agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-12-2014, 19:42   #5161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cevizadam Mesajı Göster
Egeli arkadaşım tarlanız kaç dönüm? Damlama sistemi kaç liraya mal oldu öğrenebilir miyim? Bir de ince boru en fazla kaç metre olabilir. Benim tarlanin boyu 500m damlama kurmayı düşünüyorum da toplam 50dönüme
cevizadam tarlamız 26 dönüm. sistemin sağlıklı çalışması için ince borular için 100 mtden daha kısa tutulması gerektiğini söylediler. bizim tarlamızın eni 120 mt bir köşeden ana hattı çektiğimizde sıkıntı yaşamamak için ana boruyu tarlanın tam ortasına döşedik ince borularıda sağa ve sola olmak üzere iki taraflı çıkarttık böylece ince boruların uzunluğunu 60 mt ye düşürdük tarlanın eğimi ve depoyu 1,5 yükselterek basınçta bir sıkıntı yaşamadık kendi kuvveti ile sulamayı yapabildik. su deposunu ikinci el olarak aldım 2500 tl. ana hat için kangal boru 230 mt kullanıldı diğer damlama ekipmanı için 400mt'lik toplam 11 top damlama borusu kullanıldı (8 tanesi deliksiz 3 tanesi delikli damlatıcılı fidanların çevresine çember sistemi yapıldı) ve bunlar için gerekli aparatlar nipel, küçük vana, filtre gibi küçük tamamlayıcı parçalar bunların toplamı yaklaşık 2000 tl civarı tuttu. işçilik olarak sadece su deposunun altına 1,5 mt yüksekliğinde taştan yer ördürüldü bunun için 300 işçilik+100 malzeme diğer işçiliğin hepsini kendimiz yaptık bize maliyeti toplamda 5000 tl tuttu.

egeli20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2014, 21:49   #5162
Ağaçsever

cevizadam's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2014
Cevabınız için teşekkür ederim. Bir de sondaj yaparsanız süper olur. Aynı sistemi ben de yapacağım inşaAllah. Kolaygelsin.

cevizadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2014, 22:38   #5163
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2014
Ben teşekkür ederim. Dediğim gibi normalde kapalı hidrant sistemi sulama barajımız var baraj kurulduğundan beri ilkkez barajda su sıkıntısı oldu ve su verilmedi inşallah seneye böyle sıkıntı yaşamayız yaşarsakta sondajı kesinlikle yaptıracağız. Sizede şimdiden kolay gelsin.

egeli20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2014, 12:58   #5164
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Bahçemiz bugün 3. yaşını doldurdu. Yaprak dökmeden önceki son hali aşağıdaki gibidir.. Yaprak dökmüş hallerini ve meyve gözü oluşumlarını da fotoğraflandırıp ayrıca paylaşacağım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen formullaone : 04-12-2014 saat 14:20
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2014, 15:46   #5165
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Bahçemiz bugün 3. yaşını doldurdu. Yaprak dökmeden önceki son hali aşağıdaki gibidir.. Yaprak dökmüş hallerini ve meyve gözü oluşumlarını da fotoğraflandırıp ayrıca paylaşacağım.
Sayın formullaone

Bahçemdeki fidanlar sizinkilerle aynı yıl dikilmiş olmalı (2012 baharı).
Gelişimleri benzer durumda ancak bendekilerin yan dal gelişimi sizdekilere göre daha fazla gelişmiş ancak dikine gelişimleri ise daha az olduğunu görüyorum, bu durum çeşide ve budamaya bağlıda olabilir. Eğer fidanlarınız yandal verimi yüksek olan çeşitlerden ise, önümüzdeki yılki budamada gelişimi yana doğru sağlayacak şekilde budama yapmanızı öneririm.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2014, 20:32   #5166
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-12-2014
Maaşallah diyelim kim ne der bilmem beni affedin ama bu ağaçlar olması gerektiği gibi emeğinize saglik allah a şükretmek gerek benim ayni yaşta olupta tekrar tek sürgüne bıraktığım fidanlarimi görseniz sadece sukreder deriin bir oh çekersiniz.şöyleki 2011 aralik 18 de dikilen agaclarim ilk yil don ve asiri soguk arti tepesini vurup gömmmemiz sonucu zarar gordugu ancak kuruyan olmadi şükür dedik uğraştık 2 yilina girdi zararsiz atlatilan 2012 kışından sonra güzel bir bakim sulama gübreleme capa emek ve sevgiyle agaclarimi 2 ile 4 metre arasi tac yapılacak sekle getirdik mi. Sonra 3 yazinda da tamamdir artik tacimizi olusturuyoruz un coşkusuyla bahari bekledik veeeee hatırlamak istemedigim o aci ve acımasız gece butun umutlarimizi ve emeğimizi sildi ve atti soz degil bu evet gercekten ağlayarak (ve yine şükürler olsunki asi yerlerinin üzerinden açtılar)2m lik agaclarimi diplerinden 3 _ 4 m lik agaçlarimi yarıdan testere ile kesmek zorunda kaldim.ve buna sebep kurak gecen ve subat ta İnsanlar i yakan sıcaklikta gecen kıştan baskasi degildi.yilmadi yine agaclarimi ayni boylara getirdik taci olusan da oldu bunlar bize ve bana cok sey öğretti ama pahali bir ders oldu ha ne yapabilirdik simdi belki bana rakım yer mevkii bir çok şey sorrulacak haklısınız ama 10 yasinda ki bir cevizin kokuyle ve 8 yasindaki kirazın da tamamen kurudugunu da gordugumu söylemek isterim babam 70 yasinda ben böyle bir yil daha görmedim dediki benim de son gordugum olur inşallah.Kisacasi bana bu ağaçlar icin maasallah demek düşerken sizede bizim başımıza gelenler gelmedigi icin suyunuzun ve imkaninizin oldugu icin şükretmek düşer allah ceviz lerinizin içini dolu hasadınizi daim eylesin.

doğaşk60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2014, 21:34   #5167
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doğaşk60 Mesajı Göster
Maaşallah diyelim kim ne der bilmem beni affedin ama bu ağaçlar olması gerektiği gibi emeğinize saglik allah a şükretmek gerek benim ayni yaşta olupta tekrar tek sürgüne bıraktığım fidanlarimi görseniz sadece sukreder deriin bir oh çekersiniz.şöyleki 2011 aralik 18 de dikilen agaclarim ilk yil don ve asiri soguk arti tepesini vurup gömmmemiz sonucu zarar gordugu ancak kuruyan olmadi şükür dedik uğraştık 2 yilina girdi zararsiz atlatilan 2012 kışından sonra güzel bir bakim sulama gübreleme capa emek ve sevgiyle agaclarimi 2 ile 4 metre arasi tac yapılacak sekle getirdik mi. Sonra 3 yazinda da tamamdir artik tacimizi olusturuyoruz un coşkusuyla bahari bekledik veeeee hatırlamak istemedigim o aci ve acımasız gece butun umutlarimizi ve emeğimizi sildi ve atti soz degil bu evet gercekten ağlayarak (ve yine şükürler olsunki asi yerlerinin üzerinden açtılar)2m lik agaclarimi diplerinden 3 _ 4 m lik agaçlarimi yarıdan testere ile kesmek zorunda kaldim.ve buna sebep kurak gecen ve subat ta İnsanlar i yakan sıcaklikta gecen kıştan baskasi degildi.yilmadi yine agaclarimi ayni boylara getirdik taci olusan da oldu bunlar bize ve bana cok sey öğretti ama pahali bir ders oldu ha ne yapabilirdik simdi belki bana rakım yer mevkii bir çok şey sorrulacak haklısınız ama 10 yasinda ki bir cevizin kokuyle ve 8 yasindaki kirazın da tamamen kurudugunu da gordugumu söylemek isterim babam 70 yasinda ben böyle bir yil daha görmedim dediki benim de son gordugum olur inşallah.Kisacasi bana bu ağaçlar icin maasallah demek düşerken sizede bizim başımıza gelenler gelmedigi icin suyunuzun ve imkaninizin oldugu icin şükretmek düşer allah ceviz lerinizin içini dolu hasadınizi daim eylesin.
Sayın doğaşk60, güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. İnsanoğlu doğanın gücü karşısında çoğu zaman boynunu eğmek zorunda kalıyor. Bizim de şiddetli lodoslarda kırılan ağaçlarımız, tavşanların ve domuzların kemirip kırdığı ağaçlarımız oldu ancak pes etmeden mücadele ettik,ediyoruz. Umarım bundan sonra sizin bahçeniz de istediğiniz boya ve verime ulaşır. Başarılar diliyorum..

Eski 04-12-2014, 21:49   #5168
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Sayın formullaone

Bahçemdeki fidanlar sizinkilerle aynı yıl dikilmiş olmalı (2012 baharı).
Gelişimleri benzer durumda ancak bendekilerin yan dal gelişimi sizdekilere göre daha fazla gelişmiş ancak dikine gelişimleri ise daha az olduğunu görüyorum, bu durum çeşide ve budamaya bağlıda olabilir. Eğer fidanlarınız yandal verimi yüksek olan çeşitlerden ise, önümüzdeki yılki budamada gelişimi yana doğru sağlayacak şekilde budama yapmanızı öneririm.
Sayın ykaya194, evet bizim de 2011 Aralık ayında açık kök olarak dikildi. Bunlar Fernor çeşidi. Chandler'a göre daha dik gelişiyor. Budamalarını kendim yaptığım için acemiliğin de etkisiyle 2. yaz hem boya hem de yan dala giden ağaçlar olmasına rağmen bunların yan dallarını kesmedim ve liderle eşit boyda büyüyüp göble şeklini aldılar. Bu göble şekli sık dikim için en tehlikeli durum, düzeltmeye çalışıyorum.

Artık akıllandım ve geçen yıldan itibaren lider dalın büyümesine özen göstererek budama yapıyorum. Böylece önümüzdeki yaz çoğunun 2. kat yan dallarını da büyütmeye başlamış olacağım. Modifiye lider şeklini sağlayınca araları çabuk kapatmadan yukarıya doğru olan boşluğu değerlendirmiş olacağım.

Sizin enine gelişim göstermiş olmaları, haziran ayında tepe vurup dallandırmış olmanızdan kaynaklı olabilir mi ? Yanılmıyorsam çok uzamasınlar diye Haziran da tepe vurmuştunuz bazılarına. Siz 2. katı nasıl oluşturacaksınız? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Eski 04-12-2014, 22:03   #5169
Ağaçsever

Teşekkür ederim sayin formülone.Evet söylediklernize katılıyorum yılmayacaz çalışacagiz yanlislarimiz dogrularimiz ve doğru sandıklarımizin karşılığında tecrübe kazancagiz belki maddi olarak kisa vadede kaybederiz ama yanlislarimiz dan arindigimizda evlatlarimiz koylumuz halkimiz ülkemiz kazanacak bunun hayali bile beni kamçılamaya yetiyor ve bu doğrultuda ilerliyorum aslında bende bikac resim yüklemek isterdim ama boyutlar biraz fazla is daha sonra **** yaza zararsiz girerizde ozaman daha mutlu bi sekilde yüklerim.

Eski 05-12-2014, 00:01   #5170
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Genel olarak çok güzel, fakat budamada gördüğüm hatalar epey var bunu nasıl anlatmaya çalışayım bilemiyorum.

Örneğin şu resim.

Name:  10806918_302682963274619_208004003_n.jpg
Views: 1138
Size:  69.5 KB

Bir nolu ağacın ana yandalları sık ve aynı yönde üstüste ve hepsi iyi gelişerek lideri durdurmuşlar lider oldukca zayıf bu gelişen yandalların bir kısmı alınarak diğerlerine de müdehale edilmeliydi.
İki nolu ağaçta da lider zayıf kalmış bu şekilde gidilirse ağaçlar gobleye dönüşür düzeltilmeside zor olur hele ki 8x4 ekimde goble bir ağaç hiç olmaz.

Name:  10754831_302682876607961_532993906_n.jpg
Views: 1232
Size:  58.7 KB

Burada da 2 nolu ağaç gobleye kaçmış, lider çok zayıf değil düzeltilebilir düzeltilmesi için son yılı, bir nolu ağaç gayet iyi lider güçlü yandal çalışmasıda iyi 8x4 için en uygun şekil.

Yani sonuç olarak Modifiye lider sistemli bir ağaç istiyorsak lider daima güçlü olmalı lider dememizin amacıda budur,

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2014, 08:14   #5171
Ağaç Dostu

Sayın Lilium söylediklerinizde sonuna kadar haklısınız. Sık dikimde goble olmaz. Bu durum tamamen budama konusunda bilgisizliğim yüzenden ilk 2 yılda gerçekleşti. Gobleye kaçan ağaçlar bahçenin tamamında yok, yine de %20 civarı bu şekilde lideri zayıf kalanlar var. Bu durumu bu yıl ki budamada yardım alarak düzeltmeye çalışacağım.

Bahçenin geri kalan %80 lik kısımını yaz aylarında da kontrol altında tutup 1 nolu ağaç gibi liderlerini güçlendirdim ve sık dikime uygun bir şekil aldılar.

Eski 05-12-2014, 09:14   #5172
Ağaçsever

Sayın Lilium evet genel olarak çok güzel ve üst üste binen dallar alınmış olsa idi lider gelişirdi oylede oluyor.Ancak size danışmak istediğim bi kaç konu var.tepe kesimini fazla yuksekten pişkinliği az olan yerden kesmek te liderin geri kalmasına sebep midir.Zira 5 yıldır bu tecrübeleri yaşamaktayım daha kalın yerden kesip bırakılan liderin [altındaki ilk iki gözde alındığında] rakibinin olduğuna hiç şahit olmadım lidere rakibliğin sebebi olarak zayıf uç dalın kesimlerinin oldugunu ve fazla yan dalın yazın cıkarılmamasını gördüm.Birde ceviz forumun da bir sayfada amerikada yapılan bir araştırmayı takip ettim neredeyse budamanın hiç bir faydası yok diyip çıkmışlar kalite hariç.Bana mantıklı gelen şeyler olmadı desem yalan olur ancak yinede sizin tecrübeleriniz bizi ikilemden kurtaracaktır.Bana mantıklı gelen şeylere gelince de ilk katın tacında olan yan dal sayısının ne kadar az olursa herhangi kırılma tehlikesindede göreceğimiz zararın o miktarda artması kısaca şöyle düşünmüşler 10 dalın 1 ini kaybetmek 4 dalın 1 ini kaybetmekten daha iyidir bu ve güneş ışıgının su kaybına ve verime olan etkisi topragın ve suyun daha efektif kullanımı bu konularda haklı yanları çok olduğu gibi geldi bana ama bu arada anaçlarının paradox oluşunu ve bu nedenle daha güçlü ve gelişmiş agaçlarının olduğunu atlamak istemem bu konuda görüşlerinizi merak ediyorum.Saygılar.

formullaone beğendi.
Eski 05-12-2014, 10:32   #5173
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın ykaya194, evet bizim de 2011 Aralık ayında açık kök olarak dikildi. Bunlar Fernor çeşidi. Chandler'a göre daha dik gelişiyor. Budamalarını kendim yaptığım için acemiliğin de etkisiyle 2. yaz hem boya hem de yan dala giden ağaçlar olmasına rağmen bunların yan dallarını kesmedim ve liderle eşit boyda büyüyüp göble şeklini aldılar. Bu göble şekli sık dikim için en tehlikeli durum, düzeltmeye çalışıyorum.

Sizin enine gelişim göstermiş olmaları, haziran ayında tepe vurup dallandırmış olmanızdan kaynaklı olabilir mi ? Yanılmıyorsam çok uzamasınlar diye Haziran da tepe vurmuştunuz bazılarına. Siz 2. katı nasıl oluşturacaksınız? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Aralık ayında açık köklü dikim yapmış olmanız size bir yıl kazandırmış oldu. Zamanım müsait olsaydı bende aralıkta dikmeyi tercih ederdim.

1. yılını tamamlayan fidanlara yazın şekilsiz uzayan bazı dalların uç alma ile uzamasını durdurup ve bazı dik giden yan dallara da ağırlık asarak yana doğru eğmemin dışında hiç bir işlem yapmadım. 2. yılında yani geçen şubat ayında 1. kat budamasını yaptım. Budama yaparken gerek okuduğum ve izlediğim kaynaklardan gerekse dostlarımdan edindiğim bilgiler doğrultusunda lider artı 4-5 yan dal bırakarak budama yapmaya çalıştım ve sonucunu olumlu yönde nispeten aldım sayılır. Budama yaparken sert budama yapılan dalın daha iyi geliştiği prensibine uymaya çalıştım. Aynı prensibe uyarak 2. kat oluşumunu da 1. katın 80-100 cm yukarısından yapmayı planlıyorum.

Sizin bahçenizin çit dikim oluşunu dikkate alırsak, sıra aralarına bakan kısımların budamasını sıra üstüne göre daha sert yaparsanız hem sıra arası yönünde yan dal gelişimini teşvik etmiş olursunuz hemde dikine giden dallara gelişimi esnasında işlem yapma olanağı elde edersiniz (ağırlık asarak yana eğme gibi). Bahçeniz önümüzdeki yıl 4. yılına girmiş olacak dolayısıyla artık son şekil budaması yapmış olacaksınız. İlk başlarda yapılan budama hatalarının telafisi daha sonra çok zor oluyor.

Alıntı:
Birde ceviz forumun da bir sayfada amerikada yapılan bir araştırmayı takip ettim neredeyse budamanın hiç bir faydası yok diyip çıkmışlar kalite hariç.
Sayın doğaşk60

Bilindiği üzere şekil budaması ve ürün budaması gibi iki çeşit budama vardır.
Şekil budaması yapılmayan ağaç dengesiz büyür, bilhassa kapalı bahçelerde farklı boy ve büyüklükte ağaçlar oluşur ki bunu hiç kimse istemez dolayısıyla budamanın faydası yoktur demek bana pek mantıklı gelmiyor. Ürün budaması ise nasıl olmalı, bu uç budaması yaparak mı veya yalnızca kurumuş ve üst üste gelen dalları almak suretiyle yapılmalıdır konusu tartışılabilir.

Eski 05-12-2014, 13:04   #5174
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2013
binkere maşallah.....

formullaone beğendi.
hazerhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2014, 13:42   #5175
Ağaçsever

sayın ykaya194 öncelikle görüş belirttiğiniz için teşekkür ederim evet size mantıklı gelmeyen söz de (neredeyse budamanın bir faydası yoktur diyip çıkmışlar) evet zaten belirttiğim gibi neredeyse dememdeki maksat kurumuş ve birbirine sürten dalların alınması zarar görmüş ve kırıldığında da diğer dallara zarar verebilecek dalların alınması yoğun gölge oluşturan dalların alınması kaçınılmazdır.bunu belirtip detayına girmediğim için affedin zaten aksi benim tarafımdan da mantıklı değil.aslında bu araştırmada değinilen ağır budama idi ben burasını atladım sanırım düzelteyim şöyle derler :hafif budamanın ve hiç budamanın yapılmadığı ağaçlarda (özellikle sık dikimde) verim aşağı yukarı aynı iken ağır budamanın yapıldığı ağaçlarda hayli düşük.benim de zaten değinmek istediğim konu şekil amaçlı değil verim diye adlandırdığımız budama ki beni ikilemde bu bırakmıştır.sayın Lilium dan görüşlerini istememdeki sebep de budur.peki bu konuda mantıklı gelmiyormu sizce:

Bana mantıklı gelen şeylere gelince de ilk katın tacında olan yan dal sayısının ne kadar az olursa herhangi kırılma tehlikesindede göreceğimiz zararın o miktarda artması kısaca şöyle düşünmüşler 10 dalın 1 ini kaybetmek 4 dalın 1 ini kaybetmekten daha iyidir bu ve güneş ışıgının su kaybına ve verime olan etkisi topragın ve suyun daha efektif kullanımı bu konularda haklı yanları çok olduğu gibi geldi bana ama bu arada anaçlarının paradox oluşunu ve bu nedenle daha güçlü ve gelişmiş agaçlarının olduğunu atlamak istemem bu konuda görüşlerinizi merak ediyorum.Saygılar.

alıntı yapmayı beceremedim kusura bakmayın ve bu araştırma ceviz yetiştiriciliğine yeni başlayacak olanların soruları kısmının 57. sayfadaki 1699 nolu sayın karabuz un paylaştığı mesaj da linki var incelemenizi tavsiye ediyorum.Saygılar.

karabuz beğendi.
Eski 05-12-2014, 16:10   #5176
Ağaç Dostu

Alıntı:
sayın ykaya194 öncelikle görüş belirttiğiniz için teşekkür ederim evet size mantıklı gelmeyen söz de (neredeyse budamanın bir faydası yoktur diyip çıkmışlar)

Bana mantıklı gelen şeylere gelince de ilk katın tacında olan yan dal sayısının ne kadar az olursa herhangi kırılma tehlikesindede göreceğimiz zararın o miktarda artması kısaca şöyle düşünmüşler 10 dalın 1 ini kaybetmek 4 dalın 1 ini kaybetmekten daha iyidir bu ve güneş ışıgının su kaybına ve verime olan etkisi topragın ve suyun daha efektif kullanımı bu konularda haklı yanları çok olduğu gibi geldi bana ama bu arada anaçlarının paradox oluşunu ve bu nedenle daha güçlü ve gelişmiş agaçlarının olduğunu atlamak istemem bu konuda görüşlerinizi merak ediyorum.Saygılar.
Sayın doğask60

Ceviz yetiştiriciliği ve budama konusu uzmanlık isteyen bir konu, benim bu konuda fazla bir deneyim yok ancak kendi bahçemde edindiğim tecrübelere istinaden yorum yapabilirim.

Şekil budaması mutlaka yapılmalı zira az hata ile geçen şubat ayında bahçemde yaptığım budamadan sonra yaz boyunca gelişimleri gayet düzgün oldu (bahçe sayfamda görselleri var). Bahçem kuzey rüzgarlara açık bir konumda, bir kaç ağaçta dal kırılması oldu fakat onlarda içine kurt girip hasarlı olanlar ve yere sarkan birkaç daldı. Ağaçlarda meyve verimini artırmak amacıyla dallar arasına güneş ve rüzgar girişini engelleyen dalları budayarak seyreltme yapmak bana gayet mantıklı geliyor. Verim kaybının hangi durumda daha çok ulur yani dallar mutlaka seyreltilmeli mi yoksa buna gerek yoktur tezini yorumlamam istenirse bu konuda tecrübem olmadığı için bir yorum yapamayacağım.

Saygı ve sevgiler

karabuz ve chndlr beğendi.
Eski 05-12-2014, 18:16   #5177
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
damlama

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cevizadam Mesajı Göster
Egeli arkadaşım tarlanız kaç dönüm? Damlama sistemi kaç liraya mal oldu öğrenebilir miyim? Bir de ince boru en fazla kaç metre olabilir. Benim tarlanin boyu 500m damlama kurmayı düşünüyorum da toplam 50dönüme

Merhaba ceviz adam; bahçeme geçen sene damlama yaptım. bahçem 200 m uzunluğunda aşağı ile yukarı arasında 20 m kot farkı var yani biraz eğimli. damlama yaparken ortadan 2 ye böldüm yani yatay 2 kalın 2''lik boru döşedim. ince borular 20 lik denilenden 100 er metre oldu suyu verdiğim zaman aşağıda bayağı basınç oluşuyor. tapaları bile fırlatıyor. tapaları bağ teliyle bağlamak zorunda kaldık. yukarı bakıncada su yok .damlatıcıları iyice kısınca ancak su geliyor.100 metrede 25 damlatıcı takılı .hesabınızı yapınca bence buna dikkat edin. birde ince boruları yukarıdan aşağıya doğru döşedim. acaba yatay döşeseydim daha mi iyi olurdu diye düşünüyorum.

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2014, 19:12   #5178
Ağaçsever

Sağolun sayin ykaya194 teşekkür ederim.yalnız yalnış anlaşildim ya da
yanlis anlattim.Benim budama şekil budamasi yesil budama ve budama nin faydalari ile ilgili hic bir bilgi talebim yok. Aslinda daha kisa sorabilirdim ama yine de gec degil arkadaşlar benim istedgim sadece sayin Lilium un bahsettiğim araştırma ve sonuclari ile görüş ve yorumlaridir ayrıca mesajlarimi cok iyi inceleme nizi rica ediyorum.sayin karabuz un paylastigi linkin de cok iyi incelenmesi gerektigi .Sayın ykaya194 özellikle de sizin gibi benim gibi yeni formulaone gibi bahçesi olan arkadaslarin inceleme si ve iyi düşünmesi cok iyi anlayarak tartarak gözden geçirmesi gerektigine inaniyorum.tabi uygulayın öyledir demiyorum her şey herkesin kendi elinde herkese başarılar saygılarımla.

Düzenleyen doğaşk60 : 05-12-2014 saat 22:07
Eski 06-12-2014, 02:09   #5179
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Alıntı:
tepe kesimini fazla yuksekten pişkinliği az olan yerden kesmek te liderin geri kalmasına sebep midir.
Hayır bu sebep değildir, liderin yan dallara nazaran daha yüksekten kesilmiş olması gerekli ve doğrudur, Şayet yandallar liderliği almışsa siz lideri ne kadar yüksek keserseniz kesin yandallar liderliği kolay kolay vermeyeceklerdir ağacı serbest kendi haline bırakırsanız zamanla yıllar sonra lider liderliği alabilir fakat bu seferde ağacınız goble şeklini almış olur hatalardan dönülmesi yıllar alır ve zor olur ürün kaybın olur yıl kaybın olur.
Sizin ifade ettiğiniz durumda böyle bir durum varsa yani yan dallar liderliği almışsa lideri aşağıdan vurmak lideri daha çok durdurur, burda yapacağımız durum yandallara müdehale etmektir yani onları biraz durdurup onlardaki göz sayılarını düşürüp liderdeki gözlere enerjiyi besini yönlendirmektir, her ne kadar kesilen daha fazla sürgün veriyor sürüyor görünsede bu güçlü yani liderliği almış dallarda görülür bu sizi aldatmasın, söylerken ne diyoruz kestiğin dal bırakacağın daldan kalın olmamalıdır ifadesini düşünürsek doğru olduğunu göreceğiz, liderliği eline geçirmiş bir dalı durdurmak adına kestiğimizde güçlü kuvvetli filizler verdiğini görülecektir bu güçlü filizler dalın geliştiğini göstermez takip edilecek olursa kesilen yerden gerisinin çok kalınlaşmadığı görülecektir.

Şayet yandalınız yok ya da ince zayıfsa liderinizi pişkin yerden veya körpe yerden vurmak çok bir fark yaratmayacaktır yan dallardan yüksek vurulması yeterli olur diyeceğim ama bu yan dalların ne kadar zayıf ne kadar kuvvetli olduğuyla ilgilidir, yani liderliği alacak bir durumları varsa onlarada müdahale edilmelidir bu budayıcının görüş ve değerlendirmesine göre oran belirlenir.

Alıntı:
lidere rakibliğin sebebi olarak zayıf uç dalın kesimlerinin oldugunu ve fazla yan dalın yazın cıkarılmamasını gördüm.
Bu söyleminiz bir iki yıllık fidanlar içinse kısmen haklısınız, fidanı ikinci yıl tepe vurması boyuna getirebilmek için rakip olacak dallar alınır alınır ama bunlar takip edilir erken dönemde alınır haziran ayına kadarki herhangi bir zaman diliminde alınır illa haziran beklenmez ve en az yara vererek yapılmalıdır,

Örneğin; fidan iki liderli olarak gidiyor siz ikisini de bırakırsanız tepe vurulacak boya gelemeyebilir tepe vurması ikinci yıla sarkar taçlandırma için bir yıl kaybedersiniz, bunun birinin alınması doğru fakat siz bunu almakta geç kalırsanız ve geç alırsanız yara kesilen yer büyüyecektir dolayısıyla fidan yarayı kapatmaya çalışırken kalanı da gelişip boyda atamayacaktır, işte böyle zamansız bir kesim yaparsanız yazın fazla dal çıkarılmamasının doğru sözü doğrulanmış olur.

Şayet söyleminiz de 2-3-4 yaşlardaki fidanlardan yazın yan dal çıkarmasından bahsediyorsanız bunlardan yazın yandal kesinlikle çıkarılmaz. Gereken budamalar ilkbaharda yapılır bir daha fazla müdahale edilmez dipten çıkan sürgün varsa bunlar temizlenir ve erken dönemde temizlenir parmak kalınlığına geldikten sonra almak üstte yazdığım etkileri gösterir.

Alıntı:
Birde ceviz forumun da bir sayfada amerikada yapılan bir araştırmayı takip ettim neredeyse budamanın hiç bir faydası yok diyip çıkmışlar
Budamanın hiç bir faydası yok söylemi doğru değil, bu sakın bir cümlenin içinden alınmış bir cümle olmasın? hani bazen bir şeyler söylerken şunu yapmazsan bunu yapmazsan budamanın da hiç bir faydası yok gibi bir cümle olmasın.

Alıntı:
Bana mantıklı gelen şeylere gelince de ilk katın tacında olan yan dal sayısının ne kadar az olursa herhangi kırılma tehlikesindede göreceğimiz zararın o miktarda artması kısaca şöyle düşünmüşler 10 dalın 1 ini kaybetmek 4 dalın 1 ini kaybetmekten daha iyidir
Sadece dal kırılmasına odaklanırda düşünürsek doğru. Tabi ki, 10 daldan birini kaybetmek ağaça daha az etki yapar 4 daldan 1 nin kırılmasın etkileri fazla olur

Ya, 10 dalın ağacın içine giremeyek güneşi ağacın içine giremiyecek rüzgarın etkilerine içine girmeyen güneşten dolayı meyva gözü oluşturamayacağına odaklanırsak ne olur.
İşte budamanın önemi gereği burada daha iyi belirgenleşiyor, budamanın bir amacıda kırılmacak yandallar oluşturarak güneşin rüzgarın girmesini sağlamak verimi arttırmak.

Alıntı:
hafif budamanın ve hiç budamanın yapılmadığı ağaçlarda (özellikle sık dikimde) verim aşağı yukarı aynı iken ağır budamanın yapıldığı ağaçlarda hayli düşük.
Burada ifade edilmeye çalışılan tam ifade edilememiş, bir çok anlam çıkabilir.

Hafif budamanın ve hiç budamanın yapılmadığı genç ağaçlarda verim aynı olabilir, gayet normal. Açıklamasını da şöyle yapayım, Genç ağacı buda ya da budama onun vereceği yani bakabileceği ürün bellidir bakabildiğini bakar bakamadığını zaten döker, bunun sık dikimle ilgisi yoktur seyrek dikse de aynı olur bu ibareyi koymaları anlamsız.
Onbeş yıllık sık dikim bir bahçeden gözlem yapıp verim aynı diye yazsaymışlar söyleyeceklerim farklı olurdu.

Ağaç gençken Budama verim için yapılmaz. Ağaçı bir an önce istenen yükseklikte taç oluşturmak geliştirmek kalıcı dengeli güneşi rüzgarı alan dalları oluşturmak ve meyvaya yatırmaktır. Meyvaya yatırdıktan sonra hafif dengeli budamalarla verimi arttırmaktır.

Ağır budamanın yapıldığı ağaçlarda hayli düşük olması kaçınılmaz bir sonuç ki, buda doğrudur, Bazı arkadaşlara bunu anlatıyor anlatıyor anlatamıyorum, yok efendim ben budamayla ağaç taç yapısını küçük tutarım diyenlere tutamayacaklarını çok defalar yazdım işte burada da aynı şey söyleniyor verim düşük,
Basitce tekrar izah edeyim, istenilenden fazla kesim yani ağaca fazla müdahale ağaca dinclik verir filiz çalışmasını sürgün çalışmasını arttırırken meyva tutumunu düşürür meyva dökümü yaşanır dolayısıyla meyva verimi az olur. Tespit doğrudur.
Alıntı:
57. sayfadaki 1699 nolu sayın karabuz un paylaştığı mesaj
57 ci sayfada sayın karabuzun mesajını göremedim. Mesajı almak için Mesaj numarasına tıklayın ve linki kopyalayıp yapıştırın.

Düzenleyen Lilium : 06-12-2014 saat 03:14 Neden: ilave
Eski 06-12-2014, 09:43   #5180
Ağaçsever

Sayın Lilium zaman ayırıp değer li bilgilerinizi aktardığıniz icin cok cok teşekkür ederim.Ağır budama hakkindaki son paragraf benim icin cok önemliydi onun dışındaki konularda yanlış anlattigim ilkbahar yerine yaz demem oldu.Şekil budamasi konusunda cok bi sıkıntım yok kararsız kaldığım bir konu dışında oda 2m lik 3. yazına giren agaclarimi 30 mart zarari sonucu asi yerinin 15 20 cm gibi üzerinden kesmistim.Bu fidanlar kuvvetli bi gelişim gösterdiler ve 80 90 cm den sonrada yandal yaptılar benim buradaki sıkıntım su bu yandal lar dik acili ben simdi bu dik acili yandal lari küllanmalimiyim yoksa çıkarmalımiyim, saygılarımla.

Eski 06-12-2014, 09:54   #5181
Ağaçsever

Sayin Lilium bahsettiğim paylaşım bu linkte http://cestanislaus.ucanr.edu/files/188306.pdf.

Eski 06-12-2014, 12:15   #5182
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
dostlarım...
ne olacak bu toprak aşkımız...
eldeki her karış toprağa bir şeyler ekmeye çalışıyoruz...
aslında annem üzerinden hisseli olan çok kıymetli bir yerimiz var...
köyün içinde tam bir arsa vasfındadır
etrafında villalar ve binalar çoğalıyor..
ama biz ileride arsa olacağı kesin olan bu kıymetli deniz manzaralı arazimize
ikinci ceviz bahçemizi kurmaya karar verdik..
önceki dört dönümdü bu yaklaşık altı dönüm...
inşallah güzel bir bahçe kurmak kısmet olur...

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2014, 12:19   #5183
Ağaç Dostu

resimleri yüklemeye çalıştım..

Eklenen Resimler

Eski 06-12-2014, 12:22   #5184
Ağaç Dostu

ağaçları 7x7 düşündüm
aslında 8x6 da aklımdaydı
ancak arazinin ölçeği tam 7x7 ye göre güzel yerleşti
kenarlardan 3,5 mt çalışma lanı oldu
her yönde eşit bırakıldı
gönyelerini arsanın boylu boyunca aldım

Eski 06-12-2014, 12:33   #5185
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
dostlarım...
ne olacak bu toprak aşkımız...
.
Sayın Safranlı,
Kuracağınız ceviz bahçesinden elde edeceğiniz gelirle içerisine bir villa dikersiniz daha sonra ya yüksek fiyatla satar ya da torunlarınıza kalır.

Safranlı beğendi.
Eski 06-12-2014, 12:47   #5186
Ağaç Dostu

valla süper...
bunu hiç düşünmedim..
çok şükür geniş evimiz var..
ama bizi özellikle meyvecilik çok heyecanlandırıyor
akşam sofrada fidanları ve aşıları konuşuyoruz..
toprağı çok seviyoruz
ama yeterli kazanç pek yok gibi..
çünkü araziler parçalı ..
ben şu anda emlak ofisi sahibiyim
inanın toprağın korunmasını her yerin yeşermesini en çok ben istiyorum..
ama rant öyle büyük ki buna kimse dayanamıyor...
bizim buralarda bir daire 250 gibi villa da en az 500 bin gibi satılıyor
yarın öbür gün burada site yapıcaz diyecekleri kesin..
hayırlısı artık..
biz eldeki imkanlar ile toprağa bir şeyler verebilir isek bu bize yetecek...
inşallah fidanları eker iken tüm çoluk çocukları ve yeğenlerimi toplayıp şenlik içinde bayram havasında cevizlerimizi ekmeyi planlıyorum
Allah utandırmasın...
heyecanlıyım çok...

Eski 06-12-2014, 16:25   #5187
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Budama hakkında bir soru;

200 ağaçlık chandler bahçemin yaz sonundaki resmini ekledim. Ağaçlar Kasıl 2012 de diktim ama gelişimleri dondan dolayı beklediğim kadarıyla iyi olmadı.

Geçtiğimiz mart ayında tek dal olacak şekilde hepsini budadım ve bu yaz çoğunluğu tek dal şeklinde 2m civarına yaklaştı.

Forumdan okuduklarımdan anladığım kadarıyla bu martta budama yaparken 2 m ve altında olanlarda tepe kesimi yapmadan tek dal şeklinde budamaya devam etmeyi düşünüyorum. 2,5 m üzerinde olanları ise 1.8 m civarından tepe vurumu yapmayı düşünüyorum.

Budama konusundaki deneyimli arkadaşlar planımın doğru olup olmadığı konusunda tavsiyede bulunabilirmi.

2,5 yaşındaki bir ağaçta ilk tepe vurumu anladığım kadarıyla 1.8 m den yapılıyor genellikle, peki tepe vurumu yapılacak ağacın tek dal şeklinde toplam uzunluğu kaç m olmalıdır?

çok teşekkürler

Eklenen Resimler

hdoğan beğendi.
permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2014, 00:42   #5188
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Bu fidanlar kuvvetli bi gelişim gösterdiler ve 80 90 cm den sonrada yandal yaptılar benim buradaki sıkıntım su bu yandal lar dik acili ben simdi bu dik acili yandal lari küllanmalimiyim yoksa çıkarmalımiyim, saygılarımla.
Hazır oluşmuş dalları niye çıkarasınız ki, yükseklikleri uygunsa Dik açılı dalları gererek ya da ağırlık bağlayarak açabilirsiniz, aynı zamanda açmayla meyvaya yatırmışda olursunuz.

Eski 08-12-2014, 11:06   #5189
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
Budama hakkında bir soru;

200 ağaçlık chandler bahçemin yaz sonundaki resmini ekledim. Ağaçlar Kasıl 2012 de diktim ama gelişimleri dondan dolayı beklediğim kadarıyla iyi olmadı.

2,5 yaşındaki bir ağaçta ilk tepe vurumu anladığım kadarıyla 1.8 m den yapılıyor genellikle, peki tepe vurumu yapılacak ağacın tek dal şeklinde toplam uzunluğu kaç m olmalıdır?

çok teşekkürler
Sayın permakültür,

Fidanları kasım ayında açık köklü olarak dikmiş olmalısınız, eğer doğru ise 2,5 yaşında olmasına rağmen iyi gelişmemiş olmalarını yalnızca soğuk hava şartlarına bağlamamak gerekir. Resimdeki bahçenin görümüne bakarak gereken ilgi gösterilmemiş olduğu kanaatindeyim (sulama, diplerini çapalama, gübreleme vs).

Budama konusunda ne yapmalı dersek, farklı görüşler olabilir. Bence, artık taç oluşumunu sağlamak gerekir dolayısıyla mart ayında 150-180 cm den tepe vurması yapılmalı ki alt kısımlarda yeni sürgün oluşabilsin. Bir sonraki yıllarda ise 1.ve 2. kat taç oluşumu için şekil budamasına devam edersiniz.

Kolay gelsin

Eski 08-12-2014, 15:20   #5190
Ağaç Dostu

Sayın ykaya194, sayın permakültür'ün bahçesinin toprak yapısı biraz zayıf görünüyor. Böyle topraklarda bahçeye ve ağaçlara ne kadar iyi bakarsanız bakın, ağaçlar yeterli seviyede gelişmeyebiliyor.

Örnek olarak, aşağıdaki bahçeyi Chandler çeşidiyle kurduk ancak toprağı yukarıda paylaştığım Fernor bahçemizin toprağı kadar güçlü olmadığı için, aynı yaşta olmalarına rağmen ağaçlar yeterince gelişmedi. Böyle durumlarda fazla bir büyüme beklemek yanlış olur. Sanırım en doğrusu, bu zayıf topraklara ceviz dikmemek, ya da yavaş gelişimi kabullenmek.

İlk 2 fotoğrafı yaz başında, son fotoğrafı yaz sonunda çektim. Fotoğraflarda yeterli gelişmiş gibi görünseler de, aslında 3 yaşındaki bir ağaca göre hem gövde kalınlıkları hem de sürgün kalınlıkları ve uzunlukları yetersiz.

Eklenen Resimler

Düzenleyen formullaone : 08-12-2014 saat 17:36

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024