agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-07-2014, 10:03   #961
Ağaç Dostu

pares's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2013
Yağmurdan sonra kalan domates fidelerim böyle olmaya başladı, çözümü hakkında bilgisi olan varsa paylaşabilirmi ?

Eklenen Resimler

pares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2014, 11:17   #962
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Yapraklarda (henüz) bir şey görünmüyor galiba. Kahverengi dallardan birini kesip kesitine baktığınızda ne görüyorsunuz?

Aşırı nem ve toprağın suya doymuş olmasının yarattığı ortamdan kaynaklanan bakteriyel enfeksiyona benziyor. Erwinia carotovora veya pseudomonas corrugata bakterilerinin sebep olduğu "soft rot" veya "pith necrosis" denilen hastalıklardan biri olması kuvvetle muhtemel.

Bakteri toprakta bulunur su ve suyun etrafa sıçraması ile yayılır. Enfekte olmuş bitkilerin kökleriyle sökülüp etrafa yayılmadan uzaklaştırılması ve yakılması tavsiye ediliyor. Hastalığın sağaltımı için ekonomik olarak anlamlı bir öneri olmamakla beraber sağlam bitkileri koruyabilmek adına bakırlı ilaç yapılabilir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2014, 11:55   #963
Ağaç Dostu

pares's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2013
Teşekkür ederim sayın Meyvelitepe, yağmurdan sonraki sabah fidelerde hiç bir şey yoktu, ama akşama eve döndüğümde gördüğüm manzara buydu, bende sizin dediğiniz gibi imha ettim, domates fidelerimin bir çoğunu kaybettim inşallah kalanlara bir şey olmaz

pares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2014, 19:04   #964
hka
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar,
Bir amatör olarak hobi amaçlı bahçemde yetiştirdiğim domateslerimle ilgili sizlerden bilgi rica edeceğim.
Domateslerim çok güzel büyüyüp gelişti hatta her birinde 3-4 tane meyve de var bunların bazıları kızardı. Ama bir süre önce altlardan yukarılara doğru bir sararma ve sonrasında kuruma başlamıştı. Birde bir iki yaprakta fazla olmamak kaydıyla yaprak bitlerine rastladım. Düne kadar her şey normaldi ama dün baktığımda özellikle üst taraftaki yaprakların resimlerde ki gibi kahverengileştiğini ve kuruduğunu gördüm. Bunun nedeni ne olabilir ? Besinsizlik veya hastalık mıdır ? En önemlisi çözüm olarak neler yapılabilir. Organik çözümler olursa sevinirim.
Bu arada ek bilgi olarak domateslerim sırık domates ve ayaş domates cinsinden. 3-4 gün önce komşumun hazırlamış olduğu ilaç karışımını (Metroban ve Chrysamed) kullanmıştık. Bundan dolayı da olma ihtimali var mıdır ?
Bilgilerini paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Eklenen Resimler

hka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2014, 19:09   #965
hka
Yeni Üye

Aşağıya bir kaç tane daha resim ekledim.
Bilgi sahibi arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa çok mutlu olurum.
İyi akşamlar.
Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Eski 18-07-2014, 19:41   #966
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kullandığınız ilaçlardan birinin aktif maddesi Chlorpyrifod-ethyl, diğerininki permethrin. İkisi de sentetik zehir. Muhtemelen yaprakları da bunlar yaktı.

Eski 18-07-2014, 19:50   #967
hka
Yeni Üye

Cevap için teşekkürler Sayın MeyveliTepe.
Peki şuan ne yapmalıyım? Kuruyan yaprakları dallarından kesip normal sulamaya devam etsem düzelirler mi acaba. Yarın gübre alıp bir miktarda gübrelemeyi düşünüyordum besin eksikliğine uğramasın diye.

Eski 18-07-2014, 21:52   #968
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

İlaçların yaptığı bir yanıklık ise bitki yeni verdiği sürgün ve yapraklarda kendini toparlar.

Eski 18-07-2014, 21:57   #969
hka
Yeni Üye

Peki ilaçtan kaynaklı bir yanık değilse ne olabilir ?

Eski 19-07-2014, 06:00   #970
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2014
Merhaba ,
Kiraz domates diye aldığım 2 domates fidesinde fotoğraftaki sorunu yaşıyorum . Diğer 1 fidede henüz sorun yok gibi görünüyor . Kızarmadan daha yeşilken ve çok küçükken başlıyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Eklenen Resimler

nevrat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2014, 14:17   #971
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevrat Mesajı Göster
Merhaba ,
Kiraz domates diye aldığım 2 domates fidesinde fotoğraftaki sorunu yaşıyorum . Diğer 1 fidede henüz sorun yok gibi görünüyor . Kızarmadan daha yeşilken ve çok küçükken başlıyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
kalsiyum eksikliğine bağlı bir çürüme. yapraktan ya da topraktan bitkiye kalsiyum ilavesi yapınız. mevcut meyveler için bir şey yapamazsınız ama bundan sonrakilerde sorun oluşmaz. kalsiyum ilavesi için forumda birçok yazı var. bunlardan birini uygulayabilirsiniz. (yağsız süt-su karışımı, kalsiyum nitrat gübresi, yumurta kabuğu, kireç v.s)

nevrat beğendi.
efor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2014, 17:32   #972
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hka Mesajı Göster
Peki ilaçtan kaynaklı bir yanık değilse ne olabilir ?
Belirgin bir hastalık belirtisi göremedim. Bitkilerin tepelerindeki durumu da resimlerseniz sağlıklı olup olmadıklarına bakalım. Bir de domateslerin diplerini kaymak-kabuk bağlamış şekilde bırakmayın köklere zarar vermeden üstten karıştırın ki kökler oksijen alabilsin.

hka beğendi.
Eski 19-07-2014, 17:40   #973
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevrat Mesajı Göster
Merhaba ,
Bazı domates çeşitleri çiçek burnu çürüklüğüne hassastır. Yanyana, aynı toprakta ve aynı şartlarda iki farklı çeşit domatesten biri çiçek burnu çürüklüğü belirtileri gösterirken diğeri hiç göstermeyebilir.

Fazla sulama, toprağın uzun süre suyla doymuş olarak kalması çiçek burnu çürüklüğünü tetikleyip hızlandırabilir.

Temel sebep olarak toprakta bitkinin alabileceği formda kalsiyumun bulunmaması, bitkinin kalsiyumu kökleri vasıtasıyla alıp gövde, dallar, yapraklar ve meyvelere taşıyamadığı düşünülmelidir.

Kalsiyum için organik metodlarda uygulanabilir bir kaç metod var. Bunun için öncelikle toprağınızın durumunu bilmesiniz. Organik madde oranı, PH ve kireç durumu en çok gerekenler.

Kıştan yapılması gerekenler:

Organik madde az ise en az %3 seviyesine çıkarmalısınız.
PH 7'den küçükse dolomit (tarım kireci) veya kemik tozu uygulanabilir.
PH 7'den büyükse jips (ham alçı) uygulanabiir.

Ancak bu uygulamaların işe yaraması için fide dikiminden bir kaç ay önce uygulanmış olmalı, yeterli organik madde ve humik madde toprakta mevcut olmalı ki mikroorganizmalar işlerini yapabilsin. Aksi halde bu malzemeler alınabilir forma gelemezler.

İnorganik çözümler de var elbette. Neticede bitkinin gerektiğinde alabileceği formda kalsiyum toprakta bulunmalıdır.

Diyelim ki geç kaldınız. Topraktan inorganik kalsiyumlu gübre de vermek istemiyorsunuz.

Bu durumda acil ve hızlı önlem olarak;

• Birkaç defa haftada bir sulandırılmış yağsız sütü yaprakdan verebilirsiniz.
  • Daha etkili başka bir yöntem de öğütülmüş yumurta kabuklarını sirkede eriterek elde edilen çözeltiyi sulandırarak hem topraktan hem de yapraklardan vermek. Bu da bir kaç kez haftada bir tekrarlanabilir. Bu yöntemin detayları bu yazıda var.
  • Topraktan verirken önceden sulanarak toprak nemlendirilmiş olmalı. Kalsiyumlu su ile suladıktan sonra en az 3 gün sulamayın. Kalsiyumu topraktan verirken suyuna ayrıca fulvik asit ve amino asit eklenmesinde fayda var. Bunlar kalsiyumun kökler tarafından alımını kolaylaştırır.
  • Bu önlemleri alırken dibi siyahlaşmış yeşil de olsa ne kadar domates varsa koparıp atın.

Eski 20-07-2014, 15:03   #974
hka
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Belirgin bir hastalık belirtisi göremedim. Bitkilerin tepelerindeki durumu da resimlerseniz sağlıklı olup olmadıklarına bakalım. Bir de domateslerin diplerini kaymak-kabuk bağlamış şekilde bırakmayın köklere zarar vermeden üstten karıştırın ki kökler oksijen alabilsin.
Sayın MeyveliTepe üstten çekilmiş resimleri de ekliyorum. Dün kararmış yaprakların çoğunu kesip attım. Bazılarında meyve var diye onları kesmedim. Bütün bitkilerim için düzenli olarak çapalama yapıyorum aslında. Dünde 4. çapayı yapıp gübreledim. Bugünde sabah itibariyle sulamalarını yaptım. Gerçi çapa yaparken bazılarının kılcal kökleri koptu ama bunun çok aşırı olmaması kaydıyla faydalı olduğunu okumuştum.
Yardımlarınız ve ilginiz için teşekkür ediyorum.
Saygılarımla.

Eklenen Resimler

MeyveliTepe beğendi.
Eski 20-07-2014, 17:05   #975
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bence bir sorun görünmüyor. Sıkışık yerlerde biraz budama yapıp hava akışını arttırmanızda fayda var. Probleminize organik çözüm sormuştunuz ama komşunuzun hazırladığı ilaçlar en olmayacak şeyler. Bit vs. olursa neemazal gibi neem özütü içeren bir organik insektisit en iyisi.

hka beğendi.
Eski 20-07-2014, 19:45   #976
hka
Yeni Üye

Sayin MeyveliTepe bilgi paylasiminiz için çok tesekkur ederim.
Komsumun verdiği ilacin içeriğini sonradan ogrendigim icin acikcasi pisman oldum.
Dun biraz budama yapmistim ozellikle zarar goren yaprak ve dallari almıştım. Onerinize uyarak yarinda bir kisim dallari budama yapacağım.
Tekrardan tesekkur ederim.
Saygılarımla.

Eski 21-07-2014, 16:22   #977
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2014
Domates yapraklarındaki sorunlarım bu şekilde kıvrılıyorlar renkleri değişiyor damarları kırmızımsı bordomsu bir renk haline geliyor sertleşiyorlar.

Domates çiçeklerindeki sorunlarım çiçekler dökülüyorlar sadece salkımın ucundaki çiçekler dökülmüyor. Büyük pembe domates oldukları için uçta kalan domatesleri dalları taşımıyor ve meyveleri ana gövdeye bağlayan yerden eğilip kırılıyorlar.

Fotoğraflarını koyuyorum bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen esen-akasya : 21-07-2014 saat 16:24 Neden: eksik yazı
esen-akasya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 09:32   #978
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-05-2011
esen-akasya nın sorunun aynısı gibi geldi bana acil yardımcı olabilirseniz sevinirim bu durum bir kaç pembe domateste var sırıklar oldukça sağlıklılar.
Name:  22.07.2014 015.jpg
Views: 2513
Size:  70.6 KB

Name:  22.07.2014 016.jpg
Views: 2506
Size:  70.0 KB

Makinistt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 10:57   #979
Yeni Üye

Domates yaprağındaki yumurta

Domates yaprağının üzerinde bunu gördüm ne olabilir. ? Şimdiden çok teşekkürler .

Eklenen Resimler

Eski 22-07-2014, 10:59   #980
Yeni Üye

Dahada yakından diğer resim ;

Eklenen Resimler

Eski 22-07-2014, 11:59   #981
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Böcek yumurtası.

Eski 25-07-2014, 17:24   #982
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2014
bir iki fidanda domateslerin meyvelerin ucu bu şekilde oldu bu bir hastalık mıdır?
Name:  20140723_170549.jpg
Views: 2687
Size:  64.4 KB

aynı bitkide çok sayıda bu şekilde yaprak vardı onları temizledim bir hastalık gibi mi duruyor sizce yardımcı olanlara teşekkürler
Name:  20140723_170709.jpg
Views: 2546
Size:  80.2 KB

rakoçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2014, 20:31   #983
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu bir hastalık değil, catface denilen şekil bozukluğu, normaldir.

rakoçi beğendi.
Eski 25-07-2014, 20:47   #984
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esen-akasya Mesajı Göster
Domates yapraklarındaki sorunlarım bu şekilde kıvrılıyorlar renkleri değişiyor damarları kırmızımsı bordomsu bir renk haline geliyor sertleşiyorlar.

Domates çiçeklerindeki sorunlarım çiçekler dökülüyorlar sadece salkımın ucundaki çiçekler dökülmüyor. Büyük pembe domates oldukları için uçta kalan domatesleri dalları taşımıyor ve meyveleri ana gövdeye bağlayan yerden eğilip kırılıyorlar.

Fotoğraflarını koyuyorum bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.
Yapraklardaki ve çiçeklerdeki duruma göre bitkide fosfor eksikliği var. Buna göre gübreleme yapabilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Makinistt Mesajı Göster
esen-akasya nın sorunun aynısı gibi geldi bana acil yardımcı olabilirseniz sevinirim bu durum bir kaç pembe domateste var sırıklar oldukça sağlıklılar.
Toprak yapınız taşlı olduğu için su ve gübre hemen aşağıya çekilecektir. Sulamayı ve gübrelemeyi günlük olarak ayarlayabilirseniz daha çok verim alabilirsiniz.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2014, 15:08   #985
Ağaç Dostu

oz26's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Diyelim ki geç kaldınız. Topraktan inorganik kalsiyumlu gübre de vermek istemiyorsunuz.

Bu durumda acil ve hızlı önlem olarak;

• Birkaç defa haftada bir sulandırılmış yağsız sütü yaprakdan verebilirsiniz.
  • Daha etkili başka bir yöntem de öğütülmüş yumurta kabuklarını sirkede eriterek elde edilen çözeltiyi sulandırarak hem topraktan hem de yapraklardan vermek. Bu da bir kaç kez haftada bir tekrarlanabilir. Bu yöntemin detayları bu yazıda var.
  • Topraktan verirken önceden sulanarak toprak nemlendirilmiş olmalı. Kalsiyumlu su ile suladıktan sonra en az 3 gün sulamayın. Kalsiyumu topraktan verirken suyuna ayrıca fulvik asit ve amino asit eklenmesinde fayda var. Bunlar kalsiyumun kökler tarafından alımını kolaylaştırır.
  • Bu önlemleri alırken dibi siyahlaşmış yeşil de olsa ne kadar domates varsa koparıp atın.
Saksıda yetişitirdiğim üç kök domatesimde demir eksikliği var ve gübre kullanmak istemiyorum.
Demir eksikliği için de benzer pratik uygulamalar var mı?

Kullandığım gübreler:
15+15+18
Biovin Plus ( yeni başladım )

Toprak düzenleyici:
Humas hümik asit

Düzenleyen oz26 : 26-07-2014 saat 15:16 Neden: ilave
oz26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2014, 16:55   #986
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Demir eksikliğinin iki sebebi olabilir.

A) Demir yoktur,
B) Demir vardır ama toprak PH'ı yüksek olduğu için bitki alamıyordur.

Bu durumda hazır şelatlı (eddha) demir alabilirsiniz ama toprak PH'ı6,5 seviyesinin üzerinde ise bitki yine alamaz.

Alternatif olarak az miktarda (bir çay kaşığı) demir sülfat (saçı kıbrıs)'ı bir litre suda iyice eritin. İçine iki çay kaşığı amino asit veya fulvik asit o da yoksa sitrik asit (limon tuzu) ekleyip iyice karıştırın ve iki misli su ile biraz seyreltip sulayın. Bunlar organik şelatlayıcılar olduğu için daha yüksek PH seviyesinde dahi kökler alabilir.

Not: Elinizdeki biovin plus hem fulvik asit hem de amino asit içerdiği için iş görür.

oz26 beğendi.
Eski 27-07-2014, 10:13   #987
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2014
domateslerin kuruması

merhabalar,

sitenize yeni üze oldum. yaklaşık 5 aydır sitenizden çokça bilgi edindim. emeğiniz için teşekkür ederim.

küçük bir hobi bahçem var bende biraz uzak ve bunedenle balkonda da bir şseyler yetiştiriyorum.

balkondaki domatesler boy atmiyor ve resimde görüldüğü gibi yapraklar kuruyor. neden olabilir ve önemli nasıl olmalı

bahçemdeki domatesler kızarmaya başladığında alt kısmında kuruma oluyor. bunun içi biraz sönmüş kireç olgulaması doğru olurmu.

yardım için şimdiden teşk ederim.

Eklenen Resimler

amatorosman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2014, 14:08   #988
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Merhaba. Kendimce bende balkonda topraksiz tarim yapmaya daha dogrusu ogrenmeye calisiyorum. Ancak once yaprakta kucik benekler ardindan kuruma olusuyor. Ayrica cok ciceklenme olmasina ragmen cogunu atiyor. Ornek resimleti yolluyorum. Umarim yardimci olabilirsiniz.

umutyx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2014, 19:48   #989
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2014
Merhaba;

hobi olarak yetiştirdiğim domateslerin bazılarında yaprak büzüşmesi ve kuruma meydana gelmeye başladı.Aşağıya resimlerini de ekliyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.hastalıktan kaynaklanan bir soruna mı benziyor yoksa farklı bir sorun mu ?

Eklenen Resimler

ozan38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2014, 20:44   #990
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Benim domateslerdeki tam en uç kısımda taze filizlerinde sıyah nokta gibi bişeyler vardı bende filizi kırdığımda içinde siyah toz gibi bişeyler çıktı oluşan meyvelerde bir sorun gözukmuyor ve doğal olarak domates artık uzayamıyor ne yapabilirm. (fotograf çekmeyı unutmusum o yuzden koyamadım ) (asma domates) teşekkürler...

remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024