agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-12-2014, 17:19   #5191
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın ykaya194, sayın permakültür'ün bahçesinin toprak yapısı biraz zayıf görünüyor. Böyle topraklarda bahçeye ve ağaçlara ne kadar iyi bakarsanız bakın, ağaçlar yeterli seviyede gelişmeyebiliyor.

Sayın formullaone,

Tamda meselenin özüne değindiniz. Bir tarım tv kanalındaki söyleşiyi izlemiştim. Bir grup akademisyen ve fidancıların Amerika'ya yaptıkları bahçe ziyaretindeki sohbette, bir amerikalının "Türkler neden hep verimsiz topraklara ceviz bahçesi kuruyor anlam veremiyorum zira daha fazla verim almak için verimli arazi tercih edilmeli" sözlerine karşılık cevap vermediğini anlatmıştı.
Verimli araziler biraz pahalı olabilir ancak ceviz bahçeleri, hububat ve sebze gibi tek yıllık veya diğer meyve çeşitleri gibi ömrü kısa değil. Dolayısıyla verimli araziden alınacak daha fazla ürün ile aradaki fiyat farkını kısa sürede kapatarak uzun vadeli verimi daha yüksek bahçeniz de olmuş olur. Kıraç topraklarda kurulacaksa, ağaç büyüdüğünde o ağacı yeterli besleyebilecek olan toprağı iyileştirici yöntemler uygulamalı.

Sayın permakültür arkadaşımızın bahçesine gerekli ilgi gösterilmemiş derken paylaştığı o resme bakarak o yorumu yaptım. Gördüğüm olumsuzluklardan birkaçı şöyle. Fidan diplerindeki otlar ile aralardaki otlar aynı derecede kurumuş gözüküyor dolayısıyla uzun süreden beri sulanmamış olabilir. Fidan diplerin zemininde sert bir tabaka oluşmuş sanki hiç çapalanmamış gibi.

Fidan dikiminden sonra iyi bir taç yapısı uluşturabilmek için fidanın kök gelişimini hızlandırmak gerekir bunun için fidan dikimindeki uygulamalar çok önemli. Örneğin; Derin ve geniş fidan çukuru açılması, gübrelemenin yanında leonardit gibi toprak düzenleyicisi, klio gibi su tutucu malzeme ve humik asit gibi besinlerin kökte tutunmasını etkileyici maddeler ile takviye ederek fidanın gelişimini hızlandırabiliriz, bu tarz bir uygulama yapıldığında zaten ertesi yıl boylanmış ve dallanmış olur ki iyi şekil budaması yaparak sağlıklı gelişen bir ağacımız olur.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2014, 18:47   #5192
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın ykaya194, sayın permakültür'ün bahçesinin toprak yapısı biraz zayıf görünüyor. Böyle topraklarda bahçeye ve ağaçlara ne kadar iyi bakarsanız bakın, ağaçlar yeterli seviyede gelişmeyebiliyor.
Sayın formullaone

Önceki mesajımda yazacaktım atlamışım. Zayıp toprak yapısı olan arazilere kurduğunuz bahçeyi ne kadar bakarsak bakalım ağaç henüz fidan iken bile yeterli büyüyemiyorsa, ileride verim alınacak büyüklüğe ulaştığında acaba ağaçtan yeterli verim alabilirmiyiz veya meyvesi içini tam olarak doldurabilecekmi gibi riskleri de kabullenerek arazi seçimini ona göre yapmalıyız derim.

Eski 08-12-2014, 19:22   #5193
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Sayın formullaone

Önceki mesajımda yazacaktım atlamışım. Zayıp toprak yapısı olan arazilere kurduğunuz bahçeyi ne kadar bakarsak bakalım ağaç henüz fidan iken bile yeterli büyüyemiyorsa, ileride verim alınacak büyüklüğe ulaştığında acaba ağaçtan yeterli verim alabilirmiyiz veya meyvesi içini tam olarak doldurabilecekmi gibi riskleri de kabullenerek arazi seçimini ona göre yapmalıyız derim.
Haklısınız,iklim ve çeşit seçimi bir tarafa,arazi seçimi en önemli başlangıç faktörü. Bizim hem zayıf hem de güçlü toprak yapısında bahçemiz olması, bu durumu daha iyi analiz etmemi sağlıyor. Verimsiz ve suya uzak 100 dekar araziye dikim yapmaktansa, verimli ve suya yakın 20 dekar araziye dikim yapmak daha mantıklı. En azından yaptığınız masrafın ve emeğin karşılığını alma konusuna daha garanti olarak bakabilirsiniz.

Kıraç topraklarda ceviz güçlü gelişemeyeceği için çabuk meyveye yatıp çalılaşıyor. Ağaç küçük bir taç yapısı ve tamamen meyve gözüne bürünerek büyümesi duruyor. Bir kaç yıl içinde de hızlı bir şekilde yaşlanıyor. Bu üzücü durumu gezdiğim bir kaç terkedilmiş bahçede gördüm.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2014, 23:33   #5194
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Bir tarım tv kanalındaki söyleşiyi izlemiştim. Bir grup akademisyen ve fidancıların Amerika'ya yaptıkları bahçe ziyaretindeki sohbette, bir amerikalının "Türkler neden hep verimsiz topraklara ceviz bahçesi kuruyor anlam veremiyorum zira daha fazla verim almak için verimli arazi tercih edilmeli" sözlerine karşılık cevap vermediğini anlatmıştı.
Bizde ise bazı üstatlar ceviz toprak seçici değil deyip ya da bu sözü vatandaşa bu şekilde empoze ederek benimsettiler.

Tamam, ceviz çok toprak seçici değil ama killi taban topraklarda da seçici diyebiliriz, böylesi topraklartda yetiştiricilik hele ki, büyük kapama bahçeler kurmak büyük bir risk,

Ben onu bunu çok bilmem büyüklerimizden duyduğumuz öğrendiğimiz bahçe kurulacak yer derin humuslu geçirgen toprak olmalı, yıllık bitkiler 30-40 cm topraklarda olabilir, hangi ağaç olursa olsun kil kireç taban olan arazilerde derinlik mesafelerine göre 4 ila 10 en fazla 12 yıl içinde ağaçlar ömür yıllarını tayin ederler. Bazı üstatların fidan satma uğruna hiç olmayacak topraklara bahçe kurdurmalarını hayretlerle izliyorum, hatta bizim sitemizde de var, olmaz diyeceğim ama olmayacağını belgelemeyince söylemde havada kalıyor, bazen böyle bir şeyler yazdığımda felaket tellalı oluyorum , o nedenle çok karışmaya gelmiyor yap, gör, yaşa, mantığını tercih ediyorum.

Geçenlerde internette şimdi hatırlayamadığım bir yerde bulduğum bir fotoğrafı paylaşıp paylaşmama konusunda çok düşündüm Fotoğraftakiler bana hiç yabancı gelmediler, fotoğraf beni yanıltmıyorsa fotoğraf renginde bir oynama olmadıysa böyle bir toprakta ceviz olması mümkün değil.
İnşallah ben yanlış görmüşümdür de yanılırım.

Name:  481079_501647443247915_214832666_n.jpg
Views: 2080
Size:  59.2 KB

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2014, 01:56   #5195
Ağaç Dostu

Paylaştığınız resimdeki toprak yapısına aynı benzerlikte bir bahçe gezmiştim Sayın lilium, 4 yaşında denilen ağaçlar 1 metre boy yapıp durmuş. Bu toprak en fakir ve geçirimsiz olan toprak.

Paylaştığım 2. resimde de toprağın ne kadar zayıf olduğunu görüyorsunuz. % 75 kum-%7 killi bir yapısı var. Organik madde hiç yok. Bol gübre, su ve iyi bakımla bile zar zor büyütüp belli bir boya getirmeye çalışıyoruz. Tek tesellimiz, toprağın derin olması ve taban suyu olmaması. Biliyorum ki eğer yeterli boya ulaştıramazsak,öylece kalırlar ve büyümezler.

Demek istediğim, eğer üreticiler bahçelerinde birazcık olsun umut ışığı görüyorlarsa, bütün güçleriyle topraklarını organik maddece zenginleştirip ağaçlarını büyütmeye baksınlar. Çünkü böyle zayıf topraklar asla ihmal ve hata kabul etmiyor. Her yönüyle bakımın mükemmel olması lazım.

Diğer taraftan bütün bakımlarını en iyi şekilde yaptıkları halde ağaçları ilk 2-3 yıl hiç gelişmediyse, işe devam etme konusunda oturup yeniden düşünmelerinde yarar olacaktır.

Eski 09-12-2014, 02:26   #5196
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:

Paylaştığım 2. resimde de toprağın ne kadar zayıf olduğunu görüyorsunuz. % 75 kum-%7 killi bir yapısı var. Organik madde hiç yok. Bol gübre, su ve iyi bakımla bile zar zor büyütüp belli bir boya getirmeye çalışıyoruz. Tek tesellimiz, toprağın derin olması ve taban suyu olmaması. Biliyorum ki eğer yeterli boya ulaştıramazsak,öylece kalırlar ve büyümezler.
Böylesi topraklar bir şekilde organik maddece zenginleştirilebilir, takviye gübrelerle beslenir, taban ve killi kireçli topraklar epey zor.

Gördüğüm kadarıyla araları boş korunga ekmeyi düşünmedin mi?

Safranlı beğendi.
Eski 09-12-2014, 11:06   #5197
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
dostlar bizler yalova da oldukça verimli araziler üzerindeyiz..
bazen minik bahçenin bir yerinde başka bir yerinde başka verim alındığı oluyor..
toprak yapısı gerçekten çok önemli...
bende dahil deli gibi organik maddeyi artırtırmayı çalışan dostlarımız çok çok emek ve para harcamak zorundalar
ve bunun ekonomik dönüşünü ve maliyet analizini iyi yapmak gerekir
bizim bilmediğimiz kadar eski tarihten beri oluşan bol aluvyonlu toprağı bizlerin sağlaması imkansız gibidir
binlerce yılda olusabilen avantajlı arazilerin yanında çorak arazilerin sürekli masraf edilerek iyileştirilebilmesi çok zordur ...
bende sürekli organik kompost,enzim.leo..vb çabalarıma rağmen topragın belki 20 cm mesafesine ulaşabiliyorum...
derinliklerdeki yapıyı değiştiremiyorum...
her türlü ziraat yatırımı yapacak dostlar
en çok doğru arazinin alınmasına dikkat etmelidirler
bunun yoluda basit..
köy kahvesinde oturursun ve köylünün en çok işlediği gözü gibi baktığı arazileri anlarsın...
binlerce yıldır en verimli araziler zaten en çok işlenenlerdir..
mera kabilinden köylünün ayak basmadığı ve traktörün girmediği yerlerden almak doğru olmaz diye düşünüyorum

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2014, 13:59   #5198
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Böylesi topraklar bir şekilde organik maddece zenginleştirilebilir, takviye gübrelerle beslenir, taban ve killi kireçli topraklar epey zor.

Gördüğüm kadarıyla araları boş korunga ekmeyi düşünmedin mi?
Sayın lilium bizimki orman yeri olduğu için kanunen geçen seneye kadar yasaktı. Şimdi yem bitkisi ekmek serbest oldu ama biz düşünmüyoruz artık. Böyle temiz görmeye alışmışız sanırım.

Safranlı beğendi.
Eski 09-12-2014, 16:11   #5199
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster

binlerce yılda olusabilen avantajlı arazilerin yanında çorak arazilerin sürekli masraf edilerek iyileştirilebilmesi çok zordur ...
bende sürekli organik kompost,enzim.leo..vb çabalarıma rağmen topragın belki 20 cm mesafesine ulaşabiliyorum...
derinliklerdeki yapıyı değiştiremiyorum...
Alıntıya ilave yapayım. Hadi diyelim_ki çorak arazinin fidan çukurlarını organik ve diğer besin maddeler ilave ederek toprağı zenginleştirdin. 8-10 yıl sonra ağacın saçak kökleri 5-6 metre sağa sola uzayacak, ağaç asıl bu köklerden alacağı besin ile kendini ve meyvesini besleyecek. Dolayısıyla bu kadar geniş alanın toprağı nasıl zenginleştirilecek. Hiç bir fidancı ve kendini uzman sanıp farkındalık yaratmak isteyen bazıları atıp tutarken bu durumdan hiç bahsetmiyor..

Eski 09-12-2014, 21:19   #5200
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2012
Amerika ceviz izlenimleri

İbrahim Balkal tarafından Kalifornya'da çekilmiş ve youtube'a yüklenmiş üç videoyu bir solukta izleme imkanım yeni oldu. Özellikle 3.videodaki bilgileri ve ceviz bahçesini hayretle izledim. ağaçların büyüme hızları ve verimleri bizim 2 katımız. Bize gönderdikleri chandler lar 2. kalitemi yoksa Kalbime şüphe düştü.
Sık dikim tercih nedenini de çok güzel açıklamışlar.
Bahsedilen yeni çeşitler Türkiye'ye ne zaman gelir acaba?

Selamlar.

1. bölüm
ABD CEVİZ İZLENİMLERİ | 1. BÖLÜM - YouTube

2.Bölüm
ABD CEVİZ İZLENİMLERİ | 2. BÖLÜM - YouTube

3.Bölüm
ABD CEVİZ İZLENİMLERİ | 3. BÖLÜM - YouTube

seayden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2014, 22:04   #5201
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
parodox anaç konusu bu video da çok dikkatimi çekti.
Elma,armut , kiraz v.b. meyvelerde standart bodur yarı bodur anaçlar varken biz hala çetin ceviz dikip ona yapılan aşılarla fidan üretme yolundayız.
bir chandler bahçe düşünün : bahçe de ağaçların üstü standart chandler ama altlık lar çetin ceviz.kimi güçlü kimi zayıp yapıda anaçlar.
Neden tek standart bir anaç oluşturmak için hala parodox anaç benzeri yerli bir çeşit üretilmiyor?çok mu zor klon anaç üretmek.doku kültürü ile çoğaltmak.
bu bizim bilim adamları yurt dışından chandler getirmekle bu işin kolayını şeçiyorlar.
kendi anacımızı bir an önce üretmeliyiz.çok şey istedim galiba , onu da yurt dışından getirirler artık.Sanırım chandler ı getirirken pradox u gümrükten mi geçiremediler?

ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2014, 00:02   #5202
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

İşin püf noktası sonunda söylenmiş. Niye ovalara değilde bayırlara ekiyorsunuz.

İşte benim yıllardan beri kafama takılan söylesem de kaale alınmayan bir cevabı ingiliz verince kıymete biniyor, yinede kendilerine teşekkür ederiz belki kafamız dank ederde dinleriz..

Şimdi sormak istiyorum, Kime soracağımı bilmiyorum ama onlar kendilerini bilirler,

Neden dağı bayırı killi kireçli taban topraklara orman arazilerine ceviz diktirdiniz ya da önerdiniz? idealistliğiniz sadece para kazanmakmı? sizin idealistliğiniz ziraat mühendisliğiniz sadece para kazanmakmıdır? Her şey paramı? Biraz vijdanınız varsa bu soru karşısında alın şapkanızıda biraz düşünün. İnsanların geleceğiyle umuduyla emeğiyle bu kadar oynanmayacağını anlayın artık...

Eski 10-12-2014, 12:17   #5203
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Sn Ykaya194, Sn formullaone ve Sn Lilium;

Cevaplarınız için teşekkürler. Bahçeyi oluştururken farklı nedenlerden dolayı büyük bir acemelik yaparak 2012 ekim ayında agaçları tüplü olarak diktim, haliyle ilk kış 20% oranında ağacım kurudu, geri kalanın gelişimi ise genel olarak iyiydi ortalama 1,5 m boylarına yaklaşmışlardı fakat 2013 yazında sulamayı eylül başında kestim ve ağaçlarım kasım ayındaki ilk donlardan etkilendi. 2014 bahar aylarında hemen hemen tüm ağaçalarıma 40-50 cmden tepe vurumu yapmak zorunda kaldım. Gönderdiğim resimlerdeki ağaçların çoğu 2014 Martından yaza kadar uzadılar denilebilinir. Bahçenin boy ortalaması sanırım 1,5 -2m arasında.

Bilgi amaçlı toprak analizini ekliyorum. En büyük sıkıntım PH ın yüksek olması, bu nedenle her son bahar agaçların izdüşümlerini olabildiğince doğal gübreleme yapmaya çalışıyorum. İlk dikerken her ağaç için yarım kilo toz kükürt kullanmıştım, bu baharda her ağacın iz düşümlerine en az birer kilodaha kullanmayı düşünüyorum. (bunların dışında suni gübre/ilaç kullanmıyorum)

Bu yıl sulamayı 10 ağustosta kestim ve bahçeyi kasım başında gezdiğimde ağaçlar henüz 20% oranında yapraklarını dökmüşlerdi ve sararmışlardı. Umarım donlar gelinceye kadar tamamen uykuya yatmışlardır. Henüz gidip gezemedim.

İlgi ve alaka konusunda haklısınız, sadece haftasonları bahçeye gidebiliyorum ve başka nedenlerle istediğim kadar ilgilenemedim. Çapalama için adam kiralıyorum sene 2 kere bahar ve yazın. fakat kendiniz adamlarla çalışmayınca istediğiniz verimi alamıyorsunuz. Bu sene daha fazla vakit ayırmaya çalışacağım.

Budama tavsiyenizi dikkate alıp 1,8 m üzerinde olan fidanların hepsinde tepevurumu yapacağım. Tepe vurumunda 1,6 m nin altına inmeyi düşünmüyorum, ağaçların çok aşağıdan taçlanması ilerde sıkıntı yaratabilir.

Umarım 2015 yazında çok daha güzel resimler paylaşabilirim.

Paylaşımlarınız için çok teşekkürler.

Son bir soru eklemek istiyorum, toprağımdaki PH dışındaki diğer sıkıntı ZN (çinko) nun az olması. Topraktaki çinko miktarını artırmak için doğal çinko kaynağı olarak ne kullanabilirim?

Eklenen Resimler

Düzenleyen permakültür : 11-12-2014 saat 19:45
permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2014, 16:52   #5204
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
Sn Ykaya194, Sn formullaone ve Sn Lilium;

Cevaplarınız için teşekkürler. Bahçeyi oluştururken farklı nedenlerden dolayı büyük bir acemelik yaparak 2012 ekim ayında agaçları tüplü olarak diktim, haliyle ilk kış 20% oranında ağacım kurudu, geri kalanın gelişimi ise genel olarak iyiydi ortalama 1,5 m boylarına yaklaşmışlardı fakat 2013 yazında sulamayı eylül başında kestim ve ağaçlarım kasım ayındaki ilk donlardan etkilendi. 2014 bahar aylarında hemen hemen tüm ağaçalarıma 40-50 cmden tepe vurumu yapmak zorunda kaldım. Gönderdiğim resimlerdeki ağaçların çoğu 2014 Martından yaza kadar uzadılar denilebilinir. Bahçenin boy ortalaması sanırım 1,5 -2m arasında.

Bilgi amaçlı toprak analizini ekliyorum. En büyük sıkıntım PH ın yüksek olması, bu nedenle her son bahar agaçların izdüşümlerini olabildiğince doğal gübreleme yapmaya çalışıyorum. İlk dikerken her ağaç için yarım kilo toz kükürt kullanmıştım, bu baharda her ağacın iz düşümlerine en az birer kilodaha kullanmayı düşünüyorum. (bunların dışında suni gübre/ilaç kullanmıyorum)

Bu yıl sulamayı 10 ağustosta kestim ve bahçeyi kasım başında gezdiğimde ağaçlar henüz 20% oranında yapraklarını dökmüşlerdi ve sararmışlardı. Umarım donlar gelinceye kadar tamamen uykuya yatmışlardır. Henüz gidip gezemedim.

İlgi ve alaka konusunda haklısınız, sadece haftasonları bahçeye gidebiliyorum ve başka nedenlerle istediğim kadar ilgilenemedim. Çapalama için adam kiralıyorum sene 2 kere bahar ve yazın. fakat kendiniz adamlarla çalışmayınca istediğiniz verimi alamıyorsunuz. Bu sene daha fazla vakit ayırmaya çalışacağım.

Budama tavsiyenizi dikkate alıp 1,8 m üzerinde olan fidanların hepsinde tepevurumu yapacağım. Tepe vurumunda 1,6 m nin altına inmeyi düşünmüyorum, ağaçların çok aşağıdan taçlanması ilerde sıkıntı yaratabilir.

Umarım 2015 yazında çok daha güzel resimler paylaşabilirim.

Paylaşımlarınız için çok teşekkürler.

Son bir soru eklemek istiyorum, toprağımdaki PH dışındaki diğer sıkıntı ZN (çinko) nun az olması. Topraktaki çinko miktarını artırmak için doğal çinko kaynağı olarak ne kullanabilirim?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seayden Mesajı Göster
İbrahim Balkal tarafından Kalifornya'da çekilmiş ve youtube'a yüklenmiş üç videoyu bir solukta izleme imkanım yeni oldu. Özellikle 3.videodaki bilgileri ve ceviz bahçesini hayretle izledim. ağaçların büyüme hızları ve verimleri bizim 2 katımız. Bize gönderdikleri chandler lar 2. kalitemi yoksa Kalbime şüphe düştü.
Sık dikim tercih nedenini de çok güzel açıklamışlar.
Bahsedilen yeni çeşitler Türkiye'ye ne zaman gelir acaba?

Selamlar.

1. bölüm
ABD CEVİZ İZLENİMLERİ | 1. BÖLÜM - YouTube

2.Bölüm
ABD CEVİZ İZLENİMLERİ | 2. BÖLÜM - YouTube

3.Bölüm
ABD CEVİZ İZLENİMLERİ | 3. BÖLÜM - YouTube
KöyTV nin videoları gerçekten faydalı her ne kadar bazı yerlerde acre, pound gibi hesapları tam çevirememiş olsa da, arkadaşlar faydalı çalışmala yapmışlar.

Lillium abimizin toprak konusundaki yorumlarını biliyoruz ama bu konuda videolarda düzgün soru sorulmamış maalesef. Mesela örnek toprak analizlerini oradan göstermiş olsalardı gerçekten çok faydalı olurdu. Benim çıkardığım özet bu videolardan;

1- Paradox çeşidinin hızlı gelişmesi ve anaç seçilmesinin önemi söz konusu.
2- Toprak ve iklim önemi. Zayıf topraklarda bakımın önemi vurgulanmış. Ancak zayıf topraklarda bu iş olmaz denmemiş. Bir yerde California Universitesinde danışmanlık yapan bayan ilgili zayıf toprakta bakımın ne kadar pahalı olduğundan bahsederken bizim spiker yaprak yiyen geyikle ilgileniyordu.
3- Ortalama 15-20 gün arasında sulamadan bahsediliyor. Verime yatmış ağaçlarda dekara 700 mm ile 1200 mm arasında sulamadan bahsedilmiş.
4- Toprakta dekara 44-68-88 kilo azot itiyacı var deniyor (3 yorumda). 400-600 kilo dekarda ceviz alabilmek için …
5- Yaprak analizinde temmuz başında azotun %2.6-2.7 olması gerekiyor. 2.3-2.4 den aşağı düşmeyecek. 3 ü geçerse azotu azaltıyorlar.
6- Potasyum %1.2 yaprak testi sonucunda olması gerekiyor.
7- Çinko 25 ppm olması gerekiyor yaprak analizinde.
8- Kanserli ağaçlardan bahsedilmiş, ilk videoda yakma metoduyla iyileştirmeye çalıştıklarını anlatıyordu 86 yaşındaki amca.

Sonuç olarak ideal toprak konusu çok karışık bir durum.

Walnut Production kitabındaki iki sayfadan edindiğim özet;
San Francisco Stanislaus county de araştırma yapılan araştırmada ceviz ağaçlarının, toprak çeşitleri içinde "orta derecede ince dokulu tınlı toprakların ince gözenekli killi ve kalın dokulu (gözenekli) kumlu topraklara oranla daha iyi kök ve kuvvetli gelişim sağladığını söylüyor. Tınlı toprakların geçirgenliği (kumlu tınlı, tınlı, silt tınlı, killi tınlı ve silt killi tınlı) orta düzeyde hızlıdan orta düzeyde yavaşa doğru görünüyor.
Tınlı topraklarda toprağın nemi ve yeterli havalanması kök gelişimi ve ağacın büyümesi için önemlidir.

İnce gözenekli killi topraklarda (siltli killi, kumlu killi ve killi) topraklarda havalandırma gözenekliliği sınırlıdır. Gözenekler küçük parçalı olduğu için killi topraklar kumlu tınlı topraklara göre suyu daha sık tutar ve akışkanlığı daha yavaş olur. Bu da topraktaki hava boşluklarının azalmasıa ve oksije difüzeyonunun (yayılmasının) köklere doğru azalması anlamına gelir. Bu da kökün sığ yerde kalması ve oksijenin köke az ulaşmasından dolayı kökün gelişmesini engeller.

Kumlu ve kumlu topraklarda yukarıda sayılan oksijen ve geçirgenlik daha hızlı olmasına rağmen besin oranı daha az olur.

Bunun dışında toprak altı katmanlarının da çok önemi var. Köklerin farklı katmanlar arasında kalması da gelişi durdurduğundan bahsediliyor ki California'nın bazı bölgelerinde bahçelerin kurulmasının önemli sebeplerinden biri de bu.

Konu uzadıkça uzar ama bu konu beni en çok düşündüren konuların başında maalesef. 3 yıl önce işe başlarken 4-5 ziraat mühendisiyle görüştüğümde kumlu killi tınlı, kumlu killi, kumlu tınlı ya çok takılmamam gerektiği söylendi. Bende 30 santimden 2 metreye alınan sonuçlarda 17 ile 37 arasında değişen oranlarda kil var. İki yıldır dip kazanla 70 cm işlem de yapıyorum izdüşümü dışından ancak çok emin olamıyorum.

- Burada bahçe kuran arkadaşlarda kil oranları ne nispetlerde yazabilirlerse gelişimleri karşılaştırmak daha kolay olacak. Yoksa bu sevdadan vazgeçmek mi gerekir bilmiyorum.
- 2 metre açılan çukurlarda ileride bu sorun kalmayacağı garanti edilebilir mi ?
- Mesela 2 metre çukur açtıranlarda ilk 7-8 yılda büyüme hızlı görünüyor ancak sonrasında neler oluyor yorum yapabilecek olan var mıdır ?

Saygılar...

mtarslan beğendi.
vasces Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2014, 23:18   #5205
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vasces Mesajı Göster
Alıntı:
Lillium abimizin toprak konusundaki yorumlarını biliyoruz ama bu konuda videolarda düzgün soru sorulmamış maalesef.
Adam sormadan cevap vermiş "Niye ovalara değilde bayırlara ekiyorsunuz" Böyle bir cümle konuşulduysa muhtemelen cevapta verilmiştir bunlar videoda yer almamış nedense ya da ne hikmetse. Buna benzer bir soru daha havada kalmış onda da video bitiyor nedense.

Alıntı:
- 2 metre açılan çukurlarda ileride bu sorun kalmayacağı garanti edilebilir mi ?
Ben garanti edemem, şöyle ki, şayet taban geçilememişse, kil kireç oranları yüksekse sorun yaşamak kaçınılmazdır.

Alıntı:
- Mesela 2 metre çukur açtıranlarda ilk 7-8 yılda büyüme hızlı görünüyor ancak sonrasında neler oluyor yorum yapabilecek olan var mıdır ?
Taban kil kist kireç olan bir arazide iki metre çukurlar ya da kanallar açılarak ekilse bile kili es geçiyorum kil belki bir şekilde halledilebilinir ama taban geçilememişse 10 bilemedin 15 yıl sonra sorunlarla karşılaşılabilinir.
...

Eski 16-12-2014, 11:00   #5206
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Yukarıdaki 2. nolu videoda bahsedilen Paradox VX211 anacı ile ilgili bir doküman. Biz daha standart paradox'lu fidan görmemişken onlar daha üstün bir türünü bulmuşlar:

VX211, A Vigorous New Walnut Hybrid Clone with Nematode Tolerance and a Useful Resistance Mechanism

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2014, 11:30   #5207
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
- Burada bahçe kuran arkadaşlarda kil oranları ne nispetlerde yazabilirlerse gelişimleri karşılaştırmak daha kolay olacak. Yoksa bu sevdadan vazgeçmek mi gerekir bilmiyorum.
Aynen, tecrübeye çalım olmaz. benim bir parselde kil oranı 32% ve buradaki ağaçlar ciddi gelişim sorunu yaşıyor.
Alıntı:
Diyelim ki 250 santimden itibaren bir kaya katmanı var. Ne olacak? Ağaçlar da neticede bir çok katlı apartman gibi. Kaç katlı olsun istiyorsanız, temelini o kadar derine götürmeniz gerekiyor. Saksıya ceviz ektiğinizde boyunun uzamamasının bir sebebi de bu yüzden.

Saygılar..

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2014, 12:56   #5208
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Aynen, tecrübeye çalım olmaz. benim bir parselde kil oranı 32% ve buradaki ağaçlar ciddi gelişim sorunu yaşıyor.

Diyelim ki 250 santimden itibaren bir kaya katmanı var. Ne olacak? Ağaçlar da neticede bir çok katlı apartman gibi. Kaç katlı olsun istiyorsanız, temelini o kadar derine götürmeniz gerekiyor. Saksıya ceviz ektiğinizde boyunun uzamamasının bir sebebi de bu yüzden.

Saygılar..
Sayın Çampte bende de 3 yıldır yaptırdığım analizlerde 17-38 arasında değişen oranlarda kil var. Mesela ilginçtir 2 metreden aldığım analizde 17 görmüştüm ama 60-90 da aldığımda (aynı yer değil) 30 larda çıkıyor bazı yerlerde. Zaten aşağıdaki linkte ilgili kitabın 41.sayfasının sağ tarafındaki bölümünde bir çok şeyi özetliyor. San fransico'da toprak altı katmanlarının olumsuz etkilerini California'nın belli bölgelerinde (en iyi verim alınan bölgeler) görmüyorlar.

- Bir yandan da şunu düşünüyorum Türkiye'de kil olmayan (az oranda olsa dahi) toprak tabakası var mı bilmiyorum ama bu durumda ceviz ekimi her yerde sıkıntı demek değil midir ?
- 250 cm demişsiniz ama 250 cm e kadar bu kök gider mi ? Sonuçta 1,5 metreye gelmeden yarım elips şeklinde yayılmıyor mu sağa sola doğru ?

vasces Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2014, 10:35   #5209
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
- Bir yandan da şunu düşünüyorum Türkiye'de kil olmayan (az oranda olsa dahi) toprak tabakası var mı bilmiyorum ama bu durumda ceviz ekimi her yerde sıkıntı demek değil midir ?
- 250 cm demişsiniz ama 250 cm e kadar bu kök gider mi ? Sonuçta 1,5 metreye gelmeden yarım elips şeklinde yayılmıyor mu sağa sola doğru ?
Merhabalar

Şu linkte anlatıldığı kadarı ile ceviz kökleri 4.5 mt'ye kadar inebiliyor.

How Deep Do Tree Roots Grow? | DeepRoot Blog

selamlar

Ç.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2014, 12:10   #5210
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
gungorsenol sanada merhaba

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2014, 12:32   #5211
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster

Saygılar..
>Sevgili Çamtepe, ne kadar güzel demişsiniz "tecrübeye çalım olmaz" gerçekten tecrübe çalımları yemiyor.

Kaya katmanı deyişinizden kil kist tabasından bahsediyorsanız çok haklısınız bahçemde böyle bir bölge var ve 80-90 cm derinliklerde yedi yıl hiç bir sorun görünmedi hiç bir keyifsizlik yoktu yedinci yıl yaz ortalarında belirti başladı ve iki ağaçım kurudu sekizinci yıl iki ağaçım daha kurudu bu bölgede.

Kepçe sokup alt tabakanın ne olduğunu öğrenmek istedim üstte belirttiğim gibi taban 80-90 cm lerden başlıyordu fidan gelecek yerleri iki ikibucuk metre derinliğinde boydan boya kanal şeklinde açtırdım kist tabaka bitmedi fakat daha değiştiğini gördüm, neyse uzatmayayım söylemek istediğim kök derinlik konusuna değinmişsiniz hazır kepçe varken kuruyan ağaçlarıda alıver dedim ben kepçenin zorlanacağını düşünürken dalmasıyla alması bir oldu,

Gördüklerim, kazık kök kist tabakaya değdiğinde gelişim durmuş yan saçak köklerle yaşama devam etmiş yan saçak köklerinde tabakaya ulaşması sonucu yaşam bitmiş, Kökleri resimleyemedim bahçeye gidersem resimlerim.

Bazı söylemlerde taşlık olan yerler içinde kaya katmanı diye söz ederler her iki söylemi bir birinden ayırmaya çalışalım ikiside aynı şey değil, Örneğin bazı söylemlerde kök kayayı deler ya da deliyor deriz ki doğrudur, köklerden verdiği salkıyla taşı delebiliyor taş taşlık olan bir yerde kil kist ve taban olmayışı kış sularının durmayışı kökede zarar vermiyor dolayısıyla şunuda söylemek istiyorum kil kist kireç ve taban bitki besin elementlerini epsortte ettiği gibi kış sularını da tabanın üstünde tutarak derinlere inmesine mani oluyor ve mantari hastalık kök kanserinden ağaçlar ölüyor.

Kimsenin moralini bozmak istemem ama böyle topraklarda ceviz bahçesi kuranlar er ve ya geç sorun yaşayacaklardırrr.

Efendim ben kanal aştım şu derilikte çukur açtım şu besini bu gübreyi verdim toprağımı işledim gibi söylemler çare değildir derin kanal açarak fidan ekmek bu süreyi biraz uzatabilir (10-15 yıl gibi) kökler tabana değdiğinde iş biter.

Böyle topraklarda sadece fidan çukurlarını derin açtırmak daha da tehlikelidir, suya havuz yapmış olursunuz kış suları burada birikerek ağaçların kurumalarına sebep olur.

Eski 26-12-2014, 12:51   #5212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2014
Sevgili ceviz sevdalıları.
İyi çalışmalar bol ürünler.Yaklaşık 350 ismine doğru sertifikalı fernor ceviz fidanına ihtiyacım var. Marmara bölgesinde güvenilir bir fidancı tavsiyesinde bulunacak kendisi alıp test yapmış üye arkadaşlar yardımcı olabilir mi ? Reklama giriyor sa özelden de mesajlarınızı bekliyorum. İyi çalışamalar.

sevdamızceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2014, 17:42   #5213
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2014
Merhabalar,

Siz tecrübeli forum üyelerine bir sorum olacaktı. Benim Konya da 1600 rakımda 2 yaşına yeni girmiş Şebin ve Fernor fidanlarım var. Bu fidanların yapraklanma zamanını geçen yaz takip ettiğimde Mayıs 20 olarak tespit ettim. Bu tarih geç bir tarih midir acaba ?

Tarlamın toprak analizine göre bir gübreleme programı uyguladık bir ziraat mühendisi tavsiyesi ile. Fidanlara Azot da verildi tavsiye edilen miktar kadar. Ayrıca arazimde birde ısı ölçüm/kayıt cihazı var ve Mayıs ayı sıcaklıklarını takip ettiğimde 6 ila 25 derece arasında dalgalandığını gördüm. Toprak yapisi killi tinli. Ph 7, tuzsuz ve kirecsiz toprak. Organik miktar ise 1 ne yazik ki. Tüm bu bilgiler eşliğinde sizce yapraklanma süresi geç midir ?

İbrahim Balkal ın youtube de bulunan, 2 yaşındaki ceviz ağacı video suna baktığımda, benim fidanlarımın o boya gelmesi için bu sene çok iyi bakmam gerektiğini görüyorum ve o video da tavsiye edilen sistemle, fidanlarımı en az 3-3,5 mt kadar boylandırmak istiyorum. Şu an 60 cm ile 1.5 mt aralığındalar. Acaba ağaçların daha erken uyanması ve fidan boyunun artması için bir şeyler yapılabilir mi veya yapmalı mıyım ? Mayıs sonu ve Ağustos ortası arasında 2.5 aylık bir süre olunca fidanlara büyümek için çok süre kalmıyor diye düşünüyorum. Değerli tavsiyelerinizi rica ediyorum.

Saygılarımla

Hamdi Ayhan beğendi.

Düzenleyen Ethio : 30-12-2014 saat 21:28 Neden: ilave bilgi
Ethio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2014, 10:59   #5214
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ethio Mesajı Göster
Merhabalar,

Siz tecrübeli forum üyelerine bir sorum olacaktı. Benim Konya da 1600 rakımda 2 yaşına yeni girmiş Şebin ve Fernor fidanlarım var. Bu fidanların yapraklanma zamanını geçen yaz takip ettiğimde Mayıs 20 olarak tespit ettim. Bu tarih geç bir tarih midir acaba ?

Tarlamın toprak analizine göre bir gübreleme programı uyguladık bir ziraat mühendisi tavsiyesi ile. Fidanlara Azot da verildi tavsiye edilen miktar kadar. Ayrıca arazimde birde ısı ölçüm/kayıt cihazı var ve Mayıs ayı sıcaklıklarını takip ettiğimde 6 ila 25 derece arasında dalgalandığını gördüm. Toprak yapisi killi tinli. Ph 7, tuzsuz ve kirecsiz toprak. Organik miktar ise 1 ne yazik ki. Tüm bu bilgiler eşliğinde sizce yapraklanma süresi geç midir ?

İbrahim Balkal ın youtube de bulunan, 2 yaşındaki ceviz ağacı video suna baktığımda, benim fidanlarımın o boya gelmesi için bu sene çok iyi bakmam gerektiğini görüyorum ve o video da tavsiye edilen sistemle, fidanlarımı en az 3-3,5 mt kadar boylandırmak istiyorum. Şu an 60 cm ile 1.5 mt aralığındalar. Acaba ağaçların daha erken uyanması ve fidan boyunun artması için bir şeyler yapılabilir mi veya yapmalı mıyım ? Mayıs sonu ve Ağustos ortası arasında 2.5 aylık bir süre olunca fidanlara büyümek için çok süre kalmıyor diye düşünüyorum. Değerli tavsiyelerinizi rica ediyorum.

Saygılarımla
Sayın ethio;
Benim 1 yaşını yeni dolduran fernor ve chandler bahçem var.rakım 1070 . ağaçlarım mayısın 15 i gibi yeni uyandılar. marmara ve ege bölgelerinde sanırım mart ve nisanda uyanan ağaçlar benim burada mayıs 15 te uyandı. Ben bunu iklime bağlıyorum, geç uyanıncada büyümesi daha az oldu. Saygılar.

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2015, 10:28   #5215
Yeni Üye

relic's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2011
2,5 yıl geçmiş. hatta hayalin başlaması daha evvellere dayanır.
hayallerden vazgeçmek yok. dün gece uykusuz kalınca TV den köyTV yi açtım izledim. amerikadaki 50-100 yıllık ceviz bahçelerini geziyorlardı. heycanım kabardı. zaten ilk adımı attım sayılır ama benimki uzun bir süreç. antalya yakınından 6dekar arazi aldım. imkanlar kısıtlı bi 5 sene de böyle gideriz sonra yeni bir hamle

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi relic Mesajı Göster
79 sayfayı tam bir haftada anca okuyabildim. okuduklarım bende bir zaman şeridi izlenimi bıraktı. nasıl insanların bir hevesle başlayıp ortadan kaybolduklarını gördüm. kimilerinin ise büyük bir titizlik ve özveriyle elinden gelen yardımlarını gördüm. zaman zaman ufak tatsızlıkları da gördüm ama söylemeden edemicem bir sanal forum olması itibariyle bunun hiç derecesinde olduğu kanaatindeyim. buradan özellikle forumun başından sonuna özveriyle pozitif yönlendirmeler yapan @Liliuma teşekkür etmek isterim ki kafamdaki afaki düşünceleri mantık çerçevesine sokmamda onun payı büyük.
diğer paylaşımcı arkadaşları unutmamak gerekir. @sabahattin, @avanos, @safranlı, @ahmettt

ben 4 yıldır bu hayalin peşinden koşturuyorum. fakat şimdiye kadar harcadığım tek şey sadece zaman. çünkü kazın ayağı bazı fizibilite raporlarındaki kadar basit olmadığını biliyorum. bir aralar ormandan yer kiralama suretiyle bahçe gerçekleştirmeyi kafaya çok takmıştım. hatta koniks.com sitesindeki bu başlığı yıllar önce açmıştım. ekonomik nedenlerle maceraya atılmaktan çekindim ve takvim bugüne geldi. o zamanlar birkaç ortaklık ile girmeye ramak kalmıştı fakat gerçekleşmedi. cins olarak malum sitede(cevizci33) reklamı yapılan türleri düşünmüştük. bu sayfaları okuyunca ve bazı prof.ların(sütyemez) yorumlarını duyunca iyiki vazgeçmişim dedim. küçük çaplı bir araştırma yaptım ve internet sitelerinde hakkında yapılan olumsuz yorumların hepsinin sadece bir önyargıdan ibaret olduğunu da görünce bu sefer kafam karıştı. yıllardır benim köylerimde ve yaylalarımda(Fethiye) meyveden dalları çöken cevizlerin hiçbirinin aşılı olduğunu düşünmüyorum hatta bakım bile yok. tecrübeli arkadaşların ve prof.ların niye ısrarla aşısız olmaz demelerini anlamamaktayım(bunu bilgili olanlar cahilliğime verebilir.) bazı yorumlarda gözleriyle gördüklerini söyleyenler var. 5. yılında üstünde kilo-kilo meyvalar ile.

DİĞER BİR MEVZU: dikim planı. ben bir matematikçi olarak mucize çokgen altıgenin yapısını düşündüm(birileri zaten düşünmüş ben üzerine düşündüm tabi)
kendi imkanlarımla aşağıdaki çizimi yaptım(paintte )

bu plana göre her ağaç en yakınındakine tam olarak 8m uzaklıkta. 10,645 da yere(11 dekara yakın) 214 ağaç dikilebiliyor. bu dikimi klasik 8m aralıklı kare şeklinde yapsak 160 ağaç ediyor. yani 54 ağaç kazanç gibi görünüyor. tabi bu mucize değil matematik. karesel ekimde bir ağacın yanlarındaki ağaç 8 metre olurken çaprazındaki (8karekök2) 11.3 metre oluyor. bu ekim planı kağıt üzerinde reelde bu işle uğraşan arkadaşların fikrini almak isterim. dilerseniz bunun 10metrelik versiyonunu da hesaplayabilirim.

teşekkürler...

relic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2015, 10:40   #5216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2011
Arkadaşlar urlada 2 dönüm bir arazide ceviz yetiştirmek istiyorum.ege bölgesi ceviz yetiştirmeye müsait değildir diyorlar doğrumu?

nevzatçakı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2015, 19:38   #5217
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2009
Herkese selam.
174 sayfayı yavaş yavaş anlamaya çalışarak okudum. Word dosyası açtım ve değerli bulduğum açıklamaları kopyalayarak bir ceviz kitabı yaptım, kendime. Ayrıca bahçede bilgisayar olmayacağını varsayarak bir de not defteri yaptım, yeni başlarken gerekli bilgileri içeren.
İçten, gayretli, tarafsız, taraflı, yanlı, yansız vb. yazanlara çok teşekkür ederim. Neden? Bir örnekle açıklayacak olursam, Nail abinin değerini, içtenlikle ve doğru bilgiler vermeye çalıştığı gerçeğini anlamamı sağladı. ( çamtepe, mine pakkner, sebahattin, lilium, ahmett, formullaone, ncp 1963, safranlı, aviator 34, arif göçmen e ayrıca teşekkür ederim)
"Niye ovalara değil de bayırlara ekiyorsunuz" cümlesinden anladığım bana göre, bir kere ceviz derin kök yapar ve en derin toprak ovalardadır. ikincisi verimli toprak ister, en verimli topraklar da ovalardadır veya en çok tarımın yapıldığı düz arazilerdir. 174 sayfayı okuduğumda ilk anlamam gereken ve olmazsa olmazım oldu, ikincisi de toprak analizi mutlaka yaptırmadan işe girişmemek.

brr54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2015, 14:37   #5218
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Ülkemizde kış çok ağır geçiyor. İnşallah aşırı soğuklardan dolayı kuruyan meyve ağacı olmaz...

musculus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2015, 22:28   #5219
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
son iki yıldır beklenen kar geldi.Kış için okuyup öğrendiklerimi bahçede yaptım.Beyaza boyamak ,ceviz gövdelerini 40-50cm toprak yığmak,yanmış hayvan gübresi v.b.buna rağmen baharda kayıp olursa gerçekten çok üzülürüm.
bu yılki 30 mart soğukları çok tecrübe kazandırdı.bir fidan öyle kolay kolay ayaklanıp ağaç olmuyormuş.

ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2015, 12:11   #5220
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Chandlerin soğua dayanıklılığını bu yıl test etmiş olacağız, son hafta içerisinde eksi 17-18 dereceye düştü ısı, ve bu derecede 2 gün kaldı, ve benim fidanlar daha yarımışar metre ufacık. Eger baharda donma zararı olmazsa mucize olur. Netice anlaşılınca paylaşırım.

ejder01, Muda, chndlr ve 1 kişi beğendi.
karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024