agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-06-2014, 20:42   #931
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2014
Merhabalar, bu soruyu sormak için doğru yer mi bilmiyorum ama şöyle bir sorunum var. Balkonda saksıda yetiştirdiğim salkım domateslerimde Nisan'dan beri üçüncü kez yeşil kurt istilası oluyor.İki defa 15 gün arayla Decis ile ilaçlamama rağmen bugün yine yeşil kurtlar ve nokta kadar beyaz sinekler (larva sanırım) buldum.İzmir'de yaşıyorum ve işin kötüsü günlerdir sağanak yağışlı hava.İlk istilada ilaca karşı olduğum için elle toplamaya çalıştım ve üç gün bekledim ancak domateslerim delik deşik olup dökülünce başka çarem olmadığını anlayıp da ilaçladım.Sorum şu, bu derdin ilaç dışında çaresi var mı, bu ilacı (decis) yağışlı havaya rağmen uygulamalı mıyım? Başka bitkilere de atlar mı yeşil kurt?(biber, nane, sardunya, melisa,mayer limon vs)Gözüm gibi baktığım domateslerimin delik deşik olmasını göze alamıyorum, acil yardım bekliyorum, teşekkürler.

Yemanja Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2014, 21:05   #932
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Decis, siz dahil tüm canlılara zehirli olan deltametrin isimli aktif maddeyi içeriyor. Balkonunuzda kendi eliniz ile yetiştireceğiniz domatesin akut ve kronik etkileri olan bir içerikle zehirlenmiş olmasını istemeyeceğinizi düşünüyorum.

Bu tırtıl ile (genel olarak tüm tırtıllar ile) Delfin ticari isimle satılan BT bakterisi içeren biyolojik ve zehirsiz ilaç ile zehirden daha da etkili olarak baş edebilirsiniz. BT bakterisi tırtılın hastalanıp ölmesini sağlar ve tırtıldan başka (tırtılı yiyen kuşlar da dahil) hiç bir şeye etki etmez.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2014, 21:07   #933
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
Sinbas fotolardan anladigim kadariyla patetes vmeirusi yapraklarda ve dala ve gövdede mor rekte lekelenmeler virüs olduğuna işaret bitkileri söküp atmak son çare fakat ilk önce dezenfektan daha sonra bakirli bir ilacla mücadele etmek gerekiyor 100 lt suya 250 ml dezenfektan huwasan ile yapraklara püskürtmek 1-2 gün sonrada bakirli bir ilaçı yapraklara uygulamak ayni sekilde 100 lt suya 750 ml karistirip damlamadan cektirmek ven sonra damlamadan cetirmek bu uygulama ile bitkideki etmeni ilk önce temizlemek daha sontada bitkiyi tedavi etmis oluruz

sinbas beğendi.
danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2014, 21:19   #934
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danışman_32 Mesajı Göster
Sinbas fotolardan anladigim kadariyla patetes vmeirusi yapraklarda ve dala ve gövdede mor rekte lekelenmeler virüs olduğuna işaret bitkileri söküp atmak son çare fakat ilk önce dezenfektan daha sonra bakirli bir ilacla mücadele etmek gerekiyor 100 lt suya 250 ml dezenfektan huwasan ile yapraklara püskürtmek 1-2 gün sonrada bakirli bir ilaçı yapraklara uygulamak ayni sekilde 100 lt suya 750 ml karistirip damlamadan cektirmek ven sonra damlamadan cetirmek bu uygulama ile bitkideki etmeni ilk önce temizlemek daha sontada bitkiyi tedavi etmis oluruz
Teşekkürler @danışman kardeşim onlara 10 gün süre tanıyorum 10 günün sonunda ölmezde sağ kalırlarsa dediğinizi uygulamaya çalışırım zira 10 gün şehir dışında olacağım.

sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2014, 21:28   #935
Ağaç Dostu

cevap

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yemanja Mesajı Göster
Merhabalar, bu soruyu sormak için doğru yer mi bilmiyorum ama şöyle bir sorunum var. Balkonda saksıda yetiştirdiğim salkım domateslerimde Nisan'dan beri üçüncü kez yeşil kurt istilası oluyor.İki defa 15 gün arayla Decis ile ilaçlamama rağmen bugün yine yeşil kurtlar ve nokta kadar beyaz sinekler (larva sanırım) buldum.İzmir'de yaşıyorum ve işin kötüsü günlerdir sağanak yağışlı hava.İlk istilada ilaca karşı olduğum için elle toplamaya çalıştım ve üç gün bekledim ancak domateslerim delik deşik olup dökülünce başka çarem olmadığını anlayıp da ilaçladım.Sorum şu, bu derdin ilaç dışında çaresi var mı, bu ilacı (decis) yağışlı havaya rağmen uygulamalı mıyım? Başka bitkilere de atlar mı yeşil kurt?(biber, nane, sardunya, melisa,mayer limon vs)Gözüm gibi baktığım domateslerimin delik deşik olmasını göze alamıyorum, acil yardım bekliyorum, teşekkürler.
Yemenja sadece decis degil baska ilaclarda bulunmakta altacor voliam targo gibi yesil kurt ilaclarinin yaninda takumi ve istenildigi takdirde sayabilecegim zarasiz ilaclar bulumakta

Eski 11-06-2014, 03:16   #936
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Sn danışman_32, sizin de bildiginiz gibi, bu tip ilaclar konusunda cok az sayida Turkce kaynak var. "Bu ilaci su sekilde kullanacaksiniz" demeden once lutfen tavsiye ettiginiz urunlerin icerikleri hakkinda bilgi verir misiniz?

Ornegin Chlorantraniliprole hakkinda bizleri bilgilendirebilir misiniz?

Bir de Abamectin icin US Environmental Protection Agency (ABD Cevre Koruma Kurumu) tarafindan hazirlanmis toksikoloji raporu hakkinda bilginiz varsa aydinlatabilir misiniz?

Alıntı:
Yemenja sadece decis degil baska ilaclarda bulunmakta altacor voliam targo gibi yesil kurt ilaclarinin yaninda takumi ve istenildigi takdirde sayabilecegim zarasiz ilaclar bulumakta

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2014, 01:26   #937
Ağaç Dostu

Domates bitkisinde suyun gec verilmesi ile ilgili olusabilecek sıkıntı bitkinin yapraklarini özellikle genç yapraklarin solmuş izlenimi vermeidir bu yogun grlen mesajlarla birlikte solgunluk ve fusarium hastaliginin belirtileriyle cok karistirilmakta bunu anlamak icin püf noktaseger fusarium **** solgunluk hastaligindan süpheleniyorsak bitkinin köklerini **** gövdesinin icini acarak kok iletimlerinde ve gövde iletimlerinde herhangibi lekelenme ve koyu renkli lekeler ve bunun sonucunda cürüksü yapinin olusup olusmadigi kontrol etmedir bu bulgular mevcut degilse bitkinin kok bolgesine humik fullvik iceten bir koklendiriciyi suyla vetdigimiz takdirde bitki kendini toparlayacaktir

Eski 12-06-2014, 01:38   #938
Ağaç Dostu

Gubreleme programi [ seralar icin ] 1000 m2
map - 2.5 kg
Magnezyum nitrat - 2 kg
18-18-18 (dengeli) - 1.5 kg
cinko - 100 gr
demir - 80 gr
koklendirici (humik fulvik) - 1.5 lt
Nitrik asit - 250 ml

bu gubreleme programi ilk cicekler gorununceye kadar devam edilir

Eski 12-06-2014, 01:43   #939
Ağaç Dostu

Cicekler goruldugunde ise yukaridaki gubreleme programindaki gubreleri a tanki yapip 2 bir b tanki yaparak a tankina karistirilmadan b tanki araziye verilir

B tanki
kalsiyum nitrat - 2 kg
bor - 100 gr

Eski 23-06-2014, 13:08   #940
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2014
Merhaba 2-3 yıldır böyle bir sorunla karşılaşıyoruz ara ara artıyor , captan ilacıyla biraz azalıyor gibi oluyor , meyve döneminde tamamen kurutuyor . Mantar diye düşünüyorum başka birşey olabilir mi ?
Teşekkür ederim.

zidowen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2014, 14:11   #941
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2013
Öncelikle Merhaba,

Tam 32 sayfa olmuş. Ben daha 10. sayfaya geldim. Sanırım yolum da uzun. Ama bu arada aklıma gelen soruları unutma tehlikesi var. Bu yüzden bir taraftan okumaya devam ederken, ilk sorumu sormak istiyorum.

Oturak Domateste Koltuk almak gerekir mi?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

sallaso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2014, 15:10   #942
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sallaso Mesajı Göster
Öncelikle Merhaba,

Tam 32 sayfa olmuş. Ben daha 10. sayfaya geldim. Sanırım yolum da uzun. Ama bu arada aklıma gelen soruları unutma tehlikesi var. Bu yüzden bir taraftan okumaya devam ederken, ilk sorumu sormak istiyorum.

Gerekmez.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2014, 22:04   #943
Ağaç Dostu

cevap

Alıntı:
Öncelikle Merhaba,

sallaso oturak domateste liar tomato uygulaması yapmak istiyorsanız yani oturak domatesi bizzat sırık domatese çevirmek istiyorsanız gereklidir böylece bitki koltuklara vereceği büyüme enerjisini sürgün uçlarına verecek böylece oturak domatesi sırık domates gibi yetiştirme imkanına kavuşursunuz

Eski 01-07-2014, 22:11   #944
Ağaç Dostu

cevap

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zidowen Mesajı Göster
Merhaba 2-3 yıldır böyle bir sorunla karşılaşıyoruz ara ara artıyor , captan ilacıyla biraz azalıyor gibi oluyor , meyve döneminde tamamen kurutuyor . Mantar diye düşünüyorum başka birşey olabilir mi ?
Teşekkür ederim.

zidowen mantar hastalığından ziyade bitki sulamaya bağlı olarak az **** çok sulamaya bağlı olan vede son dönemlerde sıcaklığında etkisiyle meydana gelen bir stres faktörü bitkilerinize yapraklardan vede imkan varsa **** kök bölgesine civarına bardakla dökmek vasıtasıyla deniz yosunu ile birlikte humik fulvik köklendirici verebilirsiniz böylece bitki rahatlar

yapraktan 100 lt suya 50 cc deniz yosunu
100 lt suya 200 cc humik fulvik köklendirici
karıştırıp uygulayın

Eski 01-07-2014, 22:19   #945
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Gereklilikten neti kastettiginize bagli. Eger verim artisini ve meyve buyuklugunu kastediyorsaniz, koltuk almanin oturak domateste de sirik domateste de bu iki parametreden herhangi birisine katkisinin oldugu, bir sehir efsanesinden ibaret.

Bitkinin yaprak ortusu cok yogunsa, hastaliklarla mucadelede yardimi olmasi bakimindan sirkulasyonu arttirmak icin koltuk alabilirsiniz.

Alıntı:
Öncelikle Merhaba,

yağmur beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2014, 18:37   #946
Ağaç Dostu

domateste demir eksikliği

sayın üreticilerimizin dikkattine artan sıcaklıklar ile örtüaltı yetiştiriciliği (sera üretimi yaylada ) domates yetiştiriciliği yapan üreticilerimizin yetiştirdiği bitkilerde bitkilerinin büyümesine paralel olarak demir eksikliği meydana gelmeye başlamıştır.

demir eksikliğinin domates bitkisinde belirtileri
genç yapraklarda ve bitkinin gövdesinde yeşilden açık sarıya doğru renk açılmasıdır

demir eksikliğinde sadece 1-2 uygulamada araziye demir takviyesi yapılarak giderilebilir

Eklenen Resimler

Eski 05-07-2014, 18:50   #947
Ağaç Dostu

domates hasadı yapan üreticilerimizin dikkatine

sayın üreticilerimiz özellikle hasada başlayan üreticilerimizin dikkatine kalsiyum ve bor kullanması önemlidir çünkü bor ve kalsiyum kullanılmadığı vakit meyvede meyve duvarının gevşek yapıda olması nedeniyle kalsiyum kullanılmaması durumunda meyvede çatlamalar olur eğer bor kullanılmazsa meyvede renk açılmaları meydana gelir şunu unutmamak gerekir kalsiyum ve bor gübreleri birbirlerini tamamlayıcı gübrelerdir beraber kullanıldıkları vakit çok büyük etki yapmaktadırlar

Eklenen Resimler

Eski 06-07-2014, 19:39   #948
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2014
Arkadaslar fograftaki domateslerdeki sorun ne olabilir.
Kalsiyum eksikligi desem domatesin tam ortasinda olmasi gerekmiyor mu ?
Yorumlarinizi bekliyorum

Eklenen Resimler

esen-akasya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2014, 06:52   #949
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2014
Alıntı:
zidowen mantar hastalığından ziyade bitki sulamaya bağlı olarak az **** çok sulamaya bağlı olan vede son dönemlerde sıcaklığında etkisiyle meydana gelen bir stres faktörü bitkilerinize yapraklardan vede imkan varsa **** kök bölgesine civarına bardakla dökmek vasıtasıyla deniz yosunu ile birlikte humik fulvik köklendirici verebilirsiniz böylece bitki rahatlar

yapraktan 100 lt suya 50 cc deniz yosunu
100 lt suya 200 cc humik fulvik köklendirici
karıştırıp uygulayın
yine çok Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için . Gerçekten tüm mesajlarınızı okuyup bunları uygulamaya çalışıyoruz.
Bu sorunla ilgili olarak yağmurlar bittikten sonra bu hastalık oluyor diye düşündük ve kuyu suyundan olabileceğini düşündük ve normal içme suyu uyguluyoruz yaklaşık 3 haftadır , gelişimleri bir hayli düzeldi ve sorun ortadan kalktı. Muhtemelen içerisinde zehirli madde veya atık karışıyor olabilir. Bununla ilgili olarak su analizi nasıl yaptırılabilir fikir verebilir misiniz ?

zidowen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2014, 15:05   #950
Ağaç Dostu

oz26's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2012
Galeri: 2
Merhaba.
Yirmi gün kadar önce domateslerime beyaz sinekler dadandı. Ev yapımı ilaçlarla biraz azalsalarda tamamen çözemedim. Bir hafta önce NeemAzal-T/S (1 Lt / 3,5 cc) kullandım fakat hala uçuşuyorlar. Bugün ikinci kez uygulamayı düşünüyorum. Bu kez 1 Lt / 5 cc uygulayacağım.

Beyaz sineklerden önce hiçbir sorunu olmayan domateslerin yapraklarında kuruma ve lekeler görünmeye başladı. Bunlara sebep beyaz sinekler mi, yoksa başka bir hastalık mı?

Name:  IMG_20140706_132520.jpg
Views: 2297
Size:  78.3 KB

Name:  IMG_20140706_132535.jpg
Views: 2213
Size:  72.6 KB

Name:  IMG_20140706_132549.jpg
Views: 2314
Size:  74.6 KB

oz26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2014, 00:53   #951
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oz26 Mesajı Göster
Merhaba.
Yirmi gün kadar önce domateslerime beyaz sinekler dadandı. Ev yapımı ilaçlarla biraz azalsalarda tamamen çözemedim. Bir hafta önce NeemAzal-T/S (1 Lt / 3,5 cc) kullandım fakat hala uçuşuyorlar. Bugün ikinci kez uygulamayı düşünüyorum. Bu kez 1 Lt / 5 cc uygulayacağım.

Beyaz sineklerden önce hiçbir sorunu olmayan domateslerin yapraklarında kuruma ve lekeler görünmeye başladı. Bunlara sebep beyaz sinekler mi, yoksa başka bir hastalık mı?
Yapraklarda belli bir oranda thrips beslenme etkileri görünüyor. Resimlerde galeri sineği zararı göremedim. 5-6 günde bir neemazal uygulamaya devam etmenizde yarar var. Gerekirse bir çok thrips türüne karşı etkili olan beauveria bassiana içerikli bio-insektisit de kullanılabilir.

Meyvelerini yemek üzere yetiştirilen bitkilerde merkezi sinir sistemini etkileyen nerotoksinlerin, genel olarak da hedef gözetmeyen tüm sentetik zehirlerin kullanılmasını önermem, ayrıca bu gibi içeriklerin forumda tavsiye edilmesini de maalesef uygun bulmuyorum.

Eski 11-07-2014, 10:37   #952
Ağaç Dostu

oz26's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozanemre Mesajı Göster
Sayın oz26,

Yaygın olarak Thrips, lokal olarak da yaprak galeri sineği arazı mevcut.

1.İlaçlama : 1 L el pompasına 1 çay kaşığı ilave. Deltamethrin ya da aynı oranda Primicarb 2 tekerrürlü uygulayın.

3 gün sonra

2.İlaçlama : 1 L el pompasına 1 çay kaşığı ilave. Abamectin 2 tekerrürlü uygulayın.

Hasattan 14 gün önce ilaçlamaları kesin (hasada yakın uygularsanız)

Esen kalın.
Sayın ozanemre; ilginiz için teşekkür ederim. Fakat zehir içerikli kimyasal ilaç kullanmayı düşünmüyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Yapraklarda belli bir oranda thrips beslenme etkileri görünüyor. Resimlerde galeri sineği zararı göremedim. 5-6 günde bir neemazal uygulamaya devam etmenizde yarar var. Gerekirse bir çok thrips türüne karşı etkili olan beauveria bassiana içerikli bio-insektisit de kullanılabilir.
Sayın MeyveliTepe; tavsiyeniz için teşekkür ederim. Uygulamaya başlayacağım.

OSMAN45 ve yağmur beğendi.
oz26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2014, 23:21   #953
Ağaçsever

Arkadaslar 948 Nolu mesajıma cevap verecek kimse yok mu .
Domateslerim curuyor.

Eski 11-07-2014, 23:42   #954
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esen-akasya Mesajı Göster
Arkadaslar 948 Nolu mesajıma cevap verecek kimse yok mu .
Domateslerim curuyor.
Çiçek burnu çürüklüğü değil.

Yaprakların da yakın çekim üst ve alt resimlerini yayınlayabilirmisiniz?

Problemli bir domatesi çürüğün bulunduğu yerden ortadan kestiğinizde ne görüyorsunuz?

Bitkinin gelişimi nasıl? Gövdede herhangi bir çürüklük veya renk değişimi var mı?

Birden fazla hastalıkta benzer görüntüler olmakla beraber erken yanıklığa daha çok benziyor.

Eski 13-07-2014, 16:10   #955
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Çiçek burnu çürüklüğü değil.

Yaprakların da yakın çekim üst ve alt resimlerini yayınlayabilirmisiniz?

Problemli bir domatesi çürüğün bulunduğu yerden ortadan kestiğinizde ne görüyorsunuz?

Bitkinin gelişimi nasıl? Gövdede herhangi bir çürüklük veya renk değişimi var mı?

Birden fazla hastalıkta benzer görüntüler olmakla beraber erken yanıklığa daha çok benziyor.
Suyu cekilmis koyu kahverengi bir yapi goruyorum
Gelisimi fena degil ama cok cicek dokuyor
Cinsi iri pembe domates

Eklenen Resimler

Eski 13-07-2014, 20:27   #956
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yaprak görüntüsü de erken yanıklık semptomları gösteriyor.

Bitkiler yeterince havalanamıyor olabilir. Geçen yıl da aynı yerde domates yetiştirilmiş miydi? Aşırı nem, yaprakların ıslanması fungusun çimlenip hızla yayılmasına sebep olur.

Hastalıklı yaprakları ve belirti gösteren meyveleri kopartıp yakın. Bakırlı bir ilacı (labicuper, mastercop vb.) ya da bulabilirseniz %0,5 potasyum bikarbonat bir kaç kez 7 günde bir uygulayın.

Eski 13-07-2014, 23:39   #957
Ağaçsever

Sn meyvelitepe tesekkurler

Eski 14-07-2014, 12:15   #958
Ağaç Dostu

cevap

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zidowen Mesajı Göster
yine çok Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için . Gerçekten tüm mesajlarınızı okuyup bunları uygulamaya çalışıyoruz.
Bu sorunla ilgili olarak yağmurlar bittikten sonra bu hastalık oluyor diye düşündük ve kuyu suyundan olabileceğini düşündük ve normal içme suyu uyguluyoruz yaklaşık 3 haftadır , gelişimleri bir hayli düzeldi ve sorun ortadan kalktı. Muhtemelen içerisinde zehirli madde veya atık karışıyor olabilir. Bununla ilgili olarak su analizi nasıl yaptırılabilir fikir verebilir misiniz ?
toprakta fungal virüs etmenleri olabileceği gibi sudada bu etmenler olabilir ayrıca bir çok hastalık özellikle durgun sularda meydana gelir gelişerek bitkilere taşınır herhangibi toprak tahlili yapan laboratuvarda su tahlilide yapma ikmanı bulur ayrıca belediyelerin ilgili birimlerindeki kuruluşlarındada su tahlili yapılır size en büyük önerim kuyu suyunu klorlamanız ,dezenfektan dökmeniz suya klordioksit veya hidrojen peroksit dökerek bu sorunu kendinizde çözebilirsin içme suyunda zaten mevcut klorlama işlemi yapılmakta ve bu sularda büyük bir sıkıntı çıkmamakta size tavsiyem kuyu suyunu ilaçlamak

Eski 14-07-2014, 12:32   #959
Ağaç Dostu

cevap

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esen-akasya Mesajı Göster
Arkadaslar fograftaki domateslerdeki sorun ne olabilir.
Kalsiyum eksikligi desem domatesin tam ortasinda olmasi gerekmiyor mu ?
Yorumlarinizi bekliyorum
esen akasya alterneria solani erken yaprak yanıklığı mevcut bitkinizde ilk önce bu rahatsızlık yapraklarda olur daha sonraki süreçte bitkilerin çiçekleri sanki güneş görmüş gibi nemsiz kalarak dökülür tutan meyvelerde ise en son olarak görülür 3 dönemde şiddetine göre görülür en şiddetli ve hemen müdahale edilmesi gereken zaman 3 dönemdir yani yaprakta görülmesi 1. dönem çiçeklerde görülmesi 2. dönem çiçekte görülmesi
3. dönem tutan meyvede çürükler şeklinde iz yaparak görülmesidir meyve olgunlaşıp kızarsa bile meyveyi enine doğru 4-5 dilim kestiğinizde çürük tabakanın kat kat meyve duvarının dışından içine doğru gittiğini görürsünüz bu hastalığa karşı mücadele uygulanmış ve denemesini yaptırdığım mücadele programında

kesinlikle bakırlı ilaçlar uygulamalısınız

tavsiyem mastercop veya cupravittir hatta bakırlı bir sıvı gübre ile dekara 1.5 litre civarında damlamadan uygulayıp mastercop veya cupravitide yapraktan uyguladığınızda kesinlikle netice alırsınız

( çünkü neden bakırlı ilaç ilk dönemlerde olda quadris , m-45 gibi ilaçlar tavsiye edebilirim fakat tabiri caizse bitkiniz anjiyo safasında hemen müdahale şart)

3 fotoda ise çürüğün üstünde hafif bir beyaz leke var 1-2 tane buda külleme hastalığı bunada yapraktan luna , topas,shavit gibi ilaçları kullanabilirsiniz

görüldüğü gibi 2 hastalık varsa bu ortamda aşırı derecede sıcaklık oluştuğuna nemin olmadığına sulamanın yetersiz kaldığına işaret bitkinizin toprağını ve yaprağını topraktan boş su vermemek kaydıyla yani gübre , başka bir ürün verilebilir yapraklara ise sürekli düzenli olarak boş su vererek nem oluşturun

akikem beğendi.
Eski 14-07-2014, 14:30   #960
Ağaçsever

Sn. danışman_32 teşekkür ederim

Düzenleyen esen-akasya : 14-07-2014 saat 14:31 Neden: yanlış yazı

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024