agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-08-2013, 00:27   #841
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bir hastalık değil, fizyolojik bir durum. Organik olmasıyla da ilgisi bulunmuyor.

Bu duruma catface ismi veriliyor.

Name:  catface.jpg
Views: 3635
Size:  53.4 KB
Name:  catface1.jpg
Views: 2603
Size:  16.8 KB
Name:  catface2.jpg
Views: 2834
Size:  51.4 KB

Tanımı da şöyle verilmiş:

"Catface
Catfacing is a generic term used to describe a tomato fruit that has a gross deformity and is usually not marketable. The defect is usually located on the blossom end of the fruit. The deformity caused by something (internal or external) that occurs during the formation of the flower that results in the fruit not developing normally.

There is little published information as to the exact cause, and there actually may be more than a single cause. Cool or cold temperatures that occur about three weeks before bloom can increase the amount of catfacing. In general, jointless varieties are more prone to catfacing than jointed varieties.Heavy pruning in indeterminate varieties has shown to increase catfacing, but this has not shown to happen in our short-stake varieties.

In indeterminate varieties, this is thought to be related to reduction in auxins in the plant from removing the growing points. Drifts of herbicides such as 2,4-D can cause fruit to catface. Heavy thrips feeding on young fruit can cause a type of catfacing. Also, fruit on plants that are mildly affected by little leaf (see EDIS Publication HS-883 for more information) are severely catfaced. There is no known control.

Varieties should be selected that historically have had little problems for catfacing. Try to prevent spray drift from undesirable chemicals and, in the case of little leaf, prevent soils from becoming waterlogged.
"

Özetin özeti, meyvenin altında bulunan bu gibi deformasyonlar çiçek sırasında oluşur. Çiçek hemen öncesi havanın fazla serin ve yağışlı olması, çiçeklere herhangi bir dış müdahale (söz gelimi thripsler) buna sebep olabilir. Sırık tip bitkilerin fazla budanması durumunda bu gibi deformasyonların arttığı gözlemlenmiş. Bitkinin yapraklarının küçük olması durumunda da daha fazla rastlanırmış. Bazı herbisitler de bu duruma sebep olurmuş (sizde söz konusu olduğunu sanmam).

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2013, 02:36   #842
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bir hastalık değil, fizyolojik bir durum. Organik olmasıyla da ilgisi bulunmuyor.

Bu duruma catface ismi veriliyor.
...

Heavy pruning in indeterminate varieties has shown to increase catfacing,

Özetin özeti, meyvenin altında bulunan bu gibi deformasyonlar çiçek sırasında oluşur. Çiçek hemen öncesi havanın fazla serin ve yağışlı olması, çiçeklere herhangi bir dış müdahale (söz gelimi thripsler) buna sebep olabilir. Sırık tip bitkilerin fazla budanması durumunda bu gibi deformasyonların arttığı gözlemlenmiş. Bitkinin yapraklarının küçük olması durumunda da daha fazla rastlanırmış. Bazı herbisitler de bu duruma sebep olurmuş (sizde söz konusu olduğunu sanmam).
Bu sene domates yetiştirmede ikinci senemiz.
Sırık domateslerde koltuk alma ( budama/pruning) etkisini gözlemlemek adına ( normalde bitkinin kendi formunu korumasını ve öyle gelişmesine inanıyoruz ) denemek amaçlı, aynı çeşit sırık domateslerin bir kısmında koltuk alarak ilerleyip, bir kısmında bitkiyi olduğu gibi bıraktık.

Belki bizim detaycı yaklaşımımızdan, gördüğümüz her koltuğu alarak yetiştirdiğimiz bitkilerde benzer sorunlarla karşılaştık.

Şehirli insan hızından/kibrinden uzaklaştıkça, yavaşlayınca etrafta olup bitenin farkına varıyoruz.
Zamanla çeşitleri, toprağı, bitkiyi, zararlılarını, faydalılarını, kardeş bitkilerini, gözlemleyerek, öğrenerek ilerliyor insan.

Bu bilgiler/deneyimler de paylaştıkça çoğalıyor...

zebra ve demir06 beğendi.
ciroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2013, 12:20   #843
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2013
domateste tek gövdeden doğru üretim yapmak bitkinin boyunu çok uzatıyor. hemde domateslerde sanki tat aromasında (yaprak sayısının azlığı nedeniyle fotosentez eksikliği sebebiyle) değişiklik oluşuyor. hiç budamayınca da bitki çalı gibi olup bakımı zorlaşıyor. iki ya da üç gövde bırakarak yetiştirsek acaba verimi nasıl etkiler hiç deneyen oldumu. bitkinin ilk 50 ya da 75 cm ye kadar olan her koltuğunu alsak 75 cm üzerinde 2 koltuk bırakıp sonraki diğer üstlerdeki koltukları da alsak böylece bitkide ana gövdeyle beraber 3 dal olsa verimi etkilermi acaba.

nkutsay beğendi.
efor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2013, 12:42   #844
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2013
yukarıda sayın ciroz koltuk alınan bitkilerde sorun olduğunu yazmış. birde şöyle bir budama yapılabilir mi acaba?50 cm ye kadar koltuğa izin verilmez. 50 cm üzeri her koltuğa izin verilip çıkan koltukların ilk çiçeğin üstündeki yaprak üstünden budanır. böylece çıkan her koltuğun ilk meyve salkımından da istifade edilir. tabi ana gövde hiç budanmaz. üstadların bu ve diğer mesaj hakkında önerisi varmı. birde yetiştirenlerde budama yaparak ve budama yapmadan tecrübeleri nelerdir. ben kendi yetiştirdiklerimde koltuk budaması yaptıklarımda erkencilik ve bakım kolaylığı var. bitki boylarıda çok uzadı. koltuk budaması yapmadıklarımın bakımı(bağlama,sulama) zor. ama boyları daha kısa. meyveleri ise daha düzgün ve hepsi aynı boyda. tatmak kısmet olmadı. koltuk almadığım için bitki geç meyveye döndü.

efor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2013, 13:31   #845
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bence sorun koltuk almadan kaynaklanmıyor.

Domateste çeşit, bitki yapısının, gücünün, kök gelişiminin, çevresel etkilere direncinin doğrudan doğruya belirleyicisi.

Aynı toprağa, aynı koşullarda, aynı güneşlenme imkanına, aynı sulama düzenine sahip ektiğim 18 farklı çeşidin bitkisel gelişimi çeşide göre tamamen farklı. Aynı çeşit fideler kendi aralarında tamamen benzerlik gösterirken başka çeşitlerle taban tabana zıt özellik gösterebiliyorlar.

Öyle ki, çeşitlerin çevresel koşullara tepkileri dahi farklı. Sıcaklığın artması bazı çeşitlerin alt yapraklarında fizyolojik yaprak kıvrılması semptomlarına sebep olurken bazı çeşitler durumdan gayet memnun görünüyor.

Sırık tip çeşitlerde boyları 2 metre olana kadar düzenli koltuk budaması yaptığım halde meyve deformasyonu hiç olmadı.

Çeşide göre domateslerin topraktaki mineralleri kullanma biçimleri de farklı.

Sonuçta sn.zebra'nın karşılaştığı problem büyük ihtimal fidelerin çiçeklenme döneminde ve hemen öncesinde karşılaştığı soğuk ve olumsuz iklim koşulları. Havalar ısındıktan sonra oluşan çiçeklerde büyük ihtimal böyle bir durum olmayacak veya az olacaktır.

ciroz, nkutsay ve efor beğendi.
Eski 03-08-2013, 15:13   #846
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Alıntı:

Domateste çeşit, bitki yapısının, gücünün, kök gelişiminin, çevresel etkilere direncinin doğrudan doğruya belirleyicisi.

Aynı toprağa, aynı koşullarda, aynı güneşlenme imkanına, aynı sulama düzenine sahip ektiğim 18 farklı çeşidin bitkisel gelişimi çeşide göre tamamen farklı. Aynı çeşit fideler kendi aralarında tamamen benzerlik gösterirken başka çeşitlerle taban tabana zıt özellik gösterebiliyorlar.

Öyle ki, çeşitlerin çevresel koşullara tepkileri dahi farklı. Sıcaklığın artması bazı çeşitlerin alt yapraklarında fizyolojik yaprak kıvrılması semptomlarına sebep olurken bazı çeşitler durumdan gayet memnun görünüyor.

Sırık tip çeşitlerde boyları 2 metre olana kadar düzenli koltuk budaması yaptığım halde meyve deformasyonu hiç olmadı.

Sonuçta sn.zebra'nın karşılaştığı problem büyük ihtimal fidelerin çiçeklenme döneminde ve hemen öncesinde karşılaştığı soğuk ve olumsuz iklim koşulları. Havalar ısındıktan sonra oluşan çiçeklerde büyük ihtimal böyle bir durum olmayacak veya az olacaktır.

Dediklerinize yuzde yuz katiliyorum sevgili MeyveliTepe. Sonucta bizim buralarda havalar bu yil temmuz basinda isinmaya basladi. Ve haziranda yagisli ve soguk ortamda, cicekte olan sadece bu cesit domateste sorun gozlenmedim. Her meyvede de degil ayrica.

Ikinci ve son sorum, acaba bu domates ileride yenilir duruma gelir mi? Kesip atip, diger guzel domateslere guc mu vereyim? Hizli ve etkili cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.

ciroz ve nkutsay beğendi.
zebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2013, 17:05   #847
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

O domatesi koparmanıza gerek yok. Olgunlaştığında bozuk kısmı çıkardığınızda diğer domateslerden farkı olmaz.

nkutsay ve zebra beğendi.
Eski 03-08-2013, 20:45   #848
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:

Bu konuda haklısınız. Koltuk almanın etkisi çevre koşullarına göre çok az. Adana'da armut çeriler ve kalp şeklindeki pembe domatesin yaprakları sıcaklığın yükselmesiyle beraber kıvrıldı diğerlerinde ise gayet güzeldi. Yaprak sayısı iyi olmasına rağmen güneşten daha fazla etkilendi. Yayladan amcamın getirdiği domates bile bu dediğim çeşitlere nazaran sıcaklığa daha dayanıklı çıktı.

nkutsay beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2013, 20:26   #849
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-08-2013
arkadaşlar yaklaşık 1,5 dönüm kadar bir arazim var bu arazi içine 25 metrekarelik bir kapalı alan buna ilaveten önüne 21 metrekare çardak onun da önüne diktiğim asmaların sarması için profil demir ve tel ile yaptım askı var. Arazi çevresinde ise üzüm asmaları, içinde yemeklik olarak patlıcan, biber, bamya, börülce, salatalık, maydanoz ocakları birkaç meyve ağacı var. Hafta sonları burada vakit geçiriyorum fakat her yıl bu aylarda (Ağustos) bahçeye bir haller oluyor, özellikle domateslerin keyfi kaçıyor çiftçilik konusunda ise yeterli bilgim olmadığı için konu hakkında yorum yapamıyorum. Domateslerimin resimlerini aşağıya ekledim sizce bu bahçedeki problem nedir? Bu durumdan nasıl kurtulabilirim? Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

Düzenleyen malina : 11-08-2013 saat 12:08 Neden: fotoğraflar yüklenecek
Evren Kılıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2013, 02:26   #850
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Sorunuza en sağlıklı yanıtı tabi ki konunun uzmanı ya da benzeri konularda uzmanlık seviyesine gelmiş üyelerimiz verebilirler.

Amatör bir bahçeci olarak fotoğraflarınızdan sezinleyebildiğim kadarı ile düşüncelerim şu şekilde.

Fideleriniz özensiz bir şekilde, daha doğrusu oldukça rastgele ve gelişi güzel dikilmiş gibi görülüyor. Fide aralık ve mesafeleri göz ardı edilmiş gibi.

Çapalamadan bir belirti göremedim. Domates çapayı sever. Bizde bir söz vardır. İki çapa bir su demektir diye.

Domatesleriniz yere yatmış durumda. Bunları bağlayıp tırmanabilecekleri ortam yaratmadığınızı düşünüyorum.

Belki yanılıyorum ama sulama sisteminizin olmadığını görüyorum. Vahşi sulama ya da yukarıdan yapraklara değecek şekilde hortumla hatalı bir şekilde sulama yaptığınız sanır gibiyim. Buna dayalı olarak yapraklarınızda sanki küf ya da mantar türü bir rahatsızlık olduğunu sanıyorum.

Saygılarımla.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2013, 08:53   #851
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-08-2013
çapalama konusunda haklısınız düzenli bir çapalama olmadı,sulama şekli için ise karıklarn bir tarafında ark var buradan salma su şeklinde sulama yapıyoruz,yapraklarda görülen küf ve mantar türü belirti fidelerin tamın da değil 1-2 tanesinde var.Peki bu sararma ve kurumanın sebebi ne olabilir acaba.

Evren Kılıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2013, 23:12   #852
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
yetiştiricilik

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Sorunuza en sağlıklı yanıtı tabi ki konunun uzmanı ya da benzeri konularda uzmanlık seviyesine gelmiş üyelerimiz verebilirler.

Amatör bir bahçeci olarak fotoğraflarınızdan sezinleyebildiğim kadarı ile düşüncelerim şu şekilde.

Fideleriniz özensiz bir şekilde, daha doğrusu oldukça rastgele ve gelişi güzel dikilmiş gibi görülüyor. Fide aralık ve mesafeleri göz ardı edilmiş gibi.

Çapalamadan bir belirti göremedim. Domates çapayı sever. Bizde bir söz vardır. İki çapa bir su demektir diye.

Domatesleriniz yere yatmış durumda. Bunları bağlayıp tırmanabilecekleri ortam yaratmadığınızı düşünüyorum.

Belki yanılıyorum ama sulama sisteminizin olmadığını görüyorum. Vahşi sulama ya da yukarıdan yapraklara değecek şekilde hortumla hatalı bir şekilde sulama yaptığınız sanır gibiyim. Buna dayalı olarak yapraklarınızda sanki küf ya da mantar türü bir rahatsızlık olduğunu sanıyorum.

Saygılarımla.
serdar genelde yetiştiriciklikte dikkat edilmesi gerekenler

doğru ve hastalıktan ari fide temini : (sertifikalı fideleri ve piyasadas tanınmış fideleri temin edin
doğru ve uygun sulama : bitkilerin su isteği genelde 2-3 gün arasında sıcaklık ve diğer faktörlere göre
çapalama : uygun zamanda toprağın havalanmasını ve köklerin gelişmesine teşvik için önemlidir
nitelikli gübreleme : NPK DAL DÖL BAL gübreleremesi ve ilaveten kaliteye ve gelişmeye yönelik gübrelemeler bu konuda açmış olduğum gübreleme ile ilgili konu başlığıma göz atın
hastalık ve zararlı takibi : bir ziraai danışmana **** kendiniz bitkiyi kontrol etmelisiniz
uygun ve yerinde ilaçlama : sürekli aynı ilacı verip hastalık ve zararlıyı o ilaca dirençli hale getirmek yerine farklı ilaçlarda farklı zamanlarda ziraai mücadele yapılmalı
işçilik : koltuk alımı tepe filizi alımı yaprak budaması sarma dolama gibi konularda dikkat edilmesi

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2013, 13:55   #853
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-12-2006
Yükseltilmiş sebze adalarında da çapalama gerekirmi?

fixture Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2013, 08:06   #854
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Zebra - Yasam Bahcesi

Burada havalar sogumaya basladi ve hafiften yagislarda var, sonuc olarak domatesler kisa omurlerini tamamlamaya basliyorlar. Sizlerle birkac fotograf paylasmak istiyorum. Eger organik cozumleriniz varsa, lutfen paylasin yoksa yavastan yavastan hastalikli fideleri sokmeye baslayacagim. Simdiden cok tesekkurler.

Ilk fotograftki mantari hastaliga benziyor, belki bu haftaki yagisli havadan olmus olabilir. Yanindaki diger tip domatese de bulastirmis gibi.

Ikinci ve ucuncu fotograflar, tahminimce birseyin eksikligini cekiyorlar, cunku iki haftada alt yapraklardan baslamak uzere uste dogru sararmaya basladi yapraklar.

Dorduncu fotograftaki sorun ise neredeyse yaz boyunca vardi, ama fideleri zarara sokacak sorun olmadigi icin fazla uzerinde durmadim. Yapraklar kivriliyor ve kartlasarak kirilabilir hal aliyor.

Sonuc olarak daha domateslerin tam tadina cikarmadan, sorunlariyla ugrasmaya baslayacagim gibi Kalin saglicakla.

Eklenen Resimler

zebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2013, 18:19   #855
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Domatesleri ithal böcekler koruyacak

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2014, 14:03   #856
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Domateste görülen hastalık ve zararlıları ile ilgili olarak, çiftçi eğitimi amacıyla, çalışırken hazırladığım gösterileri, ilgilenenlere faydalı olabilmek amacıyla burada vermek istedim.
Yararlı olabilirse çok sevinirim.

Domateste Mantar Hastalıkları :
http://rapidshare.com/files/39903849...klari.ppt.html

Domateste Bakteriyel Hastalıklar :
http://rapidshare.com/files/39903534...klari.ppt.html

Domateste virüs Hastalıkları :
http://rapidshare.com/files/39904119...klari.ppt.html

Domateste Zararlılar :
http://rapidshare.com/files/39904459...ilari.ppt.html

Domateste Fizyolojik Hastalıklar :
http://rapidshare.com/files/39904597...iklar.ppt.html

Daha önceden indirmiş arkadaşların rica etsem linkleri yenileme şansı var mı?

ytkbrs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2014, 15:20   #857
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2013
domates'te kurşuni küf

arkadaşlar yine bir forum da okumuştum. önce hidrojen peroksit ile dezenfekte ediyorlar sonra normal ilaç uygulaması... bilgisi olan var mı?

ali__saban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 18:58   #858
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-02-2014
domates hastalığı

solgunluk hastalığı olarak tahminim doğrumudur? doğru ise ne yapmamı önerisiniz. evde topraksız ve topraklı tarım uygulamalarımın ikisindede var.

serkaf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 19:04   #859
Ağaçsever

mildiyö de olabilir? ama ben solgunluğa daha çok benzettim. lütfen cevaplarınızı ve çözüm yollarınızı esirgemeyin.

Eski 13-04-2014, 19:18   #860
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bulunduğu yer nemli midir?

Not: Boyutu çok büyük olan resimleri küçülterek tekrar yüklerseniz iyi olur.

Eski 13-04-2014, 19:30   #861
Ağaçsever

Alıntı:
Bulunduğu yer nemli midir?

Not: Boyutu çok büyük olan resimleri küçülterek tekrar yüklerseniz iyi olur.
aslında bilerek büyük yapmıştım. daha iyi görünsünde arkadaşlar daha iyi yorum yapabilsin.

ama şimdi küçülttüm.

ankarada yaşıyorum. evimiz yeterince kuru. bence oda da çok nemli değil. sizce ne olabilir sayın meyvelitepe?

Eski 13-04-2014, 20:37   #862
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu çeşit kurumalar geç yanıklık denen mantar hastalığında görülür ama sizin domates için emin değilim.

Eski 13-04-2014, 21:39   #863
Ağaçsever

Alıntı:
Bu çeşit kurumalar geç yanıklık denen mantar hastalığında görülür ama sizin domates için emin değilim.
normalde incelediğimde çoğu için kullanılan ilaçlar aynı gibi. ben dokotrum ve insanlar için kullanılan mantar ilaçlarından kullancam.

Eski 13-04-2014, 21:47   #864
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Merhaba.
Yapraklardaki araz her hangi bir hastalık etmeninin sebebine benzemiyor.Bu tür durumlar susuzluk veya aşırı ışığa maruz kaldığında meydana gelir.

Arızalı yaprakları kesip koruyucu olarak mancozep veya bakırlı bir ilaç kullanabilirsiniz.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 22:01   #865
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkaf Mesajı Göster
normalde incelediğimde çoğu için kullanılan ilaçlar aynı gibi. ben dokotrum ve insanlar için kullanılan mantar ilaçlarından kullancam.
İnsanlar için kullanılan mantar ilaçları bakırlı mıdır bilmiyorum, fakat bitkilerde bakteriyel ve mantar hastalıkları için bakırlı ilaçlar kullanılır. Organik sertifikalı mastercop ilacı geç yanıklığa ruhsatlıdır. Fakat ev içinde organik bile olsa ilaç kullanmak sakıncalı olabilir.

Taşlıbahçe beğendi.
Eski 13-04-2014, 22:12   #866
Ağaçsever

Alıntı:
İnsanlar için kullanılan mantar ilaçları bakırlı mıdır bilmiyorum, fakat bitkilerde bakteriyel ve mantar hastalıkları için bakırlı ilaçlar kullanılır. Organik sertifikalı mastercop ilacı geç yanıklığa ruhsatlıdır. Fakat ev içinde organik bile olsa ilaç kullanmak sakıncalı olabilir.
ne yazıkki bakrı ihtiva etmezler. direk olarak mantaların ribozom veya başka işlevsel organellerine etkirler.

Eski 13-04-2014, 22:13   #867
Ağaçsever

en iyisi ben bu domatesleri atayım. saksıalrınıda hipoklor ile temizliyeyim, herşeye sıfırdan başlayayım.

Eski 13-04-2014, 22:16   #868
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Vazgeçmeseniz iyiydi.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 22:21   #869
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Ev içinde değil de balkon, teras gibi bir yerde yapsanız daha iyi olurdu.

Eski 13-04-2014, 22:31   #870
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster
Vazgeçmeseniz iyiydi.
çok yaprak kaybettim. bitkinin boyu 40 cm i geçti ama tepesinde sadece yapraklar kaldı. topraktakileri değiştirmeyecem. onlarla sonuna kadar savaşacam ama topraksız tarımdakileri ne yazıkki kel kabak kaldılar .

yeni fotolar ekleyeyim sizde görün

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024