agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-04-2014, 22:45   #871
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-02-2014
bunlarıda yeni çektim

serkaf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 22:58   #872
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Durun netleşti galiba.
Topraksız ortamda besin eriyikleri hazırlama,Ec ve Ph değerlerini düzenleme konusuna tekrar bakmakta fayda olabilir.

Domates fidelerinizdeki kurumalar ters ozmoz'a bağlı galiba.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 23:14   #873
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster
Durun netleşti galiba.
Topraksız ortamda besin eriyikleri hazırlama,Ec ve Ph değerlerini düzenleme konusuna tekrar bakmakta fayda olabilir.

Domates fidelerinizdeki kurumalar ters ozmoz'a bağlı galiba.
ama bu kuruma topraklı sakısdaki domateslerimde de var.

besin eriyiklerimi kudret tezel beyden temin etmiştim. besin eriyiği ec si de 2.4 iken 1.2 ye düşürdüm ama kuruma hala devam ediyor. sularına bir cc neem yağı kattım ve yaprakları neem yağı çözünmüş su ile nerdeyse banyo yaptırdım. ama sorun hala devam ediyor

Eski 13-04-2014, 23:23   #874
Ağaçsever

fotoğraflardaki domatesleri hepsi farklı cins, yaprakların farklı görünmesi bu sebepten sopraklı tarımdaki red robin diğerleri black berry, white cherry ve black tula.

Eski 13-04-2014, 23:30   #875
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkaf Mesajı Göster
ama bu kuruma topraklı sakısdaki domateslerimde de var.

besin eriyiklerimi kudret tezel beyden temin etmiştim. besin eriyiği ec si de 2.4 iken 1.2 ye düşürdüm ama kuruma hala devam ediyor. sularına bir cc neem yağı kattım ve yaprakları neem yağı çözünmüş su ile nerdeyse banyo yaptırdım. ama sorun hala devam ediyor
Örtü altı domates üreticisiyim.Domates yapraklarınızdaki arazlar her hangi bir fungal etmene bağlı gibi değil.

Katı ortamda ec ve ph değerleri düşmez veya yükselmez diye bir kuralda söz konusu değil.

Uygun ec ve ph değerleri normal seviyelerde tutup beklemekten başka çare yok gibi.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 00:01   #876
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster
Örtü altı domates üreticisiyim.Domates yapraklarınızdaki arazlar her hangi bir fungal etmene bağlı gibi değil.

Katı ortamda ec ve ph değerleri düşmez veya yükselmez diye bir kuralda söz konusu değil.

Uygun ec ve ph değerleri normal seviyelerde tutup beklemekten başka çare yok gibi.
peki o zaman sabırla bekleyeceğim

cevabınız için teşekkür ederim

Eski 17-04-2014, 12:23   #877
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2014
yapraklarda beyaz lekeler

Arkadaşlar resimlerde görülen, saksıda balkonda yetiştirmeye çalıştığım domates yapraklarındaki beyaz lekeler hakkında bilgi verebilecek olan varmı acaba

Eklenen Resimler

O_R_C_A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2014, 19:12   #878
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bu resimlerde yapraklardaki lezyonlardan önce siyah noktaların ne olduğun tanımlamamız daha doğru olur.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2014, 19:19   #879
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Tuta absoluta zarari gibi duruyor. Siyah noktalar da diskisi olabilir mi acaba... En ustteki resimde, noktalar 3 boyutlu gibi duruyor; alttakilerde ise daha cok leke gibi gozukuyor, tam secilmiyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi O_R_C_A Mesajı Göster
Arkadaşlar resimlerde görülen, saksıda balkonda yetiştirmeye çalıştığım domates yapraklarındaki beyaz lekeler hakkında bilgi verebilecek olan varmı acaba

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2014, 21:33   #880
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Tuta absoluta zarari gibi duruyor. Siyah noktalar da diskisi olabilir mi acaba... En ustteki resimde, noktalar 3 boyutlu gibi duruyor; alttakilerde ise daha cok leke gibi gozukuyor, tam secilmiyor.
Evet, benziyor. Büyük ihtimal tuta absoluta. Ancak larva ve yumurta da görülmeli. Dikkatli incelenip 3-5 mm boyunda, yarı şeffaf larva var mı tesbit edilmeli.

Bu linkteki yazı ve resimler incelenir ise başka deliller tesbit edilebilir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2014, 21:58   #881
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2014
Yanıtlarınız için teşekkürler. Herhangi bir canlı tespit edemedim yapraklarda. Toz kükürt uyguladım belki onun bir faydası olmuştur. Başka bir tavsiyeniz varmı acaba. Bu arada alt yapraklarda içe doğru kıvrılmalar başladı. Bu sene domateslerime ne oluyor anlamadım.

O_R_C_A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 19:41   #882
Yeni Üye

pigment's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2013
Çiçek burnu çürüklüğümü bunlar

Büyük ihtimal kalsiyum eksikliği ama birde sizlere sorayım dedim birde ıskaklık var ıslak çürüklük var domateslerimin çeşidî Tybeef yardımcı olursanız çok sevînirim Sevgi ve ışıkla kalın....

Eklenen Resimler

pigment Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2014, 19:07   #883
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
San Marzano domateslerimdeki bu yaprak buruşukluğu neden kaynaklanıyor olabilir?

Name:  san_marzano.jpg
Views: 48690
Size:  58.7 KB

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2014, 01:50   #884
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Stres kaynakli gibi gozukuyor. Cok su aldilarsa veya susuzluktan kaynaklanmis olabilir. Havalar su anda nasil bilemiyorum ama normalde, sicak havalar da yapar bunu. Bana gore endise etmenizi gerektirecek birsey yok.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
San Marzano domateslerimdeki bu yaprak buruşukluğu neden kaynaklanıyor olabilir?

Eklenti 489115

limon_sever beğendi.
Eski 04-05-2014, 20:09   #885
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2009
yaprak kıvrılması

sayın serkaf sorunun aynısı bendede var yaprakların kıvrılması ben hava soğukluğuna bağlıyorum resimler linkte Yeni başlayacaklar için topraksız tarım...

ermenozkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2014, 20:12   #886
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2009
ec

sonradan ec 5,2 ph 6.0 sulamayıda kök başına 48 saate 20ml olarak yapıyorum boyları büyümeye başladı ama yapraklar gene kıvrık havaların ısınmasını bekliyorum

ermenozkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2014, 14:00   #887
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Stres kaynakli gibi gozukuyor. Cok su aldilarsa veya susuzluktan kaynaklanmis olabilir. Havalar su anda nasil bilemiyorum ama normalde, sicak havalar da yapar bunu. Bana gore endise etmenizi gerektirecek birsey yok.
Diğer domatesler de bir şey yokken sadece 5 fide olan san marzanolarda böyle. Yumurta kabuğu ve suyu vermeyi düşünüyorum.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2014, 16:09   #888
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Gecen yil benimkiler de boyle oldu. Sonrasinda tummeyvrlerde burun curuklugu oldu. Ben de sut yumurta hersey denemistim. Umarim siz yersiniz meyvesini.

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2014, 19:27   #889
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bahce sayfamda yapraklardaki kivrilmayla ilgili soyle bir mesaj paylastim: http://www.agaclar.net/forum/uyeleri...tm#post1282393. Yukardaki kivrilma, cesit ozelligine de bagli olabilir. Baska bir sorun cikmazsa, bu haliyle meyve gelisiminde sorun olacagini sanmiyorum.

limon_sever beğendi.
Eski 11-05-2014, 17:42   #890
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2014
Bende kirmizi bocekler cikti. Henuz bi zarar gormedim ama kurtulmak icin ne yapmaliyim

zakkum_74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2014, 20:34   #891
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2014
Merhabalar yeni kayıt oldum , Kolay gelsin

bist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2014, 20:35   #892
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2014

Merhabalar domateslerim 3 hafta oldu dikeli çiçek acmaya basladı ve gövdesi ince gibi geldi gövdesini nasıl kalınlaştırabilirim ve domatesimin çiçek acması normalmi suan ?

bist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2014, 07:31   #893
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2014
Domateslerimde hastalık var mı ?

Merhaba,

Geçen yılda aynısını yaşamıştım daha sonra yapraklar da solma ve kuruma başlayıp tamamen etkilenmişti.Bazı arkadaşlarda da aynı problem var.
Yardımlarınızı bekliyorum.

zidowen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2014, 23:13   #894
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Merhaba gecen sene ilk defa bahcemizde domates ve biber yetistirmeyi denedik.acemice de olsa guzel domates ve biberler elde ettik.bu yil da domatesleri kendim fideledim.fakat domates fidelerinde yolunda gitmeyen birseyler var sanirim.goruntusu yer yer sararmis ve yanmis gibi.sizce neden kaynaklanabilir.yardimci olursaniz sevinirim.

Eklenen Resimler

dmrsda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2014, 05:51   #895
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zidowen Mesajı Göster
Merhaba,

Geçen yılda aynısını yaşamıştım daha sonra yapraklar da solma ve kuruma başlayıp tamamen etkilenmişti.Bazı arkadaşlarda da aynı problem var.
Yardımlarınızı bekliyorum.
Sulamayı ne sıklıklarla ve günün hangi zamanı yapıyorsunuz?

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2014, 05:57   #896
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dmrsda Mesajı Göster
Merhaba gecen sene ilk defa bahcemizde domates ve biber yetistirmeyi denedik.acemice de olsa guzel domates ve biberler elde ettik.bu yil da domatesleri kendim fideledim.fakat domates fidelerinde yolunda gitmeyen birseyler var sanirim.goruntusu yer yer sararmis ve yanmis gibi.sizce neden kaynaklanabilir.yardimci olursaniz sevinirim.
Fosfor ve iz element gübrelemesi yapabilirsiniz. Gübreleme olarak 2 hafta 10-40-10 daha sonra 20-20-20 npk gübresi sizin için yeterli olacaktır. Şimdiden afiyet olsun

Eski 18-05-2014, 09:41   #897
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Sayın İsmail Kuzucu.
Kompoze 20 olan gübreyi, domatese hangi sıklıkla ve bir köke ne kadar vermeli.
miktarı biber ya da hıyarda farkeder mi?

kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2014, 21:05   #898
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kursun Mesajı Göster
Sayın İsmail Kuzucu.
Kompoze 20 olan gübreyi, domatese hangi sıklıkla ve bir köke ne kadar vermeli.
miktarı biber ya da hıyarda farkeder mi?
10 litrelik suya 10 gram gübre koyarak, bitki su isteği zaman yeterli miktarda sulama yapabilirsiniz. Bu sulama suyundaki gübre 2 hafta yeterli gelecektir.

Veya 10 litre suya 3-4 gram koyup haftada 2 veya 3 sulama yapabilirsiniz. Hem toprak nemli kalmış olur hemde gübreleme daha etkili olur.

Hasat başlayana kadar bu gübreleme yeterli gelecektir. Hasat başlayınca fosforu daha düşük bir gübre kullanabilirsiniz. Ayrı ayrı gübreleme yapmanıza gerek yoktur.

Eski 19-05-2014, 08:54   #899
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2014
İsmail bey ,akşam 6 dan sonra Damlama ile 3-4 günde bir 1,5 litre kadar sulama yapıyorum. 3 cins domates ekmiştim , fidelerin özellikle bir cinsi bir durumda ve büyüme durmuş gibi görünüyor.

zidowen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 20:43   #900
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
cevap

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zebra Mesajı Göster
Burada havalar sogumaya basladi ve hafiften yagislarda var, sonuc olarak domatesler kisa omurlerini tamamlamaya basliyorlar. Sizlerle birkac fotograf paylasmak istiyorum. Eger organik cozumleriniz varsa, lutfen paylasin yoksa yavastan yavastan hastalikli fideleri sokmeye baslayacagim. Simdiden cok tesekkurler.

Ilk fotograftki mantari hastaliga benziyor, belki bu haftaki yagisli havadan olmus olabilir. Yanindaki diger tip domatese de bulastirmis gibi.

Ikinci ve ucuncu fotograflar, tahminimce birseyin eksikligini cekiyorlar, cunku iki haftada alt yapraklardan baslamak uzere uste dogru sararmaya basladi yapraklar.

Dorduncu fotograftaki sorun ise neredeyse yaz boyunca vardi, ama fideleri zarara sokacak sorun olmadigi icin fazla uzerinde durmadim. Yapraklar kivriliyor ve kartlasarak kirilabilir hal aliyor.

Sonuc olarak daha domateslerin tam tadina cikarmadan, sorunlariyla ugrasmaya baslayacagim gibi Kalin saglicakla.
Evet ilk resimde bariz sekilde erken yaprak yanikligi var bariz sekilde ic ice kahverengi siyah birbirine gecmis lekeler yapragin her yerinde ozellikle yaprak uc kisimlarinda gorulur bayerin folicur ilacini erken yaprak yanikligina tavsiye ediyorum sokmeye gerek yok diger resimlerdede lekeler var alterneria solani erken yaprak yanikligi fakat su sararma seklinde olan sari rekli yaprak ise potasyum fazlaligi forumda bazi arkadaslar bunu magnezyum eksikligi ile karistieabilir fakat magnezyum eksikliginde yapraklar ice dogru kivrilir ve bu sekilde sararir potasyum fazlaliginda ise yapraklar düz sekilde uclara dogru sararir yetidtorme doneminde potasyumlu bir mamul kullandiginizda bu gorulur sulamanin azligi coklugu bile potasyum fazlaligina neden olur bir bilgi daha sulamanizada az yapiyorsunuz ki bir fotoda yapraklar sararmis degil ice kivrilmis buda bitkide strese neden olmus

emilion74 beğendi.
danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024