agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-07-2023, 21:01   #1471
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Süt ile birlikte sodyum bicarbonate yani soda da kullanan var.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2023, 21:05   #1472
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8

Bizde eczanelerde satılan dezenfektan ve mantar için kullanılan bir madde. Tablet şeklinde Permasol adı ile satılan potasyum permanganat.
Evrensel bir dezenfektan olarak kabul edilen hipermangan veya potasyum permanganattır (KMnO4). Bu ucuz çare ile geç yanıklığı ve küllemeyi hemen durdurun şeklinde açıklaması var. Tohum dezenfektanı vs. için kullanılabildiği anlatılıyor. İlaca aslında hastalık etmenleri ortaya çıkmadan önce başlamak gerekiyor. Başladıktan sonra dışarıdan ilaçlar ile tedavi etmek çok zor. En azından basit ve kullanımı kolay.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2023, 09:57   #1473
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Bu sene Domates,biber,fasulye ve salatalıklarda sarı kantaron çiçeğini sapları ile beraber orta büyüklükte kazanlarda 10 dakika kaynatıp 20 dakika üstünü kapatıp iyice özünü salmasını bekleyip suyunu süzüp soğuduktan sonra kantaron lu suya 2 adet suda eriyen aspirin katıp pompa ile doğal yolla ilaçladım. Sonuç gerçekten mükemmel bu yıl sadece köyde dışarıda benim domates ,salatalık ve biberler hastalıksız şekilde kaldılar. Bunu şimdiye kadar 3 sefer tekrarladım. Seneye yapmak için ilk başlarda bitkilerde tekrar kullanmak için epey sarı kantaron topladım.

aydemiraydın beğendi.
serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2023, 10:19   #1474
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Kantaronu kaynattığım kazan 20 litrelik.

Eski 22-07-2023, 18:26   #1475
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdar1 Mesajı Göster
Kantaronu kaynattığım kazan 20 litrelik.
Kantaronlu karışımdan beklenen etkiler ile ilgili bilgi var mı ?
Ne kadar kantaron, ne kadar su ?
Kaynama başladıktan ne kadar süre sonra kaynatmayı bıraktınız ?
Bu suyu süzdükten sonra doğrudan mı kullandınız, yoksa ne kadar su ekleyerek kullandınız ?
Sezonda üç kez derken hangi aralık süresini kastettiniz ?
Kolaylıklar.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2023, 08:57   #1476
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika kaynayacak,ocaktan alıp 20-25 dakika daha bekleyip içine 2 adet suda eriyen aspirin atıp soğuduktan sonra 20 litrelik kantaronlu suyu pompaya koyup direk su katmadan domateslere serpilecek.Ben bunu hastalık başladıktan sonra denedim ve başarılı oldu 1,5 ay için de 3 kez yaptım,sonuç mükemmel fide halinde yapılmaya başlanırsa hic lekesiz olacak seneye bu şekilde yapacağım.Ne kadar kantaron koyulacağına göre kazanın boyutuna göre bendeki 20 litrelik kazan ben buna 25 kantaronu kökleri hariç kazana koydum.

Eski 24-07-2023, 09:06   #1477
Yeni Üye

hmertacar's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2023
Domates hastalık ve zararlılarıyla ilgili bilgi paylaşımına ek olarak Ziraat Mühendisi bir arkadaşımızın yazdığı aşağıdaki makalelerin de oldukça dikkat çekici olduğunu söyleyebilirim:

Domates Mildiyösü
Domates Külleme Hastalığı

TCM beğendi.
hmertacar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2023, 11:32   #1478
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Üçüncü yıldayız. Aşağıdaki linkte konsantresinin nasıl hazırlanacağı anlatılan preperata uygulama sırasında ayrıca 125 ppm kitosan içerecek şekilde daha önceden hazırladığımız kitosan çözeltisi ekliyoruz.

Sebzelerde Mantar Hastalıklarının Önlenmesi

Galip Kuzucu beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2023, 12:04   #1479
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Bu sene Domates,biber,fasulye ve salatalıklarda sarı kantaron çiçeğini sapları ile beraber orta büyüklükte kazanlarda 10 dakika kaynatıp 20 dakika üstünü kapatıp iyice özünü salmasını bekleyip suyunu süzüp soğuduktan sonra kantaron lu suya 2 adet suda eriyen aspirin katıp pompa ile doğal yolla ilaçladım. Sonuç gerçekten mükemmel bu yıl sadece köyde dışarıda benim domates ,salatalık ve biberler hastalıksız şekilde kaldılar. Bunu şimdiye kadar 3 sefer tekrarladım. Seneye yapmak için ilk başlarda bitkilerde tekrar kullanmak için epey sarı kantaron topladım.
Sarı kantaron çiçeklerinin ikincil metabolit olan aktif maddesi hypericin. Yağda çözünen ve fototoksik (a) olan bu aktif maddenin, literatüre de girmiş, geleneksel tıpta bazı kullanımları var.

Aktif maddenin kaynatarak dahi olsa suda çözünebilir olduğuna dair pek kaynak yok. Ayrıca bitkilerde fungal hastalıkları önlemek veya tedavi etmek anlamında hiç bir kayda rastlamadım. Kaldı ki, bitkinin kendisinin maruz kaldığı bazı fungal hastalıklar da var.

Siz bu uygulamayı doğaçlama mı yapıyorsunuz? Baz aldığınız herhangi bir bilimsel çalışma var mı?
---------------
(a) hypericin içeren bir preperat cilde sürüldükten kısa bir süre sonra güneşe maruz kalınır ise, cildin güneşten çok kötü etkilenip yanmasına sebep olur.

Eski 24-07-2023, 13:08   #1480
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Burada biz Sarı kantoronu ayak mantarlarında kullanırız.Sadece bunu düşünerek denedim oda denk geldi.Kimsede bu yıl açıkta domates kalmadı köylüler öbek öbek bahçeme bakmaya geliyorlar Pazar günü sarı kantoronu topluca onlara gösterdim bir çoğu topladı kurutmak için seneye fidelerin başlangıcında kullanmak için. Sadece kantoron değil yazıyı iyi okursan suda eriyen aspirinde kullanıldı.

Eski 24-07-2023, 16:19   #1481
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Burada biz Sarı kantoronu ayak mantarlarında kullanırız.Sadece bunu düşünerek denedim oda denk geldi.Kimsede bu yıl açıkta domates kalmadı köylüler öbek öbek bahçeme bakmaya geliyorlar Pazar günü sarı kantoronu topluca onlara gösterdim bir çoğu topladı kurutmak için seneye fidelerin başlangıcında kullanmak için. Sadece kantoron değil yazıyı iyi okursan suda eriyen aspirinde kullanıldı.
Merak etme, okumam var

Aspirin meselesi ayrı. Salisilik asit bitkilerde SAR mekanizmasını tetikleyerek bitkinin öz savunma sistemini devreye sokar. Bunun aspirin ile olup olmayacağı tartışılır zira aspirindeki salisilik asitin de sudaki çözünürlüğü çok düşük. Onunla ilgili çözünmüş salisilik asitin etkili ppm değerlerine kadar bir sürü kaynak var. Bundan bahsetmedim zaten. Konu, sarı kantaron yapraklarında bulunan fototoksik hypericin maddesiyle alakalı. Anladığım kadarıyla ayak mantarı dışında bir kaynağın(ız) yok. Bir maddenin etkinlik deneyi komşuların toplaşmasıyla değil, karşılaştırmalı ölçümler ve bunlara ait kayıtlarla yapılır.

Eski 24-07-2023, 22:57   #1482
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Sonuca gelirsek 20 km alanda tek sağlam kalan domotesler bunlar.

Eski 25-07-2023, 03:20   #1483
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Sonuca gelirsek 20 km alanda tek sağlam kalan domotesler bunlar.
Domateslerinizin sağlam kalması iyi bir şey tabii. Fakat 20km çaptaki alan hayli geniş, tam olarak bilemezsiniz. Ayrıca yapılan bir uygulamanın etkili olup olmadığı böyle ölçülmez. Daha önce yapılıp, kayda geçmiş bilimsel araştırmalar olmadıkça, bir kısım domatesinize hiç bir şey uygulamayıp yanındakine uygulamış olsaydınız ve uygulama yapmadığınız hastalanmış olsaydı, bu durum en az 15-20'şer kök bitkide hep aynı sonuçları vermiş olsaydı daha doğruya yakın bir şeyler söylemek mümkün olurdu. Aksi halde tavsiye edilebilecek standart bir yöntem olmaz. Yaptığınızın etkili olduğunu düşünüyorsanız, gelecek yıl yanyana kökleri işaretleyerek ve yeterli sayıda uygulanan uygulanmayan denek oluşturup notlar alarak gözlem yaparsanız ve beklediğiniz sonuçları da alırsanız, başkalarının da tekrarlayabileceği bir metod oluşturabilirsiniz.

Eski 26-07-2023, 08:14   #1484
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Domateslerinizin sağlam kalması iyi bir şey tabii. Fakat 20km çaptaki alan hayli geniş, tam olarak bilemezsiniz. Ayrıca yapılan bir uygulamanın etkili olup olmadığı böyle ölçülmez. Daha önce yapılıp, kayda geçmiş bilimsel araştırmalar olmadıkça, bir kısım domatesinize hiç bir şey uygulamayıp yanındakine uygulamış olsaydınız ve uygulama yapmadığınız hastalanmış olsaydı, bu durum en az 15-20'şer kök bitkide hep aynı sonuçları vermiş olsaydı daha doğruya yakın bir şeyler söylemek mümkün olurdu. Aksi halde tavsiye edilebilecek standart bir yöntem olmaz. Yaptığınızın etkili olduğunu düşünüyorsanız, gelecek yıl yanyana kökleri işaretleyerek ve yeterli sayıda uygulanan uygulanmayan denek oluşturup notlar alarak gözlem yaparsanız ve beklediğiniz sonuçları da alırsanız, başkalarının da tekrarlayabileceği bir metod oluşturabilirsiniz.
Resimleri ve vidosunu ağaçlar netin Bitkilerde hastalıklar sohbet kısmına attım buraya nedense resmi ve vidosunu atamadım 15-20 kök değil 130 kök dometesin tekinde dahi leke yok orda resmi ve vidoyu ağaçlar netin sohbet bölümden bakabilirsiniz.Birde şu var dometeslerim ata tohumu .Yıllardır ekeriz bu 3 çeşit tohumu..

Eski 27-07-2023, 01:15   #1485
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Resimleri ve vidosunu ağaçlar netin Bitkilerde hastalıklar sohbet kısmına attım buraya nedense resmi ve vidosunu atamadım 15-20 kök değil 130 kök dometesin tekinde dahi leke yok orda resmi ve vidoyu ağaçlar netin sohbet bölümden bakabilirsiniz.Birde şu var dometeslerim ata tohumu .Yıllardır ekeriz bu 3 çeşit tohumu..
Anlatamadım galiba. Uygulama yapılanlar dışında, aynı çeşitlerden ve aynı bakımı alan, aynı bahçede yeterli sayıda uygulama yapılmayan bitki de olmalıydı ve uygulama yapılmayanlar hastalık kapmalıydı ki, uygulamanın etkili olduğu söylenebilsin.

Eski 27-07-2023, 09:05   #1486
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Polemige girmek istemiyorum tüm köy aynı domatesleri ekiyor bahceler yan yana bitişik 15 metre ilerisindeki domateslerde yetişmedi 300 metre ilersindeki 20 km ilerisindeki domateslerde cürüdü gitti.Herhalde ortalığı karıştırdım ilac satan üretenler var burada sanırım.ve siteden cıkıyorum ...

Eski 27-07-2023, 09:24   #1487
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Polemige girmek istemiyorum tüm köy aynı domatesleri ekiyor bahceler yan yana bitişik 15 metre ilerisindeki domateslerde yetişmedi 300 metre ilersindeki 20 km ilerisindeki domateslerde cürüdü gitti.Herhalde ortalığı karıştırdım ilac satan üretenler var burada sanırım.ve siteden cıkıyorum ...
Neyse, anlamamakta ısrar ediyorsunuz. Uğurlar olsun

Galip Kuzucu beğendi.
Eski 25-12-2023, 09:57   #1488
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Tomato brown rugose fruit virus (domates kahverengi buruşukluk meyve virüsü) ya da kısaca tobrfv olarak adlandırılan virus hakkında bilmeyenleri uyarayım istiyorum. Nette bir çok Türkçe ve yabancı kaynak mevcut ama vurgulanmayan bir şey var ki o da virüsün girdiği bahçeden kolayca çıkmaması. Bizim hobi bahçemizde mevcut ve 3 yıldır kimse domates yetiştiremiyor. Domatesler kızarma ya yakınken ortaya çıkıp bütün meyveleri bozuyor bitki de kısa zaman içinde kuruyup ölüyor. Bu yıl yabani domates melezleri kısmen başarılı oldu ama tadlarını beğenmedim. Antalya da seralarda bu hastalık yayılmaya başladı ve ordan gelen fideler ile her yere taşınıyor.

Eklenen Resimler

Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2023, 13:55   #1489
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Bu arada hobi bahçesinden tohum paylaşmıyorum. Sadece domates ve biberi etkilese de diğer bitkileri konak olarak kullanıyor. Ayrıca domates tohumuna da geçiyor virus. Isıtma ile domates tohumundaki tobrfv virüsünü öldürmek mümkünmüş ama dikkatli olunmaz ise tohumlar ölebilir. Virüsün bir ilacı yok. Yeni yeni hastalığa dayanıklı çeşitler üretilmeye başlandı ama perakende satışları henüz yok.

Düzenleyen Atilgan : 25-12-2023 saat 15:38
Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024