View Single Post
Eski 05-02-2013, 00:37   #971
meric_0101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lastdeja Mesajı Göster
ben usta değilim ama 3-4 senedir orkide bakan biri olarak bildiklerimi aktarayım...çiçeğiniz gayet sağlıklı görünüyor. kökler kurur yenisi çıkar..kendi haline bırakın.havadan bolca kök yapıyor bu orkideler. haftada 1 ve ya 10 günde bir nem durumuna göre sulamanız yeterli. ben genelde saksı ile birlikte su içine oturtup en az 15 dk. olmak üzere bekletip çıkartıyorum ve suyunu akıtıyorum saksıda su kalmıyor. sprey ile su sıkmayın. dediğiniz gibi leke yapar. özellikle yaprak diplerine su bulaşmamasına ve buralarda su kalmamasına çok dikkat edin çünkü bitkiyi çürütebilir. o çıkıntılar çiçek oluşumu yerleri. en alttaki resimde görünen keiki olabilir. ustalar bu aralar foruma pek uğramıyor galiba. benim soruma da hala yanıt alamadım.
Söyledikleriniz gerçekten benim için değerliydi. Bana göre sizde ustasınız. Ben çok acemiyim bu konuda. Cevap yazıp sorunuma çözüm bulduğunuz için gerçekten teşekkür ederim size. Ben biraz geç cevap verdim dediklerinizi uyguluyorum artık spreyle su sıkmıyorum orkidenin tekrardan canlandığını gördüm ben öldürüyormuştum demekki o çıkıntında hala bîr gelişme yok ama orkide ölmesin yeter ) çok teşekkür ederim tekrardan içimi rahatlatınız. Umarım biri sizinde sorununuza çözüm bulur çok narîn çiçeklermiş ben bunu yeni anlıyorum

meric_0101 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön