazarmısınız (ışık, konum, nem v.s)
saygılarımla.

Eski 17-01-2013, 10:41   #955
Yeni Üye

bunlarıda şimdi çektim yaprağın hemen dibindeki kökler sarı renkte bu köklerin uç kısımları yeşil toprak harcının tamamı ağaç kabuğu bu harca dokunduğumda elimi ıslatmıyor saksının dışından bakınca kökler gayet sağlıklı gözüküyorlardı canım çok sıkıldı bu duruma bakımda 15 gunde 1 suluyordum orkide besını aldım ayda 1 kullanıyorum ışık alan bir odada nem için özel bir sey yapmıyorum tek eksiğinin nem olduğunu düşünüyordum

Eklenen Resimler

Eski 19-01-2013, 20:02   #956
Yeni Üye

iyi akşamlar saksı içindeki dısardan görünmeyen köklerin sarımsı renkte olması normal mi lütfen yardımcı olur musunuz teşekkürler ..

Eski 21-01-2013, 11:35   #957
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2013
orkidem :(

15 gün önce falan hediye olarak bir orkide aldım, fakat bana günlük sulamam gerektiği söylenmişti. Şuan hafta da bir sulanması gerektiğini öğreniyorum meğerse kendi ellerimle öldürmüşüm şuan bazı yaprakları büzüştü ve dışarda olan bazı kökleri kurudu. Taş şeklinde bir saksıda bakıyodum yani plastik saksısı onun içindeydi ve tül perdenin arkasına koyarak direk günel ışığı almasını engelliyorum. Fakat şimdi ne yapmam gerekiyor kendisine gelmesi için ne olur yarıdm edin fotoğraflarını da koydum

Eklenen Resimler

yagmur90 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 11:45   #958
Yeni Üye

Sevgili yağmur benim edindiğim tecrübeye göre orkideler susuz kalınca ve özellikle havasız ortamda tomurcuklarını döküyor. cam kenarı ve havadar ortam tam orkidelere göre evini sık sık havalandır.
İstanbul nemli bir şehir fazla sularsan kökleri çürür ve orkideyi öldürürsün. 10 günde bir sula ve altlığında su bırakma çiçeğinide cam önüne al. ben bu şekilde bakıyorum ve orkidelerim çok sağlıklı...Darısı seninkinin başına.

Eski 25-01-2013, 11:22   #959
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2013
Merhaba, hediye gelen 3 adet güzelim orkidelerimi kuruttum. Resimleri aşağıda, acaba orkidelerimi kurtarabilme imkanım var mı? Bir tanesinin kökününde yeşillik hala duruyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

isilbaskan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 21:09   #960
Yeni Üye

cink2's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2012
merhaba, benimde bir phalaenopsis orkidem var. epeydir siteye gelip yazmadım, üyeyim ama sürekli yazılanları da okuyorum. bir sorunum var. lütfen yardımcı olunuz. orkidemin çiçekleri ve tomurcukları düşünce ben 3. boğumdan birkaç mm. yukardan kesip kesilen kısıma tarçın döktüm. sulamam aynı devam etti. hazır su ile 2 günde bir suladım. yaprakları yeşil, köklerde yeşil ve su ile ıslattım. sağlıklı görünümü var. ama çiçek sapım sarı oldu kurudu. bu şekilde bakmaya devam ediyorum. dipten kesmeli miyim? yoksa böyle kalmalı mı? karanlık bir yere alıp sulamayı da kesip yavru vermeye mi zorlamalıyım. orkide perde ile örtülü, cama yakın ve güneş alan ama kaloriferli bir yerde. kaybetmekten müteessir olucam. yardım istiyorum ve bekliyorum.

cink2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024