agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-03-2008, 19:48   #661
Ağaçsever

merih's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2006
Galeri: 69
Bunlarda benim şekerlerim

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
merih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2008, 08:38   #662
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Merih gerçektende çok güzeller.

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2008, 09:43   #663
Ağaçsever

merih's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olay9 Mesajı Göster
Merih gerçektende çok güzeller.
Teşekkür ederim.

Eski 17-03-2008, 10:06   #664
Ağaçsever

merih's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Evet sağdaki yaprağın üzerinden gelen sürgün çiçek sapı.
Gözünüz aydın
Teşekkür ederim size tekrar danışmak istiyorum;Çıkan çiçek sapları için herhangi bir şey yapmak gerekir mi(yanına çubuk destek gibi)Saksı görüntüsünden anlaşılacağı gibi bazı kökler ölmüş(neden oldu bilmiyorum)kökler içinde neyapmak gerekir aydınlatırsanız sevinirim.Saygılar Merih

Eklenen Resimler

Eski 17-03-2008, 10:13   #665
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Kökler susuzluktan veya aşırı tuzlanmadan işlevlerini yitirdiklerinden kurumuş, ölmüş olabilir. Şu sıra bir şey yapılamaz, zira bitki çiçeğe durmuş. Yeni kökler vermeye de başlamış zaten. Çiçek saplarını desteklemeniz gerekir. Yukarı doğru hafif henüz körpe iken bükülecek kıvama geldikçe sapa bağlayın.
Saplar fazla uzayıp sarkınca germek, düzeltmek de o oranda zor olur hatta kırılabilir.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2008, 10:18   #666
Ağaçsever

merih's Avatar

Alıntı:
Kökler susuzluktan veya aşırı tuzlanmadan işlevlerini yitirdiklerinden kurumuş, ölmüş olabilir. Şu sıra bir şey yapılamaz, zira bitki çiçeğe durmuş. Yeni kökler vermeye de başlamış zaten. Çiçek saplarını desteklemeniz gerekir. Yukarı doğru hafif henüz körpe iken bükülecek kıvama geldikçe sapa bağlayın.
Saplar fazla uzayıp sarkınca germek, düzeltmek de o oranda zor olur hatta kırılabilir.
Çok hızlı cevap aldım çok teşekkür ederim ben de sizin sitenize bakıyordum.

Eski 17-03-2008, 10:42   #667
Yeni Üye

elifcelik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2008
Merhaba, gövde çürümesinin tedavisi var mı?

Orkideye bakabilen, bursada ikamet eden biri varsa orkidemi vermek istiyorum

Düzenleyen praecox : 17-03-2008 saat 13:16 Neden: imla
elifcelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2008, 11:01   #668
Kaybettik...

praecox's Avatar

Söz konusu bitki bir phal. olduğunu varsayıyorum. Phal.lerin gövdesi pek yok gibi. Sanırım göbek çürümesi veya çökerten söz konusu.
Bitkiyi derhal kuru bırakın saksı harcını da değiştirebilirsiniz. Kökleri açıkta iken önce Captan sonra da Benlate ile ilaçlayın. Ancak orta göbek yapraklarrı düşüyor gibi bir çürüme söz konusu ise bitkiyi kurtarmak çok zor.

Eski 19-03-2008, 11:41   #669
Yeni Üye

elifcelik's Avatar

ne yaptıysam düzeltemedim ben bu orkideyi.ne istediğini bilemiyorum artık.gövdesindeki siyahlığı gövde çürümesine benzettim.****** emin değilim yinede.kökleri artık bembeyaz kupkuru oldu.yeşil ve canlı olan tek bir kökü kalmadı.susuzluktan ölmesinden korkuyorum artık
herşeye rağmen 2.boğumundan bir çiçek dalı çıkartıyor.ben bu işi çözemedim
fotolardan görünen tam olarak problem nedir?yapabileceğim herhangibirşey var mı?

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2008, 11:54   #670
Kaybettik...

praecox's Avatar

Görebildiğim kadar ıile bir iki kök kurtarılabilir bir durumda. Bitki canlı ve güçlü. Kurtarılabilir.
Ancak kök temizliği yapıldıktan sonra dip kısmını saf kuru sphagnum yosununa sarıp asıl kabuklu saksı harcına ekim gerekir. Burda sphagnum hem bitkiye gereken nemi sağlıyacak hem kök oluşumunu hızlandıracak, teşfik edecek, hemde mantari hastalıkların oluşumunu da bastıracak.

Burdaki tek sorun sphagnum bulabilmenizde.

Bulamazsanız asidik torfa ekin. ancak 6-7 ay sonra bitki kendini toparlarsa torfu uzaklaştırmak bağlamında tekrar saksı harcı değişimi söz konusudur.

Eski 19-03-2008, 12:14   #671
Yeni Üye

elifcelik's Avatar

elimde şuan torf olarak bu var.sizce uygun mu?hiç kabuk koymayayım mı?sulama için ne diyorsunuz?

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2008, 12:17   #672
Yeni Üye

elifcelik's Avatar

bir de gövdedeki siyahlık için ne diyorsunuz?tahmin ettiğim gibi gövde çürümesi mi?

Eski 19-03-2008, 12:52   #673
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifcelik Mesajı Göster
elimde şuan torf olarak bu var.sizce uygun mu?hiç kabuk koymayayım mı?sulama için ne diyorsunuz?
Ne torfu elinizdeki sphagnum yosunu tam da en uygunundan...

gövdedeki karama fungal gibi ancak ciddi bir ilerleme değil bundan evvel de bahsatiğim gibi kök temizliğinden sonra ilaçlama ve kömür tozu "mecburidir"...
sonra bu yosun ile dibini sarıyorsunuz sadece yani pansıman gibi veya sphagnum fazla ise tamaen uygun boy bir saksıya da ekim yapabilirsiniz.

Sadece dibini sarmalamadan kasıt zor elde edilen bu yosundan tasaruf etmketir.

Eski 19-03-2008, 13:01   #674
Yeni Üye

elifcelik's Avatar

çok iyi ya çok sevindimilaçlamadan kasdettiğiniz nedir?bende herhangi bir ilaç falan yok
şimdi orkideyi musluk suyunda bir güzel yıkıycam (hiçbir kökü kesmeden)ve mangal kömürüne bulayacağım sonra da bu maddeye saracağım etrafına kabukları dolduracağım(çünkü elimde bu kadar var) uygunmudur acaba?
sulama için birşey demediniz?sulamamaya devam mı?

Eski 19-03-2008, 13:10   #675
Yeni Üye

elifcelik's Avatar

yoksa kolonya ya da tentürdiyot falan da olabilir mi?cahilliğime verin

Eski 19-03-2008, 13:14   #676
Kaybettik...

praecox's Avatar

Anladım sayın elifçalik,

bu başlığı bir güzel okuyun bu tür sorunları birkaç kez anlattım. burada bulabilirsiniz cavabını. Kolonya tentürdiyot... ??? umarım dalga geçmiyorsunuzdur
Yani pansuman derken sphagnumla sarmalama içindi normal beşeri kullanımlık metodlardan değil.
Zaten bu ilaçların nebatlarda kullandığını hiç duymadım.

Eski 19-03-2008, 13:49   #677
Yeni Üye

elifcelik's Avatar

başından beri zaman zaman okuyorum zaten.ben kök temizliği deyince ve elimde hiçbir malzeme olmayınca açıkçası aklıma başka bir fikir gelmedi.verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

Eski 19-03-2008, 15:02   #678
Yeni Üye

ay-ay-das's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2008
Sayin praecox size diger sayfadan ulasamiyorum yazima burdan devam edecegim bahsettiginiz mantar ilacini bauhaustan bulabilirmiyim? Ben Avusturya da yasiyorum.

ay-ay-das Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2008, 15:26   #679
Kaybettik...

praecox's Avatar

Evet Innsbruck'un Österreich'da kaldığını biliyorum. Eh ne de olsa eğitim yıllarımda bende Münih'de idim vede kayağa çok giderdim. Karın durumuna göre Garmisch olmadı sizin ora

Kısacası orada bizim burda zar zor temin edebildiğimiz tüm ziraii ilaçları köşedeki floristden dahi alabilirsiniz veya siparişini verirsiniz. Onlarda yoksa da hemen getirtiler. Fiyatları değişmez sabittir. Beşeri ilaçlar gibi.

Eski 19-03-2008, 15:38   #680
Yeni Üye

ay-ay-das's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2008
Tesekkür ediyorum cevabiniz icin bu orkide benim icin cok degerli neyapip edip onu kurtarmak istiyorum.

ay-ay-das Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2008, 08:13   #681
Ağaçsever

merih's Avatar

yardım

Orkidem de böyle birşey gördüm yardımınızı bekliyorum.Çok ürkütücü bir görüntü daha önce hiç böyle birşey görmemiştim.İlk önce küpeli çiçeğimde pamuklanma oldu.Bu görüntünün küçük halini küpeli yaprağında gördüm fakat ilaçlayınca yok oldu.Hatta ne olur olmaz diye küpeli çiçeğini balkona çıkardım .Fakat kaktüslerimden birine sıçradığını görünce onu attım.Orkideme yeni tomurcuk var mı diye bakarken bu görüntüye rastladım .Canım çok sıkıldı.Ne yapmam gerekirŞimdiden teşekkür ederim.Saygılar Merih

Eklenen Resimler

Eski 23-03-2008, 08:40   #682
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bu pamukçuk bitti. Phal.lere acaip musallat olan bir haşeredir. Ev yapımı ilaçlarla uğraşmak imkansız gibidir. Yine yine yeniden çoğalır. Yaprak diplerinde yerleşir oraya ulaşmak zordur.
Size tafsiyem Mospilan, Confidor veya bulabilir iseniz Provado isimli sistematik etki eden bir böcek ilacı ile savaşmanızdır.

Eski 23-03-2008, 09:30   #683
Ağaçsever

merih's Avatar

teşekkür

Alıntı:
Bu pamukçuk bitti. Phal.lere acaip musallat olan bir haşeredir. Ev yapımı ilaçlarla uğraşmak imkansız gibidir. Yine yine yeniden çoğalır. Yaprak diplerinde yerleşir oraya ulaşmak zordur.
Size tafsiyem Mospilan, Confidor veya bulabilir iseniz Provado isimli sistematik etki eden bir böcek ilacı ile savaşmanızdır.
Oluş sebebi hakkında bilginiz var mı bu şeylerin ortaya çıkmaması için ne yapmak gerekirKüpelimdeki böcekler için İMPA DDVP İNSEKTESTİSİT ilacını kullanmıştım.Sizin dediğiniz ilaçları pazartesi araştıracağım alacağım.Acaba bütün çiçeklerime uygulamam mı gerekirÇünkü hepsi bir arada duruyordu.(afrika menekşesi,kaktüs,yeni gine, begonya,peygamber kılıcı,mum çiçeği)Cevabınız için çok teşekkür ederim.İnsanın danışıp yardım alabileceğini bilmesi çok güzel.Eşim cevap gelmesine çok şaşırdı ama ben hiç şaşırmadım Sitenizi övgüyle anlattım

Düzenleyen merih : 23-03-2008 saat 19:31
Eski 23-03-2008, 14:17   #684
Ağaçsever

merih's Avatar

Orkide sevenlere:Ankara Bilkent Praktiker'de 9.99ytl Fiatlı ithal orkideler gelmiş. Bilginize sunulur

Eski 23-03-2008, 17:38   #685
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2007
Merhaba Praecox , Uzun zamandır yazamadım gene . Malum İkizlerim tüm zamanımı alıyorlar. 196 nolu yazışmamızda / Tam bir sene evvel ( 26.03.2007 ) Size yavru orkidelerin resmini göndermiştim. Yavrular gelişti büyüdü ama kök vereceklerine çiçek bile açtılar. Tam 1 sene oldu . Bu normal mi ? Köke benzer 2 uzantı çıkmaya başladı daha uzasın resmini göndericem. Umarım köktür. Yoksa gene çiçekse kötü. Ana bitkiyi geçen sefer çok zorlamışlardı.1 - 2 hafta sonra resimleir burdan göndericem size . kökse bana yavruları ayırmamda yardımcı olabilirseniz sevinirim..

mustang18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2008, 18:11   #686
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın merih,

bu bitler nerden gelir nereye gider nasıl sararı çok açıklıyamam ancak bir bitkiden diğerine geçmesi çok normaldır. Bundan dolayıdır ki tüm bitkilerinize bunu uygulamanız gerekir. Phal.lerde bu ilacın fitotokistitesi olmadığını biliyorum ancak diğer bitkilerde bilemem. Sadece uygundur diyebilirim. Adlarını telafuz etiğiniz ilaçlar kontakt zehirleridir, yani böceğe bulaşması değmesi gerekir. Bu pamukçuk biti zaten kendini koruyan bir tür reçineye sahip olduğundan çoğu ilaç ulaşamıyabilir. bir de bu böcekler köşe buçak kuytu yerlere de yumurtladıklarından veya saklandıklarından sizin bahsetiğiniz ilaçlarla kalıcı bir çözüm elde etmek çok da mümkün olamıyabiliyor. Benim tafsiye etiğim Mospilan, Confidor veya provado gibi ilaçlar sistemiktir yani bitkiye zarar vermeden öz suyuna geçecek şekilde emilirler vede bu bitkiye musallat olmuş özsuyunu emen her tür böceğe de etki ederler. en az 6-8 ay etkilidirler. Bende bu ilaçlar olmadan evvel çok uğraş verdim ancak bu sistemikler şimdilik çok etkililer. Özeliklede diğer bir bela olan kırmızı örümceğe de... tabii ilerde bu ilaca da direnç kazanırlar ise yeni bir müstahsarın ruhsat almasını bekliyeceğiz

Tabii evlerde ziraii ilaç kullanımında azami dikkat gerekiğini de burda yinelememde fayda var sanırım...

Eşinizi de her ne kadar tanımıyorsam da selamlar.

Eski 24-03-2008, 08:56   #687
Ent
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Sn. praecox,
Ben de bu unlu bitlerle zaman zaman sorun yaşamaktayım ama benim genelde orkidelerime değil de menekşe, kalanço gibi bitkilerime bulaşıyorlar. Haricen etkisi olan ilaçlar için genelde bir yaprağında deneme yapılması, zarar oluşmuyorsa bitkinin tamamına tatbik edilmesi yönünde uyarıda bulunulur. Ancak sistemik ilaç bitkinin özsuyuna geçtiğine göre bu tip bir deneme yapma imkanı olmayacak. Acaba belirttiğiniz ilaçların belli bitkilerde kullanılmasında sakınca olabilir mi? En azından menekşe ve kalançolar için bilgi vermeniz, ya da bunu anlama yöntemi varsa ona değinmeniz mümkün müdür?
Çok teşekkürler.

Ent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2008, 09:36   #688
Kaybettik...

praecox's Avatar

Syın Ent,

açıkçası ben bir kez bu bitkilere bu meredler musallat oldular mı hiçte fitotoxititeyi deneyip bir gün daha kaybetmek istemeden kullanıyorum. Özelikle provado ev tipi tüm bitkiler için standardize edilmiş bir ürün. Evlerimizde tek tür bitki olmadığından bunu her birine ayrı ayrı değerlendirme zamanım yok. Esasen şu ana kadar bu tür zirai ilaçlarda bu tarz bir fitotoksitite de yaşamadım.
Söz konusu phallerde bu tarz bir fitotoxitite olmadığını söyleyebilirim. Kalanşo da da olmıyacağını düşünebiliyorum ancak menekşelerde yaprak dan tatbik edilmemesinde fayda vardır. sulama suyuna verin.
Ben çok gözlemledim bitki bir kez bu ilacı öz suyuna aldı mı etrafındaki tüm bitkiler haşare dolu dahi olsa bu bitkiler en azından rahat ediyor. ama elbetteki sorunu kökünden çözmek adına tümüne tatbiki en mantıklısı olur.

Eski 24-03-2008, 10:04   #689
Yeni Üye

mecegh's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merih Mesajı Göster
Orkide sevenlere:Ankara Bilkent Praktiker'de 9.99ytl Fiatlı ithal orkideler gelmiş. Bilginize sunulur
Süper, hemen bir gidip bakmak lazım

Bu arada bir sorum olacak benim Phaleenopsis'im hakkında. Şu anda çiçeklenmek üzere bir dal çıkardı tomurcukları büyüyor yavaş yavaş. Ama farkettim ki substratındaki çam kabuklarında küflenmeler (beyaz beyaz kar gibi gözüken cinsten) başlamış. Acaba bu çiçekleme süresince toprağını değiştirsem sorun olur mu? Tabi bi de kuruyan köklerde ayıklama yapmam gerekiyor sanırım.

Not: Eylül 2007 de almıştım halen aynı saksıda ve de harçta.

mecegh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2008, 10:29   #690
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Acaba bu çiçekleme süresince toprağını değiştirsem sorun olur mu? Tabi bi de kuruyan köklerde ayıklama yapmam gerekiyor sanırım.
Bu sorunun cevabını sanırım tahmin edebilirsiniz...

Evet sorun olur veya olabilir. Esasen Phal.ler oldukça dayanıklıdır. İşin ehli iseniz bunu yapabilirsiniz. Ancak anlaşılan bu konuda çok deneyiminizin olmadığı yönünde. Bu işlem bitkiyi sarsabilir tomurcuklarını dökebilir.

Bundan dolayıdır ki, size tafsiyem, şimdilik ellemeyin.
Substratı yağmur suyu ile yıkayın vede kurumaya bırakın.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024