agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Aperitifler, Çorbalar, Salatalar, Soslar > İçecekler
(https)

Beğeni Düzeni212Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-12-2012, 10:38   #541
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
Sevim abla ona bakamıcam, ziyan ederim diye korkuyorum o yüzden hazır alıyorum

Düzenleyen ayhat : 21-12-2012 saat 11:14
ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2012, 19:10   #542
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 1
Danem adresinden türkiyenin heryerine kefir isteyebilirsiniz. Laboratuar şartlarında hazırlanmış sağlıklı kefirler. Havale yapabiliyorsunuz ve ardından kargo alıcı ödemeli elinize geliyorlar. İletişim kısmından temasa geçebilirsiniz.

LavantaSE beğendi.
Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2012, 11:52   #543
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

danem adresinden kefir alan var mı? birde mayalşadıkça kefir daneleri bvüyüyormuş büyüyen kısımı nasıl muhafaza edeceğiz?

Eski 28-12-2012, 12:51   #544
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhat Mesajı Göster
danem adresinden kefir alan var mı? birde mayalşadıkça kefir daneleri bvüyüyormuş büyüyen kısımı nasıl muhafaza edeceğiz?
Merhaba efendim,

Mesaj 527 de, E.Ü. Ziraat Fakültesinin bröşüründe cevabı var.

Saygılarımla lütfen.

ayhat beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2012, 16:06   #545
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Teşekkür ederim

mrduran beğendi.
Eski 04-01-2013, 09:59   #546
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Thumbs up Kefir

Merhaba arkadaşlar,
Ev ortamında 5 senedir kefir mayalamakta ve ailecek severek içmekteyiz.Bu zaman zarfında okuduklarım ve deneyimlerim ile hijyen bir şekilde mayalamakta ve sorun yaşamamaktayım.
Çoğaldıkça dağıtarak çevremde de bu güzel içeceğin faydalarından kişilerin faydalanmasını sağladım.
Merakım ve bu güzel sitemizin bilgileri ile bir çok konuda denemelerim oldu, nadir bulunan Çarkıfelek bitkisi yetiştirmesi, kudret narı yetiştirdim, bukaşi (EM aktif ile )yaptım ve kullanmaktayım böyle bir forum sitemizin olması bizim için büyük şans.
Elimde bir miktar (3-5 kişilik) kefir mayası bulunmakta bunu cüzi bir ücret karşılığı yapmak isteyen arkadaşlara gönderebilirim, gönderilecek miktar 1 litre süte yetecek miktar olup piyasada satılanların 4 katıdır.Ayrıca meraklı olan veya dikmek veya kullanmak isteyen arkadaşlara çarkıfelek çiçeği tohumu veya kudret narı tohumu veya bukaşi gübresi sıvı (em ile aktifleştirilmiş ) hediye olarak göndereceğim,amacım kazanç elde etmek değil maksat paylaşım olsun isteyen arkadaşlar özelimden bana ulaşabilirler..

YeniBON beğendi.
dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2013, 02:18   #547
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2009
endüstriyel ve geleneksel olarak iki çeşit kefir mayası var. hazır kefir ile mayaladığınız kefir gerçek geleneksel kefir değildir. kefir bakteri ve mantarlardan oluşmuş bir mayası var endüstriyel mayaların içinden bazı bakteri kültürlerini ve mantarları öldürüyorlar. böylece standart lezzet ve uzun ömürlü bir kefir üretiyorlar. fakat yok edilen bakteri ve mantarların yararlarını da yok etmiş oluyorlar. geleneksel mayalarda ise mayanın içeriği kullanıma göre değişebiliyor. yani içerisindeki bazı bakteri ve mantar kültürlerinin bazıları zamanla ölebiliyor olabiliyor. ürettiği kefirin tadı, kıvamı değiştiğinde anlıyorsunuz. ama endüstriyel mayalardan daha sağlıklı oldukları kesin.

benim kefir mayası artık çok yavaş çoğalıyor, hatta çoğalmıyor diyebilirim. ve artık her defasında yoğurt kıvamında kefir üretiyor. elinde daha sağlıklı bir maya olan varsa gönderebilir mi?

AÇakıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 12:44   #548
Yeni Üye

nebile's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Mahalledeki aktardan almış olduğum kefir mayasını uzun süre kullandım, günlük süt şişesindeki sütün miktarını 1/4 kadar azaltip, aynı şişesinde yapıyordum, gayet lezzetli ve kıvamlı kefir üretebildim. Bir süre ara vermem gerekti, kefirleri iyice yıkayıp, koyu renkli küçük bir kavanoza içme suyu ile birlikte, ağzı kapalı olarak buzdolabında sakladım. Kullanacağım zaman kefirlerin görüntüsü gayet sağlıklıydı(renk beyaz ve taneler diri) ancak yaptığım kefirin tadı son derece garipti, bir kere daha denedim ancak yine aynı sonucu aldım. Forumu inceledim sanırım bekletirken suyunu haftada bir degistirmek gerekiyormuş, yeniden maya elde etmem gerekecek...

nebile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 14:45   #549
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2013
Konuyla yeni ilgilenmeye başladım. Aklıma takılan bir soru var. Kefir mayasının ölmemesi için metalle hiçbir şekilde temas ettirilmemeli olduğu söylenmişti ya; peki cam kavanozun kapağı da metal kavanozun içinde buzdolabında bekletilmesi gerektiğinden söz ediliyor. Bunun olumsuz bir etkisi olur mu onun için de plastik bir kap mı tercih etmek gerekiyor? şimdiden teşekkür ederim

tLykckr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 08:57   #550
Ağaç Dostu

Merhaba,
Maya ve kefire metal deymemesinin amacı; metal ile etkileşime geçerek onu aşındırması ve kefir içeceğinin içinde metal kalıntısının kalmaması için ve tabi ki diğer taraftan da mayanın metal tarafından zarara uğratılmasının önlenmesi için, aliminyum gibi yumuşak ve çabuk etkileşime giren metallere dikkat etmek gerek, günümüzde birçok malzeme paslanmaz kaliteli çelik den üretildiği ve etkileşime girmesi çok düşük olduğu için çok önemli olmamakla birlikte genede tedbiri elden bırakmamakta fayda var derim.
Kavanozun kapağı metal olmakla birlikte kefir ve su değmediği için sorun olmaz zaten kapakların alt kısımları paslanmaması için plastik ile kaplanmıştır. (çoğunlukla)
Sizi gene rahatsız ediyorsa kapağın içine naylon koyup o şekilde kapatabilirsiniz.

Eski 23-03-2013, 19:47   #551
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2013
Bende kefir mayası istiyorum elinde fazla olan biri varsa kargosunu ben öderim.

qwerty16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 06:46   #552
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

Hep hazır kefir alıyorum.bende bağımlılık yaptı..lütfen fazla mayası olan verirse denemek isterim
Saygılarımla.......

Eski 24-03-2013, 20:37   #553
Ağaç Dostu

Qwerty16 ; merhaba
kefir isteminiz için, özelinize bildirim yapılmıştır.Geri dönerseniz yardımcı olurum,

Eski 24-03-2013, 20:59   #554
Yeni Üye

nergız's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2012
Yaklaşık bir aydır kefir mayalamaktayım.1 kefir tanem aşırı büyüdü.Hafifçe ayırmaya çalıssam mayaya zarar verirmiyim.Tecrübeli kişiler cavap verirse sevinirim.teşekkürler..

nergız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 07:31   #555
Ağaç Dostu

Merhaba

Merhaba Nergis hanım, mayanızın daha çabuk gelişmesini istiyorsanız ezmeden elinizle uygun boyutlarda kopararak küçültürseniz daha çabuk gelişip büyüyeceklerdir. Bir zararı olmayıp aksine çoğalmasını teşvik etmiş olursunuz. İyi ve sağlıklı günler dilerim..

nergız beğendi.
Eski 25-03-2013, 09:25   #556
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nebile Mesajı Göster
Mahalledeki aktardan almış olduğum kefir mayasını uzun süre kullandım, günlük süt şişesindeki sütün miktarını 1/4 kadar azaltip, aynı şişesinde yapıyordum, gayet lezzetli ve kıvamlı kefir üretebildim. Bir süre ara vermem gerekti, kefirleri iyice yıkayıp, koyu renkli küçük bir kavanoza içme suyu ile birlikte, ağzı kapalı olarak buzdolabında sakladım. Kullanacağım zaman kefirlerin görüntüsü gayet sağlıklıydı(renk beyaz ve taneler diri) ancak yaptığım kefirin tadı son derece garipti, bir kere daha denedim ancak yine aynı sonucu aldım. Forumu inceledim sanırım bekletirken suyunu haftada bir degistirmek gerekiyormuş, yeniden maya elde etmem gerekecek...
Merhaba nebile, ben de kefir yapıyorum ... saklamak gerektiğinde bir miktarı su içinde kavanozla buzdolabında saklıyorum... yeniden yapmak gerektiğinde ilk birkaç sfer evet kötü oluyor ama tekrar eski tadına varıyor...sanırım 3. mayalamada tekrar aynı tadı alabilirsiniz...yani mayalar tekrar aktif olabiliyorlar...

denizcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 16:20   #557
Yeni Üye

nergız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dostca Mesajı Göster
Merhaba Nergis hanım, mayanızın daha çabuk gelişmesini istiyorsanız ezmeden elinizle uygun boyutlarda kopararak küçültürseniz daha çabuk gelişip büyüyeceklerdir. Bir zararı olmayıp aksine çoğalmasını teşvik etmiş olursunuz. İyi ve sağlıklı günler dilerim..
Teşekkür ederim sayın Dostca ..Dokunabilirmiyim ki acaba ?Deneyelim bakalım..Talibi çok mayamın çoğaltmak durumundayım.Elliycez mecbur..Teşekkürler tekrar...

Eski 25-03-2013, 19:36   #558
Ağaç Dostu

Dikkat edin ısırmasın.. şaka şaka..siz bayanlar alemsiniz yaa..

nergız beğendi.
Eski 25-03-2013, 23:37   #559
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2012
Saklama konusunda bir tavsiyede bulunayım.
Eğer iki haftaya kadar tekrar mayalama yapacaksanız süt içinde bekletmeniz daha iyi.
Doğal ortamında saklamak daha sağlıklı.

Dikkat etmeniz gereken şey ise buzdolabında da mayalama ( çok daha yavaş da olsa ) devam ettiği için yaklaşık 2 haftadan sonra kendi ürettiği asit kendine zarar vermeye başlıyor.

Uzun süre ( mesela 1 ay ) bekletilen mayalar ilk 1-2 seferde kötü sonuç veriyor. Onları içmeyin, dökün. 3. den itibaren düzeliyor ama her zaman değil, özelliğini kaybetmiş yani ölmüş de olabiliyor.

Daha uzun süre saklamak isterseniz son mayalamadan sonra temiz, klorsuz suyla iyice yıkayın. Suyu üzerinde kalmasın, silkeleyin ve cam bir kabın içerisinde (ağzı kapalı) buz yerine koyun.

Okuyun, deneyin ve yaşayarak öğrenin.

Muhsin Hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 16:11   #560
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

Sayın dostca;
başkasındanda istediydim o vereceğini söyledi.Cevabı beklettiğim için özür dilerim..
saygılarımla......

Eski 26-03-2013, 19:10   #561
Ağaç Dostu

Sayın qwerty16 ,
Özür dileyecek bir durum yok her zaman için yardımcı olurum yeter ki herkes bu güzel içecekten faydalansın, sağlıklı günler dilerim.

Eski 27-03-2013, 09:25   #562
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Merhabalar herkese ilk mesajımı burdan yazdığım için sabah selamınıda kefir sayfasında göndermiş oldum, akşam bir yakınımdan kefir mayası buldum, yalnız şöyle bir durum var bayan, yaklaşık 1 senedir duruyor hiç bakmadım gel yaşıyorsa sana vereyim dedi, sütün içine kavanoza koymuş ağzınıda kapatmış karanlık bir dolaptan çıkarttı, sütün üstüne su gibi birşey çıkmıştı, hiç kötü kokusu yoktu, üstelik kavanozu açmak içinde bıçakla havasını çıkarttık, neyse süzdük, beyaz renkli karnıbahar görüntüsünde minik minik kefirler vardı ayrı ılık bir süte koyarak banada verdi,

Şimdi acaba bu kefirden mayalayabilirmiyim, bu saklama yöntemi ile kefir taneleri bozulmuşmudur? (görünüşleri gayet sağlıklı)

Teşekkürler... artık benimde kefirim var

Eski 27-03-2013, 16:42   #563
Yeni Üye

nergız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dostca Mesajı Göster
Dikkat edin ısırmasın.. şaka şaka..siz bayanlar alemsiniz yaa..
Mayam hissetmiş olacak ki koparmaya gerek kalmadan bölündü..Hemde beşiz 3 ünü evlat verdim bile başkalarına..

Eski 27-03-2013, 17:19   #564
Ağaç Dostu

Sayın Ayhat,
Umarım bozulmamıştır bu kadar uzun süre su içinde saklanması mayada bozulmalara neden olabiliyor. İlk mayalamadan sonra ılık klorsuz suda kevgir üzerinde elinizle ezmeden mayayı okşayarak (Nergis duymasın. :-) temizleyin ve yeniden mayalama yapınız. Oluşan kefiri size kefir veren kişi içip tadında değişiklik olup olmadığını belirtirse, tadı aynıysa bozulmamıştır..
Sağlıklı mutlu günler dilerim..

ayhat beğendi.
Eski 27-03-2013, 23:28   #565
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2009
Bir arkadaştan kefir mayası buldum. birbirine yapışık ufak inci taneleri bıldırcın yumurtası kadar bir topak oluşturmuşlar bizim Semerkand vakfına bağlı dernekte her hafta taze inek sütü getiriyorlar 5 litrelik bidonlarla. evde 2,5 litrelik cam bir kavanoz var kapağı plastik. sütü kaynattım ve parmak sokulduğunda yakmayacak dereceye kadar soğuttum. 2 litresini bu kavanozda kefir mayaladım. geri kalanını da tencerede yoğurt mayaladım. fakat kefir de yoğurt gibi koyu kıvamlı oldu yani ayran gibi değil de yoğurt gibi. sadece tadı yoğurttan daha hafif. sanki hazır yoğurtlar gibi. bir milyoncudan plastik süzgeç ve plastik kaşıklar aldım. süzdüm, kefir mayası hiç büyümemiş. bakkaldan paket süt aldım, sütü hiç kaynatmadan sadece kapağını açıp içine kefir mayasını atıp kapattım. bu sefer 12 saat yerine 24 saat bekleyen kefir biraz yumuşak ama yine de yoğurt gibi oldu. ve yine süzdüğüm maya hiç büyümedi.

acaba bendeki kefir mayasında bir sorun mu var?

AÇakıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 07:23   #566
Ağaç Dostu

Kefiri coğaltmak malisef düşündüğünüz gibi çabuk olmuyor. Kefirin miktarına ve mayalama sıklığına bağlı olarak değişken. Elinizdeki kefirin bir o kadar daha çoğalabilmesi için 3 günde bir mayalama sıklığı ile yaklaşık 20-25 günü bulur diye düşünüyorum.

Eski 31-03-2013, 21:21   #567
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-07-2011
Selamün Aleyküm,
Arkadaşlar bir sorum olacak : Kefir süzüntüsünü 3-4 günde tüketiyorum(içiyorum), kefirin 1. günü ile 4. günü arasındaki vitamin ve mineral açısında bir azalma(fark) olur mu?, yani 4. günde içtiğim kefir süzüntüsünü, vitamin açısında bir azalma olur mu?, teşekkür ediyorum, Allah razı olsun.

Not : Kefir süzüntüsünü buzdolabında bekletiyorum.

Hamdullah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2013, 09:37   #568
Ağaç Dostu

Aleyküm Selam Hamdullah kardeşim,
Kefiri damak tadına göre hazırladıktan sonra (tatlı veya ekşi) bitirme suresine kadar gecen zamanda, kefir zamanla kendi içindede mayalanma devam etmekte haliyle mayalanma süresi arttıkça içindeki yararlı mikroorganizmalarda çoğalmakta ve daha yararlı hale gelmekle birlikte kefirinde tadında değişime uğramakta ve ekşimektedir. Süreyi ve kefir miktarını ağız tadınızı bozmayacak şekilde ayarlamanız en iyisidir diye düşünüyorum..

Eski 01-04-2013, 12:06   #569
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AÇakıcı Mesajı Göster
Bir arkadaştan kefir mayası buldum. birbirine yapışık ufak inci taneleri bıldırcın yumurtası kadar bir topak oluşturmuşlar bizim Semerkand vakfına bağlı dernekte her hafta taze inek sütü getiriyorlar 5 litrelik bidonlarla. evde 2,5 litrelik cam bir kavanoz var kapağı plastik. sütü kaynattım ve parmak sokulduğunda yakmayacak dereceye kadar soğuttum. 2 litresini bu kavanozda kefir mayaladım. geri kalanını da tencerede yoğurt mayaladım. fakat kefir de yoğurt gibi koyu kıvamlı oldu yani ayran gibi değil de yoğurt gibi. sadece tadı yoğurttan daha hafif. sanki hazır yoğurtlar gibi. bir milyoncudan plastik süzgeç ve plastik kaşıklar aldım. süzdüm, kefir mayası hiç büyümemiş. bakkaldan paket süt aldım, sütü hiç kaynatmadan sadece kapağını açıp içine kefir mayasını atıp kapattım. bu sefer 12 saat yerine 24 saat bekleyen kefir biraz yumuşak ama yine de yoğurt gibi oldu. ve yine süzdüğüm maya hiç büyümedi.

acaba bendeki kefir mayasında bir sorun mu var?
Sevgili AÇakıcı, sizin kefrinizde hiçbir sorun yok... Kefir mayası zamanla çoğalıyor... her mayalamada çoğalmıyor... Kefiriniz de anlattığınıza göre olması gerektiği gibi... Ayran gibi olmaz ki kefir ...Bunu nerden duydunuz? ... Yani siz kefir yapmaya devam edin bence... 3 senelik tecrübeme göre Kefir mayanız ve kefiriniz gayet sağlıklı... Afiyet olsun...

denizcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2013, 12:28   #570
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-07-2011
Sayın Dostça, verdiğiniz bu güzel bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum, Allah razı olsun.

Hamdullah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024