agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-12-2006, 12:49   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2006
Merhaba,iki tane orkidem var.(Phalaenopsis türünde)İnternet yoluyla edindiğim bilgilerle ve sevgimle onlara bakmaya çalışıyorum. Çok sağlıklı görünüyorlar, çiçek açmaya devam ediyorlar fakat çiçeklerde bir tür böcek( bit gibi bir şey) oluştu. Bu konuda hiçbir açıklama bulamadım.Böcekleri zaman zaman peçeteyle temizliyorum. Bu arada çiçeklere zarar verdiği düşünüyorum fakat bir ilaç da bulamadım. danıştığım çiçekçilerde ilaç yoktu.Orkidelerim için çok üzülüyorum yardım ederseniz sevinirim.Fotoğraflarını da gönderirim. Bir sorum daha olacak orkidelerden birinin 2 çiçeği yaklaşık2 ay sonra soldu. Nen de onları dibinden kopartıp kopan yere mum damlattım.Aldığımız yerdekiler kestiğiniz yere mum damlatın demişti o yüzden... Bu doğru mu? Solan çiçeklere ne yapmalıyız?

ECE KİRAZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2006, 12:53   #62
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Ece Hanım, ilk yapmanız gereken aramıza yeni katılan bütün arkadaşların yaptığı gibi kendinizi tanıtmak. Yeni gelen arkadaşlarbaşlığında sizi tanırsak sorularınıza cevap almanız kolaylaşır.

Hoşgeldiniz

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2006, 14:55   #63
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ECE KİRAZ
Merhaba, ben Ece Kiraz. Kendimi tanıtarak soru sormam gerektiğini bilmiyordum.Orkidelerimi o kadar çok seviyorum ki onlar için çok acele bişeyler yapmaya çalışmıştım sadece( Ankara'da yaşıyorum fakat Akşehir doğumluyum. İki şehrin doğası çok farklı olduğu için belki de orkidelerime böyle tutunmam... Fakat bir gün herşeyi bırakıp bir köye yerleşmeyi düşünüyorum ağaçlarla arkadaş olmak için...
Ece Hanım hoşgeldiniz. Üyelerimizin kendilerini kısaca tanıtıp selamlaması aramızda daha yakın iletişim kurulmasını sağlıyor. Yoksa bir bakıyoruz, sorular geliyor biz de kuru kuru cevaplıyoruz.

Bu arada orkideleriniz ile ilgili en doğru yerdesiniz. Sn. Praecox'un konu ile ilgili bütün yazılarını okumanızı öneririm.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2006, 16:39   #64
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Resmi olmadan böceğin beyaz pamukçuk biti de tabir edebileceğimiz emici bir böcek olduğunu ancak tahmin edebilirim.

çiçeklerini çabuk dökmesi de bu beyaz pamuk gibi beyaz ve yapışkan bir salgısı olan arkasında genelde ik adet kıl gibi ince kuyruğu olan hayvanlar bitkiyi çok sarmamış ise fırçayı bir %60lık ethanol (bildik alkol) veya isopropanolü cözeltiye batırıp üzerlerine sürmek sureti ile öldürebilirsiniz

sonradan su ile yıkamanız tavsiye ederim. fazla sarmış ise yağ bazlı bir insecticide kaçınılmaz olur. yine de kesin bir şey söylemek içi resimlerini bekliyelim.

çiçek sapının kesimi için buralarda bir şeyler yazmışdım. mum dökmek gereksizdir sadece kesici aletinizi başka bitkilerden hastalık vs. bulaştırmama adına alkolle sterilleyip kesmeniz yaterlidir.

bunun bir ileri adımı kestiğiniz yere aktifkömür tozu dökmek olabilir ancak bir kaç bitkisi olan amatörler ciddi kök temizlemeleri dışında pek de yapmamaktalar bu fazla bitkisi olanlar için bir önlem.

ancak köklerde yine tekrarlamış olayım budama ve ölmüşleri temizleme uzman işi olmakla beraber siz de göze alıp keser iseniz kömür tozu tatbiki gereklidir.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2006, 14:15   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2006
Merhaba, size orkidelerimin fotoğraflarını henüz gönderebiliyorum.( Fotoğrafları buradan gönderemedim mail atıyorum )Sanırm tahmininiz doğru. Fotoğraflarda net görünmüyor ama tarifinize uyuyor böcekler. Önerinizi de uygulayamadım %60lık ethanol çözeltisini nasıl hazırlayacağımı bilemedim. %60 ı alkol kalanı su mu olacak sonro da yıkamamı söylemişsiniz çiçeklere su değirmeden sadece yaprakları mı yıkamalıyım Teşekkürler

ECE KİRAZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2006, 11:43   #66
Kaybettik...

praecox's Avatar

Nematod

Evet tahminim doğru bu pamukçuk da dediğimiz bir tür yaprak biti son zamanlarda özelikle de phalaenopsis de ciddi sorun yaratan bir salgın halinde zararlılardan biridir.

bitkinin öz suyunu emerek çiçeğin açılmadan gonca halde düşmesi, çiçeğin çabuk pörsüyüp dökülmesi gibi durumlara neden olur.

pek de önleyici bir şeyler de yapamıyoruz. yağ bazlı bir böcek ilacı kaçınılmaz oluyor. en geç 10. günde tekrardan bir ilaçlanma da kaçınılmaz oluyor.

ancak sonrası arapsabunlu bir su ile yıkama gereklidir. (bu terkipler forumda Sn. Mine Pakkaner tarafından müteakip kereler yazılmıştır forumu tarayın)

Eski 19-12-2006, 13:31   #67
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Merhaba;

Bende de bir tane Phalaneopsis orkide var. Konuyu sürekli takip ediyorum. Gerçekten Sayın Preacox verdiği bilgilerle bize sahipsiz olmadığımız hissini aşılıyor. Size gerçekten çok teşekkür ederim kendi namıma.

Bugün bir tanıdığımızın evinde bir orkide gördüm. Phalaneopsis idi. Sadece 2 iri yaprağı vardı. Sayın Preacox' un deyimiyle tıkız bir toprakta idi. Toprağına baktım ıslak ötesiydi. Çünkü saksısı bir cam vazo gibi bir şeyin içine yerleştirilmiş ve saksısının sadece 1-2 parmak kadar bölümü suyun dışında kalacak şekilde suya oturtulmuştu. Hal böyleyken şahsen ölmesi beklenir. Ama bizim inat kızımız tüm bu olumsuzluğa rağmen yeni kökler veriyor. Üstelik 1 adet iri ve güzel bir çiçek sapını da vermiş, halinden memnun görünüyordu. Şimdi bu durumda benim kafam karıştı. O suyun içinde, loş sayılacak kadar az ışık alan bir odada nasıl olupta çiçek açmış. 2-3 yaşında olduğunu söylediler. Bir başka saksıda bir de yavru vardı. O da aynı şekilde suyun içine oturtulmuş ve saksısı yarya kadar suyun içinde kalmış haldeydi. İnanamadım. Benim ki 1 yıl olacak hala çiçek açamadı. Bununla birlikte yaprak çıkarmadı, yeni kök vermedi. öylece duruyor. Onunki suyun içinde yaşamayı başarmış bir de çiçek açıyor..

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2006, 13:36   #68
Kaybettik...

praecox's Avatar

Kaç senedir bu halde bakılıyor arkadaşınızın phal.leri?
toprak torf mu saksı topraağı mı? çevresindeki ısı nedir kaloriferin üstünde mi?
bende bir anlam veremedim....
gerçi orch.lar herne kadar yağmur ormanlarında neme suya aşina bitkilerde olsa evdeki tarz koşullarda dik dikim vs. gibi durumlarda birden kökleri o nemde mantar sarıp çürütmesi işten değil. bana göre çok riskli...
ancak hayatda bir risk
anlıyamadım bir resim eklemiş olsa idiniz...?

Eski 19-12-2006, 13:46   #69
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Çok üzgünüm resim çekecek bir imkanım olmadı o sırada. Dediğine göre 2-3 yıl olmuş bu çiçeği alalı. Kaloriferin üstüne mermer koymuşlar ve onun üzerinde yavru duruyordu. Daha büyük olan 3 yaşlarında, kalorifer peteğinin yanında bir sehpanın üzerinde duruyordu. İçerisi fazla ışık almıyor. Zaten güneş hiç görmüyen bir odadalar.

Toprak olarak; aldıkları saksının İçindeki torfa ve birazda minik çakıl eklemişler. O kadar. Benimkini de suyun içine koymamı tavsiye etti. Aklıma ilk gelen sizin uyarılarınız oldu; "Sakın suda bırakmayın"... "göbek çürümesi", "köklerin hava alması".... Hala şaşkınım Yine de sizin tavsiyelerinize uyma taraftarıyım. Ama bu ilginç olayı sizlerle paylaşmak istedim.

Eski 19-12-2006, 18:19   #70
Kaybettik...

praecox's Avatar

Geçen sene benim de elime 4 adet phal geçmiş idi. dediğiniz gibi ıslak ve çok nemli olmalarına rağmen gayet sağlıklı idiler.

Ancak burdaki tek fark saf sphagnum yosununa ekili olmaları idi. böylesi bir şansınız var ise bu mümkün. ancak sphagnum birkaç sene sonra torfa dönüşür ise asidik özeliğini kaybetmektedir. ya sphagnumu değiştireceksiniz. veyahut da terkibini verdiğim substrat karışımına.

hep de yazdığım gibi bu işin mercedesi sphagnumdur. ancak bu yosunun da temini ve fiyatları malum. sphagnum asidik bir özelik sergiledikçe mantar küf ve çürüme hatta alg oluşumu bastırılır. sphagnum ağırlığının 20 katı kadar su tutma özeliğine sahip iken kökler de havadar kalır. ancak en geç 2 sene sonra sorun yaratabilir.

bendekileri o zamanlardaki diğer bir tür bitki için acil sphag. ihtiyacımdan başka bir toprağa ekmişdim. onun için uzun vadeli bir deneyimim olmadı.

bu bir müddet iyi giden sistem birden göçebilir. ancak altında durağan su bulundurmayı böyle açıklıyabiliyorum. böyle altında saksıyı ıslak hatta sulu tutabilen bir tavsiye diğer substratlar için okumadım bilmiyorum.

Eski 20-12-2006, 11:51   #71
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Spagnum yosununa ekili olsa bile spagnumu yaşatmak kolay olmazdı galiba.
Bir de doğada ağaç oyuklarında ve dalların birleşim yerlerinde sanırım su bulunmuyordur. Burdan yola çıkarak suyun içine koymak çok sakıncalı görünüyor.

Eski 20-12-2006, 14:48   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-12-2006
Merhabalar ben foruma yeni üye oldum. Bu gün bordomsu phalaenopsis orkide aldım uzun zamandır istediğim bir çiçekti. aslında bitkiler konusunda pek fazla bir şey bildiğimi söyleyemeyeceğim. yeni yeni öğreniyorum.

orkideme gelince onun hakkında biraz araştırma yapabilme şansım oldu bu türleri yetiştirmesi bakımı en kolay olanmış, senede iki defa çiçek açıyor ve çiçekleri en az 3 ay iyi bakıldığı taktirde üstünde kalıyormuş, çiçekleri solduğunda 3. boğumdan budamak gerekiyormuş ve budadığımız kısmı toprağa dikersek yeni fideler elde edebilirmişiz. bunları öğrendim ama tabii ne kadarı doğru tam bilemiyorum. bu gün orkidemi aldığım çiçekçi böyle yeni fide elde edemeyeceğimi söyledi. sizce hangi bilgi doğru bu konuda yorumlarınızı bekliyorum

nefii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2006, 15:06   #73
Yeni Üye

ellerinize sağlık çok güzel yazmışsınız gökte ararken nette buldum sizi

Eski 20-12-2006, 16:21   #74
Yeni Üye

birşey sormak istiyorum forumu okurken bişi dikkatimi çekti orkide çiçek açınca ne yapmam ve nasıl yapmam gerekiyor yani çiçeğin hemen solmaması ve uzun süre canlılığının koruması için

Eski 20-12-2006, 17:36   #75
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turunç Mesajı Göster
Spagnum yosununa ekili olsa bile spagnumu yaşatmak kolay olmazdı galiba.
Bir de doğada ağaç oyuklarında ve dalların birleşim yerlerinde sanırım su bulunmuyordur. Burdan yola çıkarak suyun içine koymak çok sakıncalı görünüyor.
Evet bu tam bir tezat... sphagnumu canlı tutmak veya canlandırmanız için gerekecek şartla orkidenizin sonu demektir. biri epiphit yani ağaç üzerinde yaşar iken diğeri yani sphagnum yosunu tamamen bataklık bitkisi.

Orkidenin asıl yaşam şartları sizin de takdir ettiğiniz gibi bataklık olmadığından. burda sadece birkaç seneliğine sphagnumun özeliklerinden faydalanılıyor. bende bundan dolayıdır ki en fazla bu sistemin 2 sene iyi gideceği sonrası çökeceği konusunda bir öngörüşde bulundum.

gerçi nepenthes türü etoburlarda askılı saksılarda sphagnum gelişme göstermekle beraber nepenthesler de epiphit olmakla birlikde aşırı neme suya çok daha ihtiyaçları olan bir bitki. kaldı ki burda nemle beraber ısı da da gerçek bir artış gerekmektedir.

saunası olanlara duyurulur...

Eski 21-12-2006, 12:52   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2006
Merhabalar
Forumun yenilerindenim. Bir iki ay önce hediye edilen orkidemin hastalandığına ve günden güne zayıf düştüğüne kanaat getirdim ve galiba artık ölüyor. Bundan; sabah kalktığımda yeşil yapraklarından birinin de düştüğünü görmemle iyiden iyiye emin oldum. Ama belki yapılacak birşeyler vardır kimbilir. Foruma resim asmayı bilmediğimdendir onun içler acısı halini size gösteremiyorum. Sanırım yanlış sulama sonucu bu hallere düştü. Üst kısmındaki kökler kuru ama toprağın içinde kalan kısım hala yeşil ve boğumlardan birinin de bugün sarardığını gördüm, yeşil yapraklarsa sırasıyla sararıp düşüyor, birkaç gündür sulamıyorum. Ne yapabilirim acaba, yardımlarınızı bekliyorum

Düzenleyen esref_saati : 21-12-2006 saat 15:31
esref_saati Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2006, 14:11   #77
Kaybettik...

praecox's Avatar

Burayı gördünüz mü?
Phalaenopsis
hastalık seyri bunha bir benzerlik taşıyor mu?

Eski 21-12-2006, 14:55   #78
Yeni Üye

Evet burayı görmüştüm ama emin olamadım, resimleri ekleyebiliyorum artık sizce benziyor mu..

Düzenleyen esref_saati : 21-12-2006 saat 15:34
Eski 21-12-2006, 15:22   #79
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Çok sağlıklı görünüyor bence. Susuz kalmış olabilir mi? Yüksek nem de sever.

Eski 21-12-2006, 15:39   #80
Yeni Üye

Teşekkür ederim. Peki günden güne yeşil yapraklarını dökmesi normal mi ve ayrıca çiçeklerini taşıyan dallarından biri de bugün sararmıştı. Ben bu belirtiler baş gösterdikten sonra sulamayı kestim, bir hafta olmuştur. Bir sabah tüm çiçeklerini yerde buldum. Ben abartıyorum galiba : )

Eski 21-12-2006, 16:10   #81
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Sayın preacox' un dediğini aktarayım. Soğukta yaprak ve çiçeklerini dökerler. 24 derecenin altında bitkiniz strese girecektir. Kalorifer peteğinin yanına alın ve bir kaba su doldurun. İçine küçük çakıllardan koyun. Sonra bunun içine su koyduktan sonra tel ızgara yerleştirin ve bu tel ızgaranın üzerine orkidenizi koyun. Orkidenin saksısı suyun içinde olmamalıdır. 15 günde 1 azot açısından düşük bir sıvı gübre ile orkidenizi besleyin. Önce içme suyuyla sulayın, sonra sıvı gübre eklediğiniz su ile sulayın. Kolay gelsin. İnşallah kurtulur.

Eski 21-12-2006, 16:32   #82
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın eşref saati,

orta filizi de bir tasfir edermisiniz sağlıklı görünüyor mu?
burdan gördüğüm sulama suyu kireçli acaba semt neresi? sonbaharda her bitkide olduğu gibi alt eski yaprakların sararıp dökülmesi gayet olağandır ve doğaldır.
belki biraz üzerine substrat eklerseniz iyi olur onun dışında bir sorun bu resimden görmemdim ancak sulama suyunuza dikkat...

Eski 21-12-2006, 17:44   #83
Yeni Üye

Bence şimdilik sağlıklı gözüküyor gibi ama mühim olan sizin takdiriniz. Sulama için içme suyu kullanıyorum..

Eski 21-12-2006, 18:15   #84
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bence sadece sağlıklı değil kıskandırıcı derecede sağlıklı....
iyi günlerde çiçeklensin derim.
görünümde bir sorun yok biraz substrat eklemekde fayda var

Eski 21-12-2006, 19:05   #85
Yeni Üye

Teşekkürler ederim, sağolunuz içimi rahatlattınız, çiçeğimi seviyorum kaygılarım bu yüzden ama bu, benim için imtihan niteliğinde, geçmeliyim
Tekraren teşekkür ederim..

Eski 23-12-2006, 12:13   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esref_saati Mesajı Göster

Bence şimdilik sağlıklı gözüküyor gibi ama mühim olan sizin takdiriniz. Sulama için içme suyu kullanıyorum..

içme suyundan kastınız nedir?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2006, 16:25   #87
Yeni Üye

menba suyu yani.

Eski 23-12-2006, 16:53   #88
Kaybettik...

praecox's Avatar

Üzerinde analiz değerlerine bakın toplam sertlik Ca (kalsyum) ve Mg (magnesyum) miktarları kaç mg/lt dir. size bulunduğunuz semti sormuş idim. şayet istanbulun kuzey batısında bir yerde iseniz şebeke suyunun yumuşak olma ihtimalini de düşünür isek (örneğin SAKA marka) gibi sert bu suya gerek kalmaz.

Eski 23-12-2006, 17:39   #89
Yeni Üye

Bakırköy'de oturuyorum, pek kuzey batı sayılmaz.
Ca 16,8 mg/lt Mg 5,1 mg/lt sert sayılır mı?

Eski 24-12-2006, 11:52   #90
Kaybettik...

praecox's Avatar

değerler müsait bu şebeke suyu değerleri mi? rekalm gibi olmasın ama sırma su daha yumuşak değerlerde sanırım.
yine de şebeke suyu ile sulamak isterseniz bir kaynam çıkartıp soğutuktan sonra sulamanız sadece kirecin fazlasını çöketmek açısından değil, bir tür pathojen olabilecek bakterileri yok etmek vede olası aşırı chlor ve ozon gazını da uçurma makstalı düşünmüşdüm.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024