agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni77Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-03-2008, 12:37   #31
KarTanesi

KarTanesi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2008
Yeni diktiğim gül çubuklarımın hepsi uyandı. Bahçemdede kadı lokması dediğiniz böceğin lavralarına rastladım. Şimdi bu zararlılara karşı ilaçlama yapacağım. Elimde Endosülfan var. Ama diğer taraftanda merak ediyorum, bu ilaç çok taze,yeni köklenmeye başlayan gül çubuklarına zararı olurmu. Yoksa gönül rahatlığıyla kulanabilirmiyim.

KarTanesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2008, 13:05   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Ağaç köklerini yiyen bir zararlı

Merhabalar
Bahcemin 25-30 metrekarelik bir bolumunde agaclarin kokunu yiyip bitiren bir SEY var, ne oldugunu bilmiyorum ama onun yuzunden yeni fidan yetistiremiyorum. Son 3 yilda 3 kiraz, 1 incir, 1Frenk uzumu,5 bogurtlen ve sayisiz Ahududu fidanini heba etti. Fidanlarin, topragin 15 cm altindaki bolumlerine kadar butun kokunu bitiriyor, geriye sadece govdenin alt kismi kaliyor yani. Ama mesela ceviz fidanina dokunmuyor. Kokleri yuzeye yakin cicek turu seylere dokunmuyor, domatesi yemiyor, biberi nadiren yiyor. Gecen yaz o bolgeyi yaklasik 75cm derinliginde bosalttim, topraktan serce parmagim kalinliginda ve boyunda larvalar cikti, epeyce derindeydi yalniz ilk 50cmlik bolgeden cikmadi pek. Sonbaharda, belki yuzeye cikip da yer diye zehirli kepek doktum ama hic sehit gormedim, bu yil gene bir fidanimi kuruttu. Bu SEY`i bileniniz varsa, bundan nasil kurtulacagimi bileniniz varsa inanin cok makbule gecer. Yillardir ayni bahcedeyim kendimi hic bu kadar caresiz hissetmedim.

SelimYalcin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2008, 18:55   #33
Ağaç Dostu

asker's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Bu Böcek Nedir?

Resimlerini verdiğim böcek toprağın 20 cm altından çıkıyor.

Eklenen Resimler

asker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2008, 18:58   #34
Ağaç Dostu

asker's Avatar

Hep kıvrık şekilde duruyor.Geçen bahar 9 tane gül fidem ölmüştü. Topraktan çekince alttan kesilmiş gibi hali vardı.

Eklenen Resimler

Eski 26-11-2008, 19:02   #35
Ağaç Dostu

asker's Avatar

Bu haliylede bakın. Acaba güllerimin katili bu olabilir mi? Birde bununla nasıl mücadele etmemiz lazım.

Eklenen Resimler

Eski 26-11-2008, 19:09   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2008
Merhaba,
Bu Antalya bölgesinde tanıdığım bir böcek türüne benziyor ismine dana burnu diyorlar. Belkide yanılıyor olabilirim. Bitkinin kökünü yiyor ve bitkinin ölmesine sebep oluyor. Yinede bu böceği tanıyanlar çıkacaktır.
Saygılar.

tropikana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2008, 19:38   #37
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Polyphylla fullo
Bitki köklerini yiyen zararlılar (Manas, Kadılokması, Haziran böceği, Mayıs böceği)
http://www.tagem.gov.tr/yayinlar/kitap3/haziranboc.html
http://www.tagem.gov.tr/YAYINLAR/seftaliem/8_1_13.htm

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2008, 19:49   #38
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Danaburnu bu değil. O daha iri tıpkı böcek gibi kafası uzunca. Bu kurtçuk-tırtıl. Bizim bahçede de bu kurtçuktan var. Zararının farkında değilim. Bu ağaç gövdesine de girebilir.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2008, 20:51   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asker Mesajı Göster
Hep kıvrık şekilde duruyor.Geçen bahar 9 tane gül fidem ölmüştü. Topraktan çekince alttan kesilmiş gibi hali vardı.
Evet sayın asker, senelerdir uğraşıyorum, başa çıkamadım. Güllerin, hatta ağaçların köklerini yiyip yok ediyor.

İzzet beyin verdiği linkte detaylı bilgiler var, en son mesajdaki ilaçları denemedim, bir de onları deneyeceğim.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2008, 18:43   #40
Ağaç Dostu

asker's Avatar

Sayın İzzeterisen çok teşekkür ediyorum.Bu hafta sonu ölen güllerimin yerini kazıp içine bakacağım. Bulursam af yok; asla yok...

Eski 27-11-2008, 21:37   #41
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Ethoprophos 200 g/1terkipli ilaçlardan deneyi, en çok tanınanı Mocap 20 EC.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2008, 12:56   #42
Ağaç Dostu

deep78's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2008
manas dediğimiz tırtıl çeşidi.9 nolu mesajdaki ilaç gerçekten işinize yarar

egemen_g beğendi.
deep78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2008, 18:06   #43
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fmt79 Mesajı Göster
Ama etraftan özellikle iğne yapraklı ağaçların bulunduğu alanlardan geliyorlarsa yapacak çok fazla birşey yok. En iyi yapacağınız şey, akşam balkonun ışığını açıp böcek avlamak, kolay gelsin...
Çim alana bitki dikmek için her kazdığımda bir iki adet bu larva ile karşılaşıyorum. Hayvansal gübreyi sadece Leylandiler de ve Güllerde kullanıyoruz. Çim alanda kimyasal gübre kullanıyoruz. Ama etrafımız Çam Ormanı. Yukardaki yazıyı okuyunca nasıl olsa yapacak şey yokmuş diye boşvermiştim. Bazı mevsimlik çiçekleri yere dikemiyorum (mesela Petunya), saksılara dikerek çözümü buldum.

Çimlerimin bozulmasından da bunlar sorumlu olabilir mi? (Şu anda mevsimsel olarak bahçe yemyeşil ama yaz başı bozulmaya başlıyor)

Geceleri bu kanatlılardan uçarken hiç raslamadım ama kuş kadar büyük ve aynı kuşa benzeyen bir böcek türü çok oluyor. Onun da larvası bunlara benzer mi?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2008, 18:49   #44
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Limon fotoğraf yok ama kuş gibi uçanlar büyük çekirgeler olabilir onlarda yaprakla besleniyorlar.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2008, 19:55   #45
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Yok çekirge değil, kuş gibi kanatları olan ve uçan, neredeyse serçe kuşu büyüklüğünde bir kelebek (veya böcek) türü. Gece karanlıkta ışığa geliyorlar. Rengi siyah değil, yanlış görmediysem koyu Bej tonlarında.

Eski 02-04-2009, 20:08   #46
Yeni Üye

Drseagull's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Arkadaşlar.Az önce aranıza katıldım.Herkesi selamlarım.

Bu kadı lokması için birkaç yıldır ben de alarmdayım.Söylediklerinizin hepsini bende yaptım ve yapacağım.Hatta az önce yeni meyve fidanlarına sulandırarak Endosulfan uyguladım.

Benim kendimce bazı gözlem ve önerilerim var...Onları sizler de düşünün ve metodlar geliştirelim diyorum.Çiftçilerimiz hep tecrübeleriyle usüller geliştirmiştir değilmi?

1-Geçen yıl bahçeme gelen kirpi yavrusunun çimenlerin üzerinde küçük delikler açtığını görünce gece tekip etmeye karar verdim.El fenerini tutuverince bir elindeki kadı lokması larvasını afiyetle yediğine bizzat şahit olmuş oldum.Sonra bir çuval aldım ve gece 3 kirpi daha buldum.Yani bahçemde 4 kirpi oldu (600 metrekare bahçe) ve onları ürkütmemeye ve kaçırmamaya çalıştım.Ama kaçtılar.Çünkü belki inanmayacaksınız ama kirpi kalın dala ,bahçe teline vs.tırmanabiliyor ve kaçıyor. Fakat gördümki çok yararlı bir hayvan.Sayıca artmalarını desteklemeliyiz ve öldürmemeliyiz kanısındayım. Bu arada kene taşıyıcısı olabilirmi? dikkat edilmeli tabii..

2-Ben 12 yıl da karadenizde çalıştım.Orada bu böceğin erginine DOZDOZ derlerdi.Uçarken sağa sola çarpıp Dozzz...Dozzz...diye ses çıkardığından herhalde. Neyse orada avcılar Rusya üzerinden göçedip gelirken yorularak denizin üstünde çok alçalan bıldırcınların önüne ağ gererlerdi. Sabah ta gidip onları toplarlardı.Yani biz de Mayıs-Haziranda erginleri uçarken böyle ince gözlü tülümsü ağlar gerip ışık yakarsak bunların canına kesin okuruz diye düşünüyorum. Lütfen deneyelim Ha...Yoksa Wimbledon cular gibi ergin avlıyacaz ve dirseklerimiz ağrıyacak.....

3-Kiraz fidanı aldığım bir usta bahçevan bana dediki:''Her fidanın altına bir bakır tel yumağı göm doktorcuğum...Neden? dedim.''Hani göztaşı yokmu?Yani Bakırsulfat..Ha bu da ona benzer etkiyi devamlı sağlayacağından en azından böceğin o fidanı tercih etmemesini sağlayacaktır'' demişti.

Bence de mantıklı gelmişti.Ya sizce?Şimdi benim bütün fidanlarımın altında bakır kablo yumakları var.(20-30cm. kalınca bakır telden yumaklar.Toprağın15-20 cm.altında) Bakalım bekleyeceğiz....

Sevgiler Çanakkale'den....

Drseagull Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2009, 20:26   #47
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Sizin bakır teller büyük bir ihtimal vernikli korumalı kablo olmalı. Onun için kabloları yakıp gömün aksi halde oksitlenme yapmaz.
**** bakırcılardan bakır sac hurdaları alıp koyabilirsiniz.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2009, 20:32   #48
Ağaç Dostu

Benim bahçemde de bir anne ve bir yavru kirpi vardı geçen yaz.
Her gece aynı saatte gelip, kedilerin mamasıyla karınlarını doyurduklarından kadılokmalarıyla uğraştıklarını hiç görmedim.

Eski 02-04-2009, 20:40   #49
Yeni Üye

Drseagull's Avatar

Çimenlerinizde parmak girecek çapta delikcikler açıyor kirpiler.Sanırım larvaları kokusundan falan veya seslerden buluyorlar..Ama durmuyorlarki.Ayrıca kedi maması filan bulamamalılar.Onunla doyarlarsa doğal yiyecek aramazlar tabii.Bende de köpek var ve onun kuru mamalarına da geliyorlardı. Ama bulamayınca börtü böcek arıyorlar..

Eski 02-04-2009, 20:43   #50
Yeni Üye

Drseagull's Avatar

Tamam Tekin Kardeş .Bundan sonra o tip kablolar bulurum..Teşekkürle...

Eski 23-05-2009, 10:29   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2008
Danaburnu bu değil tabi ki... Askerde iken gördüm Danaburnu nu. Hayatımda o kadar büyük ve güçlü bir böcek görmedim. TOprağı kazmak için kolları uzun ve güçlü yaratılmış..

mikail13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2009, 18:23   #52
Yeni Üye

pelintezer's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Ağaç Kök Kurdu

Herkese sevgiler

Geçen sene hiç büyümeyen limon ağacımızı çapaladığımızda köklerinde haylice büyük sarımsı kurtlar tespit ettik. Maalesef resim çekmek hiç aklıma gelmedi ancak burada (Bodrum-Ortakent), duyduğuma göre etrafı haylice sarmış vaziyetteler. Bu kurtlar uçarak gelen böceklerin ağaç köklerine yumurtlaması sonucu oluşuyorlar. Yine geçen sene ligustrumlarımız da ölünce, önceleri onları sularken topraktan çıkıp şikayet eden böcekleri, "zavallı hayvanların yuvalarını bozduk" diye hayıflanmıştık. Ancak onlarca ligustrum ölünce ve onları sökerken bulduğumuz bu iri kurtlar, meğerse o bizim yuvalarını bozduk diye üzüldüğümüz böceklerin yavrularıymış. Bu sene ise 20 yaşında ve terasımızda duran benjaminimiz de bu kurtlardan nasibini aldı. Henüz tamamen ölmese de, haylice sıkıntılı durumda.

Size bunları yazmadan önce internette ve forumunuzda haylice araştırma yaptım ancak benzeri bir resim ya da tespit bulamadım. Belki de doğru yerlere bakmadım ...

Sizden ricam eğer bu kurtları tanıyanınız var ise, beni yönlendirmeniz. Buraya 200 kadar ağaç diktim ancak etrafta çok kuş ve sincap olduğu için yüzey ilaçlama yapmaya çok yanaşmıyorum. Lakin, bu korkunç kurtlar için Dursban 4 kullandık ve kullanmaya da devam edeceğiz gibi görünüyor. Bu ilaç, limon ağacımızda işe yaradı gibi!

Bu aralar uçan anneler, geceleri belli bir saatte peryodik olarak ışığa geliyor. Sanırım çiftleşme ve yumurtlama zamanları ve biz çok endişeliyiz. Elimizden geldiğince ağaç diplerine bakıyoruz, delik var mı diye. Biraz da eşeliyoruz, kurt tespit eder miyiz diye (ilaç kullanmamak adına). Bu kurtlar, yani bizim tespit ettiğimiz şekli ile yaklaşık 3-3.5 cm uzunluğunda, enleri ise 1 cm'e yakın ... Renkleri sarımsı beyaz, hilal şeklinde. Topraktan çıkarıp yüzeye koyunca, toprağı kazıp girme yetenekleri, kısaca yaşama kabiliyetleri yok gibi ...

Verebileceğiniz her türlü bilgi çok değerli ...

Şimdiden sonsuz teşekkürler ...

Pelin

Günaydın ... Başlık altında verilen resimler aynen bizim gördüğümüz böcek ve larva resimleri. Bilgiler çok faydalı oldu, minnettarım ...

Düzenleyen pelintezer : 14-06-2009 saat 07:12 Neden: Ek not ve bir yazım hatası ...
pelintezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2009, 18:42   #53
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Çapalayarak kök boğazlarını açın. Boğaz açık kalsın. Eğer gövdede kabuklu bit yoksa gövdeyi kireçle boyayın, bu sayede yumurta bırakmaları zorlaşır. Düzenli ilaçlama yapmak gerekir, sabırla mücedele etmelisiniz. Gövdelere mukavva sarın oraya kokon yapmayı severler sonra bunları toplar atar ve böylece popülasyonu biraz kırarsınız.

Bakın aşağıdaki bilgiler çok işinize yarayacak.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydolum Mesajı Göster
...

Meyve Ağacı Dip Kurtları ( Capnodis spp. (Col.: Buprestidae )

Capnodis sp. Larva

Capnodis sp. Ergini

TanımıErginleri siyah veya bronz renkte sert yapılı 12-36 mm boyunda bir böcektir. Çoğunlukla ağaçların kök boğazında rastlanır. Rahatsız edildiğinde ölü taklidi yapar.

Larva boyu türe , gelişme dönemine ve beslenme durumuna göre 1.5-80 mm olup genellikle sarımtrak renkte, 13 segmentli ve yassıdır.

Yumurtaları gri ,beyaz ve 1mm boyunda olup pupaları gibi ovaldir.

Yaşayışı ve Zarar Şekli

Ergin dişi yumurtalarını tek tek veya 5-10 ‘luk gruplar halinde ağaçların kök boğazına yakın çatlaklarına , kabuk aralarına , aşı gözlerine ya da toprağa bırakır. Yumurtadan 10-15 günde çıkan larvalar çok tüylü olup hızla köke giderler.

Köklerde önce kök kabuğunun altında kambiyum tabakası ile beslenerek büyüyen larvalar kök boğazında pupa olur ve bir yıl içinde iki ayrı dönemde (Temmuz-Ağustos ve Ekim-Kasım aylarında) ergin çıkışı olur. Kışı ağaç kovuklarında,yaprak altlarında ya da toprakta geçiren erginler ilkbaharda aşı gözü ve taze sürgünlerde oburca beslenip sıcaklık yaklaşık 25 C olduğunda çiftleşerek yumurta bırakırlar.

Birinci dönem çıkan erginler yumurtalarını Eylül-Ekim aylarında ,ikinci dönem çıkan erginler ise yumurtalarını bir sonraki yıl Haziran –Temmuz aylarında fidanlarda aşı yerlerine , yaşlı ağaçlarda kök boğazına bırakırlar. En çok yumurta Temmuz ayında bırakılır.

Larva süresi kış ve yaz dönemine rastlamasına göre 4.5-12 ay sürer. Pupa dönemi 1 ay kadardır. İki yılda bir döl verir.

Özellikle taş çekirdekli meyve ağaçları,antepfıstığı ve kavaklarda kök kabukları altında larva ve larva zararının olması ; ağaçların kök boğazı ve çevresinde toprakta oval deliklerin bulunması ; ağaç altlarında sap dibinden yenmiş taze yaprakların olması ; aşı gözlerinin ve sürgünlerin kemirilmiş olması bu zararlının varlığına işaret eder. Erginler yaprakları nadiren yedikleri halde genç sürgünleri , aşı tomurcuklarını , yaprak saplarını oburca yiyerek büyük zarar verir.Genç larva daima toprak yüzeyinden aşağıda ve kök kabuğunun altında bulunur ve kambiyum tabakasını kemirir. Larva kökte galeriler açarak bitkinin beslenmesine engel olur ve galerilerin içi pislik ve talaş ile doludur.

Fidan dip kurtları fidanları çok çabuk , ağaçları ise 2-5 yılda öldürür. Bitkilerin önce gelişmeleri durur,zayıflar ve sonra ölüm görülür.

Mücadelesi

1. Kültürel önlemler:

Sabahın erken saatlerinde ve akşamüzeri ağaçların sarsılarak erginlerin toplanması ve imha edilmesi zararlı populasyonunu önemli derecede azaltır.

2. Kimyasal mücadele :

Bu türlerin zararı yersel olduğundan mücadeleye karar vermek için Capnodis zararı görülmüş olmalıdır. Bu nedenle bahçelerde Mayıs ayının ilk haftasından itibaren ergin çıkışları gözlenmelidir.

İlaçlı mücadele zararlının yumurta koymasından önce ( Haziran,Temmuz,ağustos aylarında ) yapılması çok önemlidir. Yumurta bırakıldıktan sonra yapılacak mücadelenin başarı şansı azdır.

Aşağıda verilen ilaçlardan biri ile ağaçların 1 m kadar yüksekliğe kadar olan gövdeleri ve 1 m çaplı daire içinde kalan kök boğazı etrafındaki toprak yüzeyi ilaçlanmalıdır.İlaçlar daima sulama ve çapadan sonra toprak yüzeyi kuru iken ve serin havada yapılmalıdır.Aşılı ağaçlarda aşı ve etrafı mutlaka ilaçlanmalıdır.

Capnodis türlerine karşı koruyucu mücadele yapıldığından en az 2 yıllık kesintisiz mücadele yapıldığında olumlu sonuç alınır.

Capnodis spp. m ü c a d e l e s i n d e k u l l a n ı l a b i l e c e k i l a ç l a r :

Eklenti 3034

Eklenti 3035

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 12:40   #54
Yeni Üye

pelintezer's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Mine Hanım ve diğer tüm değerli bilgileri sağlayan herkese çok teşekkürler ...

İlk yazımı takip eden birkaç gün içinde beş yıldır emek verdiğim erik ağacı birden tüm yapraklarını döktü. Diğer ağaçlarımızı (onlar da beşer yaşında) bari kurtaralım diye dün eşim Pyrinex 25 WP diye bir toz almış onu kullandı, doğru ilaç mı bilmiyorum, ziraatci önermiş ... Üzerinde ZEHİRLİ yazıyor.

Akşamları terası aydınlatıp ergin avına çıkıyoruz ancak rüzgar var ise, gelmiyorlar ... Bir de hemen genç ağaçları kireçledik.

Daha önce bahsetmiştim, yaşadığımız yerde sincap, kuş ve diğer yöre canlıları (insanların tüm yoketme gayretlerine rağmen) çok olduğu için ağaçları ilaçlama yönüne hiç gitmedik ve onların sağlığını tehdit etmeyecek bir çözüm bulunmadıkça da gitmeyeceğiz. Bu zehirli olan Pyrinex'i de kullandıktan sonra kararımı verdim ve bir daha kesinlikle bu kadar zehirli ya da zehirli ibaresi olan hiçbir ilacı kullanmayacağım. Etrafımızda birçok yerleşim var. Bunlar nasıl bir mücadele veriyor bilmiyorum ama zaten mahvettiğimiz tabiata daha fazla zarar verme hakkımızın ya da kendi adıma konuşayım, hakkımın olmadığını düşünüyorum. Zararlıları yoketmek için diğer canlıları da tahrip ediyoruz. Bir de bizim köpeklerimiz var ve burunlarını nereye ne zaman sokacakları belli değil. Kısacası tüm okuduklarım ve gözlemlerim sonucu, kazanamayacağım bir savaş için de çok fazla mücadele gücüm kalmadı.

Kendimce bazı pratik yöntemler geliştirmeye çalışıyorum. Örneğin, teflon sinek telini böceğin yumurtlaması ihtimali olan bazı genç ağaçlarımın zeminine serdim (ortalarına ağacın çapı kadar bir delik açıp) ve sabitledim. Tabii böyle bir yöntem daha önce uygulanmış mı bilmiyorum ama benim bu "zihni sinir" projemi, toprağın hava almasını engellemeyecek, su geçişine izin verecek ancak erginlerin girmesini de engelleyecek gibi bir mantık ile geliştirdim. Diğer ağaçlarımı da tabiat anaya emanet ettim

Ağaçlar.net mükemmel bir kaynak ... Her kim ve kimler emek verdi ve veriyorsa hepsine candan teşekkürler ...

Hepinize gönlünüzce bir yaz diliyorum!
Pelin

Düzenleyen pelintezer : 20-06-2009 saat 18:53 Neden: Ek not ...
pelintezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 11:46   #55
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
sebze köklerini parçalıyan bir zararlı

merhaba ,
Başlığı nasıl koyacağımı bilemedim açıkcası.
Resimlerini ilettiğim canlı, komşumuzun bahçesindeki patlıcan ,domates ,biber ne ekiliyse onları kökten parçalıyormuş.

Komşum toprağı eşeleyince bu canlı ile karşılaşmış .Aslında bizim bahçemizde de gördüm bahar ayın da belletmiştik meyve ağaçları olduğu için.Ancak bende sebze ekili değil.Bununla nasıl mücadele yapılabilir.Çenesi belirgin ön kolları kalın kıvrık beyaz bir canlı .
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Name:  PICT1183.JPG
Views: 55847
Size:  32.9 KB

Name:  PICT1184.JPG
Views: 57686
Size:  26.1 KB

Name:  PICT1186.JPG
Views: 56510
Size:  20.2 KB

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 01:56   #56
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Yanılmıyorsam bu Danaburnu yavrusu. Bitki köklerini yiyen bu değil de büyükleridir sanıyorum.

Eski 15-07-2009, 02:38   #57
Ağaç Dostu

Ben manas'a benzettim,

Danaburnu larvası fotoğrafı;

Name:  db[1].jpg
Views: 66979
Size:  36.7 KB

Kaynak

Eski 15-07-2009, 21:11   #58
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Ferda Hanım, tam olarak larvası değil, daha büyümüş hali. Sebze bahçesinde, özellikle kış sonu ilkbahar başı toprağı bellerken çok görüyorum, ama o boydayken bitkiyi kesmiyorlar, bir ay kadar sonra da Danaburunları başlıyor.
Ben yavrusu sanıyordum ama belki de o da, sizin yazdığınız gibi, farklı bir zararlıdır.

Eski 15-07-2009, 21:55   #59
Ağaç Dostu

Peki Haziran böceklerinin erginleri yok mu bahçenizde?

5 ve 11. mesajlarda fotoğrafları var. Bu sıralar tam erginleşip ortaya çıkma zamanları.

Bizim balkonda her gece ışığa gelen onlarcası ters dönüp ölüyor.

Eski 16-07-2009, 14:53   #60
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Oooo, benim bahçemde her türlüsü var.
11 numaralı mesajdaki - benim tabirimle doz dozlar- leri ben hergün güllerimin üzerinden elimle topluyor ve imha ediyorum. Artık öyle alıştım ki eldivenli eldivensiz gördükçe topluyorum.
Bazen başlıyorum saymaya biiiirrrr kırt, ikiii kırt, diye sayı yüzü geçiyor.
Ertesi günü sil baştan. Ne onlar gelmeye üşeniyorlar ne de ben onları kesmeye.

jineop beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç kök kurdu, ağaç kök kurt

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024