agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Aperitifler, Çorbalar, Salatalar, Soslar > İçecekler
(https)

Beğeni Düzeni212Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-12-2008, 16:10   #241
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bu durumda uyuyan kanser hücrelerini de harekete geçirebilir.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 20:58   #242
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Değerli Arkadaşlar,
yazılarımda belirttiğim üzere, kefirin benim rahatsızlıklarımı tetiklemiş olabileceğini, dikkatli olunmasını, bilenlerle paylaşılması konusunda yazdım. Kanıtlanmış birşey yok. Benim bu olayları yaşamam tesadüf olabilir. Sadece bir önsezi,

Diğer insanlarda çıkar veya çıkabilir şeklinde değerlendirilmesin, yanlış anlaşılmak istemiyorum. Sadece kalıtsal hastalığı olanların dikkatli olmaları ve tıbbi bilgisi olan kişilerle bilgilenip ondan sonra kullanmalarını istiyorum.

Bende olumsuz bir gelişme göstermiş olabilir.

En güzel tarafı; Kefiri ilk içtiğim zamanlarda, Yüksek Tansiyonumu normale çevirdiğini söyleyebilirim. Hatta 6-7 ay gibi bir zaman tansiyon hapı içmediğimide ifade edebilirim.

Sağlıklı günler dilerim.
Saygı ve Sevgiler.

şeref Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 23:24   #243
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bu güne kadar kefirin herhangi bir hastalığı tetiklediğine dair bir veri yok. Ege üniversitesinde kefir araştırması yaplıyor. Oraya ulaşıp sorulabilir soru.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2008, 09:06   #244
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Bana bu konuda bilgi veren doktor, sadece genetik yatkınlığı olanlarda ya da vücudunda kist, kitle vs bulunanlarda kefirin riski arttırabileceğini söyledi. Ben risk grubunda olduğum için bu konuda dikkatli davranmaya karar verdim. Ama kefiri eşime ve çocuklarıma içirmeye devam edeceğim. Sonuçta çok yararlı bir gıda.
Yine de Ege üniversitesinden araştırmakta fayda var. Belki farklı bir bilgi edinebiliriz.

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2008, 09:51   #245
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Sevgili Susam ben de risk altında olduğum için aslında her türlü gıdayı son derece dikkatli ve kararında kullanmaya çalışıyorum, kefir de buna dahil.

Bugün yararlı deyip üstüne atladığımız! birçok gıdanın hiç de yazıldığı çizildiği gibi olmadığı ortaya çıkmıştı. Annemin hastanede (Onkoloji) ameliyat olduğu zaman, diğer odadaki bir hasta için yakınları gece kalkıp ısırgan aramışlardı. Sonraları öğrendik ki ısırgan, tedavi sırasında kullanıldığında bırakın yararı, tam tersine tedaviye ve dolayısıyla hastaya zarar veriyor. Bu arada kimbilir kaç kişinin canı yandı. Bu yüzden doktorunuza danışmanızı son derece doğal buluyorum ve en doğrusunu yaptığınıza inanıyorum.

İnternette oldukça büyük bir bilgi karmaşası var ama ben de bugüne kadar kefirin zararına dair bir bilgiye hiç rastlamadım. Elbette benim okumamam onun zararının olmadığını kanıtlamıyor Bu konuda öne çıkan bilgi, kefirin bir probiyotik olduğu ve hatta barsaklardaki poliplerin yok olmasını sağlamasıdır. Yine de kefir hakkındaki en doğru bilgiye, memet'in dediği gibi Üniversitede araştırma yapan akademisyenlerden ulaşılabilir.

Benim aşağıda bulduğum kaynak da araştırılabilir.

Alıntı:
Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Mustafa Tayar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kafkas Türkleri tarafından keşfedilen, kefirin, laktik asit bakterileri ve asetik asit bakterileri ve torula mayalarını içeren kefir tanelerinin sütü fermantasyonuyla elde edilen, içilebilir kıvamda, sağlık açısından oldukça faydalı bir süt ürünü olduğunu söyledi.

Kefirin ekşi ve ferahlatıcı tadıyla ayrana, içerdiği bakterilerin bağırsak sisteminde tutunma özelliği olan probiyotik yapılarıyla da yoğurda benzediğini anlatan Tayar, “Kaliteli ve sağlıklı yaşama katkısı, kefirin bileşiminde bulunan probiyotik bakteri ve mayalardan kaynaklanır” dedi.

Kefirin Yararları
“Toksik maddelerden vücudu temizleyen antioksidan ve antikanserojenik özellikler, kefirin tedavileri destekleyici ve koruyucu rolünü güçlendirmektedir” diyen Tayar, şu bilgileri verdi:
Devamı için: kaynak

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2008, 09:56   #246
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Sevgili Nevsune. Bir çok konuda olduğu gibi kefir konusunda da farklı bir dolu görüş var. İster istemez insanın kafası karışıyor. Gerçekten bu konuyu araştıracağım. Farklı bir bilgiye ulaşırsam paylaşırım.

Eski 24-12-2008, 11:42   #247
Ağaç Dostu

Canım Arkadaşlarım,

Kefiri kullandığım dönemler içerisinde kesinlikle ve kesinlikle tansiyon ilacı kullanmadım.
25 Yıllık Yüksek Tansiyon hastası olmama rağmen Tansiyonum 130-80 mg çıkardı.
kefir kullanmadan daha önceleri 170-90 civarları, terapi sonrası 170/180-80 arası çıkıyor ve tansiyon ilacı kullanıyorum.

Sayın Nevsunenin dediği gibi terapi süresince ise prof, doçent ve uzman doktorlarım
bitki ve yan ürünleri kesinlikle tavsiye etmediler, bende kullanmadım. Kullanan biri hataylı ve biri Mersin/silifkeli arkadaşım rahmete ulaştı. (Ailesine yaptığım dostça uyarılarıma rağmen)

Sayın mehmet' in dediği gibi ilgili birimlerin araştırma görevlilerine danışmak gerekir.

Kendinize iyi bakınız.
Sağlıcakla kalınız.

Eski 24-12-2008, 11:54   #248
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Peki şimdi kefir içmiyorsunuz, bu doktor tavsiyesi ile mi ? Ama tansiyonunuz yüksek gözüküyor!

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2008, 12:23   #249
Ağaç Dostu

Kefir kullanmadığım ve terapi süresince tansiyonum sürekli yüksekti. Şimdi olduğu gibi.

Terapi süresince yan ürünler ve hiç kefir içmedim.
Doktorlarım Terapi sonrası Bir yıl gibi bir süre kullanmamamı tavsiye ettiler.
Şimdilik kullanmıyorum. Açıkçası kullanmayı düşünemiyorum.

Tahlil ve tetkiklerim normal çıktığı için, yeniler düşüncesiyle içmeye çekiniyorum.

Eski 24-12-2008, 17:39   #250
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Benim araştırmamda da riskli grupların içmemesi söyleniyordu. Onun haricinde herhangi bir rahatsızlığı olmayanlar ya da risk altında olmayanlar için çok sağlıklı olduğunu da söylediler. Mesela şeker hastalarının, hipertansiyon hastalarının, spastik kolon hastalarının vs. bir çok hastalıkta da yararlı olduğu söylendi.

Eski 06-01-2009, 22:43   #251
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Sevgili arkadaşar!
Ben iki seneden beri kefiri kendim yapıyorum.Ve her gün içiyorum.Elimdeki mayalar çoğaldı.İstanbulda oturanlar özellikle kadıköy yakasındakilere memnunıyetle maya verebilirim.Daha oncede başka gruplara elden dağıttığım oldu.Ama İstanbul dışına nasıl maya gönderebilirim?açıkca bilmiyorum..
sağlıcakla kalın
sinan sındırgılı

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2009, 15:15   #252
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2009
Arkadaşlar merhabalar,

Kefirin mayasına verilen adın ne olduğunu biliyor musunuz?
Paylaşırsanız çok sevineceğim.
Teşekkürler...

bodroomlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2009, 16:04   #253
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Biz kefiri ailecek 6 senedir içiyoruz. Süt yerine kefiri tercih ediyoruz Böylece daha yararlı bir hale geliyor hem de sütün birçok insanda yarattığı olumsuz sindirim sorunlarından kaçınıyoruz. Çok faydalı olduğunu biliyoruz. Sindirimi iyi düzenliyor. Sisteme yararlı bakterileri yerleştiriyor. Kalsiyumu da cabası...

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 23:32   #254
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2009
Merhabalar;

Ben 2 Yıldır kefir mantarı kullanıyorum.Elde etmem çok zor oldu.Piyasada bilinen türden zayıf kefirlerden kesinlikle değildir. Şu anda piyasada satılan Alman malı kefir kapsüllerinin canlı mantar olan halidir.2 yılda manda sütü katkısıyla anca çoğaltabildiğim miktar aylık yaklaşık 150 gr civarıdır...Sütte üremesi çok yavaş ,bütün gücünü süte veriyor. Mayalandığı zaman yoğurt gibi çok kalın kıvamda olmaz.Tadı ve aroması piyasada dolaşan kefirlerden farklı ve çok güzeldir. Aynı yayık ayranı...Doğal fermente alcol oranı çok düşüktür.

Kefir tanesi almak isteyen olursa kaliteli Rus kefiri satabilirm.

Mail adresim ;

kefir-mucizesi@hotmail.com Elimdeki kefir tanelerinin bir kaç fotoğrafınıda gösterebilirim.

ebyaz111 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 23:42   #255
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Ben de kefirin karaciğer enzimlerine olumsuz etkisi olduğunu duydum(bir doktordan)

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 23:44   #256
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi COYOTE Mesajı Göster
Ben de kefirin karaciğer enzimlerine olumsuz etkisi olduğunu duydum(bir doktordan)
Haklısınız ama şunu belirtmek isterim , sütte hızla çoğalan ve elden ele dolaşan, bahsedilen türden zararları olan bir şeyin yani herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bir kefir türünün kimse kalkıp büyük yatırımlar yaparak kapsülünü üretmez.. Ve yine büyük yatırımlar yaparak fabrikasını kurup içecek olarak (katkılardan dolayı pek verimli olamasada) piyasaya sürmez...

Aktarlarda 5-10 tl ye satılan, sütte kolaylıkla üreyen ve elden ele dolaşan kefirin bir süre sonra zararlı etkilerinin ortaya çıktığını bir yakınımda görmüş olarak, şahsen olarak zaten biliyorum.

Kefir ama hangi kefir acaba tartışılır ? Gizli tutulup yatırım yapılan mı yoksa ortalarda dolaşanmı ?

Ben geçen yıl boyunca hediye olarak kime verdimse, kemik erimesi, akciğer ve gögüs kanseri, mide ve bağırsak ülseri,kalp ve kolestrol hastaları, alerjik hastalıklardan muzdarip kullananların çoğu faydasını gördü...

ebyaz111 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 16:59   #257
Ağaç Dostu

Musti's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Kefir mayamı Yüksel beyden temin etmiştim.Kefir mayası isteyenler; kefirtaneleri at yahoo!groups'tan ücretsiz olarak temin edebilirler.
(Geleneksel yöntemle kefir tanelerinden kefir yapan **** yapmak isteyenlerin kefir mayası,yapımı,faydaları,diğer ürünleri hakkında maya, bilgi,deneyim, paylaşım ve haberleşme grubu.Bu grup gerçek,GELENEKSEL kefirin(endüstriyel olmayan)kullanımının yaygınlaştırılması,insanların doğru bilgilendirimesi için,ticari olmayan tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak kurulmuştur.Kefir tanesi talepleriniz için kargo adresinizi ve telefon numarası vermeniz yeterli,bu grubun kuruluş amaçlarından biri de mayaların paylaşılarak yaygınlaştırılması.
Database de mayalarını paylaşmak isteyen arkadaşlarımızdan size yakın ikamet edenleri görebilirsiniz.
Yüksel Seymen
Karyagmaz Süthanesi
Kurşunlu sk.No:5
Tahtakale-Bursa
0 535 771 38 84)

ALINTIDIR.

Musti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2009, 01:42   #258
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-11-2008
Sayın Forum üyeleri,
İyi günler.Benim babam KOLON KANSERİ sebebiyle Ocak 2009 da ameliyat oldu. Şu an da kemoterapisi devam etmekte. Allah cümle hastalara şifa versin.Benim bilgi almak istediğim nokta,bildiğim kadarıyla bu tür kanserlerin ırsi olabildiği ve bu noktada benim KEFİR kullanmam sakıncalımıdır? Bilgi verecek arkadaşlara teşekkür ederim.

odemis35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2009, 11:11   #259

memet's Avatar

Kefirin ne gibi bir sakıncası olabilir?
İzmir'deyseniz mayayı üniversiteden alırken hocalara danışırsınız konuyu.

Eski 06-10-2009, 11:49   #260
/

Giriş Tarihi: 06-10-2009
kefir danesi/mayasi temini hk

oncelikle herkese merhabalar..

kefir konusunda yaptigim arastirma beni sizin forumunuza kadar getirdi..bir suredir bu konuda paylasim olmadigini fark ettim ama yine de yazmak istedim..

bazi arkadaslarin ellerinde bulunan daneleri paylasabilecegini okudum..sevgili sındırgılı kadikoy yakasinda oturdugunu belirtmis..mumkunse kendisinden maya alabilir miyim diye sormak istemistim..ya da musait olan bir baska arkadastan..

forumda emegi gecen dusuncelerini paylasan herkese tekrar tesekkur ederim..

Düzenleyen nasty : 06-10-2009 saat 19:41
nasty Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 20:33   #261
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Arkadaşlar, bir müddet kefir mayası aradım bulamayınca merketten sade kefir aldım bir miktarını süt içinde yogurt mayalar gibi (oda sıcaklığında üstünü örtmeden. Aşırı sıcaklarda buzdolabında) bir gün beklettim. Tadı aynen kefir gibi. Buzdolabında çok beklediğinden taneleri çok küçük. Aklıma gelince yeniliyorum. Bir haftadır dolapta unuttum, yazıyı okuyunca aklıma geldi süzüp kullanayım bari.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 05:09   #262
/

Giriş Tarihi: 22-10-2009
selam nevsune hanım bende ankaradayım kefır denesı almak ıstıyorum nasıl ırtıbata gecebılırız

oksan06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2009, 18:47   #263
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Sn oksan06 uzun süre kullanmayınca kefir mayalarım ne yazık ki mutasyona uğradılar. Çok küçük bir parçayı kurtarabildim onu da kendim kullanıyorum. Yalnız "kefirtaneleri" diye bir grup var. Orada kefir mayası paylaşımı yapılır, isterseniz o gruba katılın.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2009, 19:41   #264

memet's Avatar

Arkadaşlar kefir içinde çok kısa zamanda başka bakteriler üreyebilir. steril koşullarda korumak çok zordur. Denemelerimle sabittir.
Üniversite dışında arkadaşlarınızdan da kefir almayın. Piyasadan hiç almayın.

Doktorlar kefir kullanma diyorlarsa, bu riski bildikleri için diyor olabiliriler.
Kefirin faydalarından yararlanırken hiç beklemediğiniz bir bakteriyi de alabilirsiniz.

Benim araştırdığım sırada Üniversitenin bir belgesinde yüksek tansiyon üzerinde olumlu etkisi olduğu fakat bu konuda yeterli bilmsel veri olmadığı yazılıydı.

Ben kullandığım sırada astım konusunda olumlu etkisini gördüm ama, ben gördüm diye kimseye kefir astıma iyi gelir diyemem. Bu yanıltıcı bir açıklama olur.

Tekrar söyleyeyim üniversiteler dışında hiç bir yerden kefir mayası almayın çok önemli steril olduğunun hiç bir garantisi yok.

Eski 28-10-2009, 10:06   #265
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2009
bende evde kefir mayalayıp tadmak istiyorum ban kefir tanesi gönderecek birileri varmı .bizin buralarda alabileceğim bir yer yok .selamlar

çelebi67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 12:37   #266
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2009
Arkadaşlara merhaba ben özlem gıda mühendisiyim.

Kefir elde yapmak istemeyen varsa arkadaşımın ürettiği kefiri içmenizi tavsiye ederim. Piyasadakilerden farklı %100 el yapımı ve içilesi bir tadı var. Piyasada ürünleri yok, belli noktalarda var. İlgilenenler olursa malimden bana ulaşabilir. Ayrıca herhangi bir sorunuz olur sa da yardımcı olurum.

angely Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 17:53   #267
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Tanıtım için teşekkür ederim. Faydalı bilgiler mevcut.

Muzikopat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 19:05   #268
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Arkadaşlar,
Piyasada satılan hazır kefirlerden alıp bazen bir bardak içtikten sonra buzdolabında bir hafta filan sakladıktan sonra bu açılmış kefiden içmenin bir zararı olabilir mi?

yolac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 19:22   #269

memet's Avatar

Sanırım üzerinde ne kadar zamanda tüketilmesi gerektiği yazılı oluyordu. Bir haftada bozulacağını sanmıyorum.

Eski 04-11-2009, 19:39   #270
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
memet bey,
İlginize teşekkür ederim.Şişenin üzerinde (kapak açıldıktan sonra tercihen 3 gün içinde tüketilmelidir) yazıyormuş.
Herşey gönlünüzce olsun.

Düzenleyen yolac : 04-11-2009 saat 19:40 Neden: imla
yolac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024