agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-03-2012, 16:21   #2161
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi centil07 Mesajı Göster
Herkese merhaba
Uzun zamandir agaclar neti takip edemiyordum.Bende 2006 yilinda Antalyanin korkuteli ilcesine bagli akyar köyünde 10 dönümlük arazimde ceviz dikimi gerceklestirdim.böylesine faydali bir forum acildigi icin ve tüm ilgili arkadaslarin ictenlikle bilgilerini paylastaiklarindan doilayi herkese cok tesekkurler ederim.
2006 yilinda dikim öncesinde arastirmalarimda tam ve net oarak hengi fidan cesidinin arazim uzerinde uyum saglayacagina karsilik bir yanit bulamayinca sebin -bilecik kaman-yavuz chandler olmak uzere karisik bir dikim gerceklestirdim su an fidanlarim 6 yasinda bulubdugu bölgenin rakimi 1050 civarinda chandler fidanlari tüpsüz ve kücük olmasindan dolayi 15 kadari kurudu yerine bilecik sebin diktim.sanirim su an 6 adet chandler var.baslarinda yüzlerce ceviz olmasina ragmen cogu dökülmekte en iyi sonucu su an sebin ve bilecikten almaktayim.Yurt disinda oldugumdan dolayi sekil budamasini geciktirttim gecen yil yapabildim yanliz sekil budamasinin haftasinda öylesine yeni yamuk yumuk dallar olusmaya basladiki ne yapacagimi sasirdim.budamayi denizliden anlayan birisine yaptirttim budama esnasinda video kayitlarim mevcuttur isterseniz sizlerle paylasabilirim.
Her ne kadar bazı arkadaşlardan tepki alsam da bazı sorunlara sorulara kayıtsız kalamıyorum,

Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963

"Formu kullanan tüm arkadaşları ilgili kişiye ve form yönetimine tepkiye davet ediyorum,"

Rahatsız ettiğim arkadaşlardan özür dilerim.

Üstte sayın centil07 sorularına bildiğim kadarıyla sorunlarına çözüm ya da yardımcı olabilirsem sevinirim.

Alıntı:
2006 yilinda dikim öncesinde arastirmalarimda tam ve net oarak hengi fidan cesidinin arazim uzerinde uyum saglayacagina karsilik bir yanit bulamayinca sebin -bilecik kaman-yavuz chandler olmak uzere karisik bir dikim gerceklestirdim
Önce bu sorunuzdan başlayayım.

Sayın centil07, on dölüm bir bahçe kurmanızdan dolayı sizleri kutlarım fakat, sizinde dediğiniz gibi bölgeye hangi çeşidin uyum sağlayabileceğini bulamadığınızdan dolayı karışık bir ekim yapmışsınız, bölgenizin soğuklama süresi ne? geç donlar görülüyor mu? bunları tespit ettikten sonra çeşit seçimine karar verirsin, karışık bir ekimle on dölüm de çok zorlanırsın, hele sıra üstleri de karışıksa çeşitler hasatta tamamıyla birbirine karışır hasattan sonra satışta cevizlerin ne cins dediklerinde şu cins diyebilirmisin diyemezsin, karışık diyeceksin işte o zamanda pazar değerin düşer belkide pazar bulamayabilirsin.

Bazı büyük kapama bahçeleri üç dört çeşitle kurabiliyorlar( bu bizleri yanıltmasın) Fakat bunlar parsel parseldir ada adadır, budamada olsun hasatta olsun hepsi cinsine göre budanır ve hasat edilir. Tek çeşit seçimine gitmeseniz bile en azından sıraların araları karışık olmasın. Örneğin: 4 sıra şebin, 4 sıra bilecik,4 sıra kaman, 4 sıra yavuz, 4 sıra chandler şeklinde olursa daha az zorlanırsın.
Alıntı:
fidanlarim 6 yasinda bulubdugu bölgenin rakimi 1050 civarinda chandler fidanlari tüpsüz ve kücük olmasindan dolayi 15 kadari kurudu yerine bilecik sebin diktim.sanirim su an 6 adet chandler var.baslarinda yüzlerce ceviz olmasina ragmen cogu dökülmekte
1050 rakımda chandler olur, chandler fidanları tüpsüz ve kücük olmasından dolayı kurumaz başka hatalar vardır ya da yapılmıştır, neler yapıldığını en iyi bilen sizlersiniz araştırmayla bilgilenerek nedenlerini bulabilirsiniz.
Dökülmenin birinci nedeni dozlayıcı eksikliği, ikici nedenleri bir çoktur ağaçlar iyi gelişememişlerse meyvanın bir kısmını atabilir, meyva budaması yapılmamış veya budama yanlışları olabilir.
Alıntı:
Yurt disinda oldugumdan dolayi sekil budamasini geciktirttim gecen yil yapabildim yanliz sekil budamasinin haftasinda öylesine yeni yamuk yumuk dallar olusmaya basladiki ne yapacagimi sasirdim.budamayi denizliden anlayan birisine yaptirttim
Söyleminizde bir yanlışlık var, bir haftada yamuk yumuk dal oluşmaz olur ama bir iki aylık bir sürecte oluşur.
Böyle bir dallar oluşmuşsa onu da şöyle açıklayabilirim. Dediğiniz gibi şekil budamalarına geç kalmışsınız getirdiğiniz budayıcı daha önce ağaçlarınıza hiç şekil budaması yapılmadığından dolayı sert bir budama yapmış ve ağaçlarınız dinç'e filiz çalışmasına gitmiş, bundan dolayıda meyva oluşumu az olmuştur ya da dökmüştür.

Aslında bahçeniz tüm ceviz bahçesi olanlara bir örnekte teşkil etmekte ders alma niteliğinde, bir kaç yıl budamayıp sonraki yıllar sert bir budama ağaçın tüm dengesini alt üst ediyor, en doğrusu her yıl düzenli hafif budamalarla ağacı kontrolu dengeli geliştirmek.

Budamayla ilgili bir iki küçük video çekimi yaptım fakat nasıl yükleyeceğimi bilemiyorum, yardımcı olacak arkadaşlar varmı?

kamkat38 beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 22:31   #2162
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Sizi burada gördüğüme sevindim. Saolun.

Lilium beğendi.
h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2012, 01:24   #2163
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Küçük bir şeyi paylaşmak istedim, Ağaçın gelişimini tanımadan yapılan bir hatalı budama, bakınız dal uzun kesilmiş ve gerideki gözler uyanıp meyva gözü oluşturmayıp meyva yapmayacaklar, çıplak bir dal ve daha büyük bir ağaç uluşacak.
Oysaki ağaçımızın gelişimini aldığı besini bilerek buna göre bir budama yapsaydık o dal boş kalmayacaktı. Yani besleyebileceği bakabileceği bir uzunlukta dal bırakmak en doğrusu.

Ağaç taç yapımızı birden büyütmek daha çok verim anlamı çıkmamalı.

Name:  Kopyası DSCN0643.jpg
Views: 1635
Size:  57.2 KB

kavrak beğendi.
Eski 01-04-2012, 20:20   #2164
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Merhaba arkadaşlar benim bir sorum olacaktı. Daha önceden de bahsettim Denizli'de 16 dekar olan tarlaya önümüzdeki sonbaharda açık köklü ceviz dikeceğim. Killi-tınlı yapıda ph 8 civarı olan tarlama kilin etkisini azaltmak, çatlamaları önlemek ve havalanma sağlamak için klinoptilolit atmayı düşünüyordum. Ama bir konuda klinoptilolitin asit volkanik topraklarin pH'inin yükseltilmesinde ve kil bakımından fakir topraklarda kullanılmasından bahsetmiş. Ph seeviyesi zaten yüksek olan tarlamın toprağını düzenleyeyim derken ph yükseltmek istemem. Bilgisi olanlar varsa yardımcı olabilirler mi acaba? Kaş yaparken göz çıkarmayalım bir de...

hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2012, 20:24   #2165
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_ka Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar benim bir sorum olacaktı. Daha önceden de bahsettim Denizli'de 16 dekar olan tarlaya önümüzdeki sonbaharda açık köklü ceviz dikeceğim. Killi-tınlı yapıda ph 8 civarı olan tarlama kilin etkisini azaltmak, çatlamaları önlemek ve havalanma sağlamak için klinoptilolit atmayı düşünüyordum. Ama bir konuda klinoptilolitin asit volkanik topraklarin pH'inin yükseltilmesinde ve kil bakımından fakir topraklarda kullanılmasından bahsetmiş. Ph seeviyesi zaten yüksek olan tarlamın toprağını düzenleyeyim derken ph yükseltmek istemem. Bilgisi olanlar varsa yardımcı olabilirler mi acaba? Kaş yaparken göz çıkarmayalım bir de...

kükürt atmanız gerek oda hemen düşürmez PH ı orta ve uzun vadede etkisini gösterir. kullanacağınız kimyasal gübrelerde sülfat tabanlı olmalı

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2012, 20:40   #2166
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
kükürt atmanız gerek oda hemen düşürmez PH ı orta ve uzun vadede etkisini gösterir. kullanacağınız kimyasal gübrelerde sülfat tabanlı olmalı
Ph için kükürt atmamız gerek biliyorum. Ancak kilin etkisini gidermek, toprağın havalanmasını sağlamak için klino kullanmayı düşünüyordum bir etkisi olmaz mı ben onu merak ediyorum.

Eski 02-04-2012, 13:26   #2167
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ph için kükürt atmamız gerek biliyorum. Ancak kilin etkisini gidermek, toprağın havalanmasını sağlamak için klino kullanmayı düşünüyordum bir etkisi olmaz mı ben onu merak ediyorum.
kilin etkisini azaltmak içinde leonardit kullanman gerek

Leonardit Türkiye

Eski 03-04-2012, 08:03   #2168
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
kilin etkisini azaltmak içinde leonardit kullanman gerek

Leonardit Türkiye
Leonardit için Denizli'nin Kale ilçesinde bir madenle iletişime geçtim kamyon bulabilirsem 16-20 ton alacağım. Firma yoğun çalıştığı için kamyonu benim bulmam gerekiyormuş. Fiyat olarak da uygun geldi bana tonu 100 TL'ye bile gelmiyor. Ancak ne kadar kullanmam gerektiğini bilmiyorum. dekara 500 kg atsam çok mu gelir acaba? Analiz sonuçlarına göre ph 7.8 organik madde miktarı %1 ve fakir diyor. Son olarak eğer alırsam fırfırla tarlaya atıp pullukla toprak altı yapmamız mı gerekiyor ?

Eski 03-04-2012, 12:23   #2169
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-06-2008
Sayın Lilium ve budama konusunda deneyimli arkadaşlardan aşağıda budanmış haldeki resimlerini verdiğim 4. yılını yaşayan Chandlerlarımın budama hataları konusunda yardımlarını rica ediyorum. Saygı ve sevgilerimle.

Name:  Fotoğraf0232.jpg
Views: 4696
Size:  51.8 KB

Name:  Fotoğraf0233.jpg
Views: 1661
Size:  54.1 KB

Name:  Fotoğraf0234.jpg
Views: 2761
Size:  41.8 KB

Name:  Fotoğraf0235.jpg
Views: 2056
Size:  38.9 KB

Name:  Fotoğraf0236.jpg
Views: 1741
Size:  34.9 KB

kavrak beğendi.
dere1974 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 17:30   #2170
Ağaç Dostu

Alıntı:
Leonardit için Denizli'nin Kale ilçesinde bir madenle iletişime geçtim kamyon bulabilirsem 16-20 ton alacağım. Firma yoğun çalıştığı için kamyonu benim bulmam gerekiyormuş. Fiyat olarak da uygun geldi bana tonu 100 TL'ye bile gelmiyor. Ancak ne kadar kullanmam gerektiğini bilmiyorum. dekara 500 kg atsam çok mu gelir acaba? Analiz sonuçlarına göre ph 7.8 organik madde miktarı %1 ve fakir diyor. Son olarak eğer alırsam fırfırla tarlaya atıp pullukla toprak altı yapmamız mı gerekiyor ?
ben dekra 120 kg kadar atmıştım eğer alacağınız leonardit in analiz sonuçları varsa alın yoksa toz linyiti alıp tarlanıza atmayın fiyat gayet iyi görünüyor fazla atmanızın bir zararı olacağını düşünmüyorum çünki okuduklarımda fazlası hakkında zararlı diye bir şey okumadım

Eski 03-04-2012, 23:24   #2171
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın dere1974, elinize sağlık bir kaç küçük gözden kaçmalar olmuş ama güzel olmuş, o kadarcık gözden kaçma olur.

Şu ağaçta dalları biraz uzun bırakmışsın bu uzunlukta ki dalların tüm gözlerini uyandırıp bakamaz ve dal boş kalır, fazla bir zararı olmaz fakat ağaç taç yapısını hızlı büyütmüş olursun.

Dip gövdedekiler gözden kaçmışlar.

Views: 1898
Size:  42.2 KB

Bu ağacımızda da çatal dal gördüm, bu mesafelerde bu şekilde eşit güçte dal bırakmazsan iyi olur, dallanmayı daha ilerilerde yapabilirsin, önce ilk dal gözleri uyandırıp meyva gözü oluştursun daha sonra dallar oluşacaktır zaten.

Name:  Fotoğraf0235.jpg
Views: 1987
Size:  39.5 KB

Ağaçların güzel bakımları da gayet iyi
Kolaylıklar diliyorum hasadın bol olsun.

Eski 04-04-2012, 08:02   #2172
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-06-2008
Sayın Lilium
Teşekkür ederim. Elinize gözünüze sağlık.

dere1974 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 11:18   #2173
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-06-2009
Arkadaşlar geçen hafta sonu köye gidip 3. yaza girecek olan ceviz fidanlarını budadım. Geçen yaz 15 ağustosta sulamayı kesmiş olmama rağmen sürgünlerin uçlarında çok ciddi zararlanmalar gördüm. Tabi bunları budayarak aldım. Aynı bahçedeki diğer meyve fidanlarında bu durum yoktu.Sadece ceviz fidanlarının sürgünlerinin % 20-25 inde asit dökmüşsünüz gibi yanmalar vardı.Acaba kış çok ağır geçti ondan olabilir mi?

Çınarmunarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 13:06   #2174
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çınarmunarı Mesajı Göster
sürgünlerin uçlarında çok ciddi zararlanmalar gördüm. ....Sadece ceviz fidanlarının sürgünlerinin % 20-25 inde asit dökmüşsünüz gibi yanmalar vardı.
Sulama eksikliğinden ötürü uç dalların kurumuş olması da mümkündür. Ancak sulamayı keserek ağaçlarınızı strese sokuyor ve antraknoz ve bakteriyel yanıklık gibi hastalıklara daha duyarlı hale getirmiş de oluyorsunuz.

Bu linkte Şekil 2'deki resimde görülen gibi bir durumsa bu durum ceviz bakteriyel yanıklığı olması muhtemeldir.

Ben de şu sıralar bununla uğraşıyorum, mücadelede acemiyim ama araştırıyorum. Şu mesajlarımı (Link 1 ve Link 2) okuyabilirsiniz.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 13:01   #2175
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Merhabalar; Adanada yaşıyorum 9 aydır siteyi inceliyorum tanışma fırsatını yeni buldum özel sekteröde insan kaynakları bölümünde çalışıyorum
aslen adananın feke ilçesindenim bahçemde fekede evimin olduğu bahçemde yetişebilecek her meyveden ektim
8 dönümlük bahçemdede ceviz yetiştiriyorum geçen yıl ekmeye başladım hala ekmeye devam ediyorum.
toplamda 125 ceviz ağacım var 6 yılını tamamlamış 20 adet maraşın behtiz yöresine ait cevizlerim var
verim konusunda çokta hoşuma gitmiyor internetteki bilgi kirliliğinden dolayı hangi cevizi ekeceğime karar veremedim
bu yüzden çeşit yapmaya karar verdim. Rakım 1100 geçen yıl ekim ayında 5 chandler, 10 maraş18, 5 adet şebin, 5 adet bilecik, 5 adet yavuz, 30 adette toros1 ektim
chandlerlerin sürgünuçlarını bu kış soğuk vurdu ama diğer cevizlere bişi olmadı chandler sevdamdan vazgeçtim
amcamın bahçesinde 15 yşaında 5 adet ceviz var 1 tanesi çok verimli incelemeye aldım buyılda aynı şekilde tutarsa bazı ağaçlara aşı yapmayı düşünüyorum
ayrıca Kuzenim başka illerde çalışır gezdiği illerden zamanında ceviz fidanı almış, bu kış 6 yaşında geçen yıl bir dalda 5 li görmüş bu yıl incelicem.
Cevizlerimin büyümesini incelediğimde ceviz suyu seviyor fakat hortumu dibine bırakıpta az açıp sürekli akan cevizlere göre, etrafında
çukur açıpta suyu biriktirip suladığım cevizler daha yavaş büyüdüler buna rağmen ceviz suyu seviyor
adanada evin balkonunda tüplü, bahçeye ekilmek üzere maraş ve toros1 cevizlerim var 4 santim kadar sürgün verdiler
balkonda ceviz fidanı eksik etmiyorum yaprağının kokusu çok hoşuma gidiyor.
paylaşılacak çok şey var şimdilik iyi çalışmalar.

ejder01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 15:47   #2176
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ejder01 Mesajı Göster
merhabalar; adanada yaşıyorum 9 aydır siteyi inceliyorum tanışma fırsatını yeni buldum özel sekteröde insan kaynakları bölümünde çalışıyorum
aslen adananın feke ilçesindenim bahçemde fekede evimin olduğu bahçemde yetişebilecek her meyveden ektim
8 dönümlük bahçemdede ceviz yetiştiriyorum geçen yıl ekmeye başladım hala ekmeye devam ediyorum.
Toplamda 125 ceviz ağacım var 6 yılını tamamlamış 20 adet maraşın behtiz yöresine ait cevizlerim var
verim konusunda çokta hoşuma gitmiyor internetteki bilgi kirliliğinden dolayı hangi cevizi ekeceğime karar veremedim
bu yüzden çeşit yapmaya karar verdim. Rakım 1100 geçen yıl ekim ayında 5 chandler, 10 maraş18, 5 adet şebin, 5 adet bilecik, 5 adet yavuz, 30 adette toros1 ektim
chandlerlerin sürgünuçlarını bu kış soğuk vurdu ama diğer cevizlere bişi olmadı chandler sevdamdan vazgeçtim
amcamın bahçesinde 15 yşaında 5 adet ceviz var 1 tanesi çok verimli incelemeye aldım buyılda aynı şekilde tutarsa bazı ağaçlara aşı yapmayı düşünüyorum
ayrıca kuzenim başka illerde çalışır gezdiği illerden zamanında ceviz fidanı almış, bu kış 6 yaşında geçen yıl bir dalda 5 li görmüş bu yıl incelicem.
Cevizlerimin büyümesini incelediğimde ceviz suyu seviyor fakat hortumu dibine bırakıpta az açıp sürekli akan cevizlere göre, etrafında
çukur açıpta suyu biriktirip suladığım cevizler daha yavaş büyüdüler buna rağmen ceviz suyu seviyor
adanada evin balkonunda tüplü, bahçeye ekilmek üzere maraş ve toros1 cevizlerim var 4 santim kadar sürgün verdiler
balkonda ceviz fidanı eksik etmiyorum yaprağının kokusu çok hoşuma gidiyor.
Paylaşılacak çok şey var şimdilik iyi çalışmalar.
cevize gönül veren arkadaşları tanımak ve paylaşmak çok güzel...
Sizleri tebrık ederım

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 17:05   #2177
Ağaç Dostu

ahmettt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Galeri: 11
Arkadaşlar, çok uzun süredir işlerin yoğunluğundan siteyi takip edemedim. Bugün bir de baktım ki, burada yazdıklarımı okuyan onlarca kişi mesaj atmış. Öncelikle (bir zorunluluğumuz olmamasına rağmen) onlara cevap yazamadığım için özür dilerim. Bundan sonra daha sık bakmaya ve cevap yazmaya çalışacağım. Ama iletişime geçmek isteyenler ahmet.parlakbilek@kibana.com.tr adresinden e-posta atarlarsa, daha hızlı dönebilirim.

Bu süre zarfında, meyve yatırımlarımızı oldukça büyüttük; 194 dekar başladığımız işimiz, 1100 dönümü aştı. 7500'ü chandler ceviz, toplam 42000 meyve ağacımız var. Ciddi bir işletme oldu. Bu yüzden fazla vaktim de kalmadı.

Berlin'deki meyve fuarına katılma şansım da oldu. Fransa, ABD ve Şili fuarda ceviz konusunda yatırım yapan ülkelerdi. Ortağım da geçen ay Kaliforniya'da ceviz üreticileri ile 15 gün bir araya geldi. İnsan sürekli yeni şeyler öğreniyor.

Cevizle ilgili bilgilerimi vakit buldukça paylaşacağım.. Sevgiler, saygılar..

ahmettt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 17:10   #2178
Ağaç Dostu

ahmettt's Avatar

Alıntı:
Küçük bir tespitte bulunayım: Her leonardit aynı değil. Bu söylediğiniz fiyat organik madde oranı yüksek bir leonardit için fazlasıyla düşük. Manisa Gördes'teki bir maden de bana buna benzer bir fiyat vermişti. Ancak analiz raporlarını istediğimde, organik madde oranının çok düşük olduğunu gördüm. Onun yerine Mersin tarafından, 300 TL/ton fiyatla daha iyi bir ürünü almayı tercih ettim.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 09-04-2012, 17:18   #2179
Ağaç Dostu

ahmettt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Multipower Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,
Buradaki paylaşımlarınızı beğeniyle takip ediyorum, merak ettiğim bir konu var üretip sattığınız cevizden devlet gelir vergisi alıyor mu? Alıyorsa ne kadar alıyor? Cehaletimi mazur görüp cevaplarsanız çok memnun olurum.
Ceviz üreticiliğinin diğer herhangi bir ticari faaliyetten farkı yok. Eğer ürettiğiniz cevizi, resmi olarak satarsanız, gayet tabii Gelir Vergisi Kanunu ölçülerinde gelir vergisi ödemeniz gerekiyor. Şirket üzerinden bu işi yapıyorsanız, karınıza bağlı Kurumlar Vergisi gerekmekte.

Eski 09-04-2012, 19:48   #2180
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Arkadaşlar ekteki resimler hakkında yorum alabilirmiyim. Özelliklede Sayın liliumdan Bu bahçedeki ağaçlar Nevşehirde benim Badem Bahçeme 10Km uzaklıkta tesadüfen buldum.Sizce bu bahçe deki fidanlar kaç yaşındadır sizce budamaları nasıl.Yorumlardan sonra bahçenin kaç yaşında olduğunu açıklıyacağım Bazı fidancılar şu yaşta şukadar ceviz alırsınız bunlarıda satınca kamyonla para (Kamyonla ceviz değil para okadar çok ürün aldıran fidancılara sunulur.) kazanırsınız diyorlarya bir çeşidi gördüm. Gözlemledim sizce bu fidanlardan kaç kğ meyva alınabilir.Bu bahçe baya aydınlatıcı olacak diye düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 20:08   #2181
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

2012 Yılı fidan desteklemeleri açıklandı( Satandar srtifikalı ceviz)100 TLdir.

Eski 09-04-2012, 20:09   #2182
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
bu fidanlar 2 veya 3yaşındadırlar.budamaları baya iyi şuanda en erken verime yatanve en çok meyve veren cinsler chandler fernor fernette dir.

goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 23:46   #2183
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dere1974 Mesajı Göster
Sayın Lilium ve budama konusunda deneyimli arkadaşlardan aşağıda budanmış haldeki resimlerini verdiğim 4. yılını yaşayan Chandlerlarımın budama hataları konusunda yardımlarını rica ediyorum. Saygı ve sevgilerimle.
Şu resime tekrar baktım ve ben olsam şöyle yaparım dedim.

Views: 1581
Size:  52.0 KB

Ağaçın formunu bu dallar üzerine oluşturursan çok güzel bir taç yapısı oluşturacak, ileriki yıllar içinde ana yan dallarını tercih etmiş budamalarda da zorlanmamış olursun, Ana yan dalların güçlendikten sonra diğer işaretlediğim dalları her yıl bir tanesini alarak güzel bir taç yapısı oluşturabilirsin.

kavrak beğendi.
Eski 10-04-2012, 10:23   #2184
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmettt Mesajı Göster
Küçük bir tespitte bulunayım: Her leonardit aynı değil. Bu söylediğiniz fiyat organik madde oranı yüksek bir leonardit için fazlasıyla düşük. Manisa Gördes'teki bir maden de bana buna benzer bir fiyat vermişti. Ancak analiz raporlarını istediğimde, organik madde oranının çok düşük olduğunu gördüm. Onun yerine Mersin tarafından, 300 TL/ton fiyatla daha iyi bir ürünü almayı tercih ettim.
Cevabınız için teşekkürler Ahmet bey. Haklısınız her leonardit aynı değil ben de üreticinin gerçeği yansıtıp yansıtmadığını bilmiyorum. Organik maddesi %76 toplam hümik-fülvik asit %56 ph 6.6 nem oranı ise yüzde 25 civarıydı yanlış hatırlamıyorsam. burdan yola çıkarak nemini almak için kurutma işlemi yapmadıklarını bu yüzden de fiyatının uygun olduğunu düşünüyorum. Ziraat malzemeleri satılan yerlerde en kötü leonarditin(kömür tozu gibi org.mad. %40 ) tonu 250-300 lira civarı. en kötüsünden de kötü çıkacağını sanmıyorum ama bu işlerden de tam anlamıyorum o yüzden net birşey söyleyemiyorum.

En kötüsünü düşünerek %40 organik madde içeriği olsa nakliye dahil bana maliyeti 120 lira civarı. Mersinden nakliyeye 120 lira isterler ben de işin içinden çıkamadım açıkçası.

Eski 10-04-2012, 11:40   #2185
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Avanos Mesajı Göster
Arkadaşlar ekteki resimler hakkında yorum alabilirmiyim. Özelliklede Sayın liliumdan
Alıntı:
Avanos
Ağaç Dostu

Öncelikle Sayın Lilium'mu kınıyorum. Kendisine onun gibi davranıp yorup yapmıyorum.
Oradan (karşıdan) şamar oğlanı mı gözüküyorum?

Eski 10-04-2012, 11:52   #2186
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

sayın lilium ordaki tartışmayı devam ettirmeyeceğim. Ama bir konuda bilgi sahibi olmanız ozaman yaptığınız hatayı size yapma hakkı tanımaz kararımın arkasındayım)

Eski 10-04-2012, 14:22   #2187
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 06doğaci Mesajı Göster
Merhaba yalı çapkını bende size katılıyorum.En sağlıklısı tohumdan yetiştirip aşılamak *******.Bu şekilde kök sistemi hiç zarar görmüyor.
Sayın doğacı ben kırşehirdeyim ve uzun zamandır ceviz ile ilgili araştırmalar yapıyorum. Bizim oralarda da sizin söylediğiniz yanlış inanış çok yaygın, malesef hiç bir bilimsel veri olmamasına rağmen bazı fidancılar en sağlıklı cevizin tohumdan ekilen ceviz olduğunu toplum içerisinde yayıp duruyorlar. Cevizin tohumdan mı ekildiğinde daha verimli yoksa aşılı fidan ekildiğinde mi daha verimli olduğu konusu yaklaşık 100 yıl önce bir Californiyada üniversiteye araştırma konusu olmuş ve bu sonuçlara göre Californiada ticari amaçlı ceviz bahçelerinde 1915 yılından itibaren tohumdan ceviz ekimi tamamen terkedilmiştir.

kavrak ve Zeyno waffle beğendi.
alisarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2012, 15:48   #2188
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Alıntı:
Arkadaşlar ekteki resimler hakkında yorum alabilirmiyim. Özelliklede Sayın liliumdan Bu bahçedeki ağaçlar Nevşehirde benim Badem Bahçeme 10Km uzaklıkta tesadüfen buldum.Sizce bu bahçe deki fidanlar kaç yaşındadır sizce budamaları nasıl.Yorumlardan sonra bahçenin kaç yaşında olduğunu açıklıyacağım Bazı fidancılar şu yaşta şukadar ceviz alırsınız bunlarıda satınca kamyonla para (Kamyonla ceviz değil para okadar çok ürün aldıran fidancılara sunulur.) kazanırsınız diyorlarya bir çeşidi gördüm. Gözlemledim sizce bu fidanlardan kaç kğ meyva alınabilir.Bu bahçe baya aydınlatıcı olacak diye düşünüyorum.
Burdaki fidanlar 2009 yılında dikilmiş aşısız fidanlar aşısız fidanlarda mucize bulduğunu söyleyen fidancı kendincede 2 çeşit türetmiş bunlarla paraya para demiyeceksiniz diyor.
Yukarda budamı için resimleri olan fidanlarla karşılaştırınız aralarında bir yaş var.Budamalar 1,5 metreden yapılmış çok yüksek ve 4.(buyıl) yıl sizce bu fidanlardan ürün alınabilirmi alınırsa nekadar alınır.Burda kişi ve firma karalama amacımız yok sadece literatürde olmayan çeşitleri varmış gibi bahçeler kurulmakta kuran firmanın tabelasınıda çektim ekte.

Eklenen Resimler

Eski 11-04-2012, 07:40   #2189
Ağaçsever

Alıntı:
Burdaki fidanlar 2009 yılında dikilmiş aşısız fidanlar aşısız fidanlarda mucize bulduğunu söyleyen fidancı kendincede 2 çeşit türetmiş bunlarla paraya para demiyeceksiniz diyor.
Yukarda budamı için resimleri olan fidanlarla karşılaştırınız aralarında bir yaş var.Budamalar 1,5 metreden yapılmış çok yüksek ve 4.(buyıl) yıl sizce bu fidanlardan ürün alınabilirmi alınırsa nekadar alınır.Burda kişi ve firma karalama amacımız yok sadece literatürde olmayan çeşitleri varmış gibi bahçeler kurulmakta kuran firmanın tabelasınıda çektim ekte.
Merhaba bence eline güzel bir fırsat geçmiş en azından bahçeyi gözlemleme şansınız olacak mayıs ayına çok bişi kalmadı meyve verecekmi görme şansınız olacak.

Burada belirtmek istediğim bişi var ( Burda kişi ve firma karalama amacımız yok sadece literatürde olmayan çeşitleri varmış gibi bahçeler kurulmakta kuran firmanın tabelasınıda çektim ekte ) nekadar karalamak istemesenizde Benim fikrim yinede ağır bir eleştiri olmuş.
bence öncelikle kötü yanını değil önce olumlu yönünü düşünmek daha faydalı olabilir gibi. ben ülkemizde adı sanı duyulmamış çok ceviz çeşidi gördüm bu yıl inşallah meyveli iken resimlerini eklicem chandlerden daha verimli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca toprak tv de sütyemez hocamın bir çalışmasını izlemiştim hedeflerinin aşı yapmadan 1 yaşında meyve almak olduğunu yapılan örnek fidanlardan meyvede verdiğini anlatmıştı.

Bizlere bu yıl bize meyve verdiğinde bahçenin resimlerini yayınlarsanız diğer arkadaşlarında aynı yaştaki chandler ceviz bahçesinden meyveli hali ile resimlerini yayınlarlarsa daha net yorum yapılabilir ayrıca daha aydınlatıcı olacağı fikrindeyim.

Eski 11-04-2012, 07:44   #2190
Ağaçsever

Sayın Lilium

Merak ettiğim bir konu bu yıl chandler cevizlerinizde soğuktan etkilenen ağaçlarınız oldumu
bilgilendirirseniz sevinirim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024