agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2014, 20:56   #901
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
cevap

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ali__saban Mesajı Göster
arkadaşlar yine bir forum da okumuştum. önce hidrojen peroksit ile dezenfekte ediyorlar sonra normal ilaç uygulaması... bilgisi olan var mı?
Ali bey bana ulasin ureticimizlere bu uygulamayi yayla ve sahilde uygulattim bilgi almak ve hangi ziraai ilaclarla uygulama yapildigini ogrenmek istiyorsaniz arayin ziraai danisman fatih solak 05445281420

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 21:21   #902
Ağaç Dostu

cevap

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pigment Mesajı Göster
Büyük ihtimal kalsiyum eksikliği ama birde sizlere sorayım dedim birde ıskaklık var ıslak çürüklük var domateslerimin çeşidî Tybeef yardımcı olursanız çok sevînirim Sewgi ve ışıkla kalın....
Pigment size bir onerimde yapraklarinda fotolarini cekmeniz cunku genelde erken yaprak yanikliginin zararlari yaprakta oldugu gibi meyvedede gorulur meyve black moon siyah ay dededigimiz sekilde resimdeki gibi leke birakarak curume gorunumu alir kalsiyum eksikliginde ise genelde white moon dedigimiz beyaz lekeler olusur benim gorusum erken yaprak yanikligi zarari

Eski 22-05-2014, 21:35   #903
Ağaç Dostu

cevap

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dmrsda Mesajı Göster
Merhaba gecen sene ilk defa bahcemizde domates ve biber yetistirmeyi denedik.acemice de olsa guzel domates ve biberler elde ettik.bu yil da domatesleri kendim fideledim.fakat domates fidelerinde yolunda gitmeyen birseyler var sanirim.goruntusu yer yer sararmis ve yanmis gibi.sizce neden kaynaklanabilir.yardimci olursaniz sevinirim.
Dmrsda bitkininizde mantari bir rahatsizlik var dis ortamda yetisticilik yapiyorsaniz en basit sekilde captan ilacini hem yapraklarina puskurtun hemde kok bolgesine dokun

Eski 22-05-2014, 21:43   #904
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Benim herkese genel bir tavsiyem: Ozellikle sistemik ilaclari kullanirken dikkatli olun. Icinde ne oldugunu iyi arastirmadiginiz ilaclari sirf falanca onerdi diye kullanmayin.

Tohumla gelen hastaliklarin cozumu icin daha once Sn MeyveliTepe'nin kaynak olarak gosterdigi, %10 sirke cozeltisi ustune yapilmis bir tez olacakti. Butun hastaliklarla en etkili cozum yollarindan birisi bitki rotasyonudur. Eger domates ektiginiz yere her sene arka arkaya domates ekiyorsaniz, belli hastaliklarin tekrar etmesi kacinilmaz.

cetine beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 21:53   #905
Ağaç Dostu

cevap

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkaf Mesajı Göster
bunlarıda yeni çektim

Topraksiz ortamda butun ayarlamalari yapmissiniz fungal etmenler herturlu ortamdan bitkinize sizma yapabilir toprakli **** topraksiz hic fark etmeden fungal etmenler mantarlar gelebilir saksilarla suyla ellerinizde esyalarinizla tasinabilir bitkiye bitkinin yapraklarindaki kurumalar genelde fungal bir etmene yorumlanir bu sebeple bitkinizi belirli aralikta dezenfekte etmek buda dezenfektanlarla mumkun bitkinizi temizledikten sonra mantar ilaclarla bitkilerinizi tedavi edebilirsiniz

Eski 22-05-2014, 21:54   #906
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Captan ilacini bitkinin koklerine boca mi etsinler? Bari "bir tatli kasigi Captan'i 1 lt suya karistirip verin" filan gibi tarifleseydiniz. Bu ilac, Turkce etiketle piyasaya suruldu mu?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danışman_32 Mesajı Göster
Dmrsda bitkininizde mantari bir rahatsizlik var dis ortamda yetisticilik yapiyorsaniz en basit sekilde captan ilacini hem yapraklarina puskurtun hemde kok bolgesine dokun
Herkesin ilac etiketlerini ilacin icerigini ve kullanim seklini anlamak icin dikkatle okumasini tavsiye ederim. Ilaci kullanip kullanmamak sizin tercihiniz ama organik olmayan yontemlerde dozu bir miktar kacirirsaniz, bitkiyi kolaylikla yakabilirsiniz. Hastaligi cozmek isterken mahsulu kaybetmeyin.

cetine beğendi.
Eski 22-05-2014, 22:19   #907
Ağaç Dostu

Serkaf saksi basina 1 lt suya 5-6 gr captan icerikli marka vermek gerekirse agro captan best captan gibi 500 ml olan kismini koklere gerisinide yapraklara puskurtun

Eski 22-05-2014, 22:54   #908
Ağaç Dostu

Fide kok curuklugune karsi domates seralarinda fide doneminde uygulanabilecek ilaclama 100 lt suya 200 gr pomersol forte ile dekara 400 gr sumiriz-t karistiralarak dekara 2 lt olacak sekilde koklendiricinin icerisine karistirilip damlama ile kok bolgesine uygulanabilir

Eski 22-05-2014, 22:58   #909
Ağaç Dostu

Alterneria solani erken yaprak yanikligi icin seralarda folicur ilaci verilebilir

Eski 22-05-2014, 23:02   #910
Ağaç Dostu

Domates serasinda biberi olan ureticelerimizin biberden thrips gelebilecegini ve thrips zararlisinin domateste ciddi bir sorun olusturabilecegini biliyorlarmi?

Eski 22-05-2014, 23:05   #911
Ağaç Dostu

Domaste magnezyum eksikliginde bitkinin yapraklari ice dogru kivrilarak sararir bitki yapraklari gevrekleserek kirilgan bir yapi alir

erhan62 beğendi.
Eski 22-05-2014, 23:10   #912
Ağaç Dostu

Domateste kalsiyum eksikliginde bitki cicek burnu curuklugune maruz kalir meyve tam erse bileergin **** olgunlasmamis meyvede beyaz renkte curumeler diger meyveletde ise butki yeterince kalsiyum alamadigi icin meyve duvarinin esnek olacaginda meyvede catlamalar meydana gelir

erhan62 beğendi.
Eski 22-05-2014, 23:13   #913
Ağaç Dostu

Bitkide azot eksikliginde bitkiler ciliz olur sanki gunesten kavrulmus izlenimi verir yapraklar yeterince gelisemez acilmaz

erhan62 beğendi.
Eski 22-05-2014, 23:15   #914
Ağaç Dostu

Fosfor eksikliginde bitkiler yeterince koklenemez koklenme icin cok onemli bir elementtir

erhan62 beğendi.
Eski 22-05-2014, 23:21   #915
Ağaç Dostu

Anlik yagisin ve yagistan sonra cikan gunesin acik alanda varae seralarda fungal mantari hastaliklara neden oldugu yagis oncesi ve sonrasi fungal mantar ilaci uygulamasinin koruma ve tedavi maksadiyla yapildigini biliyormusunuz?

erhan62 beğendi.
Eski 23-05-2014, 03:50   #916
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sn danışman_32,

Bu sekilde arka arkaya hizlica ileriye sarilan film gibi mesajlari siralamaniz yararli olmadigi gibi bilgi kirliligi yaratiyor. Kime yanit veriyorsunuz o bile belli degil. Tavsiye ettiginiz urunleri uretici bulabilir mi bulamaz mi onu da sorgulamiyorsunuz. Ilaclarin icerikleri hakkinda da bilgi vermiyorsunuz. Bir sorunun tek bir cozumu de yok; bazi ifadeleriniz oyleymis gibi intiba birakiyor. Bir de siz onerdikten sonra uygulayip buraya sonuclari yazanlar oldu mu bilmiyorum; sonuclari takip edemiyoruz.

Eski 23-05-2014, 06:07   #917
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zidowen Mesajı Göster
İsmail bey ,akşam 6 dan sonra Damlama ile 3-4 günde bir 1,5 litre kadar sulama yapıyorum. 3 cins domates ekmiştim , fidelerin özellikle bir cinsi bir durumda ve büyüme durmuş gibi görünüyor.
O kadar sulamanıza hiç gerek yok. Haftada 1 litre yetip fazla bile gelecektir. Bu suyuda günlere yayıp sulama yapabilirsiniz, daha etkili olacaktır. Eğer bu şekilde fazla sulama yaparsanız açan çiçeklerde sararıp düşecektir. Köklerde derine inmeyeceği için alttaki besin elementlerinden yararlanamayacaktır.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2014, 20:39   #918
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2013
Terasta saksıda yetişen Black cherry domateslerimde resimde örnekleri olan böceklerden çok miktarda varlar. Yaprakların alt kısımlarında yaşıyorlar. Görebildiğim kadarıyla 3 ayrı tür var. Yeşil iri olan, yine yeşil ancak daha toplu bir görünümü olan. Bir de daha ufak beyaz renkli böcekler var.

Soru 1: Bu böceklerin adları nelerdir?
Soru 2: Bu böcekler domateslere ne kadar zarar verirler?
Soru 3: Doğal bir mücadele yöntemi var mıdır?

Teşekkürler

Eklenen Resimler

Mahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 15:01   #919
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Captan ilacıyla ilgili herhangi bir bilgim yok ve ben yurtdışında yaşıyorum burda nasıl bulurum bilmiyorum.zaten hobi olsun diye 3metrekarelik bir alanda domates ve biber yetiştirmek istemiştim.öyle ilaç falan değilde normal doğal yollardan hallediebileceğim bir önerileriniz var mı? Burası bol yağışlı bir yer fidelerken sorun yoktu ama toprağa geçince yapraklar yanmış gibi oldu resimde de görüldüğü üzere. Toprakla ilgili birşey değildir sanırım değil mi? Cevaplarınız için teşekkür ederim.

dmrsda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 15:26   #920
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@dmrsda, ben domateslerdeki siyah sineklere 1 lt. suya attığım 1 er yemek kaşığı oksijenli su ve elma sirkesi ile öldürdüm. Daha küçüklerken de vermiştim herhangi bir sorun olmamıştı. İsterseniz bir deneyin.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2014, 23:27   #921
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
@dmrsda, ben domateslerdeki siyah sineklere 1 lt. suya attığım 1 er yemek kaşığı oksijenli su ve elma sirkesi ile öldürdüm. Daha küçüklerken de vermiştim herhangi bir sorun olmamıştı. İsterseniz bir deneyin.

gördüğüm kadarıyla siyah sinekler yok benim domateslerde.mantari hastalık olduğunu söyledi buradaki arkadaşlar onun için de bir faydası olurmu?

Eski 29-05-2014, 08:44   #922
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dmrsda Mesajı Göster
gördüğüm kadarıyla siyah sinekler yok benim domateslerde.mantari hastalık olduğunu söyledi buradaki arkadaşlar onun için de bir faydası olurmu?
Bunlar aslında mantar hastalığının ilaç tarifi. Ben mantar olmuştur diye yaylaya çıkarken yanımda götürmüştüm. Ancak baktım sinekler var öylesine sıktım. Yani esas mantara faydası olması lazım. Oksijenli suyu isterseniz tatlı kaşığı yapın, fazlasının zararı olabilir diye yazmış bir arkadaş.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 12:08   #923
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Bunlar aslında mantar hastalığının ilaç tarifi. Ben mantar olmuştur diye yaylaya çıkarken yanımda götürmüştüm. Ancak baktım sinekler var öylesine sıktım. Yani esas mantara faydası olması lazım. Oksijenli suyu isterseniz tatlı kaşığı yapın, fazlasının zararı olabilir diye yazmış bir arkadaş.

Teşekkürler. deneyeceğim

Eski 06-06-2014, 21:51   #924
Ağaç Dostu

sayın üreticilerimiz özellikle seralarda yapılan koltuk filiz alımı sonrası mutlaka yapraklardan bir mantar ilacı ve böcek ilacı uygulaması yapılmasını tavsiye ediyorum çünkü bitki koltuk,filiz alımı yapıldığı esnada bir uzvunu kaybettiği için bu bölgeden bir sıvı akıtır buda mantar oluşması için ideal bir ortamdır bu sıvıya özellikle emgeç yapıya sahip böcekler sıkça uğradıklarından ve bu sudan beslendiklerinden mantari etmeni diğer bitkilere yayabilirler bu sebeple aşağıdaki uygulamayı sizlerle paylaşıyorum

1- m-45 (mancozeb) 200 g/100 lt suya
2- decis 50 ml / dekara 1000 m2 ye 100 lt suya
3- yayıcı yapıştırıcı 30 ml / 100 lt suya

3 ilacı birbiriyle karıştırıp bitkilerinizin yapraklarına püskürtünüz

Eski 09-06-2014, 21:29   #925
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Sayın @danışman_32 merhaba;
Domateslerimizin sonradan çıkan yapraklarında kıvrılma ve incelme başladı, bazı arkadaşlar Zirai ilaç satan bayilere sormuşlar ve mantar demişler ama mantar olsa tabandan başlardı diyorum ve virüsten şüpheleniyorum şu an resim ekleyemiyorum, çektiğimde eklerim.

sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2014, 21:34   #926
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danışman_32 Mesajı Göster
sayın üreticilerimiz özellikle seralarda yapılan koltuk filiz alımı sonrası mutlaka yapraklardan bir mantar ilacı ve böcek ilacı uygulaması yapılmasını tavsiye ediyorum çünkü bitki koltuk,filiz alımı yapıldığı esnada bir uzvunu kaybettiği için bu bölgeden bir sıvı akıtır buda mantar oluşması için ideal bir ortamdır bu sıvıya özellikle emgeç yapıya sahip böcekler sıkça uğradıklarından ve bu sudan beslendiklerinden mantari etmeni diğer bitkilere yayabilirler bu sebeple aşağıdaki uygulamayı sizlerle paylaşıyorum

1- m-45 (mancozeb) 200 g/100 lt suya
2- decis 50 ml / dekara 1000 m2 ye 100 lt suya
3- yayıcı yapıştırıcı 30 ml / 100 lt suya

3 ilacı birbiriyle karıştırıp bitkilerinizin yapraklarına püskürtünüz
Bu demek oluyor ki bitkilerinize güzel bakın, mantar hastalığına kaptırmayın. Bu sayede bitkide tarımsal ilaç kullanmanıza gerek kalmayacaktır

cetine beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2014, 22:35   #927
Ağaç Dostu

cevap

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinbas Mesajı Göster
Sayın @danışman_32 merhaba;
Domateslerimizin sonradan çıkan yapraklarında kıvrılma ve incelme başladı, bazı arkadaşlar Zirai ilaç satan bayilere sormuşlar ve mantar demişler ama mantar olsa tabandan başlardı diyorum ve virüsten şüpheleniyorum şu an resim ekleyemiyorum, çektiğimde eklerim.
sinbas genelde virüs etmenlerde patates virüsü diye tabir ettiğimiz lekenlenmeler meydana gelir fotoğraf koyarsınız yorumlayabiliriz kıvrılma ve incemeler genelde steresede işaret eder bu aşırı ve çok az su verilmenin sonucu oluşabilicek stres olduğu gibi aşırı sıcak ve ani sıcaklık değişikliklerinden kaynaklabilecek yaprak kıvrılması ve incelmeleri olabilir foto eklersiniz daha sağlıklı olur

sinbas beğendi.
Eski 09-06-2014, 22:52   #928
Ağaç Dostu

çiçek burnu çürüklüğü (kalsiyum eksikliğinde ) bilinmesi gereken çok önemli bir bilgi

forum kullanıcıları ve ziyaretçiler sıkça gelen mesajlarına hitaben değerli bir bilgiyi sizlerle paylaşacağım türkiye topraklarında yeterli düzeyde ve derecede kalsiyum bulunmamaktadır buda çiçek burnu çürüklüğüne (kalsiyum eksikliğine ) neden olur
yapılan en büyük yanlışlardan biride sadece kalsiyum vermektir.
yazımın bundan sonraki bölümünde kalsiyumun bitkinizde nasıl verimli kullanabileceğini açıklıyorum kalsiyum hangi formülasyonda olursa olsun hatta nitrat formunda bile olsa bitki bünyesinde dolaşımı zayıf olduğundan kesinlikle bor içerikli bir kalsiyum gübresi kullanılmadılır. Böylece kalsiyum ve bor içerikli bir gübre ile mevcut kalsiyum bitki bünyesinde sulama ve bitkinin terlemesi ile kasiyumun dışarı atılımında bor kaybı kalsiyum önler bor yapı itibariyle mukavemet özelliği gösteren bir maddedir bor yapı özelleği itibariyle kalsiyuma bitki bünyesinde taşıyıcı dolaşımı sağlayıcı rolünü üstlenir bitkinize yapraktan ve topraktan bor içerikli bir kalsiyum-bor gübresi ec fertelizer verdiğiniz takdirde çiçek burnu çürüklüğü ( kalsiyum eksikliği ) görülmeyecektir.Hatta üreticilerimiz sıvı halde temin edip bitkilerine kalsiyum - bor gübresini uygulama yaparlarsa daha iyi netice alınabilir

Eklenen Resimler

sinbas beğendi.
Eski 10-06-2014, 19:18   #929
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Bugün konunun uzmanı olduğunu söyleyen birisi ziraat mühendisi diğeri üretici iki arkadaş geldi onlarda benim gibi virüs teşhisi koydu bende sökme yerine harakiri karışımı yaptım ya ölürsünüz ya kalırsınız dedim;
Melas, Asidik asit, sitrik asit, fosforik asit, hümik asit, fulvik asit, kalsiyum nitrat, bor, mangan, çinko, demir karışımını 20 litre suda seyrelttim ve bunu siz istediniz dedim diplerine çanak yaptım bol bol verdim. yarın ya ölüsünü kaldırırım ya da dirisini severim haydi hayırlısı bakalım.
Hastalıklı 5'nin Resimlerini çektim ama hava çok kapalı olduğundan istediğim gibi çıkmadı. Umarım yararlı olur.

Not: Melas; Şeker pancarından şeker üretimi esnasında geriye kalan yan üründür Bileşiminde Hidrojen İyonu konsantrasyonu,Azot,Sodyum,Potasyum,Kalsiyum,Magne zyum,Demir,Mangan ,Çinko ve % 43 ila 55 oranında şeker bulunduğu tespit edilmiştir.

Eklenen Resimler

Düzenleyen sinbas : 10-06-2014 saat 21:15
Eski 10-06-2014, 19:31   #930
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

24 mayıstaki halleri

24 Mayıstaki durumları böyleydi.

Eklenen Resimler

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024