agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Mantar (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=369)
-   -   istiridye (kavak) mantarı yetiştirme (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3094)

kürşad 01-02-2007 09:48

istiridye (kavak) mantarı yetiştirme

çürümüş kavak kütüklerinde çıkan ve sürekli aynı yerde ve hiçbir ek zahmete girmeden senelerce verim yapabilen bir mantar olan kavak mantarı - istiridye mantarı nı yetiştirmek için kavak kütüğüne nasıl bir uygulama yapmalı.

Aklıma çukura gübre ile birlikte gömüp çürümesini sağlamak geldi.
deneyen bilen var mı?

denizakvaryumu 01-02-2007 10:12

.

http://www.fungi.com/kits/indoor.html

http://www.agromantar.com/kitlerimiz.html

sitelerine bir göz atın derim.

.

kürşad 02-02-2007 07:54

daha önce bu kitlerden görmüştüm.
5 kg lık kit değil şöyle 1 metre uzunluğunda 30-40 cm çapında kütük üzerinde üremesini istiyorum.
kitdeki mantarlı bölgeyi çürümüş kütüğe mi aşılamamız gerekecek şimdi?

Doku_Kültürcü 12-02-2007 14:47

İstiridye Mantarı...

İstiridye mantarı Pleurotus cinsine bağlı mantar türlerini kapsar. Selülozu parçalayacak enzim sistemine sahiptir. Çürümemiş ağaç artıkları, talaş, her çeşit selüloz kaynağı (nemlendirilmiş kağıt mendil bile olur), istiridye mantarı için uygundur. Reçineli ağaç artıklarında gelişmesi ve verimi daha azdır. Kütükte yetiştiricilik yapacaksanız, kütük üzerine matkapla delikler açıp, bu deliklere mantarın miselyumundan ekmeniz gerekir. Kütüğün alt kısmını su dolu bir kabın içerisine günde 3-5 saat daldırmanız nem ihtiyacını karşılayabilir.

serdar1 06-10-2008 09:09

kendi bahçemde dediğiniz mantar çeşidinden bulunmaktadır yaklaşık 150 adet kavak ağacı nı kesimi yaptıktan sonra sadece 1 ağaç kökünde bu mantar kendiliğinden oluşmuştur diğer kavak köklerinde bu mantar oluşumu olmamıştır ne kadar uğraştımsa diğer ağaç köklerinde bu mantarı yetiştiremedim burgu ile delip mantar olusumlarını diğer ağaç köklerine yerleştirdim ama yine başarı elde edemedim miselenyum dediğinizi nasıl elde edebiliriz yaklaşık bendeki kavak ağacı kökü 10 sene den beri mantar vermektedir elimdeki bu mantar cesidini üretimini nasıl yapabileceğiz resmini serdar1 fotoğraflarda görebilirsiniz

eylems 06-10-2008 16:48

Bu başlığın açılmasına sevindim. Geçen kış bağımızdaki kavakları kesmiştik bende kütüğün birini üstü açık kalacak biçimde bahçeye gömdüm. Hala bir gelişme olmadı. Komşunun bahçesinde mantar veren kütükten kırıntılar atmayı düşünüyordum. Sayın Serdar1 denemiş olmamış. Demekki başka işlem istiyor.

serdar1 03-11-2008 13:58

kavak mantarının (istiridye) üretilmesi hakkında resimlerle az cok anlatmaya çalıştım bu yöntemi deneyen birisinden olumlu sonuç aldığını belirterek sizlerle paylaşmak istedim serdar1 resimlerinden bakarak uygulayabilirsiniz yanlız kavak mantarı(istiridye) az bulunan bir mantar cesididir kavak kütüklerinde 3-4 cesit mantar yetişir en iyisi ve güzeli ve lezzetlisi istridye mantarıdır resmini serdar1 resimlerinde görebilirsiniz

Ayşe Özdil 03-11-2008 14:22

Sayın Serdar 1 , istiridye mantarıyla ilgili yazdıklarınızı okudum ; fotoğraflarınıza da baktım. Üzerini naylonla örttüğünüz mantarlar , o şekilde ne kadar bekleyecek acaba?

serdar1 03-11-2008 14:39

bu sadece mantar sporlarının gelişimi içindir sporlar beli müddet sonra miselemyumları yani mantar oluşumlarını oluştururlar oradaki kavak talaşları sürekli ıslak tutularak 20 gün içinden oradan alınarak cürümüş kavak kütüklerine burgu vasıtası ile yerleştirilerek gerekli nemli sıcak ve ıslak ortamda benim yaptığım yöntem le üstü kapatılırsa olum lu sonuç alınacaktır

serdar1 03-11-2008 14:44

mantar sporları için elinizde mutlaka yetişmiş mantar olmalı ve sporlar o kapalı ortamda talaşların üstüne konacağından miselenyum üretiminde bir sorun olmaz

Ayşe Özdil 03-11-2008 15:38

Serdar Bey, istiridye mantarının daha yakından bir fotoğrafını çekmeniz mümkün mü ? Üstten ve alttan ... Gerçekten istiridyeye mi benziyor , neden bu ad verilmiş ;( belki de çok lezzetli olduğundandır ) çok merak ettim..

serdar1 03-11-2008 16:01

1 Eklenti(ler)
resmi fotoğraflarıma gönderdim hem görünüş hemde lezzet bakımından diğer mantarlardan cok lezzetlidir bu sene eylül ayından beri 5 ci ürününü verdi son ürünüde mantar miselenyumu için toplamadım

denizakvaryumu 04-11-2008 07:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serdar1 (Mesaj 309958)
bu sene eylül ayından beri 5 ci ürününü verdi son ürünü de mantar miselenyumu için toplamadım

Bu konu çok önemli...

Ne kadar zamanda miselenyum oluşuyor, mantarın çürümesi mi bekleniyor, miselenyumlar gözle görülüyor mu, miselenyumlar mantardan düşmeden başka yere nakil olur mu?

Bu konuları cevaplarsanız sevinirim.

serdar1 04-11-2008 08:05

mantar miselenyumları mantar sporlarının cimlenmesi sonucunda oluşur mantarların büyümeleri ve çürümeleri 10-12 gün gibi kısa zamanda gerçekleşir kapalı ortamda sporlar rüzgar vasıtasıyla uçuşamıyacağından en yakın konakcıya yerleşerek ortamda müsaidse orada tekrar ortaya cıkarak büyürler toplam 20 gün içinde sporlar çim atarak mantar miselenyumlarını yani yeni mantarlar oluşturmak için gerekli ortam şartlarını beklerler ısı ve nem belli kıvama geldiğinde mantarlar ortaya cıkar resimlerimde gördüğünüz çadır altındaki ortamda mantarların oluştuğunu sırf sizler göreseniz diye mantarlar cıkıncaya sizlere göstermek için orada bekliyecekler yani karton üzerindeki talaş larda yeni istiridye mantarlarını hep bereber göreceğiz

denizakvaryumu 04-11-2008 08:14

Teşekkürler

Sanırım 1 adet mantarı bile miselenyum oluşması için tutsak, 3-5 kg mantar için yeterli olur.

Ayşe Özdil 04-11-2008 09:21

Serdar Bey , verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim..

serdar1 06-11-2008 12:45

1 Eklenti(ler)
yanlız bu mantar çesidide kavak ağacında ürer bu mantarla istiridye mantarını karıştırmayın zehirli olmasada lezzeti olmayan çesidir alerjik bünyesi olanlara vucudda kabartılar yapar istiridye mantarı ile bu mantarı karıştırmayın

denizakvaryumu 07-11-2008 08:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serdar1 (Mesaj 309958)
resmi fotoğraflarıma gönderdim hem görünüş hemde lezzet bakımından diğer mantarlardan cok lezzetlidir bu sene eylül ayından beri 5 ci ürününü verdi son ürünü de mantar miselenyumu için toplamadım

Diyelim ki son ürünü de topladınız, yani mantar miselenyum üretemeden bitti.

http://www.agromantar.com/agromycel.html

linkteki yerden miselenyum alıp, aynı yere yerleştirirseniz sanırım başarılı olur.

odemis35 09-11-2008 18:47

Selam arkadaşlar.Bu grupta acaba misel paylaşımı yapılıyormu?

odemis35 09-11-2008 18:51

Kavak talaşı şeklinde cuvallarda bu şekilde mantar üretimi yapılabilirmi? **** kavak kütüğünün içini oyup miselleri buraya yerleştirmek mantar üretimi için yeterlimidir?

serdar1 10-11-2008 07:52

mantarların cıktığını fotoğrafladıkdan sonra misel paylaşımını görüşebiliriz

denizakvaryumu 10-11-2008 08:03

Misel üretmek çok siteril ortam gerektirir, zordur...Vs.şeklinde yazılar okudum, eğer bu kadar kolay ise mantar üretmek gerçekten zevkli olur.

serdar1 11-11-2008 09:04

misel üretimi şartlar ısı ve nem denk geldiğinde etrafdaki cimenlerde 2-3 metre uzağında çimenlerde toprakta dahi istiridye mantarı yetiştiğine şahit olmuştum misel üretimi sanıldığı gibi zor değildir..

denizakvaryumu 11-11-2008 10:31

Sn.serdar1
bu durumda sizi takip ediyoruz :)

Hasat etmeyip, bıraktığınız istiridye mantarından misel alma ve tekrar yetiştirme konularını fotoğraflarsanız çok iyi olacak.

vrskl 15-11-2008 07:24

www.mantaristan.com

selamlar. www.mantaristan.com veya www.varsak.com.tr adresinden kavak ağacında kayın mantarı yetiştirme calışmalarını görebilirsiniz.

eylems 15-11-2008 10:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi vrskl (Mesaj 316394)
selamlar. www.mantaristan.com veya www.varsak.com.tr adresinden kavak ağacında kayın mantarı yetiştirme calışmalarını görebilirsiniz.

Bahsini ettiğiniz sitede sanırım linkler çalışmıyor.

vrskl 15-11-2008 21:18

istiridye

4 Eklenti(ler)
bunlar benim denediğim kavak kütükleri. meraklılara anlatabilirim.

denizakvaryumu 17-11-2008 07:30

Neden burada anlatmıyorsunuz?

serdar1 17-11-2008 07:58

bu mantarlar istiridye mantarı deil kavağa aşılanmış kovaç -(kayın )mantarıdır bizim kayın ormanlarında bol bulunur:rolleyes:

denizakvaryumu 17-11-2008 08:45

Serdar Bey,
misel alma işinde bir gelişme var mı?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024