agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni501Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-01-2014, 17:47   #511
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
TEŞEKÜRLER suplilumas senin verdiğin bu bilgiyi hiç biryerde bulamadım.

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 21:41   #512
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 21-04-2008
delikleri yaklaşık 1 cm çapında olması gerekiyor.
delikleri posetleri doldurmadan delseniz saglıklı olur .
simdi deldiğinizde delerken miselleri de keseceksiniz bu sorun olmasın diye torbalar dolmadan delik açılması gerekiyor.

adem_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2014, 12:51   #513
Ağaç Dostu

ayşe gül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
Yaşasın ilk mantarlarımı görmeye başladım,ama çok ufaklar fotoda anlaşılmıyor biraz büyüsünler foto koyarım,( hobi olarak ilk denememiz) poşetlere ve sepetlere ektik miselleri.

Mumin OKAN beğendi.
ayşe gül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2014, 12:53   #514
Ağaç Dostu

ayşe gül's Avatar

AYDINLIĞA ÇIKARTTIKTAN SONRAKİ RESİMLERİ http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphoto...32114074_n.jpg

Mumin OKAN beğendi.
Eski 02-02-2014, 12:53   #515
Ağaç Dostu

ayşe gül's Avatar

http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphoto...85199680_n.jpg

Eski 02-02-2014, 12:54   #516
Ağaç Dostu

ayşe gül's Avatar

BUNLARDA POŞETTEKİLER http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphoto...13675123_n.jpg

Eski 02-02-2014, 12:55   #517
Ağaç Dostu

ayşe gül's Avatar

EŞİM SAMANLARI DEZENFEKTE EDERKEN http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphoto...04037710_n.jpg

smnvrl ve Mumin OKAN beğendi.
Eski 05-02-2014, 08:34   #518
Ağaç Dostu

ayşe gül's Avatar

büyümeye başladılar http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphoto...35073125_n.jpg http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphoto...21931292_n.jpg

Eski 05-02-2014, 08:35   #519
Ağaç Dostu

ayşe gül's Avatar

http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphoto...06232062_n.jpg

Eski 05-02-2014, 15:03   #520
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
arkadaşlar kültür mantarı miseli bulabileceğim biyer var mı?

ayşe gül beğendi.
obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2014, 19:23   #521
Ağaç Dostu

ayşe gül's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obahar Mesajı Göster
arkadaşlar kültür mantarı miseli bulabileceğim biyer var mı?
ben bu siteden aldım ŞEYMA ÇİÇEKÇİLİK

Eski 18-02-2014, 17:28   #522
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-02-2014
Acemi mantarcı :)

merhaba arkadaşlar bu forumu bulduğuma çok sevindim umarım konu başlığı güncelliğini koruyordur hem kendi uygulamalarımı burada paylaşmak hem de sizlerin deneyimlerinden istifade etmek isterim. Kendimden başlayayım. İstiridye mantarı konusuna merakım bir yemekte mantar menüsünden sonra başladı. Mantar (doğadan toplanmıştı )iyi güzel besin ama her zaman toplamak zor iş ya da her sene uygun mevsim sartları oluşmuyor diye açtığımız muhabbet evde mantar yetiştirilebilir mi sorusuna döndü ve araştırmalarıma başladım. Bu iş için en uygun mantarın da istiridye olduğuna karar vererek hobi kitlerinden satın almak istedim. Sonra internette yaptığım araştırmalar sonucu birkaç kişiye telefonla ulaşmıştım hobi kiti masrafına gerek olmadığını kendi kompostumla ve satın alacağım miselle aynı sonucu alabileceğimi düşündüm. 3kg mantar miseli satın aldım. yaklaşık 15 kg buğday samanı ve 5 kg kavak talaşı (ince bulabildim) ve 1 kg kepekten hazırladığım kompostu soğan çuvallarına doldurup varilde haşladım. Soğumaları için bir gece beklettim. ertesi gün üzerine 2 avuç kadar kireç attım (sanırım alçı atmalıydım kireç veya alçı tavsiyesini kireçten yana kullandım ama şüpheliyim ph ölçümü yapmamıştım çünkü) misel ekimini yaklaşık 40*60 cm lik şeffaf poşetlere yaptım. 8 poşet geldi. Bunlara bir şiş yardımı ile yaklaşık 15 20 delik açtım. Evimin lavabo olarak kullandığımız banyosunda kapı arkasında oluşturduğum askıya astım. Miseli az kullandığımı farkettim. Çünkü yaklışık 75 kg gelen kompostuma 1kg olan misel poşetini bitirdikten sonra ikinci poşetten bir iki avuç kadar misel harcadım. Ortam sıcaklığı 23-25 derecede birkaç gün bekledikten sonra torbada beyazlamalar görüldü. 3. günün sonunda bir poşetimde siyah küflenme görüldü. Poşeti açıp küflü kısmını attım. Ancak 2 3 gün sonra yine küflenme olunca o poşeit ayırdım ve garaja koydum orada ister küflensin ister bana mantar versin yani ilk denememde poşetimin birini fire verdim. Diğer poşetlerim şuanda 9. günde. Poşetlerin bazı kısımlarında tam bir beyazlama varken çoğunluğunda samanda beyazlaşma var ama misel sarımı seklinde bembeyaz değil. bazı kısımlarda ise avuç kadar saman sarılığı kaybolmamış beyazlamış kısımlar mevcut. Sanırım misel sarımının tamamlanması için samanın tamamen miseller tarafından kaplanması bembeyaz olması gerek. Benim çuvallarım ağardı tamamen ama beyazlaşma sadece yer yer var. Diğer çuvalım neden küf yaptı diğerleri bu günden sonra benzer bişey yapar mı bilemiyorum. (yalnız küfllenen çuvala bir diğer çuvalın ipi bastırarak değiyordu ve ipleri sterilize etmedim hava deliklerinden oradan kapmış olabilir mi bilemiyorum. Oda sıcaklığı konusunda tereddütlerim var bazı yerlerde kompost sıcaklığının oda sıcaklığından 5 derece fazla olduğunu söylüyor o zaman benim 25 derecelik oda sıcaklığım misellere zarar verir mi( suan oda sıcaklığım (22 23 24 derecede) kuluçka döneminde ayrıca bir nemlendirme yapmıyorum kompost haşlanarak elde edildiği için. Çuvallarda bir terleme görülüyor zaten. Ben kesikleri ne zaman atabilirim. 2 hafta bittiğinde yani 14. günde çuvalları kesmeyi düşünüyorum. Ama bu kesikler askıda olan çuvalların yırtılmasına sebep olur mu? Ya da mantar gelişim döneminde çuvalları asmak yerine yere gazete serip üzerine koysam mı daha sağlıklı olur. (kesiklerden sonra çuvalları daha serin bir yere taşıyacağım) Yazımı biraz uzattım ama ilk deneyimim olduğundan biraz heyecanlıyım. Yazdıklarımla ilgili görüş ve önerilerini iletebilirseniz sevinirim. Ayrıca özellikle hobi amaçlı üreticilerle telefon facebook görüşmek isterim. Hatta yakınlarda arkadaş varsa ziyaret bile etmeyi düşünüyorum bizzat görmek için (Bartındayım) Çuvallarımın suanki görünümünü belki birazdan resimleyebilirim Arkadaşlar şimdiden teşekkürler, katkılarınızı bekliyorum..

Düzenleyen isko74 : 18-02-2014 saat 18:14
isko74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 23:37   #523
Ağaçsever

İlk misel ekimim 10 . gün

Misel ekimini yapalı 10 gün oluyor yorumda bahsettiğim gibi 8 torbaydı ama bir tanesinde küflenme oldu onu attım bunlarda şimdilik bir sıkıntı yok torbalar ağardı ama beyazlama tüm torbayı sarmadı sadece kompostum kahverengiydi şimdi görüldüğü gibi biraz daha ağardı çuvalların üzerinde misellerin sarması daha net görülüyor tüy gibi beyaz küfümsü bir şekli var sanırım bunların miselin sarma şekli oluyor resimlerde görüldüğü şekliyle bir anormallik var mı bunlarda artık küflenme olmaz değilmi yani kompostu paztörize etmemde bir sıkıntı olmamış ( o küflenen bir torbanın sebebi sanırım diğer torbanın ipinin değmesiydi) suanda oda sıcaklığım 22 25 derece arasında 20 25 kadar hava deliği açtım şiş ile kesikleri 15. günde yapmayı düşünüyorum evet arkadaşlar yorum öneri görüşleriniz nelerdir

resim 1

resim 2

resim3

resim4

resim5

Eski 19-02-2014, 05:48   #524
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
@isko74
Bütün sorularınızın cevapları detaylı olarak eski yazılarda var. Bütün yazıları baştan dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Misel oluşumu normal görünüyor bu şekilde beklemeniz gerekiyor bir şey yapmanıza gerek yok.

smnvrl beğendi.
suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2014, 08:29   #525
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suplilumas Mesajı Göster
@isko74
Bütün sorularınızın cevapları detaylı olarak eski yazılarda var. Bütün yazıları baştan dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Misel oluşumu normal görünüyor bu şekilde beklemeniz gerekiyor bir şey yapmanıza gerek yok.
eski yazıların çok büyük bölümünü okudum neredeyse tamamına yakınını tesekkürler suplilumas sizin bu forum başlığına katkılarınız gerçekten güzel iyiki varsınız. ilk uygulamam olduğu için heyecanlıyım. eğer bu denememden olumlu sonuç alırsam sonraki deneyimimde farklı birsey deneyeceğim. Pazarda plastik meyve sebze kasalarına kompost doldurmayı düşünüyorum. kasaların birbirini ezme durumu olmadığından üst üste istifi kolay ve böylece evimdeki küçük kuluçka alanına daha iyi yerleştirebileceğim alandan tasarruf etmeyi düşünüyorum. miseller sarana kadar strech film ile kaplayıp ürün verme döneminde filmi kaldıracağım mevcut kasa deliklerinden mantar cıkmasını ümit ediyorum. Kasaların büyüklüğü ya da başka konularda Öneri ve görüşleriniz var mı ?

Eski 21-02-2014, 09:43   #526
Ağaçsever

Merhaba ben dün poşetlerime oldukları yerde kesikler attım ama posetin agırlığı ile bazı kesikler cok fazla büyüdü özellikle agız kısmında büyük yırtıklar oldu bazılarını koli bandı ile bantlamak zorunda kaldım inşallah sterilizasyona zarar vermemişimdir sanırım basarısız ve erken bir uygulamaydı bu işlemden sonra posetlerimi yine aynı yerde tutmaya devam ediyorum kesikler kompostun nemini azaltacağından ortama biraz nem vermeyi (ıslak bez parçaları yardımıyla) düşünüyorum acaba fısfısla sulama yapmam da gerekir mi kompostlarım zarar görmüş müdür acele ettiğim için ilk pinler cıkana kadar kompostları serin yere tasımamam gerekir değil mi? Düne kadar mantar alma konusunda ümitliydim ama acaba erken mi davrandım diye ümitsizliğe düştüm şimdi forumda çok güncel değil sanırım yorumlarınızı bekliyorum su asamada neler yapmalıyım?

Eski 23-02-2014, 00:26   #527
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
@isko74
Eski yazıları bir daha okuyun . Delikleri erken değil geç açmışsınız. Delikleri açma zamanı şekli ve büyütme zamanları gibi detayları bir kaç kişi yazmıştı. Bir sonraki denemenizde daha dayanıklı torba kullanın yırtıkların olmasının nedeni ya torbanın dayanıksızlığından ya da taşıyabileceğinden daha fazla kompost doldurmanızdan kaynaklanıyordur. Başka şansınız olmadığı için bant yapıştırmanız sorun değil ama kompostu bozma ihtimali de var.

suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2014, 20:19   #528
Ağaçsever

teşekkürler suplilimas evet ilk deneyimim olduğu için bazı seyleri uygulamada daha iyi gördüm öncelikle poşetlerim çok büyük sanırım. 10 kg kompost ağırlığı var poşetlerimin ve kesikler attığımda yırtılmalar ve askıda bulunan poşetlerimde kopmalar yaşandı kesiklerde komposta da biraz dokundum sanırım. ama iki gündür evde yoktum ve sarmalar iyice ilerlemiş hatta poşetimin biri tamamen bembeyaz olmuş. 5 gün sonra artık serin yere 20 derecenin altına alacağım şuan ortam sıcaklığı 22 24 derece civarında. bir çuvalımın üst kısmında cok küçük bir yeşil küflenme var elimde küflü bölgeyi aldım sanırım misellere baskın gelecek kadar büyüyemeyecek çünkü poşetin en tepesinde misellerin üst kısmında belirmiş 2 cm kadar bir alanda. Suan tek endişem poşetteki büyük yırtıklar kompostun kurumasına sebep olabilir biraz bantladım ama neticede poşetleri de fazla incittim bu kesme işlemlerinde. ortamı bez ıslatarak nemli tutuyorum aksam sabah bir bez parçası ıslatıp asıyorum. haftasonu serin yere taşımayı düşünüyorum.

Eski 23-02-2014, 20:43   #529
Ağaçsever

hafta sonu memlekete gitmiştim orada da kütük deneyimim oldu ondan bahsedeyim. Yaklaşık 9 ay önce kesilmiş ıhlamur kütüğüne uyguladım. Gecen kompostumdan artan 800 gr kadar bir miselim vardı 40 45 cm çapında 30 35 cm boyunda 4 tane kütükten kapak şapka kestim. (kapaklarım maalesef biraz kalın oldu 7-8 cm kadar motorlu testeremin zinciri iyi kesmediğinden ve kütük kalın olduğundan istediğim inceliği ayarlayamadım) kapağı aldıktan sonra testere ile kütüğe tohumların yerleşebileceği çizikler atttım 2 -3 cm derinliğinde) kütüklerin yanlarına da 8 numara matkap ucu ile 10 15 kadar delik açtım. Tohumları deliklere ekmem çok zor oldu sanırım delikler inceydi bikaç misel tohumu koyunca sıkışıyordu üstten bikaç tane daha atınca elimle bastırıp zorla ittirdim sanırım biraz zarar verdim misellere. mum yoktu evde kendim su ve undan hamur yaptım delikleri onla kapadım. Geri kalan miselleri 4 kütüğün üstüne eşit döktüm ve yaptığım kesiklerin içine doldurdum. üzerine kapak keserken çıkan talaştan örttüm ve kapakları çiviledim. Kapakların kenarlarını yine hamurla sıkıştırıp üzerine koli bandı çektim. Sonra evin alt katında bir köşeye yerleştirip poşetle sardım ortalarına birkaç litre su döktüm yere nemleme yapsın diye poşetlerin içine de biraz su döktüm. Uzun süre kontrol edemeyeceğim ve nemleme yapamayacağım ama ağaç çok nemliydi yeni kesilmiş gibi çivileri çakarken su atıyordu civi deliğinden. Kapaklarımın kalınlığı matkap deliklerine misel ekimimin basarısız oluşu vs neticeden biraz tereddüt ettiriyor. mayıs ayına kadar filan kütükleri bulundukları yerden çıkartmamayı düşünüyorum. Genelde dışarıdan daha serin bir yerdeler mayıs ayında dışarıya gölge bir yere yazın bile nisbeten daha serin olan bir yere taşıyacağım (taşımakta zor kütüklerim epeyce agır) taşıyacağım yer ilk hasata kadar toprak olmasa olur mu günlük kütükleri ıslama yapmak yoluyla taşıdığım yerde (beton zemin) ıslasam olur sanırım kütük deneyimim ile ilgili tecrübeli arkadaşların yorumları beni mutlu edecektir. şimdiden teşekkürler..

Eski 24-02-2014, 14:42   #530
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2013
arkadaşlar hayırlı günler öncelikle forumu takip ediyorum çok güzel çalışmalarınız mevcut öncelikle bu işi ticari yapan arkadaşlar boşuna misele fazla para ödemeyin kendiniz de çoğaltabilirsiniz ben denedim ve çoğalttım başarılı oldu ama ne hikmetse miseli aşılıyorum poşetlere belli bir süre sonra bu miseller sarıp torbaya yayıldığı esnada ölmeye başlıyor bunun sebebi ne olabilir aynı sorunu saman da çay çöpünde ve talaşda yaşadım nereya de eksik veya fazla yapıyorum tecrübeli arkadaşların deneyimlerinden yararlanmak istiyorum dezenfekte ederken hata yapmış olabilirmiyim ya da hava mı almıyorda ölüyor miseller

sinan06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2014, 14:46   #531
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2013
misel çoğaltmak için youtube a yazın arkadaş çok güzel anlatmış çokda basit deneyebilirsiniz ben denedim 8-10 gün arası hazır oluyor yeni miselller

sinan06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2014, 16:50   #532
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinan06 Mesajı Göster
arkadaşlar hayırlı günler öncelikle forumu takip ediyorum çok güzel çalışmalarınız mevcut öncelikle bu işi ticari yapan arkadaşlar boşuna misele fazla para ödemeyin kendiniz de çoğaltabilirsiniz ben denedim ve çoğalttım başarılı oldu ama ne hikmetse miseli aşılıyorum poşetlere belli bir süre sonra bu miseller sarıp torbaya yayıldığı esnada ölmeye başlıyor bunun sebebi ne olabilir aynı sorunu saman da çay çöpünde ve talaşda yaşadım nereya de eksik veya fazla yapıyorum tecrübeli arkadaşların deneyimlerinden yararlanmak istiyorum dezenfekte ederken hata yapmış olabilirmiyim ya da hava mı almıyorda ölüyor miseller
arkadaşım misel öyle çoğaltılmaz kontaminasyon riski fazladır. başarısız olmanın nedeni miseli laboratuvar ortamı gibi steril bir ortamda yapmamandan kaynaklanıyor olabilir. videoda gösterildiği gibi yöntemler ancak zaman kaybı. kullandığın tahıla yazık.

sinbelaplim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2014, 07:06   #534
Ağaçsever

19. gününde poşetlerimin birinden ilk mantarcıklar görülmeye başladı çok mutlu oldum poşetimin 5 altı yerinden küçük mantar pinleri fırlamış diğer poşetleri inceledim ama onlarda yok daha. sarımlar aynı hemen hemen. Pin çıkartan poşetim yukarıdaki resimlerimde resim 3 de arkada az görünen poşetim tüm poşetlerimi taşıdım 10 15 derece sıcaklığı olan bir ortama bu sıcaklık diğer poşetlerimin pinlenmesini geciktirmez değil mi ? bu aşamadan itibaren poşetlere camsil şişesiyle fıs fıs yapmaya başlıyorum nemlendirme için. ilk hasatımı ne zaman yapabilirim birkaç gün sonra resimlerini çekip koyacağım gerçi konu cok güncel değil beklediğim kadar paylaşım alamadım eskiden daha bir güncelmiş konu mantara olan ilgi azalmış galiba

Mumin OKAN beğendi.
Eski 28-02-2014, 08:59   #535
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2013
@isko74
Bir kaç gün içinde diğerlerinde de oluşum başlayacaktır. Sıcaklık biraz düşük gibi, bu da biraz geciktirir.
Ben nemlendirme için oda nemlendirici makine ile zaman saati aldım. makinemi, bir saat çalışıp bir saat duracak şekilde zaman saatinden ayarladım. bu şekilde küçük çaplı bir otomasyon sistemi olmuş oluyor.
İlk hasadınızı önümüzdeki hafta sonuna doğru alabilirsiniz.

isko74 beğendi.
Mumin OKAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2014, 12:06   #536
Ağaçsever

teşekkürler mümin bey nemlendirme makinesini ben de düşünüyorum 50 60 tl civarında sinbonun filan var bakmıştım. kışın ısıtma için de akvaryum ısıtıcısı kullanmayı düşünüyorum 200 watlık ısıtıcıyı 10 lt suyunun içerisine yerleştirip hem nemlenme hem de oda sıcaklığı için kullanabilirim. bu hafta sonu 30 40 kg yeni kompostumu hazırlamayı düşünüyorum birkaç denemede daha basarılı olursam kompost miktarımı 500 kg a kadar çıkartacak bir çalışma düşünüyorum ama haşlama olayı çok uğraştırıyor işte 150 kg kuru maddeyi 200 lt kazanda postörize etmeyi becerebilrmiyim bilmiyorum ilk kompostumda 25 kg kuru maddede epey ugrasmıstım hayırlısı bakalım şu ilk mantarların tadına bir bakabilsem

Eski 28-02-2014, 12:51   #537
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

@isko74
şok veya bim gibi mağazalara geliyor arada. ben oradan aldım 5 litrelik 24 saatten fazla kullanabiliyorum. akvaryum ısıtıcısı ile odanın ısı kontrolünü sağlayabilirmisiniz bilemiyorum. sobalı evde yaşıyorsanız dediğiniz yöntem de bir alternatif, kiler gibi kullandığım bir oda var orayı ayırdım bende. orada işlem yapıyorum.
200 litrelik varillerde hazırlayabilirsiniz kompostunuzu ilk etapta, ticari olarak düşünürseniz büyük bir kazan yaptırmanız faydalı olacaktır. ben nalburlardan ince örülmüş alaşımlı tel alıp kafes yapmıştım. bu kafesin içine kompost karışımımı koyup kaynatmıştım. kompost karışımınız nedir? sadece saman mı?
bu arada mantarların tadı bi harika.

Eski 28-02-2014, 14:48   #538
Ağaçsever

mümin bey ben hobi olarak başladım üretim için kaloriferli evimde lavabonun oldugu bölümde kapı arkasına asmıstım poşetlerimi oda sıcaklığı 22 26 derece arasındaydı her bir poşetim 10 kg komposttan olusuyor ve 7 poşetim var suanda. (8. poşetimi bir yanlış anlama neticesinde onlardan ayırmıstım şimdi yeniden misel sarar ümidiyle oraya aldım dün akşam) kompostumda 20 kg saman 5 kg ince kavak talaşı (kalın tedarik edemedim bu sefer kalın kullanacağım ama kavak talaşı değil) 1,5 kg kepek ve iki avuç kadar kireç. 1,25 kg kadar misel kullandım. Akvaryum ısıtıcısı meselesi kafamda tam oturmadı garajımın 2 metrekare bir böümünde duvarları straforla kaplayıp 2 mtre yüksekliğine de naylon cekip mini sera gibi birşey yapmayı düşünüyordum. kompost poşetleriyle dolu o kadar bir alanda 10 15 derece normalde olan ısıyı 20 derece yapar diye düşündüm ama kafamda bir proje sadece. bu sepet konusunu benim de çözmem gerek ben soğan cuvalına doldurdum 2 seferde kaynattım 200 lt lik kazanda ama cuvalı yerleştirmek almak epey zor oluyor. siz de benim gibi hobi amaçlı ve ticari olamayn imkanlarla üretiyorsunuz anladıgım kadarıyla. sizinle tecrübelerimizi paylaşmamız gzel olacak inşallah.

Eski 28-02-2014, 17:19   #539
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

bende hobi olarak yapıyorum sayın isko74, evin kiler kısmında. kısmetse ticari olarak ta yapmaya başlayacağım. benim poşetler o kadar büyük değil 5 kg civarında.
sera düşüncesi yeriniz varsa ki mevcutmuş, gayet iyi olur. benim kompost karışımlarım, sadece saman, saman+talaş, saman+kepek+çeltik kabuğu, sadece çeltik kabuğu, çeltik kabuğu+kepek gibi. bi terslik olmaz sa akşama minik poşetlerde yeniden kompost hazırlayacağım, haftasonu da köye gidersem birkaç büyük torba daha yapacağım.
mini sera konusunda, youtube ve facebook ta birçok video ve fotoğraf mevcut, oralardan da fikir sahibi olabilirsiniz.

Eski 28-02-2014, 17:37   #540
Ağaçsever

hymm kileriniz benim alanımdan daha büyüktür sanırım ben kiracıyım garajda böyle minik bir sera yapmadan önce ev sahibime danışmalıyım. tabi bu ilk denememden biraz mantar alıp da fikrimi acarsam daha kabul edilebilir bişi olabilir garajda düşündüğüm 1,5 2 mkare alanda zaten ancak hobi için. ben de sizin gibi biraz deneme yapmak istiyorum. ticari fikrim var ama tam ticari değil. mesela ileride uygun yer bulabilirsem 500 kg kompost ekimi gerçekleştirip kendi ihtiyacımın dışında kalan miktarı eşe dosta masraflarımı çıkartacak kadar satabilirim. 500 kg kompostta ticari sayılmaz sanıırm ama o bile benim için suan zor ben pastörizasyonda yoruluyorum. 25 kg kuru maddeyi haşlamak neredeyse yarım günümü aldı 150 kg kuru maddeyi birgünde pastörize edebilirmiyim bilmiyorum. siz en iyi kompost karışımını denemelerinizle tesbit etmeye çalışıyorsunuz sanırım. haydi kolay gelsin mümin okan bey rastgele iyi mantarlar. tanıştığımıza ve paylaşımlarınıza sevindim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024