agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni98Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-08-2008, 19:09   #91
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Birkaç gülümde daha önce de bahsedilen fizyolojik bozukluk oluşmaya başladı.
Sulama düzeni değişmedi, hava çok sıcak ve çok nemli. Bitkilerin yeri de değişmedi, önceden normal çiçekleri vardı.

Name:  DSC04466.jpg
Views: 3792
Size:  30.8 KB
Name:  DSC04473.jpg
Views: 3667
Size:  41.5 KB

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2008, 13:39   #92
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kayhan72 Mesajı Göster
Merhaba,
Bahçemdeki güllerin yarısının yaprakları, 2-3 yıldır açık yeşil. Sanki ölecek gibi duruyorlar. Acaba bir besin eksikliği mi vardır. Güllere özel bir besin takviyesi tavsiye edermisiniz.
Sayın Kayhan72;
Güllerinize B5A uygulamadınız mı?...

Hüseyin Ovak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 12:04   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nariel Mesajı Göster
Birkaç gülümde daha önce de bahsedilen fizyolojik bozukluk oluşmaya başladı.
Sulama düzeni değişmedi, hava çok sıcak ve çok nemli. Bitkilerin yeri de değişmedi, önceden normal çiçekleri vardı.

Eklenti 45644
Eklenti 45645
GÜL KÜLLEMESİ(Sphaerotheca pannosa var Rosea (Walt.),Lev.)

Zarar Şekli ve Zamanı : Gülün yaprak,sürgün ve tomurcuklarında görülür.Hastalıklı yapraklar kıvrılır,oluklaşır ve sertleşir.Hafifçe kızarır ve beyaz bir küf örtüsüyle kaplanır.Küf örtüsü çanak yapraklarda ve saplarda da görülür.

Mücadelesi:
Kültürel Önlemler:
Fazla sulamadan özellikle sisleme şeklindeki sulamadan kaçınılmalıdır,
Hastalık görülen bitki kısımları budanmalı,
Bitkinin iyi gelişmesi sağlanmalıdır.
Kimyasal Mücadele:Yaprak ve tomurcuk teşekkülü görüldüğünde ilk ilaçlamaya başlanılmalı,birer hafta aralıklarla 5-6 ilaçlama yapılmalıdır.

Kullanılacak İlaçlar ve Dozları

Etkili Madde Adı ve Miktarı----Formülasyonu---Dozu(100 lt. suya)
Benomyl %50------------------- WP-----------100 gr.

Bupirimate 250 g/l---------------EC---------- -160 ml.
Dinocap 475 g/l---- ------------- EC----------- 40 ml.
Kükürt %80----------------------WP-----------400 gr.
Quınomethionate %25---------- WP-----------30gr.
Penconazole 100 g/l------------- EC---------- -25 ml.
Hexaconazole 50 g/l-------------SC------------50ml.
Pyrazophos 300 g/l- -------------EC------------50ml.

Emine Aktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 12:07   #94
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Emine Hanım, ilginiz için teşekkür ederim ancak benim bahsettiğim sorun, gülün göbeğinden yeşil yaprakların çıkması idi.. Külleme ile de çok uğraştım ancak çok şükür şimdi sağlıklılar. Şu anki oluşum çevre koşulları ile ilgili sanırım.

Eski 27-08-2008, 12:59   #95
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 25
Gülün ve tomurcuğun anormal gelişimi, mantarik etkilidir. Mantar hastalıkları inatçı olup, ilaçlama süreleri sık olur. Bulaşıklı dallar temizlenir, ilk ve sonbaharda koruma ilaçlamaları ihmal edilmez. Yaprak küllemesi, bir tür mantar hastalığıdır.

Emine Aktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 16:03   #96
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2008
Sayın Narıel.Bildiğim kadarıyla, bu bir mantari rahatsızlık değildir. Genetik Bir hastalıktır. İlaçlama işe yaramayacaktır malesef.

bilce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 21:03   #97
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Alıntı:
Emine Hanım, ilginiz için teşekkür ederim ancak benim bahsettiğim sorun, gülün göbeğinden yeşil yaprakların çıkması idi.. Külleme ile de çok uğraştım ancak çok şükür şimdi sağlıklılar. Şu anki oluşum çevre koşulları ile ilgili sanırım.
Burada bir bilgi var bu konuda.

Gül Hastalık ve Zararlıları

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2008, 16:06   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2008
gül hastaligi

Merhaba benim gülümün üstünde un gibi biseyler var sanki un serpilmis yikiyorum bi kac gün gecmeden yeniden oluyo bu bir hastalikmi eger hastaliksa nasil gecer ??

cvplarinizi bekliyorum

kadayif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2008, 23:56   #99
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilce Mesajı Göster
Sayın Narıel.Bildiğim kadarıyla, bu bir mantari rahatsızlık değildir. Genetik Bir hastalıktır. İlaçlama işe yaramayacaktır malesef.
Bir de B5A yı deneyin....B5A ile hazırladığınız suyu yapraktan yıkar gibi uygulayın...Aynı anda topraktan da verin... 10 15 gün sonra değişikliği fark edeceksiniz...Saygılar..

Eski 30-08-2008, 16:31   #100
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kadayif Mesajı Göster
Merhaba benim gülümün üstünde un gibi biseyler var sanki un serpilmis yikiyorum bi kac gün gecmeden yeniden oluyo bu bir hastalikmi eger hastaliksa nasil gecer ??

cvplarinizi bekliyorum
Kadayıf hoşgeldiniz, öncelikle yeni gelen arkadaşlar başlığında kendinizi tanıtırsanız ve forum kullanma kılavuzunu okursanız seviniriz (cvp gibi kısaltmalar kullanmıyoruz ve kelimeleri "oluyo, bi" gibi konuşma diliyle değil de tam yazıyoruz .

Gülünüzün hastalığı bu sayfalarda pekçok kez anlatıldı. Külleme. Bu başlığı baştan okursanız detaylı cevaplar bulacaksınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2008, 16:57   #101
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hüseyin Ovak Mesajı Göster
Bir de B5A yı deneyin....B5A ile hazırladığınız suyu yapraktan yıkar gibi uygulayın...Aynı anda topraktan da verin... 10 15 gün sonra değişikliği fark edeceksiniz...Saygılar..
Hüseyin Bey, b5a nın güllerdeki abiotic problemlere iyi geldiği ile ilgili deneme sonuçları var galiba elinizde, niye bizle paylaşmıyorsunuz?

Bu arada b5a yı uygulayıp iyi geldi sanacak üyelerimize bu durumun geçici olduğunu diğer çıkacak goncalarda muhtemelen sorunun görünmeyeceğini hatırlatalım.

Eski 30-08-2008, 22:36   #102
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Hüseyin Bey, b5a nın güllerdeki abiotic problemlere iyi geldiği ile ilgili deneme sonuçları var galiba elinizde, niye bizle paylaşmıyorsunuz?

Bu arada b5a yı uygulayıp iyi geldi sanacak üyelerimize bu durumun geçici olduğunu diğer çıkacak goncalarda muhtemelen sorunun görünmeyeceğini hatırlatalım.
Sayın pakkaner;
Benim bu forumda yazdıklarım denemeler sonucu elde ettiğim bilgilerdir.Pek çok denemede bu tür sorunlarda B5A etkili oldu.Ben de sorununu çözememiş olan sayın üyemize bir alternatif sundum.Deneyip denemek kendi tercihidir.Ayrıca düzenli B5A kullanılan bitkilerdeki B5A etkisinin kalıcı olduğunu gözlemledim.****** sizlerin mesleki tecrübesinin önüne geçmek haddim değildir,sadece paylaşım...
Bu güne kadar B5A önerdiğim hiçbir üyemizden olumsuz sonuç almadım, bundan dolayı da mutluyum...B5A yı denememiş üyelerimizin şüphelerinin de kendileri B5A kullanıp sonucu görmeden yok olmayacağını biliyorum çünkü;B5A sıra dışı,yeni bir teknoloji,zaman ve sabır istiyor...Amacım insanlığa faydalı olabilmektir...Umarım başarırım...Saygılar...

Eski 31-08-2008, 00:04   #103
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

İlgilenen herkese çok teşekkür ederim. B5A şu an temin edemem, bu yüzden deneyemeyeceğim. Şu dönemde diğer bitkilerimde de çeşitli anormallikler oluşmaya başladı, mesela keditırnakları. Bir şekil bozukluğu gördüm geçenlerde bir çiçeğinde, çiçek açamamış ama sanki yüzlerce yaprak çıkarmış ve bu yapraklar büyüyememiş.

Bahsettiğim abiotic bozukluğu gördüğüm gülümün birinde diğer tomurcuklar da açtı, kimi düzgün, kimi bozuk.

Ayrıca diğer güllerimin çoğu birçok iri tomurcuk verdi şu dönem ancak güzelce açmasını beklediğim bu tomurcuklar açınca kederleniyorum. Eskiden elim kadar açan güller, şimdi yalınkat ve sadece 4-5 taçyaprak halinde açıyor.

Göbeğinden yeşil yapraklar çıkaran güller aşısız, sarmaşık ya da minyatür. Yalınkat hale gelenlerde aşılı da var, aşısız da ve gördüğüm kadarıyla yabani sürgün oluşumu yok altlarda.

Kışın derince budamayı düşünüyorum gülleri, hayvan gübresiyle gübreleyip ertesi baharı bekleyeceğim bakalım, yine anormallikler oluşacak mı.

Eski 01-09-2008, 15:26   #104
Ağaçsever

dengetarim's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2008
Merhaba Nariel;

Silifke de gülcülükmü yapıyorsunuz? Yoksa bahcenizde hobi olarak gülmü yeştiriyorsunuz? Eğer geniş alanda gülcülük yapıyorsanız; Size gülcülükte çok yaygın olan bir gübre önereceğim. Mersin de ve Adana da gülcülük yapan bir çok firma bu gübreyi kullanır. Güllerde sürgünler çok güzel ve yapraklar çok
canlı olur. Hastalıklara karşı bitki çok dirençli hale gelir. Mesela külleme varsa; ilacını atarsınız bir gün sonrada bu gübreyi verdiğinizde yapraklar parlamaya başlar.

Gübrenin Adı : Natural bioplasma
Silifkede : Özerler tarım
Atayurtta : Tarım kredi koop., Özgür Tarım - Özgür Çopur, Çözüm Tarım
zirai ilaç bayilerinden temin edebilirsiniz.

Eğer isterseniz çok geniş alanlarda kullanan gül seralarının isimlerinide verebilirim.

Emine Akman beğendi.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 01-09-2008 saat 18:06
dengetarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 15:55   #105
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Sayın dengetarim, balkonda gül yetiştiriyorum ve 8 saksı bodur, 7 saksı aşılı ve aşısız büyük gülüm var. Bu gübreyi az miktarlarda da temin etme şansım var mıdır? Genellikle gül bahçe ve seralarında kullanmak için, fazla miktarda paketleniyorlar.
Şu an külleme ya da başka mantari hastalık yok, topraklarına yeterli miktarda keçi gübresi koymuştum, arada bir demir gübresi ve çiçek coşturan verdim.

Eski 01-09-2008, 16:02   #106
Ağaçsever

dengetarim's Avatar

Alıntı:
Sayın dengetarim, balkonda gül yetiştiriyorum ve 8 saksı bodur, 7 saksı aşılı ve aşısız büyük gülüm var. Bu gübreyi az miktarlarda da temin etme şansım var mıdır? Genellikle gül bahçe ve seralarında kullanmak için, fazla miktarda paketleniyorlar.
Şu an külleme ya da başka mantari hastalık yok, topraklarına yeterli miktarda keçi gübresi koymuştum, arada bir demir gübresi ve çiçek coşturan verdim.
Gübre ambalajı 5 litrelik size çok gelir. Size yazdığım bayi arkadaşlarla bir görüşün. Silifkede seralarda, çilekte, çeltikte ve meyve ağaçlarında çok yaygın kullanılıyor. Çiftci arkadaşlar bayiden Natural bioplasmayı alırken; bayiler çiftciden bir miktar alıp size verebilirler.

Eski 01-09-2008, 16:10   #107
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Teşekkür ederim, zirai ilaç bayilerine uğrayacağım. Gelişmeleri bu sayfada bildiririm.

Eski 01-09-2008, 16:33   #108
Ağaçsever

dengetarim's Avatar

ilginize Teşekkür ederim. Bir sorun olursa 533 5919206 dan bana ulaşabilirsiniz.

iyi akşamlar

Düzenleyen Mine Pakkaner : 01-09-2008 saat 18:05
Eski 01-09-2008, 18:08   #109
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hüseyin Ovak Mesajı Göster
Sayın pakkaner;
Benim bu forumda yazdıklarım denemeler sonucu elde ettiğim bilgilerdir.Pek çok denemede bu tür sorunlarda B5A etkili oldu...
Öyleyse resmi deneme sonuçlarınızı bekliyoruz.

Eski 09-09-2008, 21:12   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Minyatür Gülümün Nesi Var?

Merhabalar.Bana hediye verilen minyatür gülüm güneşli bir yerde duruyor.Fakat son 2 günde bazı yapraklarında siyah noktalar çıktı ve sarardılar bende koparttım.Gülümün Nesi var?

Şimdiden teşekkürler...

batukaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2008, 23:10   #111
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Forumda arama yaparsanız, sorununuzla ilgili bilgileri rahatlıkla bulacaksınız.
Gül Hastalık ve Zararlıları sayfasına bir bakın, güllerle ilgili başka başlıklar da mevcut.

Eski 11-09-2008, 12:53   #112
Ağaçsever

dican's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
güllerimi kaybettim

Sevgili arkadaşlar

Geçen sene aldığım ve iki senedir bende olan iki adet gülümü bu sene kaybettim. Ne olduğunu anlamadım sizlerden yardım almak istiyorum. Bahçem taş kaplı olduğundan güllerim saksıda yetişiyor. Bu sene geçen seneden daha tecrübeli olduğumu zannederek yeşil bitleri ve küllemeyi gördüğümde tanıdığımı düşündüm. Zirai ilaç satan bir dükkandan böceklere ve küllemeye karşı ilaç aldım. Mühendisin tavsiyesi ile ikisini karıştırıp güllere uyguladım. Tabi beyefendi bana 3 günde bir ilaçlayın tüm çiçeği dediği için aynen uyguladım. Güllerim tam güzelleşme zamanındayken kurumaya başladı ve ben bunu görünce ilaçlamayı bıraktım. Sanıyorum 3 kere ilaçlamıştım. Ardından bir miktar budayarak kurtarmayı denedim. Bir de domates fidelerim güllerime çok yakında biraz yüksekte kaldığı için sulama suları topraklarından süzülüp bazen güllere geliyordu. Domateslerin çok yakınında kalan kamelyamda kısa sürede yaprakları kararıp dökülmeye başladı ve çıplak dal haline dönüştü. Bu olaylar normal midir? Domatesler mi etkiledi gülleri mi de kurudular yoksa çok mu ilaçladım? 2 senelik olan gülüm şimdi yapraksız ve uçtan itibaren karardı köke doğru gitmekte. Budamalımıyım?

dican Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2008, 19:00   #113
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Sayın dican, fotoğraf ekleyebilirseniz daha rahat yorum yapabiliriz. İlaçları yeterli ölçüde sulandırdınız mı acaba? Keşke tersliği farkettiğiniz anda gülünüzü yıkasaydınız.

Eski 12-09-2008, 14:51   #114
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Saksıda olan bodur minyatür gülleri, küllemeden korumak bayağı zor oluyor.
Diğer güllerinizin saksı toprağı kafi miktarda mıydı?
Külleme ve insektif ilacının çoğu birlikte kullanılabiliniyor. Tabî, sulandırma önemli.
Üç gün ara bence çok sık. Bitkinin bir nefes almasını bekleseydiniz keşke.
Bitkiler, havaya ve güneşe ihtiyaç duyarlar, domateslerin arasında kafi derecede hava alabildiler mi? Gerçi bu mevsimde çok yaprak dökülür ama şu zamanda da çok çok çiçek verirler, adeta son demleri gibi.
Budama için erken ama tamamen elden gidecekse, sitemizde de gösterildiği gibi bir genç budama yapın, öylede gitti böyle de gitti misali.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2008, 23:10   #115
Ağaçsever

dican's Avatar

Kökleri dışarı çıkmıştı baharda yeni ve büyük saksılarına almıştım sanıyorum toprakları yeterliydi. Pek budamamıştım korkudan yanlış yaparsam diye onlar da uzamıştı biraz. İlaçlama konusunda ne desem yalan olur bana ne dedilerse öyle yaptım. Sanıyorum biraz fazla ilaçladım. Öğrenicem ama güllerime yazık oldu bu arada. Dediğiniz gibi budadım ben şimdi ama kurtulacağını sanmıyorum. Keşke böcekli kalsaydı insan çok bilince de başı derde daha çok mu giriyor nedir? Bu güllerden biri bir önceki yazı da bende geçirdi ama sudan başka birşey vermediğim halde gül gibi geçinip gidiyorduk. Bu sene başı ile gübreleme ilaçlama derken öğrendikçe öldürdüm gülümü Şimdi domateslerin hiç suçu yok mu? Yani havasını kapatacak gibi değildi ama belki salgıladıkları birşey vardır da gülümü kurutmuştur diye de düşünmüştüm. Akıl işte ben suçlu olmayayım da herşey olabilir. Çok üzüldüm ben bu olaylara taa İzmirden getirmiştim ben onu kucağımda bu arada üzgünüm resmini çekecek pek birşeyi kalmadı kapkara bir dal ama yarın gündüz gözü ile çekmeye çalışacağım.
Teşekkür ederim bilgilerinize

Eski 12-09-2008, 23:40   #116
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Siz üzülmeyin, madem İstanbul'da oturuyorsunuz, bu baharda size iki tane güzel gül ayırırım.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2008, 13:16   #117
Ağaçsever

dican's Avatar

İşte benim gülümden geriye kalan Sağolun güler hanım ben sizin gülleri de öldürürsem daha da üzülürüm sonra. Öğrenmenin daha az üzücü yolu yok mu acaba? Yardımlarınız için sağolun.

Eklenen Resimler

Eski 02-10-2008, 15:55   #118
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
[QUOTE=batukaya;283819]Merhabalar.Bana hediye verilen minyatür gülüm güneşli bir yerde duruyor.Fakat son 2 günde bazı yapraklarında siyah noktalar çıktı ve sarardılar bende koparttım.Gülümün Nesi var?

Şimdiden teşekkürler

Benim bildiğim kadarıyla o yaprakları hemen gülden uzaklaştırmak gerekiyor. Bu bir tür mantar hastalığı olabilir. Ya da mevsimsel bir durumda olabilir. Benim de böyle bir gülüm var. Biraz gölgeli bir yere diktim. Ve hiç sorun yaşamıyorum. İstersen yerini değiştir. Şimdi tam zamanı

Düzenleyen susam : 08-10-2008 saat 04:09 Neden: renkli yazdığım için.
susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2008, 23:54   #119
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

İyi geceler,
Güllerde dert bitmiyor ama yine de en sevdiğim bitkilerden biriler
Şimdi de yeni bir hastalık oluşmaya başlamış sanıyorum. Bu gülüm zaten hiçbir zaman pek sağlıklı bir form almadı, yapraklarındaki kararmayı ben rüzgardan zannediyordum. Çok rüzgar alıyor ve en uzun boylu gül bu olduğu için diğerlerinden daha çok hırpalanıyor.
Ancak biraz önce balkona çıktığımda yakından baktım ve yapraklardaki siyah lekelerin hastalığa benzediğini gördüm. Yapraklar da sert ve kıvrık.
Diğer güllerin hiçbirinde bu durum yok, bu gülün ise pekçok yaprağında var. Acaba hastalık mıdır, bu gülü diğerlerinden ayırmalı mıyım?
Mildiyö değil anladığım kadarıyla, kara leke hastalığı olabilir mi?

Eklenen Resimler

Eski 08-10-2008, 17:52   #120
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Gülümün hastalığına yorum getirecek olan yok mu? Geç olmadan önlemini alayım..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024