agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2011, 13:59   #541
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aydın Demirkaya Mesajı Göster
Selam Arkadaşlar,

Bu resimlerdeki görülen böcek hakkında fikri olan varsa lütfen yardımcı olabilir mi? Ayrıca domatesin alt tarafındaki bu lekelerin anlamı ne olabilir...
sayın aydın demirkaya,
Bu kokar böcek zararlisini gecen sene ben de yasamistim.
Anlayamadigim bir sekilde domates uzerinde siyah noktalar olusuyordu. Sanirim cok genis alana yayilmayacaktir ama eger domateslerde dolasmaya devam ederlerse siyah lekeleri siz de goreceksiniz.
Sanirim domatese dokunup bir miktar domatese girerek sivi cekiyor bu bocek. O yuzden bu lekeler olusuyor.
Bir de bir ayrinti. Bu domates fasulyelerin oldugu yerde oluyor sanirim. Etrafta fasulye biktileri var mi ? Benim gecen sene domates ve fasulyeler yanyanalardi 2 bitkiyi de kullanarak yasiyorlar sanirim.

hsivakci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2011, 19:57   #542
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2011
Domatesler de yaprak sorunu?? Yardım lütfen

Arkadaşlar aranıza yeni katıldım, çok güzel bir siteymiş. Yardımcı olacak herkese şimdiden Teşekkür ederim.

İki çeşit domates ektim; 1. çeşit paket tohum olarak aldığım H-2274 tipi domates boyları yaklaşık 1- 1.5 mt kadar oldu ancak malesef meyve oluşumu yok denecek kadar az. 2,5 kg yoğurt kaplrına ektiğklerimden 1-2 şer adet domates aldım(hala büyüyorlar yeşiller daha ) ancak bahçede ekili olanlardan sadece 2 adet alabildim (bahçede 6-7 kök var).

2. çeşit domates zincir marketten geçen sene aldığım Cherry Domates, geçen sene çekirdekleri sakladım bu sene ektim 12 kök cherry domatesim var saksılarda.

Uzattım ama soruna geleyim, her iki domates yapraklarında da resimlerde göreceğiz şekilde hastalık var, yapraklar delik delik oldu. Ayrıca boyu 2 cm olan Yeşil renkli kurtlar temizledim bir hafta önce Cherry domateslerden. Yaprakların üzerinde beyaz minicik uçuşan bişeyler de var resimlerde az çok belli oluyor. Bu sorun için ne yapabilirim, bu sene olmasa bile önümüzdeki sene için önceden önlem almak istiyorum.

Ayrıca; Seneye ekmek için tohumları saklamak istiyorum domatesler iyice olgunlaşıp artık kuruyana kadar beklemem mi gerekir çekirdekleri saklamak için yoksa geçen sene yaptığım gibi normal olgunlaşınca yemeden önce çekirdekleri saklamam yeterli olur mu???

Yardımcı olanlara çok teşekür ederim

http://a1107.hizliresim.com/11/7/24/9737.jpg

http://b1107.hizliresim.com/11/7/24/9743.jpg

http://a1107.hizliresim.com/11/7/24/9756.jpg

benkimya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2011, 20:30   #543
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Domateslerinizin hastalığını bilemiyeceğim ama tohum için olgunlaştığında yemeden önce öekirdeklerini alıp kurutmanı yeterli bence

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2011, 13:47   #544
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
yapraktaki deliklerin nedeni

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi benkimya Mesajı Göster
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım, çok güzel bir siteymiş. Yardımcı olacak herkese şimdiden Teşekkür ederim.

İki çeşit domates ektim; 1. çeşit paket tohum olarak aldığım H-2274 tipi domates boyları yaklaşık 1- 1.5 mt kadar oldu ancak malesef meyve oluşumu yok denecek kadar az. 2,5 kg yoğurt kaplrına ektiğklerimden 1-2 şer adet domates aldım(hala büyüyorlar yeşiller daha ) ancak bahçede ekili olanlardan sadece 2 adet alabildim (bahçede 6-7 kök var).

2. çeşit domates zincir marketten geçen sene aldığım Cherry Domates, geçen sene çekirdekleri sakladım bu sene ektim 12 kök cherry domatesim var saksılarda.

Uzattım ama soruna geleyim, her iki domates yapraklarında da resimlerde göreceğiz şekilde hastalık var, yapraklar delik delik oldu. Ayrıca boyu 2 cm olan Yeşil renkli kurtlar temizledim bir hafta önce Cherry domateslerden. Yaprakların üzerinde beyaz minicik uçuşan bişeyler de var resimlerde az çok belli oluyor. Bu sorun için ne yapabilirim, bu sene olmasa bile önümüzdeki sene için önceden önlem almak istiyorum.

Ayrıca; Seneye ekmek için tohumları saklamak istiyorum domatesler iyice olgunlaşıp artık kuruyana kadar beklemem mi gerekir çekirdekleri saklamak için yoksa geçen sene yaptığım gibi normal olgunlaşınca yemeden önce çekirdekleri saklamam yeterli olur mu???

Yardımcı olanlara çok teşekür ederim

http://a1107.hizliresim.com/11/7/24/9737.jpg

http://b1107.hizliresim.com/11/7/24/9743.jpg

http://a1107.hizliresim.com/11/7/24/9756.jpg
sayın benkimya foruma koyduğunuz fotoları dikkatlice inceledim sizin fotosunu çekmiş olduğunuz bitkinin yapraklarında ve meyvesinde zarar yapan [Heliothis armigera, Heliothis viriplaca (=Heliothis dipsacea) yani sebze yeşilkurdudur ilk önce kelebek halinde bitki çevresinde görülür daha sonra bu kelebekler çiftleşerek yapraklara yumurta bırakır bu yumurtaların olgunlaşması sonucu larvalar çıkar larvalar ilk önce yapraklarda beslenirler larvalar yeşil renkte olup tırtıl görünümdedir yaprakları delmek suretiyle yaprakta beslenirler dha sonraki dönemde bitkinin meyvesini delerek burada zarara neden olurlar

size ilaçlama tavsiyem

Deltamethrin, 25 g/l içeren ticari ismi decis olan bu ilacı yapraklara uygulamınız

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2011, 13:51   #545
Ağaç Dostu

sn benkimya bir diğer sorununuz İki çeşit domates ektim; 1. çeşit paket tohum olarak aldığım H-2274 tipi domates boyları yaklaşık 1- 1.5 mt kadar oldu ancak malesef meyve oluşumu yok denecek kadar az bu bitkinin genetik özelliğinden meydana gelir yani ne yaparsınız yapın **** hangi ürünü kullanırsanız kullanın bu sorunu çözemezsiniz yapmanız gereken bilenen ve sertifikası olan daha iyi meyve veren ve daha kaliteli meyve tutumu olan tohumlar ve fidanlar kullanmanız

Eski 30-07-2011, 16:22   #546
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Sayın danışman 32 acaba benim domateslerim de neden kanserleşme ve kuruma oldu.İlginize şimdiden teşekkür ederim.Foto yükleyemedim ama örtü altı sebze hastalıkları konusunun içinde fotolu sorum olacak.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2011, 15:04   #547
Ağaç Dostu

kanserleşme ve kuruma

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gtatas Mesajı Göster
Sayın danışman 32 acaba benim domateslerim de neden kanserleşme ve kuruma oldu.İlginize şimdiden teşekkür ederim.Foto yükleyemedim ama örtü altı sebze hastalıkları konusunun içinde fotolu sorum olacak.
sayın gtatas kanserleşme ve kuruma (ölme) rahatsızlığının başlıca nedeni daha önce orada yetişen bitki artıklarından çoğunluklada tohumdan gelen bir rahatsızlıkdır fidede çiçek devresinde alt yapraklardan itibaren solma şeklinde daha sonra kurumaya başlar bitki ölür

çoğunlukla siz şayet fideleri hazır alıyorsanız bu rahatsızlık tohumdan geliyorsa fark edemezsiniz bu durumda farklı bir fide **** farklı bir domates tohumu kullanmak gerekiyor

fakat size diğer bir önerim daha önce şimdi yetiştirdiğiniz bitkilerin yetişme ortamı aynıysa bu yetiştirme ortamını değiştirmeniz

kanser hastalığının kesinlikle ilaçlı mücadelesi yoktur

Eski 02-08-2011, 19:50   #548
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danışman_32 Mesajı Göster
sayın gtatas kanserleşme ve kuruma (ölme) rahatsızlığının başlıca nedeni daha önce orada yetişen bitki artıklarından çoğunluklada tohumdan gelen bir rahatsızlıkdır fidede çiçek devresinde alt yapraklardan itibaren solma şeklinde daha sonra kurumaya başlar bitki ölür

çoğunlukla siz şayet fideleri hazır alıyorsanız bu rahatsızlık tohumdan geliyorsa fark edemezsiniz bu durumda farklı bir fide **** farklı bir domates tohumu kullanmak gerekiyor

fakat size diğer bir önerim daha önce şimdi yetiştirdiğiniz bitkilerin yetişme ortamı aynıysa bu yetiştirme ortamını değiştirmeniz

kanser hastalığının kesinlikle ilaçlı mücadelesi yoktur

Çok teşekkürler.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2011, 04:40   #549
Yeni Üye

*EYLÜL's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2009
Sayın Danışman 32,
Bahçedeki domates meyvelerimiz henüz yeşil ve altlarındaki yuvarlak kısımlarda siyahlanma var. Sebebi nedir, ne yapabiliriz, teşekkürler

*EYLÜL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2011, 09:29   #550
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi *EYLÜL Mesajı Göster
Sayın Danışman 32,
Bahçedeki domates meyvelerimiz henüz yeşil ve altlarındaki yuvarlak kısımlarda siyahlanma var. Sebebi nedir, ne yapabiliriz, teşekkürler
Sn. EYLÜL siz benimde bilgilerinden yararlandığım dostum Sn. Danışman 32' ye sormuşsunuz ama ben de kendimi sınamak için yazıyorum

Çiçek burnu çürüklüğü diğer adı ile kalsiyum eksikliği bunu yapar.

26% kalsiyum içeren _1 lt. 8 tl. gibi_ sıvı gübre kullanılır.

Bu hastalık hemen hemen her domates çeşidinde ilk domateslerin bir iki tanesinde görülür. Sonra kaybolur.

Sanırım domates dikimden sonra ilk meyveye yattığında topraktan fazla miktarda kalsiyum kaldırıyor ve yetersiz kaldığında bu altta çürüklüğü yapıyor;
diye biliyorum.

Biz de bu sorunu çözmeye çalışıyoruz. Bu durumda Sn. Danışmanın vereceği bilgileri önemli olacaktır.

Saygılar.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2011, 12:24   #551
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2011
linkler yok

hmutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2011, 14:38   #552
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Selam.,
Saygı duyduğum ,ziraat mühendisleri(bitki koruma mezunu) yanında ,ne kadar haddimdir bilemiyorum ve onlardan özür dileyerek,Dometeste sürekli yaşanan bu illetin tek ilacı ,yaptığımız tatbikatlar ve tecrübelerim neticesinde sonuç aldığımız ,içeriğinde MANGANESE VE METALİK BAKIR İÇEREN ,TAMAMEN KİMYASAL OLMAMASINDAN DOLAYI KANSEROJEN OLMAYAN .,TRİ -MİLTOX ADLI TARIM İLACI OLAN FUNGUSİT(MANTAR İLACI) NI TAVSİYE EDERİM.Resimler mildiyo yu gösteriyor.
Bu ilacı periyodik olarak 7 gündebir sırt pompasıyla 10 litre suya 20 -25 gram karıştırarak tatbik ederseniz netice alacağınızı kuvvetle tahmin ediyorum.Ancak düzelme oldu diye tatbikatı kesmemeniz gerekiyor.
Tatbikat esnasında pulverizasyonu tam olarak tatbik etmeniz,domates ve yapraklarını sırsıklam ıslatmanız gerekiyor.Bu tatbikattaki amaç bu ilacı koruyucu olarak meyvayı jel gibi sarmasını ve mantar ve fungusite mahal verecek deliklerin kapanmasını sağlamaktır.
Decis,i katıyen tavsiye etmiyoruz(tatbikatlarımızda gördük) çok kuvvetli bir zehir,dozajlamasını ayarlamak çok güç,burada hata yapılırsa bitkiden vaz geçmeyi göze almak gerekir.

Saygılarımla

Düzenleyen Ziya Soner : 03-08-2011 saat 15:37 Neden: telefon
Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2011, 14:01   #553
Ağaç Dostu

domates meyvesindeki sorun

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi *EYLÜL Mesajı Göster
Sayın Danışman 32,
sayın eylül yapraklarınızda herhangibi bir sorun varsa bu mildiyö rahatsızlığı sonucu olabilir size önerim yapraklarda kuruma olan bölgelere dokunmak suretiyle eğer yumuşak bir kendini bırakma şeklinde bir durum söz konusu ise bu meyvelerde mildiyö hastalığının belirtileridir fakat meyveleriniz aşağıda koyduğum fotolardaki bu büyüklüklerdeyse havaların aşırı sıcak gitmesinden dolayı kalsiyum alınımı bitkilerde tam anlamıyla yetersiz kaldığında bu sorun ortaya çıkar

sizin bitkilerinizdeki sorun nedir?

çiçek burnu çürüklüğü kalsiyum eksikliği

sebebi?

şu anda son 2 aydan itibaren türkiye hava sıcaklıkları 30 lu dereceleri buldu bu sebeple bitki terleme yapıyor ve terleme yaparken kalsiyumuda kullanıyor topraktan kalsiyumu eksilttiği için meyve bağlama döneminde uğranılan kalsiyum noksanlığı nedeniyle çiçek burnu çürüklüğü meydana geliyor kalsiyum çürüklüğü

çözümü nedir?
size tavsiyem herhangibi ec fertelizer olan kalsiyum nitrat gübresini temin ederek bu tür meyveleri olan bitkilerinize hem kök bölgesine sulandırırarak dökmek hemde yapraklarına püskürtmek suretiyle bitkinize kalsiyum tedavisi uygulamınız

çiçek burnu çürüklüğü kalsiyum eksikliği olan meyveleri danışmanlığını yaptığım ve bu sorunu giderdiğim üreticimizden fotoğraflayıp size ve değerli forum takipçilerimize servis ediyorum iyi günler...

Eklenen Resimler

Eski 12-08-2011, 07:52   #554
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2011
selamlar. yaklaşık 1 haftadır önce domateslerimde başlayan daha sonra patlıcanlara bulaşan bir zararlım var. bu böcek geldikten sonra bahçemde müthiş bir karınca istilası da başgösterdi. bu zararlıyı bahçemden nasıl uzaklaştırabilirim acaba?
Teşekkürler.

[IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

sersangil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2011, 12:57   #555
Ağaç Dostu

domates bitkilerinizdeki zararlı

[QUOTE=sersangil;846414]selamlar. yaklaşık 1 haftadır önce domateslerimde başlayan daha sonra patlıcanlara bulaşan bir zararlım var. bu böcek geldikten sonra bahçemde müthiş bir karınca istilası da başgösterdi. bu zararlıyı bahçemden nasıl uzaklaştırabilirim acaba?
Teşekkürler.

sayın sersangil domateslerde gördüğünüz zararlı yaprak bitidir bir bitkide beslenmelerini bitirdikten sonra diğer yakında olan farklı yeşil aksamlı bitkiye geçerler bu yaprak bitlerinin görüldüğü yerlerde aşırı karınca artışı görülür bu böceklere ise karınca bodyguardlık yapar yani karıncalar yaprak bitlerini diğer böceklere ve zararlılara karşı savunur korur çünkü karınca ve yaprak bitleri ortak yaşam sürdürürler karınca bu böcekleri koruyarak yaprak bitlerinin salgıladığı sıvıları yemek olarak kullanırlar yaprak bitleri ise karıncalar kendilerini koruduğu müddetçe bu salgıyı salgılamaya devam ederler

size tavsiyem asıl sorun olan yaprak bitlerine karşı deltametrin içeren herhangibi bir ilaç temin ederek decis olabilir yaprak bitkilerinin görüldüğü yeşil aksama yapraklara püskürtmeniz

aşığıda koyacağım fotolarda yaprak biti detaylı olarak görülmektedir

Eklenen Resimler

Eski 14-08-2011, 01:02   #556
Ağaç Dostu

macuroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2011
domates bahçemi Tuta absoluta adlı domates güvesi denen böcekler sardı değişik ilaçlar denememe rağmen fayda göremedim bu konu hakında bilgi sahibi olan varsa yardımını bekliyorum acil

macuroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2011, 20:54   #557
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Domates tutası için

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi macuroğlu Mesajı Göster
domates bahçemi Tuta absoluta adlı domates güvesi denen böcekler sardı değişik ilaçlar denememe rağmen fayda göremedim bu konu hakında bilgi sahibi olan varsa yardımını bekliyorum acil
Domatesleriniz ne kadar _ kaç dönüm_ bilmiyorum.

Bir sırt tulumbası _15 lt_ su için veriyorum.

1_50 cc pekmezi bir su bardağında ılık su ile seyreltin.

2_İçine 20 cc delfin WG koyun ve karıştırın.

3_Bunu 15 lt. _ su_sırt tulumbasına karıştırın. Ve yıkama şeklinde atın. (yaptığınız ilacın hepsini kullanın)

4_ bunu 5 günde bir 3 defa tekrarlayın.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2011, 21:07   #558
Ağaç Dostu

tuta ilaçlaması

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi macuroğlu Mesajı Göster
sayın macuroğlu

tuta absoluta domates güvesi için larvaya ve ergine yönelik ilaçlama programı veriyorum

bio-kitin larva
cascade - ergin
sumipleo - larva
avaount- larva
proclaim - larva
steward-larva
decis - ergin
altacor - larva
Destorey- plus (mcrs)-ergin
neemAzal - ergin
voliam targo - ergin

Eski 16-08-2011, 11:13   #559
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2011
teşekkürler danışman bey.

sersangil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2011, 14:02   #560
Ağaç Dostu

macuroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2011
çok teşekür ederim danışman bey dediklerinizi deniyeceğim 1 dönümden biraz fazla domates bahçesi

macuroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2011, 10:06   #561
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Domateslerimde 3 senedir altta çürüme

Selam son 3 sezondur domateslerimde alttan çürümeler oluyor. Özellikle bu sene %50 si çürüdü.
Domatesler kızardıkdan sonra veya yeşilken önce altları, hafif harita gibi leke oluyor. Gelişdiğinde simsiyah çürüme oluyor.
ekte resimler mevcut.
Biraz araştırdım, kimi yerde kalsiyum eksikliği, kimide Domates mildiyösü hastalığı yazıyor. Domates mildiyösü hastalığı; resimlerinden sanki farklı.
-Yardım edebilirmisiniz hangi ilaç kullanmalıyım ve nezaman kullanmalıyım
-Olmaması için başka neler yapabilirim.

Eklenen Resimler

HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2011, 22:25   #562
Ağaç Dostu

çürümenin nedeni

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HAKAN_O Mesajı Göster
Selam son 3 sezondur domateslerimde alttan çürümeler oluyor. Özellikle bu sene %50 si çürüdü.
Domatesler kızardıkdan sonra veya yeşilken önce altları, hafif harita gibi leke oluyor. Gelişdiğinde simsiyah çürüme oluyor.
ekte resimler mevcut.
Biraz araştırdım, kimi yerde kalsiyum eksikliği, kimide Domates mildiyösü hastalığı yazıyor. Domates mildiyösü hastalığı; resimlerinden sanki farklı.
-Yardım edebilirmisiniz hangi ilaç kullanmalıyım ve nezaman kullanmalıyım
-Olmaması için başka neler yapabilirim.
sayın hakan domateslerinizin altında meydana gelen çürüme alterneria solani erken yaprak yanıklığı hastalığının yapraktan meyveye geçmesi sonucu oluşur domates bitkinizin yapraklarına baktığınızda halka halka içine geçmiş şekilde siyah kahverengi şeklinde lekeler kurumalar lekenmeler görceksinizi alterneria solaniye erken yaprak yanıklığına en iyi çare olabilecek ilaçlar bakır içeren ilaçlardır

Eski 18-12-2011, 15:42   #563
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-12-2011
danışman bey domates bedininde ki çatlağın nedeni ne ve nasıl önleyebiliriz?

sefer 321.jpg - 2448 x 3264 | Your Free Image Upload Service | Ressim@Net

sefer5563 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2012, 21:12   #564
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2010
Arkadaşlar bir sorum olacak.

Domates tohum ekiminde ya da şaşırtma sırasında bakteriyel solgunluk hastalığına karşı üzüm sirkesi kullanan oldu mu? Uygulama yaptıysanız sonuçlarını ve uygulama şeklinizi yazarsanız sevinirim.

xenkebikec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2012, 20:12   #565
Ağaç Dostu

çatlama

[QUOTE=sefer5563;889175]danışman bey domates bedininde ki çatlağın nedeni ne ve nasıl önleyebiliriz?

sayın sefer öncelikle meyvesimi gövdesimi tahminimse sizin yardımcı olmamı istediğiniz konu domatesin meyvesinde sorun buna etk eden faktörler ani sıcaklık değişimi farklı sıcaklıkta verilen sulama suyu soğuk su **** sıcak su çeşitli stres faktörleri fakat bunun en önemli nedeni kalsiyum eksiliğidir bitkide kalsiyum meyvenin kabuğunun sağlam ve esnek olmasını sağlar kalsiyumca eksik bitkinin meyvesinde yukarda verdiğim faktörlerden ani sıcaklık değişimi farklı sıcaklıkta verilen sulama suyu soğuk su **** sıcak su maruz kalırsa kabuk gevşekleşir ve kırılgan olur meyvenin kabuğu çatlar

Eski 12-05-2012, 13:02   #566
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2010
Wink hasta fideler

resimlerdeki fidelerde görülen benekler, lekeler neyin göstergesi olabilir?

------------------------------------------------------------------

------------------------------------------

tiryakki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 14:18   #567
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2012
Kiraz domatesime ne oluyor ?

Merhabalar. Yaklaşık 1.5 ay önce balkona ekdiğim kiraz domateslerimden bir tanesinde fotolarda gözüken problem var .Domatesleri alman malı torf ve solucan gübresi karışımına ekdim (gübre kullanmıyorum ).Bir gün ara ile güneş battıkdan sonra sulama yapıyorum. Domatesler saat 13.00 dan akşam güneş batana kadar güneş alıyorlar .Diğer fidelerim gayet sağlam iken bu fidenin durumu nedir bir türlü bulamadım .

Forumda organik sıvı gübre arıyorum ama açılan başlıkları okudukça vazgeçiyorum .Bana tavsiye edebileceğiniz bir sıvı gübre varmı ?

Eklenen Resimler

Düzenleyen CATBALCA : 13-06-2012 saat 17:16 Neden: Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz.
CATBALCA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2012, 13:02   #568
Ağaçsever

Orcn's Avatar

Giriş Tarihi: 06-03-2007
Yaklaşık 2 ay kadar önce fidancıdan aldığım 4 cherry domates fidesi var. Önceleri tamamı saksıdaydı, saksılar da sanırım oldukça küçüktü çünkü pek bir gelişim gösteremediler. Ancak daha sonra bahçe toprağına indirdiğimizde hızlı bir gelişim gösterdiler ve birsürü çiçek açtılar, canlandılar.

Son zamanlarda başları bazı domates zararlılarıyla dertte gibi görünüyor. Her bir fidede yaklaşık 4-5 salkım domates var, bazılarının içlerinin oyulduğunu ancak yakından bakınca görebildim. Dün de yarısı domatesin içinde, diğer yarısı da domatesin dışında pek keyifli zaman geçiren yeşilimsi bir kurt görünce artık yardım isteme vaktinin geldiğini düşündüm.

Bunun yanında bazı yapraklarda delikler, küçük siyah böcekler, beyaz lekeler mevcut.

Neler yapabilirim?

Not: Vakit bulabilirsem fotoğraflarını eklemeye çalışacağım.

Orcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 09:12   #569
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Arkadaşlar, "Balkon Bahçeciliği" kısmında sevgili, Cemil B. domateslerinde ki yaşadığı problemi fotoğraflamış.

Burada daha net bilgilendirileceğimizi düşünerek, mesajın linkini buraya veriyorum

http://www.agaclar.net/forum/balkon-...htm#post986421

CATBALCA beğendi.
Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2012, 12:29   #570
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Merhabalar foruma yeni üye oldum. herkese saygı ve selamları ileteyim öncelikle. Bu yıl ilk defa bahçede domates yetiştiriciliğine başladım. Babamdan öğrendiğim bilgilerle ancak boğaz doldurma işlemini yaptığımı ancak koltuk alma ve filiz alma işlemlerini yapmadığımı forumdan öğrendim. Aşağıdaki resimler bazı sorunlarımı göstermeye çalıştım . Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.

Bir domatesim aniden dallarını sarkıttı ve solmaya başladı. gövdesinde tümör şeklinde yumrular var bu yumruların bazıları siyah lekeli .

Fidelerimde genellikle çiçeklenme sorunu yaşamadım. Her birinde yaklaşık 40-50 çiçek oldu ancak alt taraftaki çiçeklerin çoğunun kökü sararıp döküldü bazıları meyve oldu.

Bazı yapraklarda kısmi kurumalar ve siyahlanmalar oldu.

Bazı meyvelerin alt taraflarında siyah lekeler var.

Eklenen Resimler

mehmetdemirezen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024