agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-10-2006, 09:58   #31
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erguvan Muhibbi
Üstad çok teşekkürler yalnız saksıları kısa kesmişsiniz pet şişeler ha derin olabilir neden derin değil?
Sayın Erguvan Muhibbi Hüseyin bey,
resimlerde belki öyle görünüyorsa da çapı kadar boy oranı ile kesmek yeterli. kaldı ki bunlar hem 1-2 senelik fidler vede köklerinin çok da derine girmesine gerek olmıyan epiphit türlerden. öndeki ikisinde Dendrobium harveyanum ve Dendrobium eximium var arkada kalan üçüncüsünde ise Laelia purpurata'nın coerulea variyasyonu. bunları ilk baharda üçer adet diktiğim petlerinden çıkartıp birer yeni pet tahsis edeceğim
Şu anda dahi üçü birden o kadar derinliğin sadece 1/3 ünü ya kullanıyorlardır **** daha yüzeysel kökler salmakdalar.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2006, 10:42   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-09-2006
Tekrar merhaba bir bilene soralım dedik.....daha önce bahsetmiştim benim bir pal. im vardı. bu sıralar biraz çoştu 6-7 tane kök verdi. çiçek için iki tane de dal verdi.
birde bilemedigim farklı bir filiz verdi gövdeden bu ne olabilir ?. (resmini ekliyorum)
bir sorum daha var.....gecen senenin çiçek dallarını yarıdan kesmiştim onların kalan kısımları ne olacak odunsu bir şekilde gövdede duruyor kendi düşermi ?
bir soru daha yeni çiçek dallarını dik mi tutmam gerek yoksa müdahale etmesem ne olur serbestce büyüse....dik tutmam gerek se ne kullanayım pilastik , kamış vs....
şimdiden teşekkür ederim. sevgiler saygılar......

Eklenen Resimler

oghuzturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2006, 11:07   #33
Ağaç Dostu

Dilek Erbil's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2006
Galeri: 4
Erkan Bey,
valla iyi ki kötü bir resim nazarım değerdi doğrusu.Haklısınız Cattleya'ların ihtişamı hiçbirinde yok,birde çicekleri phaleonopsisler kadar dayansaydı keşki.
Gaskellianaların kokusu süpermiş duyduğum kadarıyla.Gaskeliana coerulea Blue'ya benzettim,bayağa koyu bir iççiceği (?)fırfırlı ) var.Tamamen mor mu içinde sarıları yok mu?
Cattleyalarınızı çicek öncesi mi veya sonrasımı dinlenmeye çekiyorsunuz?
Benim gözbebeklerim Lc.Longriver Compton ve Lc Tokyo Magic Moonbeam (tek yapraklı bulbları var durmadan sürgün veriyor ama çiçeklenme belirtisi yok,galiba bunun dinlenme süresini kaçırıyorum.
Gaskelliananızın hikayesini bekleriz.)

Dilek Erbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2006, 11:09   #34
Kaybettik...

praecox's Avatar

Evet phal çiçek açmaya başlıyor. dinlenme zamanı bitti şimdi çiçek açma zamanı ancak gördüğüm kadar ile eski çiçek sapları kuru zaten onlar dibe yakın bir yerden ana bikkiyi oynatmadan ve zedelemeden en iyisi bi yan keski ile kesmek bu arda yan keskinizi kolonya ile silip kurutsanız iyi olur.
sonra çiçek filizi 10 cm geçtikden sonra dikkatlice yukarı doğru bir çubukla desteklemeniz gerekir.
şimdi şayet gübrelemediyseniz 15 günde bir çok hafif gübrelerseniz iyi olur gerçi biraz geç ama çok da geçmiş sayılmaz.
plastik bir çubuk da olur genelde bambu veya benzer bir çubuk kullanılyor bu iş için.
ben ekde kırmızı olarak keseceğiniz yeri belirttim mavi ok ise bildiğiniz gibi çiçeğin filizini (influorence'a yı) gösteriyor.
toprağınız çok tıkız bu da bazı köklerin yukarı doğru gelişme göstermesi buna işarettir. kışın sulamalarınıza çok dikkat edin çökertme oluşum ihtimalizin aşırı yüksek...
Name:  100_3033.jpg
Views: 7204
Size:  58.5 KB

Eski 30-10-2006, 11:13   #35
Kaybettik...

praecox's Avatar

Catleyam phal kadar olmasa da serinde 6 hafta dayanıyor içi tamamen mor hiç sarılık göremedim ondan sordum.
Bu cat. kışın açıyor müteakibinde yeni filiz veya rizomlu yaprak veriyor yaparığın oluşumundan sonra aralık ortasına kadar artık o kendini belli eder... dinlenmeye geçiyor tabii bu BLC ve LC lerde çiçek açma zamanına göre hep değişiyor. mesela bendeki sarı husk boy BLC hybridi ilkbahar açıcaktı dinlenmede tutuğum için çiçek koruma torbası kurudu vede çiçek açmadı o ilkbahar yaza doğru açtığından dinlenmesi şimdi başlıyor phal. ler ise malumalizin azdılar...

Eski 30-10-2006, 12:20   #36
Ağaçsever

cevabınız için cok teşekkür ederim. çökertmeyi nasıl önlerim sulamaylamı ilgili topraklamı....Bir gübreleme derken; sularken 15 günde bir sıvı gübre veriyorum.

Eski 30-10-2006, 14:20   #37
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın Oguzturk,

gübre normal bitkiler için olan sıvı gübre mi? seyreltmeyi nasıl yapıyorsunuz? çökertme için substratı iyice kuruduktan sonra sulama yapmanız gerek. gübreleme yapacağınız zaman substrat çok kuru olmamalı...
Saksı saydam saksı ile dip kısmının üzerinden göründüğü şekli ,ile bir resmini eklermisin?

Eski 31-10-2006, 00:31   #38
Kaybettik...

praecox's Avatar

İşte çökerten ve/veya göbek çürümesi dediğimiz aşamanın son evresi.
monopodial orchidelerden olan phal.de bunu farketiğinizde bir gün içinde ekdeki resimdaki gibi bir bitki kalır elinizde..
Name:  1.jpg
Views: 8011
Size:  43.5 KB
**** dahada ileri evresi ikinci resimdeki gibi
Name:  2.jpg
Views: 8122
Size:  54.3 KB
Şayet ilk resimdeki gibi son yaprakda mantarları durdurup bitkinin son yaprağından beslenmesine devam ederseniz bu üçüncü resimdeki gibi bir durum söz konusu olabilir.
.Name:  4.jpg
Views: 7503
Size:  47.1 KB
Ancak aşağıdaki resim gibi bir düzelme için çok dikkatli bakım gerektirir
Name:  3.jpg
Views: 8118
Size:  48.6 KB
acilen substratın değişimi ölmüş kontamine köklerin kesilip imhası kesilen yerlerin kömür tozu ile müdahalesi vede canlı gibi duran dolgun köklerin % 0,05'lik bir Benomyl banyosuna batırılıp yeni, bol kömür kırıntılı, temiz, fırında veya mikrodalgada sterilize edilmiş substrata dikim ile şansınız artar. ancak bu halde dahi kurtarılmış bir phalın yeniden çiçeklenmesi takdir edersiniz ki 2 seneyi bulur.
Tafsiyem böyle bir durum sözkonusu olursa ki olmamasını dilerim... yine de hemen çöpe atmadan evvel, öğrenilmesi açısından, bir denemenizi, görmenizi, kendi deneyimleriniz açısından faydalı olur kanısındayım tabii orch. konusunda ilginiz yüksekse. ancak ilk bir kaç denemede hemen böylesi bir komadan bitkiyi kurtaracağınız garantisi varmış gibi sanmayın ilk lerde müdahalede çok geç kalabilmiş olabilirsiniz. hattda kurtarmıyabilirsiniz ancak dediğim gibi bir el becerisi bir deneyim olması açısından denemeye değer.

Eski 08-11-2006, 22:46   #39
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın forum üyeleri sayın orkide bakıcıları,

umarım çoğunuzda phalaenopsislerinizde çiçeklenme filizlerini gördünüz veya sürmüşlerdir. bunların resimlerini burdan paylaşmak isteyen var mı?
yeni inflorence duran phalların geçen seneki çiçekl saplarında bir ciddi hareketlenme yoksa dibindeki gözün üstünden kesmenizde fayda var.
gübrelemeye devam ancak aşırıya kaçmayın... bu arada forumda adı cp lerle bağlantılı anılan, sadece revers osmosis suyu ile orkideleri sulamakdan kaçının buna ek EC'si (yani Elektro Conduktivity = iletkenliği) 150 milliSiemense gelecek şekilde 1-2 gün bekletilmiş şebeke suyu katın.

Eski 13-11-2006, 12:10   #40
Ağaçsever

tekrar mehaba benim pal. imde çökme başladı elimde sub. yok birde bilecikte fıstık çamı kabugu bulamıyorum. ağaçıda buralarda yok. başka bir çam veya ağaç kabugu olmazmı. bir de bu sub. ın hazırlanışı nasıl yapılmalı normal toprak katılacakmı? anlatırsanız sevinirim. acil yardım istiyorum. cevap verriseniz sevinirim.

Eski 13-11-2006, 12:30   #41
Ağaçsever

birde bu torf' u nasıl temin ederim. Bilecikte yok tur sanırım

Eski 13-11-2006, 13:38   #42
Kaybettik...

praecox's Avatar

Phalaenopsis
umarım burayı okudunuz...!

Çökme başladı derken nasıl anladınız? şayet hakkikaten çökertme hastalığı kapsamında kökleri mantarlar sarmışsa hemen bitkiyi saksıdan çıkartın substratı silkeleyin ve atın. Benomyl'li bir çözeltye kökleri batırın. ölü kökleri temiz bir makasla kesin. Kestiğiniz yarlara veya tüm köklere bildik mangal kömürü (veya daha da iyisi akvaryumculardan alabileceğiniz aktifkömürü toz haline getirin bir havanda) ile pudralayın, yani kaplayın. burda bir diğer yardımcı madde 4-5 diş sarmısağı iyice ezip 1/2lt kaynar su döküp sarmısaklarla bu çözeltiyi geceden bekletip bir kahve filteresinden süzülmüş suya sokmak ancak sarmısaklı su daha çok bastırıcı yani prevenif bir çözüm çökertme çok ilerlemişse Captan tatbik etmek gerekir.
Ancak çok acil orkide substratına ihtiyacınız var...!elinizde yoksa kökler bir kaç gün açıkda kalabilir kurumaları bu durumda iyi olur. Saksı toprağı humuslu toprak vs orkidelerde asla kullanmayın.
bir diğer experimentel yol substrat karışımı için torf (ki bu da humuszus torf olacak bu torf kavramı da çok karışık buralarda yapımarketlerden alacağınız torf saksı toprağı olabilir lütfendikkat...!) ceviz kabuğu kırıntıları ve perlite (vermiculite de uygundur) karışımını denemeniz.

ceviz kabuğu ile ilgili kesin bir sonucum yok kıyaslı denemelerim var ancak akademik bir tarzda değil henüz...

P.S. bundan dolayıdır ki orkide ve etobur bitkilerde "toprak" kelimesini kullanmakdan hep kaçınıyorum. Substrat için iyi bir karşılık bilen varsa lütfen yazsın...

Düzenleyen praecox : 09-05-2008 saat 11:55
Eski 13-11-2006, 14:09   #43
Ağaçsever

kök ve bir yaprak çürümeye başalamış.
sarımsaklı suyu ilaveten yapmalımıyım. ?
substrat ı nerden alabilirim kargo ile filan gelirmi?

Eski 13-11-2006, 14:21   #44
Kaybettik...

praecox's Avatar

Resim varsa ekleyin. yaprak nasıl çürümüş köklerin çürüdüğünü nerden nasıl gördünüz hepsi tüm kökler mi?
sonbaharda yaprakların sarrarmaları normaldir bu tropik bitkiler için de geçerlidir. miadını dolduran yapraklar zaman zaman sararıp kurur. Bu kökler için de geçerlidir.
bu şartlarda kesin bir şey söylemek çökertmeden bahsetmek mümkün değil

Düzenleyen praecox : 13-11-2006 saat 14:23 Neden: düz
Eski 13-11-2006, 14:24   #45
Ağaçsever

resmi yarın ekleyebilirim. orta yapraklardan birtanesi sararıyor , çürüyor gibi aynı şey gövdedede var sanki suyu fazla gelmiş gibi15 günde bir suluyorum ama ......

Eski 13-11-2006, 14:38   #46
Ağaçsever

http://www.tekzen.com.tr/v4/d_urungo...10&urun=609786 burada torf satılıyor ama ....

torf u buradan alsam
normal bir çam ağaçı kabugu kullansam
mangal kömürü ve biraz köpük kullansam olurmu.
birde Benomyl nerde bulunur sarımsaklı su aynı iş görürmü
teşekkürler

Eski 13-11-2006, 21:41   #47
Kaybettik...

praecox's Avatar

Torf torf torf ve torf......

Burdan görebildiğim kadarı ile ne olduğu konusunda tam bir şey diyememekle beraber bu saksı harcı içinde "torf" da vardır ancak bu torf tahminim sphagnum torfu dahi değildir. şu etapda şayet dediğiniz gibi orta göbekde çökertme kendini göstermiş ise vede ilk yeni çıkan yaprak düştü ise torfu unutun orkidenizi substartından çıkartın saksı çok uzun zaman nemli kalmış size çam ağacı kabuğu kırıntısı kömür yeterli olacaktır. torf konusunda ise sanırım bir zamanlar tekzen de vardı cocospeat denen hindistan cevizi kabuğu unu katın % 10-20 kadar...
saksıdan söktükden sonra bir gün kökleri açıkda kurutun....
ancak yine de kesin bir şey söyleyebilmem için bitkiyi görmem gerek.
evlerde phal için torf ve muadili mamulatları pekde tavsiye edemiyorum oturduğunuz ev sobalı mı kaloriferli mi? sulama alışkanlığınız nedir? evde hep birileri oluyor mu yani ev daima 20 C ve üstü sıcak mı? saksınız altılığı nedir?
bence tüm bu soruların cevabını bilemeden dahi diyebilirim ki çok sık sulamışınız veyahut suyunuz aşırı kireçli kökler tuzlanmış da olabilir... saksı kenarlarında kireç veyahut tuz izleri var mı? gübre kulandınız mı hangi sıklıkla ve dozlarda?

Eski 14-11-2006, 11:43   #48
Ağaç Dostu

Dilek Erbil's Avatar

Thumbs up

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oghuzturk
resmi yarın ekleyebilirim. orta yapraklardan birtanesi sararıyor , çürüyor gibi aynı şey gövdedede var sanki suyu fazla gelmiş gibi15 günde bir suluyorum ama ......
Erkan Bey'in de belirttiği gibi resim olmadan birşey söylemek güç;ama anlattıklarınıza bakınca galiba yaprakların ortasında su kalmış.sulama yapıldığında önemli noktalardan biri yaprak aralarında suyun kalmaması,yaprak aralarını ve özellikle ortasını kağıt havlu veya kulaktemizleme çubuklarıyla sulamanın ardından kurulayın,özellikle kışın;Sulamayı mümkünse sabahları yapın,akşama kadar kuruma fırsatı olsun.Gerçekten ortadan çürüme varsa fazla bir şansınız yok gibi.Ama çok nazlı olmalarına karşın dirençlidirler.
Genel olarak çürüme var ise benim önereceğim bir şey var (denenmiştir): bir kaşık ayçiçek veya zeytinyağda olabilir içine bir damla kekikyağ (ezcanede bulabilirsiniz)karıştırıp çürüyen yerlere kulakçubuğu veya minikfırça ile sürdüğünüzde,oraları zamanla kuruyup dökülecektir.
Erkan Bey'in önerdiği kömürtozunu bulamazsanız tarçın da iyi bir dezenfektandır.
Şansınız bol olsun,

kupecim beğendi.
Eski 14-11-2006, 12:05   #49
Ağaç Dostu

Dilek Erbil's Avatar

Erkan Bey, çok üzüldüm hemen karantinaya alın diğerlerinede sıçramasın.Bu meretin çözümü yok gibi maalesef.
Sadece denediğim bir şey var ve vanda ardından toparlandı,belki daha başlangıç aşamasındaydı,henüz çicek açmasada kendine geldi sayılır.Ben radikal bir biçimde dezenfekte ettiğim bir bıçakla kaybettiği son yaprakların bir üst yaprağınıda gözden çıkartarak kestim ve tarçına buladım kesilen yeri ( kömürtozunun yerine )biraz kuruttukdan sonra spaghnum moos sardım bir ip yardımıyla ve arada bir spreyledim,yeniden kök vermeye başladı uzun bir aradan sonra.
Ama ben nasılsa bu gitti diye böyle yaptım,son bir şansımı denedim.Belki başka bir önerisi olan arkadaş çıkar.Yani temin etme zorluğu ve maliyetini gözönünde bulundurursak çok dikkatli olmak gerekiyor,karar vermeden.Umarım kurtarabilirsiniz,bol şanslar.

Eski 14-11-2006, 14:31   #50
Ağaçsever

resmi gönderdim
evim kaloriferli
15 günde bir suluyorum ama bilecik malum çok kreçli

Eski 14-11-2006, 14:33   #51
Ağaçsever

pardon şimdi gönderdim

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 14-11-2006, 14:38   #52
Ağaçsever

gidiyormu sizce

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 14-11-2006, 17:40   #53
Kaybettik...

praecox's Avatar

Yahu ben bundan da daha sağlıklı phal zor görürüm...
ilahi Oğuz bey en altaki yaprak mı sarardı diye yani tüm teror...
eh çiçekde açıyor daha ne istiyordunuz olsun hangi kökler kurumuş baksanıza uçları yeşil vede zevkle photosenthez yapıyorlar ancak substratınızın tıkızlığı dikkat gerektiren bir konu bu saksı "toprağını" siz mi değiştirdiniz kaç senedir bu bitki sizde.? sulama suyunuza biraz saf su eklerseniz daha iyi olur. umarım yanlış bir anlaşma yoktur da orta göbekdeki filiz yaprak değildir sorunlu olan...
ne renk açıyor sanırım bunun sülaylesinde bir yerlerde dorithis ile melezlik var zira saf phal ve phal hybridleri iki yana ikşerden fazla yaprak tutmaz...

kupecim beğendi.

Düzenleyen praecox : 14-11-2006 saat 17:42 Neden: ek
Eski 15-11-2006, 12:18   #54
Ağaçsever

Oh Allaha şükür sevindim verdiğiniz cevap için .
ben bunu geçen sene çiçekli almıştım. normal pembe açıyor yani iki yaşında diyebiliriz. topragını değiştirmedim kendi toprağı.
yabancı bİr filmde görmüştüm bir adam hobi olarak orkidelerle ilgileniyorlardı şırıngalar filan onları aşılıyordu yeni türler filan. acaba bizler böyle şeyler yapamazmıyız. Galiba hem maddi kaynak gerekli hemde bilgi alabileceğimiz kaynaklar (malesef türkçe ) ------bu konudaki düşünceniz nedir?--------her şey için teşekkürler.

sağolun sevgiler saygılar....

Eski 15-11-2006, 12:58   #55
Kaybettik...

praecox's Avatar

Birincisi phal.ınızın hastalanmadığına sevindim ikincisi ise dediğiniz gibi "filim" filimlerde requisitörlerin işi çoktur bu gibi orkideli filimlerde hiç bir şey gerçek hayattaki gibi değilidr görsellerde. ben de çok filimler seyrettim gerek etoburlar gerekse orkideler hakkında ancak burda bildiğiniz bir geçrek var ki sizin de çok iyi son günlerde hissetiğiniz en basidinden "torf" bulamadınız. orkide üretimi bakımı öyle bir şey ki ne bilmekle olur nede bakmakla kasap olunur misali... bu konuda isterseniz bir de Ünal çiçekçilikle olan röportajı vede röportaj öncesi sonrası benim forumda yazdığım notları bir okuyun...
yarı amatör bazda durum çok daha vahim en basidinden phaller için bir boy büyük saksı nerden bulurum onu söyleyin bunu söylerken de araştırıken göreceksiniz ki TR'ye 100 adeti 2 € luk saksı için 30 € nakliye gerek bir de posta gümrükde aşağlanırcasına muamelesi ise bu işin tuzu...
yerli plastikçilere ya özel yaptıracaksınız **** piyasada yerli ikinci kaliteden basılmış kalıbı bozuk saksıları ki bir numara büyüğü veya istediğiniz boy saydamı yok. onları kullanıcaksınız sonrada burdaki bazı üreticiler gibi bazı kökleri hastalanması kaynağını sorgularken asla bu saksı yüzeylerini sorgulamıyacaksınız.

sanırım anlaşılamadım...kabul ediyorum yazım kötü zira bugün evde yatıyorum lodosdan migrenim var... özür

Eski 15-11-2006, 13:07   #56
Ağaçsever

estafurullah anladım söylediklerinizi. geçmiş olsun kolay gelsin iyi günler diliyorum.

Eski 16-11-2006, 13:10   #57
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın Oğuztürk,

phal.ınızın çiçek filizi 15 cm i aşınca yukarı doğru dikkatlice düzelterek hafif, kırmadan, geldiği kadar esneterek bağlamayı ihmal etmeyin. uç kısmını ellemeden orta tarafdan en iyisi bir bayan çorabından keseceğiniz bir şerit ile bağlayın... çiçeğe durduğu bu zamanda sulamadan çok dikkat edilmesi gereken diğer en önemli konu çok bol ışık almasıdır. sonradan birden tomurcuklarını dökmesi ışık azlığından kaynaklanabilmekde.

bir diğer devamlı gözden çok kolay kaçan konu ise evlerde orkidelere yakın olgun elma muz ve bu meyve kabuklarının bulundurulmaması burdan çıkacak ethylen gazı çok çabuk gereğinden hızlı olgunlaştırıp bir gecede hatta bazen tomurcukların açılmadan dökülmesine dahi sebebiyet vermekde olduğudur....
dendrobiumu olan arkadaşları da bu olgun meyve konusunda uyarmış olayım. zira bir aralar yine 19,90 TL'ye çok güzel Dendrobium nobile hybridleri sürülmüş idi piyasaya.

Dendrobium adını dendro yunancadan ağaç bios (yaşam) yani ağaçta yaşıyan kelimelerinden alır ... hoş bir iki ana sınıf hariç hepsinin habitatı ağaçlar ancak bu da ek bir bilgi olsun dedim...

Düzenleyen Mine Pakkaner : 19-11-2006 saat 13:39 Neden: paragraf, vurgu
Eski 21-11-2006, 13:08   #58
Ağaçsever

Tekrar merhaba benim yine bir sorum var. Benim phal im çiçek acacak(işallah) ama tek dal verdi. benim gördügüm phal le hep iki dallı idiler. bu dal sayısı bir, iki, üç..... olabiliyormu? Birde phalimde sararan yaprak kendi kenide düşermi ..
kolay gelsin

Eski 21-11-2006, 13:30   #59
Kaybettik...

praecox's Avatar

bir phalaenopsis kökünün bazı hybridleri hariç bir de phytohormonlarla doldurmamış ise. NŞA. bir tek çiçek sapında 6-9 kandil çiçek vermesi olasılıklar sınırındadır.

bu çiçek sapından yavru bir bitki vermesi de böyle olasılıklar çerçevesinde olup şartlar bu olursa iki kandil veya şu olursa yavru verir gibi kesin bilgiler yok

ancak hormonlanmış bir phal iki kandil açarsa da doritis hybridi vs. gibi genetik bir durum yoksa bitki seneye zayıf düşebilir.

sararan yaprağı bırakın kendi atsın kesmeyi düşünüyor iseniz alkolenmiş bir makas veya falçata kullanın vede keserken kök uçlarına özeliklede çiçek filizine zarar vermemek için azami dikkat edin.

saygılar

Eski 25-11-2006, 13:35   #60
Kaybettik...

praecox's Avatar

Açıklama

praecox cevaplıyor demek praecox bildiği kadarı ile cevap vermeye çalışıyor demek. Bu konuda herşeyi biliyor diye bir idaası yok.

praecox bu konu başlığını orkide meraklılarının paylaşımı olsun diye açdı. buraya bir "One man show" sergilemek için girip bakmıyor. sadece soru sormayın paylaşın deniyor ancak "orkide yetiştirmek istiyorum" "orkide meraklısı yok mu" gibi yeni konular sadece olayı dağıtmakla kalmıyor kime ne yazıyorum kimse beni okumuyormuş dedirtiyor praecox'a

praecox'a sadece sormayın paylaşın da ...
var meraklısı var .....
meraklısı var gibi görünürse de bir dizi kripo-meraklıları var.
El elden üstündür benim bu trade de bir monopolüm yok olmadı vede olması için de bir idaam yok.
Forumdaki üyeler bu kadar praecoxdan korkar bir tavır sergilemelerine hiç gerek yok öldürürüz praecox'u gider.
Onu öldürmek çok kolay ancak meselemiz üzüm mü yemek bağcıyı mı dövmek? ki bazı ek tradelerin laf dalaşına dönmesi de bazı şahısların niyetini ispatlar nitelikde.
ben yine de praecox ile paylaşımdan yanayım.
praecox hiç bir şeyi tam bilmiyor sadece belki biraz deneyimi var hatta bir dizi de kötü deneyimleri var ki bunu da buraya giren kişilerin de bu kötü deneyimleri yaşamaması adına uyarıcı tarzda yazılar ekliyor.
Aslında iyi biridir.
ama korkarım bu fiktif praecoxun intaharını katalize eden yeni üyelere sabrı az gibi biri.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024