agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-07-2007, 14:24   #361
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Tamam resimlerine bakalım elimden geleni yaparım.Fakat her açıdan olsun .

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2007, 14:49   #362
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2007
Galeri: 4
Tamam ephesos mutlaka fotoğraf ekleyeceğim. Teşekkürler...

Fatma E. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2007, 11:06   #363
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Merhaba,
Sonunda orkidemin fotograflarını çekebildim. Sanırım düzelmeye başladı Ortadaki yeni çıkan yaprak büyüyor Gerçi pek yaprağı kalmadı, hepsini kesmek zorunda kaldım ama napalım. Siz ne dersiniz? Kaybetmeyeceğim değil mi orkidemi? Köklerde kuruma var gibi geldi bana.

Bu arada son resimde işaretlediğim şey çiçek dalı olabilir mi?

Eklenen Resimler

Eski 10-08-2007, 12:10   #364
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Hayır. O yeni bir kök oluşumu. Bitkinize 10 günde bir sıvı gübre vermeyi ihmal etmeyin, tavsiyem Vilmorin bauhauslarda var.

Eski 10-08-2007, 12:20   #365
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Teşekkür ederim ephesos. Ben Helin marka çiçekli bitkiler için olan gübreden vermiştim bir sefer. Bu işe yaramaz derseniz vilmorin alırım en kısa zamanda.

Eski 10-08-2007, 13:04   #366
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Yok oda yarar yaramasınada vilmorin in orkideler için olan sıvı gübresini tavsiye ettim sadece bence alın birtane bulunsun pahalı birşey değil ayrıca karışımı tam yapraklanma dönemindeki orklar için.

Eski 10-08-2007, 13:35   #367
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Tamam ephesos orkidem için vilmorin en kısa zamanda alınacak Teşekkürler.

Eski 10-08-2007, 14:30   #368
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Bitkinizin boşa duran çiçek sapınıda endipten hemen kesin , ben onu çiçek sapını dengede tutan sopa sandım
Ayrıca alacağınız gübrenin üzerinde dozaj vardır onu dikkate alın . Netür gübre olursa olsun paket üzerindeki dozaj uyarısını dikkate alın. Özelikle belirtilmemiş ise normal bitkiler için verilen dozajlama miktarının 1/4'ünü orkidelere kullanın. tekrar yazıyorum o çiçek sapını derhal kesin.
En sona eklediğiniz resim tam seçilemiyor tekrar o açıdan çekilmiş net bir foto eklermisiniz.

Eski 10-08-2007, 14:33   #369
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Ben onu dipten 3 boğum sayarak kesmiştim. Madem hepsini kes diyorsunuz hemen keseyim. Gücünü yapraklara vermesi için mi kesiyorum?

Eski 10-08-2007, 15:44   #370
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Evet aynen öyle yaprak ve kök oluşumuna harcasın enerjisini çiçeğe değil.

Eski 10-08-2007, 16:36   #371
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Bitki reconvalescens'de ise (hastalık sonrası toparlanma veya iyileşme fazı) her zaman çiçeklenmesini bastırmakta fayda var. Özelikle Phalaenopsis tohum taşırken de çiçek açarkende hastalanmış ana bitki tüm gücünü buraya harcayıp kendini ölümüne perişan eden bir tür orkidedir.
Şimdilik tohumdan orkide üretemiyeceğimize göre de çiçekten feragat edip ana bitkiyi kurtarıp güçlenmesini sağlamak her zaman iyidir. güçlü bir bitki kısa sürede daha gür ve güzel çiçekler açıcaktır.
Zaten bitkiniz de kendini kurtarmış görünüyor. Yeni kökler yeni yapraklar oluşturuyor.
En son işaretli bölgenin net bir fotoğrafını tekrar eklermisiniz sayın çiçekçi?

Saygılar

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2007, 07:49   #372
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Ephesos der demez çiçek sapını kestim. Yeni yaprağın büyüdüğünü gözlemleyebiliyorum çok şükür. Kurtuldu galiba çiçeğim.

Fotoğraf makinemin çok iyi olmadığından sanırım çok net bir fotoğrafını çekemiyorum. Elimdeki en iyi hali işte bu. Sanki kök değil gibi, biraz koyu renkli çıkıyor, ama hiç büyümüyor sanki.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 12-08-2007, 08:50   #373
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Phalaenopsis in ölürken bile çiçek açmak istediği çok görünen bir vaka , bu bitki çiçeği için yani tohumu yani çocukları için kendini çok rahat birşekilde feda edebiliyor yani ölümüne çiçek açabiliyor.
Buradan gördüğüm kadarı ile o bir çiçek sapı değil yeni oluşan bir kök yeni oluşan köklerin ucu hafif koyu renkete olur hafif kahve gibi.Saksıyı değiştirirken o kökleri dışarda bırakmamalıydınız olsun sulamandan iki gün sonra o köklere suyla seyrelttiğin sıvı gübreden püskürt.
Bu arada tebrikler kurtardın bitkiyi .

Eski 12-08-2007, 11:12   #374
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Teşekkürler,
Sizin yardımlarınız olmasa çoktan ölmüştü çiçeğim. Umarım bundan sonra hep iyilik haberlerini veririm size. Ephesos ve praecox, ikinize de çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

Eski 14-08-2007, 23:09   #375
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

kişisel phal saksı değiştirme metodum

Daha öncede yaptığım saksı değiştirme işini sizlerle paylaşmak istedim.
1:hepimizce problem olan saksı harcının ana maddesi çam kabuğu kullanabileceğimiz çam kabukları karaçam , fıstıkçamı , sarıçam kabukları 1cm büyüklüğünde parçalara ayırıp fırınlarız ben bu işlemi geniş ve derin bir teflon tavada kavurma yaparmış gibi iyice kavuruyorum
2:çamkabuğunun %10 kadar strafor parçacığı hazırlıyorum
3:gene kabuğun %10 kadar torf eğer sulama işini çok seyrek yapıyorsanız bunu % 20 çıkarabilirsiniz ki ben bunu tavsiye etmem.
4:gene % 10 kadarda mangal kömürü
5:ıvır zıvırcıdan aldığım cam vazonun altkısmını deliyorum nasıl diye sormayın bunun için ayrı bir başlık açılmalı bence
6:saksının dibine hava boşluğu ve harcın fazla suyla temasını önlemek için birkaç adet ortaboy çakıl kullanıyorum
7:harcı karıştırıyorum
8:bitkiyi eski saksısından çıkarıp çürük ve ölü kökleri dibinden kesiyorum
9:saksının içini yarıya kadar harçla dolduruyorum
10:bitkiyi yerleştirip yanlarının iyice harçla dolmasını sağlıyorum
11:ertesi günü bitkimi suluyorum

resimler aşağıda umarım yararlı olur.

Eklenen Resimler

Eski 14-08-2007, 23:14   #376
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

devamı buda

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 14-08-2007, 23:18   #377
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

ve yeni saksısında phalim enaz 2 yıl oda bende rataız şimdi

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 14-08-2007, 23:21   #378
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Cama delik açmak gerçekten ilginç bu konudaki tecrübelerinizi anlatırsanız sevinirim.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 23:27   #379
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Elmasla (camkesme aparatı) delik açacağım yeri iyice içten ve dıştan çizip sivri uçlu herhangibir aletle iğneyle kuyu kazargibi yavaş yavaş oyuyorum bir içten biraz dıştan yeterinve derin olduğunu anladığımda oyuğa tornavidayı sokup yavaş darbelerle vuruyorum , oyuk eğer yeterince derinse cam deliniyor ama bunu yapmak enaz 3 günümü alıyor çok zor ve sıkıcı bir iş , ama elimde değil sevgi herşeyi yaptırıyor.

Denizardacan beğendi.
Eski 15-08-2007, 09:03   #380
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Sn ephesos ben çam ağaçları ile dolu bir yerde oturmama rağmen henüz kabuk elde edebilmiş değilim. (Şahsi beceriksizliğim ladin kabuğu toplamışım yanlışlıkla )Siz bu kabukları kendiniz mi topladınız? Eğer öyle ise açık havada kaç gün beklettiniz? Forumda var biliyorum da belki daha kısa süreli bir pratik yöntem uyguluyorsunuzdur. Resimlerini eklemiştim Sn praecox da substratı değiştirmem gerektiğini söylemiş idi. Zira köklerin % 70 i toprakta değil havada.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 09:12   #381
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Kabuk reçinesini ve içindeki suyunu (azda olsa) bırakması için bekletilir ,eğer aciliyetiniz varsa kabukları koklayarak **** parçaladığınızda reçineli olup olmadığını anlarsınız ,reçinesiz olanları fırınlayıp hemen kullanabilirsiniz.
Eğer acil lazımsa özelime yazın birsaksılık göndereyim dostum.

Eski 15-08-2007, 09:14   #382
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın COYOTE,

gerçi sayın ephesos'a sormuşsunuz ancak ben burdan tekrar bildiklrimi yazayım. Orkide harcına kullanacağınız ağaç kabukları genel olarak Pinus sınıfı ağaçların kabuklarından olabiliyor. Tercihan P. pinea P. sylvestris (sarı çam) kullanılmakla beraber kızıl çam ve diğerleri de sorun yaratmıyor. Burda birinci sıradan tafsiye ettiğim Pinus pinea'yı reçinesinden dolayı bu bekletme yıkama işlemini yapıyoruz. Burda bu bağlamda tek tavsiye edilen Pinus sylvestris kalmış oluyor. ancak diğerlerinin uygun olduğunu pekde sorun yaratmadığını gördüm.
Şayet kullanacağınız kabuklar pinus pinea değil ise yine de bol su ile yıkayıp suyu süzüldükten sonra 10 dk kadar tam gaz br mikrodalga fırında kapalı uygun bir kabın içinde sterilizasyon işlemine tabii tutmamız çok yerinde olur.

Saygılarımla

Eski 15-08-2007, 09:29   #383
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Sn ephesos ve Sn praecox teşekkür ederim. Hatırlarsanız sayın praecox ümidimi kesmiş ve İstanbul'a gitmeyi beklemiştim. Ama çakıldım kaldım burada Aksi gibi pinusları ayırt edemiyorum asıl sorunum bu tabi. Biraz fazla pimpirikli olduğum için de kabukları topluyorum, inceliyorum yok, ya reçinesi oluyor ya da yosunu mantarımsı şeyleri.
Beni mazur görün, pimpiriklilik başa bela.
Ama Sn praecox bu son yazdığınız yöntemi deneyeceğim. Artık hangi pinusu bulurum meçhul.
Tekrar teşekkür ederim ephesos paylaşım öneriniz için biraz daha çabalayayım olmazsa seve seve kabul ederim ve praecox sabırla cevap verdiğiniz için

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 10:03   #384
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2007
Phalaenopsis bir kaç soru

selam arkadaşlar bir kaç konu hakkında tecrübelerinize ihtiyacım var, bende eflatun renkli 5 adet Phalaenopsis ( galiba ) var,

1- Orkide toprağı almak istiyorum ama bir türlü bulamıyorum bunu hazır olarak satan bir yer istanbulda yok mudur

2- Bendeki orkideler plastik şeffaf bir kabın içinde ve kısmen daha kalın plastik bir kabın içinde duruyor, bu şekil doğrumu yani cam bir kavanozda olmazmı saksısının altı delikmi olmalı

3- sulama zamanı ilk olarak uygulamam gereknler hakkında kısaca bilgi verirmisiniz.

badtr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 10:23   #385
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Badtr hoşgeldiniz. Forumda cevap alabilmeniz için öncelikle yeni gelen arkadaşlar başlığına uğrayıp kısaca kendinizi tanıtmanız gerekli.

Sorduğunuz soruların hepsi cevaplandı. Başlıkları okuduğunuzda cevapları bulacaksınız.

Bu arada olmazsa olmazlarımızdan biri Türkçe, bu konuda gösterdiğimiz özene katılmanızı rica ederiz. İmla kurallarına dikkat edip ( Büyük harf kullanmak, "mi-mı" soru eklerini, "de-da" dahi eklerini ayrı yazma vs. ), *** gibi mesajlaşma dili kısaltmalarını da kullanmıyoruz. Bize destek olursanız seviniriz...

Ayrıca http://www.agaclar.net/dergi/nisan07.html adresindeki e-dergimizin nisan sayısında Phalaenopsis hakkında güzel bir makale bulacaksınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 10:01   #386
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Daha önce öleceğini sandığım ve sizin yardımlarınızla canlandırmayı başadığım phalim günden güne daha iyiye gidiyor. Yeni çıkan yaprağı epey büyüdü. Dün ephesosun önerdiği Vilmorin marka orkide gübresinden aldım sonunda. Üzerindeki talimata göre suyunu hazırladım. 2lt'ye 20cc vermişti ölçüyü. Benim bir tane orkidem olduğu için bunun yarısı kadar hazırladım, 1 lt'ye 10cc. Ama bu su da çok tabi phal için.
Sorum şu: Bu gübreli suyu diğer çiçeklerimde kullanabilir miyim? Cevap evetse hangi çiçeklerde kullanabilirim?

Eski 23-08-2007, 10:28   #387
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Büyüyen yaprağımı da sizinle paylaşmak istedim.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 23-08-2007, 11:24   #388
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın Fatma E.,

Orkideler kadar asidik ve seyreltik gübre seven diğer bir süs bitkisi Anthurium'lardır (Antoryum). Sizin hazırladığınız bu gübre çözeltisini kireçsiz, saf su veya yağmur suyu ile hazırlarsanız bu çözelti her 15 günde bir orkidenizde kullanmak üzere saklıyabilirsiniz.
Bu hali ile herhangi bir diğer süs bitkisine de kullanabilirsiniz bir zararı olmaz.
Orkidelerde tatbik edilen başka bir gübreleme metod da yağmur suyuna bu tarif edilen miktarın yarısını ekleyip (yani sizin durumunuzda 1 lt'ya 5 ml) haftalık mutat sulamalarınızı bu su ile yapmak.

Saygılar

Eski 23-08-2007, 11:29   #389
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Teşekkürler praecox. Diğer çiçeklerime zarar vermeyeceğini öğrendiğim iyi oldu. Bu forum sayesinde bu kış yağmur ve kar suyu (bu da çiçeklere iyi gelir mi bilmiyorum ama) toplamaya karar verdim. Tabi yağarsa.
Eskiden hep musluk suyu kullanırdım, artık kıyamıyorum çiçeklerime benim içmediğim suyu vermeye.

Eski 23-08-2007, 11:40   #390
gunlu

Giriş Tarihi: 20-05-2007
Herkese merhaba,
Forumu uzun süredir takip ediyorum ama ancak yazabildim.
Benim pimpirikliliğim sayın Coyote'den daha beter sanırım. Kabuk toplamaya niyetlendiğim ilk zamanlarda her yerde fıstık çamı ağaçları görüyordum. Tabii o zamanlar kozalağı olan her çamı fıstık çamı sanıyordum! Sanırım gördüklerim kızılçam. Onun da kullanılabildiğini okuyunca çok sevindim. Şimdilerde derdim şu: Kabuk koparmak ağaca zarar veriyor mu? Elim gitmiyor bir türlü.. Ya da kurumuş ağaçların kabukları kullanılabilir mi?
Sevgilerimle,

gunlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024