agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-02-2007, 20:00   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2007
orkideler için saydam saksı

orkideler için saydam saksı arayanlar 2,5 litrelik Coca-Cola pet şişelerini kullanabilirler. Hazır orkidelerin saksıları ile birebir aynı boyut ve çapı 11 cm.

Cyber Papatya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2007, 15:03   #122
xzx
Yeni Üye

xzx's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Galeri: 1
bu foruma üye olana kadar orkidelerin saksılarının şeffaf olması gerektiğini bilmiyordum. sadece pembe çiçekli olanın ki seramik saksı. diğerleri şeffaf saksıda fakat seramiğin içine koydum saksıyı. sizce pembe çiçekliliyi tekrar şeffaf saksıya alayım mı?

Diğer hastalıklı orkidem için çok üzülüyorum. üzerinde 1 adet de tomurcuğu var. çok umutsuz bir durumda değil sanırım . Ama en kısa zamanda yakın plan resimlerini ekleyeceğim buraya. lütfen bana yardımcı olun da iyileştireyim orkidemi. herkese teşekkürler....

xzx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2007, 15:11   #123
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sayın xzx,

elbetteki şimdi çiçekli bir orkidenin saksısını değiştirmek iyi olmaz. yazın sonunda veya başında çiçekleri döker de sapı tekrardan bir çiçek açıcakmışcasına sürmezse değişimi yaparsınız.

üçüncü orkidenizde gördüğüm kadarı ile ( veya göremeyip de tahmin diyelim) kırmızı örümcek ve/veya thripse sarmış gibi. en azından rengi ona benziyor vede bu sinir bozan haşaratın diğer bir marifeti de ısırdığı yerlerden kara leke mildiyö ve benzeri bir mantar da sarmış gibi... sizden ricam bu yaprakların resmini çekmeden bir büyüteçle iyi bir ışığın altında siz yakından bir bakın vede ordaki popülasyonu anlatmaya çalışın macro bir resim çekebilme imkanınız varsa bu süper olurdu da zaten siz vizörden çekerken de sorunu göreceksiniz.

saygılar

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2007, 16:07   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cyber Papatya Mesajı Göster
orkideler için saydam saksı arayanlar 2,5 litrelik Coca-Cola pet şişelerini kullanabilirler. Hazır orkidelerin saksıları ile birebir aynı boyut ve çapı 11 cm.
pet şişeleri görüntüyü bozduğu için
marketlerde veya plastik kap kacak satan yerlerde satılan beyaz şeffaf saklama kaplarından alın derim...

Her boy her ebat ve her şekilde mevcut...

saklama kaplarının altını kızgın bir çivi ya da bıçakla delmenizi söylememe gerek var mı?

Düzenleyen denizakvaryumu : 01-03-2007 saat 19:17
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2007, 21:24   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
İyi Akşamlar!Benim phalaenopsisim 4 yıldır benimle çiçekçinin çöpünden çıkarmıştım onu.İlk defa çiçek açıyor yalnız orkide toprağı bulamadığım için toprak değişimi yapamadım Kökleri dışarıda gelişti çoğunluk kökleri saksı dışında.Anlayamadığım birşey oluyor orkideme,sürekli yapraklarını döküyor.Yaprakların uçlarından başlayan bir sararma yaprağın dibine ilerleyince yaprak düşüyor son bir yaprağı kaldı o da giderse yapraksız kalacak Ne yapabilirm yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2007, 08:56   #126
xzx
Yeni Üye

xzx's Avatar

Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
pet şişeleri görüntüyü bozduğu için
marketlerde veya plastik kap kacak satan yerlerde satılan beyaz şeffaf saklama kaplarından alın derim...

Her boy her ebat ve her şekilde mevcut...

hmm iyi fikir. bende dünden beri şeffaf ve şık bir saksıyı nerden bulabilirim diye düşünüyordum.

xzx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2007, 11:07   #127
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İzmirli Mesajı Göster
İyi Akşamlar!Benim phalaenopsisim 4 yıldır benimle çiçekçinin çöpünden çıkarmıştım onu.İlk defa çiçek açıyor yalnız orkide toprağı bulamadığım için toprak değişimi yapamadım Kökleri dışarıda gelişti çoğunluk kökleri saksı dışında.Anlayamadığım birşey oluyor orkideme,sürekli yapraklarını döküyor.Yaprakların uçlarından başlayan bir sararma yaprağın dibine ilerleyince yaprak düşüyor son bir yaprağı kaldı o da giderse yapraksız kalacak Ne yapabilirm yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
sanırım bu konuda amatörsünüz. bitkide çökertme hastalığı var bu forumda ne yapılacağını yazmışdım ordan okuyun.
ancak korkarım çok geç kaldınız.

Eski 28-02-2007, 11:21   #128
Kaybettik...

praecox's Avatar

boynum ağrıdı gerçi ama tekrar baktım da bitkinize sanırım bir şansınız var gibi.

derhal sulamayı durdurun altında asla su kalmamış olsun.
saksı değiştirin. ölü kökleri ki bunlar genelde saksı harcının içindeki köklerdir onlar çürümüş olmalı olanı ayıklayın yeni kuru bir saksı harcına dikin sulamayaı birkaç gün sonra yapın.
bulursanız kökleri benomy le yıkayın kömür tozu serpiştirin dikmeden evvel

Eski 28-02-2007, 12:42   #129
Ağaç Dostu

hocam
-benomy- nedir?

.

Eski 28-02-2007, 12:56   #130
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Benomyl sistemik bir fungusit etkili maddesidir. Piyasada Benlate ticari ismiyle bulabilirsiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2007, 13:05   #131
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Benomyl sistemik bir fungusit etkili maddesidir. Piyasada Benlate ticari ismiyle bulabilirsiniz.

teşekkürler Mine Hanım..

Ben de captan var aynı hastalıkta captan da kullanılabilir mi?

.

Eski 28-02-2007, 13:20   #132
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Captan konktakt etkilidir. Benomyl'in işini yapmaz . Benim çoğu zaman ikisini karıştırıp da kullandığım oluyor.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2007, 21:23   #133
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
Çok teşekkür ederim.Altında hiçbir zaman su bırakmadım sulamaların arasında bile çok uzun süreler vardı.Köklerini kontrol ettim çürüme yok,kökler dışarıda büyümeye devam ediyor birşey daha farkettim phaelenopsisim 3. ve 4. çiçek dallarınıda çıkarıyor.2 dal çıkarmıştı 4 dal olacake.Bir sorunum daha var İzmirde orkide toprağı bulamadım,çam kabuğuda aradım ancak işlem görmüş ve beklemiş çam kabuğunu hiçbir yerde bulamadım Diğer phaelenopsisimde de benzer belirtiler var oda çiçek açmak üzere

Düzenleyen İzmirli : 28-02-2007 saat 22:00
İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2007, 08:55   #134
/

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 5
delik olmayan sahsıya dikilen bikiler zamanla kök cürümesi yapar tavsiye etmeem

bahcehizmetleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2007, 12:42   #135
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın Ephesos,

karşı bir soru ile konuyu açıklıyayım.
akvaryumumda alg oluşumu var. bazı bitkileri yosun kaplamış gibi.
sizce ne yapmalıyım.?
sizin konunuz diye bu örnek soruyu sordum. sanırım burdan benim de orkideniz konusunda vereceğim cevap sizin alg oluşumu için vereceğiniz kadar doğru olacaktır.

"nichts für ungut"
saygılarımla

Eski 02-03-2007, 14:15   #136
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
teşekkürler praecox yani şimdi o kökleri keseyimmi tavsiyeniz bu mu ? ayrıca dip not ilgimi çekti ne benim için iyi olmaz??? anlamadım yardımlarınız için müteşekkirim. biraz daha açık olursanız sevinirim.iyi çalışmalar.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2007, 17:19   #137
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Başardım...
bir kez daha kendimi ifade edemeyip hatta yanlış anlaşılmayı başardım. Hiç de zor olmadı
Sayın Ephesos,
söylemek istediğim görmeden etmeden siz nasıl ki benim akvaryumdaki bitkilerin neler olduklarını, kaç litre olduğunu, aydınlatma şeklimi ve süremi, balık yükünü, pH'ını sertliğini vs. bilmeden algı nasıl kontrol altına alabileceğimi söyliyemezseniz bende sizin 1500 adet orkide türünün içinden (hoş phalaenopsis olma ihtimali yüksek de olsa...) saksı kök çiçek durumunu görmeden bilmeden kesin, şunu yapın bunu edin diyemiyeceğimi anlatmak istedim.

sonundaki "nicht für ungut" sadece türkçesini bulamadığım bir terim kötü değil iyi niyetli bir yaklaşım içimde olduğumu belirtir... yazımın çok da sarkastik yani iğneleyici alınmaması gerektiğini belirtmek amacında bir tür terimdi...

summa sumarum... yani kısacası görmeden sizin bana yazdıklarınız kadarı ile bir şey söylemem mümkün değil.

Eski 02-03-2007, 20:29   #138
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
anlamadığım bir şey var çiçekleri solduğunda **** kuruduğunda çiçek dalını kesmeyecekmiyiz benim kafam karıştı resmen .Ben dalı kestim ikiye bölüp toprağa yatırdım çelik yapmak ,için belki başarırımda köklendiririm diye deneme yapıyorum

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2007, 20:44   #139
Yeni Üye

orkide müz's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2007
Merhaba bu benim yeni orkidem.Çiçekçi iyi bakmamış bence.Cep telefonundan indirdiğim için resim iyi çikmadı.Gövde ve yaprakta bir sorun var sanki ama hiç yayılma olmadı aldığımdan beri. Sizce birşey var mı?

Name:  DSC00145.JPG
Views: 4444
Size:  14.8 KB

Name:  orkıde.JPG
Views: 3850
Size:  14.1 KB

orkide müz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2007, 22:43   #140
Kaybettik...

praecox's Avatar

o kararan yerin yaprağın her iki yanından işaret ve orta parmakla kıskaca almış gibi hafif bastırınca edindiğiniz duygu nedir. sertçe mi?

sert ise yanık gibi ama cılk yumuşacık elmanın bir yanının çürüğü gibi ise bakteryel bir çürüme o zaman derhal yaprağı ampute etmeniz gerekir. yani steril bir makasla radikal bir şekilde çürükden geriye gövdeye doğru steril bir makasla çürüğe uygun bir mesaf kalması şartı ile hatta bayağı bir dibine kadar gitmeniz gerek gibi görüyorum. kesmeniz gerekebilir. bir hafta 10 gün hatta 2 hafta toprağını kuru tutun.

detaylı, çözünürlüğü daha iyi bir fotoğraf ekliyebilirseniz belki de boşa kesin demiş olurum şimdiden kesmeden önce bitkiyi kuru tutup resmini acilen ekleyin derim. ancak üst deri altında çılklık varsa derhal kesimi gerek....

saygılar

Eski 02-03-2007, 22:50   #141
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BENBEN1967 Mesajı Göster
anlamadığım bir şey var çiçekleri solduğunda **** kuruduğunda çiçek dalını kesmeyecekmiyiz benim kafam karıştı resmen .Ben dalı kestim ikiye bölüp toprağa yatırdım çelik yapmak ,için belki başarırımda köklendiririm diye deneme yapıyorum
bu tarz nodien kültürde keiki yetiştirmek özel ve steril şartlar gerektirebilir. bu tarz bir saplama ile yavru phal. eldesi hiç duymadım bilmiyorum. esasen denemedim dahi. ama bir sonuç alırda bizle müspet menfi paylaşırsanız seviniriz.
bakarsınız hocanın gölü maya tutar...
denemeden bilemeyiz denemedim bilemiyorum..

saygılar.

Eski 04-03-2007, 01:28   #142
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Ben bir yerde okumuştum çiçek solduğunda dalı kesip toprağa yatay olarak koyup üstüne az bir toprakla kapatarak köklendirmek mümkün olabiliyormuş .biraz zor olacak ama denemem lazım diye düşündüm

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2007, 01:45   #143
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
:Phalaenopsis saksı harcı....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İzmirli Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim.Altında hiçbir zaman su bırakmadım sulamaların arasında bile çok uzun süreler vardı.Köklerini kontrol ettim çürüme yok,kökler dışarıda büyümeye devam ediyor birşey daha farkettim phaelenopsisim 3. ve 4. çiçek dallarınıda çıkarıyor.2 dal çıkarmıştı 4 dal olacake.Bir sorunum daha var İzmirde orkide toprağı bulamadım,çam kabuğuda aradım ancak işlem görmüş ve beklemiş çam kabuğunu hiçbir yerde bulamadım Diğer phaelenopsisimde de benzer belirtiler var oda çiçek açmak üzere
Sayın İzmirli,
İzmir - Gaziemir' de, Prof.Dr. Gazanfer Harzedin'in sahibi olduğu TARTES www.tartes.com.tr
firmasından genleştirilmiş kil bilyesi (45litre civarı..) temin edip, Phalaenopsiste kullanabilirsiniz.

Saaygılar...

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2007, 17:31   #144
Ağaçsever

Quardi's Avatar

2 hafta önce kestim ama... :(

işte resimleri burda iki hafta önce aynen anlatılanlara uyarak kestim orkidemi ama uçlarından bu hali almaya başladı. galiba kötü bir şeyler olacak, hastalandı mı nedir bu halin açıklaması ve çözümü?
lütfen bilen bana yazsın
teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Quardi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2007, 18:52   #145
/

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 5
resimde gördügüm kadarınca anac yapraklar saglam .zamanla kendini toparlar

bahcehizmetleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2007, 19:39   #146
Kaybettik...

praecox's Avatar

Ben bir rahatsızlık göremiyorum bu phal.de. burdan gördüğüm kadarı ile kurıyan uç zaten ikinci kez açmış olan tarafı...
ben çataldan aşağı ilk yeşil kapak yapraklı göz varsa onun 2 cm üzerinden kesmenizi tavsiye ederim.
yapraklar diri mi şayet ellerseniz fazla bir dirilik sergilemiyor ise çiçek sapını hepten kesmeniz bitkinin dinlenmesi açısından uygun olur

Eski 06-03-2007, 13:43   #147
Ağaçsever

Quardi's Avatar

Wink

teşekkür ederim bilgiler için.
içim rahatladı.
alt yapraklar hafif yumuşadı ama üstteki iki tane gayet diri.
ben resimleri yolluyorum daha anlaşılır resimler çektim.
tekrar kesmem mi daha doğru olacak.
gerekliyse nerden keseyim resimlere bakarak bana bu konuda yardımcı olur musunuz.
dinlenme derken yani çok uzun zaman mı bekleyeceğim çiçek açmasını dibe yakın kesersem? ama ben çiçek açsın istiyorum gözlere zarar gelmedi henüz kestiğim yerden göze doğru yaklaşarak renk değiştirdiler sadece görünen üzre.
teşekkür ederim şimdiden yardımlarınız için.

Eklenen Resimler

Eski 06-03-2007, 14:03   #148
Ağaçsever

Quardi's Avatar

Smile

yukardaki resimlere ek bir resim daha (5 ten fazla yollanmıyormuş, o nedenle bunu ayrı yolladım.)

Eklenen Resimler

Düzenleyen Quardi : 06-03-2007 saat 15:13
Eski 06-03-2007, 15:29   #149
Kaybettik...

praecox's Avatar

Resimdeki kırmızı çizgili yerden kesin...
bitkiye captan tatbik edin... göbekde çürüme var çökertme başlangıcına benziyor henüz geç değil.
Bu konuda yazdıklarımı okuyun lütfen.
Name:  Resim%20034.jpg
Views: 3828
Size:  21.7 KB

Eski 06-03-2007, 16:17   #150
Ağaçsever

Quardi's Avatar

aradım ama gözümden kaçtı galiba nerde yazıyor kaçıncı sayfada okuyacağım bölüm? captan tatbik etmek nedir? captan nedir bilmiyorum satılan bişey mi ilaç mı?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024