agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-12-2014, 13:40   #3031
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın ericca, muhtemelen bir süre susuz kalıp ardından sulanınca böyle bir şey olmuştur. Önemli bir şey değil, yapraklar böyle de yaşıyor

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 18:27   #3032
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2014
Merhaba,

3 tane yeni phal aldım, bunlardan birinin köklerinde yosun oluştuğunu gördüm eve geldiğimde.
Sanırım çok sulandığı için oluşmuş. Aynı zamanda bu bitki toprağı üzerinde suladıktan sonra küçük beyaz bite benzeyen canlılar gördüm. Şu an toprak kuru olduğundan görünmüyorlar ama ıslanınca ortaya çıkıyorlar. Bir süre daha kontrol edeceğim çok fazla olup olmadıklarını anlayabilmek için. Eğer çoksa boğma yöntemi ile başetmeyi düşünüyorum. Sizce çözüm olur mu? İllaki ilaç mı kullanmalıyım? Bulaşık detarjanı ile ilaçlamanın yöntemi hakkında bilgi verebilir misiniz?

ericca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 21:56   #3033
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2014
Merhaba yaklasik 2yildir baktigim orkidemin koklerinde curume oldu, curuyen koklerin tamamini makasla kestim,tekrar topraga diktim. Bu seferde toprakta (Bauhaus tan aldigim orkide topragi) kuflenmeler oldu. Simdide Orkideyi topraktan cikardim. Forumdan okuduklarimdan yola cikarak su ile temizleyip uterine tarcin doktum. Bunyan sonra nasil ilerlemeliyim? Orkidemi tekrar koklendirmek icin ne yapmaliyim yardiminizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

roserose Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2015, 22:16   #3034
Ağaçsever

Eron2014's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2014
Benim pallerimden bir tanesi önce gövdesinden keiki vererek beni şaşırttı. Keikiden sonra bir de çiçek sapı çıkarınca beni şımartmaya karar verdiğini açıkça belli etmiş oldu. Bugün fark ettiğim olay ise daha önce hiç görmediğim, duymadığım bir olay. Büyüttüğü yeni çiçek sapında tomurcuk oluşturması gereken alttan iki gözde yeni çiçek sapları oluşmuş!

Sitemizdeki üstadlara soruyorum. Bu normal midir?

kupecim beğendi.
Eron2014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2015, 01:31   #3035
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Bendede oldu ama normal bişi gibi geldi ne kadar çok dallanır budaklanırsa o kadar çok çiçeği olur .. akışına bırakın bence

Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2015, 01:34   #3036
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi roserose Mesajı Göster
Merhaba yaklasik 2yildir baktigim orkidemin koklerinde curume oldu, curuyen koklerin tamamini makasla kestim,tekrar topraga diktim. Bu seferde toprakta (Bauhaus tan aldigim orkide topragi) kuflenmeler oldu. Simdide Orkideyi topraktan cikardim. Forumdan okuduklarimdan yola cikarak su ile temizleyip uterine tarcin doktum. Bunyan sonra nasil ilerlemeliyim? Orkidemi tekrar koklendirmek icin ne yapmaliyim yardiminizi bekliyorum.
Yeni orkide topragı alın.yorf oranı az olanlardan ,sayfada birkaç yöntem var önceki sayfalardan okuyarak köklendirmeyi öğrene bilirsiniz şimdi yazardımda baya bir uzun

dinozor beğendi.
Eski 04-01-2015, 23:25   #3037
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster
Yeni orkide topragı alın.yorf oranı az olanlardan ,sayfada birkaç yöntem var önceki sayfalardan okuyarak köklendirmeyi öğrene bilirsiniz şimdi yazardımda baya bir uzun
Merhaba, ilhiniz icin tesekkurler.

Spagnum yosunu bulamadigim icin koku islak pamuk ile sardim.
Cicegi buyukbir posete koyup nemli bir ortam yaratmaya calistim.
Forumda okuduklarim bu yondeydi ama siz topraga ekin demissiniz,
Biraz kafam karisti.

Eski 04-01-2015, 23:45   #3038
Ağaç Dostu

Hiç kök yoksa öyle kalsın ama kök var ise topraktan yani harçtan emip besleyecek kadar kök varsa toprağa ekin ...

Eski 05-01-2015, 10:50   #3039
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Maalesef daha oncede belirtildigi gibi pamuk kullanmanizin cok bir faydasi olmayacaktir cunku spaghnum yosununun tek ozelligi nem vermesi degil ayni zamanda yapisi.Onun yerine phalaenopsis i bir bardaga yerlestirip altini suyla doldurmak daha mantikli ve kolay bir alternatif olacaktir cunku gordugum kadariyla karisim hos bir karisim degil ve kapali bir ortamda saglanilan nemin kontrolude daha zor oluyor.Evinizin aydinlik havadar bir kosesini secerseniz daha basarili olacaginizi dusunuyorum.

Kok varsa sn.Tilki Mete'nin dedigi gibi yeni bir subsrat alip/hazirlayip ekmenizde fayda var.

Ziya Soner beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2015, 19:18   #3040
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2014
Bitkilerimdeki böcekleri nihayet fotoğraflayabildim, lütfen ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olun. Ben bu başlıkta arattım ama bulamadım, ilaçlama yapmak istemiyorum, diğer yöntemlerin nasıl uygulanacağı konusunda yardımınızı rica ederim.
Name:  bit1.JPG
Views: 1299
Size:  27.6 KB

Name:  bit2.jpg
Views: 1291
Size:  64.9 KB

Name:  orumcek.JPG
Views: 1225
Size:  20.0 KB

ericca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2015, 07:13   #3041
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ericca Mesajı Göster
Merhaba,

3 tane yeni phal aldım, bunlardan birinin köklerinde yosun oluştuğunu gördüm eve geldiğimde.
Sanırım çok sulandığı için oluşmuş. Aynı zamanda bu bitki toprağı üzerinde suladıktan sonra küçük beyaz bite benzeyen canlılar gördüm. Şu an toprak kuru olduğundan görünmüyorlar ama ıslanınca ortaya çıkıyorlar. Bir süre daha kontrol edeceğim çok fazla olup olmadıklarını anlayabilmek için. Eğer çoksa boğma yöntemi ile başetmeyi düşünüyorum. Sizce çözüm olur mu? İllaki ilaç mı kullanmalıyım? Bulaşık detarjanı ile ilaçlamanın yöntemi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Sayın ericca,

Bu böcekler bitkinin üzerinde değil de sadece harç içerisinde bulunuyorsa muhtemelen bit değildirler ve problem yaratmayacaklardır. Eğer düşündüğüm böceklerdense çürümekte olan şeylerle beslenirler hatta (faydalılar). Bunlar olup olmadığı konusunda çok emin değilim fakat her halükarda suyla kurtulmanız pek mümkün olmaz, onlar kenarda köşede hayatta kalmanın bir yolunu bulur. Bulaşık deterjanını ise harçla ilgili sorunlarda hiç düşünmeyin, bitkiyi öldürürsünüz Bu durumda en iyisi saksı harcını değiştirmek olur, kökleri iyice yıkayıp yeni harca dikerseniz tamamen kurtulursunuz. Çiçekli dönemde dokunmak istemem derseniz de çiçekleri geçene kadar beklemeniz hiç sorun yaratmaz.

Güle güle büyütün!

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2015, 19:46   #3042
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
10 gün önce phallerimin saksılarını değiştirdim. Mevcut olan standart plastik saksıları o kadar çok kök doluydu ki, ve neredeyse hiç ağaç kabuğu kalmamıştı. 5 litrelik pet su şişelerini kesip yanlarından ve altından bolca büyük delik açtım. Strafor ve çam kabuğu karışımı yapıp tekrar diktim bitkileri; üstelik ikisinde de tomurcuklar ve yeni çiçek sapları var. Sarsılmış görünmüyorlar.

Name:  DSC07358.jpg
Views: 1405
Size:  60.3 KB

Name:  DSC07359.jpg
Views: 1270
Size:  63.1 KB

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2015, 06:29   #3043
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Standart plastik saksıdan (12 cm) 5 litrelik pet çapına geçiş (20 cm?) oldukça cesur olmuş Sanırım açıkta duran köklerin bir kısmını içeri alabilmek için bunu yaptınız. Gelişmeleri paylaşırsınız di mi?

Bu yaz standart boydan daha üst boya terfi ettirdiğim çiçeklerimde performans düşüşü var. Büyük yapraklar ama daha az sayıda tomurcuk...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
10 gün önce phallerimin saksılarını değiştirdim. Mevcut olan standart plastik saksıları o kadar çok kök doluydu ki, ve neredeyse hiç ağaç kabuğu kalmamıştı. 5 litrelik pet su şişelerini kesip yanlarından ve altından bolca büyük delik açtım. Strafor ve çam kabuğu karışımı yapıp tekrar diktim bitkileri; üstelik ikisinde de tomurcuklar ve yeni çiçek sapları var. Sarsılmış görünmüyorlar.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2015, 12:45   #3044
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Zamanla göreceğiz durumlarını Sayın Sar-dunya.
İlk resimdeki beyaz renkli olan, mevcut 1 adet çiçek sapına ilave olarak bir tane de yeni çıkarıyor şuan.
2.resimdeki ise sarı renkli orkidem, 3 tane mevcut çiçek sapına ilaveten 2 tane daha çıkarıyor şu an. Sarı renkli daha verimli bir cins.

Açıkta duran kökler çok fazlaydı evet, tüm çabalarıma rağmen bu kadarını saksının içine alabildim, bir de ağırlık merkezleri kaydığı için dış seramik saksı bile dengede tutamıyordu orkideleri.
Bakalım hayırlısı, durumları ne olacak, bende merak ediyorum.

Eski 11-01-2015, 19:42   #3045
Ağaç Dostu

Dışarda kök kalması sıkıntılı bir durum değilmi ? Havadan beslenemeğeceği için toprağa almalısınız dalın bir kısmı kuruduğu için çiçek beslenemeyecektir bu yüzden kesin yeni dallar çıktığı içinde sararmaya duran dalı kesip yardımcı olabilirsiniz

Düzenleyen Tilki Mete : 11-01-2015 saat 22:37 Neden: hata ve hitap düzeltme
Eski 11-01-2015, 19:56   #3046
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Maalesef daha oncede belirtildigi gibi pamuk kullanmanizin cok bir faydasi olmayacaktir cunku spaghnum yosununun tek ozelligi nem vermesi degil ayni zamanda yapisi.Onun yerine phalaenopsis i bir bardaga yerlestirip altini suyla doldurmak daha mantikli ve kolay bir alternatif olacaktir cunku gordugum kadariyla karisim hos bir karisim degil ve kapali bir ortamda saglanilan nemin kontrolude daha zor oluyor.Evinizin aydinlik havadar bir kosesini secerseniz daha basarili olacaginizi dusunuyorum.

Kok varsa sn.Tilki Mete'nin dedigi gibi yeni bir subsrat alip/hazirlayip ekmenizde fayda var.
Merhaba,cevabiniz icin tesekkurler. Malesef hic kökü yok. Suyun içine mi yerlestirmeliyim yoksa surya deymemeli mi? Ne kadar süre bu sekilde bekletmem gerekiyor? Hala ekilmemis sekilde bekletiyorum.

Eski 11-01-2015, 20:11   #3047
Yeni Üye

Alıntı:
Merhaba,cevabiniz icin tesekkurler. Malesef hic kökü yok. Suyun içine mi yerlestirmeliyim yoksa surya deymemeli mi? Ne kadar süre bu sekilde bekletmem gerekiyor? Hala ekilmemis sekilde bekletiyorum.
Cicegim suanki durumunu gosteren fotografi ekledim.nasil ilerlemem gerektigi konusunda bilgi verirseniz cok sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 11-01-2015, 20:39   #3048
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster

Dışarda kök kalması sıkıntılı bir durum değilmi ? Havadan beslenemeğeceği için toprağa almalısınız dalın bir kısmı kuruduğu için çiçek beslenemeyecekti bu yüzden kesin yeni dallar çıktığı içinde sararmaya duran dalı kesip yardımcı olun yapraklardada sararmaya başlayanlar var x işaretleriyle işaretledim ama kesmeye bilirsiniz kendisi düşecektir ilerleyen zamanlarda ...

Orkidelerin doğası gereği kökleri dışarıdadır, eski hallerini bir görseydiniz neredeyse hepsi havadaydı köklerin.

Birde sararmış yaprak ve sap dedikleriniz flaş nedeniyle öyle çıkmış, yoksa gayet normal renkleri ve durumları. Yorumlarınız için teşekkür ederim.

A_NOMAD ve Tilki Mete beğendi.
Eski 11-01-2015, 22:27   #3049
Ağaç Dostu

sn sakdağ ilk defa duydum bu bilğiyi ben sadece bir kaç türün böyle yaşaya bileceğini düşünüyordum ama cidden o çiçekli olan dal kurumuş gibi duruyor bilmeyen biri olsaydınız dikkatsizliğim yüzünden dalı kestirmiş olucaktım çok özür dilerim ... ama bari yaprak ta gördüğüm sarılık doğru olsun onlarda sararma varmı

Eski 12-01-2015, 08:35   #3050
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orkideniz suya degmesin suya yakin olsun ama cok umutlanmaminizi tavsiye ederim.

Ziya Soner ve dinozor beğendi.
Eski 12-01-2015, 20:03   #3051
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Orkideniz suya degmesin suya yakin olsun ama cok umutlanmaminizi tavsiye ederim.
Merhaba,resmi gördünüz mü? Pek iyilesecek gibi degil heralde fazla umutlanmayın demişsiniz.

Bu arada sphagnum yosunu buldum, internetten siparis verecegim sizce işe yarar mı? Kökü bu yosun ile sarmalı mıyım? Izledigim bir kac videoda seffaf saksının dibine bu yosun ıslatılarak yerleştirilmiş,çiçek de kökler değmeyecek şekilde üzerine yerleştirilmiş şeffaf poşetin içine konulup nemli bir ortam sağlanmıştı.Bu şekilde ilerlemek daha mı doğru olur?
Ilginiz için teşekkürler

Eski 12-01-2015, 22:01   #3052
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Merhaba,resmi gördünüz mü? Pek iyilesecek gibi degil heralde fazla umutlanmayın demişsiniz.

Bu arada sphagnum yosunu buldum, internetten siparis verecegim sizce işe yarar mı? Kökü bu yosun ile sarmalı mıyım? Izledigim bir kac videoda seffaf saksının dibine bu yosun ıslatılarak yerleştirilmiş,çiçek de kökler değmeyecek şekilde üzerine yerleştirilmiş şeffaf poşetin içine konulup nemli bir ortam sağlanmıştı.Bu şekilde ilerlemek daha mı doğru olur?
Ilginiz için teşekkürler
Maalesef orkidenizin yapraklari burusmaya baslamis;biliyorum bunu kabullenmek zor ama cok yuksek ihtimalle olecektir. Spaghnum yosunu bitki su kaybetmeye baslamadan yapilinca basarisi artacak cozumlerden bir tanesi dolayisiyla kendinizi en kotuye hazirlamanizda fayda var.

dinozor beğendi.
Eski 13-01-2015, 15:19   #3053
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2015
Selam bende 2 tane phalaenopsis var biri çiçeklerini döktü ama yeni dal **** keiki çıkartıyor diğerini de tohumlarını stigmaya yerlestirmistim ama çiçeklerini döktü sizce neden bana akil verirmisiniz

gizemyekta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2015, 19:39   #3054
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:

Üzülmeyin ama, siz bitkinizi fazlaca sulayıp çürümesine neden olmuşsunuz anlaşılan.

10 yaşında bir orkidem var, iki yıl önce uzunca bir süre komşuma bırakmak zorunda kalmıştım, fazlaca sulayıp kökleri çürütmüş.
Döndüğümde bitkim can çekişiyordu, hemen çürüyen tüm kökleri kesip temizledim, kalan kök 1 cm. kadardı.

Ağaç kabuklarından oluşan harcını da tamamen değiştirdim, dahası seramik bir saksıya aldım.
Bir süre sonra bitki düzelmeye yeni kökler oluşturmaya başladı, şimdi çok sağlıklı.

Tüm bitkilerde sulamaya çok dikkat etmek gerekiyor.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2015, 11:44   #3055
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Alıntı:
Cicegim suanki durumunu gosteren fotografi ekledim.nasil ilerlemem gerektigi konusunda bilgi verirseniz cok sevinirim.
acaba köklendirme hormonları bu iş için kullanılmaz mı

gittigidiyor'da satıcıya bütün bitkiler için oluyor mu diye sormuştum. satıcı : evet tüm hepsi için köklendirici demişti. bende orkide de dahil mi diye tekrar sordum. satıcı (orkide otorü gg satıcısı ) cevaben ; evet orkide için de olur demişti.

casperia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2015, 20:22   #3056
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Maalbesef koklendirme hormonlarinin orkideler icin pek bir faydasi olmadigini okumustum.Zaten sn.roserose'in phalaenopsis'inin sikintisi su kaybetmeye basladigi bir donemde harekete gecilmis olmasi olmus.

casperia beğendi.
Eski 16-01-2015, 08:01   #3057
Ağaçsever

Eron2014's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2014
Bu sabah ilk çiçeğimiz açtı.

Name:  orkide.jpg
Views: 1136
Size:  66.6 KB

Eron2014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2015, 20:01   #3058
Yeni Üye

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Üzülmeyin ama, siz bitkinizi fazlaca sulayıp çürümesine neden olmuşsunuz anlaşılan.

10 yaşında bir orkidem var, iki yıl önce uzunca bir süre komşuma bırakmak zorunda kalmıştım, fazlaca sulayıp kökleri çürütmüş.
Döndüğümde bitkim can çekişiyordu, hemen çürüyen tüm kökleri kesip temizledim, kalan kök 1 cm. kadardı.

Ağaç kabuklarından oluşan harcını da tamamen değiştirdim, dahası seramik bir saksıya aldım.
Bir süre sonra bitki düzelmeye yeni kökler oluşturmaya başladı, şimdi çok sağlıklı.

Tüm bitkilerde sulamaya çok dikkat etmek gerekiyor.
Bilgiler için çok teşekkürler sn Adalet Yağcı. Malesef bitkim düzelmeyecek bil hal aldı

Eski 20-01-2015, 22:05   #3059
Ağaçsever

karaefsun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2008
sayin roserose.
bence hic endişelenmeyiniz. öncelikle yapmanız gereken o çiçek saplarını dipden kesmeniz gerekir. bu bitkinin gucunu toparlaması icin gerekli. sonrada bitkiyi orkide harcina dikin ve mümkünse günde bir saat sabah güneşi görecek şekilde bir yere koyun. dikkat edilecek husus harfinin kuru kalmaması. emin olun kurtulmayacak gibi değil. sonucu bekliyorumm.kolay gelsin :-))

Selçuk Boz beğendi.
karaefsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2015, 11:29   #3060
Ağaç Dostu

Name:  4919e10ebd60251885fa07745d5fa2d0.jpg
Views: 1072
Size:  22.6 KB

Name:  e34589b2e918152f2e2e93f5d7729eb2.jpg
Views: 997
Size:  26.6 KB

İki tane durumu kötü durumda orkide aldım. Yapmam gerekenşeri söyleye bilirmisiniz? Yaprakları nasıl düzelte bilirim ? Yapraklar neden böyle olmuştur ? Çiçekçi dalı sadece ucundan kesmemi söyledi ama ben 3. Boğumun üstünden kesmemiz gerektiğini biliyorum ama çiçekçinin öyle demesi beni baya bir çelişkiye düşürdü hangisi doğru sizce ?

Name:  c71970b9d32627b5bda907ecce9011d1.jpg
Views: 998
Size:  22.6 KB

Name:  c0888d1475e3630e2c7737eff62961d9.jpg
Views: 1055
Size:  33.7 KB

Düzenleyen Tilki Mete : 22-01-2015 saat 23:31

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024