Konu: Phalaenopsis
View Single Post
Eski 10-01-2015, 07:13   #3041
dinozor
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ericca Mesajı Göster
Merhaba,

3 tane yeni phal aldım, bunlardan birinin köklerinde yosun oluştuğunu gördüm eve geldiğimde.
Sanırım çok sulandığı için oluşmuş. Aynı zamanda bu bitki toprağı üzerinde suladıktan sonra küçük beyaz bite benzeyen canlılar gördüm. Şu an toprak kuru olduğundan görünmüyorlar ama ıslanınca ortaya çıkıyorlar. Bir süre daha kontrol edeceğim çok fazla olup olmadıklarını anlayabilmek için. Eğer çoksa boğma yöntemi ile başetmeyi düşünüyorum. Sizce çözüm olur mu? İllaki ilaç mı kullanmalıyım? Bulaşık detarjanı ile ilaçlamanın yöntemi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Sayın ericca,

Bu böcekler bitkinin üzerinde değil de sadece harç içerisinde bulunuyorsa muhtemelen bit değildirler ve problem yaratmayacaklardır. Eğer düşündüğüm böceklerdense çürümekte olan şeylerle beslenirler hatta (faydalılar). Bunlar olup olmadığı konusunda çok emin değilim fakat her halükarda suyla kurtulmanız pek mümkün olmaz, onlar kenarda köşede hayatta kalmanın bir yolunu bulur. Bulaşık deterjanını ise harçla ilgili sorunlarda hiç düşünmeyin, bitkiyi öldürürsünüz Bu durumda en iyisi saksı harcını değiştirmek olur, kökleri iyice yıkayıp yeni harca dikerseniz tamamen kurtulursunuz. Çiçekli dönemde dokunmak istemem derseniz de çiçekleri geçene kadar beklemeniz hiç sorun yaratmaz.

Güle güle büyütün!

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön