agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2014, 21:03   #4891
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
[QUOTE=gökhan07;1287883]Bugün gördüğüm yaklaşık 30-40 yaşında ve aşısız olan ceviz ağacının cevizlerini sizlerle paylaşmak istedim.

Sayın gökhan07, hasat tarihindeki ortalama tane ağırlığı konusunda bilgi varmı? Benzer bir ağacıda ben eklemiştim, ancak daha sonra sahibi ile görüştüm, hasat zamanı meyvelerinin küçük olduğunu söyledi, salkım cevizlerin hemen hepsinde olduğu gibi.

gökhan07 beğendi.
hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2014, 21:14   #4892
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
[QUOTE=hdoğan;1288082]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
Bugün gördüğüm yaklaşık 30-40 yaşında ve aşısız olan ceviz ağacının cevizlerini sizlerle paylaşmak istedim.

Sayın gökhan07, hasat tarihindeki ortalama tane ağırlığı konusunda bilgi varmı? Benzer bir ağacıda ben eklemiştim, ancak daha sonra sahibi ile görüştüm, hasat zamanı meyvelerinin küçük olduğunu söyledi, salkım cevizlerin hemen hepsinde olduğu gibi.
Sayın hdoğan, cevizleri çok büyük değil gibi ama verimli bir çeşit. Tane ağırlığına bu sene bakacağım. Geçen sene ki cevizleri yanıltabilir. Ağacın sahibi cevizlerinin hepsinin küçük olmadığını söyledi.
Erkek çiçekte sürekli açıyor sanırım, hem verimli bir çeşit, yan dal verimli, hemde diğer çeşitlere tozlayıcı olursa çok güzel olur.

hdoğan beğendi.
gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2014, 22:48   #4893
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Görüntüler gerçekten çok güzel,ağaç hangi ilde acaba?

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2014, 22:58   #4894
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
Görüntüler gerçekten çok güzel,ağaç hangi ilde acaba?
Sayın cetiner ağaç tokat'ta. Rakım 600.
3-4 yaşında iken 1200-1300 rakımlı bir köyden getirilip dikilmiş.

Eski 25-05-2014, 23:16   #4895
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Sn. gökhan07; belki de yeni bir çeşide vesile oluyorsunuz. Umarım ilerleyen zamanlarda ağaçla ilgili bilgiler paylaşırsınız. Sağlıcakla kalın...

gökhan07 beğendi.
cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2014, 23:44   #4896
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
Sn. gökhan07; belki de yeni bir çeşide vesile oluyorsunuz. Umarım ilerleyen zamanlarda ağaçla ilgili bilgiler paylaşırsınız. Sağlıcakla kalın...
Sayın cetiner, ağaçla ilgili tüm detayları buradan paylaşacağım.
Yaprak dökme zamanı, hastalıkları, dişi-erkek çiçek zamanları, kabuklu, kabuksuz ve iç meyve ağırlıkları gibi bilgileri paylaşacağım. Bende sabırsızlıkla bu cevizle ilgili, ilk adım olan hasat zamanını bekliyorum.

Lilium ve cetiner beğendi.
Eski 26-05-2014, 00:17   #4897
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Ağacın sahibi cevizlerinin hepsinin küçük olmadığını söyledi.
Ceviz cinslerinde standart meyvası olmayan türler pek tutulmaz, ama bir dalda 16 -17 dişi çiçek görülebiliyorsa bu cins gözlem altına alınıp iyi bir bakımla takip etmeye değer diye düşünüyorum.

Hayırlısı olsun

Hiç bir şey olmasa bile bu dönemde erkek çiçek oluşumu gözlenmişse iyi bir dozlayıcı olur.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 00:28   #4898
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Nail abi, standart meyve yapısı olmasa da, salkım ve yan dal verimli ve söylediğin gibi bu dönemde erkek çiçek oluşumunu gösterip ve her yıl bu oluşum gözlenirse ve bir çok çeşidi tozlarsa, tozlayıcı olarak uç dalda meyve veren, verimsiz çeşitler yerine böyle bir tozlayıcı dikmek bana daha mantıklı geliyor. ( Kendine de verimli )

İyi bir tozlayıcı bile olsa verdiği ceviz miktarı yabana atılacak gibi durmuyor.

Cevizlerini iç piyasada ya da kendi ihtiyacımız olarak değerlendirebiliriz diye düşünüyorum. ( Cevizleri çok lezzetli )
İnşallah beklediğimiz gibi sonuçlar alırız.

Eski 26-05-2014, 03:00   #4899
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2013
bizde de biz ceviz var soğuktan hiç etkilenmedi, farkedemedim ya geç uyandı ağaç ya da soğuklara karşı aşırı dayanıklı. Geçen sene baya ceviz verdi bana göre ama standartı kaçtır bilmiyorum, bu sene dinlenmede bana göre çünkü ceviz yok denecek kadar az. Ceviz Kırşehir' de bizim bahçemizde, bu işlere yeni merak saldığımdan bende bir rapor hazırlarım ilerleyen dönemde

gökhan07 beğendi.
TreeKing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 21:43   #4900
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2012
Forumu ısıtalım biraz,

Bunlarda bizim köyden,
Fotoğraflar geçen yıl çekildi.

Soldaki iri ceviz Köyün en verimli ağacına ait. Bu yıl 30 mart tarihinde gerçekleşen dondan etkilenmeyen ender yerli çeşitlerden. Meyveleri çok iri, boyu : 46 mm, eni 40 mm, kabuklu ortalama ağırlığı 21 gram.
Bu çeşiti inşaallah chandler ile çaprazlamayı düşünüyorum. Amaç yerli çeşidin meyve ağırlığı, verimi ve lezzetini, chandler in da iç kalitesi ve yandal verimini elde etmek.

Peki kontrollü-çarprazlama ile yeni türlerin üretim nasıl yapılıyor:

Internetten öğrendiğime göre, dişi çiçekler (yerli türde) açmadan önce toplam 50 adet (ne kadar fazla olursa şans o kadar artıyor) dalında iken birer birer kağıt torbaya alınıyor ve ağzı paket lastiği ile sarılıyor. Dışardan toz almasın diye.
Sonra erkek polenler (Chandler türüne ait) bir şırıngaya çekilip poşetin içine püskürtülüyor. Erkek çiçekler genetik olarak daha baskınlar. Yani bir ağaçtan alıp diktiğiniz cevizler büyük ihtimalle toz veren ve belirsiz olan babasına çekecektir. Bu yüzden tohumdan ürettiğimiz cevizler, tam olarak meyva alınan ağaca benzemiyor.
Annesi yerli tür ve babası chandler olan bu Meyvelerin oluşumu tamamlandığında poşetler açılıp bu cevizler sonbaharda ekiliyor.
Ertesi yıl çıkan bu 50 çöğürün; en hızlı büyüyenleri, iç kalitesi yüksek olanları, geç çiçeklenenleri, hastalıklara dayanıklı olanları yeni bir tür olarak tescil ediliyor.
Uzun süreli bir çalışma olacak ama inşaallah bu zahmete değecek gibi.

seayden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 23:05   #4901
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seayden Mesajı Göster
...
Ertesi yıl çıkan bu 50 çöğürün; en hızlı büyüyenleri, iç kalitesi yüksek olanları, geç çiçeklenenleri, hastalıklara dayanıklı olanları yeni bir tür olarak tescil ediliyor.
Uzun süreli bir çalışma olacak ama inşaallah bu zahmete değecek gibi.
çogürden büyüyen fidanin illk meyvasını en iyi drumda 10 yıl sonra görürüz -normalde, bu sürecı kısaltmanın yolu nedir acaba..kesin var amerikan"ın bir yöntemi

karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2014, 20:20   #4902
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabuz Mesajı Göster
çogürden büyüyen fidanin illk meyvasını en iyi drumda 10 yıl sonra görürüz -normalde, bu sürecı kısaltmanın yolu nedir acaba..kesin var amerikan"ın bir yöntemi
Görüşünüz için teşekkürler.
4'üncü yılda ürün veremeyenler direk çöpe gidecekler.
Süreyi kısaltmak için bir yıl sonra çögürlerden aşı kalemi alıp olgun ağaçlara aşılanırsa, üç yıl sonra tam verimdeki hali ortaya çıkabilir belki.
Selamlar.

seayden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2014, 21:45   #4903
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Yan dal verimli olan ceviz sahibiyle bugün uzun uzun konuştuk.
Her yıl böyle salkım vermediğini söyledi ve salkım şeklinde olmaması daha iyi, en azından meyveleri çok küçük olmaz.

Aslında tahmin ettiğim gibi verimli ceviz ağaçları strese girdiği zaman böyle oluşumlar gösteriyor ve böyle oluşumları bu sene pedrolarda da gördüm. Böyle salkım oluşumunu soğuk geçen 2012 ve 2003-2004 yıllarında tekrar göstermiş.

Geçen yıl ağacın yaklaşık 100-150 kilo cevizini satmış, benim geçen seneden kalan gördüğüm cevizleri küçüktü, alıcının cevizlerini seçip, büyüklerini aldığını söyledi ve tahminimce iç ağırlığı 6-7 gram.

Bugün tarttığım ( elde kalan küçük cevizlerden ) iç ceviz ağırlığı 5 gram geldi ve cevizleri güneşin altında kurutmuşlar.
Saklama ve kurutma şartlarını düşünürsek, iyi saklanmamış ve iyi kurutulmamış.
Tahminimce chandler zamanlarına yakın bir tarihte açmış. ( önce ya da sonra )

Meyveleri kelebek ve horoz olarak çıkıyor. ( saklama şartları ve kurutma şartları etken olabilir )
İç beyazlığı çok güzel görünüyor, sağ ve sol da bulunan ceviz bahsettiğim yan dal verimi olan ceviz, en az chandler kadar beyaz. ( Hasadı her yıl sırıkla yapılıyor, yani bir sonra ki senenin meyve gözleri
zarar görüyor )

Name:  iç beyazlık 004.jpg
Views: 1198
Size:  23.9 KB

Name:  iç beyazlık 006.jpg
Views: 1195
Size:  24.7 KB

Name:  iç beyazlık 008.jpg
Views: 1200
Size:  30.3 KB

Düzenleyen gökhan07 : 28-05-2014 saat 00:22
Eski 28-05-2014, 08:29   #4904
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
selam

[QUOTE=gökhan07;1288937]Yan dal verimli olan ceviz sahibiyle bugün uzun uzun konuştuk.
Her yıl böyle salkım vermediğini söyledi ve salkım şeklinde olmaması daha iyi, en azından meyveleri çok küçük olmaz.

Aslında tahmin ettiğim gibi verimli ceviz ağaçları strese girdiği zaman böyle oluşumlar gösteriyor ve böyle oluşumları bu sene pedrolarda da gördüm. Böyle salkım oluşumunu soğuk geçen 2012 ve 2003-2004 yıllarında tekrar göstermiş.

Geçen yıl ağacın yaklaşık 100-150 kilo cevizini satmış, benim geçen seneden kalan gördüğüm cevizleri küçüktü, alıcının cevizlerini seçip, büyüklerini aldığını söyledi ve tahminimce iç ağırlığı 6-7 gram.

Bugün tarttığım ( elde kalan küçük cevizlerden ) iç ceviz ağırlığı 5 gram geldi ve cevizleri güneşin altında kurutmuşlar.
Saklama ve kurutma şartlarını düşünürsek, iyi saklanmamış ve iyi kurutulmamış.
Tahminimce chandler zamanlarına yakın bir tarihte açmış. ( önce ya da sonra )

Meyveleri kelebek ve horoz olarak çıkıyor. ( saklama şartları ve kurutma şartları etken olabilir )
İç beyazlığı çok güzel görünüyor, sağ ve sol da bulunan ceviz bahsettiğim yan dal verimi olan ceviz, en az chandler kadar beyaz. ( Hasadı her yıl sırıkla yapılıyor, yani bir sonra ki senenin meyve gözleri
zarar görüyor )
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++++++++++++++++

bu sene ki hasattan kuru ceviz alabilirmiyiz acaba bir kaç kilo olsa yeter. iyice kurumasına gerek yok gelince uygun şartta kuruturuz.

özellikle tozlama olarak çok işe yarayacak gibi duruyor bahçede bir kaç ağaç iyi olur diye düşünüyorum.

aksazli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2014, 11:23   #4905
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Sayın aksazli, her sene böyle oluşum göstermiyor, tozlayıcı olur mu şuan için bir şey söylemek erken.
Ayrıca tohumdan dikilen ve çıkacak olan çöğürler anacın aynısı olmaz. Aşı ile üretmek lazım.
Bu ceviz ile ilgili en az 2-3 yıl gözlem gerekiyor.
Saygılarımla.

ncp1963 ve karabuz beğendi.
Eski 30-05-2014, 10:40   #4906
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
ceviz

mart ayında yaptığım aşıların bağını çözdüm

Eklenen Resimler

obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 18:16   #4907
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

kabuk aşısı mı yoksa ortadan yarma aşımı?

Eski 30-05-2014, 20:38   #4908
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TreeKing Mesajı Göster
Tek taraflı açılmış, çivisiz kabuk aşı. Kesik yerinden ve kallus oluşumundan çok rahat anlaşılıyor.

Düzenleyen gökhan07 : 31-05-2014 saat 23:24
Eski 30-05-2014, 21:42   #4909
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

cevizde hangi aşı sağlam olur tam olarak; kalem aşı mı yoksa çivili kabuk mu?

Eski 30-05-2014, 21:50   #4910
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Çivili kabuk aşı dediğinizde kalem aşısıdır.

Eski 30-05-2014, 22:29   #4911
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Alıntı:
Çivili kabuk aşı dediğinizde kalem aşısıdır.
yarma olanı kastettim, ağacın gövdesini yarıp kalemi yerleştirdiğimize göre nasıl?

Eski 31-05-2014, 15:39   #4912
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
Alıntı:
Bu aşılar çivili kabukaltı aşısı yaptığım bütün aşılar tuttu. sağlamlık olarak da kalemi çok fazla inceltmediğiniz takdirde bu aşı çok sağlam oluyor ve çok çabuk sürgün veriyor

obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2014, 20:53   #4913
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2013
İstanbul Ataşehir de oturduğum evin bahçesinde yaklaşık 15 yaşında olan
cinsini bilemediğim ceviz ağacı bu yıl yüksek verim gösteriyor.

Cevizlerin herbiri neredeyse yumurta büyüklüğünde.
Birisini koparıp içine baktım.
İç kabuk henüz sertleşmemiş, bıçak ile kesilebiliyor, meyvesi beyaz ve tam dolu, iç ceviz tam şekillenmiş ancak henüz yumuşak.
Bu cevizler neredeyse bir ay sonra yenecek hale gelir gibiler.
Takipte olacağım.

İkinci resim de ceviz bahçesinden çiçekli fidan

Eklenen Resimler

vetinte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2014, 23:27   #4914
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
yarma olanı kastettim, ağacın gövdesini yarıp kalemi yerleştirdiğimize göre nasıl?
Daha önce ki mesajım da Çivili aşı yazacaktım yanlış yazmışım.

Ceviz kalem aşılarında en sağlıklı büyüyen ve daha fazla kallus oluşumu yapan aşı çeşidi bana göre çivisiz kabuk aşıdır.

cetiner beğendi.
Eski 02-06-2014, 08:35   #4915
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2014
herkese merhaba
uzun zamandır ceviz ile ilgilenirken bu forumu buldum ve çok fazla faydalanıyorum.Bilgi veren herkese teşekkürler.

Tabi forum oldukça uzun ,en baştan başlayıp hızlıca okumaya çalışıyorum.

Ben 38 yaşında Bursa 'da makine mühendisiyim.Doğa,toprak aşığı olmamdan dolayı ,özellikle emeklilik zamanlarında hem uğraş hem de kazanç sağlaması amacıyla şimdiden ceviz yetiştirmeye heveslendim.Yakın zamanda İzmir'e taşınma durumum var.

Öncelikle internet'ten ve kendimce fizibilite çıkarmaya çalışıyorum.
Bu fizibiliteler ışığında İzmir/Manisa civarlarında 50-100 dönüm arası tarla bakmaya başlayacağım.

Forumda mutlaka vardır ama henüz denk gelmedi,üretim öncesi ve üretim aşamaları ile çok güzel bilgiler var ama üretim sonrası bilgilere henüz ulaşamadım.

Sorularımı sıralarsam;
1-Cevizi topladıktan sonra kabuklu olarak satış fiyatı ne civardadır?
2-Cevizi topladıktan sonra ,satışa hazır hale getirme aşamaları nedir?
(yeşil kabuğundan ayırma v.s.)
3-Satış tüccarlara yapılıyorsa firma kurmak gerekli mi?(Fatura,vergi vs açısından)
4-Sanırım bu forumda okumuştum,her sene yapılacak masraf ,hasılatın yaklaşık %10'u gibi düşünülüyor,doğru mudur?

Bu konularda bilgi verebilirseniz sevinirim.

Forumda özellikle İzmir de bu ceviz yetiştiriciliği yapan varsa tanışmak isterim.

mtalpan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 08:51   #4916
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Merhaba mtalpan.
En merak ettiğiniz konuya açıklık getirmek isteri.

Her halde niyetiniz İzmir Manisa tarafı. Diyelim toprağı buldunuz. Ceviz bahçesi kurmaya niyetlendiniz.

Yapacağınız ilk iş bulunduğunuz yerin ( İl ya da İlçe) Ziraat odasına kaydınızı yaptırın. Tarım bakanlığı bu konuda bir çok destek sağlıyor. Şu an uzun uzun anlatmaya gerek yok.
Daha sonra bu konuları konuşuruz. Çiftçi kaydınız yaptırınca firma kurmanıza da gerek kalmaz.
Görüşmek dileğiyle. Selamlar.
Kolay gelsin

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 09:47   #4917
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2014
Bilgi için teşekkürler..

Özellikle fizibilite ile ilgili cevaplarınızı da beklerim.

İyi forumlar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster
Merhaba mtalpan.
En merak ettiğiniz konuya açıklık getirmek isteri.

Her halde niyetiniz İzmir Manisa tarafı. Diyelim toprağı buldunuz. Ceviz bahçesi kurmaya niyetlendiniz.

Yapacağınız ilk iş bulunduğunuz yerin ( İl ya da İlçe) Ziraat odasına kaydınızı yaptırın. Tarım bakanlığı bu konuda bir çok destek sağlıyor. Şu an uzun uzun anlatmaya gerek yok.
Daha sonra bu konuları konuşuruz. Çiftçi kaydınız yaptırınca firma kurmanıza da gerek kalmaz.
Görüşmek dileğiyle. Selamlar.
Kolay gelsin

mtalpan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 11:54   #4918
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-05-2013

bu sene malum cevizi don vurdu... köydeki cevizimdetek tük ceviz var yanlız cevizde sonradan çıkmış yukardaki resimdeki gibi sürgünler atmış sizce bunlar cevize dönüşür mü yoksa dökülür mü...?

mustafa431 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2014, 22:05   #4919
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Merhaba arkadaşlar herkese iyi günler. Sizlere bir sorum olacak. Malum gübreleme zamanı geldi de geçiyor bile. Bu sene 2. yazındaki fidanlarıma kışın verdiğim birer teneke keçi gübresi harici gübre vermedim.
Tarlamda damlama sistemi olduğu için sıvı gübre giyatını sorayım dedim. 25 kg sıvı gübreler 250 lira civarında fiyat istediler. Eriyebilir gübrelerin fiyatlarını bilmiyorum. Sizde en ekonomik gübreleme şekli hangisi ? Sizler bahçelerinizde katı mı sıvı mı yoksa toz gübre mi kullanıyorsunuz ?

hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2014, 23:05   #4920
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa431 Mesajı Göster

bu sene malum cevizi don vurdu... köydeki cevizimdetek tük ceviz var yanlız cevizde sonradan çıkmış yukardaki resimdeki gibi sürgünler atmış sizce bunlar cevize dönüşür mü yoksa dökülür mü...?
Sayın mustafa 431,
Büyük ihtimalle dökülür. Bu oluşumlar stres belirtisidir.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024