agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-04-2009, 08:53   #811
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Ben hala goncaların çiçeğe dönmesini bekliyorum
Açınca ilk işim (açarsa tabi) fotoğraflamak olacak

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 12:42   #812
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Sevinç nidalarımı duymuş gibi yapın. Çiçek açtı bir tanesi açtı ama koku öldürüyor beni.

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 22:24   #813
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Sevgili Lerdemir, bir bak bakalım kızın büyümüş mü?
Onu büyütene kadar bir gardenya daha katlettim ama, bunun temelleri sayende sağlam atıldığı için, bana rağmen hayatta kaldı ve bu güzellikleri bana sundu.

Diğer rahmetliye de, senin miniğe nasıl baktıysam öyle baktım, sulamayı ve spreylemeyi aynen senden öğrendiğim gibi uyguladım.

Sonuç:

Yazdığım gibi, bence bunun toprağı,gübresi, her şeyi sayende çok iyi hazırlanmış olduğu için hayatta kaldı.

Bana bu keyfi yaşattığın için sana çok çok teşekkür ederim sevgili Lerdemir.:

Sen şimdi bu fotoğraflara bir bak, eksiğim varsa, yapraklarda gördüğün bir şey dikkatini çektiyse, beni uyar ki, minik çiçeğim mutlu yaşamaya devam etsin.

Bir şey daha; yapraklarda gördüğün lekeler, captan uygulamasından kalma. Diğeri mantar oldu sandığım için ikisine de captan spreylemiştim de.

Name:  lerdemir 1.jpg
Views: 1379
Size:  38.1 KB

Name:  lerdemir.jpg
Views: 1332
Size:  58.6 KB

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 10:55   #814
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Çok güzel,çooook... Sanırım bu senenin ilk çiçeklerini Sevilay Hanım'dan gördük, maşallah diyelim Benim de goncalar büyümeye devam ediyor. Yalnız her yolu deniyorum ama yeni çıkan yaprakları yine de sarımsı oluyor. Limoztuzu, demir neyse yaptım. Olmadı toprağını mı değiştirsem acaba? Goncalar üstündeyken zarar verir miyim toprak değiştirsem?

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 14:06   #815
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Sn. Kagan,
Hassasiyet ve inceliğiniz için asıl ben size teşekkür ederim.

Sn. Sûz-i Dilârâ,
O zaman, son dönemdeki bakıma aynen devam; nasıl olsa yeni goncalar gelecektir böyle muntazam bakıma; mis gibi kokan görüntüler bekliyoruz sizden de.

Sn. Lonicera,
Maaşallah, gardenyanızın yukarıya doğru dolgunca yükselen biçimi çok orantılı ve hoş görünüyor; sağlıklı da üstelik. 3'e nice 3'lerin katılması dileklerimle...

Biz de bekleriz Sn. kaktüs

Sn.BenBen1967,
Böyle kolayca sıyrılabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Fotoğraf isteriz

Sn. Sevilay,
Çok ama çok sevindim bu duruma (yani ufaklığın sizin elinizde hala canlı kalabilmesine : ) : ): ) Şaka şaka...

Taze yapraklardaki demir eksikliği başlangıcı gibi görünen durum ışıktan ve tazelikten kaynaklanıyorsa ne ala, ancak bir kaç hafta içinde durum ilerlerse demir takviyesi yapmak lazım gelebilir.

O yüzden her ihtimale karşı, limon tuzlu su uygulasanız hemen? Ondan sonra da gözlemleyip, durum devam ederse demir takviyesi.

Bir de, alttaki fotoğrafta yukarıda olan çiçeğin bulunduğu dal genel biçimi bozacak derecede uzamış. Çiçeklenmesi bittikten sonra:

1- Genel biçimin dılarısında kalan noktadan kesilip çelik yapılarak perlite yatırılıp yeniden köklü bir tek gardenya üretimi denenebilir.
2- Benim fantazi uygulamam gibi, 1 numarada belirttiğim noktadan havai köklendirme denemesi yapılarak yine üretim denenebilir
3- İlgili yerden budanarak ıslak pamukla, bir gardenya sevdalısına sevabına çelik gönderilebilir.

Sn. Koyu yeşil,
Toprağı tam da çiçeklenme döneminde değiştirmeyin. Yakın çekim bir fotoğraflayabilir misiniz? Bu arada, ortam neminin eksikliği neden olmuş olabilir yaprak sararması/kararmasına.

Pek yakında -sanırım 2,3 hafta kadar sonra- sizlere aynı anda 8-10 tane çiçek açmış bir gardenya fotoğraflayabilmeyi umuyorum. Çiçeklenme dönemine girdiğimizden bu yana tepe sürgünlerini çimdiklemiyorum; gardenya aldı başını gitti, tam coştu.
Aynı anda 8-10 çiçeği bulabilirse benim sevgili gardenyam, eve girenler baygınlık geçirecek; limon kolonyası ile ayıltacağım

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 14:18   #816
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn lerdemir, benim fotoğraftaki gardenya size bir yerlerden tanıdık gelmiyor mu? ) Demek ki uygulama sonuç vermiş. Yukarıya doğru dolgunca yükselen biçimi çok orantılı sözünü, sizin gibi usta birisinden duymak çok güzel oldu. 661 no'lu mesajımda yana açılan dalları tel ile yukarı ve içe doğru şekil verdirmiştim. Kışa girmeden önce tek yaptığım saksısını değiştirmek oldu. Teşvikleriniz sayesinde güzel formlu bir gardenyam oldu.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 14:19   #817
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Sn Lerdemir en kısa zamanda resim ekliyorum sizin için. Yardımınız için şimdiden teşekkürler. Bence kimse bayılmaz endişelenmeyin. Yalnız dikkat edin de kokuyu alan tüm apartman sakinleri size toplaşmasın cazibesine kapılıp ))

Eski 30-04-2009, 16:45   #818
Ağaç Dostu

Sevgili Lonicera, şimdi hatırladım!

Nefis bir uygulama olmuş!

Merak eden arkadaşlara kolaylık olması açısından önce şuradaki fotoğraflara bakmalarını rica ederim. Sonra da, Lonicera'nın 824 numaralı mesajındaki son durum fotoğrafına bakarlarsa, bonzaici arkadaşara benzer bir biçimde bitkinin dallarına tel sararak şekil verme uygulamasına dair deneysel bir çalışma örneğini görebilirler.

Nereden nereye...

Bakın o zaman neler yazmışız birbirimize.

Ben de yarın benim belirttiğim yöntemle şekil vermeye çalıştığım gardenyamın son durumunu görüntüler, buraya da eklerim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Biraz acele oldu ama fikir alma açısından hemen uygulamaya koyuldum. Amacım bonsai yapmak olmadığı için fazlaca emek sarfetmedim. Bakalım önümüzdeki bahara tellerini çıkardığımda şekil almış olacak mı?

İlk 2 resim şekil vermeden önceki hali,sonrakiler ise tel ile toparlayıp son şeklini verdiklerim.Tahminimden daha iyi oldu,ip ile tamamını ortadan bağlayıp bıraktığım çok kötü görünüyordu.Ana gövde üzerinden yanlara doğru çıkan 2-3 dal daha vardı,çok küçük ve yumuşak oldukları için onlara dokunmadım şimdilik.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Budamadan şekil vermek açısından alternatif bir deneme olmuş oldu böylelikle. Bakalım önümüzdeki dönemde ne gibi bir gelişme gösterecek.

Şimdi burada bizlerin tercihi (amacımız) daha ön plana çıkıyor.

Sizinki gibi, mevcut fazlalık oluşturan dalları, genel görünüşü bozmayacak yerlere yönlendirmekse, bu uygulamanız amaca hizmet edecektir kanaatimce; ancak benim kafamdaki gibi dolgun bir biçim alarak kontrollü büyümenin aksine, mevcut dal ve kolların uzayıp gitmesine neden de olabilir mi diye kafamdan geçirmiyor değilim...

Zira ben, göbekten de dolgun bir biçim sağlayabilmek için bir süre tüm tepe sürgünlerini daha büyümeden minik bir çakı yardımı ile kopartmıştım. Bu yöntemle, bitki daha alttan yeni sürgünler vermeye dönmüştü. Şimdi daha esnek bir anlayışla, yukarıya ve hafifçe yanlara doğru daha kontrollü bir büyümeye izin vermekteyim...

Hayırlısı ile kıştan çıkıp bahara geldiğimizde karşılıkı bakarız gardenyalarımıza artık
Sanırım şu günlerde, tam da yukarıda alıntıladığım yazımdaki gibi "kıştan çıkıp bahara geldik"

Eski 30-04-2009, 17:47   #819
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Evet Sn lerdemir, nereden nereye). Sizin de bahsettiğiniz yöntemin sonucunu merakla bekliyorum. İç kısmı dolgulu gardenyayı sadece büyük marketlerin raflarındaki ithal gardenyalarda görebiliyorum. Aslında sizinki gibi bir yöntemi ben de denemek istiyorum. Fakat bu gardenyamda değil. Hafta sonu ilk işim çok boylu olmayan bir gardenya daha alıp, sizin uç alma yönteminizi deneyeceğim.

Eski 01-05-2009, 12:05   #820
Ağaç Dostu

suzan7's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2008
2 yıldır baktığım gardenyam da hiç bir degişiklikyok,
yaprakları sürekli sararıyor.
limon tuzulu su verdim sararma dahada arttı.

suzan7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 21:47   #821
Ağaç Dostu

Sn. suzan7 ve Sn. heva,

753 numaralı şu mesajımı dikkate alarak hep beraberce bir durum değerlendirmesi yapabiliriz dilerseniz.

Eski 02-05-2009, 12:25   #822
Ağaç Dostu

Kahraman Koray's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2009
Galeri: 16
Gardenya çiçekleri ve tomurcukları gölgeden hoşlanıyor ama yapraklar güneşten. Bu ikilemi nasıl giderebiliriz? Bence gardenyaların tek isteği yolunmak. Doğal ortamında onlaı kim yoluyor bilmiyorum ama mutlaka bir kuş **** başka bir canlı onları sürekli buduyor olmalı. Filizler 5 er cm lik aralıklarla budanırsa çiçek sürekli dallanıp budaklanacak ve tomurcuklarını çiçek olmadan önce bol yapraklarının arasında bir kanguru gibi saklayacak ve bol güneş gören yapraklarda tabiiki beslenecek. Henüz gardenya konusunda yeniyim ama burada gördüğüm gardenya resimlerinde budama yapılmadığı ve filizlerin kendi halinde büyümeye bırakıldığını gözlüyorum. Toprağı asidik olmalı. Demir takviyesi gerekli. Gadenya saksısı ikinci bir deliksiz seramik saksı içinde olursa hem sulamada hem de rutubeti korumada yararı olur. Evde güneşli bir doğu pencere uygun sanıyorum. Benim gardenyamda güneş gören bütün tomurcuklar kururken dalların arasına gizlenmiş bütün tomurcuklar büyüyor. Bu güneşten saklayın anlamına gelmiyor. Dediğim gibi dallanıp budaklanan gardenyada uygun ortam içinde çıkan çiçekler size yetecektir. Tüm tomurcukların açması gibi bir kural yok. Bir saksıya tek kök dikmeyin bence birden fazla kök dikmelisiniz ve bunlar birbirlerini güzeşten koruyarak tomurcukların çoğalmasını sağlarlar. Çalı birkisi olduğundan dayanışma içinde olmak isterler ama kendilerini bu kadar dayanışmaya iten ne açıkça merak ettim. Sadece kuş olamaz belki vietnamda yaşayan başka bir canlıdır. Habitatları o kadar açık değil, habitat konusunda araştırmam sürecek. Ama gardenyalarınızın tomurcuklarını yolmaktan sakın kaçınmayın diyorum bir yeni başlayan olarak.

Düzenleyen Kahraman Koray : 02-05-2009 saat 12:29 Neden: ek
Kahraman Koray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 13:20   #823
Ağaç Dostu

heva's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Name:  CIMG5001.jpg
Views: 1502
Size:  26.6 KB

Name:  CIMG5002.jpg
Views: 1545
Size:  32.5 KB

Name:  CIMG5003.jpg
Views: 1569
Size:  33.0 KB

Name:  CIMG5004.jpg
Views: 1478
Size:  28.7 KB

Name:  CIMG5005.jpg
Views: 1648
Size:  42.8 KB
1-İçmek için aldığım damacana suyu ile suluyorum.
2-Toprağı kurudukça su dökerim.tabakta su bırakmam.
3-Öğleden sonraları iki saat güneş ışığı görüyor.
4-Saksı harcım kestane toprağı.Samsun Gazi çiçek serasına gidiyorum ayda bir ve orada açan gardenyaları görünce elemana nasıl açtırıyorsunuz diye sormuştum.Eleman da kestane toprağı kullanın demişti.
5-Limon tuzu uyguladım ve birkaç kere de adını bilmediğim çiçek coşturan gübre uyguladım.
6-Balkonda duruyor.Kışın içerideydi.Bir ay önce balkona koydum.
7-Hiçbir yabancı organizma yok oldukça sağlıklı ve tozlu yaprakları var. Artık silmiyorum yapraklarını. Bir senedir üzerinde tomurcuk var. Yardımınızı bekliyorum.

heva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 11:58   #824
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Sayın Heva, sanrım bitkiniz gardenya değil, kamelya. Kamelya başlığından yararlanabilirsiniz.

Sayın Lerdemir, gardenyamın fotğraflarını sizin ve arkadaşlarımızın incelemesi için ekliyorum. İlginiz için teşekkür ederim. Şebeke suyu kullanmıyorum. 2 haftada bir bionem uyguluyorum. Arada (ayda 1 gibi) demir takviyesi yapıyorum. Bu aralar tomurcukları olduğundan su püskürtmüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2009, 13:33   #825
Ağaç Dostu

Sn. Kahraman Koray,

Ben 3 yılı aşkın süredir gardenya sahibiyim ve gardenyaya tutkunum.

Pek çok deneme yapıyorum gardenyamda. Uygulamalarıma verdiği tepkileri gözlemliyorum. Buradaki teknik ve uzman üyelerimizin yönlendirmeleri ile edindiğim izlenimleri de burada mümkün mertebe paylaşıyorum.

Ben budanmayan veya belli dönemde tepe sürgünleri çimdiklenmeyen gardenyanın düzensiz ve şekilsiz olarak büyüme eğiliminde olduğunu gördüm.

Dolayısı ile ÇİÇEKLENME DÖNEMİ HARİCİNDE, düşündüğüm büyüklüğün (hayali bir küre) dışına taşma eğilimi olan yeni sürgünleri daha 1 milimitre bile büyüklüğe ulaşmadan minik bir çakı veya cımbız vasıtası ile buduyordum/çimdikliyordum.

Bu uygulama da, buradaki fotoğraflarda genellikle zayıf ve cılız dallarla biçimsiz olarak uzamış gardenyalardan biraz daha farklı olarak, içten görece dolgunca ve genelde küre biçiminde, görsel olarak göze -bence- biraz daha hoş görünen bir bitki olarak büyümesine yardımcı oldu.

Ancak bugünlerde gardenyamı kontollü de olsa biraz kendi haline bıraktım; zira devamlı olarak çiçek goncası vermekte; yeni yaprak sürgünleri oluşturmakta.

Yeni oluşumun yaprak sürgünü mü yoksa çiçek goncası oluşumu mu olduğunu ise ilk günlerde değil de, yaklaşık 1 hafta-10 sonra anlayabildiğim için ve de mümkünse hiçbir goncadan mahrum olmamak için, yeni sürgünün tam olarak ne olduğunu anlamadan çimdikleme yapmamaktayım.

Bunu ise, yeni sürgün, kesesinde büyürken ok gibi sivri taç yapraklarını gösterince anlıyorum ki o bir gonca; bir yaprak sürgünü değil. Bunu örnek olabilmesi açısından bir iki makro fotoğraf ile görsel olarak açıklamak isterim ilk müsait anda.

Bu şekilde hem gardenyam biraz kütle kazamnış oldu şu aralar, hem de üzeri goncalara bezendi.

3 haftaya kadar ilk beyaz kremaları görürüz gibime geliyor.

Belirttiğiniz gibi, gardenyam güney-doğu istikametindeki bir pencere önünde durmakta ve bu durumdan gayet memnun görünmekte.

Özellikle yazın çok sıcak zamanlarında yarı gölgeye alınırsa daha iyi olacağını düşünüyorum gardenyanın.

"...Filizler 5 er cm lik aralıklarla budanırsa çiçek sürekli dallanıp budaklanacak..."
Bu konuda doğru söylüyorsunuz. Bundan bir kaç sayfa önceki yazılarımdan birinde, fotoğrafları ile bu hususta kendi yaşadığım örnekleri aktarmıştım, göreceksiniz.

Ortam nemi için belirsiz aralıklarla bitkinin yapraklarını spreyle nemlendiriyorum, ama bence asıl önemli ve düzenli nemliliği, gardenya saksısının çevresine koyduğum bir iki minik kaptaki su ile sağlıyorum. Çay tabaları, minik kapların içine bir iki santim su doldurmak ve bunları gardenya saksısının bitişiğine koymak işe yarayabilir sanırım. Sizin belirttiğiniz üzere içiçe saksı uygulaması da iyi gelecektir -esas saksının altındaki delikler kapanmayacak şekilde olursa. Sulanmış çakıl ile yükseltilmiş bir tabana oturtmak da aynı amaca hizmet edecektir.

Bir saksıya birden fazla kök dikmek konusunda ise kafa karışık; zira köklerin birbirlerini boğazlayacağı söyleniyor, ama benim gardenyam 3 ana gövdeli gibi görünüyor, ama 3 senedir de gayet sağlıklı yaşamakta görece mininik bir teneke saksıda.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kahraman Koray Mesajı Göster
Gardenya çiçekleri ve tomurcukları gölgeden hoşlanıyor ama yapraklar güneşten. Bu ikilemi nasıl giderebiliriz? Bence gardenyaların tek isteği yolunmak. Doğal ortamında onlaı kim yoluyor bilmiyorum ama mutlaka bir kuş **** başka bir canlı onları sürekli buduyor olmalı. Filizler 5 er cm lik aralıklarla budanırsa çiçek sürekli dallanıp budaklanacak ve tomurcuklarını çiçek olmadan önce bol yapraklarının arasında bir kanguru gibi saklayacak ve bol güneş gören yapraklarda tabiiki beslenecek. Henüz gardenya konusunda yeniyim ama burada gördüğüm gardenya resimlerinde budama yapılmadığı ve filizlerin kendi halinde büyümeye bırakıldığını gözlüyorum. Toprağı asidik olmalı. Demir takviyesi gerekli. Gadenya saksısı ikinci bir deliksiz seramik saksı içinde olursa hem sulamada hem de rutubeti korumada yararı olur. Evde güneşli bir doğu pencere uygun sanıyorum. Benim gardenyamda güneş gören bütün tomurcuklar kururken dalların arasına gizlenmiş bütün tomurcuklar büyüyor. Bu güneşten saklayın anlamına gelmiyor. Dediğim gibi dallanıp budaklanan gardenyada uygun ortam içinde çıkan çiçekler size yetecektir. Tüm tomurcukların açması gibi bir kural yok. Bir saksıya tek kök dikmeyin bence birden fazla kök dikmelisiniz ve bunlar birbirlerini güzeşten koruyarak tomurcukların çoğalmasını sağlarlar. Çalı birkisi olduğundan dayanışma içinde olmak isterler ama kendilerini bu kadar dayanışmaya iten ne açıkça merak ettim. Sadece kuş olamaz belki vietnamda yaşayan başka bir canlıdır. Habitatları o kadar açık değil, habitat konusunda araştırmam sürecek. Ama gardenyalarınızın tomurcuklarını yolmaktan sakın kaçınmayın diyorum bir yeni başlayan olarak.

Sn. Koyu yeşil,
Gardenyanızda nasıl bir şekil görmek arzu ettiğinize göre değişecek yorumlar yapılabilir bitkiniz hakkında, zira biraz biçimsiz ve kontrolsüz büyümüş gibi geldi bana.

Spreyle nemlendirme hususunda ise, daha önceki yazılarımda da ifade ettiğim üzere, goncalarınız çiçeğe dönmek üzere çatlayıp da yandan hafif beyazımtrak doku görünene kadar çekinmeden spreyleyebilirsiniz tüm bitkinizi.

Bitkinizin dallarının odunsuluğuna bakılırsa epeyce yaşı var galiba gardenyanızın.

Benim hayalimdeki gardenya biçimlerinden biri olan TİJLİ Gardenya yapmaya müsait bir bitkiniz var gibi görünüyordu gözüme ama sonradan baktım ki gardenyanızın ana gövdesini belli bir noktada tepeden budamışsınız galiba.
Ortadaki ana gövdenin tepeden budanmamış olması halinde baston güller gibi bir biçim elde etme imkanınız olabilirdi.

Benim ileride bir TİJLİ GARDENYA AĞACI yapma arzum var.

Bunun için de, tepe sürgününü çimdiklemediğim ve yarı odunsulaşmış bir dal bırakıp havai köklendirme ile arzu ettiğim noktadan köklendirerek tijli uygulamasına geçmeyi düşünüyorum.

Bunun için bugüne kadar2 adet uygulama yaptım, ama ikisinde de, köklendirmiş olduğum tijli adayı gövdeyi kuruttum, öldürdüm

Belki de, yeni köklenen tijli adayı gövdenin kökleri ana gövdeyi besleyecek hale gelmediği için iki seferde de hayal kırıklığı yaşadım.

Bir dahaki sefere köklenmenin daha kuvvetli olacağı zamana kadar ana gövdeden ayırmamayı planlıyorum yeni köklenecek bölümü.

Bu arada, Sn. Heva'nın bitkisi kesinlikle gardenya değil ama Ful Yasemini de olabilir mi acaba?

Sanki bitkinizin ortam neminin temin edilmesinde bir miktar eksiklik var gibi. Yaşlı olan yapraklarda yer yer kuruma var gibi; bir de cansızlar sanki. Bir de, 2. fotoğrafta sağ alttaki yapraktaki yırtılma mekanik mi yoksa bir zararlı mı var gardenyanızda?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Koyu yeşil Mesajı Göster
Sayın Heva, sanrım bitkiniz gardenya değil, kamelya. Kamelya başlığından yararlanabilirsiniz.

Sayın Lerdemir, gardenyamın fotğraflarını sizin ve arkadaşlarımızın incelemesi için ekliyorum. İlginiz için teşekkür ederim. Şebeke suyu kullanmıyorum. 2 haftada bir bionem uyguluyorum. Arada (ayda 1 gibi) demir takviyesi yapıyorum. Bu aralar tomurcukları olduğundan su püskürtmüyorum.

Eski 05-05-2009, 08:34   #826
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Sayın Lerdemir, gardenyam yanılmıyorsam 5-6 yaş civarında. İlk 2-3 yılını bahçede gölge bir köşede geçirdi. Sonra ağaçlar net'le tanışınca detaylı bilgi edinip saksıda kontrolüm altında yetişmesini tercih ettim. Gardenyama hiç budama yapmadım. Açıkçası çimdikleme vb uygulamalardan biraz ürküyorum. Ama sanırım bu çiçeklenme dönemi bittikten sonra, uygun budama dönemini öğrenip güzel bir budama yapmak en iyisi olacak.
Ortam nemi az geliyor olabilir, şu ucuz fiyatlı nem makinalarından alacağım sanırım bu gidişle. Su püskürtmesini de çiçek açana kadar devam ettireceğim, bilgiler için teşekkürler.

Gardenyamı budamak için gelecek Şubat'ı mı beklemeliyim? En doğru zaman nedir?

Eski 05-05-2009, 08:57   #827
Ağaç Dostu

Ben budama yı çiçeklenme evresi bitince yapıyorum; ama uzman üyelere teknik doğruyu danışmak gerekir.

Eski 05-05-2009, 11:50   #828
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Arkadaşlar, bir önceki mesajımda resimlerini ilettiğim gardenyamı biçim vermek amacıyla biraz sert bir budama yapmayı düşünüyorum. Çiçeklenme dönemi bitince yapmam uygun olur mu sizce? Budama yapacağım dalları da işaretleyerek resim ekleyeceğim.

Eski 05-05-2009, 14:07   #829
Ağaç Dostu

Sn. Koyu yeşil,

Bir tanesi tam cepheden, bir tanesi de tam tepeden fotoğraf da ekleyebilir misiniz çekeceğiniz fotoğraflara?

Bir de, bundan sonrasında nasıl bir biçime sokmak istediğinize karar verebildiniz mi?

Ayrıca, hani hanımlar kuaföre gittiklerinde saçlarından pek de fedakarlık edemezler kesim olacaksa; hep uçlarından alınsın, kısalmasın isterler ya; sizde "şu boyuttan daha kısa kalmasın" diye bir düşünceniz var mı gardenyanıza ilişkin? (Sözün özü, "derin" budatabilecek miyiz biz size gardenyanızı! )

Aslında; eğer ana gövdenin, ortada dimdik uzayan kısmının tepesinde bir budama veya çimdikleme gerçekleştirmediyseniz henüz, bence BASTON GÜL misali yapalım sizin gardenyayı.

Eğer bu sezonu gözden çıkarabilirseniz, daha az çiçekle yetinebilirseniz, aslında bitkinin tam da süratle geliştiği dönemdeyiz; budamanın sonucunu daha çabuk alabiliriz gibi geliyor bana.

Gövde yaptırmak üzere uygun bir besin desteğiyle daha hızlı ilerleyebiliriz.

Bu arada, fikir verebilmesi açısından şu, şu, şu ve şu mesajlara göz atabilirseniz, doğrudan budamaya alternatif olarak hem havai köklendirme yöntemi ile yeni gardenya üreterek ana bitkiye de istediğiniz noktalardan budamayı deneyebilir, hem de budama sonrasında istenilen biçime ulaşabilmek üzere kontrollü büyümeye yönelik uygulamalı çimdikleme örnekleri bulabilirsiniz.

Eski 05-05-2009, 14:19   #830
Ağaç Dostu

Kahraman Koray's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2009
Galeri: 16
Bilgi için teşekkür ederim lerdemir. Uygulamalarında gayet başarılı olduğunu düşünüyorum. Birkaç kök bir arada düşüncesinde dayanağım iki adet:
1. si gardenya bir çalı ve siyeç bitkisidir ve tüm çalı ve siyeç bitkileri birden fazla bir arada bulunur.
2. si gardenyanın çoğaltılmasında izlenen bir yöntem. Bir gardenyada alt dallarının uç dal ayırımına yakın yerlerden 1 cm lik kabuk kazıması yapıp toprağa yatırdığınızda üzerine bir taş koyup orada nemlendirdiğinizde ana daldan ayırmadan köklenme sağlayabilir ve köklenme gerçekleştiğinde ana daldan ayırabilirsiniz. Bu bilgiyi yabancı bir bahçivanlık sitesinden aldım. Bu şekilde çoğalma gardenyanın yanyana çoğalmaya eğilimli olduğunu yere temas eden dallar vasıtası ile çoğalabileceğini ve doğal yaşamında komşu komşu yaşadığını gösteriyor. O nedenle bir saksıda başka bir ağacın varlığı gardenyayı rahatsız etse de birden fazla gardenyanın bir arada olmasının bir sakıncası da yok gibi. Zaten öyle olmada satın aldığım ve hollandadan gelen ithal gardenya saksısında 15 cm lik saksıya 3-4 kök gardenyayı bir arada dikmezlerdi diye düşünüyorum.

Kahraman Koray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 14:46   #831
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn lerdemir, gardenyaların resimlerini göremeyecek miyiz, bu sıralar? Benim gardenyada da küçük filizlenmeler mevcut. Dolgun görünüm için sizinkileri bekleyip, ondan sonra koparma işlemini uygulamak istiyorum.

Eski 05-05-2009, 15:47   #832
Ağaç Dostu

Affedersiniz Sn. Lonicera; gecikti fotoğraflar biliyorum. Son günlerde ve gecelerde elim aşırı yoğun; yetiştirmem gereken bir işten kaynaklanıyor, ondan. Affola.

Bu akşam fotoğraflayacağım; ekleyeceğim; söz

Sn. Kahraman Koray,

Yazınızdan özellikle koyu renkle alıntıladığım üzere,bahçede toprağa dikilen bitkinin köklerinin yayılma alanı bulabilme imkanı ile zavallı minicik bir SAKSI'daki yayılma imkanının dağlar kadar farklı olduğunu zannediyorum. Öte yandan, kendi minik saksımda 3 ayrı kökün 3 yılı aşkın süredir sağlık ile yaşaması da sizin tezinizi destekler gibi görünmekte.

Bu konuda teknik üyelerimizden ve ustalarımızdan danışma ihtiyacımız var sanırım.

Bir minik saksıya 3-4 kök gardenyanın dikilerek satışa sunulmasında ise, sizin öngördüğünüz durumdan ziyade, sadece daha bol yapraklı ve dolgun görüntü sağlayabilmek ve böylece de gardenyalarının satışını hızlandırmak üzere tamamen ticari bir kaygı ile hareket edildiğini düşünüyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kahraman Koray Mesajı Göster
... Birkaç kök bir arada düşüncesinde dayanağım... toprağa yatırdığınızda... O nedenle bir saksıda başka bir ağacın varlığı gardenyayı rahatsız etse de birden fazla gardenyanın bir arada olmasının bir sakıncası da yok gibi... Zaten öyle olmada satın aldığım ve hollandadan gelen ithal gardenya saksısında 15 cm lik saksıya 3-4 kök gardenyayı bir arada dikmezlerdi diye düşünüyorum.

Eski 05-05-2009, 16:14   #833
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Sayın Lerdermir, sözünü ettiğiniz resimleri en kısa zamanda ekleyeceğim. Şimdiye kadar ne çimdikledim ne de budadım Üzerinde de 4-5 gonca var şu anda. Baston gül fikri bence de hoş. Resimleri ekleyince beraber karar veririz. Ben daha çok kuaföre tselim ederim saçlarımı tabi işinin ehli olduğumdan eminsem Gardenyamı da sizin deneyimli ellerinize teslim ediyorum, önerilerinizle güzel bir biçim alacağından eminim. Kılavuzluğunuz için şimdiden teşekkürler.

Eski 06-05-2009, 08:45   #834
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
Tijli gardenya'ya en güzel örnek, 584.ncü mesajda Sn. karamela 'nın sahip olduğu gardenya...

Yerli gardenyamın dikine giden ana gövdesinden bende tijli bir gardenya yaratmak istiyorum. Umarım başarabilirim, tabii bir de zaman meselesi.

omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2009, 09:48   #835
Ağaç Dostu

Evet omar, bahsettiğiniz gerçekten nefis bir örnek; kolaylık olması açısından isteyen şuraya tıklarsa bahsettiğimiz biçimdeki gardenyayı görebilir.

Bu arada, bu gördüğümüz gibi olan gardenyaların, ince uzun ve düzgün gövde ile büyümüş başka bir gövdeye aşılanarak kolayca elde edilip edilmediğine dair bir bilgisi olan var mı acaba? Yoksa bizlerin niyetlendiği gibi bir gardenya dalını uzun yıllarca bu şekilde büyütmeye çalışmak mı şart?

Aslında, karamela bize o gövdenin gardenya gövdesine benzeyip benzemediğine dair bir fikir verebilse daha netleştirebiliriz konuyu.

Eski 06-05-2009, 09:56   #836
Ağaç Dostu

Lonicera İçin, Çimdiklenerek Dolgun Biçimlendirilmeye Çalışılmış Gardenya Görseli

Sn. Lonicera,

Benzer bir kaç açıdan, fotoğraflarını ekliyorum.

Tek veya bir kaç isyankar dalın çok da aşırı uzayıp gitmediği, 3 yaşını aşmış olmasına karşın genel olarak içten dolgunluğu pek de kaybetmemiş haldeki gardenyamın son hali işte bu.

Bir sonraki yazımda da çimdiklemeye/tepe sürgünü budamasına ilişkin detaylı bir görsel uygulama örneği de vereceğim size.

Name:  IMG_0319.jpg
Views: 1734
Size:  29.0 KB

İkinci ve üçüncü fotoğrafta, bitkinin dibinde, sol alt kısımdaki naylonumsu görüntü, havai köklendirme uygulaması yapmış olduğum noktadaki streç filmdir. Bitki, o tarafa istemediğim bir ana dal uzatmıştı; ben de havai köklendirme uygulaması denedim.

Name:  IMG_0316.jpg
Views: 1485
Size:  32.5 KB

Name:  IMG_0321.jpg
Views: 1553
Size:  32.4 KB

Name:  IMG_0322.jpg
Views: 1423
Size:  31.3 KB

Halen daha arzu ettiğim biçimin dışına çıkmış olan isyankar dallar var, ama mümkün mertebe çiçeklenme döneminde goncaları kaybetmemek adına biraz göz yumuyorum

Eski 06-05-2009, 10:37   #837
Ağaç Dostu

Tepe Sürgününün Gonca Olup Olmadığının Anlaşılması

Bitkiyi, taç iz düşümünün içinden dolgun bir hacimle büyümeye teşvik etmek için tepe sürgünü budaması yapıyor olduğumdan bahsetmiştim.

İçinde bulunduğumuz çiçeklenme döneminde, kısa süre içinde çiçeğe dönme ihtimali yüksek olan goncaları, henüz yeni sürgünken budamamak için gonca olacak sürgün ile sadece yeni yaprak oluşturacak sürgünü şöyle ayırt edebiliriz:

Önce; henüz ayırt edilebilecek safhaya gelmemiş minik sürgün örneği:

Name:  IMG_0325.jpg
Views: 1475
Size:  26.9 KB

Gardenyanıza dair arzu ettiğiniz biçimin çok dışında olmadıkça, bu yukarıdaki haldeki sürgünleri çiçeklenme döneminde budamayın ki olası çiçek goncasından olmayalım. Bırakın bir hafta daha büyüsün; zira bu haldeyken bu sürgünün gonca sürgünü olup olmadığını anlayamıyoruz (en azından ben...)

Yaklaşık bir hafta kadar sonra, o sürgünün çevresinde sivri sivri oluşumları görürseniz bilin ki bu gonca olacaktır, çiçek istiyorsanız o sürgünü budamamalısınız.

Anlaşılır hale gelmiş ve biraz da geçmiş (zira dün gece iyice baktım, biraz daha erken safhada hiç oluşum yoktu görüntüleyebileceğim) olmakla beraber, goncanın ilk belirginlik kazandığı haldeki görüntüsüne iki örnek:

Name:  IMG_0327.jpg
Views: 1466
Size:  22.5 KB

Name:  IMG_0331.jpg
Views: 1561
Size:  23.1 KB

Bunları budamayın ki, bir haftaya kadar şöyle mini mini oncalara dönüşsünler:

Name:  IMG_0332.jpg
Views: 1504
Size:  25.3 KB

Name:  IMG_0333.jpg
Views: 1420
Size:  25.4 KB

Bu sivri oluşumları göremediğiniz sürgünleri budayabilirsiniz.

Eski 06-05-2009, 10:47   #838
Ağaç Dostu

Tepe Sürgünü Budamaya Görsel Örnek

Çiçeklenme döneminde olmamıza rağmen, benim arzu ettiğim biçimin sınırlarının dışına taşma eğilimi gösteren -ve zaten daha önce çimdiklemiş/sürgün budamış olduğum- bir noktada baş gösteren sürgünler keşfettim yukarıdaki fotoğrafları çekerken.

Önce, genel şekile dair fikir verebilmek adına, çıkıntı yapan dalın gösterecek açıdan gardenyanın genel görüntüsü:

Name:  IMG_0336.jpg
Views: 2264
Size:  35.1 KB

Bu fotoğrafta, bitkinin yukarıdan aşağıya en orta hizasında, bakış açınıza göre en sol noktasında aşırı uzamış ve çıkıntı yapmış bir dal görüyorsunuz.

İşte o dalın ucunda şu şekilde iki yeni sürgün başlangıcı farkettim (iki sürgün birden; çünkü daha önceki yazılarımda da örneklediğim üzere, çimdiklenen noktadan iki ayrı sürgün vererek dal o noktada iki ayrı dal üretiyor, dolgulaşıyor):

Name:  IMG_0337.jpg
Views: 1385
Size:  18.9 KB

Name:  IMG_0338.jpg
Views: 1454
Size:  21.6 KB

Elimdeki falçatanın ucu ile, o iki sürgünü çok dikkatlice yuvalarından kanırtarak çıkartmak veya kesmek suretiyle, o iki sürgünü de çimdiklemiş/budamış oldum.
Artık gardenyam o noktadan büyüme eğilimini biraz daha erteleyerek daha dip noktalardan sürgün vermeye teşvik edilmiş olacak. Lakin, yine de arar ara kontrol edin; bir zaman sonra mutlaka aynı yerden iki sürgün birden vermeye başlıyor inatla.

Tepe sürgünü budaması/çimdikleme sonrasında ise o noktanın son halini ise şu iki fotğrafta net olarak görebilirsiniz:

Name:  IMG_0340.jpg
Views: 1338
Size:  19.8 KB

Name:  IMG_0341.jpg
Views: 1360
Size:  26.8 KB

Eski 06-05-2009, 13:52   #839
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn lerdemir, ellerinize sağlık. Doğrusu insan ne diyeceğini bilemiyor. Bana göre mükemmel bir form oluşturmuşsunuz. İlk resime göre göbek kısmındaki toprağı görmek mümkün değil. Şimdi oraya küçük bir fan lazım, havalanıp hastalık oluşmasın diye)

Bu uygulamayı kesin tatbik edeceğim. Dolgun bir gardenyam mutlaka olmalı. Gerçi gardenya çalı şeklinde gelişimini sürdürüyor ama, bahçede dikili değil ki. İç mekanda saksı içinde olunca, derli toplu bir form , bol çiçek daha ne ister insan.

Eski 06-05-2009, 13:55   #840
Ağaç Dostu

Can sağlığı...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024