View Single Post
Eski 12-08-2013, 23:12   #852
danışman_32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
yetiştiricilik

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Sorunuza en sağlıklı yanıtı tabi ki konunun uzmanı ya da benzeri konularda uzmanlık seviyesine gelmiş üyelerimiz verebilirler.

Amatör bir bahçeci olarak fotoğraflarınızdan sezinleyebildiğim kadarı ile düşüncelerim şu şekilde.

Fideleriniz özensiz bir şekilde, daha doğrusu oldukça rastgele ve gelişi güzel dikilmiş gibi görülüyor. Fide aralık ve mesafeleri göz ardı edilmiş gibi.

Çapalamadan bir belirti göremedim. Domates çapayı sever. Bizde bir söz vardır. İki çapa bir su demektir diye.

Domatesleriniz yere yatmış durumda. Bunları bağlayıp tırmanabilecekleri ortam yaratmadığınızı düşünüyorum.

Belki yanılıyorum ama sulama sisteminizin olmadığını görüyorum. Vahşi sulama ya da yukarıdan yapraklara değecek şekilde hortumla hatalı bir şekilde sulama yaptığınız sanır gibiyim. Buna dayalı olarak yapraklarınızda sanki küf ya da mantar türü bir rahatsızlık olduğunu sanıyorum.

Saygılarımla.
serdar genelde yetiştiriciklikte dikkat edilmesi gerekenler

doğru ve hastalıktan ari fide temini : (sertifikalı fideleri ve piyasadas tanınmış fideleri temin edin
doğru ve uygun sulama : bitkilerin su isteği genelde 2-3 gün arasında sıcaklık ve diğer faktörlere göre
çapalama : uygun zamanda toprağın havalanmasını ve köklerin gelişmesine teşvik için önemlidir
nitelikli gübreleme : NPK DAL DÖL BAL gübreleremesi ve ilaveten kaliteye ve gelişmeye yönelik gübrelemeler bu konuda açmış olduğum gübreleme ile ilgili konu başlığıma göz atın
hastalık ve zararlı takibi : bir ziraai danışmana **** kendiniz bitkiyi kontrol etmelisiniz
uygun ve yerinde ilaçlama : sürekli aynı ilacı verip hastalık ve zararlıyı o ilaca dirençli hale getirmek yerine farklı ilaçlarda farklı zamanlarda ziraai mücadele yapılmalı
işçilik : koltuk alımı tepe filizi alımı yaprak budaması sarma dolama gibi konularda dikkat edilmesi

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön