agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)
Reklam


Beğeni Düzeni182Beğeniler

Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-09-2010, 13:07   #61
Ağaç Dostu
 
Fatih's Avatar
 
Giriş Tarihi: 14-12-2008
Şehir: Denizli
Mesajlar: 3,087
Galeri: 66
Abi çeliğin alt kısmı güneş görecek şekilde bir hafta daha beklet kurusun iyice.İyi kök yapabilsin.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2010, 22:55   #62
Ağaç Dostu
 
gürkan63's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-08-2010
Şehir: Denizli
Mesajlar: 540
Bugün baktımda baya bir yumuşama olmuş yarın bir ilgileneyim bakalım,bu arada hoyam beni üzüyor umarım yaşar.

gürkan63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2010, 14:45   #63
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 25-01-2009
Şehir: istanbul
Mesajlar: 77
kaktüsüm ölüyo

merhaba dün okudugum sayfalarda bitkiniz çürüyorsa çürüyen kısmını kesip kurumaya bırakın diyordu bende öyle yaptım.bugün baktıgımda bitkide tüylenme var iyiye işaretmi bilmiyorum yardımcı olurmusunuz.kaktüsüm çok küçüldü ama umarım yaşar.

Eklenen Resimler
   
züboli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2010, 17:08   #64
Ağaç Dostu
 
gürkan63's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-08-2010
Şehir: Denizli
Mesajlar: 540
Sayın züboli.Resimleriniz belirgin değil,onun için yorum yapmak zor şu anda daha net resim koyabilirseniz iyi olur.

gürkan63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2010, 18:50   #65
Ağaç Dostu
 
gürkan63's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-08-2010
Şehir: Denizli
Mesajlar: 540
Fatih kardeş,tam makasımı alıp keseceğim sırada sanki bal oluşturmuş olduğunu gördüm,onun için ellemedim,resminide koyuyorum.Canlanma belirtilerimi acaba?

Eklenen Resimler
 
gürkan63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2010, 14:27   #66
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 25-01-2009
Şehir: istanbul
Mesajlar: 77
kaktüs

gürkan bey en net resmi koydum bitki küçük oldugu için ancak bu kadar görüntü alabildim.sizce ben bunu ne kadar daha dikmeden bekletmeliyim bugün 2.günü

züboli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2010, 14:32   #67
Ağaç Dostu
 
Fatih's Avatar
 
Giriş Tarihi: 14-12-2008
Şehir: Denizli
Mesajlar: 3,087
Galeri: 66
Gürkan abi:dal oradan zedelenmiş ya da bir kısımı ayrılmış.O çiçeğin kendi öz sıvısı.Tam tahmin ettiğim gibi çiçekte kök çürümesi var.Nerden anladın dersen dal çok fazla buruşmuş yapraklarda o derece.Sen tarif ettiğim gibi yap abiciğim.Ben ders çıkışı uğrayacağım.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2010, 10:26   #68
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 19-09-2010
Şehir: İSTANBUL
Mesajlar: 5

kaktüsümü ayırmam gerekio bunu nasıl ayırıcağımı bilen varmı acaba ?

Peynirçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2010, 11:05   #69
Ağaç Dostu
 
Ayşe Yıldız's Avatar
 
Giriş Tarihi: 07-06-2010
Şehir: Kütahya
Mesajlar: 2,535
Umarım yardımcı olurum Sayın Peynirçiçeği.
Saksı değişimi
Tüm kaktüsler belli bir zaman içinde saksı değişimi isterler. Bunun temel nedeni sıkışmış olan toprağın eğiştirlerek köklerin yeniden hava almasını sağlamak, gübrele ve sulama nedeniyle dengesi bozu olan toprağın yeniden düzenlenmesi gibi konulardır. Saksısını değiştirecek oldğunuz kaktüsü essaaksısından çıkarttıktan sonra lk olarak köklere bakıp bir hastalık olup lmadığını anlamak yaralı olacaktır. Uzun yıllar saksı değişimi yapılmamış olan kaktüslerin kökleri daha kırılgandır. Fazla kök kopmasına neden olmayacak biçimde hafifce bastırarak kökler etrafındaki toprakları dökmek ya da musluk altında suya tutarak eski toprağı yıkayarak uzaklaştırmak mümkündür.

Saksı değiştirme işlenin yapılacağı en uygun zaman büüme mevsimi öncesidir Yani ilkbahar başlarında bu işlemi yapmak daha isabetli olur. Genel kural, 15 cm'den küçük bitkilere yarım derinlikteki saksı kullanmak ve eski saksıdan 2,5 cm daha büyük çaptaki saksıya geçmektir. Eğer bitkinizin boyu 15 cm'den büyükse, bu durumdabitki çapınn 10-15 cm geniş, tam derinlikte bir saksı kullanılmalıdır. Saksı değişimini tmamladıktan sonra bir hafta kadar sulama yapmayın. Böylece, operasyon sırasında ırlıp kopmuş olan köklerin çrümesini engellemiş olursunuz. 10 gün kadar sonra sulamaya başlayabilirsiniz. Hatırlatmak gereken ikinci bir nokta ise eğer eski bir saksı ullanacaksanız, bu saksıyı abunlu suyla fırçalamış olmanızda yarar var, Hijyen bitkiler için de önemli bir konudur.

Ne kadar harç koymalı?

Tüm bitkilerin kökleri toprağın içinde olmalıdır. Bitkinin sulanabilmesi ve köklerine hava ulaşabilmesi için de, saksı kenarlarında hiç değilse bir santim kadar boşluk olmalıdır. Zamanla toprak sıkışıp eksilir, dolayısıyla zaman zaman toprak ilave etmeyi ihmal etmemelidir. Ancak, kaktüs yetiştiriciliğindeki bir diğer genel kural da mümkün olduğunca küçük saksı kullanmaktır. Bitkinin köklerinin sağlıklı olarak yerleşebileceği kadar serbestlik sağlayacak büyüklükte bir saksı yeterlidir. Büyük ve geniş saksıya geçmemek gerekir.

Drenajın iyileştirilmesi

Kök çürümesini önleyebilmek için kaktüs saksılarında drenajın iyi olması çok önemli bir konudur. Öncelikle saksının dibine geçirgen bir plastik çuval parçası konulması uygun olur, böylelikle harcın en dipteki delikten akıp gitmesi engellenmiş olacaktır. Bu aşamadan sonra kaba ve ince çakıl karışımından bir miktar, en dibe yerleştirmek ve üstüne normal harcı koymak gerekir.

Drenaj tabakası 1-1.5 cm çaplı çakıl vb. maddeden ve 2 cm kalınlıkta olmalıdır.

Toprak üst örtüsü

Kaktüsümüzü yerine diktikten sonra en üste küçük çakıllar ya da mozaik taşı gibi kırılmış taştan bir örtü sermenin pek çok yararı vardır, Bu tabakaya dilimizde malç denir. (İngilizce ?mulch? veya ?top dressing?

Bu tabaka yaklaşık 1 cm kalınlıkta olmalıdır. Bu sayede saksı harcının yıkanıp azalması engellenmiş olur, toprağın üstten kuruması azalır, rutubet saksının içinde daha uzun kalır. Ayrıca harcın içinde bulunması muhtemel olan yabani otların çıkması engellenir. Yosun oluşması azalır. Ayrıca topraktan geri sıçraması ihtimali olan sulama suyunun bitki gövdesi üzerinde leke bırakması engellenmiş olur. Bu amaçla kireç taşı kullanılmamalıdır, çünki zaman içinde alkaliniteyi artırır.

Kuzey Amerika (Meksika, ABD) kökenli kaktüslerin çoğu nispeten alkali toprağı tercih eder. Bunlar kireç taşı, alçı ya da kuartz arazi ve kayalıklarında yaşarlar. Çoğu kolonsu ve küresel yapılı kaktüslerde hafifçe alkalin kompost kullanılır.


O halde öncelikle uygun zamanı kollayıp işleme başlama zamanı gelmiş demektir. Ülkemiz koşullarında bir kaktüsün saksını değiştirmek için en uygun zaman Mart'ın ikinci yarısıdır..Saksı değiştirme işlemine başlamadan önce bilmekte yarar olan bir konu, aslında kaktüslerin küçük saksıyı tercih ettikleri gerçeğidir. Bu nedenle, yeni saksı, eskisinden sadece az büyük olmalıdır. Ayrıca gerçekten gerekmedikçe saksı değiştimemelisiniz. Eğer yeni saksınız, gereğinden büyük olursa bu defa da toprakta istenenden fazla rutubetin uzun zaman kalmasına neden olursunuz. Bu durumda da yine kök çürümesi riski oluşur.


Bitkinizi ya kalın bir eldivenle ya da bir bez veya gazete kağıdıyla sararak tutun. Yerine yerleştirin Saksının dibine bir miktar çakıl, kırılıp ufalanmış toprak saksı parçaları gibi bir malzeme koyduktan sonra bir miktar kaktüs karışımı koyun. (Karışımlarla ilgili detaylı bilgiyi sitenin "Bakım" bölümünde bulabilrsiniz.)Şimdi kenarlardan toprak ekleyere seviyeyi tamamlayın.
Etiketi ve saksı değiştirme tarihini yazıp toprağın üzerine 2 cm kadar kalınlıkta orta boy çakıl serip, saksıya en az bir hafta su vermemek şartıyla aşırı sıcak ya da soğuk olmayan korunaklı bir noktaya yerleştirebilirsiniz. Yeni sezonda sağlıklı büyüyecek bir bitkiniz var demektir. Bu bitki en az iki sene bu saksıda kalabilirPiyasada değişik saksılar bulmak mümkün. Plastik saksılar genellikle tercih edilmekte, hem temiz tutmak kolay, hem hafif. Bazı durumlarda bu hafiflik arzu edilmeyebiliyor, şöyle ki, eğer saksıdaki bitki uzun bir türse, hafif saksının devrilme ihtimali fazla olabiliyor, bu durumda da toprak saksı daha fazla tercih edilebilir.Dekoratif sebeplerle resimde gördüğünüz metal saksılardan kullanmak da mümkün
Metal saksılar dipleri delinmemiş olarak satılıyor. Tabii bu dudumda saksıyı sizin delmeniz gerekecek. Yanda gördüğünüz şekil yanlış.. İçeriden dışarıya doğru delmeyin.Bu da yanlış, matkapla da delmeyin
Bu en doğrusu olacaktır. Dıştan içe doğru, çiviyle, böylelikle saksının dibi içe doğru hafifce bükülmüş olacaktır. Hem az miktarda rutubet barındıracak hem de saksıdaki toprak alttan yıkanıp gitmeyecektir.
Bitkilerin Ayrılması ve Saksı Değişimi

Aynı saksıda büyümüş olan iki ya da daha fazla sayıda tür bitkinin, zamanı geldiğinde ayrılması gerekebilir. İlk yapılacak iş, kalın jüt bir çuval, elek teli veya benzeri bir malzemeyi saksının dibine uygun ölçüde kesin. Bu geçirgen mazleme saksı içindeki toprağın sulama sonrası akıp gitmesini engelleyecek, öte yandan suyun hızla drene olmasını sağlayarak kök çürümelerine karşı bitkiyi koruyacaktır.

Saksının dibine elek telini koyduktan sonra 2-3 cm kalınlıkta kaba çakıl, pomza, lav taşı, perlit, mozaik taşı gibi bir malzeme koyun. Bu katmanın birçok yararı vardır, öncelikle saksı içindeki harcın sulama suyuyla akıp gitmesini önler, ikinci olarak saksının altına bir tabak konması halinde dipte birikebilecek suyun köklere temas etmesini engeller, böylece kök çürümelerinin önüne geçer. Son olarak da, toprağın ve köklerin hava alabilmelerini sağlar.

İlk fotoğrafta gördüğünüz gibi, saksının dibinde 3 cm kadar kalınlıkta kaba çakıl yerleştirilmiş. Daha sonra eski saksıdaki bitkileri bir eldivenle tutarak saksıdan çekip çıkartın. İlk göreceğiniz manzara sıkışmış bir kök topu olacaktır.

Bu sıkışmış toprak kütlesini elle sıkarak kök etrafından dökün. Burada dikkat etmek gereken nokta, köklere mümkün olduğunca az zarar vermektir. Yine de, eğer zarar verecek olsanız bile fazla sorun etmeye gerek yoktur, çünkü bu hasar çabuk düzelecek, bitki kendisini tedavi edecektir. Eğer kök bölgesindeki toprağın tamamını uzaklaştırmak isterseniz, bir musluğun altında yıkayabilirsiniz de. Kaktüsler normalde küçük saksıda yaşamayı tercih ederler, iki senede bir saksı değiştirilmesinimn asıl nedeni saksıyı büyütmek değil, zamanla sıkışan toprak ve kök bölgesini rahatlatmak, niteliği bozulmuş olan toprak özelliklerini yenilemek gibi nedenlerdir.

Üstte görüldüğü gibi, saksı içindeki harç tamamen dökülmüş ve kökler serbest biçimde açığa çıkmış. Zemindeki kaba çakıl malzemenin üzerine birkaç santim kalınlıkta kaktüs harcı koduktan sonra, serbest biçimde dağıtılarak yerleştirilen kökün üzerine harç ekleyerek tamamlayın.

Elle hafifce bastırarak sıkıştırın. Bu noktadan sonra, arzu edecek olursanız çakıl ya da pomza gibi bir malzeme ile toprağın üzerini kapatın. Bunu yapmaktaki amaç ise toprakta bulunması muhtemel olan ot vs tohumlarının çıkmasını engellemek, sulama sırasında sıçrayacak suyun bitki üzerinde kalıp buharlaşma sonrası gövdede leke yapmasını engellemek ve yüzeyden aşırı buharlaşmayı önlemektir.

İkinci bitkinin dikimi için hazırlıklar.

Ve ikinci bitkinin dikimi de tamam..

Sonuçta iki ayrı saksıda iki bitkimiz oldu. Bu aşamadan sonra yapılacak olan, bu saksıları yarı gölge bir yere almak ve on gün boyunca hiç su vermeden burada bekletmektir. Kaktüsler saksı değiştirildiği zaman muhakkak köklerden zarar göreceklerdir, bu noktalardan çürüme olasılığı vardır. Bunu engellemek için yapılacak şey, bitkiyi bir süre sulamamaktır. Böylelikle köklerdeki yaralar iyileşir ve sulamaya başlayabilirsiniz. Yaraların kabuk bağlaması ve iyileşmesi için on gün yeterlidir. On günün sonunda, bitkiyi daha fazla ışık alan bir noktaya almak ve sulamaya başlamak önerilir.

Saksı değiştirme ya da ayırma gibi işlerin yapılması için en uygun zaman ilkbahar başlangıcıdır. Diğer zamanlarda da saksı değişimi veya ayırma yapmanın önemli bir sakıncası yoktur, sadece şartları ayarlamak konusunda biraz hassas davranmak gerekir. Soğuk kış günlerinde önerilmemesinin nedeni, bu dönemde havadaki rutubetin fazla olması ve topraktaki rutubettin de daha uzun süre ortamda kalıyor olmasıdır. Ayrıca, bu dönem bitkinin dinlenme dönemidir, aslında en uygun olan zaman, dinlenme dönemi, yani kış döneminin sonudur. Böylelikle gerekli işlemleri takiben zaten aktif büyümenin başladığı dönem gelecek ve hasar görmüş, eksilmiş kökler de gelişip tamamlanacaktır.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2010, 17:35   #70
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 19-09-2010
Şehir: İSTANBUL
Mesajlar: 5
sevgili ayşe teşekkür ederim.Bana hediye gelen kaktüsler hakkında hiç bir fikrim yok.Zamanla öğrenicem.Bunları o zaman mart ortasına kadar bekletiyim.Anladığım kadarıyla drenajı sağlamak için kullanılan çuval vs.lari tüm bitkiler için de kullanabilirim.


Düzenleyen Peynirçiçeği : 20-09-2010 saat 17:37 Neden: yanlış isim girdim
Peynirçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 21:51   #71
Ağaç Dostu
 
gürkan63's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-08-2010
Şehir: Denizli
Mesajlar: 540
Ne yanlış yaptım bilmiyorum her şey iyiydi,haftada bir su veriyordum,yarım gün güneş ışığı alıyordu ama yinede bu hale geldiler.Acaba hastalık mı kaptı (mantar ) gibi bilemedim gitti.Tamda gelişme gösteriyordu.Uçtaki dikenler kırmızımsı bir renk aldı.Gelişmemi ? Hastalıkmı ? Acemilik işte ne yaparsınız.

Eklenen Resimler
 
gürkan63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 22:09   #72
Ağaç Dostu
 
Ayşe Yıldız's Avatar
 
Giriş Tarihi: 07-06-2010
Şehir: Kütahya
Mesajlar: 2,535
Güneş yanığı olabilir mi acaba sadece güneşi gören yüzünde mi bu beyazlıktan var dikkat ettiniz mi? Yoksa her yerinde mi var. Denlizi sıcak bir yer bu kaktüsünde fazla dikenli yapısı olmadığı için güneş yakmış olabilir.


Düzenleyen Ayşe Yıldız : 21-03-2011 saat 08:30
Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 22:27   #73
Ağaç Dostu
 
gürkan63's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-08-2010
Şehir: Denizli
Mesajlar: 540
Ayşe hanım geçenlerde duş aldırmıştım,yerine koymayı unuttum herhalde.Haklısınız büyük bir ihtimalle güneş yanığı,çünkü tek taraflı var benekler.Bu demek ki daha dikkatli olmam gerekiyor.Teşekkür ederim.

gürkan63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2010, 19:15   #74
Ağaç Dostu
 
gürkan63's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-08-2010
Şehir: Denizli
Mesajlar: 540
Nasıl olduda dikkat etmedim acaba?Neyse bir daha ki sefer daha dikkatli olmak gerek.Ayşe hanım sizin oranın güneşini bilmem ama burası bayaa sıcak güneş çok yakıcı oluyor,bahçemde ki diğer bitkiler bile yandı.Normalinde yerine koyardım ama unuttuk işte bir kere.

gürkan63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2010, 19:25   #75
Ağaç Dostu
 
Fatih's Avatar
 
Giriş Tarihi: 14-12-2008
Şehir: Denizli
Mesajlar: 3,087
Galeri: 66
Gürkan abi güneş yanığına benziyor.Duştan sonra azda olsa güneş gördümü yanıyorlar.Aynı bizim gibi
En dikkat ettiğim konudur su gelmemesi özellikle öğle saatlerinde.Benim kaktüslerim 11:30 dan güneş batana kadar faydalanıyorlar güneşte.Kendi hallerine bıraktım onları onlarda çok sevdiler.Saksı değiştirdiğim stapelialarımda yeni yavrular verdi minik minik.Umarım bu hızları hiç bozulmaz.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 14:16   #76
Ağaç Dostu
 
umutyolcusu's Avatar
 
Giriş Tarihi: 23-05-2010
Şehir: Bursa
Mesajlar: 1,203
Galeri: 19
Aldıktan iki hafta sonra saksılarını değiştirirken bu manzara ile karşılaştım.Kesinlikle bana gelmaden önce olmuş.Çünkü yazlıktaydım, dolayısıyla çok sulamadım.Yumuşama olmadığı için ne yapacağımı bilemedim.Kabuk tutmuş durumdaydı.Hiç işlem yapmadan tekrar diktim ama içim rahat etmedi.
Bilen arkadaşlardan bir zararı olur mu öğranmek istedim.

Eklenen Resimler
 
umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 15:50   #77
Ağaç Dostu
 
gürkan63's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-08-2010
Şehir: Denizli
Mesajlar: 540
Maalesef kayıp vermeye başladım,havalar birden serinleyince bakın ne oldu.Gerçi bir tanesi bu hale geldi,diğerleri şimdilik iyi.Bu gün bazıları na su verip istirahatlarına çekilmesini sağlıyacağım.Yoksa susuzmu kaldı acabaellediğimde yumuşaklık var sanki içi boş gibi.

Eklenen Resimler
  
gürkan63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 16:05   #78
Ağaç Dostu
 
gürkan63's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-08-2010
Şehir: Denizli
Mesajlar: 540
Bunlarda 6 gün önce dikildiler,suyu haktettiler sanırım.İlk sulamamız olacak.Umarım tutarlar.

Eklenen Resimler
  
gürkan63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2010, 12:14   #79
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 20-04-2010
Şehir: aksaray
Mesajlar: 36
arkadaşlar 3 ay kadar önce buradaki yönlendirmelerinizi okuyarak elimdeki kaktüsleri kendi kendine köklenmesi için bekleteyim dedim.1 ay kadar poşetin içinde kaldılar.ışık almayınca 2 tanesi sararmış.fakat hala canlılar
ben ne yapayım şimdi,saksıya alayım mı artık onları?bu arada hala en ufak bir köklenme belirtisi yok

nesne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2010, 12:48   #80
Ağaç Dostu
 
PlentyPlant's Avatar
 
Giriş Tarihi: 10-05-2009
Şehir: adana
Mesajlar: 722
Galeri: 21
Sayın Nesne. Kaktüsleri dikmeden önce biraz bekletmek gerekebiliyor ama poşetin içinde değil. Poşetin içinde oluşacak nem bile çürütmeye yeter. Çok sıcak veya soğuk olmayan, doğrudan güneş almayan, havadar bir yerde bekletirseniz daha iyi sonuç alırsınız.

PlentyPlant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2010, 23:23   #81
Ağaç Dostu
 
gürkan63's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-08-2010
Şehir: Denizli
Mesajlar: 540
Evet arkadaşlar daha öğreneceğimiz çok şey var sanırım.Fatih kardeşimle beraber yapmış olduğumuz çelikleme işleminden sonra her şey iyi giderken bu hale geldiler.Neden acaba diğeri iyi iken bu soldu ? Dikimden 1 hafta sonra ilk sularını verdim,1.5-2 saat kadar güneş gördürdüm(konum itibarı ile) ama kurban vermemiz gerekiyordu her halde.

Eklenen Resimler
 
gürkan63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2010, 23:26   #82
Ağaç Dostu
 
gürkan63's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-08-2010
Şehir: Denizli
Mesajlar: 540
Bu arada sayın nesne iyi dayanmışlar yinede.Siz bir an önce onları sayın PlentyPlant ın dediği gibi işlemden geçirin,umarım kurtarırsınız.

gürkan63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2010, 20:42   #83
Ağaç Dostu
 
iris41's Avatar
 
Giriş Tarihi: 05-02-2009
Şehir: istanbul
Mesajlar: 1,405
cürüyen kaktüs

arkadaşlar bakamıyacagımı bilmeme ragmen yazın 2 kaktüs aldım
sizlerin kaktüsleri actıkca icim ğidiyordu dayanamadım her seferinde ölüyorlar ne yazıkki
kaktüsü geniş bir saksıya diktim o yüzden olabilirmi dip kısmında cürüme pörsüme var

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2010, 20:52   #84
Ağaç Dostu
 
furkyt's Avatar
 
Giriş Tarihi: 17-09-2010
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 247
Toprak olarak ne kullandınız.Nasıl bir sulama yaptınız ne sıklıkla.

furkyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2010, 21:32   #85
Ağaç Dostu
 
ozbey's Avatar
 
Giriş Tarihi: 25-07-2007
Şehir: (MERSİN) MUĞLA/DATÇA
Mesajlar: 809
Galeri: 20
Kaktüse sık su verildiğinde fazlası kökün çürümesine sebep oluyor, üstelik bol güneşe ihtiyaç duyar.

ozbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 19:28   #86
Ağaç Dostu
 
iris41's Avatar
 
Giriş Tarihi: 05-02-2009
Şehir: istanbul
Mesajlar: 1,405
kaktüsümü ufak saksıdan cıkarıp büyük bir saksının dibine koydum yaklaşık 3 ay oldu şimdi yavruları vardı üzerinde onlarıda koparıp yanına yerleştirdim
evde duruyorlar pencere önünde ğüneşi görmüyor az ydınlık .
bir sürü hata yaptım sanırım

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 13:37   #87
Ağaç Dostu
 
umutyolcusu's Avatar
 
Giriş Tarihi: 23-05-2010
Şehir: Bursa
Mesajlar: 1,203
Galeri: 19
Uzun bir süre önce köklerinde gördüğüm değişik durum sebebiyle kesip bekletmekte olduğun kaktüsümün birinin alt kısmı tamamen çürümüş.Diğerinin de aşı kısmında kara lekeler belirmiş durumda.Şşimdi ben ne yapacağım.Şaşırdım kaldım.Acaba aşılı kaktüsün yeşil kısmından bulmak mümkün müdür?

Eklenen Resimler
  
umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2011, 23:18   #88
Ağaç Dostu
 
selenn's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-04-2007
Şehir: Bursa
Mesajlar: 2,696
Galeri: 12
Sayın umutyolcusu,

Evet alttaki stok görevi gören bitkiyi kolaylıkla temin edebilirsiniz. Hylocereus olduğunu tahmin ediyorum.

Bitkilerinizi topraktan çıkarmanız çok iyi olmuş. Kestiğiniz kısımdaki bitkinin özsuyu tamamen kurumadan tekrar toğrağa almamanız daha iyi olur. Stok olan alttaki bitki çok dayanıklı bir tür. Özellikle yüklediğiniz fotoğraftaki sağdaki bitkinin daha çabuk topralanacağını düşünüyorum. Umarım bu süreci kolaylıkla atlatır bitkileriniz.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2011, 12:54   #89
Ağaç Dostu
 
umutyolcusu's Avatar
 
Giriş Tarihi: 23-05-2010
Şehir: Bursa
Mesajlar: 1,203
Galeri: 19
Sayın selen,yulardaki kaktüslerim artık yok
İkisida çürüdü durdukları yerde.Sarı-kırmızı aşı sağlam gibiydi.Onu evdeki bir sütun kaktüse aşıladım.Tuttu ama gitgide kurudu.Bende kesip attım.Minik bir yavruyu aşı olarak koydum tekrar ama ümidim yok maalesef
O da anaçı gibi kuruyabilir,aşılı kaktüs almaya korkuyorum artık

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 00:04   #90
Ağaç Dostu
 
selenn's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-04-2007
Şehir: Bursa
Mesajlar: 2,696
Galeri: 12
Yazık olmuş sayın umutyolcusu ama bence bu sizi yıldırmasın. Fazla su sevmiyorlar malumunuz, bence tekrar denemekte fayda var

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Etiketler
büzüşme, erime, hastalık, kaktüs, kaktüs çürümesi

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020