agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni209Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-02-2012, 08:06   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2012
Kestikten sonra sürdüğü beyaz toz ne acaba?

pulibet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 09:53   #122
Ağaç Dostu

Manolya_'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pulibet Mesajı Göster
Kestikten sonra sürdüğü beyaz toz ne acaba?
Googleden çevirisine baktım, ''kireç tozu'' olarak çevirdi

pulibet beğendi.
Manolya_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 21:38   #123
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Evet kireç tozu. Ancak bilen arkadaşlar tam emin olmadıklarını söylediler. Fungusit etkili başka bir toz olabilir mi bilinmez.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2012, 23:11   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2012
2-3hafta kadar kuru ve nemsiz bir yerde bekletin kök vermeye başlayacaktır sonra yeniden bol kumlu bir toprağa ekin umrım yaşatırsınız yeniden

serkan.41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2012, 20:21   #125
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kaktus34 Mesajı Göster
Benim de kaktüsümde yaralar çıktı. Ancak ben bir şey sormak istiyorum. Fotoğrafını çektim aşağıda gövdenin etrafında çıkan küçük dallanmalar yeni kaktüsler mi? Yeni kaktüsler ise bunları nasıl başka saksıya alabilirim?
sayın kaktüs34 kaktüsünüz küçük yavrular vermiş ne güzel keskin ve dezenfekte edilmiş bir bıçakla kökten keserek alırsanız kökleriyle beraber başka bir saksıya ekebilirsiniz merak etmeyin kaktüsler dayanıklı bitkilerdir sizinkide maaşallah gayet sağlıklı korkmadan yapabilirsiniz kolay gelsin iyi akşamlar

umutyolcusu beğendi.
GÜLSEN_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 20:58   #126
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Bu çürümesi durmuş ancak kök kısmı tamamen yokolmuş bir kaktüs.
Tecrubeli arkadaşların tavsiyelerine ihtiyacım var.

Name:  DSC05824.jpg
Views: 4402
Size:  47.2 KB

Name:  DSC05823.jpg
Views: 4820
Size:  44.9 KB

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2012, 13:44   #127
Ağaçsever

kaktüs_35's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2012
Galeri: 6
Wink

çilek yöntemi ile yaptığım kaktüslerde sorun oluştu bir kaç gün içerisinde gelişti bir de sisiz bakmanızı istedim yardımlarınız için simdden çok teşekkürler.

bu gün gidip bir kaç türk daha kaktüş aldım ve birde dere kumu çilekleme yöntemi yaparken kestiğim kaktüsleri 2-3 gün beklettikten sonra ektim bir iki hafta sulama yapmadım ondan sonra az mikrarda su verdim çünkü devamlı güneş gören yerdeler.Çilek yöntemi ile ilgili tam bilgimyok okuyup anladığım kadar anca.Köklenme ne zaman olur ve yapmam gerekenlerle ilgili bir kaç bilgi alabilirmiyim.

http://www.facebook.com/photo.php?fb...type=3&theater

kaktüs_35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 16:21   #128
Ağaç Dostu

gürkan63's Avatar

Giriş Tarihi: 12-08-2010
İyi günler Sayın Doğa severler.Malum havaların ısınmasıyla birlikte gelişmelr başladı başlamasına da,zaiyatlarda olmuyor değil.Bundan 1 hafta 10 gün öncesinde aldığım.aşı olsa gerek kaktüsüm su vermediğim halde çürüdü.2.side kurtulmayı bekliyor.Bir operasyon şart.Resimde işaretli olan yerden kesip gölgede dinlenmeye bırakmayı düşünüyorum.Umarım kurtarabilirim.

Eklenen Resimler

gürkan63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 16:25   #129
Ağaç Dostu

gürkan63's Avatar

Bu parçayıda kopardım tepesinden ve kökünü attım.Dinlenmeye yattı.

Eklenen Resimler

Eski 08-04-2012, 16:31   #130
Ağaç Dostu

gürkan63's Avatar

Çürüğü daha altta olmak kaydıyla işaretli yerden kesmeyi düşünüyorum,önerilerinizi bekliyorum. Saygılarımla

Eklenen Resimler

Eski 08-04-2012, 23:23   #131
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Aşı ile kaktüs üretimi bölümüne baktınız mı? Orada size yardımcı olabilecek bilgiler var.

Aşı ile Kaktüs Üretimi

Aşı ile Kaktüs Üretimi

Eski 28-04-2012, 08:43   #132
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Arkadaşımız kendi sayfalarında çürümeyle ilgili yaşadıklarını paylaşmış.
Kedi Tırnağı/ Kaktüs ve Sukulentlerim

Eski 28-04-2012, 22:15   #133
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Arkadaşlar,çürüdüğünü sandığımız bitkileri atmayalım !
2007 yılında olması lazım kendime Kuzey Kıbrıs'tan bir kaktüs getirmiştim;aşılı üstünden çiçek çıkan.O zamana kadar Türkiye'de görmediğim bu bitkiyi alabilmek için tur rehberini kapana kıstırmış ve bütün grubu zorla bu fidanlıkta indirmiştim Kaktüsümü gördüğüm anda aşık olmuştum ve herşey bu seneye kadar iyi gidiyordu.2011 yazında aileme katılan yeni bitkiler beni oyalarken odanın bir kenarında diğer ağaçlar tarafından gizlenmiş olarak bulduğum kaktüsüm her ne kadar güneşe baksa da bir gariplik vardı.Saksı resmen sallanıyordu ve çiçek kısmı bembeyaz olmuştu ve üstünde kahverengi lekeler belirmişti.Bunun üzerine saksısına toprak eklettim yine sallandı ben de son çare daha geniş bir saksıya dikip dışarı koydum ve bugün üst kısmının tekrar pembeleşmeye başladığını gördüm.Ben neredeyse umudumu kesiyordum siz de bu gibi durumlarda kesmeyin diye yazdım

kaktüs_35 beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2012, 18:48   #134
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sakdag / Kaktüs ve Sukulentler
Sakdag / Kaktüs ve Sukulentler

Eski 18-06-2012, 13:28   #135
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2012

Bu nedir gelişmesinde bir problem yok ama sanki kurumuş biber gibi dokununca çok hassas oldugu anlaşılıyor.

BlueDark Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2012, 12:25   #136
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Saksıya şişeyi ters çevirme yöntemi uygulayıp bırakmıştım.. Sanırım su bir anda boşalmış ve bir haftada bu hale gelmiş..
Name:  100_2051.jpg
Views: 4342
Size:  48.1 KB

Bitkinin kökünü topraktan çıkarmaya çalıştım ama çıkmadı.. Kökler halen güçlü..
En aşağıdan kestim..
Kesik kısımda erime var..Sanırım gövdeden çürümeye başlamış.. Bir kaç parçaya bölüp baksam mı bilmiyorum.. Kıyamadım da..
Name:  100_2056 (Small).JPG
Views: 3684
Size:  24.4 KB

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2012, 23:48   #137
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2012
Merhaba ^^ Bu aralar kaktüslerimle başım dertte.İlk iki resimdeki kaktüsler bir süredir benimle beraberler,bakımları hakkında bir bilgim olmadığı için pek büyüyüp gelişemediler.Çok uzun zaman olmadı üzerilerinde yapma çiçeklerin gelişimlerini engellediğini okudum ve hemen söktüm,kökleri de tamamen kurumuş olduğu için kesip bıraktım,umarım bu aşamaya kadar doğru ilerlemişimdir. ^^
Diğer iki resimdeki kaktüslerim ise yeni sayılırlar,saksılarını değiştirme aşamasında karşılaştım bu görüntülerle,neler yapılabileceği konusunda yardımcı olursanız sevinirim. ^^
Köklendirme aşamasında bir kaktüsüm küflenip çürüdüğü için biraz korkak yaklaşıyorum.^^ Şimdiden teşekkür ederim. =)

Eklenen Resimler

Kaddy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2012, 08:56   #138
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Herkeze merhaba ,

Bauhaus'dan 5 cm saksılarda kaktüs aldım.Yaz döneminde oldugumuz için saksını degiştirmedim. Lakin söyle bir sıkıntımız var hani yazın biraz güneşte dursun gelişsin dedim ama bu seferde güneş yanıgı oluyor. Yaklaşık iki saat güneşte kaldı kaktüsümün tepesinde yanıklar oluştu.

Sizce ne yapmalıyım .

Saksını degişikligine gideyim ? Yoksa bu yaz gölgede tutmaya devam mı edeyim ?

beyz66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2012, 12:10   #139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2012
Merhabalar,
İlkbaharın başlarında kaktüsler almaya ve ilgilenmeye başladım. Birisi ikiz gibiydiler aynı boydalar birbirilerine yapışık gibi duruyorlardı. Yazı yurtdışında geçirdiğimden dolayı kaktüsleri yanıma alamadım. Bitkilerle ilgilenmeyi seven yakın bir tanıdığım onlara baktı kaktüsler yaz boyunca büyüdüler, geliştiler hatta bu tanıdığım onları ayırıp ayrı ayrı saksılara koymuş. Zaten o halde küçük bir saksıda duramazlardı. Taşıma sonucu herhangi bir hasarla karşılaşmadım fakat birisi toprakta sağlam durmuyorlardı bende onları tek tek çıkarıp ilgilenirken bir tanesinin toprakta olan kısmı tamamen kuruyup çürüdüğünü farkettim. Büyük ihtimal nemli topraktan kaynaklanıyordu. Kaktüslere müdahale konusunda fazla bilgi sahibi değilim. Şimdi tam olarak ne yapmam gerekiyor?

Kaktüsgiller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 16:24   #140
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kaktüsgiller Mesajı Göster
Merhabalar,
İlkbaharın başlarında kaktüsler almaya ve ilgilenmeye başladım. Birisi ikiz gibiydiler aynı boydalar birbirilerine yapışık gibi duruyorlardı. Yazı yurtdışında geçirdiğimden dolayı kaktüsleri yanıma alamadım. Bitkilerle ilgilenmeyi seven yakın bir tanıdığım onlara baktı kaktüsler yaz boyunca büyüdüler, geliştiler hatta bu tanıdığım onları ayırıp ayrı ayrı saksılara koymuş. Zaten o halde küçük bir saksıda duramazlardı. Taşıma sonucu herhangi bir hasarla karşılaşmadım fakat birisi toprakta sağlam durmuyorlardı bende onları tek tek çıkarıp ilgilenirken bir tanesinin toprakta olan kısmı tamamen kuruyup çürüdüğünü farkettim. Büyük ihtimal nemli topraktan kaynaklanıyordu. Kaktüslere müdahale konusunda fazla bilgi sahibi değilim. Şimdi tam olarak ne yapmam gerekiyor?

Bende çok tecrübeli degilim dilimin döndügünce yazmaya çalışayım.

Dip bölümünde çürüme varsa hafiften parmagınızla bastırın çürüme ne durumda hala sert bir yapı varsa hemen sulamayı kesin , kaktüsleriniz direk güneş ışına alışkınsa bol güneşte kurumaya bırakın , yok benim kaktüslerim güneş pek görmedi şimdiye kadar diyosanız gölge bir yerde dinlendirmeye alın hatta kaktüsünüz topragı ile birlikte saksıdan çıkıyorsa çıkartın aydınlık ama gölge bir yerde topragını kurumaya bırakın , çok fazla çürüme varsa acilen kaktüsün saplam olan yerinden keskin ve hijyenik bir kesici aletle kesin gölge bir yerde kurumaya bırakın , uzunca bir süre beklesin hiçbir şey olmaz kök salmasını bekleyin kök salınca yeni saksına dikin ( kaktüs topragı kullanın ) 10 gün sonra sulayın .

Biraz uzun oldu ama idare edin ...

Eski 12-09-2012, 23:23   #141
Yeni Üye

Öncelikle cevabınız için teşekkürler... Cevabın gelmesi biraz uzun sürdü o yüzden ben müdahaleyi dün yaptım. Çürüme ilerlemişti yani yumuşak kuru ve içeri çöküyordu bende sağlam yerinden temiz bir bıçakla kestim ve topraksız bir yerde kurumaya bıraktım. Az önce baktım, kestiğim bölgede kuruma var ama biraz da çürümeye başlamış gibi. birde kökü böyle bir ortamda mı salıcak yoksa kök salması için toprağa ya da kumlu bir ortama koymam mı lazım?

Düzenleyen Kaktüsgiller : 12-09-2012 saat 23:30 Neden: imla hataları
Eski 13-09-2012, 08:16   #142
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kaktüsgiller Mesajı Göster
Öncelikle cevabınız için teşekkürler... Cevabın gelmesi biraz uzun sürdü o yüzden ben müdahaleyi dün yaptım. Çürüme ilerlemişti yani yumuşak kuru ve içeri çöküyordu bende sağlam yerinden temiz bir bıçakla kestim ve topraksız bir yerde kurumaya bıraktım. Az önce baktım, kestiğim bölgede kuruma var ama biraz da çürümeye başlamış gibi. birde kökü böyle bir ortamda mı salıcak yoksa kök salması için toprağa ya da kumlu bir ortama koymam mı lazım?

Yine size ben cevap verdim .Benim soruma cevap veren bile çıkmadı . Toprağa koymayın bence bekletin dışarda birşey olmaz kök salınca dikersiniz .

Eski 13-09-2012, 10:30   #143
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beyz66 Mesajı Göster
Herkeze merhaba ,

Bauhaus'dan 5 cm saksılarda kaktüs aldım.Yaz döneminde oldugumuz için saksını degiştirmedim. Lakin söyle bir sıkıntımız var hani yazın biraz güneşte dursun gelişsin dedim ama bu seferde güneş yanıgı oluyor. Yaklaşık iki saat güneşte kaldı kaktüsümün tepesinde yanıklar oluştu.

Sizce ne yapmalıyım .

Saksını degişikligine gideyim ? Yoksa bu yaz gölgede tutmaya devam mı edeyim ?
Yanık olduğundan emin misiniz? Çünkü öyle kaktüslerde genellikle yapay çiçek yapıştırırlar ve onu çıkarmaya çalışırken kaktüsün dikenleri zarar görmüşse öyle görünebilir. Ama değilse belki de kaktüsünüz güneşe alışık değildir yavaş yavaş alıştırın bence. Benimkiler evin öyle bir bölgesindeler ki güneş oraya direk olarak sadece 30-50 dakika vuruyor ve ben herhangi bir yanığa rastlamadım.
Saksı değişikliği ise bildiğim kadarıyla yazın başlarında ( ya da başlamadan hemen önce) yapılması gerekiyordu artık kaktüsler için yaz bitmek üzere...

beyz66 beğendi.
Eski 25-10-2012, 13:25   #144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2010
Merhaba arkadaşlar.

Yaklaşık olarak 10 yıldır büyüttüğümüz kaktüs bir süre önce sararmaya başladı. Şu anda büyük olanlardan birisi tamamen kurumuş/çürümüş (?) vaziyette. Sorunun ne olduğunu anlayamıyorum. Fotoğrafı aşağıda iletiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

rüzgar9 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2012, 18:27   #145
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2012
merhabalar ben yeni üye oldum kaktüs beslemeyede yenı basladım sayılır. ogün saksısını ve topragını degıstırdım toprak torfluydu asagıdan su cıkana kadarda suladım hanı toprak yenı oldugu ıcın su alsın dıye suanda cürümüs gıbı koklerı sulu gıbı cok yumusak o gun bırtanesını atmak zorunda kaldım ıcınden su cıktı cıvık gıbı bırseydı. dıger ıkısıde aynı durumda suanda ne yapmam gerekır.

seln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2012, 22:45   #146
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sayın seln hoşgeldiniz foruma. Forumdaki kaktüs başlıklarını inceleme fırsatınız olursa kaktüs ve diğer bitkilerle ilgili faydalı bilgiler edilebilirsiniz.

Öncelikle kaktüsünüzü kaybettiğiniz için üzülmeyin. Her kayıp bir tecrübe oluyor bizlere.

Sulama hatasından kaybetmişsiniz kaktüsünüzü. Önce toprak üzerinden gidelim; toprak eğer sırf torfsa veya torf ağırlıklıysa alttan su çıkana kadar sulamak yanlış olur. Torf suyu çok tutan bir malzeme. Kaktüsler torfu az, kumlu, geçirgen topraklarda yetişir.

Diğer bir nokta da kaktüsler bu mevsimde sulanmazlar çünkü şuanda dinlenme dönemleri. Baharla havalar ısınmaya başlayınca az miktarda sulanmalı ve yavaş yavaş su miktarı arttırılmalı.

Şuanda yapmanız gereken ise; eğer kaktüsün üst kısmı sağlıklıysa çürümenin bittiği yerin daha üstünden bitkiyi kesin. Bırakın kesik yeri tamamen kurusun. Bu mevsimde birkaç gün alacaktır kuruma. Bu sürede kaktüs başlıklarında sıklıkla bahsedilen uygun toprak karışımlarını inceleyip kendinize kaktüs toprağı hazırlayabilir ya da hazır kaktüs topraklarını kullanabilirsiniz. Ben şahsen hazır kaktüs toprağından memnun değilim. Toprak hazır olunca ve kesik yer kuruyunca tekrar kaktüsünüzü dikebilirsiniz. Ama seyrek ve az su vermek kaydıyla

Bu arada bize kendinizi tanıtmanızı rica ediyorum.
http://www.agaclar.net/forum/uyeler-...niyor/2595.htm

Bir de forum kuralları gereği noktalama işaretlerini kullanmanızı rica ediyorum. Bu sayede mesajınız daha anlaşılır olacaktır.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2012, 22:53   #147
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beyz66 Mesajı Göster
Yine size ben cevap verdim .Benim soruma cevap veren bile çıkmadı .
Forumda genellikle bilgisi dahilinde olan arkadaşlar sorulara cevap vermeye özen gösterirler.

Sizin sorunuza bitkiyi görmeden cevap vermek zor. 2 saat güneş'te kalan bir kaktüs üstünde su damlaları yoksa yanmaz. Kaktüsünüzün türü ne? Fotoğrafı var mı? Bunları bize sitem etmek yerine yazın da cevap verebilen çıksın

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2012, 23:21   #148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2012
teşekkür ederim selenn. anlattıklarınızı uygulamaya başlıyacagım. umarım diğer ikisinide kaybetmem.

seln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2012, 09:04   #149
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Yaklaşık bir ay önce yagmurlarla ıslanmış cıvcık cıvık tabirimizle kaktüs aldım kıyamadım bırakmaya cok hoşuma gitmişti
Topragı tamamen torftu yumşamalar alt bölgede azda olsa kendini belli ediyordu.
Eve geldik acilen söküldü topraktan arındırıldı kurutuldu ve kum bahce topragı karışımına ekildi ( ben genelde kaktüs topragı diye satılandan alıyorum icerikte bilgim pek yok ama memnunum )
Dışarda bakılmış bir kaktüsü sıcak ortama sokmakta yalnış bence soguk sıcak bitkiyi cürütüyor ısıtılmayan bir odada bakmak en iyisi .
şimdi gelişimi gayet iyi sulama cok dikkat etmemiz gereken nokta .

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2013, 22:10   #150
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2013
kaktüsümüzün gövdesinde sararma ve yumuşama oluştu ve kış aylarında sulanmaması gerektiğini bilmiyorduk ve biz su verdik ondan olmus olabilir mi bide tülün kaktüse zararı olur mu sararmanın ve yumuşamanın geçmesi için ne yapmamız gerekiyor?

Name:  Fotoğraf2022.jpg
Views: 3396
Size:  29.2 KB
Name:  Fotoğraf2027.jpg
Views: 3342
Size:  28.4 KB
Name:  Fotoğraf2029.jpg
Views: 3351
Size:  30.8 KB
Name:  Fotoğraf2030.jpg
Views: 3368
Size:  27.5 KB

EreNurten Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
büzüşme, erime, hastalık, kaktüs, kaktüs çürümesi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024